Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer FJR-a 2018god

Recommended Posts

  • Solo Rider, 2877 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
pre 1 minut, dvlns je napisao:

Nisam razumeo izvinjavam se 

 

U vecini slucajeva amortizeri na putnim motorima stradaju jer opruga nije adekvatna. Uvek prvo treba oprugu prilagoditi vozacu i nameni motocikla a sve ostalo mozda i nece morati ako nije procureo amortizer

Mislio sam da će tema biti zanimljiva jer posedujem FJR (2003). Generalno nemam pojma o čemu se ovde priča, ali samo znam da se vozim sa ženom već šesta godina, useravamo se od vožnje, motor je "bulerpruf" samo redovni servisi, skoro 70% vremena u "overvejtu" prtljag i ostalo i ne vidim mu se kraj. Ja sam ubedjen da ovde ogroman broj ljudi voži krajnje amaterski iz ljubavi prema motorima, ali kad se krene u ovakve priče kao da smo na moto gp-u. Pozdrav

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4819 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, dvlns je napisao:

Ada auspuha par komada sam video kako su na stazi izgoreli za dan-dva ali svakako mi necete verovati jer sam lozana i folirant. 

Ovo dosta govori koliko se "izvlaci" iz motora u civilnoj upotrebi, cist primer, mi kao sudimo kako koji ide a rore traju godinama. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6860 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Naravno. To je nemoguće u javnom saobraćaju i ne vodi dobrom. Istina je i da je veština većine na veoma niskom nivou. Što je razumljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4276 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 8 sati, dvlns je napisao:

Mozda sam i odvalio za oprugu Nikola moze da pomogne sigurno. Ne radi mi tagovanje sa telefona

Увек је пожељно да се тврдоћа опруге прилагоди условима у које се користи тј. тежини коју мора да носи. У пракси то се веома ретко ради и много власника никада не размишља у том правцу. Уље се од самог грејања троши исто као уље у мењачу или агрегату. Само што у амортизер стаје око 250мл до 1л у зависности од  самог типа амортизера. Реномирани произвиђачи препоручују да се предње виљушке, аморзозер волана и задњи амортизери сервисирају сваке три године или сваких 20,000 км. Многи амортизери нису предвиђени да се сервисирају и зато је доста тешко да се дође до тачних података или резервних делова. Нпр. за један тип БМВових амортизера,  БМВ је променио пречник осовине за само 1мм и сад не могу да се нађу резетвни делови, јер је то вансеријско. Са тим БМВ приморава власнике да купе нов амортизер који кошта рецимо $3000, а сервис старијег модела тог аморзизера је коштао рецимо $250. Сервисер који раде само огибљење и то озбиљно се посвете том послу. Улагања су велика не само у алату него још више у деловима. Веома је тешко објаснили кроз шта све треба да се прође да би дошао до многих информација или сервисних података. Овде на овом тржишту где живим сваки познати произвођач огибљења неће да ти да приступ тим податцим ако не потпишеш да чеш минимум 10,000 америчких долара да даш на алате и делове сваке године у којој сарађујете. Ово су чисто неки примери да виде они који нису упућени. Оно како је Влада поставио слике и преписке, тако би требао сваки амортизер да се сервисира, а не само да се рецимо пробуши рупа и пусти да се оцеди уље и сипа ново. Ово су моја лична искуства из средине у којој радим да неко не помисли да грдим неког мајстора у Отаџбини. 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2877 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Potpuno se slažem. Radi se posebna obuka u firmama za post prodaju. Mnoge firme veći deo profita ostvaruje kroz post prodaju dajući garancije ako se nešto servisira u ovlašćenom servisu. Skidam kapu svima koji nadju "najpas" ali masa firmi zato i prave posebne alate i van standard delove samo zato da bi se pospešila potrošačka navika "zameni" i "baci"

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1974 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Da mi je znati što sam izgubio sat i po, čitajući ovih 5 strana, da kao, nešto naučim ? :grr::grr:   Pa vi, ko mala deca, u pesku...

Rezime : pod hitno svi iz prepiski (ko može) na riblju/teleću čorbu, i ostalo, redno... Ja ću doneti gajbu piva...život je kratak za raznorazna dokazivanja i ispravljanje šta je ko mislio, a rekao...ma idi, bre...

p.s. Ovo pišem iz najbolje namere prema svima, ne vređam nikoga. Svako dobro.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2877 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Da mi je znati što sam izgubio sat i po, čitajući ovih 5 strana, da kao, nešto naučim ? :grr::grr:   Pa vi, ko mala deca, u pesku...
Rezime : pod hitno svi iz prepiski (ko može) na riblju/teleću čorbu, i ostalo, redno... Ja ću doneti gajbu piva...život je kratak za raznorazna dokazivanja i ispravljanje šta je ko mislio, a rekao...ma idi, bre...
p.s. Ovo pišem iz najbolje namere prema svima, ne vređam nikoga. Svako dobro.
 
Tako je. Ja se usr'o od vožnje. Da ovo nisam čitao ne bi ni znao da to treba da se radi na svakih 20k.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 1.3.2022. at 12:50, BaneVuk58 je napisao:

Apropo detaljnog izveštaja @dvlns skoro pa oduševljen jer se sinu na hondi cb1300 bila potrebna usluga koju je na kraju odradjena kod Teše u G.Milanovcu i pitanje moje, a što nisi bio kod Andreje dobih odgovor da je bio i da je čovek rekao da ne može da se odradi jer je amortizer zaliven tj. ona posuda sa gasom. Ispostavilo se da se radi o čepu koji se bušenjem mali rupica skida i ulazi se u postupak reparacije. Bio sam više nego iznenadjen. Na slici je amortizer o kome se radi dc91e224447572fa87630667f2d74d5a.jpg
 

 

Ja sad nešto ne klavirim, ko je na kraju uradio amortizer?

 

Pre 9 sati, BaneVuk58 je napisao:

Tako je. emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png Ja se usr'o od vožnje. Da ovo nisam čitao ne bi ni znao da to treba da se radi na svakih 20k.
 

 

To je malo budalaština, najbolje onda na svakih 10.000km, ili još bolje, kupovati nov na toj kilometraži. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2877 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
 
To je malo budalaština, najbolje onda na svakih 10.000km, ili još bolje, kupovati nov na toj kilometraži. 
Ko voli neka menja...... 0df80c370d492a71d0de212253ffef75.jpg

Sent from my Lenovo TB-X306X using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaki, ali bukvalno svaki amortizer može uspešno da se reparira, samo je pitanje znanja i vremena. Ohlins je tu najlakši, za svaki postoji manual, svi delovi i slike alata, malte ne svako ko ume da drži šrafciger može da ga uradi. Zamena ulja ni ne košta mnogo, šezdesetak e, ali su delovi skupi. Hteo sam da uzmem franšizu pre x godina, pa su informacije stare.

 

U mojoj temi ima prikazan remont od Pan Evrope, on ni po čemu nije predviđen za servis, ali ko što je ilustrovano, može, plus je pojačan jer je slabašan za toliku motorčinu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Nemam obicaj da puno komentarise niti to volim ako me neko nije pitao ali nekako imam potrebu da to uradim.

Suspenzija je po meni ozbiljno znanje koje se stice vremenom kao i svaki ozbiljan posao. U neku ruku je i m vid umetnosti. Svaka, pa i najmanja promena u tom polju na motoru je momentalno primetna bio trkac ili ne . Nisu svi amortizeri predvidjeni da se servisiraju pogotovo ne BMW ovi. Sto sa druge strane ne znaci da ne mogu biti ali zahtevaju vid prepravke. Inikako se ne mogu porediti sa Ohlins, Bitubo ili Mupo amortizerima koji su napravljeni mnogo bolje i daju bolje performanse a pri tome se mogu servisirati.

A to sto se tice toga da svako ko drzi srafciger moze to da uradi.......nikako se ne bih slozio sa tim. Imao sam prilike da vidim razne epiloge dela svakoga ko moze da drzi srafciger pa je bilo brateeee pomagaj.

Pri tome mozda su ulje i neki delovi da kazem ne toliko skupi ali oprema, obuka i sama tehnicka literatura jesu. Tako da ni tu se ne slazem. I zeleo bih da kazem samo da iz moje perspektive rad na motociklima je jako odgovorna stvar. Jer samo vas jedan labav srafic deli od toga da nekoga nosite na dusi. Nemojte pokusavati da uradite stvari koje niste sigurni da mozete bezbedno i uspesno odraditi. Za to postoje profesionalci i na duze staze ce vas sigurno manje kostati. E sad ko sve kod nas sebi daje tu titulu to je vec druga stvar...

Promenio član asgrunf
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4276 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Како кажу мудри енглези или американци "straight from the horses mouth" што би дотични господин морао да разуме, јер је он био једини у прошлом веку у бившој нам држави који је учио од њих по његовим преповедањима. 

Слика један је сваки улични амортизер 

Слика два је тркачи уложак за предњу виљушку 

Слика три је улични уложак за предњу виљушку 

Нећу да преводим јер сви врхунски баратају страним језицима,  а колико видим енглески је више простран у Србији од самог српског :P

iMarkup_20220302_125837.jpg

iMarkup_20220302_125915.jpg

iMarkup_20220302_125943.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 4 sati, asgrunf je napisao:

Nemam obicaj da puno komentarise niti to volim ako me neko nije pitao ali nekako imam potrebu da to uradim.

Suspenzija je po meni ozbiljno znanje koje se stice vremenom kao i svaki ozbiljan posao. U neku ruku je i m vid umetnosti. Svaka, pa i najmanja promena u tom polju na motoru je momentalno primetna bio trkac ili ne . Nisu svi amortizeri predvidjeni da se servisiraju pogotovo ne BMW ovi. Sto sa druge strane ne znaci da ne mogu biti ali zahtevaju vid prepravke. Inikako se ne mogu porediti sa Ohlins, Bitubo ili Mupo amortizerima koji su napravljeni mnogo bolje i daju bolje performanse a pri tome se mogu servisirati.

A to sto se tice toga da svako ko drzi srafciger moze to da uradi.......nikako se ne bih slozio sa tim. Imao sam prilike da vidim razne epiloge dela svakoga ko moze da drzi srafciger pa je bilo brateeee pomagaj.

Pri tome mozda su ulje i neki delovi da kazem ne toliko skupi ali oprema, obuka i sama tehnicka literatura jesu. Tako da ni tu se ne slazem. I zeleo bih da kazem samo da iz moje perspektive rad na motociklima je jako odgovorna stvar. Jer samo vas jedan labav srafic deli od toga da nekoga nosite na dusi. Nemojte pokusavati da uradite stvari koje niste sigurni da mozete bezbedno i uspesno odraditi. Za to postoje profesionalci i na duze staze ce vas sigurno manje kostati. E sad ko sve kod nas sebi daje tu titulu to je vec druga stvar...

 

Nisi me shvatio dobro, Ohlins navodi sve u uputstvima za reparaciju njihovih amortizera, dok nekih kod drugih proizvođača nema apsolitno noišta. Neki amortizeri su potpuno rasklopi, neki delimično, a neki nisu opšte i u tom smislu je Ohlins najlakše uraditi, a šrafciger je bio čisto kao ilustracija jednostavnosti. Naravno da je hidraulika zahtevna, punjenje gasom i iz uz pomoć automatskog ozračnog sistema to ne učini idealno. Ima u mojoj temi KTM amortizer sa komorom za gas koja je razdeljena klipom sa karikom, podatak koji mi je dat je bio iz nekakve privatne postavke i nije se poklapao sa računom koji uvek mora da se radi, jer jednostavno delovi mogu biti malo različiti, to je dovoljno da amortizer više nema projektovani performansu, ko primeti ko ne, ali ko kad čovek vozi iscureo ili znatno oslabljen amortizer, bilo kako osposobljen i učvršćen će mu biti fantastičan. 

 

Sad čitam što je objavljeno, i Ohlins je skratio interval na 20, umesto sa 30k. Kad su se kupovali novi, garancija je bila 5 godina ali uz obavezni godišnji servis i ovlašćenom servisu, što je izazvalo gnev kupaca, motore su morali da drže na klocmama po petnaestak dana.

 

BMW amortizer se servisira, WP PDS, progresiv damping sistem, konszruisan je davne 1998 godine.  Ima 2 klipa, poluservisibilan je, gas je u slepoj komori bez prikčjučka za gas sa rszdelnim klipom a podataka nema, ali se može reparirati, sa mukom ako se želi fabrička postsvka, razdelni klip mora da formira tačnu zapreminu gasa, a ne da bude potisnut do granice komore ka ulju. 

 

I, ko i kod većine, svi semerimzi budu nestandardnih dimenuija mahom, pa zato imesto 2, 3e koštaju po 20e, sad čujem da su bez malo 30e.

 

Da, mislim da sam i o ovome pisao u temi. Osovina amortizera i puno okruglu meru recimo 14,00mm, klizni ležaj prečnik isto 14,00, ali je oslojen sinter bronzom i teflonom, što daje fini zazor -0. Međutim, SKF standard dizvoljava da osovina bude  13,96mm, minus 0,04mm, dok za klizni ležaj toleriše veći prečnik ubog same šolje, + 0,04mm, odnosno 14, 04mm, tako da imesto radnog zazora +0, imamo ukupno 0,08mm što je i projekciji kilometraže ogromno i otuda možda skraćenje servisnog intervala, dolazi do prevelikog klaćenja u osovini i ležaju, ispolira se to ali i poveća još više zazor, pa se i trajnost skračuje i kupuje nov amortizer, što im je svrha postojanja uostslom.

 

Nego,BaneV58, ne odgovori ko je na kraju repariro predmetni amortizer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Zemun

Nista se ne razumem u amortizere ali veoma interesntna tema, svaka cast ljudima koji se upustaju da tako nesto rade, skidam kapu,a mene je to nuklearna fizika.

 

Osovina amortizera i puno okruglu meru recimo 14,00mm, klizni ležaj prečnik isto 14,00, ali je oslojen sinter bronzom i teflonom, što daje fini zazor -0.

 

Nije mi bas najjasniji zazor -0 , mozemo li mi koji se ne razumamo u mere dobiti malo detaljno objasnjenje ?

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1045 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

H tolerancija. Jedan stoti deo milimetra je veći otvor da bi osovina klizila kroz otvor ležaja.

Teflon poboljšava klizajuća svojstva, mada bi rekao da je to grafit?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Zemun

Međutim, SKF standard dizvoljava da osovina bude  13,96mm, minus 0,04mm, dok za klizni ležaj toleriše veći prečnik ubog same šolje, + 0,04mm, odnosno 14, 04mm, tako da imesto radnog zazora +0, imamo ukupno 0,08mm

 

Mislis na ovo? Pokusavam da skapiram a sta je sad radni zazor +0?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaki spoj, mora da ima neki zazor da bi jednosravno dva dela mogla da se sklope i međusbno pomeraju u svom spoju. Što je obrada tačnija, to zazor može da bude manji, što naravno zavisi i od uslova rada, prevashodno temperature. Zazot  od +0 je toliko mali da kao da nije merljiv, a ipak omogućava pomeranje dva elementa u sklopu. Klizni ležaj amortizera ima čeličnu košuljicu, preko nje sloj sinter bronze i na kraju nekoliko mikrona kao raster teflona. Kad je osovina 14,00 i prečnik lagera 14,00, osovina jedva uopšte uđe u ležaj, ali nakon par puta ide sve   lepše jer je teflon mek, otire se i zakvači u mrežu za podmazivanje po osovini. Kad lako radi a nema zazora, kaže se da je zazor +0. I da opet u mojoj temi, barem jedan je primer revitalizacije osovine amortizera, ona bude šuplja zbog igle rbounda kod većine amortizera, znači ne može kalibrisani pun presek, ko što je kolega postavio. Oštećena šipka se obrusi u minus, zatim nanese tvrdi hrom tvrdoće iznand 60 rokvela i potom brusi na potreban prečnik. Predhodno se izvadi stari lager iz gnezda i premeri, jer njegov prečnik diktira unutrašnji prečnik lagera, nekad i on bude širi. Uglavnom, kad se radi tevitalizacija osovine, često se uradi i nova glava da bi ležaj imao meru 14,00, pa se onda osovina brusi i tad brusač prepušta meni da kažem kad je dosta, odnosno, moj osećaj definiše tih +0. Tako napasovan zazor, plus dodatno izvučena ručno mreža za podmazivanje i ponovo nov ležaj, obezbediće jako dug radni vek, plus bolju performansu zbog neimanja trenja. Od pomenutih maks ukupnih 0,08mm zazora, zatico sam 0.06mm na kraju gde nema habanja, što govori o bezobraziluku fabrika i skraćivanju servisnih intervala, jer im je to čist prihod, em rad em oba semeringa em ulje, iha. 20e je isto premmogo za par deci ulja, najskuplji Silkolene je mislim 1.360 Di.

n. trkaće, multigradno i sa estrom, sva inače blago pene, zato im se gura pritisak koji to eliminiše. Probao sam ih svega par, tako da moje mišljenje treba uzeti sa rezervom po pitanju ulja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Beograd

Listam unazad, od pete do prve strane, čitam i mislim što ne otvorih ovo ranije, vidi što je zanimljivo, kad na prvoj strani info da je Andrej zapravo Ducati Dedinje... Čuo sam i ja za njega, i po dobru su ga spominjali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na vrhu je Dedinje, na dnu Košutnjak, a cela ta kosina je Lisičiji Potok i tu je niklo naselje kao i po mnogim delovima Beograda devedestih. Ihače, Lisičiji Potok ima neistraženu istoriju kao i mmoge zabiti iz prošlih vremena.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Zemun

Svaki spoj, mora da ima neki zazor da bi jednosravno dva dela mogla da se sklope i međusbno pomeraju u svom spoju. 

 

Ako je spoj, znaci da je nesto spojeno i zasto bi se onda to pomeralo u svom spoju?

 

Zazot  od +0 je toliko mali da kao da nije merljiv

 

Nije mi jasno ovo, moze li mi neko nacrtati zazor +0

Osecam se kao novinar iz ovoga sto je poslao Vasa.93

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja