Jump to content

Moto Zajednica

Bahati mamlazi

Recommended Posts

  • Drug član, 1547 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
1 hour ago, Paljevina said:

Vezali pojas ili ne, sve je to sudbina... Kako vam se podesi, tako će i biti... Prošle zime, klinac izazove katastrofalan udes, vozio kroz naseljeno mestu i prometnu ulicu oko 170 km/h, oko 2h izjutra, izgubi kontrolu i zabije se u stub od kuće pored puta.

 

Vatrogasci su ga vadili iz auta, smrskana kompletno vozačeva strana, čak sam video i slike gde taj klinac - vozač, viri iz auta, pola tela mu je napolju. 

 

Preživeo.

 

A drugar koga je pozadi vozio, uredno vezan zadnjim pojasom, nastavio da sedi nepomičan bez jedne ogrebotine. Ciknula kičma od pojasa i ćao.

 

Tragedija...

Neki link ?

Kad sam bio malo mlađi i mnogo gluplji (htedoh da napišem luđi ali u ovim godinama razumem da je ovo mnogo tačnije) proklizao sam u krivini vozeći golf 2, izleteo sam i zakucao se skoro pa direktno u betonski stub od neke garaže. Mislim da je brzina u trenutku udarca bila oko 50 - 60. Kao što napisaše mnogi pre mene, meni je i dan danas neprijatno da sednem u kola i da ne vežem pojas, tako sam naučen. Krenem iz garaže i znam da stajem za 60 metara da izbacim djubre i opet po automatizmu vezujem. Jednostavno automatska radnja, uopšte ne razmišljam o tome.

Mislim da me je to i spasilo u ovoj situaciji. Od siline udarca sam se onesvestio na kratko, naprsla su mi 4 rebra, i imao sam ogromnu masnicu na mestu gde ide pojas. Ali ne smem ni da zamislim šta bi bilo da nisam bio vezan, ispred mene nije baš bila neka meka livada a i ne verujem da je prijatno da glavom probiješ vetrobran :(

edit: Inače apsolutno mi je nebitno da li se neko vezuje ili ne u svojim kolima jer nikako ne utiče na mene (ok može da se desi i da utiče ali šanse za to su baš premale). Sa druge strane drndanje telefona u toku vožnje mi je nešto najopasnije, i to mi mnogo smeta. Pitam se samo koliko li je nesreća gde je baš to pravi uzrok, što se naravno nikad ne pominje a verovatno teško i utvrđuje. Verujem da je broj ogroman.

 

Promenio član živke
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1319 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
21 minutes ago, živke said:

Neki link ?

Kad sam bio malo mlađi i mnogo gluplji (htedoh da napišem luđi ali u ovim godinama razumem da je ovo mnogo tačnije) proklizao sam u krivini vozeći golf 2, izleteo sam i zakucao se skoro pa direktno u betonski stub od neke garaže. Mislim da je brzina u trenutku udarca bila oko 50 - 60. Kao što napisaše mnogi pre mene, meni je i dan danas neprijatno da sednem u kola i da ne vežem pojas, tako sam naučen. Krenem iz garaže i znam da stajem za 60 metara da izbacim djubre i opet po automatizmu vezujem. Jednostavno automatska radnja, uopšte ne razmišljam o tome.

Mislim da me je to i spasilo u ovoj situaciji. Od siline udarca sam se onesvestio na kratko, naprsla su mi 4 rebra, i imao sam ogromnu masnicu na mestu gde ide pojas. Ali ne smem ni da zamislim šta bi bilo da nisam bio vezan, ispred mene nije baš bila neka meka livada a i ne verujem da je prijatno da glavom probiješ vetrobran :(

edit: Inače apsolutno mi je nebitno da li se neko vezuje ili ne u svojim kolima jer nikako ne utiče na mene (ok može da se desi i da utiče ali šanse za to su baš premale). Sa druge strane drndanje telefona u toku vožnje mi je nešto najopasnije, i to mi mnogo smeta. Pitam se samo koliko li je nesreća gde je baš to pravi uzrok, što se naravno nikad ne pominje a verovatno teško i utvrđuje. Verujem da je broj ogroman.

 

Itekako utice u slucaju saobracajne nesrece ukoliko neko nije privezan sig. pojasom. Recimo da je tvoja krivica u udesu i da je osoba iz drugog vozila smrtno stradala ili je nastao invaliditet. Vezivanjem sig pojasa bi posledice u najvecem broju slucaja bile povoljnije za obe strane. Takodje i u pravnom postupku nakon toga.

O psiholoskim posledicama da ne govorim.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: k9

Ja sam zbog prevelike brzine izleteo sa puta, isprevrtao se i na krovu ostao zaglavljen u nekom kanalu. Bio sam vezan. Ostao da visim sa sedista, naglavacke. Kad sam shvatio situaciju lagano sam ugasio auto, otkopcao pojas, preko krova izasao kroz peta vrata. Nisam bio ni ogreban. Sto se mene tice uvek pojas, svi u kolima

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 468 postova
  • Lokacija: Zapadna Bačka
  • Motocikl: Honda Africa Twin

Primera radi putnik na zadnjem sedistu tezak 50kg u momentu sudara tezi 4 do 5 puta vise, pa sracunajte koja tezina udara u prednja sedista. Airbag bez pojasa moze da slomi nos i vilicu... 

 

Kao sto kolega @travelman kaze, ne mogu bez pojasa, osecam da mi fali. Navika od prvog dana za volanom i to je to. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 795 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Vezujem se uvek, klinac me nasisa ako krećem sa isparkiravanjem a on se još nije prikopčao.

 

Lični primer pre xx godina - Clio III star par godina, iseče ga čovek iz bočne i neiskusan vozač (brat) refleksno cimne volan i čeono udara u banderu bez kočenja. Debela bandera probila do šoferke skroz. Procenjena brzina pri uviđaju SAMO cca 40kmh. Vozač bio vezan i ništa mu nije bilo osim crvenog nosa od AB-a.

Putnici na zadnjoj klupi nevezani standardno. Devojka sedela na srednjem mestu i proletela do šoferke usput lomeći ruku na 2 mesta udarcem u centralnu konzolu. Putnik iza sedišta suvozača polomio "samo" nos udarcem u sedište ispred, ALI je pritom izlomio i izvalio to sedište i pomerio ga do šoferke. Srećom nije bilo putnika na suvozačevom mestu.

Klasična gradska vožnja i nezgoda pri maloj brzini.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100
Pre 1 sat, Rider000 je napisao:

Primera radi putnik na zadnjem sedistu tezak 50kg u momentu sudara tezi 4 do 5 puta vise, pa sracunajte koja tezina udara u prednja sedista. Airbag bez pojasa moze da slomi nos i vilicu... 

 

Nije ti ova informacija baš tačna. 4-5g se ostvaruje pri značajno manjim silama od sudara. NPR. na roller coasteru na ringišpilu (ne šalim se).

U realnosti, na putnika teškog 80kg u vozilu koje se kreće brzinom od 50km/h deluje sila od oko 39kN i oko 49G negativnog ubrzanja - odnosno težak je nešto manje od 4 tone na pojasu.

Naravno, mnogo zavisi i od toga koliku će silu apsorbovati karoserija vozila, ali će na telo delovati svakako više od 4-5g.

 

Bio sam u sličnoj situaciji u sudaru koji sam imao 2002. godine. Vozio sam yugo, po propisima 60ak km/h kada mi je iz, tada nedovršenog bul. Milutina Milankovića izleteo passat lubeničar.

Usporio sam sigurno do nekih 20ak km/h u trenutku udara. Kada sam shvatio da neću stati - odgurnuo sam se rukama od volana svom snagom - i savio volan u trenutku udara do tačke gde me je pojas zaustavio.

 

Fun fact na temu. Smatra se da je najveću g silu pri udaru preživeo vozač F1 David Purley u sudaru 1977. godine. Usporio je sa 173km/h na 0 na rastojanju od 66cm - odnosno preživeo je skoro 180g negativnog ubrzanja.

Ali je bio vezan :)

 

 

Promenio član Mr_Wolf
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

I kao što već pisah, bavimo se ublažavanjem posledica, umesto pravim uzrocima.

Nekada su nas učili da budemo bar za korak ispred.

Sada nam pokazuju šta može da se desi.

 

U ovom videu, sa glumicom Suzanne Sinclar, žena je poginula u saobraćajnoj nesreći od težine njenog nevezanog sina, koji je bačen napred.

Tematika jeste u pojasu, ali je činjenica da mnogi od nas voze dok nakratko usmeravaju pažnju na drugo mesto.

 

 

Moderni motivaciono-edukativni snimci imaju svoju vrednost jer nam pokazuju kolike idiote prave od nas.

Dok nam pevuše, na uvce, kako smo bezbedniji, sigurniji, da se mnogo ne povredimo (kad gazimo slabije od sebe ili se zajebemo pa udarimo na jačeg).

 

Drugi ljudi greše.

Usporite.

Drugi ljudi greše.

Sklonite se na vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6893 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
5 hours ago, QmBGD said:

Vezujem se uvek, klinac me nasisa ako krećem sa isparkiravanjem a on se još nije prikopčao.

 

Lični primer pre xx godina - Clio III star par godina, iseče ga čovek iz bočne i neiskusan vozač (brat) refleksno cimne volan i čeono udara u banderu bez kočenja. Debela bandera probila do šoferke skroz. Procenjena brzina pri uviđaju SAMO cca 40kmh. Vozač bio vezan i ništa mu nije bilo osim crvenog nosa od AB-a.

Putnici na zadnjoj klupi nevezani standardno. Devojka sedela na srednjem mestu i proletela do šoferke usput lomeći ruku na 2 mesta udarcem u centralnu konzolu. Putnik iza sedišta suvozača polomio "samo" nos udarcem u sedište ispred, ALI je pritom izlomio i izvalio to sedište i pomerio ga do šoferke. Srećom nije bilo putnika na suvozačevom mestu.

Klasična gradska vožnja i nezgoda pri maloj brzini.

U autu koji je tada bio najbezbedniji u klasi. 

 

Ja po gradu viđam gomilu nevezane dece u sedištima ili da se vozaju po kolima van istog.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1613 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Ta decija sedista ljudi uopste ne shvataju ozbiljno.

Gledao sam test gde osobama na zadnjem sedistu daju u narucje balon vode od 5 L (ekvivalent malom detetu/bebi).

Vozac pri brzini od 50km/h naglo zakoci, niko nije uspeo da zadrzi balon, a prilikom sudara i vecih brzina su sile jos vece.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1712 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

1996.-e pojas na 4 tacke,suzuki samuraj sa rolbarom.deliblatska pescara,suvozac,brzina preko 100,udarac u bedem,prevrtanje 50-ak metara,nepovredjen osim sto su vratni misici boleli 7 dana.
2001.-a nevezan, golf 2, brzina 60, udarac u prednji desni cosak auto pomeren u levo 3 metra od pravca kretanja.nepovredjen,zavrsio na suvozackom sedistu iz kog je 5 minuta ranije izasla supruga u 8.-om mesecu trudnoce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 721 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8
On 28. 11. 2023. at 10:25, travelman je napisao:

Cale rebrima iskrivio volan i jedva ostao ziv, keva glavom probila soferku i ispala na asfalt a brat bio klinicki mrtav jer se slepoočnicom zalepio u B stub.

Meni nista.

Ista prica, zastava 101, samo je cale imao prelom noge, volan je iskrivio rukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 387 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

I šta bi čovek trebalo da uradi kada ih zatekne :rat3:

IMG-20231202-121858.jpg

Parking pored Mačvinog stadiona u Šapcu gde redovno obijaju kola, kradu akumulatore i to često i po danu. Neverovatno. 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Бахати мамлаз је у центру Сопота данас око 12.30х видео паркинг место преко улице и без најаве, мигавца, без помоз Бог и селам алејкум и без хваљен Исус и Марија, цимнуо улево, журио по прасе. А ја сам био баш ту, на путањи, да проверим колико боли кад се прелети преко хаубе :):):). И да вам кажем, боли. Контузија ноге, рукавице и чизме одрадиле посао, мотор чекам да дошлепају...

  • Tužan 32

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4475 postova
On 12/2/2023 at 12:28 PM, VLAD81 said:

I šta bi čovek trebalo da uradi kada ih zatekne :rat3:

IMG-20231202-121858.jpg

Parking pored Mačvinog stadiona u Šapcu gde redovno obijaju kola, kradu akumulatore i to često i po danu. Neverovatno. 

Nista. U ovoj drzavi ne smes nista protiv lopova. Prosto neverovatno ali istinito. Vise ti se isplati da pustis da te pokradu... Pa jel moguce da niko ne moze da APDEJTUJE zakon nakon toliko decenija?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4475 postova
On 12/2/2023 at 4:40 PM, Pedja1971 said:

Бахати мамлаз је у центру Сопота данас око 12.30х видео паркинг место преко улице и без најаве, мигавца, без помоз Бог и селам алејкум и без хваљен Исус и Марија, цимнуо улево, журио по прасе. А ја сам био баш ту, на путањи, да проверим колико боли кад се прелети преко хаубе :):):). И да вам кажем, боли. Контузија ноге, рукавице и чизме одрадиле посао, мотор чекам да дошлепају...

Jel presao preko pune?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Колико видим на мапи, испрекидана линија, тачно преко пута аутобуске станице. Не знам колико ће му то помоћи - мени није, и даље ме боли :)

 

Мотору скоро ништа, изгледа, напукао "нос", морам да проверим виљушку. И искривио ми један алу носач на врху кофера (она шипкица за везивање траке). Возио сам споро, као да сам знао да ће будала да налети...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4475 postova
28 minutes ago, Pedja1971 said:

Колико видим на мапи, испрекидана линија, тачно преко пута аутобуске станице. Не знам колико ће му то помоћи - мени није, и даље ме боли :)

 

Мотору скоро ништа, изгледа, напукао "нос", морам да проверим виљушку. И искривио ми један алу носач на врху кофера (она шипкица за везивање траке). Возио сам споро, као да сам знао да ће будала да налети...

Angazuj advokata u svakom slucaju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Јој људи, мене срамота да глумим главобољу и вратобољу... Да отварам боловање, нећу... Боли, боли јбг, али жива глава, ништа поломљено, мотор је цео, да не малеришем ни себе ни друге... Нека осигурање среди машину, ја сам већ сређен (сређују ме и жена и деца за све паре, више ништа ни на слово "м" не смем да поменем, а камоли мотор...).

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Највише ми је криво што се нисам ни захвалио људима који су помогли - стала двојица моториста одмах, један ми и померио мотор кад је завршен увиђај, а ја ни хвала... ни бројеве телефона нисам узео. Ако чујете игде да неко помиње Сопот и моторе, јављајте, људима сам макар кафу дужан.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

А не, осигурање ће да плати, сутра зовем Сузуки за процену, до задњег динара. Али баш да кривим врат, не могу.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1250 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
Pre 7 sati, Paljevina je napisao:

…šteta realno nije bila više od 100 eura (da se zakrpi i vozi), a servis u Beogradu procenio na 9000 eura.

Na koju foru? Ti ljudi u osiguranju su veverice, šta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja