Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer FJR-a 2018god

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 Kad se reparira osovina amortizera, paše se zazor prolaskom tocila bez njegovog pomeranja po prečniku, dok se ne kaže dosta. Između tog + zazora i recimo + 0,06mm, što je u okviru tablice, razlika u trajnosti amortizera je prilično velika, to je bila poenta mog izlaganja.

 

Odgovori koji će se dati, spadaju pod svačije lično, nije ovo škola u kojoj bi se sva znanja naučila u dve rečenice, voleo bi svako. Neke odgovore nije moguće napisati kratko, nekad se ne može setiti svih pojedinost, a u već postavljenoj temi je recimo sve detaljno prezentovano. Primerice, zaptivni semering je otišo skoro na 30e, brišući na mislim 20, samo zbog nestandardnih dimemzija, u temi ima primera kako se od standardnih koji koštaju 1-3e ovde kod nas, napravi amortizer. Takođe, jesam li i ovde n miapisao kako se puni predmetni amortozer, opet u temi je mislim šire objašnjeno, posebno kad je konusna membrana u pitanju, podsetiću, vlasnik je izrazio želju da sam radi, nema tu nikakve demagogije.

 

Napisao što jesam, kad vidim da neko pita za nešto i ima nekakav interesić, podsetim ga da postoji tema koju može da pročita, a i ne mora, niko nikom ne spori da postavlja jezgrovite teme i da ih linkuje, tu nema ničeg lošeg. Ljudi inače postavljaju ista pitanja i o istim temama, očigledno ne želeći da koriste pretragu, možda i ne očekujući da će išta naći, uputiti ih na temu uopšte nije za zamerit, a njihov izbor je čitati ili ne.

 

Ko šta misli je njegovo, mislim i ja a ne izgovorim, ne čitam mnogo, ni od mnogih dugogodišnjih članova, nikakav problem preskočiti napisano iz bilo kog razloga, a što je napisano, nije automatski i obavezno za čitanje, pa tako i ovo, znači skrolovanje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4276 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@lalajko да ли могу да те упитам. Ако је амортизер већ сервисира што си га опет носио да се сервисира? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1045 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600
Pre 10 sati, abarth_maniac je napisao:

u masinstvu postoje mere. Tolerancijske se dele na granicne, zazore i preklope. Tvoja mera ne postoji.

Ovde sam se ja upecao na bućku kad sam budala pa pokušavam da rastumačim i nagađam šta je pisac hteo da kaže.:D

 

Mašinstvo je egzaktna nauka i postoji pravopis kad se crtaju i čitaju radionički crteži. Dakle mere su ili slobodne ili tolerisane.

Ako su tolerisane, jasno su naznačene. Ja najčešće radim u H7/g6 i nema nikakvih dilema.

 

Pošto se potežu merni instrumenti, jasno je da sve što se napravi može i da se izmeri. Ne postoji pravilan ili nepravilan oblik koji se ne može izmeriti.

 

E kad smo potegli mikrometre tačnosti do 0,001 mm, u masovnoj proizvodnji nečega pa i amortizera teško da će mu se naći primena. Ali ne može da škodi da bude pri ruci.:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Zemun

Bravo, Dobar mamac sam zabacio, Ne sme niko da nam skrnavi masinstvo i da se frdja sa nemerljivim merama +0 i -0 tolerancijam, treba stati na kraj takvima koji nemaju pojma i truju druge ljude a oni im slepo veruju.

Izvini komsija na mamcu

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

"Potpuno suv ali je imao dosta klaćenja, zatečena količina ulja je bila više nego duplo manja ali bez karakterističnog mirisa i još uvek relativno postoajne boje, unutrašnjost čista a na stakovima tek po malo mestimično naslaga:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/002S_zps3i7ub3ad.jpg

 

Delovi bez vidljive potrošenosti, čak se i na ležaju vidi samo blaga senka a tu je habajući sloj od svega nekoliko  mikrona:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/003S_zpsjup9y6km.jpg

 

Ugrađen nov ležaj ali je ljuljanje tek malko manje, merenjem osovine bez ikakvih tragova rada  je utvrđeno da je svuda jednaka mera i da nema ovalnosti ali je prečnik umesto nazivnog od 14,00mm iznosio 13,96:

 

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/005S_zps1x9kggkk.jpg

 

Nov ležaj je takođe 14,00mm, spolja 16,00, ali je namontiran pokazivao 14,04mm:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/004S_zpse2quagky.jpg

 

Pošto se radi o standardnom sklupu primenjuju se standardizovane tablice za montažu, konkretno koristim SKF, koje važe za bilo kog proizvođača. Po tablici je zazor +0, znači ne merljiv ali da ne riba, a ovde je 0,08 i po podacima donja mera za osovinu je -0,04 a za ležaj po prečniku ležišta +0,04mm, znači sve ukupno jeste dozvoljen zazor od 0,08mm što se smatra ujedno i graničnom merom istrošenosti. To može da prođe kod neke vodilice gde nema opterećenja a u amortizeru ga ima više desetine bara. Praktično je minusni zazor osovine činio prebrzo kapilarno gubljenje ulja, plus je zazor u ležaju dodatno činio klaćenje i vitoperenje  semeringa i dodatno je dolazilo do nevidljivog gubitka ulja. Izbijanjem novog ležaja i premerom kućišta ono je bilo   16,04mm. Praktično je novkast amortizer fabrički napravljen sa graničnim zazorom od ti 8/100 ili tu negde. Korigovana je glava ubacivanjem čaure na preko meru i zazor je merno 1/2/100 i ne oseća se pod rukom, vidi se na slici košuljica oko ležaja:

 

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/006S_zpspohkfnrt.jpg

"

Iz 2015, voza se još uvek kolko znam. Nije moj rečnik tehnički školski, već žargonski, pa ko ga kako prihvati, ili ne.

 

(Photobuklet redukuje slike pa mogu samo ovako da se vide.)

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5785 postova

Mozak me zaboleo, nevidljivi zazor izaziva nevidljivo klaćenje koje izaziva nevidljiv gubitak ulja. Ako je i motor nevidljiv tacno cu da se penzionisem

 

Do svega ovoga ne bi doslo da Jovan nije spomenuo Andreja.

 

Jovana na lomaču

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 3
  • Haha 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4276 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Какве везе сада има шоља кафе на хартији од дневне штамте са тим да ли Андреј сервисира амортизере или не?! 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 965 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200
Mozak me zaboleo, nevidljivi zazor izaziva nevidljivo klaćenje koje izaziva nevidljiv gubitak ulja. Ako je i motor nevidljiv tacno cu da se penzionisem
 
Do svega ovoga ne bi doslo da Jovan nije spomenuo Andreja.
 
Jovana na lomaču
Ban na mesec dana


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 13 sati, banebmw je napisao:

Bravo, Dobar mamac sam zabacio, Ne sme niko da nam skrnavi masinstvo i da se frdja sa nemerljivim merama +0 i -0 tolerancijam, treba stati na kraj takvima koji nemaju pojma i truju druge ljude a oni im slepo veruju.

Izvini komsija na mamcu

Ma ne znamo mi mere, kolega. A masinstvo je imagirna nauka. A to sto mi ne znamo mere +0 i -0, to je zato sto nismo radili BMW. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
On 3/4/2022 at 11:26 PM, đunta said:

Preprošle godine je jedan na kvarno drpio moju listu i slikao za forum recimo. 

A kakav je epilog beše dobila ta priča? Sećam se neke email prepiske i tvrdnje da nas sve malo lagiš, ali mislim da smo na kraju ostali uskraćeni tvog odgovora, slično kao ovde.

 

I da, što je javna objava tvog radnog naloga ili čega god kvarna? To ne sme da se vidi, šta? I što?

 

Znam, otvaram pandorinu kutiju, ali kad već nema oni drugih dnevno političkih tema...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 11 sati, đunta je napisao:

 

 

"Potpuno suv ali je imao dosta klaćenja, zatečena količina ulja je bila više nego duplo manja ali bez karakterističnog mirisa i još uvek relativno postoajne boje, unutrašnjost čista a na stakovima tek po malo mestimično naslaga:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/002S_zps3i7ub3ad.jpg

 

Delovi bez vidljive potrošenosti, čak se i na ležaju vidi samo blaga senka a tu je habajući sloj od svega nekoliko  mikrona:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/003S_zpsjup9y6km.jpg

 

Ugrađen nov ležaj ali je ljuljanje tek malko manje, merenjem osovine bez ikakvih tragova rada  je utvrđeno da je svuda jednaka mera i da nema ovalnosti ali je prečnik umesto nazivnog od 14,00mm iznosio 13,96:

 

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/005S_zps1x9kggkk.jpg

 

Nov ležaj je takođe 14,00mm, spolja 16,00, ali je namontiran pokazivao 14,04mm:

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/004S_zpse2quagky.jpg

 

Pošto se radi o standardnom sklupu primenjuju se standardizovane tablice za montažu, konkretno koristim SKF, koje važe za bilo kog proizvođača. Po tablici je zazor +0, znači ne merljiv ali da ne riba, a ovde je 0,08 i po podacima donja mera za osovinu je -0,04 a za ležaj po prečniku ležišta +0,04mm, znači sve ukupno jeste dozvoljen zazor od 0,08mm što se smatra ujedno i graničnom merom istrošenosti. To može da prođe kod neke vodilice gde nema opterećenja a u amortizeru ga ima više desetine bara. Praktično je minusni zazor osovine činio prebrzo kapilarno gubljenje ulja, plus je zazor u ležaju dodatno činio klaćenje i vitoperenje  semeringa i dodatno je dolazilo do nevidljivog gubitka ulja. Izbijanjem novog ležaja i premerom kućišta ono je bilo   16,04mm. Praktično je novkast amortizer fabrički napravljen sa graničnim zazorom od ti 8/100 ili tu negde. Korigovana je glava ubacivanjem čaure na preko meru i zazor je merno 1/2/100 i ne oseća se pod rukom, vidi se na slici košuljica oko ležaja:

 

http://i1063.photobucket.com/albums/t507/bmw1100/AMORTIZER%20GXR/006S_zpspohkfnrt.jpg

"

Iz 2015, voza se još uvek kolko znam. Nije moj rečnik tehnički školski, već žargonski, pa ko ga kako prihvati, ili ne.

 

(Photobuklet redukuje slike pa mogu samo ovako da se vide.)

Covece!!! Sva tvoja inspekcija se svodi na licno zapazanje! Koga boli kuratz koje je boje ulje i kako deluje i mirise? I koliko nesto ide lako kroz nesto!?

Ti imas merni instument u oku i u nosu i u prstu?

Ako ti je bitno kakvo je ulje, odneses ga na analizu! 

Ako zelis da znas mere, izmeris, logicno. Ne odredjujes ih guranjem necega kroz nesto.

Odustajem, pisam na diplomu, i serem se sebi i u alat i u znanje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 12 sati, đunta je napisao:

bila više nego duplo manja

Ako je manje, onda je upola. 

Pre 12 sati, đunta je napisao:

ne merljiv ali da ne riba

*nemerljiv. Riba je morska ili recna? Jedem obe, da ne bude da nesto cepidlacim...

Pre 13 sati, đunta je napisao:

Praktično je minusni zazor osovine činio prebrzo kapilarno

Ajd sad mi molim te objasni sta je minusni zazor?

Busas se nekim prosipanjem znanja pa se vadis na žargonski recnik!? 

Zazor je tolerancija u plusu, preklop je tolerancija u minusu. Postavio kolega tablicu.

I prestani vise da prosipas ovakve stvari, neko ce pomisliti da znas sta pricas, a masinski si nepismen.

Pre 13 sati, đunta je napisao:

klaćenje i vitoperenje  semeringa i dodatno je dolazilo do nevidljivog gubitka ulja

Ovde sam siguran da si i sam sebe zabunio. 

Da ponovim: MASINSTVO je egzaktna nauka, terminoloski potkrepljena, merama utvrdjena.

Nevidljivi je bio F117, pa ga Srbi oborili.

 

Ne bih ti rec odgovorio da ne pljujes po onome sto volim i cime se bavim.

Stavljas nauku na niske grane nebulozama koje pises ovde. 

A to citaju i ljudi koji nisu iz struke, pa pomisle da si u pravu i da znas o cemu pises, a dijametralno je suprotno.

Veze ti nemas sa masinstvom, sve i da si doktor iz pomenute oblasti.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4276 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ево бре машинци како се мери зазор у десети. Од 8:58-9:07 ако вас мрзи да гледате све од почетка. 

Ово је чист пример знања, али немарности. Обојица знају и познају материју. И сад кад неко ово гледа ко се учи има шта да научи 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 2 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Ево бре машинци како се мери зазор у десети. Од 8:58-9:07

 

Odlicno!!! Oko desete. Jel osetis!?

To je to.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 4 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Ево бре машинци како се мери зазор у десети. Од 8:58-9:07

 

I ide ka prvom strelica na klipnjaci, da se ne zezne niko. Odkle se broji prvi, to cemo da utvrdimo empirijski, nevidljivom potrosnjom ulja, klacenjem i vitoperenjem radilice (da ne kazem kolenastim vratilom).

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 17 sati, dvlns je napisao:

Mozak me zaboleo, nevidljivi zazor izaziva nevidljivo klaćenje koje izaziva nevidljiv gubitak ulja. Ako je i motor nevidljiv tacno cu da se penzionisem

 

Do svega ovoga ne bi doslo da Jovan nije spomenuo Andreja.

 

Jovana na lomaču

Imputiraš potpuno bezveze, ni jednim rečju nisam negirao Jovanov navod o servisu, kao ni tvoj ili bilo čiji već zamerio ostalo Jovanu i to više dobronamerno jer je magazin jako dobar. A za tvoju informaciju, podmazivanje se vrši uljem koje tako izlazi spolja u minornim količinana neprimetno na kilometražu i zato ga nema kolko je naliveno.

Pre 5 sati, abarth_maniac je napisao:

Ma ne znamo mi mere, kolega. A masinstvo je imagirna nauka. A to sto mi ne znamo mere +0 i -0, to je zato sto nismo radili BMW. 

Mislio sam da su se nepotrebne zađavice izgubile, ali sa žaljenjem konstatujem da nisu.

Pre 5 sati, vasa.93 je napisao:

A kakav je epilog beše dobila ta priča? Sećam se neke email prepiske i tvrdnje da nas sve malo lagiš, ali mislim da smo na kraju ostali uskraćeni tvog odgovora, slično kao ovde.

 

I da, što je javna objava tvog radnog naloga ili čega god kvarna? To ne sme da se vidi, šta? I što?

 

Znam, otvaram pandorinu kutiju, ali kad već nema oni drugih dnevno političkih tema...

Licemerno i tendenciozno, da si pratio temu do kraja, rešio bi dilemu na kraju.

Rekao sam, nekad nije bilo dozvoljeno navođene ni prodavnice ni cene, ni upućivanje na majstore i cenu usluga. A ako misliš da je lepo drpiti nešto tuđe zarad loše  namere, nemamo šta da razgovaramo.

Pre 5 sati, abarth_maniac je napisao:

Covece!!! Sva tvoja inspekcija se svodi na licno zapazanje! Koga boli kuratz koje je boje ulje i kako deluje i mirise? I koliko nesto ide lako kroz nesto!?

Ti imas merni instument u oku i u nosu i u prstu?

Ako ti je bitno kakvo je ulje, odneses ga na analizu! 

Ako zelis da znas mere, izmeris, logicno. Ne odredjujes ih guranjem necega kroz nesto.

Odustajem, pisam na diplomu, i serem se sebi i u alat i u znanje.

Pitao je čovek, zašto je interval zamene ulja u amortizeru toliko kratak, pored nestajanja, ulje propada od rada i posledica bude baš veliki neprprijatni smrad i promena boje, nekad više, nekad manje, slično ko kod agregatnog ulja.

Pre 4 sati, abarth_maniac je napisao:

Ako je manje, onda je upola. 

*nemerljiv. Riba je morska ili recna? Jedem obe, da ne bude da nesto cepidlacim...

Ajd sad mi molim te objasni sta je minusni zazor?

Busas se nekim prosipanjem znanja pa se vadis na žargonski recnik!? 

Zazor je tolerancija u plusu, preklop je tolerancija u minusu. Postavio kolega tablicu.

I prestani vise da prosipas ovakve stvari, neko ce pomisliti da znas sta pricas, a masinski si nepismen.

Ovde sam siguran da si i sam sebe zabunio. 

Da ponovim: MASINSTVO je egzaktna nauka, terminoloski potkrepljena, merama utvrdjena.

Nevidljivi je bio F117, pa ga Srbi oborili.

 

Ne bih ti rec odgovorio da ne pljujes po onome sto volim i cime se bavim.

Stavljas nauku na niske grane nebulozama koje pises ovde. 

A to citaju i ljudi koji nisu iz struke, pa pomisle da si u pravu i da znas o cemu pises, a dijametralno je suprotno.

Veze ti nemas sa masinstvom, sve i da si doktor iz pomenute oblasti.

Imaš konkretnu osovinu koja  kretanjem kroz klizni ležaj se neminovno haba i ona i više ležaj. Ali osovina ne ide celom dužinom, ostane jedan deo nehaban, pa kad se premeri haban, jasno se utvrdi da je osovina otišla u minus zazor, toleranciju, meru. Stari ležaj se isto troši, na sredini osovine, gde se najviše radi vremenom, se oseti klaćenje, pomeri se na kraj osovine koji nije oštećen, bude manje klaćenja, stavi se nov ležaj i na kraju osovine ga ima manje ili uopšte nema, to znači da je lager proširen, znači otišo zazor, tolersncija, mera u plus. Šta tu ima nejasno? 

Dalje, naveo sam podatke iz tablica, ista mera prečnika osovine i kliznog ležaja ne dozvoljavaju fino kretanje, već mora da postoji neki zazor. Tolerancije koje stoje kao dozvoljene, -0,04 za osovinu i +0, 04 za ležaj, ukupono 0,08 su jako vrliki za klizni ležaj od 10-15mm, kolko su obično na amortizeru i osovina se klati na čijem kraju je klip sa karikom i sve se prebrzo haba, nestaje ulje i otuda kratak rok za servis, iznenadio sam se da je sada navod na 20k, ranije je bilo na 30k. 

Smanjiti zazor između osovine i lagera je vrlo malo moguće, jedini način je da se osovina brusi, nanovo osloji i onda brušenjem napaše ležaj da kliza lako a da nema klaćenja, to se radi prelaskom oštrog tocila bez smanjeja prečnika, znači na istu meru, ali se ipak brusi nemrljivo malo dok se ne zaključi da je dosta, ostavi se malo kao tvrdo pa se posle uradi poliranje sa finom mrežom, tako da se smanji trenje što više i gubitak ulja. Tako fino upasovan spoj ima toleranciju koja je evidentna ali teško merljiva, možda Mitotoya ili neki savremeni merni alat može da premeri, zato se u žargonu među majstorima upotrebljava izraz +0, znači, ultra precizna obrada i pasovanje nekog spoja. Tako napakovan spoj jednostavno produži radni interval servisa, jer po meni, 20 k je bezobrazno, a razlog je verovatno u proširenju tolerancija gore navedenim. Takođe, umesto tvrdog hroma, nanosi se sloj nekog mekog, kao ukrasnog, a sve da bi se u post prodaji i servisu uzimao novac.

Od mene toliko, ko hoće, nek nadogradi, ispravi, dopuni, objasni, ospori,... otvorena je i sama tema o servisu amortizera sa nizom primera, izbor po volji.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5785 postova

Iskreno do sada sam mislio da se podmazivanje vrsi slaninom zato sam verovatno i bio u zabludi. Zanimljivo da cak i ja znam na ulje utice i temperatura sto od rada amortizera to i od spoljnih faktora kao na primer auspuha izrazeno pogotovo kod modela sa auspuhom pod repom 

 

Ono sto je meni fascinantno je kako tvoje pisanje menja formu i oblik u odnosu na druge ucesnike. Prvih par postova dok smo mi laici bil ucesnici pisao si o empirijskim utvrdjivanjima, preciznim proracunima, preciznim merenjima, masinskim izrazima ... Onda se ukljucuju ljudi koji znaju i o merama, i o masintvu, i o amortizerima, i ti pocinjes da pises "zargonski", iskustvena slobodna opazanja, opada nivo potenciranja tajnih proracuna koje malo ko zna i prelazis u agresivnu defanzivu koju malo malo obojis kako neko licno tebe napada a ne ono sto si napisao 

 

Manje vise ja sam saznao da amortizer mozes da servisiras samo ti ali ne radis a moze i Dule ali je u Sloveniji.

 

Novi ne valjaju jer nam uvaljuju lose materijale, stare nema ko da uradi i to je to, prodajemo motore.

 

Najiskrenije imam problem da razumem zasto si uopste uzeo ucesce u temi osim da kazes kako ne postoji resenje za amortizer ukoliko nekako tebe ne namolimo da ipak uradis.

 

Sad makar znam da alat kako kazes savremeni nemas jer ti ne treba imas oko i dodir, za ulje ne moras da citas preporuku fabrike jer uvek navijas za isti brend, da se sitni delovi najbolje slazu na novine stampane i da se stanje ulja najbolje odredi po mirisu i ukusu.

 

Ako vec insistiramo na nekim mikronima onda uzmemo alat koji to moze da izmeri i ustanovimo ili zaista smatras da imas tako razvijeno oko i dodir da mikrone primecujes?

 

Sigurno ima ljudi kojima vise prija tvoj pristup radu ali isto tako sigurno ja nisam jedan od njih 

 

I vidi coveku koji je hteo sam da uradi servis a postavio je temu si mozda i pomogao da se ne upusta u avanturu za 100-200 eur koliko ce mu neki majstor uzeti sa sve materijalom koji bi njega kostao 40-50-60 eur (nemam pojma tacno) i da se zavrsilo na tome i eventualno preporuci majstora ja ne bih slovo vise napisao.

 

Jovanu nisi zamerio ali on je predlozio nekoga a ti si naveo da je predlozio kurira, naravno da to gadja u sujetu svih nas koji smo kuriru dali pare misleci da je majstor a zapravo mene zabole sve i da je Andrej kurir ako sam dobio kvalitetnu uslugu a znam da nije i argumentovao sam da nije kurir.

 

Ako sam ja namcor onda treba videti koje sve ljude samo u ovoj temi si svojim pisanjem naterao da pisu recnikom kojim nikada nisu pisali. Abart nikada do sada nije pisao na ovaj nacin, Jovan takodje, Vasa takodje ...

 

Jako cu se truditi da na sledeci tvoj odgovor ne reagujem jer zaista nisam ni masinac ni majstor, niti zelim da budem i ne zanima me zasto sunce izlazi samo me zanima da i sutra izadje bas kao sto me samo zanima da moj amortizer predam nekom na servis i dobijem nazad ispravan i za to platim koliko treba

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 13
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
1 hour ago, đunta said:

Imputiraš potpuno bezveze, ni jednim rečju nisam negirao Jovanov navod o servisu, kao ni tvoj ili bilo čiji već zamerio ostalo Jovanu i to više dobronamerno jer je magazin jako dobar.

...

Licemerno i tendenciozno, da si pratio temu do kraja, rešio bi dilemu na kraju.

Rekao sam, nekad nije bilo dozvoljeno navođene ni prodavnice ni cene, ni upućivanje na majstore i cenu usluga. A ako misliš da je lepo drpiti nešto tuđe zarad loše  namere, nemamo šta da razgovaramo.

Dobronamerna zamerka na račun magazina je sasvim običan spin i skretanje sa teme u nedostatku agrumenata za glavnu diskusiju.

 

Uostalom, i ovo što mi pišemo su sve dobronamerne zamerke na tvoje bitisanje na forumu, ali ti iz nekog tebi znanog ili neznanog razloga odbijaš da to vidiš. Pa i ta objava tvoje liste je iz u ugla onoga ko je postavio bila dobronamerna.

 

Što se tiče dileme, ona je za mene sasvim rešena. Verujem i za mnoge druge. Od majstora koga su svi (pa i ja) cenili na forumu došli smo ovde gde smo sada, a samo ti moraš da se zapitaš zašto je to tako.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5785 postova

Vrlo je jednostavo, dosla je na rad generacija koja ne voli da neciji najveci kvalitet bude to sto ce dokazivati da su svi ostali losiji od njega.

 

Proslo je vreme "ko ti je ovo radio" samo neki nikako da shvate.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Neću da citiram, u temu sam se umešao da skrenem pažnju da linkovani servis amortizera od 30€ ne stoji, što je i potvrđeno skoro. Čovek se pitao zašto je preporučen servisni interval kratak, plus masa ljudi misli da ako je suv amortizer da je potpuno ispravana, što nije, uz pojašnjenje šta se tu dešava i kako je moguće produžiti servisni interval, isti princip važi i za prednje vile. Ja sam stara generacija  koja koristi  izraze koji jesu nepoznati i strani mlađoj, a koriste ih stari majstori kojih gotovo da nema više,  ali je zato praktično ilustrovano šta se pod tim podrazumeva, a to što nije pravopisno tehnički, manje bitno, no, izvinjavam se za nerazumljivost il šta god već.  Naravno, nova generacija je već odavno tu, ali ne počinje kalendar od njih, rupa na saksiji je davno izmišljenja, ali eto, počeo sam da slušam svoju decu, čak me jedna ćerka i vozi.

 

Glavni problem je očigledno iznošenje činjenica, izneo sam svoje, kao i skrinšotove Viber prepiske,  jednako kao što su izneli i ostali svoje činjenice a koje ničim nisam osporio ni ne girao, da ne pominjem propratne komentare. Baš me briga ko radi amortizere, zato sam pomenuo i nekog Lukača, ako sam upamtio tačno ime, kao i neku moguću rusku opciju koja je bila najavljivana svojevremeno, a zboravio na Irca. Pošto su ovde očito problem  Dule i Andreja, naveo sam da ne znam ništa iza niti me pa zanima, postoje telefoni od obojice  pa što ne razjasnite nedoumice, umesto što ste se navrzli na mene.

 

(@Vaso.93-meni je bilo ispod časti da se osim u početku, uplićem u tendencioznu forumsku kvazi raspravu, nisam je ni čitao, tek na kraju,  ono našta se insuiralo se jasno potire  na YT kanalu, a takođe pri samom kraju teme je neko linkovao moj putopis  još iz 2012 godine gde se jasno vide činjenice, žao mi je ako si poverovao neistinama.)

 

Dobro ću da razmislim da li ću napustiti forum trajno, zabolelo me je i opet pominjanje BMW-a bez nekog razloga, evo opet još jedne činjenice iz moje radionice, dve nove Afrike i jedan novkast BMW, sa ćevapima koji doprionse još boljoj atmosferi: 

 

AT.thumb.jpg.6b0b3fd0592e18316abf120f8dbd67dd.jpg

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Čista demagogija i spin - činjenica je samo ono što dolazi sa tvoje strane, a sve ostalo je kvazi.

 

Uz to sad i praviš logičku grešku argumentum ad misericordiam.

 

Nego, da se ovde konačno zaustavim. Još jednom pozdrav i svako dobro.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Meni sad nije jasno, a mozda mi i promaklo, kad ide autobus za Sloveniju i iz Slovenije, jel Lastin, i koliko je karta?

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Beograd

Zbog opšte političke klime, autobus ide kamufliran. Voziti motor je oduvek bio luksuz. Još ispravan... Dobar majstor ima posebno mesto u svakoj porodici. Pop, majstor, predsednik, pa tek onda familija.

 

Nego, je li neko čuo pesmu za Evroviziju?

Promenio član Jupiter
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja