Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 2036 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Na agregat,ja bi ga licno preskočio,to je Franko Morini agregat,fabrika koja više ne postoji,delova ima sve manje i manje,i u samoj Italiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Pozdrav, vidim da je vec bilo reci o x9 500ie al nekako mi ostade nedoreceno. Konkretno jurim da kupim trenutno taj model, i nasao sam jedan koji mi deluje na prvi pogled da valja. Mana mu je zakljucavanje sedista koje ne funkcionise uopste (nece da uhvati bravica). Da postoji mogucnost da se taj daljinac upari i da nije od istog motora u koliko nije samo u bateriji problem? I takodje me zanima da li mi se isplati da ga oteram kod majstora, tacnije dal neki bolji majstor moze da cuje eventualne probleme ili nista bez skidanaj dekle. Lepo mi zvuci, ujednaceno, ne klapara nista u radu al tako mi je i pri prosloj kupovini zvucao pa sam fasovao generalku  :ups:  (lezajevi radilice, stublina klip bla bla..) Voleo bi da kupim dobar primerak i da ga vozim neko vreme, vidim da je neki opseg cena 1300-1500e jel to realno stanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1577 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Daljinsko zakljucavanje? Ne znam sta ce ti to. 

Kod x9 , dva sistema otkljucavanja sedista, taster okrugli i polugica na sajlu. Sto se same brave tice,one ispod sedista nadjes polovnu ako je ta kriva ili vec ne valja i resis problem. Ovo drugo, mozda je samo sajla u prekidu. MSm da nije velik kvar 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Pa vidi, kupujes mator skuter koji je presao bog-te-pitaj-koliko-kilometara i ko zna koliko vlasnika promenio od Italije dovde. Tako da mislim da je najmanji problem na njemu na koji treba da obratis paznju ta bravica. Pogledaj ti ostalo...i to dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

To je bila jedina mana vidljiva tad kad sam gledao. Danas sam ponovo bio i primetio sam kako se pravi kapljice sa desne strane kod pumpe za vodu.kao da u samom coskicu ima rupica neka ili odusak i tu suzi.za 10 minuta rada u mestu kapnule su 2 kapi. To je ja bi rekao los znak i da je pumpa pri kraju zar ne? Bravicu sam pitao cisto jer bi voleo da imam.kocnice treba pretresti i verovatno zameniti plocice i ta bravica. Izbaci malo dima al tek kad mu u mestu dam gas skroz do kraja i pustim,ne znam da je to u normalno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Dada takvu info sam i ja dobio a bas se tesko primecuje jel curi uz neki prevoj pa na filter pa se sa filtera cedi na asfalt. Slicajno sam video a zagledao sam pre i nisam primetio. ima ta pumpa, promeniti plocice sve i ta bravica. Ostali mi deluje dosta solidno. Zadnja guma moze jos malo predja solidna.estetski je solidan.jel vrsti dati 1400 evrica za to npr?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1577 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Pumpa moze da "slini" dan,a moze i godinu dana... Tako da,imaj to u vidu za ulaganje. Ako je ostalo vise manje ok, uzimaj. 200-300 moras uloziti. (prevod,servis,plocice)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

 Mana mu je zakljucavanje sedista koje ne funkcionise uopste (nece da uhvati bravica). Da postoji mogucnost da se taj daljinac upari i da nije od istog motora u koliko nije samo u bateriji problem? I takodje me zanima da li mi se isplati da ga oteram kod majstora, tacnije dal neki bolji majstor moze da cuje eventualne probleme ili nista bez skidanaj dekle.

Lepo mi zvuci, ujednaceno, ne klapara nista u radu al tako mi je i pri prosloj kupovini zvucao pa sam fasovao generalku  :ups:  (lezajevi radilice, stublina klip bla bla..) 

 

Ajd da krenemo nekim redom posto ima ne logicnosti......

 

Zakljucavanje sedista funkcionise preko brave koja je ispod kutije, nema daljinca nit uparivanja (osim ako nisi mislio na nesto drugo). Otkljucavanje sedista vrsis preko tastera sa leve strane motora, koji aktivira el. motor tj odbravljivanje sedista ili rucno tj preko sajle u pretincu ispred kolena (usled ne koriscenja, sajla zna zaribati i rucnog otvaranja nema).

 

No to i nije toliko bitno, bitno je ovo boldovano..... valjda si izvukao pouku od predhodnog puta, naucena skola ili bi da ponovis gradivo, pitanje je sad?

Niko ti ne moze garantovati za nesto polovno, ako se ne razumes, povedi nekog ko se razume, ali nekog ko se stvarno razume jer ima slucaja gde gledaju, slusaju, pipkaju pa nakraju ispadne pogresna odluka.... a tad nazad nema.

 

 

To je bila jedina mana vidljiva tad kad sam gledao. Danas sam ponovo bio i primetio sam kako se pravi kapljice sa desne strane kod pumpe za vodu.kao da u samom coskicu ima rupica neka ili odusak i tu suzi.za 10 minuta rada u mestu kapnule su 2 kapi. To je ja bi rekao los znak i da je pumpa pri kraju zar ne? Bravicu sam pitao cisto jer bi voleo da imam.kocnice treba pretresti i verovatno zameniti plocice i ta bravica. Izbaci malo dima al tek kad mu u mestu dam gas skroz do kraja i pustim,ne znam da je to u normalno

 

To sto slini il curka ne znaci da je pumpa pri kraju ali ako nastavis sa zavrtanjem do kraja, bice sigurno pri kraju. Curkanje moze trajati +20K sve dok ne propisa, tek tada se radi remont i gadja se kad dodje vreme za servis jer se skida desna dekla motora, sto znaci da se ispusta ulje, antifriz i td.

 

I druga stvar, ne znam zasto si imao potrebu da zavrnes gas do kraja, pritom nije tvoj motor, dosao si kao kupac......zamisli kad bi svaki kupac dosao i zarnuo do koske.....zapitaj se malo, da li je to u redu?  :stabre:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Mozda sam se malo nezgrapno izrazio, generalno danas sam bio ponovo da ga testiram i tek danas sam primetio problem oko pumpe a gledao sam ga jos jednom pre toga i iz tog razloga je moje prvo pitanje bilo upuceno za bravicu. On na privesku ima taster, stavio sam baterije iz svog daljinca za auto, i motoric je odreagovao ali ne desava se nista sa samim mehanizmom i bravom. Rucno sajla ne reaguje, rucica ima hod ali kraj sajle kod mehanizma se ne pomera, kao da je u prekidu. To me manje brine. Veca briga mi je sam agregat, ja sam pitao par majstora sa kojima sam saradjivao dal su raspolozeni da ga pregledaju, u sustini dobio sam samo instrukcije sta da vidim, valjda im je to gubljenje vremena. Snimio sam rad motora i pustio majstru ali ne verujem da je to merodavno zato sto mnogo drugazije zvuci na snimku (telefon kao da je izolovao neke lose zvuke stektanaja ) Naravno da bi mi znacilo strucno misljenje.

 

I samo za kraj u moju odbranu, vlasnik je turirao motor a ja sam cucao pored auspuha  :takoje:  nisam bas u tom fazonu da idem po gradu i arcim tudje motore

 

U svakom slucaju hvala na pomoci i savetima znam da idealan primerak ne postoji, samo nebi da svalim 500e na samom startu samo to..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Znaci da je naknadno ugradjena centrala za daljinsko otkljucavanje sedista najverovatnije, cim ima na privesku taster (daljinac). Da bi video o cemu se radi tj otklonio kvar, mora se skinuti srednji tunel, podna leva i zadnja leva plastika jer se sa te strane nalazi sajla, motoric i vidi se brava.

 

Odbranom si se izvukao ali to ti govori kako se vlasnik ophpdio prema tom motoru, kad ga pred tobom zavrce do koske....sve ti je jasno >:(  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6S

Ja ne vidim nista lose u tome da se malo isturira motor, naravno da ne treba biti sivonja. Jaki maxi skuteri od 500cc covek i ne moze da proba u malo vecim obrtajima bez da vozi preko 100. Za mene je normalno kad probam motor, upalim da poradi malo, provozam krug cisto da vidim jel vuce u stranu, probam kocnice, amortizaciju i vozim oprezno i polako... Kad se motor zagreje i postigne radnu temperaturu ne vidim nista lose u tome da se podigne na centralne nogare i da gas, ne da se otera u crveno, nego zavrtis ga do 6/7000 obrtaja na sekundu samo i pustis gas i pratis jel dimi iz auspuha. To ne moze da bude opterecenje za masinu koja je zagrejana na radnu temperaturu a govori dosta o stanju iste. 

Sto se tice x9-tke, ne brini puno oko te sajle za gepek to je sitnica. U principu to su jako pouzdani agregati i ne bi trebalo da bude problema, ipak oprez...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Uravo sam listao oglase i otvorim neki drugi oglas gavra iz subotice i vidim u pozadini na gomili taj motor sto je on navodno uvezao. To je taj 300 % ima neke 2 trouglaste nalepnice i nosac za kofer koji je naknadno ugradjen identican. Sad mi vec nije jasno nista al definitivno preskacem. Ne znam zasto baronise i koji je motiv al nije dobro sigurno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5720 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Kad si već naišao na Gavru iz Subotice, što ne okreneš čoveka i dogovoriš da ti nađe 9-tku za to para što imaš. Čovek je korektan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Jeste taj bio kod Gavre.

Cak ga je i Gavra bio stavio u oglas.

Ovaj sto ga sad prodaje je digao cenu za 100 e.

Taj motor se prodaje vec par meseci

Ako te bas zanima nazovi Gavru verujem da ce ti reci kakav je motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 337 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900

Koliko kosta taj skuter.na cenu od 1500 evra uloziti jos 300 je cisto bacanje para.taj skuter u perfektnom stanju ne vredi vise od gore navedene cene.Kolega prosle godine sam prodavao burgman k4 ovde na forumu.1400 evra je bila zadnja cena a od ulaganja je imalo samo da se prefarba par ogrebotina,niko sa foruma me nije zvao par njih nudilo neke nerealne zamene al je ipak otisao po toj ceni,znaci krsten motor sa gumama koje su presle 300 km.novim akumulatorom i zamenjenim filterima i tecnostima.Znaci da je bio ofarban i ulickan vredeo bi max 1600.E sad dal se tebi isplati da uzmes taj skuter,zamenis gumu,sredis pumpu,sajlu i kojekakve sitnice pa ga jos i registrujes a ide zima bice puni oglasi ovde na forumu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

1350e mu je zadnja 2004 god. Tvrdi da je bas dobar presao "20000" kao. Gume na slikama deluju da imaju saru sad je pitanje kakve su i od kad. Fizicki deluje sasvim ok tj nema vidljive mane. Morao bi jos da platim prevoz do bga. Meni to deluje kao ok cena i da imam lufta da ulozim sta treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: piaggio x9

Naravno u slucaju da je sve ostalo ok. Jel ima neko jos neku smernicu kad budem gledao na sta da obratim paznju.znam generalno stvari za taj model al oko samog agregata znam neke generalne stvari. Pumpa, dal gasi lampicu za ulje da ne dimi..bord. trebalo bi da imam podrsku u ponedeljak al znaci svaki savet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Motor hladan, postavljen na cent. stender, obrati paznju na sledece:

 

- kreni od prednje gume, diskovi, plocice, amortizeri

- nek neko "potopi dupe" pa vidi da li ima lufta u tocku i kormanu

- sa gornje desne strane ti je plasticno prozorce, odvi srafic i proveri antifriz

- pogledaj zadnju gumu, disk i plocice

- zavuci se ispod i proveri termo grupu, sve mora biti suvo, srafovi nosaca motora na svom mestu

- sa desne strane agregata, kod pumpe za vodu (na odusku) ne sme biti curenja ( antifriz )

- odmah ispod pumpe ti je merac nivoa ulja, odvrni, vidi nivo kao i boju ulja 

- pomirisi merac, ako osetis miris benzina, termostat i antifriz su za zamenu ( cuvena proizvodnja ulja )

- upali motor (slusaj zvuk verglanja), oslusni rad masine, proveri signalizaciju

- dok motor radi, cucni kod CVT-a i oslusni rad ( ne sme biti lupkanja, zveckanja i cangrljanja )

- skini ga sa cent. stendera, probaj kako se ponasa u voznji ( vidi da li pokazuje brzinu kretanja )

- nadji neku uzbrdicu i probaj kako krece ( linearno jedako, ne sme da trese zadnji kraj )

- zaleti ga pa pusti korman ( ne sme da trese nit da vuce u neku stranu, mora ici pravo ki strela )

 

To ti je to u sustini, srecno s kupovinom  :goodluck:

 

Pisao onomad, sve ti isto vazi sem trece stavke, nema prozorce vec dignes poklopac  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja