Jump to content

Moto Zajednica

Mogu li motociklisti preticati kolonu pred naplatnim kućicama, na graničnom prijelazu ...

Recommended Posts

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
2 minutes ago, zaludan said:

 

Po zakonu ne možeš.

Ne pričam o situaciji u praksi, već o propisima.

Mozes, ako je vlasnik pored tebe mozes da upravljas bez ikakvog dokumeta. Raspitao sam se

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1576 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
pre 15 minuta, drmilan_ je napisao:

Mozes, ako je vlasnik pored tebe mozes da upravljas bez ikakvog dokumeta. Raspitao sam se

 

Kakva fora...

Ne bude mi teško i pogledam ZOBS, i stvarno si u pravu, s tim da sam 100% siguran da su dodati stavovi u Član 273.

Po originalnom ZOBSu, nismo smeli ni sa col tablicama da vozimo, ali je policija bila razumna za razliku od debila koji su pisali ZOBS, pa nisu kažnjavali, kao ni za slučaj kad je u vozilu vlasnik, a sad ne mora ni vlasnik da bude u vozilu, već jednostavno neko ko ima pravo da samostalno upravlja tim vozilom!!??!!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
4 minutes ago, zaludan said:

 

Kakva fora...

Ne bude mi teško i pogledam ZOBS, i stvarno si u pravu, s tim da sam 100% siguran da su dodati stavovi u Član 273.

Po originalnom ZOBSu, nismo smeli ni sa col tablicama da vozimo, ali je policija bila razumna za razliku od debila koji su pisali ZOBS, pa nisu kažnjavali, kao ni za slučaj kad je u vozilu vlasnik, a sad ne mora ni vlasnik da bude u vozilu, već jednostavno neko ko ima pravo da samostalno upravlja tim vozilom!!??!!

 


po novom se sme sa zoll u srbiju, a i mozes da vozis strane tablice u srbiji ako je sa tobom u autu neko ko ima pravo da vozi iste te tablice

Promenio član drmilan_

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1576 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

To je članak pre promena o kojima ja pričam.

Ovo je sadašnje stanje:

 

Član 273

Vozilom registrovanim u inostranstvu na putevima u Republici Srbiji, ne mogu upravljati lica koja imaju prebivalište u Republici Srbiji.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ovim vozilima mogu upravljati lica koja imaju prebivalište u Republici Srbiji:

1) ukoliko imaju odobren boravak u inostranstvu u kontinuitetu od najmanje šest meseci,

2) ukoliko upravljaju "rent-a-car" vozilima,

3) ukoliko upravljaju vozilom u prisustvu lica koje ima pravo na upravljanje vozilom u smislu ovog člana, -- po ovome, ne mora vlasnik da bude u vozilu, već bilo ko sa stranim papirima npr

4) ukoliko upravljaju vozilom koje je privremeno registrovano u inostranstvu radi dovoza, do trenutka registrovanja u Republici Srbiji, odnosno do isteka važenja inostranog dokumenta o izvozu vozila, a najduže pet dana od dana ulaska na teritoriju Republike Srbije, --  ovo je za col tablice

5) ukoliko upravljaju skupom vozila gde je motorno vozilo registrovano u Republici Srbiji, a priključno vozilo registrovano u inostranstvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650
On 8.8.2022. at 18:12, zaludan je napisao:

Moram nešto da vas pitam...

 

Prilazite graničnom prelazu, kilometarske kolone, ljudi čekaju satima.

U dobrom delu automobila su deca (ide se na odmore).

Prolazite pored kolona.

 

Je l' vas bar malo sramota?

Prijatelju, nabavi motor, provozaj se jednom leti do granice, pa čekaj po ps-u. Pa ćeš da skontaš čemu ova tema. U kavezu nećeš moći da shvatiš, to je razumljivo.

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Triumph

Ja sam 3 pita imao problem sa pogranicnim policajcima i to samo u Crnoj Gori? Zna ki neko o čemu se tu radi i da jedino oni imaju problem da li sam obišao kolonu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 124 postova
  • Lokacija: Kapedunum
  • Motocikl: Voge 525 DSX + (još uvek) FZ6 S2

Samo Crnogorci zajebavaju. Kad skineš kacigu što si skinuo, kad stojimo po dvojica što stojimo tako, kad ne skineš kacigu što nisi skinuo, šta god da uradiš kenjaće. Obilazio sam uvek, i uvek su kenjali, ali sve kad sabereš opet bolje nego čekanje. Izvinjavaš se i klimaš glavom i govoriš kako nećeš više nikad, oni rastu ko kvasac...i onda te puste kad naraste dovoljno.

Da dodam, 99% ljudi u autima udobno sede u svojim kolima pod klimom sa sve decom, uključujući i mene jer porodično putujem kolima...a motociklista je u punoj opremi. Lagano može da kolabrira.

Sent from my CPH2305 using Tapatalk



  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Treba razumeti sve koji cekaju. Naidje grupa motociklista, njih 6-10. Sto se bar ne razdvoje po dvoje, pa na preskok. Dve tri grupe da ti dodju preko reda dok cekas, ne bi mislio isto. Propade ti dan na odmoru, razni usputni planovi.

Uvek bi samotnjaka motoristu pozvao da prodje ispred mene u koloni. A za njim pristizu i redaju se ispred tebe.

To je slicno, ko na kasi, u prodavnici. Vidis nekog jadnika nosi hleb i pstetu, a red se otegao. I onda ga ponudis da prodje ispred, preko reda, a on dodje na kasu i 2 minuta bira koje ce cigare da kupi. Il mu pristize partner sa jos proizvoda...

 

Sto se tice granicnih prelaza kad je guzva. Odem i predjem preko malogranicnih prelaza. Bolje mi je da se vozim , nego da sedim  u koloni i gledam ono sto mi se ne svidja. Pocev od nerada granicara pa nadalje.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: -
On 3. 8. 2022. at 19:46, gavrela je napisao:

Sad cu da vam dam jedan pro tip!

Lepo u tank torbi uvek imam nekih slatkisa, cokoladica, krem bananica. 
Kao sto je Sashac objasnio, lepo, kulturno, lagano, obilazim kolonu, snimim neku dobru ribu i stanem pored, pokucam na prozor i kazem:"gospodjice, da li mogu da vas podmitim ovom krem bananicom pa da me vi pustite ispred vas, vrucina je :)".
Za sad 100% uspesnosti prelaska svih granicnih prelaza bez ikakvih problema.
Ovaj pro tip mozete primeniti i na naplatnim rampama i slicnim situacijama. 
Negde na naplatnoj rampi  Predejane mislim da je bilo, sam dao jednoj gospodjici kinder bueno, ona od odusevljenja i uzbudjenja nije mogla da otvori rampu jedno 10 min, moj brat @Marko05 postao nervozan jer je bio iza i pita: "sta si joj uradio kad ne zna rampu vise da otvori" :lol2:
Takodje ovaj pro tip ne primenjivati ako se vozite sa lepsom polovinom, moze da bude pogubno po motociklistu.

Jeste da je stari post, ali ja od sad ne puštam motoriste ni da me pretiču na isprekidanoj, ima da vozim po sred ceste.

Krem bananice, toblerone, eurokrem blok.......da znate šta da ponesete.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1734 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
On 7. 4. 2024. at 16:05, slave74 je napisao:

Treba razumeti sve koji cekaju. Naidje grupa motociklista, njih 6-10. Sto se bar ne razdvoje po dvoje, pa na preskok. Dve tri grupe da ti dodju preko reda dok cekas, ne bi mislio isto. Propade ti dan na odmoru, razni usputni planovi.

Uvek bi samotnjaka motoristu pozvao da prodje ispred mene u koloni. A za njim pristizu i redaju se ispred tebe.

To je slicno, ko na kasi, u prodavnici. Vidis nekog jadnika nosi hleb i pstetu, a red se otegao. I onda ga ponudis da prodje ispred, preko reda, a on dodje na kasu i 2 minuta bira koje ce cigare da kupi. Il mu pristize partner sa jos proizvoda...

 

Sto se tice granicnih prelaza kad je guzva. Odem i predjem preko malogranicnih prelaza. Bolje mi je da se vozim , nego da sedim  u koloni i gledam ono sto mi se ne svidja. Pocev od nerada granicara pa nadalje.

 

Pa nije uvek tako, odnosno gotovo nikad, osim kad su neki skupovi, tipa Banja Luka i slicno, pa se skupi kurta i murta.

Kada god sam prelazio granicu, nikada nismo svi isli i stali ispred svih, nego se svako rasporedi iza nekog auta, osim ako idemo dvojca, onda i nema nekog razloga, jer je zadrzavanje mizerno. Ovo takođe važi i za one koje sam viđao po granica, retko kad da se neko ponasa tako kako opisuješ, baaš retko.

Druga stvar, motor skoro nikada i niko, osim Crnogoraca i Turčina ne pretresa, tako da nema zadržavanja kao da recimo propustite auto. Svake godine na Grčkoj granici mi trube jer pokažem rukom nekom da se slobodno uključi ispred mene, jednostavno, znam koliko je teško i mučno na 40 stepeni sedeti pod Suncem u opremi, dok je meni unutra ladovina i pijatnih 20 i kusur, a sve to zbog 2 min koliko ga zadrze da lupe pecat..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 85 postova
  • Lokacija: Bačka Palanka
  • Motocikl: Honda SW400T, ,Honda VFR1200X Crosstourer

Najviše crnogorci ebavaju motocikliste. U HR ti neće niko zameriti . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

U HR je dozvoljeno preticanje kolone zaustavljenih vozila ako nije u pitanju raskrsnica. A naročito leti su u obavezi da propuste motocikliste zbog vrućine. 

Inače nisam imao problema sa Crnogorcima, ali možda mi se tako namestilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 221 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Specifično da me uvek i jedino nešto drndaju na Jabuci, na obe strane.

Pitaju, skidaj potkapu, odakle, kuda, zašto....

Bukvalno nigde više. Čak 2021. (covid, testovi, vakcine) najmanje zadržavanje na HR granicama.

I da, za preticanje kolone su mi par puta prigovarali sa naše strane (Brodarevo), ali to po toku razgovora ukapiraš da su frustracije pojedinca, a ne pravilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Pa tako je na svakoj srpskoj granici pri ulasku i izlasku, cak i u BiH je isto bar na S.Raci. Prije nije bilo ali zadnjih godina je tako, pa mislim da nije njihov hir vec su dobili takvu insrtukciju od sefova

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S

Vezano za preticanje kolone, prioritetan prolazak preko granicnog prelaza i sl…

Bez vrsenja granicnih provera prelaze lica najavljena diplomatskim putem preko Ministarstva spoljnih poslova i njima se omogucava prioritetan prolazak.

Lica koja poseduju diplomatski pasos mogu biti podvrgnuta samo osnovnoj granicnoj proveri i imati olaksice prilikom prelaska.

Postoji i tzv. minimum granicne provere i on odnosi na sva lica koja prelaze granicni prelaz i koristi se u slucaju velikih zastoja u odvijanju saobracaja (guzvi) i za to je potrebna saglasnost Uprave granicne policije.

Sve ostalo je dobra volja, a za preticanje kolone, ne postupanje po signalizaciji na granicnom prelazu ili ne postupanju po uputstvima ovlascenog sluzbenog lica- propusana kazna 10 000 do 100 000 ili kazna zatvora do 30 dana (cl. 71 Zakona o granicnoj kontroli)

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
18 hours ago, Tumbe said:

Specifično da me uvek i jedino nešto drndaju na Jabuci, na obe strane.

Pitaju, skidaj potkapu, odakle, kuda, zašto....

Bukvalno nigde više. Čak 2021. (covid, testovi, vakcine) najmanje zadržavanje na HR granicama.

I da, za preticanje kolone su mi par puta prigovarali sa naše strane (Brodarevo), ali to po toku razgovora ukapiraš da su frustracije pojedinca, a ne pravilo.

Prošle godina kada smo krenuli na Sardiniju, baš na Brodarevu, ispred nas svega nekoliko vozila, pa pošto smo bili veća grupa, stali u red da sačekamo. Izlazi policajka i poziva nas da priđemo kako ne bi čekali, što mi i uradimo. Pitam je malo u vezi sa obilaskom kolone, baš pomenem i već poznatu Jabuku po "zezanju" i vraćanju na kraj kolone...ona mi nedvosmisleno odgovori da je ovo po propisu i da kolege sa Jabuke očigledno ne znaju propise. 

Sad sam pogledao i ovaj član što je @DjoleLO postavio i biće da ona nije u pravu.

Na kraju, sve se svodi na uljudno ponašanje i dobru volju službenika.

 

Citat:

 

 

Član 71

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 100.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1) pređe ili pokuša da pređe državnu granicu izvan određenog graničnog prelaza, izvan radnog vremena na graničnom prelazu ili suprotno nameni graničnog prelaza, ili ako pređe ili pokuša da pređe državnu granicu na graničnom prelazu bez važeće putne ili druge isprave propisane za prelazak državne granice (član 12. stav 2);

2) pređe državnu granicu van graničnog prelaza usled više sile, a o tome odmah ne obavesti policiju (član 14);

3) se kreće i zadržava na području graničnog prelaza bez potrebne dozvole ili ne postupa po posebnim oznakama, tablama, horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji, naređenjima i uputstvima policijskih službenika (član 24);

4) za vreme boravka na području graničnog prelaza sa sobom ne nosi dozvolu ili na zahtev policijskog službenika istu ne da na uvid (član 25. stav 5);

5) ne stavi na uvid isprave propisane za prelazak državne granice ili se ne podvrgne graničnoj proveri ili napusti područje graničnog prelaza dok se ne izvrši granična provera ili izbegava, odnosno pokušava izbeći graničnu proveru (član 43. stav 1);

6) ako na zahtev policijskog službenika, ne pruži dodatna objašnjenja u vezi podataka i dokumentacije iz čl. 40. i 41. ovog zakona u vezi prelaska državne granice i ne postupa po izdatim upozorenjima i naređenjima policijskih službenika (član 43. stav 2);

7) ne zaustavi saobraćajno sredstvo na određenom prostoru graničnog prelaza na kojem se obavlja granična provera ili posle završene provere, saobraćajnim sredstvom ne napusti područje graničnog prelaza (član 43. stav 3);

8) upravlja saobraćajnim sredstvom kojim prelazi državnu granicu i ne postupa po vertikalnoj i horizontalnoj signalizaciji postavljenoj na graničnom prelazu (član 43. stav 4).

 

PS. ovaj smajli je 8 sa zagradom, ali ga editor vidi kao smajli.

 

Promenio član doktor
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 622 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S

Krenem da napisem, pa obrisem i tako jedno 5 puta.

Kod 70% tih strucnjaka se “znanje” svodi na “ja tako kazem, mislim, znam”…

To su osnovne stvari, a o nekim malo slozenijim stvarima i da ne pricam.

Tad je vanredno stanje i smak sveta.

 

Po PS je ako ti ona da znak da obidjes kolonu, ali ne i da to samovoljno uradis.

Promenio član DjoleLO
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Evo jedna zanimljiva stvar. Ovi moji iz seniorske reprezentacije kad putuje negde kombijem i autom pa zaglave u koloni na granici, selektor pozove granicu i kaze da su iz reprezentacije i da stoje u koloni i pita da li bi ih pustili preko reda. Nasi na granici uvek kazu da moze i na koju tacno rampu da dodju, plus nazovu drugu stranu (drzavu) i obaveste ih i ovi ih isto puste preko reda. E sad to je dobra volja samo i dobro snalazenje selektora. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7075 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
On 10. 4. 2024. at 19:03, rajmax63 je napisao:

Najviše crnogorci ebavaju motocikliste. U HR ti neće niko zameriti . 

Moje iskustvo je skroz suprotno, godinama putujem motorom u CG i nikad mi niko ni reč nije rekao, skroz su korektni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne znam da li sam već pisao, pre nekako na Kotromanu, ka Visegradu, na našoj granici. Gori nebo i zemlja, vrućinaaaa... Drugar i ja obišli kolonu, stanem u 'hladovinu, skinem opremu. Hoću da izdanem od vrućine. Pitam carinika, onako uljudno, s poštovanjem, da li bi mogli da prodjemo. Nemamo klimu, kožne jakne, kacige, popadacemo u nesvest... 

Kaže "vlast" : To možete na drugim prelazima, ovde ne. Ima da čekate kao i drugi.

OK. Pomirim se ja sa sudbinom. Čekamo. 

Posle desetak minuta nailazi drugi carinik: Bajkeri, šta čekate? Ajde ovamo, vi ne treba da čekate. 

I sta sad reci?! 

Ja uvek lagano, sa osmehom, pa kako bude. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja