Jump to content

Moto Zajednica

Da li su stariji motori bolji od novijih?

Recommended Posts

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Automobili su definitivno bili kvalitetniji, sto kompanije i ne poricu samo i ne govore javno, pa ne vidi sto tako ne bi bilo ni u moto industriji.
Opet moraju i oni ponuditi nesto novo svaki put , a sta im ponuditi, pa stoga i ima milion senzora i katalizatora

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ko se sjeca da je 80-tih na Mecki prvi kvar bio izmedju 600 i 900k, Honda takodje imala problema sa prodajom dijelova.
Opelov GSI i danas trazen, jeste uhvati se bas za najlosijeg sto se tice karoserije.
VW smisljeno u svoje najpopularnije motore TSI i TFSI ubacio lose karike, kolika im je isteda bila na 0.5mm sto su ih manje stavili?

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Bolji ili pouzdaniji, sta je bitnije obicnom prosecnom vozacu?
Stari motori su jednostavniji sa manje elektronike i ostalih nepotrebnih govnarija, i to ih cini pouzdanijim, a POUZDANOST je bar meni bitnija.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 251 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Mislim da noviji motori proizvedeni unazad 10ak godina neće tako lako doživjeti status oldtimera.

Proizvodni procesi i materijali su uglavnom "unaprijeđeni" da snize troškove proizvodnje a ne da naprave kvalitetnije i dugotrajnije proizvode.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4805 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

U moto industriji kao i svakoj drugoj, stancaj novo da se prodaje a ne da traje, zadovolji alavo potrosacko drustvo pod parolom mislimo na vas i vasu bezbednost, axa... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Glavni atributi novih motora su što veća snaga, uz što manju težinu, a posledica je manja trajnost i pouzdanost.

Ako uz to dodamo i gomilu elektronike, rezultat je da kad takav motor iznenada stane na putu (ili se upali neka lampica), možemo samo da plačemo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6830 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Problematično je definisati kvalitet. No, mnogo komponenti koje nisu očigledne prave razliku. Sajle i bužiri, el. instalacija, ležajevi, semerinzi, plastične oplate... Drugo, pogledajte nekada ovo: Yamahini Fejzeri, agregati od R6 i R1... Skoro sam servisirao nešto sa drugarom na FZ, klapne usisa, to je kao juče iz fabrike. Hornet 600 i 900 isto vrhunski, Varadero 1000, V2 vrhunskog pedigrea, mnogo primera ima zaista.

 

Sigurno je i činjenica je da se noviji modeli bolje voze, ali sve ostalo je kurton. Sad će neko da kaže, uuuu znaš KTM 1290, Multistrada... Da ali motori od 25.000+ evra koje većina ne može da priušti. Za nižu i srednju klasu... Da sad dobiješ motocikl kao što je bio Hornet ili Fejzer, šanse nema.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155
Pre sat vremena, zika56 je napisao:

Glavni atributi novih motora su što veća snaga, uz što manju težinu, a posledica je manja trajnost i pouzdanost.

Ako uz to dodamo i gomilu elektronike, rezultat je da kad takav motor iznenada stane na putu (ili se upali neka lampica), možemo samo da plačemo.

Ovo je jedan od razloga zašto ne menjam motor koji vozim.

Čitam po forumu kakvi se gremlini pojavljuju gde ima brdo elektronike i koliko se naplaćuju kod majstora.

Mene glava oko toga nije zabolela, samo da ne ureknem sam sebe, samo redovno održavanje poslednjih 10  godina.

A druga stvar, meni jako bitna, rekoh pre neki dan Noletu - vreme sve nepovoljnije za vožnju motora, svake godine vozim sve manje dana. Ne bih da zarobim lepe pare u nešto što ću koristiti svake godine sve manje.

Da se razumemo, novi motori su zbog te silne elektronike i snage sigurno zanimljiviji za vožnju ali ja uživam lepo i sa mojom Suzanom od 15 leta.

Par godina se već lomim oko zamene i kupovine novog motora ali sve više se hladim od te ideje, mada ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ma realno ko ne voli kupiti bilo sta novo, da nam je standard bar duplo bolji prvi bi kupio sebi nov motor, pa makar se i prevario.
Gledam po Americi postoje groblja motocikala, nije to zbog toga sto nisu bili dobri, vec imalo se, moglo se, pa se shodno tome i kupovalo novije

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, Bigor je napisao:

Ma realno ko ne voli kupiti bilo sta novo, da nam je standard bar duplo bolji prvi bi kupio sebi nov motor, pa makar se i prevario.
Gledam po Americi postoje groblja motocikala, nije to zbog toga sto nisu bili dobri, vec imalo se, moglo se, pa se shodno tome i kupovalo novije

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Mislim da si potpuno promašio poentu teme.

Ne radi so tome koliki nam je standard i šta bi kupili (da imamo mogućnosti), nego o trajnosti i pouzdanosti motora starije i novije generacije 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Kolega iznad se lomi. Ja sam svoje vidjenje o kvalitetu vec iznio.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1517 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Starija vozila a i svi tehnicki uredjaji su definitivno bili kvalitetniji, pravljeno je da traje, znala se neka etika, gradila su se imena i brendovi ali je i kostalo.

Ko je tada kupio nov auto planirao je da ga vozi narednih 20 godina isto je vazilo i za belu tehniku i slicno.

Danas cena igra glavnu ulogu, pravi se jeftinije na ustrb kvaliteta.

U nekim normalnim zemljama se nov auto kupuje i menja na 5 godina. Sve je jeftinijije pa se cesce i menja.

Da li kupiti auto/motor star 20-30 godina zato sto je tada bilo kvalitetnije? Ne, to je vec istroseno, isplati se samo ako si majstor i imas vremena i zelje da ceprkas stalno.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Kranjska Gora
  • Motocikl: MZ 175/2

Noviji motori po meni bolji... Stari nekako teško idu, tvrda kvačila, komplikovani zavučeni delovi za zamenu... Sad sve lagano, bez opterećenja, lako, za čas promeniti lanac, lančanike, pločice, servis... Na ruku, pristupačno... I definitivno imam bolji osećaj u vožnji sa novim motorom, povozniji, okretniji.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Negde sam procitao u slicnom kontekstu da kad pravimo ovakvo poredjenje, mi poredimo najkvalitetnije stare motore, koji su i danas u funkciji, sa svim novim motorima u ponudi danas. Stari motori koji nisu bili kvalitetni su vecinski odavno rashodovani, tako da poredjenje nije "posteno" prema novim motorima. 

Verujem da i danas postoje modeli koji ce se pokazati jako kvalitetni, na nivou starih. Da ce nove Afrike, Tenere, Hayabuse da se voze bez problema i za 20 godina.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Generalno tehnika,nauka,industrija,materijali sve napreduje i većina je kvalitetnije. Ima tu i tamo kompromisa zbog cene ali se ne može reći da je sada lošije. Ali noviji motori (kao i sva vozila) su sve složeniji i mogućnost kvara ( u glavnom sitnice) se sa tim i povećava. Jako je teško porediti tzv kvalitet bez neke stručnije analize.

Sent from my M2006C3MII using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4420 postova

Zavisi sta se misli pod bolji. Za voznju sigurno nisu bolji, ipak sto se tice bezbednosti, lakoce upravljanja, elektronskih pomagala, komfora kao i razvoja pneumatika, tu se islo napred. 

 

Sto se tice kvaliteta, to je druga prica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4695 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Novija motona vozila su kvaltetnija od starijih baš mnogo ! (naročito agregati)

 

Motorna ulja su kvalitetnija mnogo

 

Gume su kvalitetnije

 

Vozne sposobnosti i da ne pominjemo

 

Problem je u tome što nas 90% kupujemo polovna vozila sa netačnom km a hoćemo da bude nov nov. :oda2:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Niko ne spori da je u svakoj sveri tehnika i tehnologija napredovala, samo sto i ugradnja najkvalitetnijih komponenti znatno omanjuje profit kompanijama.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1907 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Trebalo bi na početku teme staviti tabelu, da glasamo, nešto kao lajkovi, jedan član-jedan glas. Ili stariji, ili noviji. 

A, gde je granica ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja