Jump to content

Moto Zajednica

2021 Aprilia Tuareg 660

Recommended Posts

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660
Pre 2 sati, СајберГастарбајтер je napisao:

@Gliga Свака част, чекамо преко 6000 обртаја ;). Фотке прва лига. Фабрика да те ангажује за званичног фотографа.

 

pre 9 minuta, antir3ality je napisao:

Da da, vidiš to za boju nisam obratio pažnju, tačno je tako.
Isto razmišljam, ako bih uzimao ovaj motor - uzimam ga da bih izbegao neke silne modifikacije, barem u početku.

 

edit: Mada sedište bih svakako gledao da stavim više. Valjda ima i OEM opcija 2 cm viša, a verovatno može i original lako da se preradi.
Da li možda znaš koliko ih imaju na stanju sada ?

Očekujemo putopise, a ako budeš vozio na jugu, ili prolaziš kroz Niš - javljaj se! Možda možemo da se organizujemo da se vidimo / provozamo.

 

 

Imaju jedan crveni na stanju, 2022. godište. Postoji fabričko visoko sedište, ne znam koliko dodaje i nemam predstave koliko košta. Za sada ne razmišljam o tome.

 

Javljam se ako krenem u tom pravcu (Y)

 

pre 2 minuta, JunioR. je napisao:

Sjajan motor, u pravim rukama :care:

 

Odlično mu stoje i koferi, tako da verujem da može da posluži kao pravi hibrid. @Gligada li voziš nekad sa suvozačem? Uz neku preradu sedišta, verujem da je i za to okej..

 

Screenshot-1.jpg

 

Vozim sa suvozačem ponekad (zbog bebe će to ići retko i kratko u narednom periodu). Svakako mi nije prioritet prilikm izbora motora. Oboje smo mršavije građe i stvarno nam nikada nije bio problem ni da se na KLE-a spakujemo za duža putovanja sa kampovanjem. Cenim da će ovde biti bolja situacija.

 

Prerade sedišta su precenjene. Dug niz godina provedenih na biciklu me naučio da vreme leči sve. Navikne se dupe i nema problema :D Druga stvar je ako nekom treba više ili niže sedište.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 2 sati, Gliga je napisao:

To trzanje im je klasična falinka. Ameri kažu da je ispravljeno novim mapama (trebalo bi da odrade u servisu). Takođe kažu da bi modeli za 2023. (što moj jeste) trebali iz fabrike doći sa tim novim mapama. Videćemo, neko rešenje će morati da se nađe jer ne želim da se navikavam na ovakvo ponašanje.

Ovo bi ti trebalo riješiti trzanje:

 

WWW.BELINASSU.IT

L'evoluzione definitiva della SMART IAT - progettata dentro il sensore IAT originale. All'inizio ero partito anche io con una centralina aggiuntiva fatta in casa.

Malo mu je stranica zbrkana, ali odgovara na mailove i imaš i FB stranicu, tamo je kontakt najlakši.

Vidim da ima i za Tuareg 660 u ponudi.  Ja sam to svojevremeno stavio na T7, kao da je dobio još

10 KS iz niskih okretaja i radio je još malo fluidnije ( iako je i serijski stvarno dobro ispeglan ).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Прво да обавести заступника да му среде то на првом сервис, да ако је стара мапа/подешавање збот Еуро емисионих стандарда да ставе нову мапу или да конактирају директ фабрику да им кажу процедуру.

 

Те мале зачкољице са новим моторима као са неким другим што имају цимање на гасу је што морају да испоштују регулативе око загађења.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4595 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 13 sati, Gliga je napisao:

Negativno:

Ima neko trzanje gasa kada se vozi konstantno na 4k obrtaja. Još gore, ako u tom režimu obrtaja hoću samo malo da popustim gas, na trenutak ga skroz zavrne pa onda odmah dovede gde treba. To naravno rezultira osetnim trzajem. Nije mi toliko smetalo na asfaltu ali na off-u je neprijatno i moglo bi biti problematično. Dosta ljudi na ADVRider-u spominje isto ovakvo ponašanje. Nekima je navodno sređeno remapiranjem ili resetovanjem nečega na prvim servisima (dakle u garanciji). Videću kako će to kod nas ići. Malo ih je prodato i lako je moguće da ovlašćeni servis kod kog ću voziti motor nije ni video Tuarega.

 

Mislim da sam slično napisao u tekstu. To je mana većine novijih motora sa EURO5 agregatom. Svi na konstantnom gasu na nižim obrtajima imaju cim ili knedlicu zbog sirmašnije mape goriva na nižim obrtajima. Mene je kod Tuarega iznenadilo koliko ravnomerno poteže od 3.000 O/Min pa sve do kraja.

 

Čestitam na kupovini, odličan izbor!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Opr'o sam motor danas:

 

6p9ryHV.jpg

 

Obrnuo krug po FG, vrlo zabavna sprava. Posle više godina opet imam želju da se vozikam i po lokalu, iz čista mira.

 

96Imu18.jpg

 

qf7SGT3.jpg

 

 

Da dodam na spisak utisaka, zaboravio sam napisati pre par dana a danas me opet podsetio:

-menjač je tvrd, u prvih par km jedva/nikako ne ide u ler. Kada se motor zagreje bude bolje. Dosta vlasnika je ovo prijavljivalo i slažu se da stanje postaje mnogo bolje tamo od prvog servisa.

-Ručica kvačila ne može da se podešava. Kada stojim baš mi je nezgodno da stalno držim prst na poluzi (sitne šake, šta ću), a navikao sam. Bez obzira na ovo ću gotovo sigurno menjati ručice kvačila i kočnice, i na biciklima i na KLE-u sam odavno navikao na kratke za dva prsta.

-Nema nimalo prostora ispod sedišta.

 

Poigrao sam se podešavanjem modova vožnje. Off-road nisam menjao (najagresivniji odziv gasa, najjače motorno kočenje, najslabiji TC i ABS samo na zadnjem točku). Individual sam podesio isto kao Off-road, s'tim da mi je ABS aktivan na oba točka.

 

TC može da se ugasi tokom vožnje, ABS valjda samo dok motor stoji. Isključeni ABS na zadnjem točku ostaje isključen i nakon gašenja motora. ABS na prednjem točku se reaktivira, i to mi je odlična kombinacija. TC takođe ostaje isključen u zadatom modu.

 

Kompletan meni sistem je dosta pregledan i jednostavan za rukovanje i podešavanje. Nije da će za tim biti mnogo potrebe, ali svakako je lepo raditi sa "urednim" menijima.

Promenio član Gliga
  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
On 3/14/2023 at 4:22 PM, AnteK said:

Nisu opruge kod T7 toliko problem koliko damping - klikanje kompresije se gotovo uopće ne osjeti od jedne krajnosti na drugu, odnosno tek kad isklikaš na najmekšu onda se osjeti - maleni su ventili unutra.

 

Damping užas i katastrofa....nisam naišao na motor koji tako loše reaguje na podešavanje....

 

A što se opruga tiče - još kako su problem kad su definisane za mršavih 73-75kg a tvoja ukupna kilaža sa opremom cca 115kg  :D

 

No, kompletnu suspenziju (napred / nazad) rešavam do kraja meseca potpuno podesivim setup-om sa crvenom oprugom i nitrogenom. :jee:

 

 

@Gliga Neka ti je sa srećom da se navozaš za sve pare kako kažu!  :D :D :D

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Danas je bio dan naizmeničnog testiranja T7 i Tuarega. Oba motora su u fabričkom stanju, identične gume (na T7 pri kraju životnog veka). Krivudavi asfalt, zemljani putevi, nešto blata. Sada mogu mirne duše da tvrdim da sam napravio dobar izbor kupovinom Tuarega. Ne bih mnogo pogrešio ni sa T7.

 

 

qOhsAge.jpg

 

Tuareg je stabilniji i upravljiviji u svim režimima vožnje, lakše se vozi, osetno bolje koči (ABS na T7 je... Nije dobar. Zadnji se javlja prerano i to saopštava vrlo neprijatnim zujanjem/cviljenjem). T7 mi ne uliva toliko poverenje u krivinama (asfalt). Kao da je ceo motor/šasija nekako fleksibilan, nedovoljno krut. Da se razumemo, nipošto ne govorim da se T7 loše vozi.

 

Ne primetim da jedan ide bolje od drugog (Aprilia i dalje u razradi). T7 ima lepši odziv gasa, direktniji. Na Tuaregu kao da postoji neka milisekunda zadrške. Navikne se i na jedno i na drugo, ali više mi se sviđa kako to radi na Yamahi. T7 ima manje vibracija. Daleko od toga da su na Tuaregu izražene ali eto, T7 skoro da ih nema. I iskreno, to bi bile jedine dve prednosti koje sam primetio (vibracije zapravo i ne mogu podvesti pod prednost, al' hajde).

 

 

AlnKSG6.jpg

 

Tuareg može da "traktoriše" na malim obrtajima. Prva brzina, ler gas bez kvačila i izlazi uz blatnjavu uzbrdicu (isključena kontrola proklizavanja) sa 5 na sat. To mi se sviđa i prijaće na tehnički zahtevnijim deonicama.

 

Ne baš sjajan momenat kada je Tuareg upao u "safe mode", bez vidnog razloga tokom blatnjavog spusta. Podigao obrtaje na 3000 bez mogućnosti kontrolisanja gasa. Nakon gašenja i ponovnog paljenja sve je funkcionisalo normalno do kraja vožnje. Videću šta servis kaže na ovo ali nisam srećan. Motor je trenutno na oko 450km.

 

 

IH2tpAx.jpg

 

Danas je pala i prva vožnja sa suvozačem. Gospođa je posle dve godine prvi put sela na motor. 30-40km uživanja po fruškogorskim krivinama (lepo je što su u zadnjih nekoliko godina sredili gotovo sve asfaltne puteve). Ovako kako ja vozim, nisam primetio da motor ide nešto lošije zbog dodatnog tereta. Ista priča i sa upravljanjem. Ja sam navikao na KLE-a koji je osetio i 20kg prtljaga, kamoli suvozača :D

 

Toliko za današnje izdanje.

  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Iskreno se nadam da taj bug se pojavio slučajno i da se više neće javljati....

 

Da li si proveravao šta kažu poznati forumi i iskustva ostalih koji su kupili Tuareg?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Nadam se i ja, ali nije bas najbolji nacin da se zapocne odnos :D

 

Cekam da li ce se neko javiti. Na ADVRider forumu je nenormalno aktivna tema o Tuaregu. Ameri ga bas dosta kupuju i voze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 14 sati, baltrekk je napisao:

 

A što se opruga tiče - još kako su problem kad su definisane za mršavih 73-75kg a tvoja ukupna kilaža sa opremom cca 115kg  :D

Mislio sam konkretno na prednje opruge, nisu one toliko podkapacitirane, zadnja je definitivno

preslaba i treba ju promjenit ako si iole malo teži. :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Ništa novo za prijaviti. Pali, radi, ide, donosi osmeh na lice svakom vožnjom.

 

 

A1HxNtN.jpg

 

Prvi rezervoar kaže da je potrošnja 4.2l/100km (mereno od čepa do čepa, nisam gledao koliko kompjuter pokazuje). A tu je bilo autoputa, krivina, off-a, blata, igranja na poligonu... Baš mešovita vožnja, verovatno živahnija nego što je meni svojstveno. Nadam se da će ostati u tom nekom rangu, mada generalno i ne važi za štedljiv motor.

  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Videh i ja konačno ovaj motor uživo - malo zagledao, malo sedeo na njemu i tako.

Ali i pre nego što sam otišao na sajam sam se malo ohladio i spustio na zemlju, što je super. Otvorio sezonu jednom odličnom off road vožnjom od ~150km i podsetio se koliko mi odgovara motor koji trenutno vozim. Drugačije se razmišlja kad krenu vožnje :)  Jedina stvar koja mi stvarno i realno fali je ABS, ali to će da sačeka. Posle te vožnje sam i pročitao o ovom Ivanovom problemu sa safe modom, a i još par nekih sličnih sitnih negativnih iskustava na fb i to mi je bilo dovoljno da do daljnjeg pauziram razmišljanje o novom motoru.

U svakom slučaju Tuareg će kada za to dođe vreme, uz T7, biti u najužem izboru pa ću tada odlučiti.

Jer motor mi se i uživo skroz dopao. Ne primećujem neku razliku u visini, a i deluje mi da je masa lepše raspoređena i da nije toliko top heavy kao T7.

Jedina negativna stvar koju sam odmah primetio je to što su maksimalno otežali postavljanje visokog blatobrana, iako je poznato da veliki procenat ljudi stavlja to na svoje dual sport motore. Crevo koje povezuje dve čeljusti je baš nisko, a na donjem trouglu ne postoji mesto za kačenje blatobrana. Vidim na fb da se ljudi zlopate sa tim, potrebno je dosta modifikacija. Ne znam kako je na T7, ali kod mene recimo je to  5 minuta posla. Pitam se kako to da propuste takve stvari - verujem da bi zanemarljivo povećalo trošak izrade, a mnogima znači.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

To pre svega nije dual sport motor, pa mu i ne treba visok blatobran. Gde sa motorima te tezine da ides a da ti treba visok blatobran ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Ne mora to da bude ne znam kako zahtevan teren, ali kad naletiš na ono lepljivo blato - u problemu si, vrlo brzo ima da počne da blokira prednji točak. Da mi se nije dešavalo ne bi mi ni palo na pamet da stavljam visoki blatobran. Ali kod mene je sezonski, odnosno po potrebi, jer se tako lako menja. Leti kad nema blata vratim fabrički.

 

edit:

1 hour ago, aca-pn said:

To pre svega nije dual sport motor

Da ne ulazimo u offtopic, ali evo ako pogledaš Tenere 700 i 660 na wiki piše da su midsize adventure / dual - sport motori. Ne vidim po čemu je tuareg različit. Ali bila je već jedna žustra diskusija, stvarno više ne bih da pišem na tu temu :)
https://forum.bjbikers.com/topic/214828-kros-i-enduro-motori-šta-je-šta/#comment-2860575

 

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
10 hours ago, antir3ality said:

 

U svakom slučaju Tuareg će kada za to dođe vreme, uz T7, biti u najužem izboru pa ću tada odlučiti.

Jer motor mi se i uživo skroz dopao. 

 

 

Znaćeš najbolje sam šta da izabereš kad trenutak dođe.  :)

 

Najbolji izbor je onda kad utisci slegnu i ''hladne glave'' doneseš odluku šta je najbolje za tebe.  

 

Javljaj šta god da odlučiš

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 2 sati, antir3ality je napisao:

Da ne ulazimo u offtopic, ali evo ako pogledaš Tenere 700 i 660 na wiki piše da su midsize adventure / dual - sport motori. Ne vidim po čemu je tuareg različit.

E pa ako na wiki tako pise, onda mora da je sigurno tako. Neki takav tip motora svrstaju u "kroserice", ne znaci da to i jeste, jednostavno motor od 200 kg nije za blato od koga blokira tocak. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4690 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Sve može ali kako? Ja sam vozio SV 650 N po terenu i to dobro baš. Da li taj motor ima veze sa tim, nema, ali ide.... vadi ga to što je 165kg bez goriva. Napisaću na Wiki da je to cross/adventure bike !!! :oda2:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2119 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
E pa ako na wiki tako pise, onda mora da je sigurno tako. Neki takav tip motora svrstaju u "kroserice", ne znaci da to i jeste, jednostavno motor od 200 kg nije za blato od koga blokira tocak. 

Zvao ga dual sport ili ne... Po meni je nedopustivo da motor kao Tuareg koji pretenduje na neku adv off road voznju ima problem da se namesti visoki blatobran...

Dovoljno je da minimalnu deonicu uletis u neko blato i da napravi tesko sranje. Ja sam sa Afrikom Tvin (1100) imao bas lose iskustvo sa tim.
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Zna biti zajebano, evo kako to izgleda u praksi

 

 

Zabava pocinje od 4. minuta

Promenio član aca-pn
  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Za 11+ godina i 60000km, od kojih solidan broj van asfalta, tačno dva puta mi se desilo da je blato bilo takvo da je niski blatobran predstavljao problem. Jednom sam ga skidao, drugi put nisam morao ali vožnja nikako nije bila zabavna. To je na KLE-u gde je blatobran uži i niže postavljen nego na Tuaregu.

 

Slažem se da bi bilo korisno da postoji mogućnost lakše montaže visokog blatobrana jer ono, što da ne. Apsolutno nikada ga ne bih montirao na motor i nikako ne mogu da zamislim scenario gde bi me ta stavka odvratila od kupovine motora (bilo kog motora).

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Verovatno ovo zavisi i od gume koja se koristi. Ona sa većim kramponima se bolje čisti pa i blatobran pravi manji problem.

 

Moje skromno iskustvo kaže, nikad više u blato sa niskim blatobranom, jako loša iskustva imama sa time.

 

Svakako slažem se da ovo nije neka prepreka za kupovinu motora

Promenio član lemy
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica
6 hours ago, lemy said:

Verovatno ovo zavisi i od gume koja se koristi. Ona sa većim kramponima se bolje čisti pa i blatobran pravi manji problem.

 

Moje skromno iskustvo kaže, nikad više u blato sa niskim blatobranom, jako loša iskustva imama sa time.

 

Koje god gume da imaš....

 

Jednostavno - kada je nizak blatobran, problem se desi mnogo brže nego sa podignutim...

 

Još se sećam GS-a kojeg smo izvlačili nas petorica 3,5 sata nekih 700-800m blatnjavog puta u mom kraju.

Momci došli u fazonu lako ćemo, ne brini se ti za nas. :D

 

Prvi koji je sa GS-om dobacio do asfalta, vrlo glasno je rekao (iz petinih žila) - jebite vi, ja odoh na Divčibare! :lol: :lol: :lol:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Bitnije od blatobrana je da vozac proceni kakvo je blato, ako to ne ide dzaba visoki niski blatobrani i koje su gume

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja