Jump to content

Moto Zajednica

Popravka menjača Kawasaki ZX9R C 1999

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Taman sam sve sredio, da mi motor bude kao lutka, i spreman za godišnji odmor za deve nedelje, kad...

Motor mi je u vožnji, brzina oko 80-100 km/h ostao u trećoj brzini.

Koliko sam upoznat sa tematikom, više stvari mogu dovesti do ovakve situacije.Premala rezerva na sajli kvačila, potrošene lamele, potrošen prednji zupčanik, prenapregnut lanac, strano telu u menjaču, iskrivjene vile menjača.Ono što me zbunjuje je da sve ovo nebi trebalo da bude razlog kod mene.

Kao najavu za ovaj problem, imao sam prethodno teže menjanje brizine i skoro nemoguće izbacivanje u nulu.

Dan kasnije mi motor jednostavno nije hteo u treću sa kvačilom, pa sam ga ušaltao bez kvačila, dajući pritisak na menjač dok se nije sinhronizovao i ušao bez ikakvog problema u treću brzinu.

U čevrtu je isto šaltao bez problema.Onda dolazim do usporavanja na deonici puta, i šaltanja u treću, gde je i ostao do moje kuće, jer menjač više nije hteo da reaguje uopšte.Sve ovo se izdešavalo bez nekih čudnih zvukova.

Trenutno je situacija, ni gore ni dole.Samo treća.

Ima li šanse da je u pitanju spojašnji selektor brzine koji pokreće doboš iza kvačila?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Sreća pa Nindža u trećoj brzini komotno ide preko 200 :)  realno ni ne trebaju joj ostale.
 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Kupio sam ganc novu zvezdu selektora brzine onako na blef.

Moj tip je taj deo.Kao i uvek slede slike čim rastavim motor.

 

Kako sad ovo da neteram?Nema teorije.Ima da ide.

IMG_20220630_122909.jpg

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 695 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Vodjen skorašnjim iskustvom sa menjačem na mojoj Yamahi, pomno pratim. Ne štedi na slikama i izveštavaj. :rolleyes:

 

Srećno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ovaj motor koji je na njemu je prešao 54000.To je njegov fabrički.Imam još jedan rezervni neotvaran, i jedan u delovima rastavjen.

U Nemačkoj je motor zamenski deo.Skidaš, stavjaš kako hoćeš.Jedino za poreklo je dobro imati ugovor ili račun.Mada, niko mi nije tražio za moju mumiju.

Ako uspe popravka menjača, ostaje na njemu.

Zameniću odmah i lamele kvačila, pošto sam odavno kupio nove, sa ojačanim oprugama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Mozda je ispala opruga od viljuske menjaca i onda papucica hocu da zaglavi. Desna dekla vanka, tu moze da bude problem.

Da li si pokusao da tapkas po papucici nanize  i da rukom cimas na gore?

Kad ta oprugica ispadne onda viljuska zaglavi i papucica ostane u nekom polozaju u zadatoj  brzini ili ispada iz brzina jer ne drzi dobos zvezdu.

Promenio član slave74
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Na tako nešto i sumnjam.Po nekoj logici tu se i haba najviše.Videćemo kad skinem kvačilo.Ako je tu problem, biću presrećan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Danas sam pripremio rezervni menjač koji imam.Sutra treba da mi stigne novi udarni odvijač, i onda rastavljam delove montirane na kućište motora sa strane kvačila.

Ovaj motor koji koristim za delove je prešao oko 18000 km.Momak od kojeg sam kupio je popustio glavu, ali i i cilindre na njemu, jer je hteo da menja na drugi ali nije uspeo da popusti sve šrafove i brezone.Na kraju je odustao.Ja sam ga rastavio i premerio u radionici.Sve je ispravno.Faktički je greškom otvoren i sad služi za delove.

 

   

IMG_20211112_075623.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova
On 7.7.2022. at 17:54, icecool je napisao:

Premala rezerva na sajli kvačila, potrošene lamele, potrošen prednji zupčanik, prenapregnut lanac

Prenapregnut lanac ne, sajlu i sve oko kvacila eliminises tako sto ga jednostavno provozas bez kvacila(ko ga na motoru jos koristi sem za kretanje :) )

I ja najvise sumnjam na oprugu na valjcicu koji drzi zvezdu biraca.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

I na kraju Džej...

Rastavio sam danas motor, skinuo kvačilo i nema nikakve greške tu gde sam pretpostavjao.Mislim da ga neko uradio pre mene.

Nema habanja uopšte.Kvačilo je ganc novo isto.Sve sam premerio.I ženske i muške lamele su perfektne.Nema zazora na korpi.

Tužna vest je...

Ipak ću morati skinuti karter i rastaviti ceo menjač od dole.Sad već tipujem na istrošene vilice doboša.To je posao malo žešći.Skoro sve mora napolje.Drugar moj će mi konstruisati sto za ovaj poslić.Dotle za utehu, bograč i pivo.Živeli.

 

 

IMG_20220716_125953.thumb.jpg.00cf8f4a90591be4ae817f9ade5d08b5.jpg

Sledi nastavak.

 

IMG_20220716_120754.jpg

IMG_20220716_120849.jpg

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Sve se da resiti, svaka cast za detaljne izvestaje.

Na kraju balade ces znati sta si slozio, a vozices ga sa jos vecim gustom :)

To je pravi bajker, shvati da ce morati da otvara polublok pa zalozi kotlic i otvori pivo :D

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Moralo se početi.Danas sam skinuo motor.Povadio sam sve što se preko kartera može.Premerio sam bubanj i vile.Mozak mi polako blokira.Sve što merim je u granicama koje imam u uputstvu.Sve dobro, a neradi.

 

Imam jednu pitanje.Mogu li da povadim ove kuglice iz pete brzine?

Ovo samo probleme pravi.Jel neko radio to?

 

U međuvremenu sam nabavio kompletan menjač od modela iz 2001.Čitao sam da može direktno da se ugradi, samo su vretena na izlazu duža 3mm pa bih morao promeniti podizač kvačila i ubaciti ispod poklopca prednjeg zupčanika podložke od 3mm.Ako sam dobro shvatio.

 

Traba da odlučim šta da radim.

Pošto original nije krš, ja bih povadio te kuglice, ako tako može, i sklopio motor.Treba mi savet, da to radi posle dokazano dobro.

IMG_20220719_154748.jpg

IMG_20220719_154801.jpg

IMG_20220719_154812.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 695 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006
pre 20 minuta, icecool je napisao:

Mozak mi polako blokira.Sve što merim je u granicama koje imam u uputstvu.Sve dobro, a neradi.

@Krokodilo @abarth_maniac @N.F.S. @gebee&co @MarkoMoto @ser @pronto @milomir22 @Jovan Ristic  @Due izinjavam se ako sam još nekog izostavio....

 

Poznata situacija? Evo naježih se ceo :jee3:

 

 

Edit: Vadi birač brzina, pregledaj kanale i "buriće" na viljuškama koji klize kroz birač.

Promenio član the_doctor
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1850 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Jedino da navijamo i pratimo.Kuglice nisu tu bez razloga,probaj ako možeš da uporediš snopove pošto ti je sve ratureno.Ako može a nije velika razlika u sklopovima da kombinuješ samo piši šta si gde stavio.Možda i ti isteraš gremlina.Ja pratim.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nisam rastavio blok, jer čekam da mi sve stigne.Za probu mogu izvaditi te kuglice i probati na suvo kako će raditi u mestu kad zaokrenem doboš.Probaću sa oba modela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Probaj da ga saltas sad. Vidi kako fercera ona viljuskica sto gura zvezdu. Tu ima mala spiralna oprugica koja kad spadne zna da blokira menjanje brzina.

Zatim premeri viljuske i dobos, kao i eventualne nepravilnosti i ostecenja.Kawasaki inace ima dobre menjace, nisu im problematicni ni po radu, a ni habanju.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova
Pre 5 sati, the_doctor je napisao:

Edit: Vadi birač brzina, pregledaj kanale i "buriće" na viljuškama koji klize kroz birač.

i na kraju daj taj stari deci da se igraju i tutni drugi :D

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Napisao sam već.Izvadio sam birač brzina, pregledao kanale i "buriće" na viljuškama koji klize kroz birač.Delovi su dobri, u toleranciji su.

Nema razloga da dam deci da se igraju sa njime ili tutnem drugi.Problem je u nečem drugom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
9 hours ago, slave74 said:

Probaj da ga saltas sad. Vidi kako fercera ona viljuskica sto gura zvezdu. Tu ima mala spiralna oprugica koja kad spadne zna da blokira menjanje brzina.

Zatim premeri viljuske i dobos, kao i eventualne nepravilnosti i ostecenja.Kawasaki inace ima dobre menjace, nisu im problematicni ni po radu, a ni habanju.

Postavio sam sliku na kojoj se vidi opruga.Inače kad sam rastavio taj spojašnji deo izvadio sam sve opruge i nijedna nije oštećena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Jedino sumnjivo je pohabanost viljuški iznutra.Kad merim širinu na kontaktu ona je po meri, ali je prečnik zahvata koji naleže na zupčanike pohaban.Kad ih uglavim na doboš, naleganje po širini (levo i desno) na zupčanicima je dobro ali na gore dole imaju dosta veliki zazor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 695 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Ček ček, gore si napisao da nisi otvorio motor. Kako si došao do menjačkog sklopa? :stabre:

 

Luft tj zazor u ogrlici gore dole je ok, ona i treba da "visi" i ne dodiruje ogrlicu dok se menjač okreće. Levo desno u ogrlici u pravcu šaltanja treba da ima minimalan zazor, i uglavnom ne bi ni ušaltao brzinu da tu imaš problem. Ili bi ispadao iz....

 

Daj još fotki, pogotovo ako nešto sumnjivo primetiš.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Kad se sad nisam šlogirao.

Nazvao me kolega i kaže, da njegov drugar (nemac koji vozi trke) tvrdi da problem nemora biti i verovatno nije u menjaču.Ukoliko je spojašnji birač brzine (onaj što gazim nogom) pohaban ili labavo montiran, menjač će imati simptom koji sam opisao.

Nadam se da je u pravu, jer nigde nisam našao neku fatalnu grešku.

 

Ispada da sam skidao motor badava.

Uh, što volem ovaj sport .ebo me otac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja