Jump to content

Moto Zajednica

....pčele

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 683 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Da li bi od ujeda pcele/ose za vrat moglo doci do gusenja ili do onog "Ne daj Boze"? :-\

Da, u najgorem slucaju moze doci do gusenja i do hipovolemijskog soka (soka usled smanjenog sistemskog krvnog pritiska), pri cemu su oba stanja opasna po zivot. Kao sto Zokki rece, nije bitno mesto uboda, vec samo postojanje alergije kod date osobe. U takvim situacijama, kada se primete opsti simptomi u vidu malaksalosti, smanjenog pulsa, pojave osipa po celom telu, otezanog disanja, obolelog treba HITNO transportovati u najblizu ambulantu da primi antisok terapiju, adrenalin pre svega, a uz to i neke kortikosteroide i antihistaminike...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

dogodilo mi se jednom da mi je pcela uletila u kacigu i bocnula me u obrvu (rezultat - zatvoreno oko) i jednom sam se vozio sa jet kacigom i pricao s drugom koji se vozio pored mene i odjednom mi nesto ulijece u usta, ispljunuo sam iste sekude ali je vec bilo kasno :)

 

poslije sam "polizao" 4-5 sladoleda i otoka gotovo da nije bilo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Kada smo letos išli u Mužlju na skup ispod kacige a iznad okovratnika jakne osetim ubod. Pritisnem rukom, kao napipam nešto i kao ubio sam je. Kad kasnije malo osetim PRAVI ujed. Boli kao djavo. Stanem na benzinskoj i pogledam a ono osa. Ja se usr'o. Počelo da me zateže i da čini mi se da otežano dišem. Otok mali, jedva da ga ima. Kome da se žalim?  Jes pa da mi se smeju. Zamolim curu što radi na benzinskoj da me poljubi jer se većsa dušom rastajem pa da ponesem neku lepu uspomenu na onaj svet a ona me gleda u čudu. ;) Ćuti i trpi.Vozi dalje. Bolelo je jako ali je sve relativno brzo prošlo. Ladne obloge od piveta u Mužlji dale su efekat.Dobro je da nisam na pivo alergičan kao Verovatno mi je od frke bilo osećanje da teško dišem. Naslušao sam se ovih priča o iznenadnoj alergijina ubod i tako to.verovatno je to bilo. Inače pomagao sam pčelarima mnogo puta. Selio košnice i ujedale me pčele X puta. Definitivno više boli osa. :D

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Jel to znaci da "Presing" spasava i kod uboda ose i strsljena?

 

Presing nema direktne veze sa otrovima ovih buba. Ne ynam mnogo o tome, ali znam da je antialergen, i smiruje alergijsku reakciju koja je, rekao bih, ista za sve alergije.

[glow=red,2,300]Moja žena je alergična na nešto u detrdžentima i omekšivačima[/glow], i ponekad kad uzmemo nešto novo, krene joj alergijska reakcija, popije Presing, i smiri se...

Evo rešenja :

Ti peri veš a ženče nek cirka pivce. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica / Nemacka
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F

Zeznuta stvar ta Alergija  >:( Zbog alergije na pcele morao sam da odustanem od pcelarstva koje je preuzeo moj otac.Njega ujedaju bude mu nekad sav nos u zaokama ali njemu nista.A mene kad ujede oteknemi mesto ujeda i svrbi nenormalno.

Mene je jednom Bumbar opicio posred cela dok sam probao motor bez kacige.Umalo se nisam prevrnuo nazad usred voznje.Bio sam ubedjen da je neko bacio kamen na mene jer je cvoruga bila ogromna i bol ne opisiv.Kad sam stigao u dvoriste drugari su se otkinuli od smeha kad su me videli.Kao rog da mi izlazi posred cela  ;D Onda je pocelo ono sta je moglo da bude? ja sam bio 100% ubedjen da je kamen al kad sam skino jaknu da se umijem iz jakne ispade bumbar  >:(  e onda mi je sve bilo jasno  ;D Od tad vise nesedam ama bas nikad bez kacige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Choda boy rules!!!, 277 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000

Ja imam sreću da nisam alergičan na ubod pčele (svake sezone me overi bar jedna) ali i nesreću da sam alergičan na pačija jaja. Toliko sam alergičan da sam jednom prolikom zagrizao jaje i umalo nisam riknuo. U roku od 1 -2 min skroz mi otekne grlo i dušnik. U americi ima daa se kupi neki anti alergent koji je pripremljen u malom špricu sa iglom i nosi se okok vrata kao privezak. Samo ubod u butinu i sve je ok. Kod nas nemože da se nabavi jer nije po zakonu... Sada sam u fazi traženja nekog ko može da mi to donese iz SAD. pa eto ako znate nekog ko bi mogao.....thanks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Meni je osa upala u patiku, dok smo se vozili do Lalajka :D Ubola me kroz čarapu i nestala, peklo je 5 minuta ludački, posle toga ništa...

 

Čula sam da pčele leče od nekih opakih boljki, bila i emisija na tv-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3500 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Bavim se pčelarstvom i pčele me ubadaju svakodnevno. Bude i po više desetina uboda tokom dana. Uglavnom nemam nikakvih posledica, mada se ponekad desi da mi malo "utrni jezik" i nakon samo jednog uboda. A najviše boli i smeta kad pčela ubode za skočni zglob na nozi. Dešavalo mi se prilikom selidbi pčela da nakon ovakvih uboda ne mogu da pritisnem kvačilo na vozilu. Supruga je do prošle godine obavezno morala da primi inekciju nakon uboda jer je bila alergična. A onda je odjednom alergija nestala. U svakom slučaju uvek imam "presing" ili "bronal" kod radim oko pčela. Preporučujem svima da nabave ovaj "lek". Nikad se ne zna! A nakon uboda što hitnije izvući žaoku i ohladiti mesto uboda. Prilikom vađenja žaoke ne hvatati je i ne pritiskati. Jednostavno je noktom ili nečim oštrim "oguliti" sa kože. Jednom sam zbog većeg broja uboda (par stotina) morao da primim par boca infuzije jer mi je jako pao pritisak pa sam počeo po malo da "lebdim".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Inace otrov osa i strsljenova je potpuno drugaciji od pcelinjeg, ali kod osetljiv osoba takodje izaziva teze simptome, slicne opisanima.

Mnogi smatraju da pcelinji otrov pomaze resavanju reumatskih problema, ali nema naucnih dokaza za to.

 

Hm... pcelinji otrov je vrlo slican otrovu ose i strsljena - sastojci su prakticno isti, odnos kolicina supstanci se razlikuje. Koliko se pcelinji otrov koristi u medicini najbolje govori cinjenica da 1kg otrova kosta oko 30000e.

Da mi je videti tog lika koji ce da namuze kilo pcelinjeg otrova :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Da mi je videti tog lika koji ce da namuze kilo pcelinjeg otrova  :o

ako uzmeš u obzir da svaka kod sebe ima 0,4 mg znači da ti treba 2500 pčela za jedan gram odnosno 2 500 000 za kilogram... a u jednoj košnici ih ima do 70 000... znači da moraš da imaš oko 40 jakih košnica...

 

izvinjavam se za off :D

 

@zika56

ajoj, mene je najviše ujelo 3-4 od jednom... njihov otrov tako utiče (između ostalog), spušta pritisak, pa ako čoveka ujede više pčela a prirodno mu je pritisak niži može da bude jako opasno...

 

@Kobaja

dobro je da te bumbar opametio za kacigu :D

p.s. nemoj da odustaješ, full opremu (rikavice, odelo) i pressing i teraj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: N.Beograd blok 45
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Da mi je videti tog lika koji ce da namuze kilo pcelinjeg otrova  :o

ako uzmeš u obzir da svaka kod sebe ima 0,4 mg znači da ti treba 2500 pčela za jedan gram odnosno 2 500 000 za kilogram... a u jednoj košnici ih ima do 70 000... znači da moraš da imaš oko 40 jakih košnica...

 

izvinjavam se za off :D

 

@zika56

ajoj, mene je najviše ujelo 3-4 od jednom... njihov otrov tako utiče (između ostalog), spušta pritisak, pa ako čoveka ujede više pčela a prirodno mu je pritisak niži može da bude jako opasno...

 

@Kobaja

dobro je da te bumbar opametio za kacigu :D

p.s. nemoj da odustaješ, full opremu (rikavice, odelo) i pressing i teraj...

:o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Dok sam vozio bajs zadihan i otvorenih usta ulete mi pcela u usta i ujede me pravo za vrh jezika. Ni sam ne znam kako sam stao, jer je bol bio nesnosljiv. Izvadio zaoku i nastavio nekako dalje. Cim sam stigao na odrediste stavio sam led na ujed i drzao sam ga sigurno sat vremena i ispirao usta rakijom uz gutanje,  ;) Bol me drzao par sati. Trebalo mi je nekoliko meseci da se cvoruga u jeziku povuce i bol potpuno nestane. Inace, nije bilo alergijske reakcije i nista od medikamenata nisam uzimao. Mislio sam da je covek ili alergican ili ne, ali cu sad definitivno ubaciti jedno pakovanje Presinga u prvu pomoc. Soony, hvala sto si to podelio sa nama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Meni je osa upala u patiku, dok smo se vozili do Lalajka :D Ubola me kroz čarapu i nestala, peklo je 5 minuta ludački, posle toga ništa...

 

Čula sam da pčele leče od nekih opakih boljki, bila i emisija na tv-u.

 

To vam je Lalajko poslao svoje pčele

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Inace otrov osa i strsljenova je potpuno drugaciji od pcelinjeg, ali kod osetljiv osoba takodje izaziva teze simptome, slicne opisanima.

Mnogi smatraju da pcelinji otrov pomaze resavanju reumatskih problema, ali nema naucnih dokaza za to.

 

Hm... pcelinji otrov je vrlo slican otrovu ose i strsljena - sastojci su prakticno isti, odnos kolicina supstanci se razlikuje. Koliko se pcelinji otrov koristi u medicini najbolje govori cinjenica da 1kg otrova kosta oko 30000e.

 

U vezi ove razlike za sada ces morati da mi verujes da ne bih ovde tupio o tome.

Ako mi navedes bar jedan naucni rad kojim se dokazuje lekovito dejstvo pcelinjeg otrova na reumatska oboljenja vodim te na gulas - onaj koji od Dzamba gotovo nisi stigao ni da probas ili bilo koji drugi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Ako mi navedes bar jedan naucni rad kojim se dokazuje lekovito dejstvo pcelinjeg otrova na reumatska oboljenja vodim te na gulas - onaj koji od Dzamba gotovo nisi stigao ni da probas ili bilo koji drugi.

 

Pronaćiću ja bez gulaša, imam dosta knjiga o pčelicama :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

Ja gled'o na televizijU da u Kini postoji klinika t.j. bolnica koja leči isključivo pčelinjim ubodima, odnosno pčelinjim otrovom. Doktor lepo uzme pincetom pčelicu i prinese je bolom mestu. U zavisnosti od kvara na čoveku doktor dozira broj uboda. Kažu da radi. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako mi navedes bar jedan naucni rad kojim se dokazuje lekovito dejstvo pcelinjeg otrova na reumatska oboljenja vodim te na gulas - onaj koji od Dzamba gotovo nisi stigao ni da probas ili bilo koji drugi.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Apitoxin

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/slobodno-vreme/glas-javnosti-18-12-2008/pcelinji-otrov-apitoksin

http://zlatna-dolina.moy.su/news/pcelinji_otrov/2010-03-26-42

http://metro-portal.hr/vijesti/zivot/zdravlje/reuma-i-artritis-mogu-se-lijeciti-i-pcelinjim-ubodima

http://www.biljeizdravlje.rs/code/navigate.php?Id=145

http://bizjo.se/2010/04/07/reumu-i-artritis-lijece-pcelinjim-ubodom/

http://www.jasminko.co.rs/pcelari/tekstovi/proizvodi_pcele_medarice.htm

 

Nisu bas naucni radovi, medicina nije moja struka, ko zeli sigurno i to moze da pronadje. Mislim da je ovo dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Zemun polje
  • Motocikl: YAMAHA XJ900

Pošto sam alergičan na pčelinji otrov od početka proleća do kraja jeseni nosim Histazol ili Presing sa sobom, non stop. I jedan i drugi su jaki anti alergenti. Doktorka mi je savetovala da posle upotrebe antialergenata ipak odem do najbliže zdravstvene ustanove, za ne daj Bože... Lekovi će, u najboljem slučaju, u potpunosti suzbiti simptome alergije ali nema garancije da će to uvek biti slučaj.

Kad krenem negde motorom, spustim vizir, zakopčam jaknu, zakopčam kragnu, zakopčam rukave, pa šta mi Bog da...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

PO PREPORUCI DOKTORKE, POSLE SVAKOG JELA KORISTIM ORBIT

 

ti si mu ga bas dao...

po onome, zastiti u slucaju, sbbkbb, ili, sta bi bilo kad bi bilo...

 

zabodi u gepek prostor, i onaj biber sprej protivu dinosaurusa, cisto za svaki slucaj...

 

a makar si zimi slobodan, kad si alergican od pocetka proleca do kraja jeseni...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

sszgo, nije to bas tako bezazleno. Bocne te pcela i riknes dok si rek'o kex.

Imam ja jednog kolegu koji se ne odvaja od tog "protiv otrova" ni zimi, ni ljeti (24/7),

posto su ga jednom za dlaku spasili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Sprint Prince 125ccm

Mene je ubola pcela na vrat prosle godine tokom defilea u Debeljaci, srecom pa nisam alergican. Ali zato sam posle, za svaki slucaj, vozio polako ivicom puta, bas da ne bude nesto. Nedaj boze padnem na sred puta i onda svi iza mene preko mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: BG Vozdovac

PCELICA  jadna moze samo jednom da bocne  :-[

 

al zato OSA ko Rocco Sifredi cepa pa rastura... ;)

 

pored otrova i maticni mlec je skup ko djavo...

 

...skoro pa da se isplati drzanje tih pcelica :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja