Jump to content

Moto Zajednica

Krivina za početnike

Recommended Posts

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Sve super, sve lepo na klipovima i sa klipovima drugih (nekih tamo engleza) al' ne videh da je neko forsirao vežbanje... Pa je par puta rečeno da se greška nikako ne ponovi. Ali je neko ipak spomenuo da na svojim greškama bolje uči nego na tuđim... Sve tačno. A suština je u razumevanju, opuštanju u vožnji, i vežbanju (treningu).

 

Ja i dan danas, posle više decenija aktivne vožnje motora, vežbam po nešto svaki put kad sednem na motor. Nemojte nikad ići da se vozate koliko da bi ste se provozali od tačke A do tačke B bez ikakve probe, vežbe, treninga. 101% bezbedna vožnja u granicama ograničenja, bez ikakvog treninga novih stvari (položaj na motoru, prilaz krivini, kočenje, obaranje, ubrzanje, šaltanje i još tri miliona drugih radnji...) je najpogubnija na duže staze. Svakome će se nekad desiti nepredviđena situacija. Saobraćaj ne zavisi samo od nas. Milijardu je drugih činilaca. U takvoj situaciji ćemo adekvatno odreagovati samo i jedino ako smo vežbali šta sve može da se uradi i ako znamo kako sve motor može da odreaguje na naše impute. Onaj ko samo bezbedno voza motor može da pređe milion kilometara i da napravi 1001 putopis a da nikada ne nauči da stvarno 'vozi' tj. kontroliše motor. 

 

Možda kenjam ali valjda se vidi suština ideje, ili - "fabula radnje".

Promenio član PremieRacing
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3523 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Dobra tema, dobra uputstva (uglavnom), ali se ta uputstva previše udaljila od teme "krivina za POČETNIKE".

A osnovno greške kod početnika su sledeće:

1. Pogrešna tačka u kojoj se "ulazi" u krivinu (u 90% prerano), pa se dešava da tu gde treba da "uđemo" u krivinu, mi smo je već "zatvorili" i budemo lansirani na spoljašnju stranu.

2. Ogromna većina vozača ne ume aktivno (svesno) da koristi "kontra upravljanje" nego pokušava da svojom težinom "obara" motor u krivini.

3. Mora da se nauči (i uvežba) da putanja kretanja ide za pogledom (gde gledaš, tu i završavaš).

Retko koji motorista (osim onih na stazi i onih extremnih na putu) padne iz razloga što je prebrzo ušao i otklizao, nego u većini slučajeva bude da "ispravi" krivinu bez otklizavanja, (a što znači da je nešto zajeb'o iz prethodne dve tačke).

Ovo su početne osnove, a ostalo su finese i nadgradnja.

Promenio član zika56
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 6 sati, pilip88 je napisao:

https://www.youtube.com/watch?v=J2f4DdSDa7I

Fina demonstracija trail braking-a.

Ne zameri, ali moram da proanaliziram ovaj video prikaz.

- Slažem se, fina demonstracija neujednačene vožnje (neudobna i nadasve može biti opasna).

 

- Nepotrebno ubrzavanje (povećanjem ubrzanja, prenosi "težinu" motocikla unazad).

- Odatle i potreba za kočenjem ispred krivina (u cilju "smirivanja" geometrije prednjeg vešanja, koje sa podiglo na gore i dovelo do "olakšanja" volana, a onda ga naglo sabija u "poniranje").

- Potreba za dužimm kočenjem, kad je već ušao  u krivinu nije TRAIL BRAKING (ovo više liči na kočenje sa soft elementima "oh shit braking") i potpuno  puštanje gasa do ler-a lako bi ga "gravitiralo" na patos (sreća je da ga, zbog težine motora i ravne podloge vuče inercija, pa ide napred).

 

- Intezitet "ispeglanih" krivina je takav da za njihovo "savladavanje" kočnica nije ni potrebna.

 

Manjim forsiranjem gasa na pravcu prošao bi svaku krivinu (ujednačenom brzinom).

 

I što je još važnije izbegao bi opasno ubrzavanje na pravcu, pored toliko, zaklonjenih, sporednih, zemljanih uključenja na put i parkinga (sa desne strane).

 

Da mu je neko izleteo, ne bi stigao ni da kmekne (ovako se gine).

Ovo je vožnja motora, koji je prejak za vozača (oči veće od mogućnosti).

To pokazuju, oduševljeni, komentari neiskusnih vozača (koji upražnjavaju ovakav način vožnje).
Često puta je iskustvo videti i kako ne treba.

 

Ovako već može (kako god se zvalo).

 

 

Kočenje na stazi  NIJE isto što i "kočenje stazom" na javnim putevima.

 

Kočenje na stazi je planirano i namerno usporavanje preko tačke skretanja (dodatno smanjivanje brzine za dodatno smanjenje ugla ili bolje rečeno, povećanje oštrine ugla skretanja u apex-u krivine).

Gde trkač kontrolisano menja poziciju motocikla trakciju i stabilnost.

A brzina kretanja mu je tolika da može da se zaustavi.

 

Ako vam je cilj da izvedete "eksplozivan" izlaz iz krivine (gde nemate pojma šta se nalazi sa druge strane) sigurno završavate delom u suprotnoj traci.

Jer morate prvo "napasti" apex, u stilu GP trkača, koji već ima u glavi sve parametre krivine (svaki mm krivine je studiozno proučen, dokumentovan, sažvakan i svaren) i prilkom trailbraking-a mu nije problem da, jedan od točkova odvoji od podloge.

 

Apeks (vrhunac) je dete ljubavne veze "uđeš izađeš i gotovo."

 

Nama je, jedno, bitan izlaz...kad imaš izlaz, imaćeš prelomnu i najbližu tačku, sa unutrašnje strane krivine  (to je naš vrh).

 

Sam naziv tehnike zbunjuje ljude.

Trail Braking ("kočenje stazom") je manje tehnika kočenja, a više tehnika skretanja.

Rezervisana je za trke (gde daje svoj puni potencijal).

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 286 postova
  • Lokacija: Beograd

Trail u nazivu ima znacenje "trajanja", ili ti kocenje koje traje, vuce se da kazemo. Tehnika koja se ne koristi na svakoj krivini vec se preporucuje u onim "ostrim" i dugim krivinama gde je preglednost smanjena zbog neke prepreke, brda, šume i sl. 

Cisto da vozac bude "na kocnici"  radi brze reakcije u koliko ga u takvoj krivini saceka neka prepreka na putu, parkiran traktor, kamen, sta god. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L
Pre 9 sati, pilip88 je napisao:

https://www.youtube.com/watch?v=J2f4DdSDa7I

Fina demonstracija trail braking-a.

Fina demonstracija kako ne treba voziti,samo cima bez potrebe.

 

Tek na sledecoj strani vidoh da je @feniks objasnio pametnije mnogo nego ja pa moj post ispada glup:lol3:.

Promenio član piki
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 766 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Svi ti snimci su fini i poucni, al nekom kao meni koji nije vozio nista jace od skutera, pa coper 500 kubika i sad 600 apsolutno sve ovo izgleda kao spansko selo. Napravio sam sve greske navedene, sreca bez posledica, da je jaci motor verovatno bi pao u krivini, tj motor bi me zbacio. A da se razumemo auto vozim perfektno i brzo. Ali nikakve veze auto i motor nemaju. Vozim cesto u grupi i posle godinu dana jos uvek nisam uspeo da ih uhvatim, a i ne pokusavam. Ne vozim preko svojih limita i svestan sam da u dobrom delu puta vozim i sporije nego sto bi trebalo. Al polako ce dodje to sve na svoje mesto. Draze mi moje dupe nego dokazivanje za brzinom. A najvise sam ucio i ucim posmatrajuci kako oni ispred mene voze. I nije sramota reci, ej cekaj pa ja ne znam ds vozim tako dobro motor, tj znam pravolimijski, al svaka budala moze na pravcu da odvrne gas, al budi pravi bsjker pa kroti krivine. Eee a za to treba pamet u glavu pre svega, opustenost i koncentracija. I po meni kljucno motor spram kvaliteta vozaca. Mogao bih i ja da vozim gsxr k-a neki, da izgledam ludo i brzo, al mi ne treba jer taj motor je pravljen za nekog ko je ovladao vestinama i glavom. A meni motor treba da bih uzivao u brzini na kojoj mi je prijatno, vidim pejzaz i osetim prirodu. Tema je odlicna i nastavljam da je pratim, jer se nadam da cu saznati jos neke stvsri koje ce mi pomoci u voznji. Otisao sam malo u off, al mislim da je isto tako bitno istaci da nije sramota biti sporiji na drumu, vec je bitno voziti bezbedno radi sebe i drugih. A i putevi su nam blagi ocaj. 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Kao što, u jednoj temi, napisa naš sashac (alijas Bole37):"Ne postoji covek koji zna da vozi na ulici...postoje samo budale koje tako misle."

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1555 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
13 hours ago, pilip88 said:

https://www.youtube.com/watch?v=J2f4DdSDa7I

Fina demonstracija trail braking-a.

I meni je to što uopšte ne dozira gas ( nego uvek on/off )  odmah upalo u oči. Ali mislim se - ne ide da ja sa desetak hiljada pređenih kilometara komentarišem vožnju yt zvezde što motojitsu jeste.
Ali eto - napisaše ljudi koji malo više znaju od mene.

Ovo je recimo sušta suprotnost i vožnja kakva se meni sviđa:

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

@feniks@piki@antir3ality Mislim da je poenta klipa da pokaže kada počinje sa kočenjem, kada pušta kočnicu i kada kreće sa dodavanjem gasa i da je zato sve nekako preuveličano. Čovek je poznat po tome da insistira na laganom, doziranom kočenju i dodavanju i puštanju gasa. Ali ok, možda je potrebno prvo pogledati neke druge njegove klipove da bi ovaj seo na svoje mesto.

Pre 14 sati, feniks je napisao:

- Potreba za dužimm kočenjem, kad je već ušao  u krivinu nije TRAIL BRAKING

Poenta trail braking-a je baš duže kočenje, kada se uđe u krivinu. Većina kočenja ide pre ulaska u krivinu, kada krene obaranje motora počinje lagano popuštanje kočnice. Zatim se drži jedva pritisnuta kočnica, sve do apex-a, kada se kočnica pušta i počinje lagano dodavanje gasa.

 

Pre 15 sati, feniks je napisao:

Trail Braking ("kočenje stazom") je manje tehnika kočenja, a više tehnika skretanja.

Rezervisana je za trke (gde daje svoj puni potencijal).

Slažem se da je trail braking manje tehnika kočenja a više tehnika skretanja ali se nikako ne slažem da je rezervisana za trke. Jeste sve poteklo od trka i jeste najveća primena na trkačkoj stazi ali po meni ima primenu i u saobraćaju. Nije za svaku krivinu i za svaki put ali recimo jako je korisno kada nam put nije poznat, krivine oštre i još je i nizbrdica. Sviđa mi se što je motor nekako već pripremljen za kočenje pa ako naiđemo recimo na krivinu koja je na ulasku blaža a kasnije postaje oštrija možemo dozirano da povećamo kočenje i da usporimo da ne remetimo balans motora kao što bi bio slučaj da nismo držali blago pritisnutu kočnicu kroz krivinu.

Možda grešim, još sam ja jako zelen u svemu ovome ali eto, to je moje mišljenje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
On 23.8.2022. at 0:58, antir3ality je napisao:

Ali mislim se - ne ide da ja sa desetak hiljada pređenih kilometara komentarišem vožnju yt zvezde što motojitsu jeste.

 

Pre 22 sati, pilip88 je napisao:

Možda grešim, još sam ja jako zelen u svemu ovome ali eto, to je moje mišljenje.

Mislim da ovde niste u pravu. :takoje:

 

 

Vratiću se na početak teme, u cilju podsećanja na objektivne i lične razloge za ove "pisanije."

 

 

On 9.2.2022. at 2:49, feniks je napisao:

Zašto motociklisti stradaju u krivinama?

Da bi ogdovorili na ovo pitanje, stručnjaci su ispitali  stilove vožnje tri grupe motociklista na simulatoru motocikla.

Početnici, iskusni i trenirani motociklisti su se kretali nizom kombinovanih krivina levo i desno (beležena je njihova brzina i položaj u traci).

Svaki vozač je naišao na neočekivanu opasnost i u levoj  i u desnoj krivini.

Nakon što su uočili opasnost, svi vozači su smanjili brzinu pre nego što su počeli da izbegavaju prepreku.

- Iskusni vozači su više pratili trkačku putanju kroz obe vrste krivina, što je dovelo do toga da su morali da izvrše veće promene svog  položaja  kako bi izbegli sudar.

- Trenirani vozači su usvojili sigurniju putanju na putu, birajući poziciju koja nudi veću vidljivost kroz krivine.

Skoro da nisu morali menjati svoj položaj u traci, kao odgovor na opasnost (jer je njihov pristup krivinama već bio optimalan).

- Vozači početnici su, u desnim krivinama, koristili sličan položaj na putu kao iskusni vozači.  

Dok je njihova pozicija, u levim krivinama, bila sličnija treniranim vozačima.

Što govori  da su bili svesniji rizika povezanih sa levim krivinama.

Vozači početnici su takođe usvojili sigurniji položaj u krivinama, nakon opasnosti.  

Dok iskusni vozači nisu bitno  promenili  svoje ponašanje, iako su izveli veći  manevar  u izbegavanju  opasnosti.

Rezultati sugerišu da je veća verovatnoća da će početnici izabrati neprikladnu poziciju u traci nego neprikladnu brzinu kada uđu u krivinu.

Štaviše nalazi podržavaju teoriju da se stručnost postiže kao rezultat predhodnog učenja (iskustva u situacijama izbegavanja prepreka, osećaj  jedinstva sa motociklom, proračunatost u svakoj situaciji, odsustvo panične raekcije).

Pri čemu trening bezbedne vožnje prevazilazi „loše navike“ stečene samo kroz iskustvo.

 

On 9.2.2022. at 10:51, feniks je napisao:

Na sastavljanje teksta potakao me test tri vrste vozača, koji su uradili inostrani stručnjaci.:)

S obzirom da spadam u iskusne, ali ne i bezgrešne, prepoznao sam se u ovom testu.

 

 

Iskustvo u upotrebi jednod sofisticiranog sklopa zvanog menjač daje mi mogućnost da brzinu mogu prešaltati i u krivini (što ne znači da treba, mora ili ne sme...). 

Da to uradim brzo, bez gubitka potisne sile, sa osećajem za  gas, koji neće dovesti do proklizavanja zadnjeg točka. 

U situacijama kada procenim da treba, kada hoću da se malo razmrdam i ciljano cimnem rep...da se igram.  Ili da korigujem putanju.

 

Kočnice mi služe za dve radnje:

da smanjim brzinu - usporim i

kočim - da bi stao.

Koliko "drkuckati" kočnicu i kada je upotrebiti?

Nemam pojma.

 

Iskustvo se stiče samo na jedan način: Učite i "zaboravljajte."

 

Iskustvo ti daje "gubitak" osećaja da se ispod tebe nalazi vozilo, u čijem se cilindru, svakim dodavanjem gasa, broj detonacija povećava.

Vozilo čiji je dodir sa podlogom na dva mesta širine dva prsta.

Izgubiš "statistiku" za  brzinu, broj obrtaja, intenzitet kočenja...voziš.

Dok se voziš sve vreme ti je osmeh na licu (čak i kada se "zatrokiraš" u momentu i pišneš u gaće).

Istu krivinu nikada ne prolaziš na isti način (nekad je napadneš - nekad se braniš, ali uvek si spreman i da "pobegneš").

Razmišljaš tek kada se izvučeš iz sranja (pre toga reaguješ, naučeno, automatski, "zaboravljeno").

Ako se vratiš sa vožnje odmoran, onda se samoanaliziraš - gde grešiš (u scenariju stigneš i do situacije sudara sa meteoritom).

 

Poenta trail braking-a je: već zategnutu strunu - još zategnuti, do granice njene izdržjlivosti, a da struna ne pukne.

I jedina primena je primena na trkačkoj stazi.

 

A ovo je bezbedan prolazak kroz krivine:

Pre 22 sati, pilip88 je napisao:

Slažem se da je trail braking manje tehnika kočenja a više tehnika skretanja ali se nikako ne slažem da je rezervisana za trke. Jeste sve poteklo od trka i jeste najveća primena na trkačkoj stazi ali po meni ima primenu i u saobraćaju. Nije za svaku krivinu i za svaki put ali recimo jako je korisno kada nam put nije poznat, krivine oštre i još je i nizbrdica. Sviđa mi se što je motor nekako već pripremljen za kočenje pa ako naiđemo recimo na krivinu koja je na ulasku blaža a kasnije postaje oštrija možemo dozirano da povećamo kočenje i da usporimo da ne remetimo balans motora kao što bi bio slučaj da nismo držali blago pritisnutu kočnicu kroz krivinu.

 

 

Ako možete pronaći dovoljno  nizbrdica, naučićete osnove "Trail Braking-a" za nekoliko sati.

 

Da bi mogli  " zategnutu strunu - još zategnuti, do granice njene izdržjlivosti, a da struna ne pukne."

I analizirati posle.

 

Kočenje na stazi (Trail braking) vas trenutno ne bi trebalo brinuti, postoje mnoge druge veštine koje morate prvo naučiti da biste bezbedno vozili.

Pre svega, treba da trenirate gde da gledate, a ne da gledate vaš trenutni položaj (jer tamo ćete ići vi i vaš motocikl - fiksacija mete).

Kao početniku, vaša brzina ulaska u krivinu bi trebala biti dovoljno spora da se lako bezbedno krećete bez dodatnog usporavanja.

Ako se fokusirate na "kočenje na stazi", moraćete ući u krivinu većom brzinom nego što biste trebali na trenutnom nivou veštine.

Pogotovo sa napr. V Twin-om, koji ima snažno kočenje motorom, za razliku od nekog 4-cilindričnog sportskog motocikla.

Na putu se situacije stalno menjaju, važno je imati potpunu kontrolu nad motociklom.

 

 

Pronađite prazan parking i vozite se u krug pod izabranim nagibom, koji vam odgovara.

 

Kada ste odabrali odgovarajuči ugao, lagano ubrzajte i trudite se da zadržite isti ugao nagiba.

 

Zatim to ponovite to i lagano usporite, opet držeći isti ugao nagiba.

 

Kako povećavate svoju brzinu - radijus se povećava, smanjite brzinu - vaš radijus se smanjuje.

 

Mirna ruka na gasu drži izabrani ugao nagiba.

 

Isto to radite i na drugu stranu.

 

Nakon ove vežbe, shvatit ćete koliko je suludo to što, nove, vozače forsiraju da dodaju gas i naglo pritisnu  ručicu sa unutrašnje strane (countersteering), ako prebrzo uđu u krivinu.

 

 

Prenos težine prema napred na motociklu povećava nagib i skraćuje putanju, što, ako vozač efikasno koristi, čini skretanje poput magije.

 

Komprimovana viljuška pomaže pri skretanju kroz poboljšanu geometriju i veću kontaktnu površinu prednje gume ( o tome malo kasnije). 

 

Popuštanje kočnice pre skretanja produžava viljušku i motocikl teži da ide široko. 

Ali to mora biti u efektivnom rasponu kretanja.

 

Naučite koristiti kočnice za kontrolu brzine i geometrije.

Vozači dužih i težin motocikala trebali bi uvežbati upotrebu obe kočnice (u hitnim situacijama svaka obavlja 50 % posla).

 

Možda najveći mit leži u svetu, zbog sportskih motocikala, gde se može čuti "nikad ne dodirujte zadnju kočnicu." Savet bi trebao biti "nikada ne zabadaj zadnju kočnicu."

 

U hitnoj situaciji zadnja može pružiti mali procenat ukupne zaustavne moći (zbog prenosa težine kod sportskog motora).  Ali, ako promašite auto u svojoj traci za 30 cm, promašili ste auto.

 

Pri snažnom kočenju prednjom kočnicom viljuška će se maksimalno sabiti, ali je brzina kojom se ona "urušava" ono što se zaista računa. 

Da biste zadržali prijanjanje u hitnim slučajevima, naučite da nikada ne nabadate prednju kočnicu.

 

APQYKL5FCNB6VH4JI65KRNAXCU.jpg

 

Većina ABS sistema je dizajnirana da umanji ili spreči blokiranje točkova tokom pravolinijske vožnje.

Ali ABS možda neće sprečiti blokiranje točkova dok ste nagnuti u krivini ili u skretanju (na stranu marketinški testovi izvedeni na poligonu).

 

Veća površina (ovo nije priča o širine gume, već o upotrebljivoj površini) koja dodiruje podlogu omogućava bolje prijanjanje.

 

F6PIDMPYXRAZJAPKYNWBUGW7CQ.jpg

 

 

Najbolji jahači na svetu stalno teže da voze na gumi broj 2.

Možeš i ti.

 

Zamislite da uđete u krivinu sa aktiviranom prednjom kočnicom: kontaktna površina vaše prednje gume je proširena i vi ste na gumi broj 2.

 

Ali pre nego što skrenete u krivinu, vi pustite prednju kočnicu, opruge viljuške se rasterete  i odjednom ste na gumi broj 1.  I onda tražite od te gume da preuzme opterećenje u krivini.

 

Ako ostavite malo pritiska kočnice na mestu skretanja, dobićete "širu" prednju gumu na putu.

To zovu trail-braking.

 

Isto važi i za izlazak.

Lagano pritisnite gas u sredini ugla da biste preneli težinu unazad i uvek ćete ubrzavati na gumi broj 2 (sa većim prijanjanjem).

 

Sve pod uslovom da vozite sportski (sportski motocikl).

Kod motora sa jakim motornim kočenjem, kruzera (koji kruzira), customa i endura (čiji veliki uski točak prati lijinu krivinr kao po šinama) doziranje gasa će obaviti ovaj posao bez potrebe "klackanja"  kočnicom

 

Kad povećavate svoju brzinu - radijus se povećava, smanjite brzinu - vaš radijus se smanjuje.

Mirna ruka na gasu drži izabrani ugao.

 

Izvor:

WWW.CYCLEWORLD.COM

The street is not a racetrack: How to ride swiftly and safely on the road.

 

 

Ulica nije trkalište: kako voziti brzo i bezbedno na putu.

 

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Ni slučajno da ne obara motor! Pada k'o sveća   :P

 

Pri ovim brzinama mož' samo da zakrene guvernal a metodu neka bira... guranje ili vučenje   :lol3:

Promenio član PremieRacing
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3523 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 3 sati, the_doctor je napisao:

 

 

Eto, ovakve su tipične greške početnika, a ovde (u temi) se razvezala priča o pritiscima na prednjem i zadnjem točku, namernom proklizavanju kroz krivinu, kontrolisanom kočenju zadnjom ili prednjom kočnicom (uz dodavanje ili oduzimanje gasa), ....

Bitno je samo da neki pokažu koliko oni znaju, a to što to njihovo "znanje" jednom početniku ništa ne koristi (bar ne pozitivno), nema veze.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12280 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Vidim,  svi guraju motocikl ispod sebe na ovim brzinama :)

Definitivno,  kao sto je vec u nekoliko postova navedeno a vazi za svaku krivinu i narocito za pocetnike -  ne ulazite prebrzo u krivine koje ne poznajete! 

Smanjite stepen prenosa pred krivinu,  smirite motor kocenjem bilo motornim bilo kocnicama,  probajte da uhvatite dobar ulaz da bi imali priblizno idealnu putanju,  countersteering-om odlucno oborite motor,  konstantan gas i pogled ka izlasku iz krivine uz izbacivanje ramena i glave u krivinu! Nema velike potrebe da zestoko izbacujete koleno i da se (kao GP vozaci) spustate u krivinu :) Kada vidite izlaz lagano gas koji vas ujedno uspravlja i odjezdiste veselo i sigurno dalje :)

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Beograd
12 hours ago, Nemanja Petrovic said:

 

Ali ovde puna vrišti! Samo što iz linije ne iskoči mali Japanac i udari čekićem u glavu nesavesnog vozača. Meni je ovo zapravo sjajan primer kako treba brinuti o putevima, posledično o ljudima koji tu žive, pa i o samoj državi, zašto ne reći. Odavno mi je jedan stranac objasnio šta sve vidi iz naših loših puteva. 

 

Svaka teorija pada u vodu kada je u krivini šljunak, rupa, medved. Zato safety first! 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
pre 10 minuta, Arakis je napisao:

PS: Pinovao sam temu,  hvala @feniks na odlicnoj temi ;)

To i jeste suština foruma.

U pinovanju, pametnovanju, šali i zbilji... :takoje:

 

Može li članak naučiti prosuđivanju i disciplini?

Ne, bolnice to uče.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
15 hours ago, Nemanja Petrovic said:

 

 

Je l su ovi prorezi, žljebovi (ili šta su već) na asfaltu u samoj krivini namerno napravljeni da bi povećali grip gde je najpotrebniji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja