Jump to content

Moto Zajednica

Sam svoj majstor

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Hteo bih da naučim  nešto o održavanju motora, pa me zanima da li postoje knjige koje ste možda pročitali, iz kojih bih mogao da naučim osnove, a koje biste mogli da preporučite? Prilikom predstavljanja sam napisao da sam ljubav prema motorima razvio još kao mali pored oca, ali sam propustio da od njega naučim i da ih održavam. S obzirom da nisam imao motor, ovo i nije bio skill koji mi je bio preko potreban, ali mi je ostala želja. Kako nemam vremena da volonitram kao šegrt u nekom servisu, čak i kada bih pronašao servis koji bi me primio (pošto nikome nije u interesu da ulaže vreme u obučavanje nekoga ko bi se održavanjem motora bavio iz hobija), kapiram da je jedini način da nešto naučim iz knjiga ili online kurseva, ali su mi knjige nekako draže. Ukoliko neko zna za neki dobar online kurs (video sam da ih ima na Udemy), takve preporuke su takođe dobrodošle. 

Hvala unapred!


LR

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2848 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Све што те интересује а да можеш сам тероретски ти треба пола сата, све остало је пракса,услови и алат. Наравно иоле неко тех. знање. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Ubedljivo najbitnija stavka - alat

 

Džabe ti svo znanje iz svih knjiga ako nemaš sav potreban alat

 

Najbolje ti je da kupiš jawu 350 ts, ispravnu neispravnu, nije bitno, i najispravnija će da crkne posle 30km

Na njoj ćeš toliko da naučiš da ćeš poželeti da nikad nisi ni krenuo

  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

U pravu si ali

 

Ti primera radi, hoćeš da zameniš ulje, odgledao si 10 videa, pročitao 15 tekstova, kupio si ulje, kupio si filter, doktorirao si teoriju

 

Aliiii

 

Nemaš ravan šrafciger da ispustiš staro

 

Zato najbolje polako kupuj alat

Može i iz lidla, od kineza, sa buvljaka, od čokoladne nacionalne manjine i sve ostalo dođe vremenom

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Ostalo je dosta alata od ćaleta. Lako ću kupiti ono što nedostaje kad budem znao šta s njim. Ostao je isto i jedan stari Puch na kome je radio, koji bih hteo da restauriram. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 375 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Imaš puno tutorijala na yt, imaš ovde neverovatno mnogo radova propraćenih fotkama a i kad nešto nije jasno, samo pitaj u odgovarajućoj temi i uvek se nađe neko voljan sa dovoljno iskustva da pomogne. Inače i sam izuzetno podržavam entuzijazam za samostalnim radovima. Samo napred i svako ko iole ima smisla za mehaniku ako ima dovoljno želje može dosta stvari da uradi. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 375 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

I da. Što se tiče alata. Ono što imaš, dobro je. Kako ti bude šta falilo tako ćeš nabavljati i kompletirati ono što ti je potrebno. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Od Kineza se kupuje pirinač i šta hoćeš od priloga. Alat ni u ludilu ne kupuj u kineskim radnjama.

Najskuplji alat je govno alat. Sa lošim alatom se sj8e više no što se popravi, a pri tom pravi alat se kupuje jednom u životu. Ne treba da kupuješ profi alat jer ti je takođe neisplativo ali bolje ni ne bacaj para na kineska smeća, one no name alate iz kineskih radnji.

Uzgred, većina alata je danas iz Kine, s tim, da kupuj barem neki brend.

Ja volim KSTools, koji je verovatno made in PRC ali je brend. Plaćeno dobijeno njihov set gedora je fenomenalan, topla preporuka svima.

Drugo, Vigor je ista priča. Kina ali ok kvalitet. Za amatera - više nego odličan.

Hazet set šrafcigera 6kom je oko 2300din... Sed imbusa Unior kratki je isto večit i već si većinu alata rešio

Nađi neke vilasto okaste ključeve isto da valjaju i miran si zanavjek. Ne žuri, vremenom kupuj jedno po jedno kako ti zatreba, i obilazak buvljaka postaje zabava...

Ja alat obožavam. Ode tu para i para.

Drugo, nemoj da zapostaviš masti i razne primene istih... I tu ima raznih mudrosti... 

 

Pitaj, tu smo, pomoći ćemo. :takoje:

Promenio član Andrej_Hotstepper
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Iskreno ja nekad kupim nešto od alata kod kineza, uglavnom izbegavam, ali stvarno mislim da ima zanimljivijih stvari kod kineza nego u malim radnjama

 

Kvalitet oskudan ali kao hobi alat za skinuti rezervar ili stegnuti lanac, više nego odličan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000XR 2016

Nakanio sam se da uzmem posle dosta vremena moment kljuc i da pritom ne stedim - kupih wurth 20-100Nm - ne zalim ni dinar pogotovo znajuci da ce mi koristiti xy godina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
Pre 11 sati, Lone rider je napisao:

Hteo bih da naučim  nešto o održavanju motora, pa me zanima da li postoje knjige koje ste možda pročitali, iz kojih bih mogao da naučim osnove, a koje biste mogli da preporučite? Prilikom predstavljanja sam napisao da sam ljubav prema motorima razvio još kao mali pored oca, ali sam propustio da od njega naučim i da ih održavam. S obzirom da nisam imao motor, ovo i nije bio skill koji mi je bio preko potreban, ali mi je ostala želja. Kako nemam vremena da volonitram kao šegrt u nekom servisu, čak i kada bih pronašao servis koji bi me primio (pošto nikome nije u interesu da ulaže vreme u obučavanje nekoga ko bi se održavanjem motora bavio iz hobija), kapiram da je jedini način da nešto naučim iz knjiga ili online kurseva, ali su mi knjige nekako draže. Ukoliko neko zna za neki dobar online kurs (video sam da ih ima na Udemy), takve preporuke su takođe dobrodošle. 

Hvala unapred!


LR

Evo kako je moj drug naucio da popravlja motore. Isao kod komsije koji je popravljao motore i krao zanat, svaki put postavljao pitanja kad mu nesto nije bilo jasno. Zatim je nabavio neku knjigu iz 57  godine vezanu za popravljanje motora koju ima i dan danas (trenutno je ta knjiga kod mene). Posle toga kupio neispravnog apenca i 3x mu masinu otvorio i zatvorio dok nije naso kvar. Tako je poceo. Kod njega sam odrzavao motore dok nije otisao u Austriju da zivi.

317527680_886434725872395_7537231326030337837_n.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Ako baš nemaš nikakve osnove najbolje se nauči uz nekog pravog majstora starog kova, a kada to sve vidiš u praksi i dodaš znanje iz knjige, pa pregledaš danima po YT (mada i tu ima svašta pogrešnog) vrlo lako ćeš steći potrebno znanje. U početku doduše za manje zahvate, ali vježba i iskustvo čini majstora.

Netko je već predložio. Kupiš nešto za male pare, neispravno i polako se zabavljaj.

Sretno i uživaj

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

90% servisa i popravki koje zahtijevaju moj motor i auto zavrsavam sam. Postoje neke stvari koje ipak treba prepustiti nekome sa vise iskustva.
Savjetovao bih ti da se ne upustas u one poslove za koje nisi siguran kako taj sklop funkcionise.(ovo me je mnogo puta dovelo u nezgodnu situaciju)
Ono sto sam ja naucio ovjde na forumu je to da moras sve da radis pedantno i shvatis ozbiljno. Kvarovi bitnijih komponenti motocikla najcesce ne prastaju greske za razliku od automobila. Nikad ne zaboravi da ti od toga sto radis na motoru cesto zavisi glava.
Greske ce se desavati, nemoj to da te obeshrabri.
Srecno:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre 2 sati, sale600 je napisao:

Ako baš nemaš nikakve osnove najbolje se nauči uz nekog pravog majstora starog kova, a kada to sve vidiš u praksi i dodaš znanje iz knjige, pa pregledaš danima po YT (mada i tu ima svašta pogrešnog) vrlo lako ćeš steći potrebno znanje. U početku doduše za manje zahvate, ali vježba i iskustvo čini majstora.

Netko je već predložio. Kupiš nešto za male pare, neispravno i polako se zabavljaj.

Sretno i uživaj

 

Hvala. Znam da se najlakše i najbolje uči kroz praksu, ali kao što sam napisao, nemam mogućnosti za to nažalost, pa zato tražim knjige. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7079 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako ti engleski jezik nije problem, idi na youtube kanal "Delboy's garage" tamo imaš gomilu klipova o sitnijim prostijim popravkama i uopšteno servis i održavanje motora koje možeš sam da uradiš.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Dva saveta, nezno sa hermetikom (diht masa), tj treba ga izbegavati ili nanositi uu bas tankim slojevima tamo gde mora.
Kupi neki kilo kljuc za male kilaze. Lako se otkinu mali srafovi ili proklizaju navoji ako nemas osecaj u rukama. Za one velike nije problem, tu treba da se pomucis :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Samo vrlo proste stvari radim sam, ali dosta znaci sto sam kupio set gedora i set kljuceva, neki od jeftinijih sa kupujemprodajem. Pre toga mi je uvek nesto falilo od alata, ovime sam pokrio 90% stvari koje mi trebaju sa ~40tak evra ukupno ulozenih u alat.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre 11 sati, Disko Nindža je napisao:

Ako ti engleski jezik nije problem, idi na youtube kanal "Delboy's garage" tamo imaš gomilu klipova o sitnijim prostijim popravkama i uopšteno servis i održavanje motora koje možeš sam da uradiš.

Hvala! Pogledaću. Royal Enfield ima dosta how-to klipova na svom YouTube kanalu i dosta toga sam pokupio odatle. Razmišljam da nabavim ovo:

 

WWW.AMAZON.COM

Motorcycle Basics Techbook (Haynes Manuals) [Haynes, John] on Amazon.com. *FREE*...

 

 

Ako nađem na torentima, podeliću.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW S1000XR 2016
9 hours ago, JoeD said:

Dva saveta, nezno sa hermetikom (diht masa), tj treba ga izbegavati ili nanositi uu bas tankim slojevima tamo gde mora.
Kupi neki kilo kljuc za male kilaze. Lako se otkinu mali srafovi ili proklizaju navoji ako nemas osecaj u rukama. Za one velike nije problem, tu treba da se pomucis :)

Problem je ako taj koji uzmes nece da klikne a ti ga ocekujes - zato su ti za sitne kilaze i skuplji od ovih za vece :S

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Bili su u lidlu šrafcigeri komplet 1400 dinara

 

Uzeo sam, oduševljen iskreno, pogotovo oni mali

received_644270910454031.thumb.jpeg.19480515fa11c542cccc02cae8ce600f.jpeg

 

Gedore nađeš na buvljaku malo kvalitetnije

Šubler

Set ključeva

Inbus, toreks

Unimer za struju

Ključ za svećicu

I štender za prednji/zadnji točak u slučaju čišćenja lanca ili menjanja gume

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

I moj savet je da kupiš set za čepovanje guma, oko 500 din je, a na putu može da znači puno

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Bila je i sjajna knjiga Zorana Radisavljevića "Motocikli". Ne znam da li je ova još na prodaju, ali siguran sam da bi ti mnogo pomogla.

WWW.LIMUNDO.COM

STANJE KAO NA FOTOGRAFIJAMA, UNUTRA CUVANO, BOGATO ILUSTROVANO, STAMPANO 1988. GOD., 168 STR. .

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja