Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Drug član, 652 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Na sajtu pise da moze i za elektronski potpis. Nisam koristio to.

 

Do sada sam koristio e-upravu samo za pasos i kovid potvrde za putovanja. Jeste "malo" neprijatno kada treba da prodjes kroz špalir nervoznih ljudi koji cekaju ispred PU. Nije lako u trenutku im objasniti da ti imas zakazano kada vecina njih i ne zna za ovu opciju.

 

Iskreno, i ja nemam naviku da ovako zavrsavam vec mi je u glavi da cu "oci u oci" to lakse da zavrsim. Zato me je i zanimalo da li je ovo zazivelo medju narodom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 888 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Ja sam preko e-uprava i vozačku obnovio i stigla na kućnu adresu. Za to je potrebno imati elektronski potpis i da LK ne bide starija od 5 godina.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
4 hours ago, X8 Vračar said:

Sviđa mi se kod euprave što dodaju +100din za plaćanje karticom online. 

To je provizija banke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
33 minutes ago, vasa.93 said:

To je provizija banke...

Nije provizija banke nego uvećavaju transakciju kad izabereš karticu kao metod plaćanja. Kako u bilo kojoj drugoj prodavnici ne postoji "provizija banke" nego je ista cena za svaki način plaćanja (retoričko pitanje samo da prikažem pljačku). 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3046 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Moje iskustvo - stiže mi poresko PDF rešenje za stan u elektonsko sanduče eUprave. Wow. I falabogu, pogrešno, duplo obračunato.

 

OK, gde sad da kliknem da reklamiram poso, mislim se u sebe. Pa nigde. Reklamacija ide ovako - Odštampaj to rešenje, napiši i odštampaj primedbu\žalbu, čekaj u redu i plati taksu za žalbu u pošti ili banci (nešto preko 400 din čini mi se), jer ti treba "peti" primerak sa pečatom, otidi zatim u lokalnu PU, čekaj u redu da predaš materijal i uplatnicu na pisarnici, da ti čika udari veeliki pečat i da dobiješ broj.

 

Posle mesečak dana, za divno čudo, primedba je uvažena. Dobio sam i pismo na adresu da je porez ponovo ispravno obračunat, a i novo rešenje u eSanduče.

 

Otrilike tako i ciga zamišlja raj - pritisneš dugme a ono ti džak od 100 kg sam padne na leđa :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250



Nije provizija banke nego uvećavaju transakciju kad izabereš karticu kao metod plaćanja. Kako u bilo kojoj drugoj prodavnici ne postoji "provizija banke" nego je ista cena za svaki način plaćanja (retoričko pitanje samo da prikažem pljačku). 




Naravno da postoji provizija banke pri svakom plaćanju karticom. Već je uračunato u cenu. Problem je što su cene i za gotovinsko plaćanje povećane za taj iznos.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Provizije prilikom plaćanja karticom nisu samo od banke nego i od procesora, izdavaoca kartice, itd. Kompleksno je pitanje ali nije to bila suština. U prodavnici je jasno istaknuta cena, bez obzira na način plaćanja (naravno u okviru prihvaćenih načina plaćanja prodavnice). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
1 hour ago, X8 Vračar said:

Nije provizija banke nego uvećavaju transakciju kad izabereš karticu kao metod plaćanja.

Naravno da jeste. I to se jasno vidi. Ako se dobro sećam, transakcija se može obaviti preko Komercijalne ili Intesa banke, i u zavisnosti od izbora banke iznos provizije bude drugačiji.

 

U svakom slučaju su kolege već dale dodatno objašnjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Upravo ti kažem da je sve sasvim jasno, meni, a i ostalim kolegama koji su se javili. Trenutno samo tebi nije. I ne koriste oni banku, nego ti, odnosno mi koji plaćamo karticom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

To je za do što ne razumete kako funkcioniše plaćanje karticama. Meni moja banka izdaje moju karticu. Ostalo nije moja banka nego oni koriste svoju banku. Ne mogu ja koristiti njihovu banku koju su oni izabrali i da plaćam njihovu proviziju. 

 

Uglavnom da zaključim, eUprava liči na neki digitalni smederevac.

Promenio član X8 Vračar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne, nego ti ne razumeš državni aparat, a i ovde se pomalo praviš lud.

 

Imaš opciju da uplatiš bez provizije, direktno na račun poreske uprave. Ili opciju da to odradiš karticom, domaćom ili stranom, posredstvom neke od ponuđenih banki, apsolutno nezavisno od toga da li je to možda tvoja banka ili ne, koje će za tebe da obave transakciju i, razume se, naplate ti tu uslugu.

 

Nigde u svetu država ne plaća proviziju banci umesto tebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Visina takse je jasno istaknuta, to su pare koje država hoće da dobije i koje će dobiti.

 

A ko ne zna kako kartice funkcionišu mora da shvati da je to trostrani ugovor. Pričao sam o tome ranije.

Onaj ko prima uplatu može a i ne mora da ima zaključen ugovor sa kartičarskom kompanijom i tako preuzme proviziju na sebe. Njega ne zanima koje ste ugovore vi potpisali.

A potpisali ste kao što sam rekao trostrani ugovor i to sa bankom i kartičarskom kompanijom (Visa, Master, American express itd) gde k.kompanija plaća uslugu, proizvod i to joj vaša banka nadoknađuje, a k.kompanija za uzvrat naplaćuje proviziju za tu uslugu.

Provizija će biti plaćena sigurno, samo od tipa kartice i zapravo ugovora koje potpisuju banke sa posrednicima zavisi kolika će provizija biti.

 

Iz toga g razloga nemojte plaćati neke sitne iznose karticama, pogotovo za proizvode koji svuda isto koštaju (novine, cigare itd) u malim lokalnim prodavnicama, jer na taj način ljidima ubijate svu zaradu jer će oni platiti proviziju i neće zaraditi ništa 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
13 hours ago, vasa.93 said:

 

Nigde u svetu država ne plaća proviziju banci umesto tebe.

 

Mogli su bolje da pregovaraju sa bankom i u korist građana obezbede proviziju od 1 do 10din. Verujem da je ogroman broj transakcija u korist budžetskih računa. Najlakše je prevaliti troškove (u koje osnovano sumnjam da se neko ugradio jer ne dobije niko tek tako posao od države). U svetu gde je korišćenje elektronskog plaćanja toliko penetriralo da ljudi sladoled plaćaju smart watchom, ako se ja pravim lud, onda neka budem lud zaista. 

 

 

3 hours ago, Skyrunner said:

 

Iz toga g razloga nemojte plaćati neke sitne iznose karticama, pogotovo za proizvode koji svuda isto koštaju (novine, cigare itd) u malim lokalnim prodavnicama, jer na taj način ljidima ubijate svu zaradu jer će oni platiti proviziju i neće zaraditi ništa 

 

Ovo ne znaš unapred koliko će biti naplaćeno provizije za iznos transakcije kao što niko ne zna unapred koji će se kurs primeniti za transakcije u stranoj valuti. Zavisi od obe banke, čija je kartica, čiji terminal, tarife kartične kompanije, itd. Da ne širim, zato su pokušali da uvedu Dinu ponovo ali se tek tu, deluje mi, došlo do problema. 

Naravno, smanjenjem upotrebe casha se izbegavaju drugi troškovi, ne može niko da opljačka lokalnu prodavnicu itd.kao što rekoh da ne širim. 

Promenio član X8 Vračar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3046 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 23 minuta, X8 Vračar je napisao:

(u koje osnovano sumnjam da se neko ugradio jer ne dobije niko tek tako posao od države

Naravno da se ugradio. Ljudi ponekad smetnu s uma, u zemljama poput naše, sve se radi zbog korupcije, ne po meri građana. Korupcija je pokretač stvari ovde, da toga nema, ništa ne bi ni mrdalo.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
On 3.10.2022. at 21:04, X8 Vračar je napisao:

Nije provizija banke nego uvećavaju transakciju kad izabereš karticu kao metod plaćanja. Kako u bilo kojoj drugoj prodavnici ne postoji "provizija banke" nego je ista cena za svaki način plaćanja (retoričko pitanje samo da prikažem pljačku). 

Za nijansu cu skrenuti sa teme.

Agencija Sunce gde registrujem kola,naplacuje proviziju ako placas karticom. Dosao po zavrsen predmet,na koverti pise 29850,racun unutra isti iznos. Izvadim karticu i oni mi naplate 30000. Malo je reci da sam poludeo . 10 minuta su mi objasnjavali zasto je to tako,i nisu uspeli. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
On 3.10.2022. at 13:07, doktor je napisao:

Jel može da se zakaže za dobijanje elektronskog potpisa?

Moze. Ja prosle nedelje odradio. Cak ima opcija i da se elektronski lreko aplikacije nesto napravi, ali sam ja posle par minuta odustao i zakazao termin. Moze danas za sutra, ne moze danas za danas.

 

On 3.10.2022. at 21:22, boza_kg je napisao:

Moje iskustvo - stiže mi poresko PDF rešenje za stan u elektonsko sanduče eUprave. Wow. I falabogu, pogrešno, duplo obračunato.

 

OK, gde sad da kliknem da reklamiram poso, mislim se u sebe. Pa nigde. Reklamacija ide ovako - Odštampaj to rešenje, napiši i odštampaj primedbu\žalbu, čekaj u redu i plati taksu za žalbu u pošti ili banci (nešto preko 400 din čini mi se), jer ti treba "peti" primerak sa pečatom, otidi zatim u lokalnu PU, čekaj u redu da predaš materijal i uplatnicu na pisarnici, da ti čika udari veeliki pečat i da dobiješ broj.

 

Posle mesečak dana, za divno čudo, primedba je uvažena. Dobio sam i pismo na adresu da je porez ponovo ispravno obračunat, a i novo rešenje u eSanduče.

 

Otrilike tako i ciga zamišlja raj - pritisneš dugme a ono ti džak od 100 kg sam padne na leđa :)

Ako nisi prijavljen na tu adresu, a vlasnik si, onda stigne duplo. Nije greska nego se smatra da ako ne zivis na adresi, izdajes objekat, pa peglaju dupli porez.

E sad, ako si ti bio prijavljen a to njima jos nije evidentirano (a to kod nas zna da potraje), eto belaja. 

Meni je pre par dana stigao isto tako porez duplo na kucu koju sam kupio. Ali sam ja okasnio sa prijavom na tu adresu i sad moram da idem istim putem kao i ti ako hocu da se obracuna normalan porez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa sad kako se uzme, meni su rekli da je taj "dupli" u stvari normalan porez, a ako je porez na nekretninu u kojoj zivis, dobija se 50% popusta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3046 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 9 sati, abarth_maniac je napisao:

E sad, ako si ti bio prijavljen a to njima jos nije evidentirano (a to kod nas zna da potraje), eto belaja. 

Meni je pre par dana stigao isto tako porez duplo na kucu koju sam kupio. Ali sam ja okasnio sa prijavom na tu adresu i sad moram da idem istim putem kao i ti ako hocu da se obracuna normalan porez.

Jeste, baš je tako bilo. Ali ništa nisam okasnio, jednostavno sistem ne daje normalnu mogućnost da prođe sve bez greške.

Prodao sam stari stan, kupio drugi i podneo poresku prijavu za taj, jer je kratki rok za podnošenje. U tom trenutku, bila mi je LK na staroj adresi, na novoj nije ni moglo da bude. Adresu stanovanja sam odmah zatim promenio na novu u MUP-u, kao i za svoje članove porodice.

Poresko rešenje su uradili nekoliko meseci kasnije, koristeći stari papir sa zastarelim podacima. Zašto službenica nema mogućnost, ili neće da proveri aktuelno stanje u toku obrade, elektronski recimo, to je zapravo pitanje?

U čemu je poenta eUprave, kad na svaki šalter ponaosob moraš da nosiš papir i da ispravljaš krive drine?

 

Drugi primer - na adresu stana koji sam kupio, stižu neki izveštaji iz banke i saobraćajne kazne u poštansko sanduče, na imena stanara koji su tu nekada živeli i bili prijavljeni na tu adresu. Otišao sam u MUP da pitam šta mogu da uradim, pošto sam sad ja vlasnik, ne želim da mi nepoznata lica budu prijavljena na moj stan. Službenica mi reče da MUP ne može da daje informacije ko gde živi, ali mogu da priložim kupoprodajni ugovor i da prijavim nove članove, platim taksu bla bla.

"Ali gospođo, ja sam to već sve uradio kad sam prijavljivao prebivalište" rekoh joj, ali ona vrti glavom i reče da to isto moram da ponovim!

Nisam bio uveren da zna šta priča, pa sam odustao, iznervirala me, ali poenta je što smatram da eUprava mora i može da rešava ovakve i slične probleme, ne da bude samo kalendar za zakazivanje.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: SYM CRUiSYM α 300

Dobri primeri. Te stvari su sulude, slično se i meni dešavalo pre nekoliko godina. Vidim, ništa nije promenjeno. Zašto nisam iznenađen!?
Izgleda da eUprava radi samo ove "jednostavne" usluge, dok bi joj osnovna uloga trebala biti upravo smanjenje troškova i vremena nas korisnika.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja