Jump to content

Moto Zajednica

Kros i enduro motori... Šta je šta?

Recommended Posts

  • Drug član, 756 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Nisam strucan za ovu oblast. Al hajde da probam, neko ce to vrv bolje objasniti. Po meni kros motori su iskljucivo motori za kros stazu. A sve ostalo sto je na drumu je enduro i ima putne gume. Mozda je gruba podela, ali bih tako podelio da me neko pita. Doduse ima par modela xtz, ktm 660... Koji se registruju i za put su a imaju suspenziju i izgled krosilice. Enduro su mi motori poput Africa, TransAlp, 650f... Oni motori koji su prvenstveno za drum ali mogu i da sidju van asfalta ali mu to nije primarna namena. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1783 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Mislim da nema definitivnog odgovora, ima tu sada i dual sport i adventure, pa podela po težini...

Moje neko gledanje je enduro se registruje, kros se ne registruje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1923 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Da iskoristim temu i da pitam, zašto su na kros motorima uglavnom žičane felne ? Zar nije bolje alu felna sa tubeles gumama ?

Btw, gledam dosta motora po oglasima, nađem nešto interesantno, vidim žičane felne i to me odmah odbije iz gore pomenutog razloga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc
pre 10 minuta, Blaza je napisao:

Da iskoristim temu i da pitam, zašto su na kros motorima uglavnom žičane felne ? Zar nije bolje alu felna sa tubeles gumama ?

Btw, gledam dosta motora po oglasima, nađem nešto interesantno, vidim žičane felne i to me odmah odbije iz gore pomenutog razloga...

Zicana "kvalitetna" felna je mnogo izdrzljivija od alu felne za ozbiljan off, alu felnu bi unistio jako brzo na terenu, zicanu i kad iskrivis mozes da iscekicas i vratis koliko toliko ako pukne zica zamenis

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Cross motor je isključivo namenjen za stazu i off, nema ni jedno parče signalizacije

Hard enduro je cross sa signalizacijom

Bar su meni tako rekli :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 300 postova

Jače ogibljenje,veći hod amortizera,veći prednji kotač,nema signalizacije,max ogoljen da bi bio što lakši..
Enduro je napravljen za cestu i blagi offroad što znači da nije dobar ni u jednom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1478 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Jedino što sa sigurnošću može da se kaže je šta su kros a šta su hard enduro motori. Velika većina ljudi to naziva kros, a često čujem i "krosalica" :D Čak ih i mnogi ljudi koji voze po šumi ne razlikuju. 

Osnovno je da su to laki motori, dakle 100 - 110 - 115kg. Sve preko toga - ne spada u ovu grupu. Kros je napravljen isključivo za stazu. Kod nas se voze i po planini ali nije to to. Hard enduro motor za razliku od krosa ima veći rezervoar, mekše ogibljenje, uglavnom far i stop svetlo i lepši odziv na gas (kod krosa je to bukvalno on - off). Hard enduro motor uglavnom je moguće registrovati (mada retko ko to radi), kros - ne.
Hard enduro, trenutno vrlo popularni dvotaktni KTM 300 EXC:

0-02-05-e2017303e7ac3f698dda1754d3347be14a88af0c9b77e9ddd08c7bf4c808f48e_2771d001728.thumb.jpg.4c98c231f95de3dd57e384f9f6dda45b.jpg
 

Kros model istog proizvođača, SXF, 350cc 4t:

0-02-05-c02aa22f0f993d925339b1db8f6f618a042a4f457cb60dcbd362e08e7cfa5d81_2771d02b5f8.thumb.jpg.6e896767d99b403e51c306a5090a2315.jpg

Sve preko toga više niko ne može da ti kaže.

Dual sport su ti oni koji mogu i po asfaltu i van puta, ali opet i među njima je velika razlika. Imaš legendarni DRZ 400 sa oko 145kg, pa onda idu veće težine. Haski 501, 701, KTM690R , ja čak i moj motor ubrajam u dual sport jer ga tako vozim, a ima 200kg . A neko će reći da je to touring motor.
Da ne pominjemo "adventure", tu se više ne zna ko pije a ko plaća :D a ni šta je šta.

Elem, mislim da kod nas većina ljudi pod enduro smatra svaki visok motor koji može malo da izađe van puta. To se vidi i po kategorizaciji na polovnim automobilima. TDM recimo stavljaju u tu grupu, što mislim da nema mnogo smisla, ali istorijski je tako.
Isto tako - krosom se smatra sve što ima krampone :D 

Ukratko - koliko ljudi pitaš - toliko različitih odgovora ćeš dobiti.
Tvoj bivši KLE ja svrstavam u dual sport grupu.

@Blaza još jedan razlog za žičane felne je što kros i enduro motori često koriste mus umesto unutrašnje, a kad imaju unutrašnju (dual sport) često se voze na baš niskim pritscima zbog bolje trakcije.  Tubeless to ne dozvoljava, ili ne dozvoljava do te mere.
Evo slike od juče - kad siđeš sa planine u civilizaciju - sledi dopumpavanje :


0-02-05-f00bc3c248e915b94eb2b17dbd43621837087d2ae008c1d15e51e218757c6b68_2771d377246.thumb.jpg.2f599096ba4fd02a96dbff040e2fc291.jpg
 

 

Promenio član antir3ality
  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1923 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
pre 57 minuta, antir3ality je napisao:

često se voze na baš niskim pritscima zbog bolje trakcije. 

Ovo mi je poznato iz off road-a sa džipovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ako je negdje nešto definirano po tom pitanju, onda je to tako baš u OFFroad motorima ... tu zaista nema ništa između i ne definirano ... ;)

Cross motor je cross motor ... i ne ulazi u nikakvu drugu kategoriju nego kao cross motor ... 

 

Ista je stvar i za Enduro (hard i soft) motore ... točno je definiran i ne miješa se u bilo kakve druge kategorije ... 

 

To što ljudi koriste svašta za nešto je druga priča, ali sama kategorija tih motora je vrlo strogo definirana ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Odeš na stranicu bilo kojeg proizvođača OFFroad motora (Suzuki, Honda, Yamaha, Kawasaki, KTM, GasGas, Husqvarna ... ITD) i pogledaš koji su motori u kojoj kategoriji i to je to .. nema puno filozofije ... ;)

 

Može se napraviti nekakva usporedba između cross motora i enduro motora, ali je i dalje sve čisto kao suza ... cross motor nije enduro motor, iako se s njim može voziti enduro utrka ... ;)

 

Prvo što treba napraviti je odvojiti kategoriju motora od kategorije sporta .... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1478 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@strasilo Mislio sam da stvarno nešto znaš što ja ne znam, ali sada vidim da pišeš tek da bi nešto pisao. Da li si uopšte pročito moj prethodni post ?
 Evo otišao sam na yamahin zvanični sajt: https://www.yamaha-motor.eu/

Tu se nigde ne pominje ni enduro ni cross, a to je bilo pitanje sa početka teme. Kako ćeš odatle izvesti zaključak koji motor je enduro a koji je cross, hajde prosvetli me (oba su u kategoriji "Off Road Competition") ?

image.thumb.png.72f793b6327b82252349ce7de8522e6c.png

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ustvari ... kad bolje razmislim ... nemam pojma ... ovo je još jedan misterij u svijetu motora ... gotovo u istoj kategoriji sa podmazivanjem lanca ... 

 

Čekat ćemo da se javi netko tko zna ... :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1567 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

@antir3ality ja ne znam kako bi neko bolje objasnio i dao odgovor na postavljeno pitanje u odnosu na ovo što si ti napisao... :neznam: Btw, pomislio sam da je trol tema ali javiće se  već njen postavljač.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 756 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre 4 sati, antir3ality je napisao:

Jedino što sa sigurnošću može da se kaže je šta su kros a šta su hard enduro motori. Velika većina ljudi to naziva kros, a često čujem i "krosalica" :D Čak ih i mnogi ljudi koji voze po šumi ne razlikuju. 

Osnovno je da su to laki motori, dakle 100 - 110 - 115kg. Sve preko toga - ne spada u ovu grupu. Kros je napravljen isključivo za stazu. Kod nas se voze i po planini ali nije to to. Hard enduro motor za razliku od krosa ima veći rezervoar, mekše ogibljenje, uglavnom far i stop svetlo i lepši odziv na gas (kod krosa je to bukvalno on - off). Hard enduro motor uglavnom je moguće registrovati (mada retko ko to radi), kros - ne.
Hard enduro, trenutno vrlo popularni dvotaktni KTM 300 EXC:

0-02-05-e2017303e7ac3f698dda1754d3347be14a88af0c9b77e9ddd08c7bf4c808f48e_2771d001728.thumb.jpg.4c98c231f95de3dd57e384f9f6dda45b.jpg
 

Kros model istog proizvođača, SXF, 350cc 4t:

0-02-05-c02aa22f0f993d925339b1db8f6f618a042a4f457cb60dcbd362e08e7cfa5d81_2771d02b5f8.thumb.jpg.6e896767d99b403e51c306a5090a2315.jpg

Sve preko toga više niko ne može da ti kaže.

Dual sport su ti oni koji mogu i po asfaltu i van puta, ali opet i među njima je velika razlika. Imaš legendarni DRZ 400 sa oko 145kg, pa onda idu veće težine. Haski 501, 701, KTM690R , ja čak i moj motor ubrajam u dual sport jer ga tako vozim, a ima 200kg . A neko će reći da je to touring motor.
Da ne pominjemo "adventure", tu se više ne zna ko pije a ko plaća :D a ni šta je šta.

Elem, mislim da kod nas većina ljudi pod enduro smatra svaki visok motor koji može malo da izađe van puta. To se vidi i po kategorizaciji na polovnim automobilima. TDM recimo stavljaju u tu grupu, što mislim da nema mnogo smisla, ali istorijski je tako.
Isto tako - krosom se smatra sve što ima krampone :D 

Ukratko - koliko ljudi pitaš - toliko različitih odgovora ćeš dobiti.
Tvoj bivši KLE ja svrstavam u dual sport grupu.

@Blaza još jedan razlog za žičane felne je što kros i enduro motori često koriste mus umesto unutrašnje, a kad imaju unutrašnju (dual sport) često se voze na baš niskim pritscima zbog bolje trakcije.  Tubeless to ne dozvoljava, ili ne dozvoljava do te mere.
Evo slike od juče - kad siđeš sa planine u civilizaciju - sledi dopumpavanje :


0-02-05-f00bc3c248e915b94eb2b17dbd43621837087d2ae008c1d15e51e218757c6b68_2771d377246.thumb.jpg.2f599096ba4fd02a96dbff040e2fc291.jpg
 

 

Iskreno bez obzira da li je trol tema ili ne, ovo je najbolji odgovor i definitivno sam nešto novo naučio. Razlikovao sam kros za spor i enduro, ali ove između varijante to se nisam nikad udubljivao šta je šta. Znači da rezimiram postoji kros, dual sport i enduro? Na mobile de ima opcija dirt bike, cross i enduro. I po vozačkoj opremi se razlikuju ovi motori u odnosu na enduro koji je turing ali za zemlje sa lošijim putevima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 698 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Dva vrlo slična sporta, sa gotovo identičnim motociklima za prljavštinu, ali sa nekoliko velikih razlika.

Sprinteri - kratkoprugaši (atletičari na 400 m);)

lawrence-right-hero-1440x960.jpg

Motokros motocikli su predviđeni da budu što lakši i što brži.

Nisu pravljeni da postižu  veliku brzinu, ali će svoju maksimalnu brzinu dostići za vrlo kratko vreme.

Maksimalna brzina se, obično, ne spominje u njihovim specifikacijama i zaista nema mnogo veze sa osobinama i namenom ovih motocikala.

Proizvođači su smanjili težinu gde god je to bilo moguće, koristeći male rezervoare goriva, motocikli su bez bočne nogare ili centralnog štendera...

2021_Honda_Dirt_bikes.png?w=785&dpr=1&au

Da bi ubrzali u startu, van krivina i uzbrdo, što je brže moguće, motokros motocikli imaju kratak hod menjača u kombinaciji sa kratkim prenosnim odnosom (prenos je dosta kratak, ali  se može i prilagoditi promenom lančanika).

Ovaj tip menjača zaista nije poželjan za korištenje na putu.

Ovi motocikli ne vole nežnu vožnju, vole da se teraju u obrtaje i prave veliku buku.

Izduvni sistem je "otvoren", bez "hvatača" varnica i sa malo prigušenja buke.

Ako želite koristiti motokros motocikl za enduro trke, standardni auspuh će biti potrebno zameniti, kako bi se zadovoljili propisi o buci.

Motokros motocikli nisu napravljeni za udobnu ili za vožnju na dužim putovanjima. Odlikuju se tvrđim vešanjem, tvrđom penom sedišta.

Imaju lakši zamajac, koji daje agresivniju isporuku snage.

Gume su dizajnirane samo za terensku upotrebu i zabranjene su na putu.

Iako su ove gume super prijanjajuće na prljavštini, pružaju malo prijanjanja na asfaltnom putu.

Imaju samo kick starter i AC CDI (bez akumulatora).

Voze se striktno na stazi (zatvorena ili otvorena) i trka traje do 45 minuta (zbog male zapremine rezervoara goriva).

brandon_turkey_scramble_2020_photo_cred_

Tokom godina, pojavili su se različiti oblici sporta, uključujući supercross, freestyle motocross i arenacross, koji se svi mogu održavati u zatvorenom prostoru.

Da biste bili konkurentni u bilo kojem od ovih oblika motokrosa, treba vam namenski motokros motocikl.

 

Dugoprugaši (atletičari na 800, 1500 m, maratonci):)

maxresdefault.jpg

 

Hard enduro motocikli će uvek biti teži od motocross motocikala, zbog svih dodataka potrebnih da bi bili legalni i na ulici. (i dosta lakši od soft enduro-advenčera).

Voze se na zahtevnijim terenima (nego u motocross-u).

760x500.jpg

Imaju preciznije kvačilo, hlađenje, kombinacija vazduh-ulje (sa hladnjakom)...

Pat_M_Greenbrier_Enduro_OffRoadPaparazzi
 

Ovi motocikli se nekada moraju voziti na deonicama puteva, između trkačkih deonica, tako da su svi dodaci neophodni.
Proizvođači će dodati prednja i zadnja svetla sa prekidačima na upravljaču, pokazivačima smera, prekidačima kočionih svetala na polugama, sirenu, držač registarske tablice, brzinomer, brojačem obrtaja i elektrostarter, za veću sigurnost (ali i dalje ostaje CDI AC tipa, ako slučajno "rikne" akumulator u toku trke).

Ostale stvari koje doprinose težini su: bočna nogara, deblja pena za sedište, štitnici za ruke i veći rezervoar za gorivo.

Za enduro motocikle potrebne su gume legalne za put, ali takođe moraju imati i dobre terenske osobine.

Ove gume se ne mogu porediti sa motokros gumama, ali su veoma dobre.

Za snižavanje nivoa buke potreban je ulični-legalni izduvni sistem, koji će biti nešto teži od auspuha za motokros zbog većeg prigušivača.

Zakonom je takođe potrebna mrežica (hvatač varnica), koja se postavlja u auspuh kako bi se sprečio izlazak varnica iz auspuha (što bi moglo dovesti do šumskog požara).

products-ENDURO_ENGINEERI_53359b5f8d5a7.

I to će dodati malo težine i smanjiti deo snage motora, ali mora da ostane legalan.

Vešanje će često imati manji hod od motokros-ogibljenja (takođe će biti mekše, kao i pena u sedištu).

Ovo enduro motocikl čini daleko udobnijim za vožnju tokom dužeg perioda.

Kako bi bio pogodniji za drumsku upotrebu, proizvođači su na motor ugradili teži zamajac (obrtaji razvijaju sporije) kako bi vozač imao glatku isporuku snage, bez smanjenja konjskih snaga ili obrtnog momenta.

 

Koji motocikl pobeđuje u prvom krugu?

 

Snaga - Veličina za veličinu, motocross motocikli će obično isporučiti iste ili vrlo slične količine konjskih snaga.

Upotreba na putu - Enduro motocikli su pogodniji za korištenje na putu.

Kompleti za konverziju su dostupni za motokros motocikle, ali pri dužoj brzoj vožnji motor će  stalno "vrištati."

Upotreba na stazi - Na stazi možete koristiti enduro motocikl, ali on neće nikada moći parirati motokrosu koji je namenski napravljen za taj posao.

Noćna upotreba - Ako želite da koristite motokros motocikl noću, moraćete da kupite komplet za osvetljenje. Enduro ima već ugrađena svetla što znači da možete juriti po celu noć.

Udobnost - Motokros motocikli su napravljeni za trku od 45 minuta, udobnost za duge vožnje se ne uzima u obzir. Enduro motocikli su mekši i biće mnogo udobniji za duža putovanja.

Težina - Enduro je mnogo teži.

Ubrzanje - Ako želite žestoko ubrzanje, motokros motocikl pobeđuje svaki put.

Najveća brzina - Zbog svog prenosa, enduro motocikli će imati bolju maksimalnu brzinu.  Održavanje - Sa tvrđim vešanjem i "snažnijim" motorom, motokros motocikli će zahtevati više održavanja na duge staze.

 

Erzbergrodeo je jedna od najzahtevnijih hard enduro trka.:moto3:

 

20220604_134942.jpg

Sve ostalo je soft enduro.:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja