Jump to content

Moto Zajednica

....pčele

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja

Pre dva dana krenem do Balosave da zamenim gumu i na pola puta pcela me udari u grudi i vazdusna struja je baci pravo na moj potiljak ispod same kacige. Odmah osetim ubod i bukvalno navale otrova koje mi ubrizgava brzo stanem posle 100 m i pcela pade na zemlju a ja polako rukom predjem i zakacim zalac koji i ostade na ruci. Tu se nadjem u dilemi dal da se vracam kuci ili da nastavim i tu resim da se adrenalinom povratim .Onda krenem malo ostrije po krivinama i posle 10 min osecaj peckanja i trnjenja nestade. Za to vreme i hladan vazduh mi je isao bas preko mesta uboda tako da je i to verovatno pomoglo. Sad dok pisem vidim da je posledica dzomba na potiljku al se nadam da nece da se zakomplikuje kao kod severiana. Zakljucak zatvorena kaciga , kragna do kacige i rukavice su resenje da ne bi doslo do ovakvih neprijatnih situacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

a ko ti da inekciju?

 

Nećeš verovati, Aca je staklorezac... :D...

Desilo se prekjuče, u vožnji, sve od opreme na meni, sem rukavica koje sam skinuo

par kilometara ranije i stavio ih u džep. Vrućina nesnosna, osećaj bez rukavica, kao bez gaća  :D, al' ajde da se malo rashladim...

I naravno, od nas petorice u koloni, samo ja alergičan i pčela nađe prolaz baš u moj rukav... Šta da se radi, stanem, zaustavim drugare, izvadim žaoku, izvadim kompletan pribor, spremim injekciju Sinopen-a i pružim je Aci... Aca bez reči prihvati špric u ruke, tu smo čekali početak alergijske reakcije nekih 10-ak min, jer sam se k'o dete nadao da neću odreagovati. Čim sam osetio prvi svrab na dlanovima i stopalima, odmah sam rekao Aci da me ''ustreli'', što je on učinio bez pogovora i razmišljanja... ;) Svaka mu čast, najiskrenije. I ovde se ispostavilo kao tačno da sve treba imati u duplikatu, jer sam prilikom otvaranja destilovane vode bukvalno smrvio vrh ampule pa sam istu morao da bacim.Popio i Presing ...

Savet ( ja napravio grešku): nakon ovakvih dešavanja, motor okrećete pravo kući, još bolje ako može neko drugi da vozi. Ja, da ne smorim ekipu nastavim na Taru i na spuštanju na Zaovine, proklizam na rizli i padnem, srećom bez posledica. Reakcije mnogo sporije nego inače...zato, kući, odma'!

 

 

druze a gde si kupio svu "opremu" za brza delovanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1897 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Pre par godina pijem koka kolu iz flasice. Leto na bazenu i ja nategnem gutljaj i osetim u ustima osu kako se mrda. Pljunuo sam odmah ali me je ujela za unutasnji deo donje usne. Prstima sam izvadio zaoku. Reko sad sam gotov, ima da se nadujem kao lopta. Stavio sam hladnu limenku sa spoljne strane, drzao pola sata, ispirao sam usta hladnom vodom i nista mi nije bilo.

Sad koliko vidim ovde covek moze da postane alergican posle xx godina iako do tad nije bio. Do ove teme nikad mi nije palo na pamet da kad idem u prirodu mogu da me snadju ovakve stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2060 postova

@doctore

Znam i vidim, ali za ekipu nekad čovek radi nešto što možda nebi trebao...Tako sam ja postupio ovaj put, iako su momci insistirali na povratku... No dobro, šta je tu je, bilo, prošlo, vozimo dalje...

 

@soony

U apoteci, slobodna prodaja...

 

@bopk

Upravo to je najveći problem cele priče sa alergijama. Može da se desi bilo kad i bilo gde. Kao i svi ostali , nisam pomišljao da bi se to ozbiljno moglo desiti i meni. Čak se sećam, da kada sam nekada ranije razmišljao o alergiji, razmišljao sam i osećaju koji čovek ima dok mu se dešava cela priča... Veruj, nije ni blizu onoga što možeš da zamisliš...

Jednostavno, šanse su 50:50 za nastanak alergije. A mi na motoru smo još i dodatno izloženi insektima...

 

Tako da:...puno sreće drugari!

 

Mali savet (ideja), opet od Dr Velje:

 

Praktičan box za čuvanje i nošenje kompletnog potrebnog materijala (ampule, špricevi, vata, alkohol, tablete...) su mali  termosi koji se mogu naći u kineskim radnjama. Ampule ne zahtevaju da budu u hladnom, ali im svakako odgovara konstantna temperatura koju obezbeđuje termos boca. A i praktično je, malo prostora zauzima u rancu, top case-u, automobilu..

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Ajde da probudim temu iz naftalina .

 

Malo pre sam se cuo sa prijateljem . Otiso na more ubola ga pcela ili osa i doziveo anafilakticki sok . U bolnicu su mu dali inekcije i sada je OK . Prijatelj je sa furuma ali necu da ga imenujem mozda mu je neprijatno mozda ce i sam da napise kakvo je to grozno iskustvo . Do sada nije bio alergican ali eto desilo se sta se desilo .

 

Vazno je da je ziv i zdrav i nastavlja sa odmorom . Ali pitanje je sad :

 

-Sta nositi sa sobom iako osoba nije alergicna kao neku preventivu ili zastitu ako se pojavi alergija .

 

Kazu da tablete kao presing ili sta vec u tom slucaju ne deluju .

Da li postoji neka automatska inekcija ili sta vec sto bi mogli da nosimo .

 

Mi koji vozimo najcesce offroad mozete da zamislite ako se to desi negde gde smo 2 sata udaljeni od hitne .

 

Strasno bi bilo . Znam da ovde ima dasta ljudi u toj oblasti pa ako znaju nesto neka pisu jer sam se bas potreso kad sam ovo cuo .

 

Pozdrav !!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Pressing i tablete kalijuma (one sumece, k'o vitamin C) po prici lekarke kojoj sam ja pre par godina dovezao coveka kojeg je ujeo strsljen, i zamalo da mu to bude poslednje, nisu dovoljni sami po sebi kad neko krene u anafilakticki sok, ali kupuju vreme, tj. usporavaju oticanje grla i jezika sto valjda i jeste najveca opasnost.

 

Mozda je ja bas nisam najbolje razumeo - ja sam vec mislio da je covek gotov, pa sam bio malo 'osamucen', ali znam da je poenta njene price bila - ako imas kod sebe pressing ili kalijum, popij odmah, moze da ti spasi zivot.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: SPT 350

Ja sam imao neprijatno iskustvo pre nekoliko godina na moru, iznajmio neki mali kros i vozao se po brdima. Osetio sam udar u predelu vrata i blagi ubod. Sta je bilo ne znam ali posle nekoliko minuta sam osetio oticanje vrata i zatezanje koze. Znam da sam blago alergican na ubode pcela, osa i slicnog ali nikad nista ozbiljnije od malo veceg otoka.

E sad kreca blaga panika, do gradica pola sata voznje a ipak je vrat u pitanju. Put ne znam a motore samo vozikao samo po moru (i nisam neki brzi vozac). Pa sad il da izletim sa puta il da se blago ugusim. Sve u svemu sisao do gradica, pravac prva ambulanta, doktorka mi je odmah dala neku inekciju protiv alergijske reakcije i sutradan jos jednu. Oticanje zaustavljeno na vrema a ja kupio neku maramu od 2 m2 zakamuflirao se i nastavio da se vozikam.

 

Cuo sam da presing moze da pomogne donekle...

A nacuo da sa ampulama koje bi eventualno sam sebi ubrizgao ako znas kako ima problem jer bi trebalo da se drze na hladnom....

 

Pozdrav..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Uopste nije sala .

 

Citao po nekim formima ima neka koja je gec spremna samo je roknes u butinu i zavrsis poso tj.kupis sebi vreme do doktora.E sad da li su to adrenalinske inekcije ili one za alergiju to vec neznam jer nisam strucan . Pitacu prijatelja doktora koji drzi Srbiju i ostale zemlje u okolini da li postoji tako nesto Ako postoji videcu koliko kosta i kako se ubrizgava i gde se cuva pa cu da postavim ovde.Ako je nesto interesantno mogli bi da narucimo neki komad.Znam da to nema ovde kod nas kako mi je on jednom pricao ali bicu uporan iskopacu informaciju . Jedino sto smo tada pricali za ujed zmije posto vozim off ali on kaze da je to u sustini isto .

 

Videcu sa njim oa cu da javim a ako neko nesto drugo sazna neka javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Meni se jedna pre neki dan zavuce izmedju rukavice i domalog prsta (nosio sam one rukavice bez prstiju), kad me je ubola bem ti sunce, jedva sam se zaustavio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Meni se desilo anafilakticni sok prekljuce tj mene je draza pomenuo. NIkad do sada nisam bio alergican ni na sta.

U petak krenem do grada, sedam u auto i ubode me osa za butinu, seo sam na nju. Odem do grada, posle nekih 15 minuta osetim stezanje u grudima i neki osecaj u stomaku kao da imam ogromnu tremu. Pocinjem plitko da disem, oblivaju me hladni znojevi, uspevam da pozovem brata telefonom koji je bio tu u blizini i sednem na obliznji plocnik, jer gubim snagu, jedva drzim telefon u ruci. Osecaj je uzasan, jedva disete i nemate snagu da se pomerite

 

Padam u nesvest i sledece cega se secam je da me polevaju vodom, meni pripada muka, povracam po plocniku, stize hitna. Svestan sam skoro svega sto se desava sa kracim prekidima, ali nemam snagu ni oci da otvorim, a kamoli da se pomerim. U bolnici frka, oko mene kardiolozi, neurolozi, ne mogu da utvrde sta mi je, a pritisak mi je toliko nizak da ne mogu da ga izmere. Uspevaju nekako da me stabilisu i smestaju me na odeljenje intezivne nege.

 

Kad sam na +30 u sobi poceo da drhtim od zime ispod dva cebeta, doktor se setio da pita da me nije ujela osica, meni do tada ni na kraj pameti nije bila osica i da je to u stvari reakcija na ubod. Onda je i meni bilo lakse, jer svasta coveku prodje kroz glavu, sad bar znam od cega je.

 

Moja reakcija je bila jako burna i situacija jako opasna i ne smem ni da pomislim sta bi se desilo da mi se desilo negde u planini, zato nosite sa sobom lekove, nikad se ne zna kad ce da postanete alergicni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

ne želim ni da zamislim kako ti je bilo,...............

 

 

zato nosite sa sobom lekove, nikad se ne zna kad ce da postanete alergicni.

 

 

 

ja ovo stalno pričam kada neko ide na duži put, nebitno nedođija ili naseljena sredina..............lepo staviš u neki štek da ne razmišljaš............jedino što ujedi od pčele mogu biti dosta zeznuti, posebno kada su teži slučajevi kao kod tebe..............

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Meni se desilo anafilakticni sok prekljuce tj mene je draza pomenuo. NIkad do sada nisam bio alergican ni na sta.

U petak krenem do grada, sedam u auto i ubode me osa za butinu, seo sam na nju. Odem do grada, posle nekih 15 minuta osetim stezanje u grudima i neki osecaj u stomaku kao da imam ogromnu tremu. Pocinjem plitko da disem, oblivaju me hladni znojevi, uspevam da pozovem brata telefonom koji je bio tu u blizini i sednem na obliznji plocnik, jer gubim snagu, jedva drzim telefon u ruci. Osecaj je uzasan, jedva disete i nemate snagu da se pomerite

 

Padam u nesvest i sledece cega se secam je da me polevaju vodom, meni pripada muka, povracam po plocniku, stize hitna. Svestan sam skoro svega sto se desava sa kracim prekidima, ali nemam snagu ni oci da otvorim, a kamoli da se pomerim. U bolnici frka, oko mene kardiolozi, neurolozi, ne mogu da utvrde sta mi je, a pritisak mi je toliko nizak da ne mogu da ga izmere. Uspevaju nekako da me stabilisu i smestaju me na odeljenje intezivne nege.

 

Kad sam na +30 u sobi poceo da drhtim od zime ispod dva cebeta, doktor se setio da pita da me nije ujela osica, meni do tada ni na kraj pameti nije bila osica i da je to u stvari reakcija na ubod. Onda je i meni bilo lakse, jer svasta coveku prodje kroz glavu, sad bar znam od cega je.

 

Moja reakcija je bila jako burna i situacija jako opasna i ne smem ni da pomislim sta bi se desilo da mi se desilo negde u planini, zato nosite sa sobom lekove, nikad se ne zna kad ce da postanete alergicni.

 

Koje lekove ? :stabre:

 

Bitno je da si sad zrdav i da ti je qur.. prav ! :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Evo da vam i ja prenesem svoje skorašnje neprijatno iskustvo, još se oporavljam od inekcija.

NIKAD do sad nisam bio alergičan ni na šta pa ni na ubode insekata i pčela , osa itd...

Imao sam tri uboda za TRI dana , prvo u vrat, jedva sam se zaustavio od bola. Kao da me je neko vrelom iglom ubo. Sutra sam dobio u levu stranu stomaka , e TO je već bio BOL . Ni sam neznam kako sam se zaustavio a da nisam pao , ljudi to je tako bolelo da su mi suze krenule.

Mislim se koje sam ja kurate sreće da me tako izujedaju ( ko zna šta , video sam samo tačkice kako lete prema meni) i skoro da se izubijam sa motora od ujeda za stomak. E , juče mi se desio i treći ubod u unutrašnji deo leve butine , e tek to je bolelo muški ALI , krenuo otok i svrab i peckanje neopisivo ali tek kroz jedno 5 sati od uboda . Taman je otkucalo 23:00 časa kad je krenulo i da me guši i da mi trne cela leva strana tela , noga i ruka naročito. Pokucam u hitnu i doktorici odma zazvoni alarm kad je videla koliki je otok i crvenilo, dve inekcije i kroz 10 minuta sam bio spreman za spavanje. Žena je morala da me vozi kući jer sam bio toliko pospan kao da celog života nisam oka sklopio.

 

Bolno iskustvo , tri uboda za tri dana i još dve inekcije :neznam:.

navodno kaže doktorica da sam se sa dva uboda dobro izborio ali da je treći bio već suvišan i da jednostavno organizam nije mogao tim tempom da se bori sa otrovom i eto belaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Juce sam dostigao novi licni rekord..3 uboda za manje od 2 minuta. Jedan u vrat, drugi u grudni kos i treci u nogu. Ne razumem zasto ljudi stavljaju kosnice tako blizu puta. Dosao kuci sacekao malo, mesta natekla ali me nista ne gusi, proslo pola sata, izvalio se i ukljucio TV1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

@ivan88

 

 

 

 

to je totalno debilno, bukvalno alergičnim ljudima uvećavaju šansu za ubod a samim tim i za nedaj bože smrtni ishod. Pritom ne moraš da budeš na motoru jer se desilo i da mi par puta uleti u kola kad su prozori otvoreni.

 

Doneo mi je prijatelj iz Izraela

i to znam da je imao velikih problema jer se ni tamo ne izdaje bez recepta i detaljnih pregleda zbog veće doze adrenalia kojom možeš da usmrtiš i sebe a i nekog drugog ako daš u pogrešnom momentu. Rok trajanja mu je godinu dana i košta oko 100€ , što je dosta ali ako može život da spasi onda se isplati. Kod nas sam tražio ali ga nigde nisam našao sem nešto ispod tezge i to sumnjivog hvaliteta.

 

Inače kada sam išao na testiranje na torlak, dobio sam rezultate da sam blago alergičan na pčelinji otrov, medjutim torlak radi alergološka ispitivanja na samo 15tak sastojaka otrova dok ih u jednom ubodu ima preko sto . I oni sami variraju od geografskog položaja košnica, dal je godina sušna itd ... Još su mi rekli da anafilaktički šok osobe mogu pomešati sa napadom panike koji se dosta slično doživljava, a uzrokuje ga sam strah od ujeda insekta. Inače alergije su jedna od najmanje istraženih pojava, tako da ni sam prelazak iz nealergične u alergičnu osobu nije do kraja shvaćen. Meni se desilo da me je ujela osa sad skoro za slepoočnicu, odmah sam stao pored puta i sreća pa je bila neka česma odmah tu. imao sam sledeće simtome, krenuo sam otežano da dišem, pojavio se metalni ukus u ustima , imao sam osećaj da mi neko sedi na grudima , naježio sam se sav i realno sam se usrao da ću da capnem, ali sam se setio šta mi je teta iz torlaka rekla i polako sam krenuo sebi da govorim kako je sve uredu i da je to zapravo napad panike što je na kraju i bio. Umivao se hladnom vodom i posle 15-tak minuta sam bio ok, od uboda ostao mali pečat koji se kasnije povukao i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Meni se ne povlaci danima samo stoji..onako crveno ni veliko ni malo..nije da me boli ali kad stisnem osetim. Mada i komarac kad me zvekne svrbi danima..mozda sam osetljiv na ubode generalno1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

 

Ako mi navedes bar jedan naucni rad kojim se dokazuje lekovito dejstvo pcelinjeg otrova na reumatska oboljenja vodim te na gulas - onaj koji od Dzamba gotovo nisi stigao ni da probas ili bilo koji drugi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Apitoxin

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/slobodno-vreme/glas-javnosti-18-12-2008/pcelinji-otrov-apitoksin

http://zlatna-dolina.moy.su/news/pcelinji_otrov/2010-03-26-42

http://metro-portal.hr/vijesti/zivot/zdravlje/reuma-i-artritis-mogu-se-lijeciti-i-pcelinjim-ubodima

http://www.biljeizdravlje.rs/code/navigate.php?Id=145

http://bizjo.se/2010/04/07/reumu-i-artritis-lijece-pcelinjim-ubodom/

http://www.jasminko.co.rs/pcelari/tekstovi/proizvodi_pcele_medarice.htm

 

Nisu bas naucni radovi, medicina nije moja struka, ko zeli sigurno i to moze da pronadje. Mislim da je ovo dovoljno.

 

 

Izvinjavam se sto odgovaram posle toliko vremena.Nekako mi izasla ova tema iz vidokruga.

Da, to su novinski clanci i opste poznate stvari. Bio sam veoma zainteresovan za temu pcelinjeg otrova i reumatizma i veoma motivisan da pronadjem relevantan naucni dokaz o njihovoj vezi. Poslednjih 15-ak godina zivota rodjena sestra mi je provela u patnji reumatskih bolova, iako smo i baba i otac i ja pcelari. Godinama sam pretrazivao ne samo internet nego i strucnu literaturu sirom sveta. Validno naucno istrazivanje nisam nasao. Ne kazem da ne postoji, ja ga posle vrlo temeljite pretrage nisam nasao.

No to ne znaci da gulas nije zasluzen i da obecanje necu ispuniti prvom prilikom.

Pozdrav i svako dobro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Motocikl: F800r

I meni je prošle godine uleteo stršljen u kacigu. Što je najgore primetio sam ga dok sam bio u krivini kako se šeta po unutrašnjoj strani vizira. Ljudi, ne mogu da opišem taj osećaj, fokusiraš se na vožnju kroz krivinu a stršljen ti šeta ispred nosa. Zatim je odjednom nestao, ja usporavam i pripremam se da stanem i čekam da me zlotvor ubode. Kada sam stao, polako sam otvorio vizir i nisam mrdao dobrih minut, dva dok mu nije dosadio boravak u mojoj kacigi. Otišao je bez pozdrava a i bez uboda, hvala mu na tome. Najverovatnije je primetio da sam vozio stršljena pa rešio da me napusti bez posledica ;D

 Imao sam vise puta slicno iskustvo, doduse sa pcelaa i osama. Najbolje je da u toku voznje ne panicis,lagano odskrines vizir i insekt ce pod pritiskom vazduha izleteti van kacige.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja