Jump to content

Moto Zajednica

Probna dozvola za A kategoriju

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Evo i spiska broja pitanja po temama za teorijski ispit. Mene je iritiralo kad kliknem na neko polje a ono nema pitanja, pa onda opet sve trazi. A imam i bolest da moram da znam koliko ima pitanja za ucenje, strana itd. Mozda nekom pomogne, a ako uocite gresku, vicite. Total pitanja je nesto malo manje od 1200.

 

P.s. ko prolazi samo simulaciju, vodite racuna da ne padnete dzabe. Simulacija vrti odredjen broj pitanja u krug, na ispitu lako mozete dobiti ostatak koji nije bio u simulaciji testa. 

20220829_222540.jpg

20220829_222558.jpg

20220829_222602.jpg

Promenio član Tarmi636
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: nemam još... :\

Kad sam ja polagao u Maju nije bila stavka 13 na testu.
Posledice nepoštovanјa propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja - Kaznene mere za učinioce povreda odredaba propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja (kazneni poeni, kazna zatvora, novčana kazna, mere bezbednosti i zaštitne mere).
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

@CoaNS

 

Upravu si. Stavke 13. nema na testu te je preskocite. Ja sam je izlistao u pitanjima i ucio. Naravno nije trebala :tras2: 

Al ajde, makar ima samo 100 pitanja, nisam mnogo vremena bacio. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i

da li netko zna gdje se mogu pročitati propisi za hrvatsku tj koja je obavezna oprema za a kategoriju i eventualno koji su propisi za kacigu, u smislu kakva mora biti, zahvaljujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: nemam još... :\

Ne verujem da ima neke razlike Srb, Hr ili Bih...pa možda i Evropa. Homologovana kaciga i to je to. Evropska regulativa UN/ECE R. No. 22.05 oznaka. Ostala oprema je preporuka. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 258 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Imam polozene skoro sve kategorije sem A,polagao sam kad nisu postojale probne dozvole pa ako je neko skoro polagao direktno za A ,a ista situacija kao kod mene jel dobija probnu dozvolu ili normalnu?Dali se nesto promenilo u zadnjih par meseci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Ja isto imam sve kategorije, uključujući i AM. Rešio sam da polažem za A2 i ako položim imaću dve godine probnu dozvolu. To bi značilo da u tom periodu ne smem da vozim izmedju 23-6h, da vozim još nekoga na motoru i naravno bez alkohola. Ukratko.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s
Pre 14 sati, MatorKonj je napisao:

Imam polozene skoro sve kategorije sem A,polagao sam kad nisu postojale probne dozvole pa ako je neko skoro polagao direktno za A ,a ista situacija kao kod mene jel dobija probnu dozvolu ili normalnu?Dali se nesto promenilo u zadnjih par meseci?

Probna dozvola, ili bolje rečeno, kako ti se zalomi. Zavisi ko radi na šalteru, možda se desi da ti samo upišu kategoriju ( mala verovatnoća, ali dešava se), zakonski pošto nikada nisi imao probnu sad ćeš je dobiješ. Još jedan debilizam našeg sistema.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 250 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Honda CB500 XA
Pre 15 sati, Korto Malteze je napisao:

Ja isto imam sve kategorije, uključujući i AM. Rešio sam da polažem za A2 i ako položim imaću dve godine probnu dozvolu. To bi značilo da u tom periodu ne smem da vozim izmedju 23-6h, da vozim još nekoga na motoru i naravno bez alkohola. Ukratko.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Ovo što si napisao da ne smeš da voziš nekoga na motoru, nije tačno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

U pravu si, moja greška. Slušao sam šta su mi rekli u autoškoli misleći da je tako i nisam proverio. Neverovatni su.

Nadjoh brzinski na netu:
"Ova ograničenja se odnose na motocikle. Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu ne sme da:

1) upravlja vozilom brzinom većom od:
- na autoputu 110 km/h,
- na motoputu 90 km/h,
- na ostalim putevima brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se kreće,

2) otpočne i upravlja motornim vozilom ukoliko ima u organizmu alkohola odnosno psihoaktivnih supstanci,

3) upravlja motornim vozilom u periodu od 23,00 do 06,00 časova,

4) za vreme vožnje koristi telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju, odnosno opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku.

-    Tu je i dodatna obaveza - motocikl kojim upravlja vozač koji ima probnu vozačku dozvolu, mora biti označen posebnom oznakom "P", koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila"

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 258 postova
  • Lokacija: Mali Pozarevac,Sopot
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Dakle posto imam uslov mogu sada da polazem za D kategoriju,i odmah mogu da vozim sto ljudi u zglobnom autobusu i danju i nocu!Jako ucen covek koji je pisao zakon.Nedaj ti boze samo da te neki njegov kolega sa medicine leci!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Ni meni nije jasno kako ovo funkcioniše. Vozim sve i svašta već više od 20 godina i od ponedeljka ću imati dve godine probnu dozvolu. Jel samo za A ili to uključuje i ostale kategorije?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Tako je. Ista dozvola samo druge boje i upisane A1, A2 i A.

 

Još jedno ograničenje je da 2 godine motorom ne može van zemlje, jer niko osim BIH i HR, čini mi se, ne priznaje našu probnu. Tačnije, ne postoji pojam probne dozvole, ili imaš dozvolu ili nemaš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660
Pre 3 sati, Korto Malteze je napisao:

Ni meni nije jasno kako ovo funkcioniše. Vozim sve i svašta već više od 20 godina i od ponedeljka ću imati dve godine probnu dozvolu. Jel samo za A ili to uključuje i ostale kategorije?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Nemoj se previse uzrujavati zbog te probne, i ja sam tako bio u neverici pre dve godin (ova tema me je i dovukla na forum). Kad se setim, bas sam bio kivan na zakon i zdrav razum onih koji pisu zakone, da sam cak i razmisljao da tuzim drzavu! Ali dobro mi tad rece @Jovan Ristic, pre ce da prodje te dve godine nego sto cu ja isterati pravdu. I hvala Bogu, ovih dana ce i da istekne probna, pa je red da prosledim isti savet dalje...

 

Opet da napomenem da nemam nista protiv probne dozvole, u stvari, ne bih imao da tu postoji jasna odredba da svima sledi nakon dobijanja nove kategorije. Ovako probna dozvola gubi smisao, jer nije poenta posedovanje probne dozvola sama po sebi, vec u  probnom periodu, koji je vecini od nas davno prosao.

 

Vise o tom apsurdu imas na predhodnim stranicama ove teme.

 

Sto se tice putovanja u inostranstvo, nisam imao potrebu, ali da jesam, ne bih se uopste na to obazirao. Putuj, imas polozen ispit, imas vozacku... Kao sto kolega rece gore - ili imas dozvolu ili nemas... Prema tome imam dozvolu (ne samo jednu, vec dve!! 8) )

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Ne uzrujavam se ni ja previše, ali kao što rekoste, neverovatne su mi ove stvari sa kojima se srećemo u ovoj državi svakodnevno.
Već sam išao u Ljermontovu kod načelnika radi primedbi na rad pandura u autoškoli, a reći ću im i za ovo. Znam da neću ništa promeniti, ali barem će mi biti lakše.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s
On 10.9.2022. at 20:02, VladoGrcic je napisao:

Jel se probna u Bg vadi klasicno, u bilo kom MUP ili imam neku spec proceduru?


Sent from my iPhone using Tapatalk

U bilo kom supu za A, kad prvi put polazes za B ( kao nov vozac) moras u Ljermontovu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Otišao sinoć u NS kod mosta Slobode, piše na netu da rade do 21h. 20.10, poljubio sam vrata. Ništa, odem jutros, dobar dan, da upišem kategoriju u redovnu dozvolu. Čuk čuk čuk, 10 minuta kasnije:
-Uđite u kabinu da Vas slikam.
-Nisam obrijan, vratio sam se sa puta sinoć, vidite slike na drugim dokumentima.

-Moram da Vas slikam.

-Zašto ne može sa lične karte da se povuče slika?

-Ne može jer je stara slika na ličnoj karti, od pre 8 godina.
-Ali sam probnu pre 2 godine izvadio, i iz lične karte je slika povučena.

 

Ovo je citiran odgovor:

"Za probnu dozvolu nema veze kakva je slika, ona se izdaje na 2 godine"

Ono što sam ja čuo:
"Taj dokument je sprdnja."

Dogovorili smo se da dođem sutra.
Sutra, Bane sine, sutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300
U bilo kom supu za A, kad prvi put polazes za B ( kao nov vozac) moras u Ljermontovu.
Ja sam morao i za A u Ljermontovu iako mi je SUP NBgd na 5 minuta od stana. Džaba što već više od dvadeset godina imam i AM i B.

Što se tiče slike, meni su na probnoj dozvoli povukli sa LK koja je izvađena pre nekoliko godina i na kojoj izgledam kao terorista.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Pozvao sam Ljermontovu i rekli su mi da moram da dođem kod njih. Vrlo brzo ide, uplatiš preko eUprave i samo predaš na šalteru. Ja sam se zadržao 5 minuta tamo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Oko tog pitanja da li sa probnom dozvolom može da se vozi u inostranstvu..

Najpre, lakonski rečeno, može.. Pitanje je da li je dozvoljeno.

Ljudi su se interesovali, pitali ambasade, mislim da je neko postavio link prema sajtu našeg MSP gde se navode uslovi za putovanje u inostranstvo, posebno za svaku zemlju.

Uz ogradu da nisam čitao ni jedno drugo zvanično obaveštenje osim obaveštenja MUP-a CG, poprilično sam siguran da će pre biti da je dozvoljeno.

To obaveštenje je samo tumačenje zakona a razlozi koji su navedeni se na kraju svode na to da njihov zakon ne poznaje pojam probne dozvole i ograničenja koja nosi pa u slučaju učinjenog prekršaja ne bi mogli da izreknu kaznu. Ovo je školski primer birokratskog naklapanja i na kraju pogrešnog zaključivanja po principu "nismo sigurni ali ako negde izričito ne piše da može onda je bolje da kažemo da ne može". To je stari manir i način razmišljanja svake uprave. Najpre kažu ne "jer mi tako kažemo a ti ako misliš da je ipak da, guraj ako te ne mrzi i nemaš pametnijeg posla".

Čini mi se da se oni tu nisu setili nekih očiglednosti.. Na primer, da CG priznaje važeće dozvole SRB na novom obrascu, da probna dozvola jeste važeća dozvola na novom obrascu, da ograničenja koja su propisana za probnu dozvolu ne umanjuju njenu važnost u bilo kojem smislu, da je dozvola važeća čak i ako se ne poštuju ograničenja odnosno da nepoštovanje ograničenja znači administrativne ili sudske sankcije ali da je čak i u tom slučaju dozvola i dalje važeća, da su ta ograničenja propisana za teritoriju RS što znači da ne moraju nužno da se primenjuju u drugoj državi, da naš zakon ne propisuje ograničenje upravljanja vozilom u inostranstvu, itd, itd..

Kao ilustraciju, uzmimo najjednostavniji i "najčistiji" primer.. Vozač sa probnom dozvolom vozi prema svim ograničenjima - u dozvoljeno vreme, dozvoljenom brzinom, bez upotrebe komunikacije, trezan i sa P oznakom na motoru.. Zbog čega bi dozvola bila nevažeća? Nema tu ni logičkog a ni zakonskog objašnjenja.

Sve ovo se odnosi i na pitanje važenja polisa osiguranja, što je neko od kolega takodje pominjao.. Prilično sam siguran da ne bi došlo do isključenja osiguranja u slučaju nezgode ako je dozvola inače važeća.

Iz svog iskustva, kad CG saobraćajci uzmu dozvolu u ruke i traže svoju dnevnu apanažu, prete svakojakim prekšajima ali nevažnost dozvole ne pominju. Ne znaju valjda, šta li..

Sve u svemu, teško da bi na sudu prošla prekršajna prijava zbog neposedovanja vozačke dozvole, čak i kada bi bila pisana od strane nekog revnosnog službenika snaga reda.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja