Jump to content

Moto Zajednica

Novi kardan svakih 60.000 km na BMW vodom hlađenim bokserima

Recommended Posts

  • Drug član, 1511 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

“Značka” se ne doplacuje vise samo novcem vec i glavom.

Srecom niko jos nije javio da je neko nagrabusio zbog problema sa kardanom a nadam se i da nece

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 23 minuta, Sharky - Alex je napisao:

Kupis motor od 30000€ i u salonu ti kazu, “ovo” moze da ti pukne i da blokira tocak i da pogines, inace je jako dobar motor

:lol3:

Isto može da ti se desi i sa lancem ako ga ne održavaš...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6820 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
23 minutes ago, Sharky - Alex said:

Kupis motor od 30000€ i u salonu ti kazu, “ovo” moze da ti pukne i da blokira tocak i da pogines, inace je jako dobar motor

:lol3:

Zaboravio si kočiona klješta koja se umrse u zbice točka :D A beše i prednja viljuška koja puca. R1200GS uljani je poslednje što valja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
32 minutes ago, Sharky - Alex said:

Kupis motor od 30000€ i u salonu ti kazu, “ovo” moze da ti pukne i da blokira tocak i da pogines, inace je jako dobar motor

:lol3:

Sreća moja što nemam 30000 evra da dam za motor, inače bih se sada baš smorio :D

  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 662 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200

Много људи доживљавају ГС неуништивим, да му не треба одржавање и остало. Мислим да је за то све крива реклама ( она продаје на крају крајева) и да он служи за скакање са стене на стену, прелажење потока, блата до резервоара и остало…Ја га лично доживљавам као мотор који ти даје уживање по попуту, и који ти дозвољава силажење ван пута а да су то већ утабане и нормалне стазе, за све остало лака кросерица… И да, одржавање је основа сваке машине, јер у сваком случају ћеш платити, само зависи кад, где и шта…

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4691 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
Pre 1 sat, waterman je napisao:

Zna li neko šta je tačno problem sa kardanom ? Smešno mi je objašnjenje- moze da ostane bez pogona. To su objašnjenja za apsolutne laike sa debelim novčanikom.

Da li je neki krstak, ležaj ili možde problem konusno /tanjirasti zupčanici ? 

Sam unutrašnji deo kardana ima hard gumu koja je izlivena unutra a u njoj je cev sa zupcima u koj se ugura muški deo kardana. Pa ta guma se pokida, odlepi  i kardan vrti u prazno. Dalje nećeš moći !

 

Nekada su BMW boksei imali 30-50ks pa nije bilo problema. Sada su 130-150 ks. Normalno je da kardan trpi mnogo više sada. 

Isto je i u kombijima. Nekada su veliki Mercedesovi kombiji imali 90-100ks, sada mogu na trke....

Promenio član srbac
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 21 minuta, Sharky - Alex je napisao:

 

Srecom niko jos nije javio da je neko nagrabusio zbog problema sa kardanom a nadam se i da nece

 

Skoro sam imao čoveka, u Norveškoj mu se to desilo, uspeo je da prođe bez lične štete.

 

pre 12 minuta, Alekre je napisao:

Zaboravio si kočiona klješta koja se umrse u zbice točka :D A beše i prednja viljuška koja puca.

 

Viljuška se razdvajala u spoju, posle je to rešeno.

 

Nisu zadnja klešta problem, već loši točkovi i to svi i oba na vodenjaku, koji više koji manje, usledio je i opoziv, ali... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4691 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Trajanje lanca i lančanika ne zavisi samo od podmazivanja....

Promenio član srbac
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 6 minuta, srbac je napisao:

Sam unutrašnji deo kardana ima hard gumu koja je izlivena unutra a u njoj su zupci u koj se ugura muški deo kardana. Pa ta guma se pokida, odlepi  i kardan vrti u prazno. Dalje nećeš moći !

 

Nekada su BMW boksei imali 30-50ks pa nije bilo problema. Sada su 130-150 ks. Normalno je da kardan trpi mnogo više sada. 

Isto je i u kombijima. Nekada su veliki Mercedesovi kombiji imali 90-100ks, sada mogu na trke....

 

Nije u pitanju guma koja je ublažavač trzaja, za vo 12 tak godina ni jedan raspali, a nešto nisam ni po netu nailazil da se guma razlepljuje.

 

Problem je u samoj geometriji reduktora, previše vremena rada je u velikim uglovima, naročito kod ADV modela, pa dolazi do bukvalno loma krstaka, delom je zaslužna ugradnja i kasnije održavanje, primarno je konstrukcija, mada postoji rešenje i za ovakve uslove, ali je verovatno skuplja proizvodnja, pa je računica ovako isplatljivija. Snaga jeste veća, to sigurno utiče, ali ne baš toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 19 minuta, Немања je napisao:

Много људи доживљавају ГС неуништивим, да му не треба одржавање и остало.

 

Apsolutno tačno, kupe ljudi starog GSa 25 godina i misle da osim ulja, nema ništa da se radi i održava. Imo sam čoveka, gume jedno 12 godina stare, jedva kupio nove. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4691 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Mada to crkavanje kardana je jedan od 5000 motora !!!! Ispada sada da je to dobar dan...

Kada BMW treba da se pljuje onda se svi udruže. Premium model, premium cena, premium održavanje.... ništa nepoznato.

Promenio član srbac
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
1 hour ago, srbac said:

Sam unutrašnji deo kardana ima hard gumu koja je izlivena unutra a u njoj je cev sa zupcima u koj se ugura muški deo kardana. Pa ta guma se pokida, odlepi  i kardan vrti u prazno. Dalje nećeš moći !

 

Nekada su BMW boksei imali 30-50ks pa nije bilo problema. Sada su 130-150 ks. Normalno je da kardan trpi mnogo više sada. 

Isto je i u kombijima. Nekada su veliki Mercedesovi kombiji imali 90-100ks, sada mogu na trke....

A što tih problema nema, recimo, na mom K1100RS sa 100 KS? Paralever je na njemu i K100RS sa 16 ventila primjenjen u isto doba kad i na R100GS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4691 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Tvoj motor ima manji hod ogibljenja pa je zato ugao pod kojim radi kardan manji. Pisao je gore to Đunta !!!

 Adventure model ima još veći hod...

Promenio član srbac
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovim proglasom nisu obuhvaćeni svi modeli BMWa koji nose kardan.

Relativno kratko vratilo a veliko smicanje osa, čine nepovoljne uglove, čime se opterećuju ležajevi, zatim, nužna promena dužine vratila se odvija na kraju, a ne na sredini, što dodatno opterećuje krstake, ako nije sve dobro spakovano, može doći do otključavanja drugog kraja ili zaglavljinja hoda i na kraju do preopterećenja i loma vremenom. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 681 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Занимљиво, људи се баш потрудише да оправдају целу ситуацију и зашто и зашто толико... то је изгледа тако нормално и тако и треба да буде... ко ми крив кад не разумем...

Сент фром мај Шајоми...

  • Sviđa mi se 1
  • Tužan 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Onda je vreme je da smisle neko drugo resenje, kardan je izgleda stigao do svojih krajnjih granica mogucnosti, prosto ne mogu da verujem da jedna ogromna korporacija poput BMW-a nije u stanju da smisli nesto bolje :stabre:  nego se blamiraju s tim forama zamena kardana na 60.000km .... :neznam: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 662 postova
  • Lokacija: Велика Плана
  • Motocikl: Xciting 500-Tdm 900-Версис 1000-GS1200
pre 7 minuta, Disko Nindža je napisao:

Onda je vreme je da smisle neko drugo resenje, kardan je izgleda stigao do svojih krajnjih granica mogucnosti, prosto ne mogu da verujem da jedna ogromna korporacija poput BMW-a nije u stanju da smisli nesto bolje :stabre:  nego se blamiraju s tim forama zamena kardana na 60.000km .... :neznam: 

Знају они и могу да направе да то буде како треба али једноставно све је постало бизнис. Скоро сви произвођачи што у ауто што у мото индистрији приморавају те да идеш у овлашћени ради сервиса и одржавања, па кад истекне гаранција, полако креће да цркава свашта нешто, из разлога што оно знају и прорачунали су да ти више нећеш у овлашћени, па ајде да мењамо делове и зарађујемо.  Све је то мафија, али нажалост, немаш куд…:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 12 minuta, Alekre je napisao:

Rešenje je super Tenere

Upoznao sam čoveka koji je prešao 400.000 sa njom, skinuo poklopac ventila da ih našteluje - kad ono, oni u specifikaciji i dalje. :lol: Super Tenere je neverovatno pouzdan i povozan motor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4595 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 31 minuta, Disko Nindža je napisao:

Onda je vreme je da smisle neko drugo resenje, kardan je izgleda stigao do svojih krajnjih granica mogucnosti, 

Nije stigao do svojih krajnjih granica. Ide se na uštedu mase, na što lakše materijale, da bi se trkalo sa konkurencijom. Što sa sobom vuče smanjenje radnog veka. Sve je sad zamišljeno da se tera nekoliko sezona i posle da se pređe na novije. Ne kupuje se više vozila za ceo život, već na period od 5 - 10 godina. To pije vode u bogatijim državama, dok mi i dalje gledamo na vozilo kupljeno 2010. godine kao da je novo.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja