Jump to content

Moto Zajednica

Defanzivna vožnja - osnovni elementi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Mikulanac upravo si kazao, a bogami i pokazao pravu stvar u svom postu.0takoje.gif

 

Ja znam da na ovom forumu postoje ljudi koji mogu jako dobro da iskažu svoja iskustva kako bi neiskusniji mogli makar da pročitaju šta sve može da se desi, a dešava se i nezamislivo. 0stabre.gif

 

Temu sam otvorio zato što smatram da svi imamo moralnu obavezu da naše malo manje iskusne kolege uputimo u problematiku koju nosi ovo naše zadovoljstvo. To je jedini razlog zbog čega ću ovu temu stalno ažurirati i ubacivati neke stvari koje sam ja imao priliku da vidim, probam i naučim.1moto3.gif

 

Pozdrav svima koji su se uključili u ovu temu, nadam se da će još više ljudi izneti svoja iskustva.

Cenim tvoje zalaganje ali iz iskustva ti moram reci da od pisanja ovde nema vajde. Pa ovde dele savete deca od 12 godina ili pak jos gore stariji koji nemaju pojma o osnovnim stvarima oko voznje motora. Zato samo okupljanja gde se vidi ko je ko i sta ko zna mogu pomoci.

 

Pa ako je to način da se nešto promeni ja sam za. Smatraš li da treba da se organizuje neka tribina ili predavanje o ovim stvarima? Pominjao si Kurs bezbedne vožnje, možda nešto u tom stilu? Ja sam spreman da podelim svo svoje znanje (ako te interesuju reference možeš da se javiš na PP) i ako uspem sa time nekome da sačuvam glavu biću presrećan. 0takoje.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

svakako da ovo pisanije ima vajde, ako makar ko kome je namenjeno,pročita i primeni pouku. inače tema je odlična i treba je forsirati.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12252 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

@hornetshooting:

 

Bojim se da se ne obraćaš na pravu adresu što se tiče Kurseva bezbedne vožnje. ;)

 

Nadam se da si pretražio Forum i pregledao teme o dosadašnjim Kursevima u organizaciji AMS - BJB zajednice:

 

http://forum.bjbiker...dne+vo%C5%BEnje

 

http://forum.bjbiker...dne+vo%C5%BEnje

 

http://forum.bjbiker...dne+vo%C5%BEnje

 

http://forum.bjbiker...dne+vo%C5%BEnje

 

Ove godine, zbog opravdanih razloga nije bilo Kurseva ali će ih sledeće godine biti sigurno tako da, ukoliko imaš neke interesantne informacije oko tvog viđenja kako bi naši Kursevi bezbedne vožnje mogli da se unaprede slobogno se obrati Uredništvu. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Arakis-skoro pričasmo na temu školice, da Vi,(ti), stariji organizujemo nešto. Predpostavljam da Hornetšut ima potreban dar, imperativno izlaganje, pa ajd da se organizujemo. Kako god da bude biće boljitak nego da nemamo samoobuku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Defanzivna voznja...kako je nazivate, je spoj vise znanja, vestina i stavova (nekad i zivotnih) koji se putem mehanickih komandi sprovode u delo, na opstu i sopstvenu korist. Na motoru, za volanom, peske, kako god. Medjutim neki za "to" jednostavno nemaju dovoljno sive mase. U Beogradu, Nisu, Rimu, Njujorku...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Procitao sam samo prvi post, pa je moj odgovor na (samo) to. (Jer ja sam lenstina, i to matora lenstina, pa sad na slobodnu vasu proceu koliko.)

 

A pre svega, mislim (jer nisam pedagog pa da to znam) da je pogresan naslov teme! Ako nesto nazovete "defanzivnim" onda to ni jedna usijana glava nece procitati (Ko od nas nije bio usijana glava u mladosti?).

 

E sad da ja uzurpiram pravo da malo korigujem te tvoje stavke (i, podrazumeva se, ko god 'oce, moze da iskritikuje), jer raskrsnice kao sto je "Slavija" ne mogu da se prodju bez saobracajnog prekrsaja - u prekrsaj vas cak upute saobracajni policajci koji vas razvode u zutu traku (npr.)

 

U kritici imam primedbu na prvu stavku: "Zabranjeno - nikad". Ako se pod pojmom zabranjenog pozivas na saobracajni propis, to otpada, nema smisla (Da banalizujem "Palo drvo na moju traku (na Dunavskoj magistrali) a postujuci punu crtu ostah tu pola dana dok ga nisu sklonili". To ni plavusa ne bi - "zajasila" bi stablo ali bi prethodno motor oterala preko pune crte iza stabla. Bar tako po svim vicevima na temu plavusa (a nisam zlopamtilo pa te plavuse pamtim po onim slatko-bizarnim intimama i to.)).

 

Kao prvo uputstvo treba staviti (nasloviti) da je zabranjeno (ako je taj izraz po volji) ne gledati u retrovizor - jer od stanja iza sebe ugadja se reagovanje na bilo kakvo iznenadjenje ispred.

 

(I evo npr. u ovome "Defanzivni vozač promoviše stav dubokog uverenja u obaveznosti primene propisa sa ciljem opšteg dobra, a ne iz straha od mera represije i sankcija ovlašćenih lica." se slazem sa svim osim da to treba nazvati defanzivnim postupkom. Kakva defanziva, to je jednostavno razumno.)

 

Ukratko : cuvajte zdravlje na svaki nacin, pa i zivce. Sve se svodi na razumno ili pogresno. Ne postoji ni defanzivno ni ofanzivno - ovakva terminologija je nakaradna i provocirajuca!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

(I evo npr. u ovome "Defanzivni vozač promoviše stav dubokog uverenja u obaveznosti primene propisa sa ciljem opšteg dobra, a ne iz straha od mera represije i sankcija ovlašćenih lica." se slazem sa svim osim da to treba nazvati defanzivnim postupkom. Kakva defanziva, to je jednostavno razumno.)

 

Ukratko : cuvajte zdravlje na svaki nacin, pa i zivce. Sve se svodi na razumno ili pogresno. Ne postoji ni defanzivno ni ofanzivno - ovakva terminologija je nakaradna i provocirajuca!

 

S ovim u zagradi mogu da se slozim, ali u zadnjoj rececini grijesis (mada ni ja nisam pedagog, nego samo tako mislim :) ).

"Razumna voznja" je po meni srebrena medalja (da tako kazem), gdje se gleda retrovizor, ali se i (bez osnove) postuje saucesnik u saobracaju (u smislu da zna sta radi).

"Razumna voznja" voznja uci da imati prednost znaci da ces je i dobiti.

Defanzivna voznja ide korak dalje (u paranoju) i zasniva se na teoriji da de facto nikada nemas prednost.

 

Na obuci instruktor stalno tuli 123 (unutrasnji, vanjski retrovizor, mrtvi ugao) pa onda zmigavac. Na polaganju, ako krenes u preticanje bez provjere mrtvog ugla, padas.

S druge strane, ja nikada nisam cuo instruktora u autoskoli da upozorava na gledanje lijevo desno pred ulazak u raskrsnicu kad se ide kroz zeleno. Niti ces pasti na ispitu ako to ne uradis.

Znaci ostati u okvirima zakona nije dovoljno. Mora se biti veci andjeo, tj. mora se imati defanzivni pristup...koji je dakle korak dalje od razumnog.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Pancevo

Ja sam i dalje samo protiv takve terminologije.

 

Podjimo od toga da je saobracaj (pre svega) sredstvo komunikacije, sredstvo transporta. Uz koji od ta dva termina moze da se poveze ofanzivno/defanzivno? Paz' kako to nakaradno izgleda:

 

Ofanzivna komunikacija, defanzivni transport, ... kombinujte dalje sami. Caknuto zvuci, al' bas!

 

Sve sugestije na temu akcije i reakcije vozaca u odredjenim, i narocito specificnim i ekstremnim situacijama su itekako dobrodosle. Ali izbacite taj izraz "defanzivno" na svaki moguci nacin (pa sve i da postoji kvalitativna razlika izmedju razumnog i tog sto usvojiste kao defanzivno.). Mladji svet ne podnosi defanzivnost ni kao pojam, a narocito ne kao nacin zivota - na ovaj nacin zaista ce te (indirektno) biti odgovorni za necija stradanja jer ce bas oni koji bi terbali ovo da citaju preleteti preko ove teme sa osmehom i mozda komentarom "Meni neko da soli pamet!?!"

 

Dakle izbacite to iz naslova teme sto pre! Makar zato sto se meni, dok nekuda defanzivno transportujem svoje dupe (ili ofanzivno komuniciram izmedju Borove glave i Kokinog broda), ne gleda krvoprolice po asfaltu i razbacani tockovi na sve strane. (Posle bude "ne valja Kawasaki", a Kawasaki (da ne verujes) razorio salon namestaja (ili slicno, a ovo se svojevremeno desilo u Pancevu))

 

P.S. I ne treba za ovakve procene biti skolovani pedagog, svi znamo sta jesmo i sta nismo voleli u mladosti.

 

P.P.S.

@GhostMile

Kako se kontrolise mrtvi ugao? (To ne znam, ja vozim Yugica pa kod njega to i nije problem, a nedavno sam seo u Chevrolet Cruze (samo seo, nisam vozio) i osecao sam se kao u "tenku" - zapravo jako prijatno, ali bi mi bilo jako neprijatno da sam to morao da vozim (stvar navike).)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mislim da termin 'defanzivno' i nije bas shvacen u punoj tezini. Nije to nista pičkičasto (morao sam da turim č u klipbord za ovo jbt :D)

ili samo za devojčice ili sta ti ja znam... to je jednostavno vrsta prilaza problemu. Ima ga i u fudbalu i raznim drugim erijama nauke i fizike... :D

 

Ja se recimo bavim programiranjem i pri tome se vodim principima defanzivnog programiranja. :)

 

Prijmer kazu vrijedi 1000 slika (ili tako nekako :) )

 

"Ofanzivno" (ili razumno ili normalno) programiranje:

x = a / b

 

Defanzivno programiranje:

Ako b nije 0 onda x = a / b

 

Dakle, u slucaju da je b = 0, 'ofanzivno' programiran program se srusi, jer se ne moze dijeliti sa nulom, dok defanzivno programiran program ne dodje do te linije ako je b nula i sve fercera i dalje.

Fora je onda samo da se uvijek vrsi ova provjera (i kad je gotovo nemoguce da b bude nula) da bi se zadovoljio princip i stvorila navika.

 

U voznji se svodi na sledece:

"Ofanzivno"

zeleno = gas

 

Defanzivno

zeleno AND nema-nikoga-lijevo-i-desno-ko-ne-namjerava-da-stane-kao-sto-uglavnom-nema = gas

 

 

@Mik

Mrtvi ugao kontrolises primjenom tehnike okretanja glave i bacanja pogleda preko ramena. ;)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Taktička vožnja? Mada naći će se neki vojskomrzac, pa će to da ga asocira na zlog poručnika miškojna88...

Pametna vožnja? "A š'a, ja sam onda piglu ako neću tako da vozim?"

...

..

...

.

I dalje mislim da je ono plavo na zelene tufne i dalje najbolji predlog... neutralno nekako...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12252 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Evo termina: BEZBEDNA vožnja?

 

Svaka vožnja na motociklu je sve samo ne "bezbedna", čim staviš kacigu na glavu i kreneš već si nebezbedan iako niko o tome ne razmišlja :) Voziti bezbedno znači voziti u granicama svojih mogućnosti (ne, nismo ni Rosi ni Stoner) i vožnju prilagoditi uslovima saobraćaja.

 

Cilj je poboljšati tehniku upravljanja motorom i izoštriti dve veštine: skeniranje svega oko tebe - retrovzori, poprečne ulice, krivine, dolazeće kolone i povezano s' tim predviđanje - "šta ako" i kako se izvući iz potencijalmo opasne situacije.

 

Kao i u Karate-u - stalnim ponavljanjem određenih pokreta, u datom trenutku (napad) reagovaćemo nesvesno i na najbolji mogući način. Tako i svakodnevno vežbanje contersteering-a izazvaće trenutni pokret guvernalom i izbegavanje bahatog otvaranja vrata automobila - spasiće i vas i motor. Vidite dolazeću kolonu sa kamionom napred - odmah malo "zalelujajte" levo - desno...time povećavate uočljivost vašeg motora, ljudsko oko mnogo lakše primećuje ta levo - desno pomeranja fara nego jednu svetlu tačku u daljini :). Bez dobre tehnike i sigurnosti u vožnji nema ni skeniranja ni predviđanja, to je svakom jasno.

 

Zato su Kursevi bezbedne vožnje izuzetno korisni za sve vozače, nezavisno od godina staža na 2 točka. Oni koji su iskoristili tu mogućnost da odslušaju Kurs priznaće da su mnogo toga naučili i razjasnili, shvatili gde greše i unapredili i tehniku vožnje i tehniku snalaženja u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Evo opet, kako je to @Arakis postavio, moglo bi opet da se polemise o terminu...al' hajde ljudi da to stavimo u kraj, jer je to zaista nebitno u celoj ovoj prici. Najbolje bi bilo kada bi sve to o cemu se govori bila jedna sasvim normalna i prihvacena predstava o voznji (ne samo motocikla). Tako ne bi ni trebala da joj se daju svakakva imena.

Kada je vec pomenuta rec bezbednost, toliko je toga na sta jednostavno ne mozemo da uticemo, pa da se usredsredimo na ono sto moze...koliko je to moguce

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Mozda: (Ne)pacerska voznja

 

 

@pronto

Apsolutno si u pravu da termin nije od najveceg znacaja za temu, ali su u pravu i oni koji kazu da aktuelni naslov moze biti odbojan mladjim kolegama koji spadaju u najrizicniju kategoriju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 85 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Yamaha xtz 750

...

 

Kao i u Karate-u - stalnim ponavljanjem određenih pokreta, u datom trenutku (napad) reagovaćemo nesvesno i na najbolji mogući način....

Svaka čast za primer,bas je dobro rečeno...još da dodam da kad bi se bezbedna vožnja svodila sve na svesno,onda bi voznja motora bilo napor i opterećenje...sto dalje znaci da veće iskustvo donosi i veće uživanje u voznji.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kažu učesnici mnogih foruma sa kojima sam razmenjivao mišljenja da se ne treba mnogo uplitati u rasprave kada se postavi tema...

 

Drago mi je da ima i onih koji su razumeli da je cilj postavljanja ove teme da doprinese pametnijoj, zrelijoj i iskusnijoj vožnji...

 

...Imao sam tu sreću da prođem veliki broj Kurseva bezbedne vožnje motocikala i svuda smo bogami dobro oznojili sedište...

 

Ako neko ima želju da "vozi" sa mnom ima priliku kada god to poželi, PP i to je to.1moto3.gif

 

 

...Ja znam da na ovom forumu postoje ljudi koji mogu jako dobro da iskažu svoja iskustva kako bi neiskusniji mogli makar da pročitaju šta sve može da se desi, a dešava se i nezamislivo. 0stabre.gif

 

Temu sam otvorio zato što smatram da svi imamo moralnu obavezu da naše malo manje iskusne kolege uputimo u problematiku koju nosi ovo naše zadovoljstvo. To je jedini razlog zbog čega ću ovu temu stalno ažurirati i ubacivati neke stvari koje sam ja imao priliku da vidim, probam i naučim.1moto3.gif

 

Pozdrav svima koji su se uključili u ovu temu, nadam se da će još više ljudi izneti svoja iskustva.

 

 

Imao sam čast i zadovoljstvom da se vozim u nedelju, http://forum.bjbiker...10/page__st__20 sa novo pridošlim članom koji je u polasku stao na začelje, tik iza mene a potom vrlo perfidno posle svake stajanke svakom od nas. Kao stariji član i samim tim sveumeći, na konačnom odredištu šepureći sam poturao glavu očekujući da će me potapšati po kacigi kao Rosija, "peglo" sam ko nikad. Potapšo me, al packama, sramota me da iznesem, ne od stida već zato što ne umem da izložim, nit razumeh, niz zapamtih. U povratku je Hornetshooting stao na čelo, pitao sve za diktirajući tempo, ja iza. Strom nema tempomat al ga Persona ima, ista brzina ne bitno ravno, brdo, krivina, reko bi crkla stop sijalica da ne stajasmo, a ja iza ko prikolica na lastišu. Da sam mogao da mu stavim kreč u kofer da curi na zadnji točak, izvuko bi još jednu crtu do Beograda paralelnu postojećoj na asfaltu, moralo bi šublerom da se meri odstupanje. Ide ispred al moja percepcija nešto baguje, čovek ko da stoji na putu, ko da se ne pomera, imao sam utisak da svakog časa može da se stvori iza mene kao što je ispred, ko u crtaćima. Naravno da se neminovno čine pokreti, klaćenja al to tako radi da se stiče utisak ko da se slika zamrzla. Jedino što sam nanišanio je šaltajuće stopalo i po tome se vidi jedino aktivnost. Pokušo sam da kopiram, al bledo, ne uklapa se moj "sportski" gaf. Naravno, bilo je i munjevitih "brisanja" šoferšajbni drskim automobilistima, virtuoznih preticanja... Posle napola mu potrošenih fuzastera, ja spremio sunđer i kredu i rezerviso prvo mesto u magarećoj klupi, ko pravi štreber spremio sam i madžiknu krpicu i vizir kliner da glancam projektor i monitor ko što ribah kacige na Divčibarima. Da, prijavljejem se dodatno kao čunonoša, da bolje ukapiram repere pošto ne znam i ne umem da vozim motorcikl.

 

Da nije bilo Kursa bezbedne vožnje BJB-a, il bi odusto od 2 točka il ne bi bio danas u komadu. Sve ovo je u istom maniru i cilju. Od uličnog edukovanja nema ništa, veoma dobro znam šta je trening i šta se time postiže, bar na 4 točka, a za dva je još vrednije, bar za mene.

 

5 strana sve u belo. Na pretraživačima ima mnoštvo štiva pa kome nije jasno o čemu se radi može brzo da se informiše. Kome je stav suprotan, ne mora da odvraća ostale, tema nije obavezna a još manje konkretnija poduka.I naravno, ne mora ni da bude forumska ako to društvo ne prihvata. Ja ne propuštam da nešto naučim, pogotovu ne Svevišnjeg danom prilikom.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Au Đunto postideh se, pomisliće ljudi da imaš procenat za reklamu.1lol.gif

 

Ako sam uspeo makar delić da ti približim kako bi to moglo da izgleda drago mi je i ja sam prezadovoljan. Najvažnije je ipak ne biti sujetan. Nisam ni ja sveznajući ima još puno da se uči.

 

Pozdrav

 

P.S. Đuntu sam inače upoznao preko foruma kao i sve ostale sa kojima sam imao priliku i zadovoljstvo da se družim i vozim

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Au Đunto postideh se, pomisliće ljudi da imaš procenat za reklamu.1lol.gif

 

Ako sam uspeo makar delić da ti približim kako bi to moglo da izgleda drago mi je i ja sam prezadovoljan. Najvažnije je ipak ne biti sujetan. Nisam ni ja sveznajući ima još puno da se uči.

 

Pozdrav

 

P.S. Đuntu sam inače upoznao preko foruma kao i sve ostale sa kojima sam imao priliku i zadovoljstvo da se družim i vozim

 

I treba da te sram, i ja bih se stideo da tako dobro vozim ko ti :care:. Ono o čemu smo pričali kratko za zajedničkom trpezom, tj. mi pitali a ti objašnjavao, tako u načelu vozim auto, da ne detaljišem kako se prošunjam preko Slavije, Beograd. Al motorcikl sam smatrao isključivo kao muškaranje i lečenje kompleksa mada uvek u paraleli primenjujem postulate ove teme, koliko mi tehnička veština dozvoljava, a nemam je ni blizu tebi pogotovu što je moje izvozavanje pod uticajem šampionskog drugovanja i malo ima dodirnih tačaka sa vožnjom van piste. Sad kapiram zašto trenutno ex šampion privatno ne vozi motorcikl.

 

Zanimljivo je da znam ljude koji jako dugo vozaju motore i nešto nemaju udese, ne znaju šta je kaunterstiring, a ima i onih sa dugim stažom koji teraju ko ja svoja prva 2 točka, idem levo, vučem k sebi korman ala auto, dok se nisam omlatio ko kruška i na BJB kursu doživeo prosvetljenje. Kad se vozam iza takvih uopšte mi nije jasno kako su živi.

 

Od drugara motordžije klinac dobio skuter lane. Skoro na sred prave, široke i prazne ulice tresnuo u kamen, na sreću bez posledica, klasična fiksacija koju nam je Laza razjasnio. Predlago sam drugaru da prenesem klincu bar deo što sam čuo i naučio od Evil Zoa, ma kako da neki Đuntićić uči ikog. Kad god imam neku vruću situaciju odmah mi Laza nađe izlaz, neverovatan dar prenosa i usađivanja znanja, ti isto tako imaš tu plemenitu osobinu i već sam ti unapred blanko zahvalan, kao Evilu. I čemu sujeta, sa ponosom se hvalim da sam naučen od Laze.

 

I još nešto, u ovoj posrnuloj sredini, ne mislim na forum naravno, generiše se samo loše, ono što dobro je odmah se stavlja na stub srama. Kad sam te vido kako se okrećeš pod punim kormanom sa pola na sat, a deluje ko da si magnetom zalepljeno stabilan, sve mi bilo jasno ne znajući ti rodoslov. Dokle više da dobro ustupa.

 

(Ja jako retko izražavam divljenje, ni ženama, nisam idolopklonik, tako da sam se privremeno prevazišo.)

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Dobro ljudi, još pre tri stranice pitah za kokretne savete. Ozbiljno sam pitao.

Sve do sada smo se bavili semantikom i načelima kojih se pridržava svako ko ima 2.000 km u dupetu sa bilo kojim prevoznim sredstvom i malo mozga.

Kome fali ovo drugo, ne vredi mu govoriti da kada se namerava preticanje između ostalog u trenutku treba obraditi informacije - marku vozila, tip vozila, registarsku oznaku grada, da li je privatno ili firmino, da li ga vozi muško ili žensko, da li vozač telefonira ili čačka nos, pa na osnovu tih podataka proceniti koliko je bezbedno krenuti u preticanje, obilazak ili provlačenje.

Eto, neka ova poslednja rečenica što napisah bude mojih pet centi na temu anticipacije u bezbednoj vožnji.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Predpostavljam da će Hornet izneti siže niza konkretnih ali opštih smernica za preduslov bezbedne vožnje, jer jednostavno vozač budala ima nepresušan izvor budalaština i praktično nije moguće svaku nabrojati. Kroz priču, iskustvo, savet... se stiče sposobnost razaznavanja i predviđanja mogućeg lošeg scenarija koji može da se desi.

 

Zamišljeno iscrtavanje zadnjim točkom još jedne idealne linije po asfaltu je u stvari jedan od metoda. Ja prvi napadam krivinu tražeći joj idealnu putanju preko temena, ulazeći i izlazeći što šire, često prelazeći preko razdelne linije glavom skidajući muve sa tuđih šoferšajbni, ili silazeći uz ivicu razgrčući šljunak i čelepenkom rizikujući da postavim čitulju na banderu, kao, to je to. Bezbedna postavka je da se kreće isključivo unutar zamišljenog koridora, svoje trake, ko između 2 zida, bez Rossovanja, a opet toliko to brzo njemu ide da kad ja prođem zavoj, on mi već odmako.

 

Na žalost apropo nesreće na Ibarskoj, http://forum.bjbiker...novca-20102012/, od prvog lošeg klinačkog iskustva, kad god mi u susrtet nailazi kolona, uvek predpostavljam da može nešto slično da se dogodi, prelazim u defanzivan mod, pored ablenda, predupređujem pomeranjem skroz u desno i tražim mogući izlaz ako bude morala beganija, puštam gas i spremam se da kočim. lako je biti pametan posle i u tuđoj muci, možda bi , da je Dragan razmišljao i bio podučen, stvorio sebi neku šansu, da je recimo bio bliže ivici i jednostavno se sam usmerio u kanal ili bio samo oboren i očešan a ne katapultiran.

 

@Drvodelja-tvoje pominjanje mobilnog telefoniranja je izuzetno čest slučaj, ispada zbog toga je svako doživeo. Lično se trudim da uočim dal neko telefonira, čak držeći telefon dole koristeći spikerfon. Ja od takvih zazirem, izbegavam obilaženje i pravim rastojanje dok se ne vrati u vožnju, ili sviram uporno dok mi se ne okrene i osvesti da sam tu. Ako procenim da sam dovoljno bezbedan, obilazim ga u širokom luku sa maksimalnim mogućnostima za beg. Samo sviranje i odma u manevar nije sigurno jer taj možda vodi besnu svađu i skroz je mentalno isključen, kreće se po inerciji i ne zna kuda, može jednostavno da zabode bremzu.

 

Spontano mi se javlja predlog da nije loše navesti tipične i najčešće loše situacije ala mobilni. Hornet?

 

(Mojih par Dinarčića, možda nekad bude jači od $, ko što je bio)

 

(Izvinjavam se što sam uzeo banak, imam isuviše godina na žalost, ujedno i dugo iskustvo na 4 točka zahvaljujući kome opstajem na 2)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

Jedan od češćih uzroka udesa motociklista je tzv. oduzimanje prvenstva prolaza od ostalih učesnika u saobraćaju (čitaj: veći i jači od motocikla).1hmm.gif

 

 

Kako definisati ovaj fenomen? Koliko puta vam se desilo da vam vozač koji vas je "isekao" kaže "nisam te video"? Pa kako da me ne vidi na motociklu sa upaljenim farom? 0stabre.gif

 

Uradite jedan eksperiment. Kada uočite motociklistu ispred sebe dok vozite automobil uzmite pakovanje žvaki i postavite je ispred siluete motocikliste. Više ga ne vidite. Potrebno je samo pakovanje žvaki da bi vas zaklonilo od pogleda vozača automobila. Toliko smo uočljivi u saobraćaju. Moramo stalno imati na umu koliko je naša slueta mala u odnosu na ostale učesnike (automobili, kamioni, kombiji, autobusi i da ne nabrajam više). Uvek ovo morate imati na umu kada vozite.

 

Dakle, oduzimanje prvenstva prolaza smatra se svako pogrešno ponašanje ostalih učesnika u saobraćaju. Ili da bi ti neko oduzeo prvenstvo prolaza mora da napravi neki prekršaj:

- da skrene bez davanja pokazivača pravca,

- da pređe iz suprotne trake u tvoju jer je uočio slobodno mesto na parkingu,

- da skrene u jednosmernu ulicu u suprotnom pravcu u punoj brzini,

- da prođe na znak stop,

- da se okrene na auto putu zato što je promašio skretanje i pustite mašti na volju šta sve može da padne nekome na pamet

 

Meni se desilo da mi je pešak iskočio na auto putu kod Franša preskačući pritom ogradu visoku preko dva i po metra koja služi kao barijera 0stabre.gif. Pa ko je onda paranoičan?

 

Po nekom nepisanom pravilu do oduzimanja prvenstva prolaza može doći bilo gde i u bilo koje vreme, a najčešće će se dogoditi na najnezgodnijem mestu i u najnezgodnije vreme.

 

Ovo je priča samo o motorizovanim učesnicima u saobraćaju, a gde su naši dragi pešaci.

 

Nastavak sledi ovih dana

 

 

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ako dovoljno blizu stavis paklo od zvaka, mozes i sleper sakriti. Ali da jesmo slabo uocljivi, jesmo.

Pogotovo ako se pritome uopste ne gleda, kao sto je (cijenim) u 99% slucajeva kada se kaze "nisam te vidjeo".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
Ja prvi napadam krivinu tražeći joj idealnu putanju preko temena, ulazeći i izlazeći što šire,

Nakon nekoliko voznji van grada po magistralnim putevima (narocito kroz i blizu sela) skapirao sam da je svako priblizavanje srednjoj liniji nepotreban rizik. Vise puta sam tako u levoj krivini "trazio teme" kad su mi u susret izletali kreteni koji su kolima gazili po pola metra moju traku, pa sam morao naglo da kocim i bezim u desno. Vozim sredinom trake, paralelno sa razdelnom linijom. U ostalom, sto je krivina ostrija to se manje dobija u preglednosti sirokim ulaskom...

 

Nedavno sam imao priliku da mi odrzi cas voznje policajac koji 17 godina vozi motor u sluzbi, i samo je potvrdio ovo sto sam rekao, recima "desna polovina trake je tvoja" (naravno, ako ima rupa, izbegavam ih). Osim toga, usvojio sam i "supermoto" nacin skretanja, tako sto guram motor u stranu (a ja ostajem iznad) umesto da se naginjem sa motorom - zato sto mi je lakse da iz te pozicije (ako je potrebno zbog rizle ili bilo cega drugog) brzo ispravim motor.

 

Ako pricamo o magistralnim putevima, meni licno je 80-90 kmh idealna brzina u kojoj nisam pod stresom i imam vremena da reagujem a da ne moram naglo da kocim. Ako vozim kroz naseljeno mesto gde ima kuca cije dvoriste izlazi direktno na put, tu idem jos sporije. Razlog je sto su mi par puta izletali psi iz dvorista koje je nemoguce videti dok se ne nacrtaju na putu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nakon nekoliko voznji van grada po magistralnim putevima (narocito kroz i blizu sela) skapirao sam da je svako priblizavanje srednjoj liniji nepotreban rizik. Vise puta sam tako u levoj krivini "trazio teme" kad su mi u susret izletali kreteni koji su kolima gazili po pola metra moju traku, pa sam morao naglo da kocim i bezim u desno. Vozim sredinom trake, paralelno sa razdelnom linijom. U ostalom, sto je krivina ostrija to se manje dobija u preglednosti sirokim ulaskom...

 

 

Prva recenica...jos i nekako. Poslednja je velika zabluda.

Uvek treba ulaziti siroko.

U pocetku se tako sklanjas od tih eventualnih koji bi mogli da predju u tvoju traku, jer su se prethodno sigurno precenili (i svoje vozilo), a na izlasku takva jedna putanja ti omogucava da bolje izaberes svoju liniju kretanja, ranije ispravis motor i dodas gas, jer opasnost moze da se krije i sa tvoje desne strane, a kada je krivina zaista ostra ni to se nevidi.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Poslednja recenica (o preglednosti) je stvar jednostavne geometrije, koga ne mrzi da nacrta videce.

Ne znam da li smo se razumeli - ali sirok ulazak u desnu krivinu podrazumeva da na ulasku vozim blizu razdelne linije, a rekoh zasto to ne volim. Sirok ulazak u levu je ok, ali ne "trazim teme".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja