Jump to content

Moto Zajednica

Novi kardan svakih 60.000 km na BMW vodom hlađenim bokserima

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Ni njemačka kvaliteta nije što je nekad bila...

 

Motorrad 24/2023: BMW će od sada besplatno zamjenjivati kompletnu kardansku osovinu na svim vodom hlađenim 1200 i 1250 (GS, R, RS, RT) bokser modelima, svakih 60.000 km.

 

Screenshot_4.jpg.f56e2aed5b23309a646916c0b283affd.jpg

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Jes' i kaže da će za novi R 1300 GS to morati svakih 80.000 km i da će vlasnik sam plaćati oko 900 eura. Skupo sr.nje...

Promenio član FFBikerSar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07
pre 2 minuta, Luckygsxr je napisao:

Za 80.0000 km koliko se promeni lanca i lančanika?

Točno tako.

Tko ima para za to 900 eura mu nije problem.

Imam prijatelja, a što bi se reklo ima para ko salate, kaže: Sve što možeš kupiti i platiti s novcem to je samo trošak.

Inače ima 6 Mercedesa S klase, novi gs 1250tb i r 1250r i uopće se ne sekira

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1286 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Koliko sam mogao da shvatim, nije poenta priče ko ima a ko nema para, već da je neko snizio kvalitet (narodski - krenuo da ošljari) a digao cene u nebesa što vređa zdrav razum.

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Đunta objasnio situaciju, nemam šta da dodam... :D

  

Pre 1 sat, đunta je napisao:

Dalje, kod serije R1200 vazdušno hlađenje, kardani isto nisu kako bi trebalo da budu, dok na još starijim serijama, R1150 i R1100, crkavanje vratila je na nivou statističke greške i mahom potiče zbog promašaja pri nekoj kasnijoj nestručnoj manipulaciji, ne podmazuje se osim usput.

Zna BMW i te kako šta je dobro vratilo, ali im se ovaj današnji pristup više isplati, prošlogodišnju kampanju opoziva kardana, svi su protumačili kao brugu za kupce, a ne da je u pitanju loša i konstrukcija i kvalitet materijala, tek će ovo sada biti cenjeno. Podsećam, novi GS sa opremom koji svi hoće, mislim da prelazi 30.000e.

 

Promenio član Paljevina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1286 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Pa i radilica i klipnjače i ostali delovi agregata trpe veća opterećenja pa su ih dimenzionisali u skladu sa tim opterećenjem i ne menjaju se na 80 Kkm?!

Očigledno su gladni para i namerno dizajniraju oslabljene tačke da bi naknadnim servisima još koji put zavukli ruku u džep.

 

Edit: Sada bih i ja trebalo da menjam post pošto je to prethodnik učinio a ja mu odgovorio...

Ubuduće ću citirati...

Promenio član bajker71
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, ovo je obnarodovano pre neki dan, navodno besplatna će zamena biti za čitav radni vek motora. Kontrolisaće se svakih 20.000km i ako se utvrdi da vratilo nije dobro, menjaće se i ranije.

Šta sledi iz ovoga, svi će hteti, ili morati, da idu u zvanične servise zbog kardana, a kad već odu, odrađivače i intervalno servisno održavanje, na tih svakih 20k se pored ulja, radi zamena svećica, filtera vazduha, godišnja zamena kočione tečnosti i servis ventila, ili kontrola, po fabričkim navodima je dozvoljeno jako veliko odstupanje zazora, recimo 0,10-0,17mm, što je povećanje od 70%, međutim, svi vole da čuju da im je motor u okviru specifikacije i da ništa ne treba da se dira, što je pogrešno kad su ventili u pitanju, al svi više vole brze pare na kontroli, nego da se zezaju sa komplikovanim podešavanjem koje je kod pomenutih modela.

Praktično,  svi nezavisni mehaničari će malte ne izgubiti posao i BMW će sve kupce staviti pod svoju kapu.

Dalje, kod serije R1200 vazdušno hlađenje, kardani isto nisu kako bi trebalo da budu, dok na još starijim serijama, R1150 i R1100, crkavanje vratila je na nivou statističke greške i mahom potiče zbog promašaja pri nekoj kasnijoj nestručnoj manipulaciji, ne podmazuje se osim usput.

Zna BMW i te kako šta je dobro vratilo, ali im se ovaj današnji pristup više isplati, prošlogodišnju kampanju opoziva kardana, svi su protumačili kao brugu za kupce, a ne da je u pitanju loša i konstrukcija i kvalitet materijala, tek će ovo sada biti cenjeno. Podsećam, novi GS sa opremom koji svi hoće, mislim da prelazi 30.000e.

Promenio član đunta
  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2637 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

I treba da deru. Kao sto vlasnici kafica i restorana visokim cenama selektuju klijentelu.

Prvo su ih vozili entuzijasti do 2000tih, onda jedan period avanturisti, na kraju  punisici. Kad je stigao prvi GS u grad krajem proslog veka bilo je opste zgrazavanje , na sta lici i cemu sluzi. Najglasniji u kudjenju sad se trude da voze najsveziji model i kunu se u njega.

Sad su oni stariji modeli cenom dostupni, pa ih vozi i Kurta i Murta. 800-900 eura svima naplacivati, kao sto neko rece bar ne menjaju lanac. Da ne pominjem podmazivanje.

Salim se.   ;)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Prevedeno s Google Translate uz korekcije:

 

BMW je promijenio raspored pregleda za sve modele 1200 i 1250 Boxer s vodenim hlađenjem. Ono što je novo je sada obavezna zamjena kardana na svakih 60.000 km, koju će BMW obavljati “besplatno za kupce tokom cijelog vijeka trajanja vozila, čak i ako je limit zamjene dostignut nekoliko puta i bez obzira na starost vozila". Ovako je to rekao portparol kompanije na izričito pitanje MOTORRAD-a. BMW navodi razlog: „Tokom tekućih opservacija na terenu ustanovljeno je da se kardanska osovina modela R 1200 (od 2013.)/1250 povremeno može oštetiti, što narušava funkciju pogona. U pojedinačnim slučajevima može doći do gubitka pogona. Iz istog razloga, BMW je već 2022. godine sproveo kampanju dobrovoljnog opoziva kako bi nadogradio ventilacijski ventil na kardanskom tunelu za R 1200/1250 GS iz 2013., ali to očito nije bilo dovoljno.
Pored pomenutih GS BMW-a, akcija besplatne zamjene uključuje i (vodeno hlađene) cestovne modele R 1200/1250 R, RT i RS. Za novi BMW R 1300 GS, plan održavanja zahtijeva zamjenu kardanske osovine na svakih 80.000 km (pogledajte zadnji broj). Ovo mora platiti vlasnik. Portparol BMW-a je naveo očekivane dodatne troškove za pregled od 80.000 kilometara naveo od oko 900 eura (809,20 eura za osovinu plus deset radnih sati za skidanje i ugradnju).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, bajker71 je napisao:

Zašto se na starijim modelima BMW motocikala nisu menjale kardanske osovine na toj kilometraži (i mnogo većoj)?  :neznam:

 

Kardansko vratilo je poznato od pamtiveka i zna se kako treba da izgleda da bi bio dugotrajni sklop bez održavanja. Konstrukcija kod starojih srerija, do R1200, je bila kako treba. 

Zanimljivo je da  kod modernih kombija, koji pretežno koriste vratila, ona postaju sve lošija i lošija, ranije crkavaju a skuplja su. Meni je bratanac na master studijama u Nemačkoj, studira uporedo ekonomiju i mašinstvo i biće stručnjak za optimizaciju i proizvodnje i poslovanja, upravo je ovo sada to.

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre sat vremena, Ninja66 je napisao:

Najglasniji u kudjenju sad se trude da voze najsveziji model i kunu se u njega.

 

Tako je, a pridružili su se i majstori koji ne da nisu pipali BMW, nego su povraćali i nisu čak ni dozvoljavali da im priđe blizu radionica.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja mogu da razumem da neko iskusi ono zašta nije imao predstavu, pa promeni mišljenje, al da neko preko one stvari radi ono na šta se zgražavao i jede ono što se ne jede zato što ga ima mnogo, zarad para, a to što i radi, mozak mu se tome podsvesno odupire i bio bi srećan da ne vidi to što vidi, a rezultat pod takvom psihozom je uvek diskutabilan, naravno, čast izuzecima.

 

BMW je napravio nad imidž,  bavarska značka još pre Velikog rata i sve su moćniji. U Srbiji po nekim procenama, ima 44 milijardera i 33.000 milionera, u Dolarima, naravno da je to ciljana klijentela, kao i svuda u svetu, ništa novo ni neobično ni neljudski.

Stariji modeli su još uvek u dobroj kondiciji, a novčano relativno lako dostupni, za 3 soma se može uzeti solidan primerak i za još somića se dovede u tehnički dobro stanje i vozi Miško. Vremenom će doći i ovi sadašnji modeli na taj nivo dostupnosti, lepa "Mica trakalica", ko zna koja je to igra, sam je igram.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Para ima, ljudi plaćaju, fabrika zarađuje. Evo novi Audi ima osvetljenje kopče za pojas. Zamisli, u mraku vidiš gde da ubodeš pojas. Do sad nismo znali, mučili smo se. Isto i sa ovim sranjem od BMW-a. Kola su im takva isto.

Promenio član Alekre
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 163 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

Zna li neko šta je tačno problem sa kardanom ? Smešno mi je objašnjenje- moze da ostane bez pogona. To su objašnjenja za apsolutne laike sa debelim novčanikom.

Da li je neki krstak, ležaj ili možde problem konusno /tanjirasti zupčanici ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 9 minuta, waterman je napisao:

Zna li neko šta je tačno problem sa kardanom ? Smešno mi je objašnjenje- moze da ostane bez pogona. To su objašnjenja za apsolutne laike sa debelim novčanikom.

Da li je neki krstak, ležaj ili možde problem konusno /tanjirasti zupčanici ? 

 

Naravno, pukne krstak i može ne da se ostane samo bez pogona, nego ume  da zaglavi i blokira pogon, razbije se kućište i tad strada još i difrencijal obično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja