Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1300GS, zveknuo motor posle samo 700 km

Recommended Posts

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
pre 31 minuta, Ninja66 je napisao:

Bemtinemacki, samo sam razumeo plojel (klipnjaca).

 

Koliko sam skužio greška kod montaže, za sada su detektirali taj problem kod 52 komada.

Ako sam dobro razumeo. 😯

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 769 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Ni švaba nije što je nekad bio, sa toliko Turaka u nemačkoj mora da se desi pogrešna kombinacija gena. Za 500 godina progovoriće srpski

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Objektivnosti radi moram naglasiti da motor nije “krepao”
U redakciju se javio menadžer, informirao ih o mogućnosti da klipnjače nisu pravilno zašarafljene, da će zamijeniti motor zbog postojeće opravdane opasnosti.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Sve mogu razumit ali odluku da izbace stop svitlo ne mogu.

Da ja sad na motor skinem stop svitlo i stavim neki integrirani aftermarket na tehnickom bi mi reklo aj decko prosetaj. Suluda odluka po meni.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U mas produkciji su se uvek dešavali kiksevi. Prvi veliki je bio kod bas 1977 na prvom Golfu iz Vogošća, prenizak napon pri punkotovanju traverzni prednjeg trapa i koji je zbog toga bio premekan i odvijala se ramena oslanjanja, posle se išlo na ručno dovarivanje.

Greška u montaži klipnjače jedino može da bude da polutka nije dobro stegnuta. Koriste se elektronski moment zavrtači i radnik nema osećaj zatetanja, to je tipičan primer otuđenja od suštinske mehanike i pretvaranja mehaničara u montere. Neko je napravio omašku i propisao manju sili nego što je potrebno, a montažer šta zna, samo čeka da bipne signal i da premesti šrafilicu na sledeći šraf. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Pa? A to sto Yamaha 10 godina nije mogla na FZ1 da resi problem s magnetom koji se razleti po masini i razjebe sve... aha, to nije BMW. 😂

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 167 postova
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250

WWW.NOZOMINETWORKS.COM

New vulnerabilities discovered in the Bosch Rexroth NXA015S-36V-B, a popular smart nutrunner used in automotive production lines, may halt production or compromise safety.


Možda je i zbog ovoga

Sent from my MNA-LX9 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 38 minuta, Paljevina je napisao:

Pa? A to sto Yamaha 10 godina nije mogla na FZ1 da resi problem s magnetom koji se razleti po masini i razjebe sve... aha, to nije BMW. 😂

Istorijski momenat, KTM vozač brani BMW.

Kuda ovaj svet ide? :D :D

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 10
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 662 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200

Што би рекао један мој друг, ја сам најсигурнији када шраф уради квик приликом стезања🤣 Шалу на страну, у свакој индустрији и неком сегменту производње се деси пропуст, који се касније манифестује кроз експлоатацију истих АЛИ бмв није фабрика од пре 10-15 година,да нема неку историју иза себе па да преживљава дечије болести од почетка. Стварно је поражавајуће да овај модел који се тек испилио, није саставио ни људски екслоатацију, а већ има два озбиљна дефекта…Дешавају се пропусти свима, јапанцима, италијанима, енглезима, …итд,скоро са сваком моделом по нешто, али прођу неколико година и десетине хиљада километара да би се пропуст и дефект показао…Искрено мислим да ће бмв пре сакрити информацију и прекрити ставарано стање које је узроковано овим пропустом, као што је пре неколико година ФВ групација урадила са емисијом штетних гасова на својим возилима…

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 221 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Sve više problema u premium brend klasi.

I koliko primećujem sve bahatije se ponašaju. 

Što reče @Немања, WV ladno slaže za gasove, BMW  ne pravi opoziv za više puta ustanovljen kvar, već kako se pokvari tada zamene i cepaj dalje, samo pojedinačne slučajeve rešavaju.

A sećate se za pakao što su napravili Toyoti u Americi i gubici u milijardama dolara.

Sve i svuda se pretvorilo u demonstraciju sile jakih nad slabijima. 

Glavna karakteristika 21. veka. Barem ovo do sada.

Jbg...

 

Promenio član Tumbe
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
4 hours ago, đunta said:

U mas produkciji su se uvek dešavali kiksevi. Prvi veliki je bio kod bas 1977 na prvom Golfu iz Vogošća, prenizak napon pri punkotovanju traverzni prednjeg trapa i koji je zbog toga bio premekan i odvijala se ramena oslanjanja, posle se išlo na ručno dovarivanje.

Greška u montaži klipnjače jedino može da bude da polutka nije dobro stegnuta. Koriste se elektronski moment zavrtači i radnik nema osećaj zatetanja, to je tipičan primer otuđenja od suštinske mehanike i pretvaranja mehaničara u montere. Neko je napravio omašku i propisao manju sili nego što je potrebno, a montažer šta zna, samo čeka da bipne signal i da premesti šrafilicu na sledeći šraf. 

Ne možeš i ne smeš u serijskoj proizvodnji da ostaviš mogućnost radniku da radi po svom osećaju niti da koristi kilo ključ. Takvi procesi, npr. zatezanje, gde se radi o kritičnoj tački, 99% sam siguran da su proces osigurali SPC-om. Odnosno stastički upravljanim procesom. Što znači da mu je šrafilica već podešena i kalibrisana, da pre početka rada zavija X broj uzoraka, od kojih svaki uzorak mora da bude u propisanim parametrima od-do. Takve radne stanice bukvalno zaključavaju alat i predmet rada tako da je radnik tu, kako da kažem, maksimalno isključen. Treba samo da isprati slajd instrukcije i da koristi ruke. Ja sam imao prilike da radim na takvom mestu i kasnije da rukovodim tim radnim mestima. Sve zavisi od toga koliko je oprema kvalitetna i koliko sposobne inženjere imaš. Inače, za neke inženjere bi se krstili kada bi radili sat vremena sa njima. Verujem da u BMW imaju vrhunske procesne inženjere ali opet, greši se jbg.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1510 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Izgleda da se u BMW-u i oslanjaju na SPC, ali ne na statisticki upravljani proces nego na srpsku pravoslavnu crkvu, po sistemu, daj boze da se ne pokvari.


Mastao sam da cu jednog dana kupiti novog GS-a, ali sve mi se cini da su 4 dobra kineza ili 2 dobre afrike za te pare mnogo bolji izbor

Promenio član Sharky - Alex
  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kako stvari stoje, izgleda da su vremena kvalitetnih i pouzdanih proizvoda (ne važi samo za motore), ostala daleko iza nas.

Sada je u trendu svemirski dizajn, performanse i gomila "pomagala".

Što se mene tiče, ja bih i sada radije kupio novoproizvedeni BMW 1100 (ili 1150), Afriku RD-04, Suzuki "uljaru" ili Yamaju Teneru, nego bilo koji motor "savremene" konstrukcije.

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4690 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
Pre 3 sati, Motorcyclist je napisao:

Bitno je da ima elektricnu copavu... 

Mogu misliti kad na stranim forumima BMW beli vitezovi krenu u odbranu brenda...

Jel to ono tvoje, sam diže ćopavu? :lol:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 18 sati, Paljevina je napisao:

Pa? A to sto Yamaha 10 godina nije mogla na FZ1 da resi problem s magnetom koji se razleti po masini i razjebe sve... aha, to nije BMW. 😂

Puno toga Yamaha nije mogla da riješi, iz neke moje enduro sfere, nagledao sam se i našarafao na puno

"nepoderivih" motora, od puknutih lanaca utega na KLR 650, zaribanih glava zbog tvornički loših kanala

za ulje na DR 650, Yamaha XT/XTZ koje su nove trošile po litru ulja na 1000 km iz nekoliko razloga, i to sve

na malim kilometražama. Dobra stvar je što su generalno ti motori bili robusni i jednostavni, pa su i

popravci bili cjenovno prihvatljivi, al ima dosta mitologije u toj cijeloj priči. 😆

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, AnteK je napisao:

Puno toga Yamaha nije mogla da riješi, iz neke moje enduro sfere, nagledao sam se i našarafao na puno

"nepoderivih" motora, od puknutih lanaca utega na KLR 650, zaribanih glava zbog tvornički loših kanala

za ulje na DR 650, Yamaha XT/XTZ koje su nove trošile po litru ulja na 1000 km iz nekoliko razloga, i to sve

na malim kilometražama. Dobra stvar je što su generalno ti motori bili robusni i jednostavni, pa su i

popravci bili cjenovno prihvatljivi, al ima dosta mitologije u toj cijeloj priči. 😆

Pa nije samo mitologija.

Bilo je uvek kvarova, ali su motori bili prostiji i za održavanje i za popravku, pa je i manje stručan mogao da odradi osnovne stvari i da na terenu otkloni većinu kvarova i da nastavi put (barem do najbližeg naseljenog mesta).

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre sat vremena, zika56 je napisao:

Pa nije samo mitologija.

Bilo je uvek kvarova, ali su motori bili prostiji i za održavanje i za popravku, pa je i manje stručan mogao da odradi osnovne stvari i da na terenu otkloni većinu kvarova i da nastavi put (barem do najbližeg naseljenog mesta).

 

Ne samo motori da su bili prostiji, i auti, traktori, televizori, kombajni, vešmašine, sve je bilo prostije,

pa nije bilo mogućnosti da se pokvari nešto čega nema... 😆

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, zika56 je napisao:

ali su motori bili prostiji i za održavanje i za popravku, pa je i manje stručan mogao da odradi osnovne stvari

 

Ovo je apsolutno, ali pošto koristim Reprom kad mi nešto zatreba da se podsetim, nisam imao ilustrativnu predstavu o usložnjavanju, dok nisam slučajno dobio PDF za još uvek aktuelni model. Za Žikin, R1100 GS, RT, RS i R, znači za 4 podmodela je broj stranica u PDF formatu 464, a samo za jedan model R1250 GSA ima ih 1321, praktično 3 puta više i to nepobitno ukazuje na složenost, koja se i u praksi sreće. Zamena ulja u agregatu da, već zamena filtera vazduha je i te kako zahtevna u pogledu rizika da se slome plastike, na stranu što sam postupak jednostavno iziskuje vreme.

 

MANUALR1100GS-RT-R.thumb.jpg.da32e46361e64aa8c50b3526e6b4de74.jpg

 

MANUALR1250GS.thumb.jpg.4d7114afd6624befc8de397370815675.jpg

 

Sve se više robotizuju svi procesi i mašine uče pameti, dok je sa radnicima obrnut postupak, da što manje misle i zavisi od njih, da bi bili jeftini, pa i po cenu ovakvih faulova. Umesto elktronskog zavijača, gde radnik nema skoro nikakav osećaj zatezanja, vrlo efikasan je elektronski moment ključ i iole vičan radnik bi primetio da sila zatezanja polutke nije adekvatna, ali takav radnik nije dunster fizikalac. 

 

Uz dužno poštovanje, od 1994 godine, od tad pratim BMW, pa sve do danas, ni jedan model nije bio a da nije imao opoziv,  a internih servisnih biltena ko zna koliko je bilo. Na prvim primercima je pucalo prvo kočiono crevo zbog izostavljanja takozvane "šlinge", koja omogućava da ono diše. Nedavno sam se sreo sa primerkom kome su ugrađivana aftermarket creva i upravo su montirana tako da se crevo lomi u krimpovanom spoju, to isto govori da ni obećavajući majstori nisu više vični, jer se čitava mehanika sve više pomera ka prostoj monterskoj zameni delova, bez razumevanja suštine i problematike.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 662 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 13 minuta, đunta je napisao:

 

Ovo je apsolutno, ali pošto koristim Reprom kad mi nešto zatreba da se podsetim, nisam imao ilustrativnu predstavu o usložnjavanju, dok nisam slučajno dobio PDF za još uvek aktuelni model. Za Žikin, R1100 GS, RT, RS i R, znači za 4 podmodela je broj stranica u PDF formatu 464, a samo za jedan model R1250 GSA ima ih 1321, praktično 3 puta više i to nepobitno ukazuje na složenost, koja se i u praksi sreće. Zamena ulja u agregatu da, već zamena filtera vazduha je i te kako zahtevna u pogledu rizika da se slome plastike, na stranu što sam postupak jednostavno iziskuje vreme.

 

MANUALR1100GS-RT-R.thumb.jpg.da32e46361e64aa8c50b3526e6b4de74.jpg

 

MANUALR1250GS.thumb.jpg.4d7114afd6624befc8de397370815675.jpg

 

Sve se više robotizuju svi procesi i mašine uče pameti, dok je sa radnicima obrnut postupak, da što manje misle i zavisi od njih, da bi bili jeftini, pa i po cenu ovakvih faulova. Umesto elktronskog zavijača, gde radnik nema skoro nikakav osećaj zatezanja, vrlo efikasan je elektronski moment ključ i iole vičan radnik bi primetio da sila zatezanja polutke nije adekvatna, ali takav radnik nije dunster fizikalac. 

 

Uz dužno poštovanje, od 1994 godine, od tad pratim BMW, pa sve do danas, ni jedan model nije bio a da nije imao opoziv,  a internih servisnih biltena ko zna koliko je bilo. Na prvim primercima je pucalo prvo kočiono crevo zbog izostavljanja takozvane "šlinge", koja omogućava da ono diše. Nedavno sam se sreo sa primerkom kome su ugrađivana aftermarket creva i upravo su montirana tako da se crevo lomi u krimpovanom spoju, to isto govori da ni obećavajući majstori nisu više vični, jer se čitava mehanika sve više pomera ka prostoj monterskoj zameni delova, bez razumevanja suštine i problematike.

Што је један мој друг доктор казао, у реду, ја ћу да ти злечим (пример) то што те те боле синуси, залечићемо али мора да се нађе суштина због чега и зашто ти се то дешава лесто е када то урадимо, тад је проблем у корену решен..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1510 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Velike kompanije su shvatile da se mnogo vise zaradjuje na servisu i popravkama nego na prodaji novih vozila.

Komplikovani sklopovi sa puno elektronike i zastite automatski otpisuje neovlascene servise i rasipanje novca.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja