Jump to content

Moto Zajednica

Sam svoj majstor

Recommended Posts

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 1 sat, Tošbo je napisao:

Kako se würth izgovara?

Neki kažu vurt, sad Ćaća kaže vort

Ja sam sve kontao da je virt

На енглеском се каже Ворт тако ме овде научили, а ја немачки не знам. Један наш човрк из Македоније је то исто радуо у Скопљу и каже да се доле каже вирт. Он је овде наставио да ради као продавац који иде од сервиса до сервиса и продаје.

 

Pre 2 sati, stegula je napisao:


Cini se bas dobra izrada ovog kljuca, koliki sam ja uspeo da vidim na slikama ovaj sledeci 80-200 je duzi ali mozda gresim


Sent from my iPhone using Tapatalk

Имам тај од 80-200Нм и велићина је одговарајућа. Али рецимо за Дукати и МВ матицу задњег точка је као полуга прекратак. Моја иакуства су да 3/8 су кратки и само пар произвиђача их праве у дужом издању или сам навикао на снапонов алат због тога што слушају савете механичара па праве дуже чегртаљке, окасте или виљушкасте кључеве итд...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Wurth je pakerica. Nešto naletiš da je sjajno nešto ... i ne baš.

Alat im je isto takav. Po meni Berner (isto pakerica) ima nešto bolji alat... Ne mora da znači da sam u pravu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 47 minuta, Andrej_Hotstepper je napisao:

Wurth je pakerica. Nešto naletiš da je sjajno nešto ... i ne baš.

Alat im je isto takav. Po meni Berner (isto pakerica) ima nešto bolji alat... Ne mora da znači da sam u pravu.

 

 

извини шта значи пакерица? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2833 postova

solidne račne su od 30 evra na više i to male ili srednje.To su one koje nikad ne zapinju.Al nikad što je najvažnije nekom ko na vrh merdevina stoji istegljen i pokušava da dohvati šraf.

Drugar bajker je kupio kod kineza ključ za točkove od auta i pukao mu odma i to na šrafu koji nije bog zna šta stegnut.

Ko ima te baš najeftunije za točkove preporučujem da probaju par puta da odvrnu i zavrnu da ne bi ostali negde na putu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Kad je rekao pakerica, kolega je mislio da ne proizvode svoje, nego da pod svojim imenom (brendom) pakuju tj. prodaju proizvode drugih proizvođača.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 57 minuta, Guliver je napisao:

Kad je rekao pakerica, kolega je mislio da ne proizvode svoje, nego da pod svojim imenom (brendom) pakuju tj. prodaju proizvode drugih proizvođača.

E zato je nekom würth super nekom očaj

 

Würth izolirka super, a teflon za cevi očaj

 

Sve zavisi šta kome treba, mehaničarima može da bude okej, a vodoinstalaterima nula

Promenio član Tošbo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
1 hour ago, Guliver said:

Kad je rekao pakerica, kolega je mislio da ne proizvode svoje, nego da pod svojim imenom (brendom) pakuju tj. prodaju proizvode drugih proizvođača.

E baš to. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
18 hours ago, Lone rider said:

Valjda neće, ako već ja nisam nikoga ubio što su mi temu o knjigama i kursevima o održavanju motora pretvorili u recenziju alata :D

Kolega, moram da ti se izvinim jer sam ja taj koji je odveo ovu temu u debeli off topic :(
A najgore od svega je što i meni smeta kad se offuje, i što sam dobrih 5 minuta razmišljao da li da otvorim novu temu o kvalitetu alata (prvenstveno o setovima nasadnih ključeva) a na kraju ne znam iz kog razloga ipak odlučio da pišem ovde, i bi šta bi :)


On topic:
Meni je zanimljivo da sam održavam motor (barem ono što mogu) i da u procesu naučim nešto novo.

Glavni resurs mi je servisna knjiga za motor, ali svakako ću pogledati i pročitati sve što mogu da nađem vezano za nešto što planiram da radim na motoru.
Ako imam neke nedoumice pitaću nekog iskusnijeg (ovde na forumu).

Moment ključ mi je bitan pogotovo za manje šrafove.

Problem je što postoji mnogo caka i fora koje nije moguće dobro opisati u knjigama i na videima. Takođe dijagnostikovanje kvara u slučajevima gde nije lako nešto precizno izmeriti. I naravno sluh i osećaj u prstima. Iskusni majstori će po zvuku znati mnogo o motoru i potencijalnim problemima. Ja i ne baš. A osećaj recimo za korišćenje špijuna.
I u suštini to je to.

 

Mislim da je učenje kroz rad najbolje u ovakvom slučaju. I to deo po deo, kako šta planiraš da radiš.
Rešiš recimo da našteluješ ventile na svom motoru. Nabaviš servisnu knjigu i dobro proučiš proceduru. Proučiš i razumeš rad motora da bi razumeo kako sve funkcioniše i zašto se radi štelovanje ventila. Pogledaš klipove na yt za svoj, ali i druge slične motore, skupljaš znanje i po neku caku. Pripremiš sve što ti je potrebno od alata, i baciš se na posao. SLIKAŠ PUNO. Veruj mi, ovo može da bude mnogo korisno kad treba kasnije da vratiš sve na svoje mesto. Organizovano odlažeš sve što skidaš. Našteluješ ventile , proveriš sve što si radio. Ako imaš nedoumice - pitaš iskusnije (za to je ovaj forum blago). Vratiš sve nazad i proveriš da  li motor zvuči kako treba (u opštem slučaju da li sve funkcioniše kako se očekuje). I naravno podeliš svoje iskustvo ovde na forumu :) . Iz dva razloga: ima dosta ljudi koji vole to da čitaju, a ti utvrdiš i proveriš svoje znanje.  I to je to.
Posle svake veće intervencije, pogotovo na točkovima, kočnicama, upravljaču - ja uradim jednu kraću laganu probnu vožnju, pa onda još jednu inspekciju da li je sve na svom mestu i da li su svi šrafovi zategnuti.

Evo primera kako sam se ja zanimao prošle zime, par postova počevši od ovog: https://forum.bjbikers.com/topic/98609-xt660z-tenere/page/3/#comment-2685915

Pozdrav i samo napred!

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 10 minuta, antir3ality je napisao:

Kolega, moram da ti se izvinim jer sam ja taj koji je odveo ovu temu u debeli off topic :(
A najgore od svega je što i meni smeta kad se offuje, i što sam dobrih 5 minuta razmišljao da li da otvorim novu temu o kvalitetu alata (prvenstveno o setovima nasadnih ključeva) a na kraju ne znam iz kog razloga ipak odlučio da pišem ovde, i bi šta bi :)


On topic:
Meni je zanimljivo da sam održavam motor (barem ono što mogu) i da u procesu naučim nešto novo.

Glavni resurs mi je servisna knjiga za motor, ali svakako ću pogledati i pročitati sve što mogu da nađem vezano za nešto što planiram da radim na motoru.
Ako imam neke nedoumice pitaću nekog iskusnijeg (ovde na forumu).

Moment ključ mi je bitan pogotovo za manje šrafove.

Problem je što postoji mnogo caka i fora koje nije moguće dobro opisati u knjigama i na videima. Takođe dijagnostikovanje kvara u slučajevima gde nije lako nešto precizno izmeriti. I naravno sluh i osećaj u prstima. Iskusni majstori će po zvuku znati mnogo o motoru i potencijalnim problemima. Ja i ne baš. A osećaj recimo za korišćenje špijuna.
I u suštini to je to.

 

Mislim da je učenje kroz rad najbolje u ovakvom slučaju. I to deo po deo, kako šta planiraš da radiš.
Rešiš recimo da našteluješ ventile na svom motoru. Nabaviš servisnu knjigu i dobro proučiš proceduru. Proučiš i razumeš rad motora da bi razumeo kako sve funkcioniše i zašto se radi štelovanje ventila. Pogledaš klipove na yt za svoj, ali i druge slične motore, skupljaš znanje i po neku caku. Pripremiš sve što ti je potrebno od alata, i baciš se na posao. SLIKAŠ PUNO. Veruj mi, ovo može da bude mnogo korisno kad treba kasnije da vratiš sve na svoje mesto. Organizovano odlažeš sve što skidaš. Našteluješ ventile , proveriš sve što si radio. Ako imaš nedoumice - pitaš iskusnije (za to je ovaj forum blago). Vratiš sve nazad i proveriš da  li motor zvuči kako treba (u opštem slučaju da li sve funkcioniše kako se očekuje). I naravno podeliš svoje iskustvo ovde na forumu :) . Iz dva razloga: ima dosta ljudi koji vole to da čitaju, a ti utvrdiš i proveriš svoje znanje.  I to je to.
Posle svake veće intervencije, pogotovo na točkovima, kočnicama, upravljaču - ja uradim jednu kraću laganu probnu vožnju, pa onda još jednu inspekciju da li je sve na svom mestu i da li su svi šrafovi zategnuti.

Evo primera kako sam se ja zanimao prošle zime, par postova počevši od ovog: https://forum.bjbikers.com/topic/98609-xt660z-tenere/page/3/#comment-2685915

Pozdrav i samo napred!

 

E ma opušteno, šalio sam se samo. :) Alat je svakako relevantna tema u ovakvoj diskusiji. Skapirao sam da je većina ljudi ovde imala od koga da nauči da održava i popravlja motore u praksi pa nisam hteo da potenciram dalje na učenju iz knjiga. Kad smo kod kniga, naručio sam sebi lektiru za zimu, pa javljam utiske kad stigne i kad je prelistam:
 

WWW.BOOKDEPOSITORY.COM

Book Depository is the world's most international online bookstore offering over 20 million books with free delivery worldwide.
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Hm, našao sam pdf, i mogu reći da mi se sviđa knjiga.
I odmah sam naišao na dobru caku za koju nisam znao :)
Kad sam servisirao viljuške kod sebe pratio sam servis manual za svoj motor i onda se dobro namučio da skinem onaj šraf odozdo koji drži damping rod, jer nisam imao odgovarajući specijalni alat. A sada sam skapirao da verovatno mogu da ga olabavim pre nego što skinem poklopac viljuške (dok je opruga još pod tenzijom) i time olakšam sebi život. Baš ću probati naredni put.
image.png.b2107ae55fee31908b80cb415a79f5c2.png

Pošto i sam dosta čitam literaturu i gledam klipove sa engleskog govornog područja naišao sam na problem da puno puta znam kako se nešto zove na engleskom ali ne i na srpskom, što je baš iritirajuće. Pogotovo kad pokušaš da pitaš nešto nekog starijeg majstora i shvatiš da ne znaš da objasniš šta želiš da pitaš :(
Zato sam otvorio ovu temu, pa baci pogled, možda ti bude korisno:


https://forum.bjbikers.com/topic/190174-prevod-tehnickih-termina-sa-engleskog-u-mehanici/

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 374 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc
pre 43 minuta, antir3ality je napisao:

Vratiš sve nazad i proveriš da  li motor zvuči kako treba

Savet, mada za početak je štelovanje ventila i sl. daleko, posle svakog otvaranja motora i rada na njemu, nakon sklapanja, prvo ručno "okrenuti" motor par krugova. Tako proveravamo dal zapinje, udara i sl. Onda paljenje. Ovo praktikujem i na autu kad radim na motoru. 

 

pre 14 minuta, antir3ality je napisao:

Pogotovo kad pokušaš da pitaš nešto nekog starijeg majstora

Stariji majstori barataju stručnim izrazima na Nemačkom:)

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 16 minuta, antir3ality je napisao:

Hm, našao sam pdf, i mogu reći da mi se sviđa knjiga.
I odmah sam naišao na dobru caku za koju nisam znao :)
Kad sam servisirao viljuške kod sebe pratio sam servis manual za svoj motor i onda se dobro namučio da skinem onaj šraf odozdo koji drži damping rod, jer nisam imao odgovarajući specijalni alat. A sada sam skapirao da verovatno mogu da ga olabavim pre nego što skinem poklopac viljuške (dok je opruga još pod tenzijom) i time olakšam sebi život. Baš ću probati naredni put.
image.png.b2107ae55fee31908b80cb415a79f5c2.png

Pošto i sam dosta čitam literaturu i gledam klipove sa engleskog govornog područja naišao sam na problem da puno puta znam kako se nešto zove na engleskom ali ne i na srpskom, što je baš iritirajuće. Pogotovo kad pokušaš da pitaš nešto nekog starijeg majstora i shvatiš da ne znaš da objasniš šta želiš da pitaš :(
Zato sam otvorio ovu temu, pa baci pogled, možda ti bude korisno:


https://forum.bjbikers.com/topic/190174-prevod-tehnickih-termina-sa-engleskog-u-mehanici/

 

Hvala.  Ja sam staromodan i volim da držim knjigu u rukama, a ide Nova godina pa rešio da kupim sam sebi poklon :) Imam Kindle i pročitao sam dosta knjiga na njemu ali nije mi to to :( 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8412 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Dve sam greske velike nasao u zvanicnim servisnim uputima za hondu cbf1000 (stavio sam u temi o pomenutom motoru).
Tako da ukljuciti vijuge i razum, neka papir bude smernica.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 6 minuta, antir3ality je napisao:

Ja sam servisno uputstvo za svoj motor odštampao i stoji mi u garaži :)

Ja isto nabavio servisno uputstvo za Interceptor (na 700+ stranica) ali mi još uvek ne treba pa ga zato ne štampam. Elektronska izdanja mogu da budu korisnija samo u situacijama kada možeš da koristiš pretragu, ali kako je većina knjiga u PDF-u na koje sam ja nailazio skenirana, pretraživanje, nažalost, nije moguće. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1284 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 18 minuta, N.F.S. je napisao:

Dve sam greske velike nasao u zvanicnim servisnim uputima za hondu cbf1000

Nešo, očigledno je da japanci nisu računali da će se uputstvo naći u tvojim rukama pa su bili neoprezni!  :D

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Pogledajte član 73. strana 299, motori koji troše obe vrste goriva

 

Je l se to koristi negde i dalje?20221209_224915.thumb.jpg.ff433be5265a7d4e4f063920f7e99d5e.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja