Jump to content

Moto Zajednica

Xenoni u EU?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

ugradio sam dosta xenona i ljudi dostaa putuju preko i iskustva su sledeća astra h ugrađeni kineski xenoni malo ga maltretirali rekli mu da skine i to to došaoo čovek kod mene ja ugradio prave ac xenone sa cn sijalicama koje imaju homologaciju i mogu se voziti po zemljama eu išao čovek opet u mađarsku i na carini samo pogledali pitali za xenone on pokazao od mene garanciju i knjižicu od xenona i to je to kaže carinik hvala lepo i doviđenja,sledeći auto toyota fj cruiser ugradio sam bixenon projektore sa isto 4300k nikada ga nisu dirali a išao je svuda,audi a6 2006 godište ugradio sam xenone ac 4300k bez projektora išao je u mađarsku,sloveniju,hrvatsku i nikom ništa onda motor cbr1000rr išlo se u hrvatsku mađarsku i niko ništa e sad moj je savet izbegavati kineske dc xenone i ako postoji mogućnost ugradnje bixenon projektora to bi bilo idealno jer su oni namenjeni isklučivo za xenon sijalicu i samim tim nema raspinja svetlosti ako vas još nešto interesuje pitajte tu sam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova

Isao sa vise od 15 razlicitih automobila u poslednjih 8 godina kroz mnoge Evropske drzave A, DE, F, SP, I, B, NL, i danju i nocu, i kroz gradove i sela, sa visednevnim zadrzavanjima i mnogim policijskim kontrolama, i na svakom vozilu su bili ugradjeni obicni kineski 6000k ksenoni sa Ebaya, i na farovima sa i bez projektora, i niko nikada mi nije napravio zbog njih ni najmanji problem, cak ni pitanje.

Jedinu neprijatnost ikada sam doziveo u Madjarskoj na granicnom prelazu, kada se policajac propisno izgalamio na mene, i pretio da me nece pustiti u drzavu, ako ih momentalno ne skinem. Nekako sam uspeo da ga smirim i obecam da hocu na prvoj benziskoj, sto naravno nisam uradio. Opet ponavljam, jedini incident ikada u celoj EU, i bas slucajnost, Madjarska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Nije mi samo jasno kako moze da se provali da su naknadno ugradjeni xsenoni, podjimo pod pretpostavkom da su uradjeni profi, ako isti model automobila ih ima i u serijskoj ugradnji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Naravno, pet puta, deset puta ces proci, za jedanaesti put spremi nekoliko stotina e za kazne, tehnicek preglede i slep sluzbu. I sve to, zbog cega? Kao da svi samo nocu vozimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ako na motor ugradite kompletan far (sočivo) sa kvalitetnom Ksenon sijalicom i sve to dobro podesite (u odnosu na trenutno opterećenje motora), ta kombinacija neće da smeta drugim učesnicima u saobraćaju u bilo kojim uslovima. U tom slučaju najverovatnije niko neće ni da obraća pažnju na vaše farove niti da vam zbog istih pravi probleme).

Međutim, kada u klasičan far (reflektor) ugradimo ksenon sijalicu, to će u svakom slučaju da smeta ostalim učesnicima, ukoliko još bude i kiše ili je staklo na faru zaprljano, onda to ubija na mesto. Takođe ljudi ugrade i nekvalitetne sijalice (često sa temperaturom od 6000 i više Kelvina) pa to još više "bode oči" i velika je verovatnoća da će neko da vas zaustavi i sankcioniše.

Ja sam vozio Transalpa (sa ugrađenim sočivima i ksenon sijalicom od 4300 kelvina) kroz Bugarsku, Rumuniju, Hrvatsku, Bosnu, Austriju, Mađarsku i nisam imao problema.

Opet napominjem: Isključivo originalni far/sočivo predviđen za ksenon sijalicu i sijalaca od 4300 kelvina (uz pravilno podešenu visinu).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

Nije mi samo jasno kako moze da se provali da su naknadno ugradjeni xsenoni, podjimo pod pretpostavkom da su uradjeni profi, ako isti model automobila ih ima i u serijskoj ugradnji?

 

fabricki ugradjeni xenoni se razlikuju po tome sto u fabrickom faru postoji socivo koje pravilno baca snop, dok to naknadne ugradnje to nije slucaj, vec u obican far predvidjen za halogenu sijalicu, samo ubacis xenon sijalicu i kao takav razbacuje svetlost svuda sto smeta ostalim vozacima..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Isao sa vise od 15 razlicitih automobila u poslednjih 8 godina kroz mnoge Evropske drzave A, DE, F, SP, I, B, NL, i danju i nocu, i kroz gradove i sela, sa visednevnim zadrzavanjima i mnogim policijskim kontrolama, i na svakom vozilu su bili ugradjeni obicni kineski 6000k ksenoni sa Ebaya, i na farovima sa i bez projektora, i niko nikada mi nije napravio zbog njih ni najmanji problem, cak ni pitanje.

Jedinu neprijatnost ikada sam doziveo u Madjarskoj na granicnom prelazu, kada se policajac propisno izgalamio na mene, i pretio da me nece pustiti u drzavu, ako ih momentalno ne skinem. Nekako sam uspeo da ga smirim i obecam da hocu na prvoj benziskoj, sto naravno nisam uradio. Opet ponavljam, jedini incident ikada u celoj EU, i bas slucajnost, Madjarska.

 

Kod nas nema šanse da te puste, pogotovu ako te "uhvate" da nemaš originalne farove. Bez brige znaju policajci šta je original,a šta je prepravka. Kod Xenona je pored automatskog podešavanja visine i obavezno potrebna - ugrađena spravica ili uređaj za pranje stakla fara. To je obično na prednjem braniku ispod fara samog. Ako imaš xenon, a nemaš pranje farova, odmah si u prekršaju i policajac ti može odmah (bez ikakvog daljneg proveravanja) zabraniti vožnju a i slati na tehnički. Pošto ne smeš dalje da voziš, moraš da nazoveš šlep službu itd. I to košta ne samo živaca i vremena čak i dosta novca,a pogotovu vikendom i neplanirana nočenja. Vjerujte, ako neko potuje kroz deželu, vodite računa o svetlima, kakva su vam svetla na autu. Ako ste ugrađivali ova aftermarket svetla i to još bez E... homologacije, nemojte kroz deželu. Ili pre toga vratite na original i nema problema. To što ste/su pojedinci prošli bez ikakvog problema jeste bio samo splet okolnosti - to jest, da vas nisu primjetili.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Nije mi samo jasno kako moze da se provali da su naknadno ugradjeni xsenoni, podjimo pod pretpostavkom da su uradjeni profi, ako isti model automobila ih ima i u serijskoj ugradnji?

 

fabricki ugradjeni xenoni se razlikuju po tome sto u fabrickom faru postoji socivo koje pravilno baca snop, dok to naknadne ugradnje to nije slucaj, vec u obican far predvidjen za halogenu sijalicu, samo ubacis xenon sijalicu i kao takav razbacuje svetlost svuda sto smeta ostalim vozacima..

..., uz sve to treba obavezno imati i uređaj za pranje stakla fara. To je propis u čitavoj EU.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

E pa sa tim se slazem. Napomenuo sam vec par puta ovde na forumu da ja smatram profesionalno naknadno ugradjena svetla zajedno sa odgovarajucim (morimoto) projektorom i siguran sam da takva ne bi smetala drugim ucesnicima u saobracaju. A lalajko protiv ksenona kao da se mitraljez ugradjuje u farove1nanana.gif

Znaci pored profesionalne ugradnje samo pranje farova nas deli od legalnosti u saobracaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Za sve što se naknadno ugradi na vozilo mora da postoji odgovarajući e žig na samom proizvodu ili moraš da imaš papir (tzv. TÜV) koji kaže da je taj deo sertifikovan za korišćenje na tom i tom ili takvim i takvim vozilima u Evropi. Što se tiče xenona, a kako već rekoše neki, čak i da ti neko ugradi originalne farove sa xenonima, ostaje problem pranja istih, dakle mora da postoji pumpica na svakom faru. Verujem da je upravo to razlog da se xenoni veoma retko koriste na motorima, mislim oficijelno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5495 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo za pranje farova znam da je obavezno za automobile, a za motore mislim da je potrebno samo podesavanje nivoa svetla. Ako neko ima da moze da proveri neki EU zakon bilo bi dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Ovo i mene jako zanima ovih dana jer hoću u Mađarsku a imam ugrađene after market xenone. 4300K su u morimoto projektorima, tako da je sve kulturno i lepo uštelovano iako naravno nije fabrički i nema pranja i nivelacije.

 

Ono što meni nikako nije jasno, po kom osnovu će meni Mađari ili bilo ko drugi da piše kaznu? Ok, mogu da razumem da vrate sa granice, al kako smeju da pišu kaznu ako sam ja kod njih samo u tranzitu, a imam uredno registrovana kola iz svoje matične zemlje? Imam i tamna stakla, koja su naravno i ovde kao i xenoni nedozvoljeni, ali ako to naša policija i tehnički ne rešavaju, što bi to radio Mađarski policajac, po kom osnovu? Ja moram da poštujem zakone u SRB, a ne u HU. Sigurno postoje neke tehničke stvari koje su zabranjene kod njih a kod nas nisu i da zbog toga ne smem u inostranstvo mi je suludo...

 

Ponavljam, jasno mi je da me vrati sa granice u smislu da takvo vozilo ne puste u zemlju, njihovo pravo, ali da regularno pređem granicu i sa regularnim stranim vozilom (registrovano, ima osiguranje) popijem kaznu nikako mi ne ide u glavu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ovo i mene jako zanima ovih dana jer hoću u Mađarsku a imam ugrađene after market xenone. 4300K su u morimoto projektorima, tako da je sve kulturno i lepo uštelovano iako naravno nije fabrički i nema pranja i nivelacije.

 

Ono što meni nikako nije jasno, po kom osnovu će meni Mađari ili bilo ko drugi da piše kaznu? Ok, mogu da razumem da vrate sa granice, al kako smeju da pišu kaznu ako sam ja kod njih samo u tranzitu, a imam uredno registrovana kola iz svoje matične zemlje? Imam i tamna stakla, koja su naravno i ovde kao i xenoni nedozvoljeni, ali ako to naša policija i tehnički ne rešavaju, što bi to radio Mađarski policajac, po kom osnovu? Ja moram da poštujem zakone u SRB, a ne u HU. Sigurno postoje neke tehničke stvari koje su zabranjene kod njih a kod nas nisu i da zbog toga ne smem u inostranstvo mi je suludo...

 

Ponavljam, jasno mi je da me vrati sa granice u smislu da takvo vozilo ne puste u zemlju, njihovo pravo, ali da regularno pređem granicu i sa regularnim stranim vozilom (registrovano, ima osiguranje) popijem kaznu nikako mi ne ide u glavu.

 

Kako ti nije jasno ( ili po kom osnovu) ti može policajac napisati kaznu? U drugoj državi važe njihovi propisi i to nema nikakve veze sa tim da li si ti u tranzitu ili hočeš da se voziš po toj zemlji. To što su u Srbiji nesposobni da restrektivno kažnjavaju takve slučajeve nije njihova briga. Ali je zato njihova briga da su sva vozila u saobračaju tehnički ispravna.

Zaboravlja se jedna jako važna stvar kod ksenona a to je

........možda bi se mogla ksenon svetla podesiti na nekom čoperuili eventuelno trkalici (kažem možda), dok je podešavanje na putnoj enduri nemoguče, pogotovu ako se vozi po lošijim putevima.....

I da se ne lažemo.....motor na kome su ksenoni NIJE tehnički ispravno. I to nažalost znaju i policajci, pitanje je samo kolika jim je tolerancija.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ovo za pranje farova znam da je obavezno za automobile, a za motore mislim da je potrebno samo podesavanje nivoa svetla. Ako neko ima da moze da proveri neki EU zakon bilo bi dobro.

 

EU zakon je veoma jednostavan.....sve prepravke na motoru MORAJU da budu homologisane i zavedene u homologacijski karton. Mislim da daljnje obrazloženje nije potrebno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova

Ovo i mene jako zanima ovih dana jer hoću u Mađarsku a imam ugrađene after market xenone. 4300K su u morimoto projektorima, tako da je sve kulturno i lepo uštelovano iako naravno nije fabrički i nema pranja i nivelacije.

 

Ono što meni nikako nije jasno, po kom osnovu će meni Mađari ili bilo ko drugi da piše kaznu? Ok, mogu da razumem da vrate sa granice, al kako smeju da pišu kaznu ako sam ja kod njih samo u tranzitu, a imam uredno registrovana kola iz svoje matične zemlje? Imam i tamna stakla, koja su naravno i ovde kao i xenoni nedozvoljeni, ali ako to naša policija i tehnički ne rešavaju, što bi to radio Mađarski policajac, po kom osnovu? Ja moram da poštujem zakone u SRB, a ne u HU. Sigurno postoje neke tehničke stvari koje su zabranjene kod njih a kod nas nisu i da zbog toga ne smem u inostranstvo mi je suludo...

 

Ponavljam, jasno mi je da me vrati sa granice u smislu da takvo vozilo ne puste u zemlju, njihovo pravo, ali da regularno pređem granicu i sa regularnim stranim vozilom (registrovano, ima osiguranje) popijem kaznu nikako mi ne ide u glavu.

 

Kako ti nije jasno ( ili po kom osnovu) ti može policajac napisati kaznu? U drugoj državi važe njihovi propisi i to nema nikakve veze sa tim da li si ti u tranzitu ili hočeš da se voziš po toj zemlji. To što su u Srbiji nesposobni da restrektivno kažnjavaju takve slučajeve nije njihova briga. Ali je zato njihova briga da su sva vozila u saobračaju tehnički ispravna.

Zaboravlja se jedna jako važna stvar kod ksenona a to je

........možda bi se mogla ksenon svetla podesiti na nekom čoperuili eventuelno trkalici (kažem možda), dok je podešavanje na putnoj enduri nemoguče, pogotovu ako se vozi po lošijim putevima.....

I da se ne lažemo.....motor na kome su ksenoni NIJE tehnički ispravno. I to nažalost znaju i policajci, pitanje je samo kolika jim je tolerancija.

 

 

 

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: SV 650 S

Na BMW -u, (auto) imam aftermarket angel eyes farove, naravno sa projektorima i homologacijom, ac system je u pitanju, svetla podesena korektno, ali nemam uredjaj za pranje. Koliko sam shvatio voznja po HU bi bila lutrija, zar ne?

 

Pitam jer sam planirao neki put u maju naj verovatnije pa da znam sta mi je ciniti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: SV 650 S

E11 i jos nesto...

Imam negde po kuci papire od istih moao bih da pogledam... 1neznam.gif

U pitanju je e36 compact a oni nisu radjeni sa angel eyes...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Touratech nudi za BMW R1100GS masku sa dvostrukim farom kod kojih je kratko svetlo sa halogenom H-7 sijalicom, a dugo svetlo sa xenon H-7 sijalicom. (Link).

Nema pomena o pranju ili automatskoj nivelaciji. Jedino se napominje da uz ovu kombinaciju ne smeju da se ugrađuju još i dodatni farovi sa xenon sijalicama. Ovo verovatno iz razloga što u EU važi pravilo (kojiko je meni poznato) da na motociklu ne mogu da budu ugrađena dva fara sa xenon sijalicama.

Ja na mom motoru imam ugrađene identične farove sa prethodnim, samo su mi obe sijalice halogene H-7. (Link).

Motor sam sa takvom izmenom kupio u Švajcarskoj (ugrađen u zvaničnom BMW servisu), ali nema nikakve homologacije za ovu preradu.

Sumnjam da bi ozbiljan proizvožač stavio u promet nešto što je potpuno zabranjeno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Touratech nudi za BMW R1100GS masku sa dvostrukim farom kod kojih je kratko svetlo sa halogenom H-7 sijalicom, a dugo svetlo sa xenon H-7 sijalicom. (Link).

Nema pomena o pranju ili automatskoj nivelaciji. Jedino se napominje da uz ovu kombinaciju ne smeju da se ugrađuju još i dodatni farovi sa xenon sijalicama. Ovo verovatno iz razloga što u EU važi pravilo (kojiko je meni poznato) da na motociklu ne mogu da budu ugrađena dva fara sa xenon sijalicama.

Ja na mom motoru imam ugrađene identične farove sa prethodnim, samo su mi obe sijalice halogene H-7. (Link).

Motor sam sa takvom izmenom kupio u Švajcarskoj (ugrađen u zvaničnom BMW servisu), ali nema nikakve homologacije za ovu preradu.

Sumnjam da bi ozbiljan proizvožač stavio u promet nešto što je potpuno zabranjeno.

 

Ako si video, na drugom linku dole ima ovo :

- no german TUV Type approval required: construction type approval

- 2x 55Watt H7-socke

Ako je tvoj GS bio u švajcarskoj OK a u njemačkoj nebi smeo imati ova svetla

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Touratech nudi za BMW R1100GS masku sa dvostrukim farom kod kojih je kratko svetlo sa halogenom H-7 sijalicom, a dugo svetlo sa xenon H-7 sijalicom. (Link).

Nema pomena o pranju ili automatskoj nivelaciji. Jedino se napominje da uz ovu kombinaciju ne smeju da se ugrađuju još i dodatni farovi sa xenon sijalicama. Ovo verovatno iz razloga što u EU važi pravilo (kojiko je meni poznato) da na motociklu ne mogu da budu ugrađena dva fara sa xenon sijalicama.

Ja na mom motoru imam ugrađene identične farove sa prethodnim, samo su mi obe sijalice halogene H-7. (Link).

Motor sam sa takvom izmenom kupio u Švajcarskoj (ugrađen u zvaničnom BMW servisu), ali nema nikakve homologacije za ovu preradu.

Sumnjam da bi ozbiljan proizvožač stavio u promet nešto što je potpuno zabranjeno.

 

Ako si video, na drugom linku dole ima ovo :

- no german TUV Type approval required: construction type approval

- 2x 55Watt H7-socke

Ako je tvoj GS bio u švajcarskoj OK a u njemačkoj nebi smeo imati ova svetla

 

Video sam šta piše za Nemačku, međutim radi se o tome da Touratech u ponudi ima farove sa xenon sijalicama bez uređaja za pranje i bez automatske nivelacie, što asocira da za motocikle ipak ne važi pravilo kao za automobile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

 

Ti u Madjarskoj (ili nekoj drugoj civilizovanoj zemlji) svojim xenonima na motoru zaslepljujes madjarske gradjane, pa su onda tvoja svetla njihov problem koji ce oni znati da rese na obostrano zadovoljstvo :)

 

A lalajko protiv ksenona kao da se mitraljez ugradjuje u farove

 

Mene samo nervira srpska bahatost i bezobrazluk - bas me briga sto zasplepljujem druge, meni je lepo! Takvu bahatost srecemo svakodnevno i treba da se borimo protiv toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Savet,

ako gledate recimo na Ebay-u, pogotovo njemački Ebay, gde ima tih sijalica i svetala doslovno na hiljade, obratite (kod pregleda dotičnog artikla) pažnju na jednu dosta specifičnu rečenicu, koja stoji uvjek na kraju opisa dole a glasi se tako nekako

 

 

Im Bereich der StVo nicht zugelassen,

Eintragung ggf. möglich sofern eine Scheinwerferreinigungsanlage

und eine LWR vorhanden ist, bitte fragen Sie Ihren Tüv Gutachter

 

... Što u prevodu znači : po zakonu ... nije dozvoljeno.

Upis (homologacija) moguč ako ima uređaj za pranje stakla fara i podešavanje visine svetla, molimo upitajte pristojnog na vašem tehničkom.. (Izvinjavam se na malo čudnome prevodu iz njemačkog na srbski :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja