Jump to content

Moto Zajednica

Nov način oporezivanja od 31.03.2022.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675

Spominjalo se u drugim temama ali mislim da je zgodno napraviti novu kako bi svi bili u toku o čemu se zapravo radi, da li će se odnositi na sva polovna vozila(uključujući i motocikle).

Naime od 31.03 bi trebalo da stupi na snagu nov način prenosa apsolutnih prava po sistemu samooporezivanja, u prevodu kupite motocikl, napravite kupoprodajni ugovor, po datoj formuli izračunate vrednost poreza koji treba da platite, to platite i sa tim svim odete u poresku i navodno dobijete rešenje poreske uprave, overen kupoprodajni ugovor u jednom dolasku u poresku upravu prodavca vozila. 

Pišem ono što je do sada poznato od informacija dostupnih na internetu: 

 

*Potrebne informacije za formulu za računanje poreza:

  • radna zapremina motora (kubikaža) izražena u ccm (kubnim centimetrima)
  • snaga motora vozila izražena u kW (kilovatima)
  • starost, odnosno broj navršenih godina starosti vozila, izražen koeficijentom starosti

*Formula po kojoj se računa vrednost vozila na koju se plaća porez od 2,5% izgleda ovako:

Vrednost = (320 x radna zapremina + 6400 x snaga) x koeficijent starosti vozila

Koeficijent starosti vozila iznosi:

1) 100% - za vozila do i preko navršene jedne godine starosti
2) 90% - za vozila preko navršene dve godine starosti
3) 80% - za vozila preko navršene tri godine starosti
4) 70% - četiri+ godine starosti
5) 60% - pet+ godina starosti
6) 50% - šest+ godina starosti
7) 45% - sedam+ godina starosti
8) 40% - osam+ godina starosti
9) 35% - devet+ godina starosti
10) 30% - za vozila deset i više godina starosti

 

Znam da neko sa foruma radi na tehničkom neka nam prosledi informacije koje ima, ja ću se svakako raspitati u agenciji za registraciju da li se ovo sprema ili je bila samo farsa, pošto novijih informacija nema a datum koji su tad najavili se bliži. 

Ja svakako idem sledeci mesec da uradim prenos za Motorić pa ću vam proslediti svoje iskustvo. 

 

U svakom slučaju podržavam ovakav način koji će nam uštedeti i vremena i goriva i živaca oko prenosa vozila, i naravno da je diskutujuća formula po kojoj se obračunava porez jer dosta osnovnih stvari nije uslo u procenu vrednosti vozila, ali shodno da su došli do jednostavnog rešenja koje će važiti za sve, svaka dodatna informacija koja bi ulazila u formulu bi je dodatno komplikovala i bila teže razumljiva običnom čoveku. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4880 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre 2 sati, matke92 je napisao:

U svakom slučaju podržavam ovakav način koji će nam uštedeti i vremena i goriva i živaca oko prenosa vozila,

Da jbt, tri puta sam morao da idem u poresku. Znači strašno! Prvi put odneseš dokumentaciju, drugi put dobiješ rešenje i treći put ideš po potvrdu. Ja stvarno ne znam da li ima igde na svetu ovako nešto!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 688 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Dodao bih:

Četvrti put u MUP za novu saob.

Peti put po istu nakon što je naprave.

 

Na NBG, sa celom akcijom "sve iz prve", 21 dan. :staa2:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675

Ovo je sve najavljeno krajem prosle godine, ali mi je sumnjivo pošto niko od tad nije objavio sličnu vest sobzirom da se datum koji su tad napisali blizi, ovo će svakako olakšati svakome život za u buduće, ja se nadam da će ovo početi da se primenjuje.

Samo jedna napomena, ovo se odnosi samo u slučaju kada se kupoprodaja vrši između fizičkih lica kao što obično i biva između nas običnih kupaca i prodavaca, što se tiče ostalih kombinacija pravna-fizicka lica, autoskole i slično nisam istraživao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
pre 28 minuta, the_doctor je napisao:

Dodao bih:

Četvrti put u MUP za novu saob.

Peti put po istu nakon što je naprave.

 

Na NBG, sa celom akcijom "sve iz prve", 21 dan. :staa2:

Sad sam se obradovao, nisam racunao na ova dodatna 2. Taman sam sa poreskom resio sve sto sam morao. :grr:

 

Inace za sad idalje ide oporezivanje po Amsa katalogu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ostaje nejasno kako će se računati cena sa umanjenjem vrednosti za neki model koji se godinama  ne proizvodi pa ga ni nema novog u ponudi, šta bi bila osnovica?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Hvala, jasno.:takoje:

 

Eto kako se formira pogrešno mišljenje  kad se ne koncentišemo na celinu.:ups:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3124 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
Pre sat vremena, MOTOM je napisao:

Da jbt, tri puta sam morao da idem u poresku. Znači strašno! Prvi put odneseš dokumentaciju, drugi put dobiješ rešenje i treći put ideš po potvrdu. Ja stvarno ne znam da li ima igde na svetu ovako nešto!

I još za rešenje i potvrdu (drugi i treći odlazak) u Čukarici rade samo od 14h do 15h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 688 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Onda da malo proširimo za one kojima to tek sledi:

 

- Kupoprodajni ugovor, overen kod notara. Tri primerka: jedan za poresku, jedan za muriju, jedan ostaje notaru. Prodavcu kopija.

- Obrazac sa pisarnice. PPI3 ako je poklon, plaća se porez na opštini kupca, tačnije poklonoprimca. PPI4 obrazac ako je ugovor o prodaji, plaća se porez na opštini prodavca. Plaća kupac.

- Očitane LK kupca i prodavca

- Očitana saobraćajna.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3124 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
pre 44 minuta, the_doctor je napisao:

Onda da malo proširimo za one kojima to tek sledi:

 

- Kupoprodajni ugovor, overen kod notara. Tri primerka: jedan za poresku, jedan za muriju, jedan ostaje notaru. Prodavcu kopija.

- Obrazac sa pisarnice. PPI3 ako je poklon, plaća se porez na opštini kupca, tačnije poklonoprimca. PPI4 obrazac ako je ugovor o prodaji, plaća se porez na opštini prodavca. Plaća kupac.

- Očitane LK kupca i prodavca

- Očitana saobraćajna.

I posle notara i poreske -SUP. Bio večeras u Sup Čukarica, nigde nikog, završio za desetak minuta sa sve čekanjem na šalteru pošte, nova saobraćajna 1720din i da dođem za nedelju dana. 

Da, porez za Navaru nešto malo preko 9.000din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675
5 hours ago, MarkoMoto said:

Uzeo sam primer za kawu od 600cc staru 10+ godina, ispada 2637din.

 

Hvala na formuli, dobro je imati je pri ruci :)

 

 

Untitled.png

Dobro si dosao do ovoga, samo mislim da si omanuo u snazi KW, u kalkulaciji si uneo 25kw, a koliko vidim u tvom SS pise da ima 81kW. Ispravno si popunio, nema greške, samo si uneo malu vrednost kilovata. Po mojoj računici to ispadne ovako: 

IMG_20220322_225101.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 636 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Prosao celu proceduru za auto pre dvadesetak dana. Cekao sam ovaj novi nacin oporezivanja, ali sam odustao, jer sam zvao vise poreskih ogranaka i niko nije mogao da mi potvrdi da ce to zaista krenuti od ovog datuma. Odgovor je bio isti da nemaju ni informaciju ni potvrdu.

 

Sto se tice jos uvek aktuelnog nacina prenosa prosao sam nikad lakše, govorim za BG. U poreskom se samo predaju papiri u kutiju. Na mail stize iznos za uplatu. Kada se izvrsi uplata ide se po resenje u periodu od 12 do 14h. Sve ukupno dva odlaska i cekanje 10 min. SUP ostaje isto i po novom i po starom i tu sam za dva odlaska cekao ukupno pola sata. Jedini zajeb je sto sam auto koji sam platio 7.500 evra, u ugovoru naveo da je 5.500, a kataloska vrednost je bila od 4.000 do 4.500 evra. Platio sam 20-30 evra vise jer je uzeta vrednost iz Ugovora, tako da treba uvek proveriti pre kupovine.

 

Sto se tice novog sistema i formule bice svakako ustede vremena i to podržavam. Jedina mana po meni je sto ce jeftinija vozila vise plaćati, a skuplja manje. Na primer porez za 10 godina starog Punta i BMW-a ili Audi-ja bice skoro isti. Razlika 2-3.000 din, a razlika u ceni 10-15.000 evra. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 467 postova
pre 5 minuta, max80 je napisao:

Prosao celu proceduru za auto pre dvadesetak dana. Cekao sam ovaj novi nacin oporezivanja, ali sam odustao, jer sam zvao vise poreskih ogranaka i niko nije mogao da mi potvrdi da ce to zaista krenuti od ovog datuma. Odgovor je bio isti da nemaju ni informaciju ni potvrdu.

 

Sto se tice jos uvek aktuelnog nacina prenosa prosao sam nikad lakše, govorim za BG. U poreskom se samo predaju papiri u kutiju. Na mail stize iznos za uplatu. Kada se izvrsi uplata ide se po resenje u periodu od 12 do 14h. Sve ukupno dva odlaska i cekanje 10 min. SUP ostaje isto i po novom i po starom i tu sam za dva odlaska cekao ukupno pola sata. Jedini zajeb je sto sam auto koji sam platio 7.500 evra, u ugovoru naveo da je 5.500, a kataloska vrednost je bila od 4.000 do 4.500 evra. Platio sam 20-30 evra vise jer je uzeta vrednost iz Ugovora, tako da treba uvek proveriti pre kupovine.

 

Sto se tice novog sistema i formule bice svakako ustede vremena i to podržavam. Jedina mana po meni je sto ce jeftinija vozila vise plaćati, a skuplja manje. Na primer porez za 10 godina starog Punta i BMW-a ili Audi-ja bice skoro isti. Razlika 2-3.000 din, a razlika u ceni 10-15.000 evra. 

 

I to je tebi nikad lakse? U nekadasnja vremena se islo u poresku, cekao red, ali resavalo istog dana.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 636 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Ja poredim zadnjih 6-7 godina i koliko sam se cimao, a nekoliko puta i plaćao agencije da bih sacuvao zivce. Sada sam imao nesto vremena i resio da sam zavrsim. A to sta je bilo nekada govori samo da je ovo cisto izivljavanje.

 

Opet kazem ovo ce biti dobro kada zazivi, ali jos uvek nije izvesno. Mozda neko ima svezije informacije u poslednjih desetak dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 15 sati, the_doctor je napisao:

Onda da malo proširimo za one kojima to tek sledi:

 

- Kupoprodajni ugovor, overen kod notara. Tri primerka: jedan za poresku, jedan za muriju, jedan ostaje notaru. Prodavcu kopija.

- Obrazac sa pisarnice. PPI3 ako je poklon, plaća se porez na opštini kupca, tačnije poklonoprimca. PPI4 obrazac ako je ugovor o prodaji, plaća se porez na opštini prodavca. Plaća kupac.

- Očitane LK kupca i prodavca

- Očitana saobraćajna.

Samo da dopunim. Broj overenih ugovora varira od grada do grada i opstine. 

 

Za Novi Sad je potreban 1 overen ugovor. (740din za oba potpisa. Cena ista kod svih skoro).

 

Za poresku idu kopije svega, pa i ugovora. Originali samo na uvid.

 

Original se posle predaje u SUP-u zarad uzimanja vozacke i ostalog po potrebi. 

 

I ove obrasce PP3 I PP4 mozete skinuti sa neta pa popuniti pre odlaska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675

Evo nova info, zvao sam agenciju u kojoj registrujem sva svoja vozila, znaju o čemu se radi, ali mi kažu da još ni jedan zvanični dopis nisu dobili vezano za to, a sobzirom da se kraj meseca bliži pretpostavljaju da će odložiti za mesec dana. :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: RS 125; Derbi GP1 250; Daytona 675

Kad ono međutim iskoči vest: 

 

NOVA.RS

Novi način oporezivanja polovnih motornih vozila porezom na prenos apsolutnih prava počinje da se...

Ja bih trebao da u toku sledeće nedelje odem da uradim prenos za RS-a u Rumu pa javljam moje iskustvo 

Edit: Našao sam sad i na sajtu poreske uprave: 

https://www.purs.gov.rs/biro-za-informisanje/novosti/8161/od-31032022--nova-usluga-za-kupce-upotrebljavanih-motornih-vozila.html

Promenio član matke92

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8366 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Poredjenja radi,

u decembru prosle godine platih porez na prenos  a.prava 4360din,

vozilo Honda Silver wing 400, 2010 godiste.

 

Probe radi, odradim kalkulaciju na ePlati upravo, porez iznosi 2335 dinara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja