Jump to content

Moto Zajednica

BMW CE 04

Recommended Posts

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Juče je "Delta" u TC "Galerija" svečano otvorila svoju novu BMW radnju. Između ostalog, premijerno je predstavljen prvi BMW-ov premium električni skuter, što me je najviše i zanimalo.

 

Prvo što me je iznenadilo kada sam CE 04 video uživo, je to da se produkcijski model uopšte ne razlikuje od prototipa koga je bilo moguće videti na internetu. Dizajn i njegov futuristički izgled će vam se jednostavno ili svideti ili ne. Skuter ima prilično uzano i naizgled neudobno sedište. Međutim, negativno mišljenje o sedištu sam promenio čim sam seo na njega, sa svojih 189 cm i 115 kg sam se prilično udobno smestio, mesta za kolena i noge uopšte je bilo na pretek. Ispred vozača se pruža veliki TFT ekran koga su do sada posedovali samo BMW-ovi putnički modeli poslednje generacije. 

 

Nakon startovanja agregata, desilo se... ništa! :D Osim nekolicine podataka koji su se pojavili na istrument tabli... ništa, potpuna tišina! Pošto je skuter bio na centralnom štenderu, zadnji točak koji je bio podignut od zemlje trenutno je reagovao na najmanje dodavanje gasa. Kada se gas "odvrne" malo više, zvuk koji oslobađa agregat neodoljivo podseća na onaj koji proizvodi električna bušilica. :) Veliki obrtni moment i električnih 42 "konja" su kumovali velikom međuosovinskom rastojanju, odnosno nešto dužoj zadnjoj viljušci. Da nije tako, CE 04 bi se na svaki jači gas propinjao na zadnji točak. 

 

Mnoštvo karakteristika je uveliko dostupno na internetu, ali ono što sam ja zapamtio je da mu je za ubrzanje od 0 do 50 km/h, potrebno 2,6 sekundi, maksimalna brzina mu je 120 km/h a autonomija 130 km, ima i rikverc. Za punjenje baterije do 80% je potrebno 65 minuta na brzom punjaču, a na gradskoj mreži isti taj procenat napunjenosti dostiže za 3,5 h.

 

Takođe, dostupno je mnoštvo dodatne opreme (drugačija sedišta, zadnji kofer, veći vizir...), tako da je skuter veoma lako personalizovati i prilagoditi svojim željama i potrebama. Sve u svemu vrhunski dvotočkaš koji će verovatno zauzeti sam vrh u segmentu elektro skutera. Cena? Sitnica... :D

 20211216_183039.thumb.jpg.cc54eb8eae84e7070804c71786bf619d.jpg

 

20211216_183122.thumb.jpg.98a59136751db9e2437c5d825e8d18dc.jpg

 

20211216_183858.thumb.jpg.d764ae807ebb8fc96cde5009b772d540.jpg

 

20211216_190009.thumb.jpg.c5449e08b90ec163c59e0b77e96ea139.jpg

 

20211216_185631.thumb.jpg.30681cc55f72991ffd54e095a7fb6be2.jpg

 

20211216_185743.thumb.jpg.30f6cd040cf9a1f987eb395543950337.jpg

 

20211216_185959.thumb.jpg.0a978f6d73b6e88c7cfaaf13fd500138.jpg

 

20211216_185931.thumb.jpg.9ef48ed3fd616cc0ffc4df278048c01e.jpg

 

20211216_190444.thumb.jpg.0ce4640e4f9756e55b63ed9667c430dd.jpg

 

20211216_190535.thumb.jpg.07ef06d481093bb5d048e0e2fddd6073.jpg

 

20211216_190656.thumb.jpg.22a5742720bf88d405a5bd83e46b93b5.jpg

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

U prtljagu su baterije :) Tja, ovakva vozila samo stvar prestiža proizvođača, još uvek. Sa 100-ak km autonomije, nemaju nikakvu praktičnu vrednost.

 

Očigledno da trenutna tehnologija litijumskih baterija ne može da obezbedi ono što je potrebno. Iskreno se nadam da će nauka smisliti nešto bollje i praktičnije, a što toliko ne uništava živutnu sredinu, i da će litijum otići u zaborav...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 323 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
Pre 2 sati, punisa 16 je napisao:

Koliko ga novca cene? I gde mu je prljazni prostor jebo ih pas?

Dobro su i ovo za kacigu izvukli s obzirom na baterije, lepo rešenje.

 

Predstavljeno je ovo još letos globalno, mislim da je oko 12 000 dolara MSRP, znači bar 14000e kod nas.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
Pre 2 sati, boza_kg je napisao:

U prtljagu su baterije :) Tja, ovakva vozila samo stvar prestiža proizvođača, još uvek. Sa 100-ak km autonomije, nemaju nikakvu praktičnu vrednost.

 

Očigledno da trenutna tehnologija litijumskih baterija ne može da obezbedi ono što je potrebno. Iskreno se nadam da će nauka smisliti nešto bollje i praktičnije, a što toliko ne uništava živutnu sredinu, i da će litijum otići u zaborav...

 

 Pa 100km gradske voznje je dosta. To ti je rezevoar od 10l koliko skuteri mahom i imaju. Skup je u nepraktican,osudjen na neuspeh na balkanu koji im je verovatno jedan od najvaznijih trzišta.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Balkan sigurno nije tržište, ali skuteri pređu min 200 km sa jednim rezervoarom, a napune se za minut-dva na pumpi.

Ovo čudo se puni 3-4h na gradskoj mreži.

Dizvinete, ja ne vidim poentu. Jedino ako je svrha da se se slikaš za Instagrame na njemu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Unapred pricati je bemisleno, vreme ce pokazati koja sudba čeka svet dvotočkaša.

 

Iskreno, nikad ne bi voleo da ovako nešto zaživi osim u slučaja skutera 50 - 125ccm.

Tu (možda) ima smisla, dalje od toga smisao bas nešto i ne vidim.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1460 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
1 hour ago, boza_kg said:

Balkan sigurno nije tržište, ali skuteri pređu min 200 km sa jednim rezervoarom, a napune se za minut-dva na pumpi.

Ovo čudo se puni 3-4h na gradskoj mreži.

Dizvinete, ja ne vidim poentu. Jedino ako je svrha da se se slikaš za Instagrame na njemu...

Ovo čudo je preskupo, ali već postoje električni skuteri za daleko manje novca.
Izračunaj koliko bi te koštalo tih 200km sa električnim a koliko sa običnim skuterom (čak ne moraš ni održavanje da uračunaš), pa ćeš videti poentu :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa šta znam, svojim skuterom mogu da pređem oko 150 km za 1.000 din. Nije mi to neki trošak da bi se odrekao fleksibilnosti, jednostavnosti i mobilnosti u korist struje. Bar ne za sad.

I da se ponovim, za očekivati je da će tehnnologija napradovati, pa ćemo verovatno videti i baterije koje drže duže i brže se pune. Ali do tada, ne hvala.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Prednji kraj i ajde nekako ali sve iza kormana sto tece kolega neko nije zavrsio, sto se mene tice katastrofa dizajn.

Sto se baterija tice nije jos vreme za voznju na baterije. Njihovih 130km autonomije je u praksi 80km i vremenom sto je stariji sve manje.

Verujem da “tamo negde” vec postoje baterije koje mnogo duze traju sa jednim punjenjem ali neko koci serijsku proizvodnju, svet bi se sa tim baterijama okrenuo naglavacke i mnogo toga bi se promenilo. Tehnika jako brzo napreduje, i sve brze, mnoge stvari se menjaju, ljudi kao vrsta prosto ne mogu da isprate to, izbice kurslus negde.

Roveri koje nasa vozika po marsu imaju baterije koje jednim punjenjem mogu da izdrze 10 godina, ok radioaktivne su, zrace i nisu zdrave za ljude, ali koje su sanse onda da nisu napravili zdravije koje traju bar mesec dana aktivnog koriscenja

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Pre 19 sati, francuz69 je napisao:

Lepo… ja bih to peglao. A kolika je ta sitnica?

13,990 € je početna cena, pa ide do nekih 16,500 €. Kao i obično, sve zavisi od želja kupca, opreme...

 

-----------------

 

Što se izgleda tiče... skuter definitivno drugačije i interesantnije izgleda uživo nego na fotografijama. Koga interesuje i koga ne mrzi, neka skokne do TC "Galerija". I dalje sam mišljenja da su retki oni koji će njegov dizajn oceniti srednjom ocenom. Ili će vam se futuristički izgled svideti, ili će vas potpuno razočarati.

 

BMW je ovaj skuter zamislio kao gradsko prevozno sredstvo, i verujem da će oni koji vole da putuju skuterom na CE 04 gledati sa podsmehom. Igrom slučaja, juče baš za vreme prezentacije u radnji se pojavljuje momak koji radi za neku kurirsku službu. Osim što je imao veliku termo-kutiju na leđima, bio je i kompletno mokar (pokisao) pa olako zaključih da je došao sa nekim prevoznim sredstvom na dva točka. Zagledao se on u skuter, a ja ga upitah dal' bi mu legao jedan takav? :) "Ihhhh, gde ne bi!", reče on. U daljoj priči, momak mi je rekao da dnevno prelazi oko 120 km po gradu, a često dobaci i do 200 km, dakle to je cifra koju kurir čiji je posao "vozikanje" pređe u jednom danu. Tako da autonomija od 130 km uopšte nije mala za nekoga ko ode do posla, vrati se kući i usput skokne na još nekoliko mesta po gradu. Primer:

 

Capturea.thumb.JPG.8e5af45c5568a1a4fcd5b3cc51678a57.JPG

 

Ispravite me ako grešim, ali u dosadašnjem segmentu (daleko jeftinijih) električnih skutera ste mogli naći uglavnom kineske ili korejske dvotočkaše. Skuteri (kakvi god) definitivno nisu moj svet i tek ću dobiti priliku da provozam CE 04, ali mislim da kada je osećaj u vožnji u pitanju (snaga agregata, kočnice, gedžeti, dodatna oprema...) CE 04 kao premium skuter će biti bez premca u klasi.  

  

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Vidim da Englezi nude 3 godine peace of mind Servis, pa me interesuje da li će i Delta (naravno da je skuplji ovde nego u UK).

Bilo bi korisno da se baterije mogu izvaditi i puniti kod kuće ako neko nema garažu. Ovako je upotrebljivost ograničena.

Dalje, ovo čudo ima 230kg, pa ne verujem da bi opcija vađenja baterije uopšte mogla biti opcija...

Osim po obliku, ne verujem da će se bilo šta drugo što bi zvali motorom, a ne skuterom po tehničkim karakteristikama značajno razlikovati od ovoga osim nekih dizajnerskih detalja. Ako žele veću snagu i domet ide se na ogromnu težinu itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
pre 21 minuta, MilosSani je napisao:

Da li i za ovo postoji subvencija drzave, posto za elektricne automobile daju 5000 evra…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Da bre ,sigurno pitaj u opštini bice predusretljivi. Kao sto je prikljucak za gas snizen po Vučku na 700e a ja ga platio 1100e.

Kako li to cudo trosi gume obzirom da struja ima mnogo veci obrtni moment i na manjim kubikazama ako se to uopste zovu kubikaže...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 2 sati, punisa 16 je napisao:

....................

Kako li to cudo trosi gume obzirom da struja ima mnogo veci obrtni moment i na manjim kubikazama ako se to uopste zovu kubikaže...?

Poprilicno je velika tezina za gradski skuter, direktno ce se odraziti na trajnost gume, sekundarno na naplatu dolazi obrtni moment.

U ovim uslovima, cenim da ce gume trajati 5 - 8Kkm.

 

Zbog tezine i odličnog ubrzanja, pored guma trpeće i kočnica jer treba zaustaviti ispucanih ko iz praćke 300kg. Mislilo se o tome, vidim ima duple diskove napred, 4-roklipna klesta, full sinter pločice (pretpostavka), teflon creva. Ne znam samo dal "agregat" ima neku ulogu kocnice kad se oduzme gas.

 

Izgleda jako zanimljivo i primamljivo, vredan paznje.

O ceni necu diskutovati jer ovo ne kupuje bilo ko, zna se kakva klijantela ce doci po novi privezak.

Srecno i jednima i drugima, ja kao obican smrtnik zadovoljicu se jednim krugom ako se nekad ukaze prilika.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Voziće ga i nemačka policija:

 

WWW.ELECTRIVE.COM

At the Milipol trade show in Paris, BMW Motorrad put a police version of its CE 04 electric scooter on display for the first time. It is not just an eye-catcher however but will join the...

 

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, punisa 16 je napisao:

...... 

Kako li to cudo trosi gume obzirom da struja ima mnogo veci obrtni moment i na manjim kubikazama ako se to uopste zovu kubikaže...?

Kolega, izraz "kubikaža" kod SUS motora odnosi se na zapreminu radnog prostora u cilindrima (hod klipa x površina klipa). 

Elektromotori nemaju ni klipove ni cilindre, pa shodno tome nemaju ni zapreminu ("kubikažu"). 

A kod elektromotora lako može da se napravi sistem koji će da ograniči obrtni moment i da spreči proklizavanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja