Jump to content

Moto Zajednica

Iskustva sa policijom

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4810 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 6 minuta, ser je napisao:

Npr ka Sidu cim prodjes Simanovce mozes i do 180+ da izguras prosecnu. I za nazad isto.

Sreca blizu pre naplatne Simanovci ima parking, pus-pauza obavezna :na_glavi:

 

IMG_20230406_155209.thumb.jpg.b9cc3a076807fa286b763d27e987720f.jpg

I bez gasenja, cekam da otkuca. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 408 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
1 minute ago, bdada said:

Sreca blizu pre naplatne Simanovci ima parking, pus-pauza obavezna :na_glavi:

 

IMG_20230406_155209.thumb.jpg.b9cc3a076807fa286b763d27e987720f.jpg

I bez gasenja, cekam da otkuca. :D

nemoj da se iznenadis kad ti pocnu stizati kazne sa portala za brzinu po deonicama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1600 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
Pre 5 sati, Jozza je napisao:

Jednostavno za velik i udoban auto, 160km/h je korektna putna brzina. Mnogo puta mi se desilo da ne obraćam pažnju na brzinomer, i onda shvatim da vozim 160km/h. Bez buke, bez stresa, bez osećaja jurnjave, jednostavno je tako. 

 

Jeste, kad nema drugih učesnika u saobraćaju koji u ogromnoj većini voze do 130, šleperi ne mogu preko 90, autobusi preko 100.

 

Pre 4 sati, milomir22 je napisao:

Većina njih "sa malo boljim kolima" vozi samo levom, pa kad primete brže vozilo iza sebe, vrate se u desnu.

To su vozila koja idu 140-150 km/h na 2 500 obrtaja u finalnom stepenu prenosa. 

 

Iako znam da je kažnjivo, ja sam (bio) jedan od ovih - nemam "bolja kola", mada bih mogao udobno da držim 140-150, ali do 140 pustim da mi brzinomer pokazuje, a znam da tad idem sitno ispod 130

Ja to ne radim zbog brzine - iskreno, sad se ni ne sećam kad sam poslednji put išao autoputem prema Nišu južnije od Požarevca, ali ovo:

 

Pre 2 sati, cezarpa je napisao:

Posto je i pacijenti koji voze levom trakom ,skoro u ogranicenju,a desna prazna.Tada se ispostavi da je ta leva malo manje pohabana,pa je udobnija za voznju.

 

 

Desna traka je godinama služila za razbijanje kamena u bubregu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 80 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: Sym Maxsym 400i abs

Ja sam na autoputu uvek po tempomatu 145, što mu dođe 140 po gps (mereno) i usporim samo kod portala, nikad ne blicam ukoliko moram da usporim dok neko pretiče, samo ukoliko krene da me seče. Ali recimo kada idem za Bg i nazad do Rume uvek obiđem bar 10 auta desnom trakom i to ne da se prebacujem iz leve, već vozim desnom i prolazim pored njih.
Što se tiče prosečne brzine, platio sam 4 kazne na autoputu zbog prosečne, sve sam žurio. Od Šimanovaca do Rume koliko god da voziš prosečna ne ide preko 145, bar meni ne i kazna je 5k, 2,5k u roku od 8 dana. Ali itekako je moguće imati i veći prosek, Jagodina - Vrčin 158 kmh. Taj dan sam baš žurio a potrefilo se da nema nikog, kazna je bila 10k, 5 u roku 8 dana.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2365 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Iskreno najviše se bojim ovih što voze 60. Pičiš opušteno 120 i onda naletiš na budalu koje se vuče po putu. Nije bitno u kojoj traci. Kad idem noću i takav mi se stvori ispred mene znoj me oblije.

Zatim su mi kritični oni što se zaustave u zaustavnoj traci ili traci za ubrzanje. Uključio se baja na auto put i nakon dvadeset metara stao na pola trake za ubrzanje. Konjina. 

O "Laudama" šta da kažem? Kompleks. 200 km na sat jer može mašina? Svaka čast. Tako su onomad četiri frajera nagazili koliko može i pokupili mog komšiju pre izlaza sa auto puta. Ubiše ga na pravdi Boga. I šta onda? Izvinite, nismo hteli... Ili onaj što je u BMW-u pobio svoje drugove pre nekako? Uuuu, znam više takvih slučajeva. Pa vozili su samo 150-160. Šta je to za pravi auto... 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2853 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Uvek se trudim da kad vozim budem "neprimetan". Tako bih krstio način vožne da zbog mene niko ne treba da koči, ubrzava, skreće. A posebno kad sam na motoru, jer nikad nisam siguran da li me je taj neko video ili se nešto zablejao sa  strane i neće moći da odreaguje.

 

Što se tiče preticanja i stizanja sporijih koji pretiču... Kad se kreće u preticanje, pogleda se valjda u retrovizor. Ako vidiš da te stiže neko brže vozilo, proceniš da li ćeš stići da obaviš nameravanu radnju a da taj neko ne mora da koriguje svoju vožnju. Svejedno je da li si u slabom ili jakom autu, ne smetaj drugima kao što oni smetaju tebi :D :D:D 

 

A ablendovanje... Šta si, bre, zajašio tu levu traku, k'o da ti je tata kupio! Koristi retrovizor ako već voziš levom, pa se sklanjaj kad neko drugi nailazi. Leva je za preticanje, oslobodi je! Desnom ne sme da se pretiče. 

 

I po meni su oni koji jašu na čelu kolone podjednako opasni kao i oni koji jurcaju preko svojih mogućnosti.

Promenio član misa-pei
  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Pre mesec dana mi je stiglo za drugara (ono - pitam za druga... :) ali stvarno - prjavljen na mojoj adresi), sa Milosa Velikog kazna za brzinu od 144.7 kmph, prosek meren na deonici od 20 km. Treba da se javi u PU Ljig, jer oni su u nadleznosti, na toj deonici.

 

Ja mu kazem: namestim tempomat na 140 km po satu i tako vozim od Preljine do Bg... Negde usporim, negde ubrzam da nekoga preteknem, ali sasvim korektna brzina, skoro uvek stignem za 1,5h Cacak - Beograd, od vrata do vrata. I niko ti nece praviti problem za brzinu.

 

Uvek si za nijansu brzi od vecine, i nemas problema...

 

Sad,  ima deonica gde je ogranicenje 80 (npr tuneli), ja tu usporim na 120... To je neka realna brzina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Ima neko iskustva sa neplacanjem tih kazni, doduse u slucaju automobila?

Ja sam bio duze vreme (6+ meseci) van Srbije, i na staroj podstanarskoj adresi me trazio policajac, ostavio je mobilni broj. Ja se cuo s njim na Viber-u. Kazne kazna u saobracaju ali da ne mogu regulisati iz inostranstva, nego kad se vratim u Srbiju.

Ja posle nisam isao u SUP, samo njemu poslao poruku, nista nije rek'o. I evo preko godinu dana proslo, registrovao sam i auto ponovo, nista od toga.  (ja samo proverim ovde jel ima nesto, ne znam jel to merodavno)



Jedino ne znam koja je tacno kazna bila za brzinu, cesto vozim oko 170km/h, pa pauza za pice, ubija me 130kmh. 

Promenio član Blackened

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Taj običaj blicanja na AP, da bi se valjda signaliziralo neko svoje pravo ili sv. namera, karakteristično je za Bosnu i Srbiju. To je agresivan i bas ružan manir. Ako neko smeta, a ja bih da preteknem i želim da mu to dam do znanja, mnogo mirniji i kulturniji znak je levi zmigavac. 

 

Ne znam zašto ljudi agresiju blicanjem doživljavaju kao prihvatljiv vid komunikacije na putu 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Nije agresija kada to činiš nekom ko smatra da ima pravo da vozi preticajnom trakom,zato što je retard i ne zna za šta ta traka služi.

Čak šta više nekada je ,a verujem i sada u pravilima saobraćaja piše da su vozači u obavezi upozoriti onoga ko krši neki propis ili ga pretiču

Promenio član JevtaNS
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Apsolutno jeste agresija, a naveo sam i normalan način kako se to o čemu pričaš signalizira. Blicanja kao masovnog vida komunikacije ima samo ma Balkanu. Delu Balkana. 

 

Prosto smo, u tom smislu, nekulturni, a ne mora tako. Većina ljudi lako bi se navikla ma taj levi zmigavac. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Zakon kaže sirena:na_glavi:

12. Zvučni i svetlosni znaci upozorenja

Član 59

Vozač je dužan da upotrebi zvučni znak upozorenja kada to zahtevaju razlozi bezbednosti saobraćaja, a naročito:

1) na putu van naselja zbog upozorenja drugom učesniku u saobraćaju da želi da ga pretekne ili obiđe, ako bi bez tog znaka postojala opasnost nastanka saobraćajne nezgode,

2) ako se pored kolovoza nalazi dete koje ne obraća pažnju na kretanje vozila,

3) na putu van naselja pre ulaska u nepreglednu i uzanu krivinu ili dolaska na prevoj, gde je mimoilaženje otežano.

Vozač je dužan da zvučni znak upozorenja daje u meri koja je dovoljna da se drugi učesnici u saobraćaju upozore.

Vozač ne sme da upotrebljava zvučni znak promenljive frekvencije, osim u slučajevima predviđenim ovim zakonom.

Član 60

Svetlosni znak upozorenja daje se uzastopnim ili naizmeničnim paljenjem dugih svetala, vodeći računa da se time ne zaslepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smera.

Vozač može noću, umesto zvučnog znaka upozorenja, da upotrebi svetlosni znak upozorenja. Taj znak vozač može da upotrebi i u naselju prilikom preticanja drugog vozila.

Svetlosni znak upozorenja vozač može da upotrebi i danju, ako takav način upozorenja više odgovara uslovima na putu.

Promenio član JevtaNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)
23 minutes ago, severian said:

Apsolutno jeste agresija, a naveo sam i normalan način kako se to o čemu pričaš signalizira. Blicanja kao masovnog vida komunikacije ima samo ma Balkanu. Delu Balkana. 

 

Prosto smo, u tom smislu, nekulturni, a ne mora tako. Većina ljudi lako bi se navikla ma taj levi zmigavac. 

Ne vredi levi zmigavac, retko ko reaguje na to. Jedino ko se nesto zamislio i nije odmah primetio u retrovizoru. Dosta ih ili ne zna ili je bezobrazno. Ja obicno posle pitam sta radi, ili sviram posle kada budem paralelno, nece da pogledaju neki uopste.

Zmigavac je prvo sto uradim, malo cekam da vidim hoce li se skloniti, ali mislim da je blicanje manje agresivno od sirene.  Voziti levom trakom i usporavati saobracaj bih kaznjavao. Cak i veoma sporo preticanje levom trakom bez ubrzavanja je bezobrazno i stvara guzve, a ima mesta da se skloni desno, pa vrati opet. U sustini svako ometanje drugog ucesnika u saobracaju je losa voznja. 

Promenio član Blackened
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Sve to stoji, ali sa napuštanjem agresivnog (blicanje, sviranje), pasivno agresivnog (prevaspitavanje bržih vožnjom levom po ograničenju) i bezobzirnog (šta mi briga za sve druge) ponašanja, možemo krenuti samo od sebe. Ne od drugog. 

 

Zato, bilo bi lepo da prestanemo sa izgovorima (stalno neko drugi ne valja, dok činimo isto ili slično) i postanemo u saobraćaju manje agresivno društvo. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Nije to agresija, samo dobronamerno ukazivanje na gresku i losu voznju - Sta drugo uraditi. Preticati sa desne strane je protivzakonito. Signalom mozes i spreciti nesrecu, zastoj, itd. Pogotovo ako ide 100kmh ili sporije u levoj traci, treba upaliti i sva 4 ako neko prilazi iza.

Promenio član Blackened
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1255 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Ja sam se zimus na brzoj magistrali od udina do san marina naobilazio ko nikad u zivotu, mislim da je dozvoljeno 110 a dosta njih vozi 80/90.

 

Ja lagano drzim 100, ne vise. U jednom trenu me bi sramota da ja njih obilazim pa spustim brzinu par km i onda za njima.

 

Naravno ima onih koji gaze al da mi se neko nabio u branik ili blicnuo, nije.

 

Sta vozimo mi a sta oni ... al tamo voziti 80/90 nije sramota, ovde jeste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Daš levi zmigavac. Ako nece da se pomeri, ima jedna tajna tehnika, čudna... Usporis, ne nerviraš se. Stvore se uslovi ubrzo. 

 

Ljudi generalno onda shvate. Ako baaaas neće, pa dobro, onda blicnes, svirnes. Jednom u sto puta je to. 

 

Eskalacija blicanjem vodi samo u dalju eskalaciju. 

 

Svi smo u nekom ratu protiv drugih po ceo dan, ne valja to, u saobraćaju baš ne.. 

 

Nije mi cilj da propovedam, ali stvarno treba poći od sebe, ne uvek od drugih, tražeći izgovor za svoje ponašanje. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. Transalp xl600v)

Polazim od sebe, nema trunke nervoze, i drzi se lepo rastojanje, na svoju stetu bih pre kocio i pomerio se nego da nekog ometam itd. Ali nema razloga da ignorisem losu voznju drugih.

Blicu je to jedna od legitimnih namena, na motoru na blic prekidacu cesto i pise "passing/pass", bas da das signal da pretices. Ne vidim nista lose u dobronamernom upozorenju kada sumnjas da vozac ispred ne vidi ili nesto namerava da uradi (u slucaju redovnog preticanje u dvosmernom saobracaju)- naravno ne nesto agresivno, i stalno :).

I blic signal nije svojstveno za nas, to je zabluda, to mu je namena, samo kod nas je vise nervoze pa se malo i negativno koristi - radi se i u drugim drzava, Nemackoj na auto putu isto se moze cesce primetiti, samo je kultura voznje na mnogo visem nivou generalno i nacin koriscenja.

Promenio član Blackened
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Blicanje jeste svojstveno za jedan deo Balkana, kao masovan i prihvatljiv vid ponašanja. Nigde toga nema na taj način. 

 

Vec kod Sl. Broda ako ti neko blica verovatnoca da je BiH, Srb ili Mk tabla je ono... pa jedno 80%. :)

 

Moja teza je da je blicanje (itd) kao reakcija nepotrebno agresivno i da onaj ko to radi van ovog našeg podneblja najčešće deluje kao zaista nekulturan. 

 

Ti, sa druge strane, smatraš da je blicanje ok signal, pa dobro... slažemo se da se ne slažemo. :)

 

Moja poruka ostalima je da sasvim sigurno može i bez toga, štaviše mnogo je lepše i mirnije, malo više tolerancije i razumevanja, vode u bolje i mirnije uslove na putu.

 

Jer, pametni ljudi kažu da možemo uticati samo na svoje ponašanje i da promena polazi od sebe, nikada od drugih. Nikada se neće desiti da svi drugi prvo postanu ok, da bih ja onda prestao da budem agresivan.

 

Poz! 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 974 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ako ja obilazim sa 120-130 kamion, a najčešće nekoliko kamiona koji igraju zmijicu, koji idu 90-100, ti koji naletiš sa ko zna kojom brzinom meni u dupe i blicaš mi sa pola kilometra, ti si agresivan i najgore nadobudan. Ne druže, nisam uzjahao levu traku, ne kršim zakon, ne ugrožavam nikoga osim tvoj ne znam šta koji mora da vozi 200+ da bi stao na pumpu i popio kafu da spusti prosek ili šta već radite po pola sata na tim pumpama na autoputu.

Ljudi, volim i ja da zgazim, i kapiram i ljude koji voze brzo jer vole i šta god, ali ovde je baš prisutno ono dobro poznato:

"Svako ko vozi sporije od mene je nesposoban/penzos/štagod, svako ko vozi brže od mene je napaljen/opasan/agresivan/štagod."

Niko od nas nema ekskluzivno pravo na taj put što delimo, samo malo empatije čini čuda.

Bezbedno vozite i ono najteže, relax.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk


 

Promenio član Gordak985
  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Morate razlikovati vožnju i preticanje u toj famoznoj traci na AP

Gandi je nenasilnim odgovorom na nasilje oslobodio Indiju ali mnogo indijaca stradalo zbog njegovih ambicija velike indije

Promenio član JevtaNS
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Pisao sam svoje iskustvo prošle godine, i jasno je šta mislim o "blicerima":

 

On 4/11/2022 at 11:16 AM, antir3ality said:

Društvo, zanima me da li može nešto da se uradi protiv bahatih mamlaza na auto putu? Jel imao neko iskustva?
Tipa da se prijavi negde, ili da se angažuje advokat i da se podnese prijava protiv NN lica zbog ugrožavanja bezbednosti ili nešto tome slično. Recimo da imam broj tablice i snimak sa kamera. Kolega @Skyrunner , ako sam lepo razumeo - ti si u tom domenu - da li možda imaš neka iskustva vezano za ovo ?

 

Imao sam i ranije par sličnih situacija, ali im nisam pridavao mnogo značaja. Ali sada kad vozim bebu u kolima - drugačije razmišljam.
Sinoć na tempomatu držim oko 120. U retrovizoru vidim svetla daleko iza mene, ubrzavam do 130, žmigavac i počinjem da pretičem 3 šlepera koji maltene idu u koloni. Vidim da se svetla brzo približavaju, pa dajem i ja gas. Sustiže me majmun u trenutku kada sam maltene paralelno sa zadnjim krajem trećeg, poslednjeg kamiona, nabija se na pola metra od mene i počinje da blica. Ja u tom trenutku idem 150, dajem desni žmigavac da mu stavim do znanja da se vraćam u srednju traku čim mogu, ali i dalje blica dok prolazim pored šlepera. Čim sam mogao krećem da se vraćam u svoju traku, ali majmunu to nije dovoljno, nego kao da namerno gleda da prođe što bliže - ne preterujem - mislim da je bio na 15 cm od mog zadnjeg levog kraja u jednom trenutku. Raspali neki pikap koji se onda vrlo polako udaljavao levom trakom dok je iza sebe ostavljao oblak dima...
Ne podnosim ovakve ljude, stvarno bih uradio sve da im presedne ovakvo ponašanje!

Inače to da mi neko blica na autoputu mi se vrlo retko dešava, jer se baš trudim da uvek budem uviđajan, ali zna baš da iznervira kad se desi.


Neki kolega ovde napisa da obilazi desnom trakom, mislim da je to apsolutno nedopustivo, kažnjivo i opasno. Možda te zapravo ovaj bahti što jaše levu traku nije ni primetio, pa se uplaši kad te vidi gde te ne očekuje i eto nesreće.
Bolje blicati u takvim situacijama.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja