Jump to content

Moto Zajednica

Xenoni u EU?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: SV 650 S

@lalajko"Mene samo nervira srpska bahatost i bezobrazluk - bas me briga sto zasplepljujem druge, meni je lepo! Takvu bahatost srecemo svakodnevno i treba da se borimo protiv toga."

0takoje.gif

 

Slazem se da treba da postoji red, na svakom teh. pregledu bi trebala da se radi provera snopa farova, ali to nisam skoro cuo da su ikome radili, sto se tice xenona bez projektora trebalo bi kaznjavati jer je zaista pakao kada vozilo u koji je ugradjen ide u susret, a jos ako je kisa to je apsolutna katastrofa ...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

 

Ti u Madjarskoj (ili nekoj drugoj civilizovanoj zemlji) svojim xenonima na motoru zaslepljujes madjarske gradjane, pa su onda tvoja svetla njihov problem koji ce oni znati da rese na obostrano zadovoljstvo :)

 

Da ako zaslepljujem, al zaslepljivanje se zna kako se proverava na tehničkom i na kojoj mašini, to ne može da vidi pandur iz kućice. Isto i za kočnice, ne smem da imam neispravne, logično.

 

Ovo je drugo, jer oni kažnjavaju strano vozilo za prepravku koja je nelegalna u njihovoj zemlji a u matičnoj možda jeste možda nije, oni to ne znaju niti ih se tiče.

 

p.s. Konkretno pričam za kola, a za motor nije obavezna nivelacija. Po našem pravilniku koliko sam video xenon u motoru nije zabranjen a nivelacija i pranje nisu obavezni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Problem je što kod nas mnogi ljudi na vozilima postavljaju i koriste od svetlosne opreme šta god im i kada god im padne na pamet. Uz nepropisne Xenon farove veliki problem je i korišćenje maglenki kada magle nema. U takvoj situaciji (pogotovu ako je kolovoz mokar) ove svetiljke izuzetno smetaju. Mislim da bi ipak moralo da se povede računa oonome šta je ispravno, a šta neispravno za korišćenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4791 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Sto se tice ksenona dozvoljeni su,da na automobolima mora biti izveden uredjaj za pranje fara sto na motociklima ne postoji.

Uredjaj za nivelaciju ima svako vozilo samo zavisi kako je izvedeno,dali u kabini ili na samom faru.

Mozete ugraditi ksenone ali ukoliko nema projektor u faru na teh, pregledu nece proci (bar nebi trebalo) pregled regloskopom (narodski hela)

posto ksenon bez projektora ne daje jasnu liniju koju zovemo "lastin rep" i nemoguce ga je pravilno iznivelisti da jasno osvetljava put a da druge ucesnike u saobracaju ne zaslepljuje.

Takodje sijalice moraju biti odgovarajuce jacine posto "hela" ima i uredjaj za merenje jacine svetla u LUX-ima.

Necu odgovorno da tvrdim ali ukoliko ispunjava sve gore navedene uslove ne verujem dabi u EU bilo problema.

Moj licni stav je da bih svakom ko ugradi ksenone bez projektora RAZBIO FAROVE!

Svima nam se desi da u saobracaju pogresimo,precenimo situaciju... ali da se svesno ide u saobracaj ugrozavajuci Sve druge ucesnike zarad licnog zadovoljstva je krajnje bahato.

Svaki far se moze namestiti da lepo obasjava put ukoliko je:

 

1 Čisto ogledalo za odraz

2 Pravilno iznivelisan

3 Odgovarajuca sijalica

 

Ako je far los,dzaba ksenon dzaba zaslepljivati nas ostale i praviti situaciju da udarimo u nekog pesaka,biciklistu,rupu...

A ukoliko zelite da vam vozilo "izgleda mladje,opsanije" sto su cesti izgovori onda izdvojite jos novaca pa ugradite i projektore,nece vas zakon cimati niti mi psovati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

 

Uredjaj za nivelaciju ima svako vozilo samo zavisi kako je izvedeno,dali u kabini ili na samom faru.

 

Za ksenone je potrebna automatska nivelacija a to nema svaki auto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Problem je što kod nas mnogi ljudi na vozilima postavljaju i koriste od svetlosne opreme šta god im i kada god im padne na pamet. Uz nepropisne Xenon farove veliki problem je i korišćenje maglenki kada magle nema. U takvoj situaciji (pogotovu ako je kolovoz mokar) ove svetiljke izuzetno smetaju. Mislim da bi ipak moralo da se povede računa oonome šta je ispravno, a šta neispravno za korišćenje.

Maglenke ne mogu da smetaju nikako, a i paljenje nije zabranjeno, pisao je SAT o tome, nema kazne za prednje maglenke

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

 

Problem je što kod nas mnogi ljudi na vozilima postavljaju i koriste od svetlosne opreme šta god im i kada god im padne na pamet. Uz nepropisne Xenon farove veliki problem je i korišćenje maglenki kada magle nema. U takvoj situaciji (pogotovu ako je kolovoz mokar) ove svetiljke izuzetno smetaju. Mislim da bi ipak moralo da se povede računa oonome šta je ispravno, a šta neispravno za korišćenje.

Maglenke ne mogu da smetaju nikako, a i paljenje nije zabranjeno, pisao je SAT o tome, nema kazne za prednje maglenke

 

Nisam gledao taj SAT u kome je rečeno da je vožnja sa maglenkama dozvoljena i kada magle nema. Znam sigurno da je u prethodnom zakonu to bilo kažnjivo. Jesi li siguran da se ne radi o dnevnim svetlima nego baš o maglenkama (što ljudi često mešaju, a radi se o veoma različitim stvarima). A ineče maglenke itekao smetaju vozačima koji dolaze u susret u situaciji kada nema magle (posebno kada je kolovoz mokar). Nisam baš siguran, ali ipak će biti da ti mešaš dnevna svetla i maglenke. U svakom slučaju proveriću šta kažu tehnički propisi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Trazio sam u zakonu danas kada je napisao i nema zabrane

 

Tačno! Izgleda da nisam bio u pravu u prethodnom postu!

 

U članu 79. novog ZOPSA stoji:

"За време магле, на моторном возилу морају да буду укључена кратка светла, односно
светла за маглу или обе врсте светала.
Задње светло за маглу употребљава се само по магли или у случају смањене видљивости."
 
Pošto za prednja svetla ništa ne piše, podrazumeva se da su uvek dozvoljena (što je po meni apsurd jer sam naziv definiše njihovu namenu). Takođe je problem što ljudi ova svetla usmere visoko (da bi ih koristili kao "pojačanje" za kratko svetlo i onda to "osmudi" onog ko dolazi u susret.
Ne znam kavi su propisi po ovom pitanju u EU, ali nisam primetio da tamo ljudi koriste ova svetla kada nema magle.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Trazio sam u zakonu danas kada je napisao i nema zabrane

 

Tačno! Izgleda da nisam bio u pravu u prethodnom postu!

 

U članu 79. novog ZOPSA stoji:

"За време магле, на моторном возилу морају да буду укључена кратка светла, односно
светла за маглу или обе врсте светала.
Задње светло за маглу употребљава се само по магли или у случају смањене видљивости."
 
Za prednja svetla ništa ne piše pa se podrazumeva da su uvek dozvoljena (što je po meni apsurd jer sam naziv definiše njihovu namenu). Takođe je problem što ljudi ova svetla usmere visoko (da bi ih koristili kao "pojačanje" za kratko svetlo i onda to "osmudi" onog ko dolazi u susret.
Ne znam kavi su propisi po ovom pitanju u EU, ali nisam primetio da tamo ljudi koriste ova svetla kada nema magle.

 

 

Sam pojam, "svetla za maglu" definišu i njihovu upotrebnu namenu i samim tim ne mora da stoji izričita zabrana po sistemu da je sve dozvoljeno osim ako nije zabranjeno, a za upotrebu zadnjeg svetla za maglu je dodato da se može paliti "u slučaju smanjene vidljivosti", a odnosi se na poboljšanje uočljivosti. Kad god neko koristi dodatne farove na automobilu van potrebe i time mi smanjuje moju vidljivost "tučem" ablendom da bi ostvario svoju  i opominjo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Sto se tice ksenona dozvoljeni su,da na automobolima mora biti izveden uredjaj za pranje fara sto na motociklima ne postoji.

Uredjaj za nivelaciju ima svako vozilo samo zavisi kako je izvedeno,dali u kabini ili na samom faru.

Mozete ugraditi ksenone ali ukoliko nema projektor u faru na teh, pregledu nece proci (bar nebi trebalo) pregled regloskopom (narodski hela)

posto ksenon bez projektora ne daje jasnu liniju koju zovemo "lastin rep" i nemoguce ga je pravilno iznivelisti da jasno osvetljava put a da druge ucesnike u saobracaju ne zaslepljuje.

Takodje sijalice moraju biti odgovarajuce jacine posto "hela" ima i uredjaj za merenje jacine svetla u LUX-ima.

Necu odgovorno da tvrdim ali ukoliko ispunjava sve gore navedene uslove ne verujem dabi u EU bilo problema.

Moj licni stav je da bih svakom ko ugradi ksenone bez projektora RAZBIO FAROVE!

Svima nam se desi da u saobracaju pogresimo,precenimo situaciju... ali da se svesno ide u saobracaj ugrozavajuci Sve druge ucesnike zarad licnog zadovoljstva je krajnje bahato.

Svaki far se moze namestiti da lepo obasjava put ukoliko je:

 

1 Čisto ogledalo za odraz

2 Pravilno iznivelisan

3 Odgovarajuca sijalica

 

Ako je far los,dzaba ksenon dzaba zaslepljivati nas ostale i praviti situaciju da udarimo u nekog pesaka,biciklistu,rupu...

A ukoliko zelite da vam vozilo "izgleda mladje,opsanije" sto su cesti izgovori onda izdvojite jos novaca pa ugradite i projektore,nece vas zakon cimati niti mi psovati.

Izgleda da u Srbiji ljudi ne razumeju pojam AUTOMATSKA NIVELACIJA SNOPA........debela razlika je između nivelacije snopa i automatske nivelacije snopa.Možeš ugraditi bilokoji jebeni najskuplji projektor, ako nema AUTOMATSKE nivelacije snopa ne prolazi.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

 

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

Ti u Madjarskoj (ili nekoj drugoj civilizovanoj zemlji) svojim xenonima na motoru zaslepljujes madjarske gradjane, pa su onda tvoja svetla njihov problem koji ce oni znati da rese na obostrano zadovoljstvo :)

 

 

Da ako zaslepljujem, al zaslepljivanje se zna kako se proverava na tehničkom i na kojoj mašini, to ne može da vidi pandur iz kućice. Isto i za kočnice, ne smem da imam neispravne, logično.

 

Ovo je drugo, jer oni kažnjavaju strano vozilo za prepravku koja je nelegalna u njihovoj zemlji a u matičnoj možda jeste možda nije, oni to ne znaju niti ih se tiče.

 

p.s. Konkretno pričam za kola, a za motor nije obavezna nivelacija. Po našem pravilniku koliko sam video xenon u motoru nije zabranjen a nivelacija i pranje nisu obavezni.

 

Druže,kolikogod ti to štelovao i sređivao, ako nemaš automatske nivelacije snopa zaslepljuješ ostale saučesnike u saobračaju. Najbolje češ proči ako ti samo napiše kaznu i pusti te, a ako mu budeš zapao za "oko" sa recimo tvojim tumačenjem propisa, onda može da usledi i pratnja do granice sa šlep službom (ali ne besplatnom naravno) i debela kazna....a onda se ti žali kome hočeš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Aj sad pitanje, znam da po zakonu imaju osnova da kazne i EU policajci i nasi naknadno  ugradjene xsenone koji nemaju nivelaciju (mada ne znam kako ce da provale da li auto poseduje automatsku nivelaciju ili ne), ali zasto tu normalno stelovanje farova ne bi zavrsilo posao? Pitam zdravom logikom, pustimo na kratko zakon.

Po meni xsenoni bez projektora ne piju vodu, znaci uz projektor imamo jasno definisan snop. Pa cak i ako se auto natovari, ono sto potencira lalajko, snop ce se podici ali cemo to, sta vise, lakse primetiti zbog tog jasno definisanog snopa nego li kod obicnih halogenih sijalica. U tom slucaju iz unutrasnosti kabine nastelujemo snop dugmicem-potenciometrom, zar ne?

Ostaje pranje farova i to mogu da primete odmah i kazne, mada se i to resava... :tuzno:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

 

 

 

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

Ti u Madjarskoj (ili nekoj drugoj civilizovanoj zemlji) svojim xenonima na motoru zaslepljujes madjarske gradjane, pa su onda tvoja svetla njihov problem koji ce oni znati da rese na obostrano zadovoljstvo :)

 

 

Da ako zaslepljujem, al zaslepljivanje se zna kako se proverava na tehničkom i na kojoj mašini, to ne može da vidi pandur iz kućice. Isto i za kočnice, ne smem da imam neispravne, logično.

 

Ovo je drugo, jer oni kažnjavaju strano vozilo za prepravku koja je nelegalna u njihovoj zemlji a u matičnoj možda jeste možda nije, oni to ne znaju niti ih se tiče.

 

p.s. Konkretno pričam za kola, a za motor nije obavezna nivelacija. Po našem pravilniku koliko sam video xenon u motoru nije zabranjen a nivelacija i pranje nisu obavezni.

 

Druže,kolikogod ti to štelovao i sređivao, ako nemaš automatske nivelacije snopa zaslepljuješ ostale saučesnike u saobračaju. Najbolje češ proči ako ti samo napiše kaznu i pusti te, a ako mu budeš zapao za "oko" sa recimo tvojim tumačenjem propisa, onda može da usledi i pratnja do granice sa šlep službom (ali ne besplatnom naravno) i debela kazna....a onda se ti žali kome hočeš.

 

Nema nivelacija toliko veze, malo se ona precenjuje. Ako se svetla usteluju na 0 opterecenja i tako vozim nema tu zaslepljivanja. Ako natovarim gepek pa se nos digne mogu i sam da oborim  snop, ne radi nivelacija nista drugo osim sto to uradi sama. I ko nas je automatska nivelacije obavezna uz xenon,no to nije tema.

 

Izjaviti da ako nema nivelacije automatski ima zasleljivanja govori samo da nisi upoznat sa materijom, sta da ti kazem. Vozio sam i kola malo starije generacije sa aut. nivelacijom, uopste ne reaguje nesto brzo, kod bas novih kola mozda jeste savrsenija, to ne znam.

 

A mislio sam da ova tema ima malo siri smisao da se edukujemo o nekim pravilima, a odgovor u stilu "mogu da ti rade sta hoce pa se ti zali" je nesto sto me uopste ne zanima vec hocu da saznam nesto vise, a konkretnog odgovora jos uvek nema.

 

Sto se maglenki tice, nije emisija nego casopis SAT, poenta je da nema kazne za paljenje prednih maglenke ali ima za nepotrebno paljenje zadnjih, i to bas naglaseno zadnje, tako da prednje smeju da se pale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa sve ti je vec receno, objasnjeno je kako je u EU. Ako te (tacnije kad te) zaustave, sve to sto si nama ovde rekao (da je nepotrebna nivelacija, da ti sigurno ne zaslepljujes) objasnis policiji i resio si problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2344 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Prevelik je rizik za malo zadovoljstva. Od ubeđivanja sa policijom slaba je vajda. Po meni je bolje staviti kvalitetne H4 rešiti problem. Osram night breaker ili Philips blue vision nisu skuplje od 10€,svetle extra,ne zaslepljuju,nema kazne...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8922 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pre bi ugradio Bi-xenon projektor, nakon ugradnje pravac na stelovanje visine i nemo'z te iko zeza, izgleda fabrika + mnogo bolje "baca" snop od obicnog fara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Pa sve ti je vec receno, objasnjeno je kako je u EU. Ako te (tacnije kad te) zaustave, sve to sto si nama ovde rekao (da je nepotrebna nivelacija, da ti sigurno ne zaslepljujes) objasnis policiji i resio si problem.

 

Niko mi nije dao odgovor, jer ocigledno niko ne zna, a i tesko je znati zakone druge zemlje...

 

Nikome ili bar retko kome je pisana kazna zbog zaslepljivanja, to je zamena teza. Pisano je jer je policajac video xenon, a u HU je ta prepravka zabranjena. Ni za jedan auto nisam cuo da je otisao na tehnicki pa da su tamo uradili pregled i videli da fali aut. nivelacija i pranje, i da zaslepljuje. Nego je to islo po liniji video je po danu da auto ima xenon, a after market xenon je u HU zabranjen i kraj.

 

Ne znam madjarski, tako da ne mogu da tumacim njihove zakone al se uopste ne bih cudio kada bi pisalo da neke odredbe ne mogu da se primene na vozila registrovana u drugoj zemlji.

 

Bas cu za pocetak da pregledm nase zakone da vidim kako to mi tretiramo, tako cu imati orijentaciju jer neke medjunarodne stvari moramo da prepisemo.

 

P.s. Evo sada se setih primer o cemu pricam. Jedan clan drugog foruma je zbog uvoza kola koja su za USA trziste iz cg u srb morao da ih prvo registruje u ch pa onda tako uvozi u srb. Auto je bio sroz zatamnjen, kada je ulazio u Svajcarsku niko mu nista nije rekao za stakla, a prosao je pored dosta policije i na granici i ovako. Kada je auto otisao na svajcarski tehnicki morao je odmah da skine folije napred. Tada je auto potpao pod njihov pravilnik i to je to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Sima, evo zašto automatsko podešavanje svetla

 

 

Zato ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Super su ti faarovi sto se sami podesavaju ali nisu za nas iz srbistana. Posto ovde realno retko ko kupuje novo znaci vec je staro i polovno. A taj jedan far sa svim tim cudima kosta 500+ e pa ti sada vidi :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Niko mi nije dao odgovor, jer ocigledno niko ne zna, a i tesko je znati zakone druge zemlje...

 

Nikome ili bar retko kome je pisana kazna zbog zaslepljivanja, to je zamena teza. Pisano je jer je policajac video xenon, a u HU je ta prepravka zabranjena. Ni za jedan auto nisam cuo da je otisao na tehnicki pa da su tamo uradili pregled i videli da fali aut. nivelacija i pranje, i da zaslepljuje. Nego je to islo po liniji video je po danu da auto ima xenon, a after market xenon je u HU zabranjen i kraj.

 

Upravo tako. Ali ne zaboravi da si takođe u problemu ako se desi neki udes i to ne samo zbog policije, nego i zbog osiguranja. Mogu da tvrde da vozilo zbog modifikacije nije ispunjavalo tehničke uslove, pa samim time ne bi mogao ni odštetu da dobiješ.

 

Da uprostimo priču, ako planiraš da ideš u Sloveniju i severno od nje, bolje nemoj ništa da budžiš, a ako nameravaš u Mađarsku, tamo odlično funkcioniše sistem pola, pola, pa nije za veliku brigu. U ostalim zemljama Balkana takve modifikacije su normalne, pretpostavljam ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Pre bi ugradio Bi-xenon projektor, nakon ugradnje pravac na stelovanje visine i nemo'z te iko zeza, izgleda fabrika + mnogo bolje "baca" snop od obicnog fara.

Ja upravo o ovome pricam, ali pojedini ovde drze stranu zakona kakav god da je bio. Cak sta vise, kada bi se xenonom sa projektorom zamenili obicni farovi, koji su, primera radi, nba mom automobili fabricki katastrofalni, bezbednost bi bila veca za sve u saobracaju...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

nije bas tema,al nije ni veliki off,reko da priupitam

 

Na prethodnom autu(bmw 97god) sam imao fabricke ksenone(fabricke nalepnice o opasnosti od strujnog udara bile ispod haube nalepljene na njima itd...) u farovima bez projektora  i nisam imao prskalice farova u braniku i nivelacija farova je bila iz kabine,tj manuelna (0-1-2),sve fabrika da napomenem opet.

 

Na sadasnjem autu (bmw 01god) imam fabricke ksenone,farovi sa projektorima,automatska nivelacija,prskalice farova u braniku,isto sve fabrika.

 

Zanima me da li bih sa ovim prethodnim autom bio u problemu,zato sto nemam prskalice,a nivelaciju i projektore,iako je tako fabika napravila 97god,a zakon napisam 2009?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: SV 650 S

Veoma zanimljivo pitanje...

Pogotovo sto je "Nemac" u pitanju, kako registuju takvo vozilo u EU bez automatske nivelacije, i uredjaja za pranje?  :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja