Jump to content

Moto Zajednica

Mogu li motociklisti preticati kolonu pred naplatnim kućicama, na graničnom prijelazu ...

Recommended Posts

  • Vozac A kategorije :D, 898 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
Pre sat vremena, blackmore je napisao:

Da da, zločin za smrtnu kaznu za sve ostale obične smrtnike.

Pa za sve je :) 

 

Meni je jezivo kad vidim kod ovih moto vlogera kada stave video na YT a tu se jasno vidi kako pici preko pune. 

 

Realno, dosta nas to radi ali ne treba se time hvaliti. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1649 postova
  • Motocikl: /
Pre 5 sati, Kadezi je napisao:

Obzirom da ovaj "problem" nije zakonski regulisan, te ga svi tumacimo kako kome odgovara, a najvise problema ima na granicnim prelazima na ulasku u Crnu Goru, resih ja juce da posaljem mail granicnoj upravi CG sa pitanjima i sugestijama kada su u pitanju prava motorciklista na granicnim prelazima. I danas dobih odgovor, pa ovu priliku koristim i da pohvalim na brzom odgovoru PU Crne Gore.

 

Evo i odgovora:

 

Poštovani,

Povodom Vašeg pitanja obavještavamo Vas da ne postoji posebni član o kontroli vozača motorcikala koji je propisan Zakonom o graničnoj kontroli.

 

Koliko smo upoznati sa propisima Zakona o bezbjednosti saobraćaja ne bi trebalo da se, i od strane motorcikala, vrši preticanje vozila preko pune linije, kojom su uglavnom obilježene sve zaustavne saobraćajne trake na graničnim prelazima koje vode do kontrolnih kabina.

Ukoliko vozač motorcikla uđe u saobraćajnu traku i vozači automobila pristaju da prođe ispred njih to ne bi trebalo da izaziva bilo kakvu reakciju granične policije.

Kako ne postoje posebna mjesta označena za kontrolu motorcikala, na našim graničnim prelazima, pretpostavljamo da službenici granične policije smatraju da su prekršene odredbe  Zakona o bezbjednosti saobraćaja ukoliko vozač motorcikla izvrši preticanje cijele kolone automobila preko pune linije.



 

Pa i nije ga bas nesto lepo objasnio, preticanje i obilazenje nije isto.

Al znamo sta je hteo da kaze... Npr, kolona kilometar, ti obilazis sve ali ne do kucice vec do pocetka granicnog prelaza, tj tih zaustavnih traka sto spominje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Benelli TRK 702 X

Prelazio na Raci za vikend i u oba smera su mi na nasoj strani policajci mahali da obidjem celu kolonu, na Bih strani mi nisu mahali ali sam obisao i niko mi nista nije rekao, dva-tri auta pred kucicu stao, mahnuo glavom da se ubacim i to je to, nikakav problem :D Doduse ne znam da li je bilo negodovanja u kolima iza :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800
mnogi me ne znaju ovde ali to nema nikakve veze sa ovim odgovorom niti koliko sam dugo na forumu, motoru ili gde sam sve bio.
 
da li imamo pravo i sta; recu vam samo moja licna iskustva pa sami procenite.
 
u nemackoj vozim autoputem i stajem u zaustavnu da telefoniram jer sam primio vazan poziv. palim sva cetiri zmigavca i javljam se; kad odjednom staje policija sa rotacijom i prilaze mi i pitaju koji je problem. na moj odgovor da telefoniram samo su se pogledali, uzeli mi pasos i vozacku i morao sam da ih pratim do sledeceg iskljucenja gde su mi objasnili za sta ta traka sluzi.
 
u Austriji obilazim kolonu auta na semaforu trakom za autobuse gde me policajac lepo docekuje da mi objasni za sta ta traka sluzi.
 
u Spaniji sam isto obilazio kolonu i stao prvi kako mi to u Srbiji radimo gde me policija iz leve ulice videla i pokusala da objasni za sta sluzi zaustavna traka na putu
 
u Poljskoj su pokusali da mi objasne zasto se ne pale duga svetla danju i i gradu
 
na granici Tompa/Kelebija sam obilazio lepo i kulturno sa spustenim nogama kolonu od nekoliko km gde me je policija koja stoji kod one prodavnice zaustavila, uzela pasos i vratila na kraj kolone gde sam posle cekao 4h dok nisam dosao do njih da dobijem svoj pasos.
 
zbog obilazenja na granici sa bosnom mi je pisana kazna i zabrana od 24h u ulazak u drzavu BIH 
 
Mogu mnogo jos da nabrajam ali mislim da je ovo dovoljno. Zato braco i sestre postujte onoga ko vam ustupi prednost i ne zamerite onome ko ne zeli jer zakon ne poznaje 2,4 ili 6 tockova 
Ti si baš neki baksuz ,pa svi tebe potkače

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Lokacija: Sabac/Austria
  • Motocikl: Z800 ; ZXR750H1
pre 58 minuta, peratrap je napisao:

Ti si baš neki baksuz ,pa svi tebe potkače emoji6.png

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
 

ne druze moj nego ne silazim sa motora i putujem mnogo sto poslovno sto privatno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: nemam još... :\

Pronalaženje rupa u zakonu....

У ситуацији приказаној на слици возач мопеда, односно мотоцикла, претиче путничко возило:
----> на прописан начин, само ако не постоји саобраћајни знак који забрањује претицање.
Ovo je iz testova za obuku...

Na mnogo granica i naplatnih rampi su isprekidane linije pred dolazak do linije naplate/pregleda.
Nigde na tom putu ne postoji zabrana preticanja saobraćajnim znakom ili oznakom na kolovozu.

Dakle, mogli bi ste proći pored zaustavljenog vozila ako ima dovoljno mesta u traci.

Član 55. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, gde kaže:
 

Obilaženje zaustavlјene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon obilaženja ne bi mogao bezbedno uklјučiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće.
 

-----> Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačka 15) ovog člana je dozvolјeno, pod uslovima iz stava 1. ovog člana

15) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

 

Član 1. Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.
 

Po meni, ako ima mesta u koloni a ne prelaziš u drugu traku, mogao bi da se ubaciš iako obiđeš par vozila...


 

QuestionsPracticeImage.jpg

Promenio član CoaNS
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Au, kakva tema... kako nismo došli do toga da ako nosiš kacigu u prodavnici može da se stane pred kasirku a ne da se čeka red?

Naravno da motor može obići sve, pa to i nije kolona, to je nešto statično, praktično parkirana vizila. Da li treba, to je drugo pitanje.

Ako shvatimo granicu i naplatnu rampu kao red da se obavi nešto (što i jeste) - nepristojno je gurati se ispred reda. Ako postoji prelaz za pešake i sl, ne vidim razlog da se motor i ne pogura tih par metara i to bi bilo skroz ok.

Što se semafora tiče, bez obzira šta kaže zakon, ako se može bezbedno doći na početak to treba uraditi - najbezbedniji si kada su sami iza tebe a ne svuda oko tebe.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...

Мене су само Црногорци враћали. Мађари, Грци, Албанци само машу да прођем.  

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 643 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Meni je neverovatno u celoj prici to da ovakve situacije nisu regulisane zakonom, jasno i precizno, kroz jednu jedinu recenicu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2010 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Tako je drugaru i meni prosle godine, na prelasku iz Bosne u Srbiju, kolona kilometar, napolju 35C, mi u kozi, obilazimo kolonu vozila u prvoj brzini, sa 5 km/h, sa spustenim nogama, 

izlece ''baja'' iz auta u koloni, drugar isao prvi i lik urla i krene da ga udari na motoru,

srecom je drugar spustio glavu, eskivirao i prosao,

nailazim ja, tri metra kasnije, samo sam ispruzio nogu i dodao malo gas, lik je dobio cizmu u facu...

mislim da mu vise nece pasti napamet to da ponovi.

Pitam posle carinika jel mogu motori preko reda tj da obidju kolonu, kaze lik ''naravno da mogu'' 

Promenio član BokyBoy
  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1290 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Na granicama bi trebalo da se razdvoje kontrole za motocikle. Bar u vrucim danima.

S druge strane motocikla je puno, i kad naidje njih 5/6 u grupi, pa tako jedno par grupa ovi sto cekaju u autu normalno je da pizde i da se bune.

Zar je problem da stanu sa strane i da neki sluzbenik ili jos bolje sluzbenica pokupi pasose na proveru.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 954 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

Zašto bi,
Imaju svoje radno vreme i baš ih briga dal prođe 5 ili 500 vozila.
Nisu plaćeni po učinku

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Treba da se pretiče, tome i služi motocikl.

 

Malo kulture i komunikacije sa vozačima automobila i nema nikavih problema.

 

Pitaš, puste,prođeš...

 

Mada ima i kretena, pa staneš iza njega.

A i carinik(granični prelaz sa CG - Jabuka), zna da bude dosadan/sujetan.

Ali ti ne može ništa, osim da te malo drži graničnom prelazu.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 954 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200
Treba da se pretiče, tome i služi motocikl.
 
Malo kulture i komunikacije sa vozačima automobila i nema nikavih problema.
 
Pitaš, puste,prođeš...
 
Mada ima i kretena, pa staneš iza njega.
A i carinik(granični prelaz sa CG - Jabuka), zna da bude dosadan/sujetan.
Ali ti ne može ništa, osim da te malo drži graničnom prelazu.
Kad reče jabuka, juče oko 13h, nema nikog ka Cg kad sam naišao, i pošto odmah stadoh na šalter, silazim, otvaram kofer da izvadim dokumenta. Iza mene niko ne nailazi.
On mi kaže može li to malo brže, što nisi spremio.
-Aman prijatelju ja sam očekivao da ću imati vremena da stanem i polako da pripremim, nisam očekivao da neće biti nikog, kažem mu kroz šalu.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ja mogu shvatiti samo da se vozaci ljute kada bajkeri naidju s nekog moto skupa ba ih bude bas mnogo, a da ne pusti jednog ispred sebe, pa za to bas trebas biti seronja kao sto sam i rekao u prvom postu.

To su u pitanju njegovih minut dva, a mojih pola sata pod opremom na ovom suncu, kada je niza temperatura onda i mogu da sacekam.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 2 sati, Bigor je napisao:

Ja mogu shvatiti samo da se vozaci ljute kada bajkeri naidju s nekog moto skupa ba ih bude bas mnogo, a da ne pusti jednog ispred sebe, pa za to bas trebas biti seronja kao sto sam i rekao u prvom postu.

To su u pitanju njegovih minut dva, a mojih pola sata pod opremom na ovom suncu, kada je niza temperatura onda i mogu da sacekam.

Pa kakvu crnu kolegijalnost očekuješ od vozača automobila kad i ovde na forumu mnogi vole da ga tupe samo da bi ga tupili, možeš misliti tek šta prođe kroz glavu čoveku koji sedi u kolima i pomisli da ćeš 10x brže stići od njega tamo gde si se uputio jer ne moraš da stojiš u koloni. Naopak smo narod izuzetno.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015
2 hours ago, Interceptor BP said:


 

 


U glavnom se mogu složiti samo se ne mogu složiti da taj što mu smeta da ga obiđeš je kreten. Ništa manji ili veći nije od tebe što ga pretičeš mimo zakaona i pravila. Preticanjem ti praktično tražiš uslugu od ljudi koji stoje u redu i onda kad nekom se to ne svidi po tebi je kreten. Preticanje nije dozvoljeno i sve je to na nivou dobre volje i tolerancije,ja podržavam kad je to moguće ali nemojte se ljutiti kad se nekom ne svidi i kad vam ne želi dati više prava od ostalih u koloni.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 

 

Potpuno si u pravu, izvini što sam nekoga ko je svojim manevrisanjem u koloni pokušao nameno da me udari i još gore udario.

 

Verovatno sam trebao da obrazložim to "kreten", pa se evo sada ispravljam.

 

Kreten je osoba u beloj OPEL VECTRI na pružnom prelazu u Gruziji 2012 godine koji je namerno mog kolegu udarao u bočni kofer i pri tome se smejao.

Kreten je osoba u crnoj Opel Corsi 2013 godine koji je kada je video da prilazim u paralelnoj traci nameno preprečio svoj auto da ne bih brže od njega došao na drugi carinski punkt. (prelaz Granca Srbije i Makedonije)

Kreten je vozač putničkog kombija koji je namerno otvorio svoja vrata u koloni da ne bih mogao da prođem. (2013 god - granični prelaz sa Bosnom kod Zvornika.)

Kreten je vozač Golfa(neki broj,noviji) sa srpskim tablicama koji se svađao sa svima u koloni na graničnom prelaziu Batrovci. 2015-2016.

Kreten je vozač belog Pasata na graničnom prelazu sa CG, mislim Brodarevo. Koji mi je kroz otvoren prozor uputio pretnju da će me udariti ako ga preteknem.

U mojoj knjizi sam to lepše napisao.

 

Imam ja ovoga još, ali nema ovde mesta za slova, a i mislićete da izmišljam.

 

Nemoj da se ljutiš, ali pošto se ne poznajemo, smatram da ne znaš moj način komunikacije sa drugim ljudima.

Pre svega sa argumentima i osmehom.

 

Inače ja moj pasoš menjam svake dve -tri godine, pa ako možeš izračunaj koliko je to prelazaka u zadnjih 10-15 godina.

A veliki broj je bio motociklom. 

 

Nije iz Vujaklijinog leksikona, ali opis "Kreten"na ovu temu bi mogao da bude ovakav:

"Osoba koja se ne slaže sa tvojim postupkom, a ako može i da te ugrozi pa da uoptpuni svoj status"

 

Puno bezbednih kilometara želim!

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 887 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE
8 minutes ago, Sasha P said:

 

Nemoj da se ljutiš, ali pošto se ne poznajemo, smatram da ne znaš moj način komunikacije sa drugim ljudima.

Pre svega sa argumentima i osmehom.

Nemam šta da se ljutim ali nemoj ni ti. Pročitaj šta si napisao u postu koji sam ja komentarisao i koliko argumenata ima u njemu, ja još uvek nisam vidovit da znam šta ti smatraš pod "kreten" jer po tom pisanju to je svako ko ti se ne skloni da ti stigneš na red pre njega.

Kako sam i napisao nemam ništa protiv obilaska kolone i sve je to ok samo je jako sebično smatrati da motocikli imaju na to pravo,jako je sebično se ljutiti ako vam neko ne omogući. Nasilne i napete situacije su sasvim nešto drugo i o tom nisam pisao.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ8 FJR1300

Zbog pojedinaca koji zamisljaju da imaju neka prava, pa jos i isteruju ta prava na granicnim prelazima, ispastaju posle ljudi bez veze... 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

U svoj ovoj prici ima jedna interesantna stvar ,a to je izgleda zakon krda. Kada se na granicnom prelazu ili naplatnoj rampi pojavi grupa od pet ili vise motociklista niko se iz kolone automobila ne buni niti osporava prolazak motociklista preko reda. Medjutim kada je u pitanju jedan ili dva motocikla nastaje negodovanje ili cak dolazi do verbalnog konflikta vozaca automobila i motocikliste?:neznam:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1560 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Potpuno mi je neverovatno kako jedan deo ljudi misli da "imaju pravo" na nešto inače zabranjeno samo zato što voze motocikl koji im fizički to omogućava, i nikad neće shvatiti da su delom baš zbog toga svi "bajkeri" na lošem glasu.

 

P.S. ne mislim ni na koga određeno, ovo je čisto komentar na ukupan utisak ove teme

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 898 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 3 minuta, zaludan je napisao:

Potpuno mi je neverovatno kako jedan deo ljudi misli da "imaju pravo" na nešto inače zabranjeno samo zato što voze motocikl koji im fizički to omogućava, i nikad neće shvatiti da su delom baš zbog toga svi "bajkeri" na lošem glasu.

 

P.S. ne mislim ni na koga određeno, ovo je čisto komentar na ukupan utisak ove teme

 

 

Svi znaju da imaju pravo ali niko ne zna svoje obaveze. To nas kao drustvo ubi. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja