Jump to content

Moto Zajednica

Defanzivna vožnja - osnovni elementi

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Baš sam se slatko ismejo crnom humoru al nije za šalu. Bode oči da je broj prijavljenih nesreća na forumu veći nego lane, pre izvesnog vremena je bilo i po 2 dnevno a malte ne svakih nekoliko dana pogibija.

 

Procenjivanje na koju stranu će neko da krene na osnovu strane nozdrve koju čačka ne ide, ima neograničeni broj situacija, ja bi mogao da navodim dok server ne pukne.:popovanje: Iskustvo se stiče i na osnovu njega se prepoznaje i predupređuje, nemoguće ga je prepričati. Zato postoji obuka koja sažme dosta toga u "osnovne elemente", razjasni kom više kom manje i predoči, poduči nizu radnji i mera za što uspešnije savlađivanje problematike. Od kvaliteta programa i instruktora najviše zavisi koliko se nauči i naravno spremnosti učenih da nauče, prihvate i kasnije primenjuju stečeno, potom utemeljeno nadograđiju i usavršavaju shodno svojim sposobnostima, koje su granične nekom manje nekom više, svakom prema svojoj ludoj glavi.

 

Vrlo velike su šanse da se otpočne sa visoko metodčno kvalitetnom školom, teorija i prksa, uz zaista vrhunskog Učitelja. Potrebna je podrška a za zadršku ima http://forum.bjbiker...12-opste-teme/.

 

(Ne kritikujem, čak se eto uveseljavah, Brat Mikulanac uvek ima lucidan komentar, de mu pade, :vutra:, na um,:bacikosku:.)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

I sve je to lepo i divno, i objašnjeno i naučeno i uvežbano, .......... sve dok pijani Pera ne počne iza krivine da polukružno okreće kamion na sred ibarske, a onda ti samo Bog može pomoći (ukoliko i on može). :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

I sve je to lepo i divno, i objašnjeno i naučeno i uvežbano, .......... sve dok pijani Pera ne počne iza krivine da polukružno okreće kamion na sred ibarske, a onda ti samo Bog može pomoći (ukoliko i on može). :neznam:

 

Svaki dan naiđem na nekog ko okreće polukružno čak i preko duple. Ne razmišljam više hoće li ili ne, računam uvek da hoće. U krivinu kojoj ne vidim sve, idem očekujući Peru. Dokle oko dopire, tu je zid i kraj, nema više. Jednostavno, bez ali...

 

Da, ima još, zid može i da se pomera, ide neko lud ko ja a voza duplo brži auto, tako se obuzdavam.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Poštovani članovi foruma,

molim vas da se ubuduće uzdržite offovanja u ovoj temi. Potrudite se da ovde pišete nešto konstruktivno i da temu održite korisnom kao što je i započeta. Između ostalog i zato što će je čitati i mlađi (u svakom smislu, i po godinama i po stažu na motoru) i ako nemaju šta iz nje da nauče, džabe smo je pokretali.

 

Neki postovi su izbrisani, neki će biti izbrisani jer im ovde nije mesto i jer nemaju nikakvu korisnu informaciju osim zajebancije i mlaćenja prazne slame zašta imamo Opšte teme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Ja cu u buduce mudro slusati,jer se ne isplati komentarisati.Kad su namere najbolje,vrlo prijateljski ispricane,lako mozes biti devastiran od kolega sa foruma.Izgleda da kod nas vazi samo ono drsko i nevaspitano.Na zalost,meni forum sluzi da uzivam i radujem se,prizemne stvari ne dolaze u obzir.

Radost je sto postoji ipak veci broj vrlo dobrih ljudi,samim tim i mogucnost za nove spoznaje bezbedne voznje.

Ovo je zaista sjajan pocetak za delo koje svakako puno znaci za uvezbavanje sigurnije voznje.

Reci vetar nosi,dok se ne izreknu one teske a izgleda da na tastaturi to nije tesko.

Delo nastavka kursa,ima dobar osnov za uspeh.

Ja stojim na raspolaganju za pomoc oko,naprimer poligona za odrzavanje.Izabracemo jedan potpuno adekvatan u gradu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tražim

Ova i slicne teme treba da opstanu. Nekome je mozda suvisno, nekome mozda cak i glupo, ali ja sam u ovoj i slicnim temama cuo (procitao) mnogo vise korisnih stvari i saveta nego na obaveznoj bednoj obuci koju svi moramo da prodjemo pre polaganja. Kome je visak, ne mora da cita.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Privatno ili firmino, zena ili muzijak... sve to moze biti zabavno ili korisno za statistiku. Za individuu na motoru je pak potpuno besmisleno i stvara sliku da se pojedinim "kategorijama" moze prici sa vise optimizma. Kad te vozac nekog firminog kombija razvali u svojoj licnoj privatnoj limuzini, slaba je vajda od statistike.

Mile, znam da je tekst predugačak, pa ne zamerim ako si odustao na samom početku. Pre nego što sam počeo da naširoko raspredam govorio sam o besmislenosti objašnjavanja, a da to činim jer je traženo da se objasni narodskim jezikom.

Moram da ti kažem da si nepopravljivi optimista ako si u onome što sam napisao pronašao optimizam.:D

 

 

 

 

 

vozim karavan i u njemu svakodnevno retrivera, jedino što dvoje dece više nisu sitna... I šta ćemo sad? :nanana: Šaaaalim se. :zdravo:

Da, da, a momenat kada lesonit i medijapan lete levo-desno po prtljažnom delu si zaboravio da pomeneš.:D

 

 

 

 

 

 

Ja cu u buduce mudro slusati,jer se ne isplati komentarisati...

Žariću druže, ne znam ko te je dirao, ali ako si makar delom ozlojeđen jer sam te pomenuo u onom postu sa Vlajkom, duboko ti se izvinjavam.

Moram da ti kažem da je budistički monah Vlajko moj dobar drugar, a da si mi ti, što bi mladi ljudi rekli gotivan, da izuzetno poštujem tvoju posvećenost i da cenim i podržavam sve čemu je cilj dobra želja.

 

Ljudi na ovom mestu su, kao i svuda oko nas, različiti. Na različite načine pokušavamo sebi da objasnimo ko smo, šta smo i gde smo. Različitim metodama pokušavamo da sačuvamo razum i da ga unapredimo. Neko to čini mirno i ozbiljno, neko sve okrene na šalu, a neko se za svoje ja bori hejtom. Ponekad zbog takvih pristupa dođe do nerazumevanja.

 

Verujem da ima mnogo više onih koji te razumeju ili makar prihvataju takvog kakav jesi, nego onih drugih. Mislim da bi i ti trebalo da prihvatiš da postoje ti drugi i da se pomiriš sa tim. I da ne odstupaš od onoga što jesi, jer to si ti i jer to nije ništa loše.

Bez tebe ti ne bi bio ti, a bez tebe ni ovaj forum ne bi bio ono što jeste.

Neka ti Bog podari mir, zdravlje i sreću.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Drvodeljo svaka ti čast na iznetim zapažanjima. Kada neko malo manje iskusan pročita postove u kojima se iznosi upravo ono što njima nedostaje verovatno će se malo zamisliti kad sedne na motocikl. Hvala još jednom onima koji imaju i žele da podele svoje iskustvo sa ostalima.

 

U nekom od prethodnih postova sam pričao o tome kojiko je naša silueta mala u odnosu na ostale učesnike u saobraćaju pa pomenuh i pakovanje žvaki. Neko mi napisa da smatra da je to nerealno. Nije poenta u pakovanju žvaki, već u tome da je dovoljna sitnica da te neko ne primeti na putu. Što reče Drvodelja u svojim definicijama kategorija koje učesrvuju u saobraćaju, raznih čuda i ljudi.

 

U vozilu postoji mnogo sitnica koje mogu da vas zaklone u trenutku, počevši od raznih privezaka na retrovizorima, retrovizora panorama (taksi), diskova kako bi se zaj.... radar, medica, lutkica, zastavica, dresova, bokserskih rukavica, kimona i mogao bi ovako dugo. postoje i stubovi od vrata i, postoje i suvozači koji su se baš u tom trenutku okrenuli ili nagnulu da promene stanicu, ugase ili upale cigaretu, otpakuju čips. Postoje i sitna dečica, a i nestašni kućni ljubimci koji se na volšeban način nalaze svuda po vozilu. U takvoj situaciji vozač kratkim okretom glave treba da osmotri stanje oko sebe (saobraćaja). I gle čuda, baš nije uočio motociklistu, a ti baja na svom ljubimcu za koga smatraš da je neverovatano lep i privlačan (a samim tim i ti), koga svi gledaju sa oduševljenjem (zamisli, kada bi ih pitao ne bi znali ni boju da navedu) nailaziš i upadaš u situaciju u kojoj je glava u torbi. I sledi ono čuveno "Nisam te video".

 

Na sve ovo gore navedeno dolazi još jedan faktor, a to je psihičko stanje u kome se vozač "suparničkog" vozila nalazi. Drvodelja je naveo dosta toga pa neću dodavati. Samo ću reći da više od polovine učesnika u saobraćaju u toku dana zapada u stanje u kojem nisu sposobni ni da hodaju a kamoli da voze. Stres je jedan od najvećih uzroka svih naših problema u saobraćaju. U ovakvom stanju javljaju se razno razne pojave od kojih je najvažnija za nas ograničeno opažanje. Da banalizujem. Voziš ti tako ležerno putem sa pravom prvenstva (glavna džada) kad iz poprečne ulice ili puta kreće vozilo ne obazirući se na tebe. Čak bi se mogao i zakleti da si video kako te vozač - ica gleda da nailaziš. I opet situacija glava u torbi. Ono što ti ne znaš je da je neposredno pre ove situacije neko javio vozaču - ici da je neko od bliže familije završio u bolnici, da je dete bolesno, da je dobio otkaz, da ga je neko zavrnuo za 100 eura, da je .... i još mali milion stvari koje su i mnogi od nas doživljavali.

 

Nadam sa da je ovaj rečnik dovoljno jasan, ukoliko nije probaću da još pojednostavim0takoje.gif.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda varadero 1000

Koliko su samo lose auto-skole sa ocajnim instruktorima i prodatim policajcima,donele na drum potencijalnih ubica?Samo sebi verujem i to nekih 70%,ostalo je visa sila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

...

U nekom od prethodnih postova sam pričao o tome kojiko je naša silueta mala u odnosu na ostale učesnike u saobraćaju pa pomenuh i pakovanje žvaki. Neko mi napisa da smatra da je to nerealno. Nije poenta u pakovanju žvaki, već u tome da je dovoljna sitnica da te neko ne primeti na putu. Što reče Drvodelja u svojim definicijama kategorija koje učesrvuju u saobraćaju, raznih čuda i ljudi.

...

 

Odlican primer da se malo dotaknemo brzine. Ako je motorista dovoljno daleko, moze biti manji i od ciodine glave, ali kad se priblizi, bogami se pojavi u prirodnoj velicini. Tesko je ne uociti ga kad je blizu. E sad, ako prilazi p-o-l-a-k-o, ciodina glava postaje paklica zvaka, paklica zvaka postaje tetrapak..., dok pri velikim brzinama jedva primetna silueta za kratko vreme postaje napasnik od 2m i 300kg + inercija. Sad zamislimo neki dobar magistralni put, idealni uslovi, nedelja posle podne, sunce, preglednost maksimalna, niko na putu, motorista uvozan, mozak radi 400 na sat, 100% je u formi. Dize brzinu na ??? i uziva. Pored puta tek po neka vikendica. Sa jedne od vikendica krece cica, bio tamo ceo dan, kulirao pekao rostilj, mozda i popio koju, mozak mu za malo pa u stanju hibernacije. Izlazi iz svoje kapije, bas kao sto to radi proteklih 30 i kusur godina, drvo sa leve strane mu malo zaklanja vidik, ali zna on to i pazljivije gleda da li ima vozila. Nema nikog, moze da krene. Tek sto je izasao na put - baaammm!!! Cale ne zna sta ga je snaslo. Iz perspektive motoriste prepreka se pojavljuje u trenu. Idealni uslovi se u delicu sekunde pretvaraju u ozbiljan, neresiv problem.

 

Hocu da kazem da nedogovarajuca brzina cesto objasnjava zasto je motorista bio "neprimecen". Da nije tako, biciklisti bi bili ugrozeniji. Silueta bicikliste je manje gabaritna, ali u crnim hronikama nema ni blizu toliko slucajeva vozaca dvotockasa sa sopstvenim pogonom.

 

I da se razumemo, nemam nameru da popujem, obozavam brzu voznju, zato i imam motor, ali se jako trudim da povecam svoje sanse za povratak kuci ucelo sto i vama zelim.

 

 

To vam htedoh reći dok teoretišete o krivinama.. to ne piše ni u jednom udžbeniku o vožnji..

 

Odlican post. Za mene je ovo neizostavna perspektiva kad razmisljam o voznji motora.

 

 

Poštovani članovi foruma,

molim vas da se ubuduće uzdržite offovanja u ovoj temi. Potrudite se da ovde pišete nešto konstruktivno i da temu održite korisnom kao što je i započeta. Između ostalog i zato što će je čitati i mlađi (u svakom smislu, i po godinama i po stažu na motoru) i ako nemaju šta iz nje da nauče, džabe smo je pokretali.

 

Neki postovi su izbrisani, neki će biti izbrisani jer im ovde nije mesto i jer nemaju nikakvu korisnu informaciju osim zajebancije i mlaćenja prazne slame zašta imamo Opšte teme.

 

 

Zao mi je sto su neki postovi obrisani iako jesu off. Posle suvoparnih tehnickih instrukcija, malo smeha i/ili duhovnosti doslo je kao osvezenje u pravom trenutku. Npr. genijalni drvodeljin kometar 1jee1.gif

 

 

Hvala Oče Vlajko i Oče Žariću. Posle početne ideje da defanzivna vožnja predstavlja jedan vid filozofske škole, kroz čiju sam definiciju nenametljivo pokušao da povučem paralelu sa teizmom, dolazimo do momenta kada otvoreno suprotstavljamo budistički i hrišćanski princip upotrebe motocikla.

Mislim da bi na prvom sledećem kursu trebalo da pre nego što se dotaknemo teme pravilnog ulaska u krivinu, za početak organizujemo tribinu na kojoj bi ustanovili koji princip je primereniji bajkerskom biću. Ako dođemo do zajedničkih zaključaka, možda ćemo prisustvovati trenutku istorije, momentu kada će biti rođen ortodoksni bajkerizam.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Ja sam sve napisano razumeo samo mi nije jasno kakve to veze ima sa defanzivnom voznjom.

 

Kako ja vidim stvari, imaš 2 izbora: ili da počneš da čitaš ponovo iz početka, ali polako, ne bi li shvatio vezu, ili da batališ ovu temu skroz ako nemaš neki konkretan i pametan savet da daš.

A, da - uvek je tu i treća opcija - da miniraš i zajebavaš pošten narod koji se trudi da uradi nešto korisno...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Nazalost ti imas samo jednu opciju da ignorises i ne citas moje postove :nanana: I opusti se malo, duga je zima a kako smo krenuli ce se pobijemo pre Nove godine :takoje:

 

A post nisam shvatio jer ocekujem da cujem nesto novo o defanzivnoj voznji motora. Kako ja kao bajker mogu da uticem na vozaca ako me on ne vidi od lutkice ili na nekog kome zena nije dala pa je nervozan itd... Sve sto je Hornetshooting napisao gore je tacno ali svima nama vrlo dobro poznato. Meni licno zvuci kao da mi je odusevljeno rekao: Beograd je grad u Srbiji. Nadam se da razumes sta sam mislio. Kao sto sam vec pre rekao praksa i vezba je mama, piskaranjem ovde tesko se ista moze nauciti. Najbolje neka Djunta kaze koja je razlika izmedju citanja foruma i voznje iza nekog koji zna kako treba.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

Nazalost ti imas samo jednu opciju da ignorises i ne citas moje postove :nanana: I opusti se malo, duga je zima a kako smo krenuli ce se pobijemo pre Nove godine :takoje:

 

Ja Vam dajem do 29.nov.max. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Nazalost ti imas samo jednu opciju da ignorises i ne citas moje postove :nanana: I opusti se malo, duga je zima a kako smo krenuli ce se pobijemo pre Nove godine :takoje:

 

A post nisam shvatio jer ocekujem da cujem nesto novo o defanzivnoj voznji motora. Kako ja kao bajker mogu da uticem na vozaca ako me on ne vidi od lutkice ili na nekog kome zena nije dala pa je nervozan itd... Sve sto je Hornetshooting napisao gore je tacno ali svima nama vrlo dobro poznato. Meni licno zvuci kao da mi je odusevljeno rekao: Beograd je grad u Srbiji. Nadam se da razumes sta sam mislio. Kao sto sam vec pre rekao praksa i vezba je mama, piskaranjem ovde tesko se ista moze nauciti. Najbolje neka Djunta kaze koja je razlika izmedju citanja foruma i voznje iza nekog koji zna kako treba.

 

Kojim nama? Ja sretoh kamaru koji nemaju pojma da je Beograd grad, u Srbiji. (a i ti bi trebao da si naletio na ponekog trandzu koji to ne zna :D)

Tema nije za seniore (:oda2:) sto su vec obisli svijet na motoru vec se razglaba zarad mladi mladici sto rezonuju s glavici.

Mada se moram sloziti da ima dosta irelevantnog materijala. :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Da se vratimo na sliku krivine i da se podsetimo osnovne fizike, verujem da ce neke stvari biti jasnije.

Ako se dva vozila krecu brzinama od 60 km/h jedno drugom u susret, to znaci da se priblizavaju brzinom od 120 km/h - a to je 33.3 metara u sekundi. To u prevodu znaci, ako vozite motor 60 km/h i auto ide prema vama istom brzinom od 60 km/h - rastojanje medju vama se smanjuje za 33.3 metra svake sekunde.

Recimo da je razlika u vidljivosti izmedju sirokog i uskog ulaska u krivinu (u situaciji na slici) oko 5m. Iduci u susret jedno drugom, potrebno je oko 150 milisekundi da se rastojanje smanji ZA 5 metara. To je otprilike 1/7 sekunde. Da bi smo osetili koliko traje "150 milisekundi", okacio sam uz ovu poruku zvucni snimak koji traje toliko. Pustite u bilo kom playeru (winamp, foobar, sta god) i cucete zvuk koji traje 150ms.

 

audio 150ms.wav

 

Dakle, onaj ko ulazi siroko u krivinu ce (u situaciji na slici) uociti vozilo oko 150 milisekundi ranije nego onaj ko je usao uz desnu ivicu, pod navedenim uslovima. Sta je od ova dva bezbednije:

  1. Uociti vozilo is suprotnog smera 150 milisekundi ranije, a naci se direktno na liniji ceonog sudara ako je voizilo preslo makar jednim tockom na nasu stranu i raditi manevar naglog izbegavanja, pa ako prodje prodje. A da ne pricamo tek o tome da je dovoljno da izgubimo za delic sekunde paznju, bas u tom nezgodnom momentu, i sta onda?
  2. Uociti vozilo 150 milisekundi kasnije, a naci se blize desnoj ivici, van linije sudara.

Ovo je sve pod vrlo optimisticnom pretpostavkom da se vozila krecu 60 km/h, necemo da se foliramo kad svi znamo da je to u realnosti malo brze. Video snimak koji sam okacio je savrsen primer za ovo o cemu pricamo.

 

Voleo bih da postoji skola bezbedne voznje motocikla u kojoj se ova lekcija i racunica pokazuju polaznicima. Sakrivati i precutkivati ove cinjenice je neodgvorno prema motoristima.

Iskusne vozace, i one koji se tako osecaju ;) bih zamolio da uzmu u obzir ovo kad budu propovedali mladjim kolegama znanje i "znanje" o voznji. Moze neko da vozi 100 godina motor i da vam prica drugacije, ali matematika je kristalno jasna. Takodje, moze neko 100 godina da vozi motor, i nikad da ne dozivi opisanu situaciju, prosto zato sto je imao srece. Mislim da otprilike samo 1% vozila koja nam idu u susret potencijalno izazivaiju ovakvu situaciju, pa motoristi prihvate takav rizik jer znaju da ce se uglavnom izvuci. I to je ok, svako misli za sebe sta je najbolje - ali onda nemoj da se foliramo o tome sta je bezbednije od cega. Ovo je igra brojeva i verovatnoce. Vecina nas nikad nece doziveti sudar ovog tipa jer je verovatnoca mala. Ali mislim da smo duzni da informisemo ljude o tome sta je rizicnije, pa neka svako odluci za sebe koliko rizika ce da prihvati .

Zakljucak je jasan:

Ako krivina nije pregledna i ako ne vidimo sta nam nailazi u susret, bezbednija linija putanje motora je u desnoj polovini nase trake. Bezbednija brzina je ona koja nam omogucava da mozemo da se komotno zaustavimo na liniji preglednosti.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Aliene, pošto sam više zadužen za metafizički aspekt defanzivne vožnje, ostaviću nekom drugom da pokuša da ti objasni koje si puzle zaboravio da umetneš u ovu slagalicu.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

??? Na mestu gde je bezbedno zaustaviti se???

 

Ako je u pitanju toliko slepa krivina, gde je kako pretpostavljas vidljivost samo 5m...brzina od 60 na sat, ne da je supersonicna, nego svako ko ima imalo razuma nece ici ni upola toliko...a mozda ce cak i da radi to o cemu ti pricas. U velikoj vecini drugih situacija ovo zaista ne pije vodu

 

Necu vise da se rasplinjavam, vec cu da probam da spremim jedan prevod...onako svojerucno...koristeci materijal iz pomenute knjige "Sport Riding Techique" koja je proglasena za adekvatnu samo onima koji vole da struzu kolenom po asvaltu.

Ko ima materijal, neka obrati paznju na poglavlja 7 i 9, odatle bih da izvucem par stvari.

Trebace mi malo vremena...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Ako je u pitanju toliko slepa krivina, gde je kako pretpostavljas vidljivost samo 5m...

 

Nisi dobro shvatio sta je napisano, ne pise da je vidljivost 5 metara.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Ako krivina nije pregledna i ako ne vidimo sta nam nailazi u susret, bezbednija linija putanje motora je u desnoj polovini nase trake. Bezbednija brzina je ona koja nam omogucava da mozemo da se komotno zaustavimo na liniji preglednosti.[/size]

 

Jednostavno ne znaš o čemu pričaš. Se velikom upornošću iznosiš netačne tvrdnje, verovatno iz čiste sujete.

 

Nadam se zaista iskreno da nećeš na teži način shvatiti koliko grešiš i kako ti MIkulanac lepo reče - menjaj to dok je vreme.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ako je u pitanju toliko slepa krivina, gde je kako pretpostavljas vidljivost samo 5m...

 

Nisi dobro shvatio sta je napisano, ne pise da je vidljivost 5 metara.

Onako kao si postavio problematiku, dolazim do zakljucka da je vidljivost 5m, iako to zaista doslovce ne pise.

Biti uz sredisnju liniju ili na suprotnom kraju trake u kojoj se nalazis i pri tome razlika u onom sto vidis ispred sebe je 5m...sta je to nego mesto na kojem je jako jebeno naci se sa 60 na sat...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Da se vratimo na sliku krivine i da se podsetimo osnovne fizike, verujem da ce neke stvari biti jasnije.

Ne kapiram sta hoces da pokazes ovom slikom i sta znace linje A i B?

 

Dakle, onaj ko ulazi siroko u krivinu ce (u situaciji na slici) uociti vozilo oko 150 milisekundi ranije nego onaj ko je usao uz desnu ivicu, pod navedenim uslovima. Sta je od ova dva bezbednije:

  1. Uociti vozilo is suprotnog smera 150 milisekundi ranije, a naci se direktno na liniji ceonog sudara ako je voizilo preslo makar jednim tockom na nasu stranu i raditi manevar naglog izbegavanja, pa ako prodje prodje. A da ne pricamo tek o tome da je dovoljno da izgubimo za delic sekunde paznju, bas u tom nezgodnom momentu, i sta onda?
  2. Uociti vozilo 150 milisekundi kasnije, a naci se blize desnoj ivici, van linije sudara.

Siroki ulazak u krivinu ne znaci nuzno i hvatanje temena na liniji razdvajanja puta (ovo je za levu krivinu, za desnu je bespredmetno komentarisati). Ako ti je bas volja, mozes hvatati teme na polovini svoje trake i na taj nacin ostati tamo gde ti savetuje prijatelj policajac uprkos omrazenom ti sirokom ulasku u krivinu. Mozes i sve vreme voziti uz desnu ivicu ako tako volis, ali svakako udji u krivinu iz krajnje spoljne tacke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Knjiga koju si "optuzio" da je namenjena samo onima koji bi da briju po magistrali, se po mom misljenju na najbolji nacin obraca motociklisti i uci ga (ako j enaravno u stanju da shvati i prihvati)....da vozi,uziva i prezivi u saobracaju. Kao sprave za primer uzete su izmedju ostalog GoldWing, Yamaha TZ, EX500, CBR900...kao sto vidis sa nekima od njih obarati do kolena i nije bas primarna funkcija.

 

Deluje mi da bas i nisi prostudirao neke detalje pa te pozivam da pre dalje rasprave malo obnovis gradivo

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/10686-sport-riding-techniques-ebook/page__p__187021__hl__sport+riding+technique__fromsearch__1#entry187021

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 954 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: DL1000 K8

Da se vratimo na sliku krivine i da se podsetimo osnovne fizike, verujem da ce neke stvari biti jasnije.

Ako se dva vozila krecu brzinama od 60 km/h jedno drugom u susret, to znaci da se priblizavaju brzinom od 120 km/h - a to je 33.3 metara u sekundi. To u prevodu znaci, ako vozite motor 60 km/h i auto ide prema vama istom brzinom od 60 km/h - rastojanje medju vama se smanjuje za 33.3 metra svake sekunde.

Recimo da je razlika u vidljivosti izmedju sirokog i uskog ulaska u krivinu (u situaciji na slici) oko 5m. Iduci u susret jedno drugom, potrebno je oko 150 milisekundi da se rastojanje smanji ZA 5 metara. To je otprilike 1/7 sekunde. Da bi smo osetili koliko traje "150 milisekundi", okacio sam uz ovu poruku zvucni snimak koji traje toliko. Pustite u bilo kom playeru (winamp, foobar, sta god) i cucete zvuk koji traje 150ms.

 

audio 150ms.wav

 

Dakle, onaj ko ulazi siroko u krivinu ce (u situaciji na slici) uociti vozilo oko 150 milisekundi ranije nego onaj ko je usao uz desnu ivicu, pod navedenim uslovima. Sta je od ova dva bezbednije:

  1. Uociti vozilo is suprotnog smera 150 milisekundi ranije, a naci se direktno na liniji ceonog sudara ako je voizilo preslo makar jednim tockom na nasu stranu i raditi manevar naglog izbegavanja, pa ako prodje prodje. A da ne pricamo tek o tome da je dovoljno da izgubimo za delic sekunde paznju, bas u tom nezgodnom momentu, i sta onda?
  2. Uociti vozilo 150 milisekundi kasnije, a naci se blize desnoj ivici, van linije sudara.

Ovo je sve pod vrlo optimisticnom pretpostavkom da se vozila krecu 60 km/h, necemo da se foliramo kad svi znamo da je to u realnosti malo brze. Video snimak koji sam okacio je savrsen primer za ovo o cemu pricamo.

 

Voleo bih da postoji skola bezbedne voznje motocikla u kojoj se ova lekcija i racunica pokazuju polaznicima. Sakrivati i precutkivati ove cinjenice je neodgvorno prema motoristima.

Iskusne vozace, i one koji se tako osecaju ;) bih zamolio da uzmu u obzir ovo kad budu propovedali mladjim kolegama znanje i "znanje" o voznji. Moze neko da vozi 100 godina motor i da vam prica drugacije, ali matematika je kristalno jasna. Takodje, moze neko 100 godina da vozi motor, i nikad da ne dozivi opisanu situaciju, prosto zato sto je imao srece. Mislim da otprilike samo 1% vozila koja nam idu u susret potencijalno izazivaiju ovakvu situaciju, pa motoristi prihvate takav rizik jer znaju da ce se uglavnom izvuci. I to je ok, svako misli za sebe sta je najbolje - ali onda nemoj da se foliramo o tome sta je bezbednije od cega. Ovo je igra brojeva i verovatnoce. Vecina nas nikad nece doziveti sudar ovog tipa jer je verovatnoca mala. Ali mislim da smo duzni da informisemo ljude o tome sta je rizicnije, pa neka svako odluci za sebe koliko rizika ce da prihvati .

Zakljucak je jasan:

Ako krivina nije pregledna i ako ne vidimo sta nam nailazi u susret, bezbednija linija putanje motora je u desnoj polovini nase trake. Bezbednija brzina je ona koja nam omogucava da mozemo da se komotno zaustavimo na liniji preglednosti.

 

Lepo si izračunao brzinu putanju mimoilaženje i gde bi trebao bezbedno da se zaustavš u krivini 1lud.gif samo malo si se zaneo oko škole bezbedne vožnje, neverujem da predavači imaju iza sebe jednu ili dve sezone na motoru pa neznaju lekcije ili namerno prećute lekciju o kritičnoj situaciji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja