Jump to content

Moto Zajednica

....pčele

Recommended Posts

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ajmo buđenje teme...5 godina je spavala...

Pročitao sam je celu, od početka, i kako sam i ja jako  osetljiv na ubode insekata, da pitam da li se pojavilo po apotekama nešto novo, što može pomoći u tim situacijama ?

Komarac kada me bocne, otok bude dosta veliki, crven. Prošlo leto me u vožnji bocnula osa u rame (ili pčela), nisam odmah izvadio žaoku, bar tri dana dobro bolelo, a mesto ujeda tvrdo ko kamen. Isto bude i sa paukom... Nisam imao gušenja do sada.

Neka preporuka kolega doktora bajkera ?

Hvala

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Moj klinac takodje ima vecu reakciju na ubod komarca, gde ga capi tu dobije otok i crvenilo.

Kad je sezona komaraca ko sta radi njega samo mackamo da se ne bi slicno desilo.

 

evo kako zna biti

IMG-20160607-170811.jpg

  • Tužan 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 671 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

Joj, mukica :(

Neke 2010 mi je na motoru uletela osa u rukav. Bukvalno me je silovala dok sam stao i skinuo jaknu. Pet uboda sam imao a sreća je da nisam alergičan.

Slikao sam nekih 2-3 dana nakon incidenta.

slika.thumb.png.b2c6fa25c6dafaf9f385922caafd17ed.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1304 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Видех тему и сетих се мојих искустава са пчелама, осама...
На мотору су ме уједале више пута, углавном улете између кациге и јакне, мацну за врат и то је то. Више се ни не цимам. Први пут сам стао, чекао реакцију. Видео мала бела тачкица, жаоке нема, значи оса је у питању. Сачекао пар минута, све ок и наставио вожњу.
Ал' најгоре је било, пре 15ак година, летњи распуст, са бајса нисам силазио.
Крећем ка другару који ме чека да се возимо и како му се приближавам почињем све брже да мотам. У моменту чујем зујање, и након пар секунди, улеће неко чудо у ноздрву, зујање је све јаче. У дубини ноздрве осећам убод и јак бол. У оној брзини, пуштам гидон, хватам се за нос, затварам очи и наравно просипам се по асфалту. :)
У року од минут десно око је било скоз затворено, тј. целу десну страну главе нисам осећао.
На срећу, после пар минута рударења по носу и забијања малог прста до мозга, успевам неком магијом да извадим жаоку.
Некако се довеземо до локалне речице која је увек ледена, забадам главу и наком сат времена хлађења око почиње да се отвара, оток да попушта.
Да ми је неко до тад рекао да постоји могућност да ми улети пчела директ у нос, при вожњи бајса, лупио бих му шамар. :)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 7 sati, Blaza je napisao:

Ajmo buđenje teme...5 godina je spavala...

Pročitao sam je celu, od početka, i kako sam i ja jako  osetljiv na ubode insekata, da pitam da li se pojavilo po apotekama nešto novo, što može pomoći u tim situacijama ?

Komarac kada me bocne, otok bude dosta veliki, crven. Prošlo leto me u vožnji bocnula osa u rame (ili pčela), nisam odmah izvadio žaoku, bar tri dana dobro bolelo, a mesto ujeda tvrdo ko kamen. Isto bude i sa paukom... Nisam imao gušenja do sada.

Neka preporuka kolega doktora bajkera ?

Hvala

 

 

Nisam doktor, i za jako osetljive na ubode insekata nemam savet, sem da se dobro upakujete sa opremom. Za nas obicne godinama koristim( kad se to desi)lozovacu koju uvek nosim u koferu. Natrljas mesto uboda i za par minuta problem resen.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 777 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Imam isti problem, nekoliko puta završio u hitnoj, dva puta dolazila hitna kući, alergjske reakcije na ko zna šta a ništa neobično nisam konzumirao... Što je najgore gušenja bila u pola noći, u snu... Jednom mi se u Grčkoj pčela zabola u obraz u toku vožnje, jedva sam se dovezao do hitne koliko sam otekao bio...

 

Uglavnom, ima da se kupi (u normalnim državama) EpiPen, za nas ovako visokorizične. Cena je 50-60€, u HR ga daju na recept naših lekara, sa potpisom i pečatom. Rok upotrebe je mislim godinu dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Nisam alergičan, ali x puta su me u vožnji ubadale pčele i ose, uglavnom za vrat, što nikad nije prijatno. Jednom me pukao bumbar u oko toliko jako, boli kao udar pesnicom, jedva sam ostao na točkovima, kad sam podigao vizir kacige leti ...

Meni je rešenje visoki vizir, da štiti i ruke i ceo vrat i glavu. Mnogi ga ne vole, ali to je spas. Sa velikim vizirom jednostavno nema insekata, zbog fizičke barijere. Visoko rizični bi valjalo da to imaju u vidu.

 

Edit: Evo kako izgleda preventiva. Bolje sprečiti nego lečiti.

 

Givi.jpg

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3119 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
pre 42 minuta, QmBGD je napisao:

Imam isti problem, nekoliko puta završio u hitnoj, dva puta dolazila hitna kući, alergjske reakcije na ko zna šta a ništa neobično nisam konzumirao... Što je najgore gušenja bila u pola noći, u snu... Jednom mi se u Grčkoj pčela zabola u obraz u toku vožnje, jedva sam se dovezao do hitne koliko sam otekao bio...

 

Uglavnom, ima da se kupi (u normalnim državama) EpiPen, za nas ovako visokorizične. Cena je 50-60€, u HR ga daju na recept naših lekara, sa potpisom i pečatom. Rok upotrebe je mislim godinu dana.

Epipen dobar...ali ovo je zemlja...budućnosti?!?

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, QmBGD je napisao:

Imam isti problem, nekoliko puta završio u hitnoj, dva puta dolazila hitna kući, alergjske reakcije na ko zna šta a ništa neobično nisam konzumirao... Što je najgore gušenja bila u pola noći, u snu... Jednom mi se u Grčkoj pčela zabola u obraz u toku vožnje, jedva sam se dovezao do hitne koliko sam otekao bio...

 

Uglavnom, ima da se kupi (u normalnim državama) EpiPen, za nas ovako visokorizične. Cena je 50-60€, u HR ga daju na recept naših lekara, sa potpisom i pečatom. Rok upotrebe je mislim godinu dana.

Ne znam, nisam pametan sad kad procitam kako si prosa..... definitivno moram povesti racuna kod derana. Njega do sad pcela/osa nije ujela, ono je reakcija od komarca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Dare, sreća je što je kod dece to uglavnom privremeno. Budu alergični na sve i svašta, ali prođe kad malo porastu i steknu imunitet. Ali svakako najbolje da odeš do pedijatra po savet.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1653 postova
  • Motocikl: /

@Sateliskolki su ti komarci, ko rode :)

 

Ja reagujem na ubod osa/zolja-pcela i imam otok par dana. I obicno prodjem sa ubodom ili dva preko leta.

Imam neku babecu foru, koja izgleda da radi, tj bude mi manji otok. Fosfor sa sibice, nakvasim i utrljam na mesto uboda, al odmah...

 

Jednom me strsljen ubo za nos (i to dobar primerak, valjda onaj njihov iz obezbedjenja), jebo mi kevu!

Krenula cela glava da otice i poceli plikovi po rukama da mi izlaze, odem do hitne u Vinci, proslo 15min mozda, oni kad mi podigli majicu, a ono celo telo u plikovima  krenuli da panice, sta cu, ajd i ja sa njima :D

Hitna letela do urgentnog, a sestra u kombiju mi stajala iznad glave sa nekom iglom, valjda adrenalin da mi rokne u grudni kos. Pritisak mi bio 30/50.

Tamo me bocnuli par puta sa njim, ja lezim prikacen na infuzije, a noge mi igraju same :D

Sou program...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8950 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Iiiii sunce ti poljubim... uzas, zajeban je strsljen.

Komarac je klasican, sto je najgore video sam kad ga je ujeo jer smo bili kod komsije na rodjendanu, pikao loptu sa decom. Tako prodje gde god da ga ujede komarac jbg.

 

Kad se setim.... kao klinac hvatao sam pčele rukama, neka me bocne neka ne ali nikad problem, ose sam manje dirao jer vise boli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 57 minuta, ser je napisao:

kolki su ti komarci, ko rode

Što bi rekao moj komšija - jedan podiže ćebe, a drugi ubada :)

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 840 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
1 hour ago, boza_kg said:

Nisam alergičan, ali x puta su me u vožnji ubadale pčele i ose, uglavnom za vrat, što nikad nije prijatno. Jednom me pukao bumbar u oko toliko jako, boli kao udar pesnicom, jedva sam ostao na točkovima, kad sam podigao vizir kacige leti ...

Koliko znam, bumbar ne bode... Da nije bio stršljen? On kad te zvekne ume da bude ozbiljno zajebano.

 

Mene je do sad samo jedna osa ubola u vožnji. Bila mi do pola otkopčana jakna i osa se zaglavila između mog stomaka i pojasa. Ujela me kad sam krenuo da udahnem duboko - stisao sam je stomakom u pojas. Baš me zabolelo, ali nisam alergičan. Stanem i vidim nju mrtvu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ma udarila me neka bubetina u oko, u toku vožnje 60-ak km/h, nije me tad ubola, ali me opičila poštenski. Možda stršljen ili bumbar...

Inače, i bumbar ubada, samo može da izvadi žaoku, kao osa, i ima ljudi alergičnih i na njegov ubod.

Dva puta me je ujeo obad. To boli kao da ujede lav!

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Da, obadi vole da se motaju oko vode, kao i ja :) Mesto ujeda vrlo intenzivno boli, ali srećom ne traje dugo, 20-ak min max. Krira se tvrd otok koji ne izgleda lepo, ali splasne nakon nekoliko sati.

Ako vas ujede obad dok ste na motoru, bolje siđite sa strane i sačekajte da bol prođe, jer opasno remeti koncentraciju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1653 postova
  • Motocikl: /

Ne znam sta me vise boli, dal od njegovog uboda ili od toga sto se mlatnem papucom ili ispolcem da bi ga ubio... A moras bas da zamahnes inace pretera! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Drugara je prošle godine na bazenu ujela osa-pčela i posle par minuta je doživeo šok, počelo je gušenje i izgubio je svest. Sreća njegova da je bila lekarska služba na bazenu pa su mu dali mislim adrenalin i još nešto. Par minuta posle njega dovedena je još jedna devojka u istom stanju.

Pre toga je imao ujede ali nikada takvu reakciju. 

Pretpostavljaju da su pčele bile zaražene.

Promenio član Milanezi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Jedno od obrazloženja koje se može čuti je da je to posledica klimatskih promena, pretoplih leta, zagađenja, preterane upotrebe pesticida itd. Pčele, ose i slični insekti su sad u posebnim, surovim uslovima. A priroda se brani na taj način tako što im povećava otrovnost, pokšavajući da ih spase. Svašta je moguće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Lion
  • Motocikl: NC700xd

Za ove 2 sezone 1 me ujela osa i 1 opalio bumbar po sred oka da sam posle gledao da nije poplavelo, znači osećaj kao kada se makljaš.

Reakcije na ujede insekata mogu biti raznovrsne od blagih otoka, koprivnjače, pa do anafilakse.

Osoba koje nije imala neku jaku reakciju, može da doživi jaku u nekom trenutku života. 

Osobe sa sklonšću da dožive anafilaksu treba da imaju uvek neki antihistaminik kod sebe, a ako idu na neki dalji put ili u neke sredine gde nisu sigurni da mogu dobiti odgovarajuću medicinsku pomoć treba da nekoliko dana pred put konzumiraju neki od antihistaminika i da ga dalje koriste dok su na putu.

Deca zbog toga što im imuni sistem nije formiran i što nije iskusio više različitih stimulusa onda može da burno reaguje( 1. tip preosetljivosti)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nikad ne znaš kako će telo reagovati čak iako pre toga nije bilo problema sa ubodima. Mora dobra oprema i lek uvek da se nosi na motoru. 

 

Ponekad kad nešto pukne u kacigu, trgnem se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja