Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 1327 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: B King

Ovih poslednjih par smislenih komentara bi trebalo da zacementira ovu temu, ali avaj...znamo da će se nastaviti u istom tempu    :P

 

Fasciniran sam od početka svoje vozačke karijere kad krene neka oštrija rasprava oko ulja (i guma, i goriva, i sl.) pa svi nešto "osete" razliku kad sipaju drugog proizvođača, kunu se u kvalitet zasnovan na ličnom afinitetu i nekom kvazi osećaju, pljuju ooozbiljne svetske brendove koji samo njima nešto ne odgovaraju i tako...

 

Sa Fuchs-ovom prodajom i laboratorijom sam godinama sarađivao i mogu da potpišem ovo što Krokodilko i Đunta govore. Testirali smo i poredili ulja i maziva koja su se koristila u rudarskoj industriji na način da smo samo moje kolege i ja znali koje je ulje u kom pakovanju (epruveti), i Fuchs je skoro uvek i skoro za sve proizvode bio na vrhu. 

I pored toga, ja za svoj motor nemam imperativ da kupujem samo i isključivo Fuchs, pošto ionako nznm gde bi ga sad u NS kupio, nego pročitam teh.spec. i eventualno bacim pogled na ulja.blog i pazarim trenutno najbolji odnos kvalitet/cena. 

 

I možda jesam glup i bezosećajan (kako mi gospođa uvek kaže) al' ja razliku između ulja koja koristim nikad nisam primetio   :jee:

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 3890 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 1000 Kiklop aka Belka, Sym ST200 aka Robb

Ja motul 5100 sam svaki put osetio posle 1500-2000km, po osećaju lomljenja pri šaltanju iz prve u drugu. Zubi bole u vilici kakav je osećaj. 

A čak ni to nije merilo kvaliteta ulja i onog što sve treba da radi. 

Promenio član Andrej_Hotstepper
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 3263 postova
  • Lokacija: Niš; youtube.com/@adv_zivke
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

O razlici u osećaju možemo da priča isključivo onaj koji sipa jedno ulje, provoza ga par stotina km, pa odmah zameni drugim, kao što Neša @N.F.S. radi! 

Jer o kakvom upoređivanju mi možemo pričati kad neko istoči ulje posle 5 - 10 hiljada km (i neretko više godina) i onda upoređuje sa novim uljem druge marke ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5197 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ja ću opet ponoviti - za te što mogu da osete razlike između ulja različitih brendova, napraviti blind iliti slepi test. To je jedino merodavno. Da vozač ne zna koje je ulje sipano, i onda vozi i testira, daje utiske i ocene.

Bilo bi brukanja samo tako. Od toga da se za potpuno isto ulje daju potpuno različiti utisci, do najboljih ocena za ulja koja nisu nikakav favorit. Sve ostalo je manje više psihologija.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1116 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. HONDA CB500X RR2 (prethodno '98. XL600V)

Pa da. Tesko je tu biti objektivan. A i morao bi da radis test na slepo u istom uslovima, sto je neizvodljivo, a i sam osecaj je nebitan.

 

Treba analizirati sastav ulja, pre/posle (ovo se moze naci po netu za poneko).

sasvim dovoljno videti koje standarde ulje zadovoljava, takodje da je "full-synth" daje ipak neku garanciju da je sastav malo bolji od "semi", mada i tu ima preklapanja. 10-15e max po litri i to je to. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1487 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Voge 525 DSX,Ex Honda VT750 ACE

Ja sam se uvek pitao kako prosečan vozač zaključi da je neko ulje kvalitetnije. Razlike u kvalitetu verovatno ima ali se manifestuju nakon hiljada u stvari desetine hiljada km. To što nekom "osećaj" kaže da je bolje ili motor lepše radi i ne mora da znači da je ulje kvalitetnije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 508 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NX 500
pre 31 minuta, PremieRacing je napisao:

nego pročitam teh.spec. i eventualno bacim pogled na ulja.blog

Šta je potrebno da piše da bi se odlučio za neko ulje?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5197 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa ako piše "Obezbeđuje izuzetnu zaštitu čak i pri punom opterećenju, uz maksimalnu efikasnost motora" onda je to to 🙃

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8634 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pa ima tu dosta parametara, tipa ostatak pepela, sumpora, isparljivost... Samo što može da razume samo neko kome je to posao. Baš kao i lekar što gleda rezultate krvne slike.

 

Ako neko uradi laboratorijsku analizu FAM ulja i Steva koji je doktor tribologije kaže da je to odlično, to je dokaz da u Kruševcu znaju da naprave i te kako dobro ulje. E sad, to što je lepše da napišeš na internetu da si sipao Motul a ne FAM je druga priča.

 

Ja bih rekao, da učestalost servisa ima mnogo više udela od samog ulja. Na to mislim, da motor koji se podmazuje Nisotekom a menja se redovno tipa na svakih 6000-8000 kilometara, neće biti neke razlike na kraju u odnosu na neko skupo ulje.

 

Moramo samo da se vratimo i na jednu bitnu stvar, nekada su se u motore sipala ne-ekološka ulja. Na primer u mom auto koji nema DPF i slične gluposti, ja mogu da sipam starije i modernije formulacije, čak je poželjno da sipam starije, tipa ACEA B3-A4. Ova sada ulja, 0W20, lako tečljiva, sa DPF i ostalim glupostima, jednostavno čovek treba da prati standard. Ako je propisan RN0720, kupi ulje koje ima to odobrenje od fabrike i gotova priča. Onako, ispada je priča u suštini mlaćenje prazne slame kad u moj auto možeš da sipaš šta god hoćeš od Nisoteca do Motula. Sa druge strane imaš i motor gde fabrika tačno i izričito preporučila standard i ti tu hteo ne hteo ne smeš da odstupaš. Pogotovo kod novih  malih turbo motora sa ekologijom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2977 postova
  • Lokacija: BGD-ŽKV
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX14R Performance Sport

Četvrta zamena ulja kod mene, prezadovoljan, ne menjamo brend...💪💪💪

 

IMG-20260615-112248.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 7812 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Kwikasfuki 600
26 minutes ago, Interceptor BP said:

Ja sam se uvek pitao kako prosečan vozač zaključi da je neko ulje kvalitetnije. Razlike u kvalitetu verovatno ima ali se manifestuju nakon hiljada u stvari desetine hiljada km. To što nekom "osećaj" kaže da je bolje ili motor lepše radi i ne mora da znači da je ulje kvalitetnije.

Ja sam zakljucio tako sto mi je davno Bardahl na 1000km bio kao kost na menjacu. Ipone mi je na GPZ-u gutao samo tako.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5197 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

I, jel  smeš da se kladiš u pare da ćeš da prepoznaš dal je Bardahl ili Ipone (istih teh. specifikacija), a da ne znaš šta je sipano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 7812 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Kwikasfuki 600
17 minutes ago, boza_kg said:

I, jel  smeš da se kladiš u pare da ćeš da prepoznaš dal je Bardahl ili Ipone (istih teh. specifikacija), a da ne znaš šta je sipano?

Ne. Mene ne zanima koja je marka niti preferiram neku, zato svake godine sipam drugu. 

 

Ako se jedne godine opecem ja je preskacem. U medjuvremenu su vrv i izmenili formulu, mozda je bio fals ali bez obzira ja taj konkretni model (ne brend) ulja necu vise sipati.
Znaci Bardahl XTC ako jos postoji i onaj jeftini Ipone necu sipati.
 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja