Jump to content

Moto Zajednica

Xenoni u EU?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

nije bas tema,al nije ni veliki off,reko da priupitam

 

Na prethodnom autu(bmw 97god) sam imao fabricke ksenone(fabricke nalepnice o opasnosti od strujnog udara bile ispod haube nalepljene na njima itd...) u farovima bez projektora  i nisam imao prskalice farova u braniku i nivelacija farova je bila iz kabine,tj manuelna (0-1-2),sve fabrika da napomenem opet.

 

Na sadasnjem autu (bmw 01god) imam fabricke ksenone,farovi sa projektorima,automatska nivelacija,prskalice farova u braniku,isto sve fabrika.

 

Zanima me da li bih sa ovim prethodnim autom bio u problemu,zato sto nemam prskalice,a nivelaciju i projektore,iako je tako fabika napravila 97god,a zakon napisam 2009?

 

jedna mala ispravka. Jeste, tvoj avto je bio 97 godine i tad su svi bez nivelacije i prskalica baš zaslepljavali vozila koja su dolazila u susret. Zato su i promjenili zakon i to več 2000 godine (i zato je tvoj avto 2001 godište več imao automatsku nivelaciju i prskalice) a ne 2009 kao što si napisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Zanima me da li bih sa ovim prethodnim autom bio u problemu,zato sto nemam prskalice,a nivelaciju i projektore,iako je tako fabika napravila 97god,a zakon napisam 2009?

 

Ne bi bio u problemu jer na autu nema modifikacija. Taman posla kada bi se zakoni primenjivali retroaktivno. Jedino ograničenje u .de koje sada imaju stari automobili je ulazak u centralne gradske zone velikih gradova. Za to je potrebna zelena nalepnica, odnosno minimum Euro-4 motor. Za motocikle nalepnica nije potrebna ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

 

nije bas tema,al nije ni veliki off,reko da priupitam

 

Na prethodnom autu(bmw 97god) sam imao fabricke ksenone(fabricke nalepnice o opasnosti od strujnog udara bile ispod haube nalepljene na njima itd...) u farovima bez projektora  i nisam imao prskalice farova u braniku i nivelacija farova je bila iz kabine,tj manuelna (0-1-2),sve fabrika da napomenem opet.

 

Na sadasnjem autu (bmw 01god) imam fabricke ksenone,farovi sa projektorima,automatska nivelacija,prskalice farova u braniku,isto sve fabrika.

 

Zanima me da li bih sa ovim prethodnim autom bio u problemu,zato sto nemam prskalice,a nivelaciju i projektore,iako je tako fabika napravila 97god,a zakon napisam 2009?

 

jedna mala ispravka. Jeste, tvoj avto je bio 97 godine i tad su svi bez nivelacije i prskalica baš zaslepljavali vozila koja su dolazila u susret. Zato su i promjenili zakon i to več 2000 godine (i zato je tvoj avto 2001 godište več imao automatsku nivelaciju i prskalice) a ne 2009 kao što si napisao.

 

napisao sam 2009 godina,misleci na ZOBS Srbije ,jer mislim da je tada uvedeno to za ksenone i prskalice,nisam mislio na EU

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Jos jedna stvar me zanima,kakve veze imaju ksenoni sa pranjem farova?Neko da mi objasni,zbog cega je po zakonu obavezno jedno sa drugim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

 

 

 

Lepo mi nije jasno, jer koliko znam svako vozilo mora da zadovolji norme svoje zemlje. Upravo ti propisi se tiču tehničkog i registracije koja mene ne zanima u njihovoj zemlji jer isti ne nameravam da registrujem tamo. To da li naši nešto tolerišu ili ne je nebitno jer moje vozilo je formalno ispravno jer ima sve papire koji to potvrđuju. Isto kao što kad je kod nas bila akcija za tamna stakla nisu smeli da diraju vozila sa stranim tablicama (jesu jedno il dva, al je to bila greška pojedinca) jer se naš pravilnih ne primenjuje na njih.

Za EU je možda drugačije ako imaju neki zajednički pravilnik koji važi svuda, ali sam siguran da mimo toga možeš da nađeš neke razlike u propisima i zbog toga ne bi smeli da se kažnjavaju stranci.

Homologacioni karton kod nas ne postoji, ali nije ni bitno, jer ponavljam, ako nema neke EU regulative za celu uniju, šta Češkog policajca briga za Nemačku homologaciju? Ili Švajcarca ili bilo koju non EU zemlju?

 

Baš ću da gulgam ima li neki sporazum ili slično...

Ti u Madjarskoj (ili nekoj drugoj civilizovanoj zemlji) svojim xenonima na motoru zaslepljujes madjarske gradjane, pa su onda tvoja svetla njihov problem koji ce oni znati da rese na obostrano zadovoljstvo :)

 

 

Da ako zaslepljujem, al zaslepljivanje se zna kako se proverava na tehničkom i na kojoj mašini, to ne može da vidi pandur iz kućice. Isto i za kočnice, ne smem da imam neispravne, logično.

 

Ovo je drugo, jer oni kažnjavaju strano vozilo za prepravku koja je nelegalna u njihovoj zemlji a u matičnoj možda jeste možda nije, oni to ne znaju niti ih se tiče.

 

p.s. Konkretno pričam za kola, a za motor nije obavezna nivelacija. Po našem pravilniku koliko sam video xenon u motoru nije zabranjen a nivelacija i pranje nisu obavezni.

 

Druže,kolikogod ti to štelovao i sređivao, ako nemaš automatske nivelacije snopa zaslepljuješ ostale saučesnike u saobračaju. Najbolje češ proči ako ti samo napiše kaznu i pusti te, a ako mu budeš zapao za "oko" sa recimo tvojim tumačenjem propisa, onda može da usledi i pratnja do granice sa šlep službom (ali ne besplatnom naravno) i debela kazna....a onda se ti žali kome hočeš.

 

Nema nivelacija toliko veze, malo se ona precenjuje. Ako se svetla usteluju na 0 opterecenja i tako vozim nema tu zaslepljivanja. Ako natovarim gepek pa se nos digne mogu i sam da oborim  snop, ne radi nivelacija nista drugo osim sto to uradi sama. I ko nas je automatska nivelacije obavezna uz xenon,no to nije tema.

 

Izjaviti da ako nema nivelacije automatski ima zasleljivanja govori samo da nisi upoznat sa materijom, sta da ti kazem. Vozio sam i kola malo starije generacije sa aut. nivelacijom, uopste ne reaguje nesto brzo, kod bas novih kola mozda jeste savrsenija, to ne znam.

 

A mislio sam da ova tema ima malo siri smisao da se edukujemo o nekim pravilima, a odgovor u stilu "mogu da ti rade sta hoce pa se ti zali" je nesto sto me uopste ne zanima vec hocu da saznam nesto vise, a konkretnog odgovora jos uvek nema.

 

Sto se maglenki tice, nije emisija nego casopis SAT, poenta je da nema kazne za paljenje prednih maglenke ali ima za nepotrebno paljenje zadnjih, i to bas naglaseno zadnje, tako da prednje smeju da se pale.

 

Interesantno, verovatno stvarno nisam upoznat sa materijom...ali evo predloga (koji če biti mnooogo jeftiniji nego "upoznavanje materije ksenonskih svetala na motociklu u EU") kako da se sam upoznaš sa materijom i javi rezultate molim....stavi si bilokoji far na MOTOR (ne na neka tamo kola, da se razumemo...), možeš staviti i onaj far sa projektorom, podesi nivo koji misliš da je pravilan i kreni u vožnju sa motorom noču.

E sad edukacijska pitanja:

-koliko se "diže" snop svetala kada dodaš gas?

-koliko se "diže" snop svetala kada naglo dodaš gas?

-koliko se "diže" snop svetala kada ideš uzbrbo i naglo dodaš gas? (pogotovu ova varijanta je jako edukacijska i završava sva pitanja u stilu "zašto je potrebna automatska nivelacija snopa?")

Istestirao sam sve moguče varijante xenona na motoru (čak sa različitim farovima i projektorima.....volim da testiram iako navodno nisam upoznat sa materijom ;)  ) i tvrdim da je nemoguče podesiti far na motociklu tako, da ne smetaš ostalim učesnicima u saobračaju. A verujem da inženjeri u BMW-u koji su puno pametniji od mene znaju šta rade i zašto to mora biti tako oko automatske nivelacije snopa.

Ako budeš testirao na motoru gornje "pitalice" i svetlosni snop se neče dizati u nebo, to ne znači da nemam pravo, več da su ti ukrali amortizere na motoru i zamenili jih čeličnim šipkama..... :) ...a ti probaj, pa javi rezultat da se i ostali upoznaju sa materijom....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Jos jedna stvar me zanima,kakve veze imaju ksenoni sa pranjem farova?Neko da mi objasni,zbog cega je po zakonu obavezno jedno sa drugim?

 Ako imaš obične farove sa običnim sijalicama -  kad se zaprljaju, jednostavno manje svete. A kad se zaprlja Xenon far, onda se lomi svetlost na sve strane. Vidljivost iz šoferske pozicije je dosta smanjena pogotovo skoro i ne vidiš ispred sebe a samim time još više zaslepljuješ ostale koji dolaze u susret.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Mislim da to nije razlog. Obicna sijalica greje i samim tim otapa sneg sa farova u slucaju da ga ima, dok kod xenona to nije slucaj :dil:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

E sada jedno pitanje. A sta je sa ovim novim LED sijalicama. Primetio sam da je to postalo sve popularnije. Nisam jos video uzivo ali sto sam video po netu izgleda super. Svetli jako i lepo. E sta sa tim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koliko vidim nema ih sa e sertifikatom, pa se samim time ne bi mogle upotrebljavati u javnom saobraćaju. Kada se budu pojavile H4 i H7 sijalice sa e oznakom, onda će moći da se koriste u običnim farovima, dakle i na motorima ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Malo sam proverio problematiku i potrebno je da osim e oznake LED sijalica poseduje i odgovarajuću R oznaku koja se odnosi na radio smetnje. Koliko vidim takvih nema :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Generalno mislim da je jos razno za to. Tek je u razvoju. A grejanje je veliki problem. Imaju svi ventilator na sijalici! Samo ti to u kolima jos fali. Jedna stvar vise da rikne i puni se prasinom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moj drugar je u Engleskoj pre desetak dana ugradio novu generaciju led sijalice sa pasivnim hlađenjem, H4, 3800 lumena, oko 60& komad, u poređenju sa ksenonima od 55w ko fenjeri, jednostavno nemaju snage da bace snop i nisu za vožnju, inače je profesionalni kamerman i odlično poznaje svetlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Koliko sam video za sada ih jedino treba stavljati u maglenke i dnevna svetla. Za to rade odlicno. Ali da budu primarna svetla su slaba. Cak i od obicnih sijalica a kamoli ksenona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

evo info iz prve ruke za led sijalice,kupio ih prosle godine za malglenke

 

OBICNO SRANJE,bacanje para,sija toliko koliko da vidis da je nesto upaljeno

jedino je sto lepo izgleda(kao ksenon belo svetlo),lepse od obicnih sijalica u maglenkama

 

Prijatelj kupio pre 10ak dana ,neke trenutno najnoviji model u kini :lol3: ,ubacio u opel "insomniju" kao dnevna svetla,jace sija pozicija na pezejcu,vec sutradan je povadio,hteo da pobaca al bilo mu zao 50e kolko je platio :tras2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Moj drugar je u Engleskoj pre desetak dana ugradio novu generaciju led sijalice sa pasivnim hlađenjem, H4, 3800 lumena, oko 60& komad, u poređenju sa ksenonima od 55w ko fenjeri, jednostavno nemaju snage da bace snop i nisu za vožnju, inače je profesionalni kamerman i odlično poznaje svetlo.

 

Imao sam prilike da vidim na automobilu ( Peugeot ) kako svetli Led fabricko oboreno svetlo i dugo svetlo, bez zamerki mogu reci.

Nisam video od kojih komponenti se sastoji ta tehnologija ali vremenom, bice prilike.

 

Te Led sijalice, koje djunta spominje su ( po mom misljenju ) za izbegavanje, eventualno kao dnevno svetlo, bas iz tog razloga sto nemaju jacinu koja bi osvetljavala put kako treba, posebno mi ne uliva poverenje njihov nacin hladjenja, gde odlazi toplota kad je far sa zadnje strane zatvoren gumenim il plasticnim poklopcem.

 

Brzo ce zaziveti seriska Led svetla ali isto tako, brzo ce stici Laser(ska) svetla, cak neki modeli vec imaju tu tehnologiju ( Mercedes, BMW )

 

Na mom mopedu imam Led stapove ( dnevno svetlo, sacuvaj boze kako jako svetli ) na prednjoj masci, Led u retrovizorima koji su takodje dnev. svetlo i Bi-xenon projektore ( oba fara ).

Prosao sam kroz vise zemalja EU i nigde nikakvih problema nisam imao sto se osvetlenja i zaslepljenja tice.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

@miksamgm

Ala si me nasmejao :D pezejac to su moji imali kada sam bio mali.

Sto se tih LED sijalica tice ja i mislim da nisu nego da se stave u dnevna svetla

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

@miksamgm

Ala si me nasmejao :D pezejac to su moji imali kada sam bio mali.

Sto se tih LED sijalica tice ja i mislim da nisu nego da se stave u dnevna svetla

Onda se secas pozicije kakva je bila,moji vozili skodu u to neko proslo(srecno) vreme,nesecam se ni dal je imala pozicije,secam se da je bila crvena :lol2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Mislim da to nije razlog. Obicna sijalica greje i samim tim otapa sneg sa farova u slucaju da ga ima, dok kod xenona to nije slucaj :dil:

Znaci moze na Ladu :P

http://i845.photobucket.com/albums/ab16/volksangyl/Sheffield%20Car%20Meets/20120620-Motornutz/20120620-10.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Dobro vece,

 

posto vidim da je tema interesantna, a dosta vas obilazi Rumuniju, rekoh da vas obavestim o stanju u ovoj zemlji. U Rumuniji nije dozvoljena nikakva izmena sijalica bilo kjeg tipa, ako vozilo nij prijavljeno i izmene dobile omologaciju. Dakle, bilo da je rec o ugradnji ksenona sa ili bez lupe, bilo da je rec o ugradnji LED svetla ili daylight-a, ista je situacija. Isto je i za migavce i za stop svetla ali tu je policija tolerantnija.

Sve ovo ne znaci da ce vas policija odmah zaustavljati ali postoji ta mogucnost i onda se placa kazna i oduzima saobracajna sve dok se vozilo ne dovede u fabricko stanje ili izmene ne dobiju omologaciju.

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

samo mi jedna stvar nije jasna.. ako sam ja registrovao vozilo u zemlji iz koje dolazim, prosao tehnicki i ispunjavam sve standarde, zasto bih imao problem pri prolasku kroz neku drugu zemlju? da je vozilo registrovano u toj zemlji, u tom slucaju krsis zakon te zemlje, pa je red i da platis kaznu.. ali u srbiji si uredno registrovan, niko te ne dira, i sad odem u rumuniju sa xenonima i oni mi pisu kaznu, malo glupo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

Evo vam poredjenje na motoru XENON - LED - HALOGEN pa prosudite sami, lik kaze da LED ubedljivo najbolje osvetljava put, samo treba ubosti kvalitetan model a ne neko kinesko sranje za sitne pare...

 

Malo duze traje snimak pa ko ima vremena nek odgleda.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja