Jump to content

Moto Zajednica

Krivina za početnike

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 273 postova
  • Lokacija: Beograd

Trail braking spada pod napredni nivo voznje i veoma je "pipava" stvar, kocnica se dozira do posle "klika" koji se cuje kad se aktivira "stop svetlo" i zahteva dobro poznavanje motora koji se vozi. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
2 hours ago, antir3ality said:

E to mi treba :D
Šalu na stranu - još jedno početničko pitanje: ulazim u krivinu i vidim da sam ušao brže nego što je trebalo. Na raznim mestima sam video da nikako ne treba kočiti, ni usporavati naglo. Šta treba raditi ?
I ono još bitnije - kako uvežbati da u takvim situacijama ne reagujem refleksno (naglo kočenje i pogled gde ne treba) ?

Cornering ABS resava i to :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Mene je par puta spasio savet sa kursa u Kuli. 

"Uvek možeš da oboriš motor još malo."

Ne sećam se ko je to rekao ali hvala mu veliko! 

Što se obaranja tiče, još bih dodao da obaram motor na sporim brzinama a telom vučem na većim brzinama.

U krivini kad se vozi brže, više se ja nagnem telom jer motor uvek mogu lakše dodatno da oborim kontra-upravljanjem. Trail braking više ne koristim jer vozim sporije pa nema potrebe, inače je ključan za bržu vožnju.

Sve u svemu, prilagodite brzinu pre svega svojoj veštini a onda i putu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS
 
Ima veze sa "trail braking" što reče @Bole37.
 
Meni je rečeno po tom pitanju vezanom za krivine - ne puštaj naglo gas jer je isto kao da si stisla zadnju kočnicu. Kočim ispred krivine, nekad i više, ali da budem sigurna da mogu da je izvučem bez da sebe i druge dovodim u opasnost.


Forumi i pisana reč zahteva oprezno pisanje i još opreznije čitanje! Zato ljudi lakše “gutaju” video snimke.

Naravno, svakako se treba učiti da se u krivinu ne ulazi “prebrzo”, ali ako na trenutak ostavimo po strani sva umeća i iskustva, to prvo znači da ne treba ulaziti u krivinu brzinom većom od dozvoljene i sve je rešeno.

Pitanje je bilo “šta raditi kad vozač shvati da je ušao prebrzo u krivinu”?

Odgovor je kompleksan, kao i sama vožnja, i zavisi od puno faktora: ima li saobraćaja, kakvi su uslovi vožnje, koliko je motocikl tehnički ispravan, u kom momentu je vozač shvatio da se kreće prebrzo, da li ima prepreku……….
Čak i naglo kočenje može da sačuva život više nego bilo koja druga radnja. Ili dodavanje gasa. Nema preciznog odgovora. Najbolje je samo napisati: nemoj da dozvoliš da ti se to desi!

Elem, kada se ima vremena za postepeno smanjivanje gasa i ta radnja isprati smanjenjem stepena prenosa, umanjuju se šanse za nekontrolisano ponašanje motocikla. Ako se koči, treba to raditi sa obe kočnice i pri tome odvojiti motor od pogona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
Pre 1 sat, nafetS je napisao:

@Alexandra995 i @antir3alityto dođe vežbom, vežbom, vežbom, a posle malo i da se provežba... Pogledaj po jućubu šta se preporučuje, parking/poligon, čunjevi i radiš vežbe do besvesti, i onda upravljaš motorom podsvesno, tj ne "gubiš" vreme na "aha, sad malko kočnicu, dotaknem kvačilo...". Znaš šta treba/hoćeš da uradiš, ruke, noge, telo odrade šta treba da se dobije taj zamišljeni efekat.
Ne kažem na jućubu da se uči, nego samo da se vidi ideja (motojitsu, policijska takmičenja na poligonima), a vežba u stvarnom životu, kod nas, na kursevima bezbedne vožnje gde ti neko objasni teorijski, pokaže, pogleda šta radiš, pa te ispravi (ključno), pa opet radiš dok ne bude prirodno.. i posle treninga opet samostalno vežbanje i trud da se ispravno vozi.

U pravu si, mnogo pasulja treba da se pojede, ali lagano, bez forsiranja, oće gasovi da muče :D

Da si ti mene video taj prvi dan na poligonu, pita mene instruktor šta sam vozila ranije, ja kažem skutere, a od brzinca samo jednom APN4, a on će "sine pa to ti je kao da si sela sa dečije bicikle u šleper, nego znaš li gde su koje komande?". U teoriji sam znala gde su mi kočnice, kvačilo, kako idu brzine itd. Trip mi je bio da ja sve to izvedem u praksi, kao bubnjar... :lol: Dok mozak razdvoji sve funkcije, sad već ide lagano...

Drugi instruktor koji se tu zatekao me pozvao da dođem do njega da bi mi rekao samo da povučem stopala na nogostopu pozadi, da ne bi tako kako držim slučajno pritisla kočnicu ili smanjila stepen prenosa. Bilo mi je teško u početku da se naviknem da vraćam nogu nazad svaki put kad koristim komande, ali na kraju kroz praksu ušlo u naviku tako da više i ne mislim. Hvala mu puno na tome.

 

pre 3 minuta, Urban Cruiser je napisao:

 


Forumi i pisana reč zahteva oprezno pisanje i još opreznije čitanje! Zato ljudi lakše “gutaju” video snimke.

Naravno, svakako se treba učiti da se u krivinu ne ulazi “prebrzo”, ali ako na trenutak ostavimo po strani sva umeća i iskustva, to prvo znači da ne treba ulaziti u krivinu brzinom većom od dozvoljene i sve je rešeno.

Pitanje je bilo “šta raditi kad vozač shvati da je ušao prebrzo u krivinu”?

Odgovor je kompleksan, kao i sama vožnja, i zavisi od puno faktora: ima li saobraćaja, kakvi su uslovi vožnje, koliko je motocikl tehnički ispravan, u kom momentu je vozač shvatio da se kreće prebrzo, da li ima prepreku……….
Čak i naglo kočenje može da sačuva život više nego bilo koja druga radnja. Ili dodavanje gasa. Nema preciznog odgovora. Najbolje je samo napisati: nemoj da dozvoliš da ti se to desi!

Elem, kada se ima vremena za postepeno smanjivanje gasa i ta radnja isprati smanjenjem stepena prenosa, umanjuju se šanse za nekontrolisano ponašanje motocikla. Ako se koči, treba to raditi sa obe kočnice i pri tome odvojiti motor od pogona.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Zato ja pišem svoja iskustva, neću nikad nekom reći - e tako treba ili to ti nije ispravno, nisam ja neko ko je podoban da priča drugome kako da vozi. Zavisi mnogo od situacije i nezahvalno je da pišem ja ovde šta treba i kako. Ja čak na meni dobro poznatim rutama motorom sporije prolazim nego autom, sve iz razloga što ne znam kako ću da se snađem u krivini pa mi je lakše da prođem sporije.

Slažem se sa svim što si napisao! :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Termin odgovarajuće brzine ulaska u krivinu podrazumeva i odgovarajući stepen prenosa.

Jer nije isto ući  u krivinu sa istom brzinom kretanja na cajgeru u km/h i u različitom stepenu prenosa.

Izbor adekvatnog stepena prenosa nam omogućava stalan prenos snage na zadnji točak.

I reakciju motocikla na doziranje gasa, lagano praćenje zamišljene putanje.

Suština cele priče je u igranju sa mašinom. Glatkom prolasku kroz krivine i uživanju u tome.

I opet, i opet...:)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 273 postova
  • Lokacija: Beograd

Posto je tema namenjena pocetnicima nema mesta za bilo kakva mudrovanja. Pocetnicima je danas mnoogo lakse nego nama, koji smo bili pocetnici pre 20tak i kusur godina. Tad nije bilo "tubera" a svi saveti su se svodili na:" Nemoj preko zebre i nemoj da vozis po beloj". Kakav steering kakav trail. Moze se danas probrati dosta instruktora na tubu, izmedju gomile sarlatana ali ni ti klipovi nisu magija ni carobni stapic koji voznju cini bolju i sigurniju. To su stvari sa kojim vas "upoznaju" a sve to treba primeniti u praksi sto proizilazi iz kilometraze i vezbanja. Kad sam rekao da je trail braking "napredni" nivo, nemoj da se lazemo, dovoljno sam mator i nije me sramota da priznam. Kad ti vetar udari u prsa, kaciga zašumi, asfalt bezi ispod tockova, agregat brunda,adrenalin proradi, gledas samo da sacuvas glavu a ne da razmisljas dal se cuje "klik". Sve to samo dolazi na svoje mesto nakon kilometraze.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Teorija je jedno a praksa nesto sasvim drugo, tako da je resenje u hiljadama i hiljadama kilometara, pa nek svako vidi sta i kako mu najvise odgovara

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
Pre 3 sati, Alexandra995 je napisao:

Da si ti mene video taj prvi dan na poligonu

ako već merimo, ja sam prvi put na dva točka, a da nije bicikla, seo na prvom času.. tj. na drugom času, prvi je upoznavanje sa komandama, delovima motora i slično, ništa da se sedne.. Opustio se na poligonu posle par časova, opa šaltam u uličici nekoj prva druga treća, ne gasi se.. Prvi put kad sam izašao na ulicu u saobraćaj, posle 200 metara sam stao jer sam toliko stegao korman i nisam mogao da otpustim šake.:)
Apropo nogu, ja sam posle kursa bezb.vožnje išao kroz grad sa instruktorom, i odjednom od prozuji pored mene i šutne me po stopalu "šta sediš ko patka, šta smo pričali pre 2 sata, kako se sedi?" :) sad se noge same vraćaju :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
Pre 9 sati, nafetS je napisao:

ako već merimo, ja sam prvi put na dva točka, a da nije bicikla, seo na prvom času.. tj. na drugom času, prvi je upoznavanje sa komandama, delovima motora i slično, ništa da se sedne.. Opustio se na poligonu posle par časova, opa šaltam u uličici nekoj prva druga treća, ne gasi se.. Prvi put kad sam izašao na ulicu u saobraćaj, posle 200 metara sam stao jer sam toliko stegao korman i nisam mogao da otpustim šake.:)
Apropo nogu, ja sam posle kursa bezb.vožnje išao kroz grad sa instruktorom, i odjednom od prozuji pored mene i šutne me po stopalu "šta sediš ko patka, šta smo pričali pre 2 sata, kako se sedi?" :) sad se noge same vraćaju :D

Pa dobar si, ja sam apsolutno za te kurseve, jer nije isto kad čovek misli da zna kako je kad visi na pojasu (doduše u stvarnosti se mnogo brže dešava) i kad ode u NAVAK pa stvarno visi u Puntu (sad već Smart), ja sam to doživela i iako je prošlo od tad 5 godina ostavilo je veoma jak utisak i još uvek ima uticaja na mene i moj stil vožnje. Takođe kad puste po dvoje na onu šinu zajedno da se spuste pa udare, simulacija čeonog sudara pri samo 10km/h pa boli stomak od pojasa kao da ga neko šutnuo.

 

Imam veliku želju da prođem kurs, trenutna situacija je takva da su mi i Subotište i Mladenovac daleko, a ne znam da li bi neko drugi organizovao makar u Nišu (ako se skupimo dovoljno), jer da odem motorom najmanje 250km neću biti više ni za šta. :ups:

 

Ja sam se iscimala dok sam našla auto školu. Prva gde sam otišla je gde sam polagala za B, prodali motor. Pošalju me u drugu na preporuku, neće čovek da me upiše za A kad je čuo da imam samo AM, kaže A2 bolje (opravdavam), nemaš iskustva sa šaltačima itd, ja neću sigurno sa 26 godina A2 da upisujem, to sam trebala davnih dana. Odem sama u treću auto školu, sednem na motor da budem sigurna da mogu da dohvatim zemlju, komande, sve ok. Upišem se, položim testove iz prve, istraumiram malo instruktora na prvom času (ujedno sam mu bila prva kandidatkinja za A). Krenem ja polako, motor ide desno, a držim pravo, dok nismo skontali da idem presporo i da moram malo da ubrzam da bi mu uhvatila pravac. Dok sad sa Hondom mogu da idem brzinom pešaka bez da spuštam noge. :jee:

I tako, sve ostalo je istorija :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Organizuje se i u drugim gradovima ako se skupi dovoljan broj ljudi (čini mi se u Somboru da nas je bilo 12ak), raspitaj se koji su uslovi da se u drugom gradu organizuje, verujem da bi se u Vranju, Nišu, Leskovcu i okolini skupilo dovoljno ljudi, sigurno...


A i možeš doći dan ranije, prespavati, dan za trening, prespavaš još jednu noć i kući... Treninzi su obično vikendom, tako da petak-subota-nedelja, ako možeš da priuštiš (vremenski i finansijski).

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 1 minut, nafetS je napisao:

Organizuje se i u drugim gradovima ako se skupi dovoljan broj ljudi (čini mi se u Somboru da nas je bilo 12ak), raspitaj se koji su uslovi da se u drugom gradu organizuje, verujem da bi se u Vranju, Nišu, Leskovcu i okolini skupilo dovoljno ljudi, sigurno...


A i možeš doći dan ranije, prespavati, dan za trening, prespavaš još jednu noć i kući... Treninzi su obično vikendom, tako da petak-subota-nedelja, ako možeš da priuštiš (vremenski i finansijski).

 

Tako sam i mislila ako ne nađem drugo rešenje. Makar dan pre treninga da dođem, posle ću kući lagano. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
32 minutes ago, Alexandra995 said:

Imam veliku želju da prođem kurs, trenutna situacija je takva da su mi i Subotište i Mladenovac daleko, a ne znam da li bi neko drugi organizovao makar u Nišu (ako se skupimo dovoljno), jer da odem motorom najmanje 250km neću biti više ni za šta. 

Aleksandra ja sam takođe zainteresovan za ovo, i mislim da znam još minimum troje - četvoro ljudi koji bi došli. Kontaktirao sam prošle godine MK Bezbednost na fb, i rekli su mi ovo što je napisao nafetS. Doduše nisam stigao da izguram tu priču do kraja prošle godine, ali nadam se da će biti ove. Dali su mi neke brojeve, pa ću da ih kontaktiram uskoro i da se raspitam o detaljima.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

@Alexandra995 Nećeš :D Šalim se, sve je subjektivno, ali imaj u vidu da je trening 6-7 sati, i jako je naporan i posle nemaš baš mnogo kocentracije jer se istrošiš tamo.
Prvi put, imao sam 10km do kuće, jedva, al to je bilo mesec dana posle polaganja. Posle 6 meseci vožnje sam ponovio kurs u Somboru, i dovezao do NS, parkirao u garažu i bio u fazonu "mogao sam i prespavati", onako na granici.. :D

 

Želim vam sreću da izgurate, eto već vas je 5. Neki klub u Nišu/Leskovcu kontaktirajte možda se među članstvom nađe još nekoliko ljudi ili ako imate neko mesto okupljanja (kao Mišeluk u NS) :)
 

Promenio član nafetS
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova

Nisam imao problema sa prebrzim ulascima do sada jer sam spor vozac. U krivine koje ne poznajem a tek one nepregledne ulazim sporo, sto je sigurno sigurno pa makar to izgledalo glupo nekome iza mene... 

 

Problem bi mi definitivno bio npr. Stelvio Pass ili tako nekakav put jer sam se uvek dvoumio sta raditi na serpentinama, prebaciti u prvu (znamo svi koliko cesto to zna biti uznemirujuce za motor) ili iz druge pod kvacilom (slipping clutch) sto je glupo... Gledajuci nekoliko Youtube snimaka, vidim da na serpentinama svi saltaju ipak u prvu brzinu. Bar sam nesto razresio.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 42 minuta, antir3ality je napisao:

Aleksandra ja sam takođe zainteresovan za ovo, i mislim da znam još minimum troje - četvoro ljudi koji bi došli. Kontaktirao sam prošle godine MK Bezbednost na fb, i rekli su mi ovo što je napisao nafetS. Doduše nisam stigao da izguram tu priču do kraja prošle godine, ali nadam se da će biti ove. Dali su mi neke brojeve, pa ću da ih kontaktiram uskoro i da se raspitam o detaljima.

Računaj na mene, ja ću da vidim ima li još neko u LE zainteresovan, znam da i @DRCvetko je rekao da hoće da prođe obuku. Meni je Niš 1h vožnje, što je super.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
53 minutes ago, Motorcyclist said:

Nisam imao problema sa prebrzim ulascima do sada jer sam spor vozac. U krivine koje ne poznajem a tek one nepregledne ulazim sporo, sto je sigurno sigurno pa makar to izgledalo glupo nekome iza mene...

Samo da dodam nešto, da ne stvori neko pogrešnu sliku: na asfaltu ja ne poznajem sporijeg vozača od sebe :) Trudim se da vozim vrlo defanzivno i oprezno. I kad bi neko video kako je izgledao taj moj "prebrzi" ulazak u krivinu, verovatno bi se valjao od smeha :D
Ali ja pričam o svom subjektivnom osećaju - pa otud i to pitanje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 238 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r
Pre sat vremena, Motorcyclist je napisao:

Problem bi mi definitivno bio npr. Stelvio Pass ili tako nekakav put jer sam se uvek dvoumio sta raditi na serpentinama, prebaciti u prvu (znamo svi koliko cesto to zna biti uznemirujuce za motor) ili iz druge pod kvacilom (slipping clutch) sto je glupo... Gledajuci nekoliko Youtube snimaka, vidim da na serpentinama svi saltaju ipak u prvu brzinu. Bar sam nesto razresio.

Mislim da to ovisi o tipu motora...motori koji većinu snage i momenta razvijaju između 2 i 5 k okretaja uglavnom imaju full kratku 1. brzinu i služi samo za krenit iz mista - sve ostale spore radnje ide 2. i prpanje kvačila uz lagano doziranje zadnje kočnice...naravno neko to radi i bez kvačila ili kočnice, to je stvar navike i vještine.

Također nema straha u doziranju kvačila na motoru jer nije to kao na autu (barem koliko je meni poznato).

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
1 hour ago, overtone said:

Mislim da to ovisi o tipu motora...motori koji većinu snage i momenta razvijaju između 2 i 5 k okretaja uglavnom imaju full kratku 1. brzinu i služi samo za krenit iz mista - sve ostale spore radnje ide 2. i prpanje kvačila uz lagano doziranje zadnje kočnice...naravno neko to radi i bez kvačila ili kočnice, to je stvar navike i vještine.

Također nema straha u doziranju kvačila na motoru jer nije to kao na autu (barem koliko je meni poznato).

Nekako mi prolazak kroz krivinu sa kvacilom deluje bezveze,nije mi kao na autu mada to su bas male brzine pa nije problem. Sportaci ili touring motori bi se u takvim krivinama u drugoj verovatno i ugasili bez doziranja kvacila ili saltanja u prvu.

Zato mi ti prevoji, osim pogleda i prirode nisu privlacni.

Promenio član Motorcyclist

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
2 hours ago, antir3ality said:

Samo da dodam nešto, da ne stvori neko pogrešnu sliku: na asfaltu ja ne poznajem sporijeg vozača od sebe :) Trudim se da vozim vrlo defanzivno i oprezno. I kad bi neko video kako je izgledao taj moj "prebrzi" ulazak u krivinu, verovatno bi se valjao od smeha :D
Ali ja pričam o svom subjektivnom osećaju - pa otud i to pitanje.

Razumemo se ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 549 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

 

Kad ides pesice i sapletes se o necemu, obicno ispruzis ruku na stranu na koju padas, kako bi ublazio pad. Na motoru, kad zelis da se motor nagne na stranu na koju zelis da se nagne, opet ispruzis ruku na tu stranu (kao kod pada) i time odgurnes rucicu.

Counter steering je jednostavan, ali objasnjenja su ona koja kompliciraju stvari. 

Promenio član Petre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 238 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Mislim da se taj countesteering previše mistificira jer 100% motorista tako i prolazi brze krivine a da nije ni svjesna - zapravo bez countersteering niko nebi proša ni jedan brži zavoj - to je čista fizika motocikla.

 

Znate onu priču o stonogi i lisici? (otprilike) Piči stonoga sa svojih sto nogu ne misli o ničemu  i gleda je lisica pa joj priđe i upita : "Pa dobro kako uspijevaš kontrolirati sve te puste noge?. Stonoga stane i zamisli se...i čim je počela razmišljat ukoči se i izvrne na leđa. Otprilike je to ista priča sa countersteeringom.

 

Da malo proširim priču o zavojima...Ja isto sam očajan vozač sa praktički nikakvom tehnikom, ne volim ubrzavanja ni kočenja, volim voziti konstantnom brzinom...često mi je veći problem premala brzina u zavoju pa kad obaram motor imam tendenciju "padat" više nego treba, pa onda moram korigirat putanju u zavoju..

 

Prije par mjeseci sam vidio odličan savjet Fast Eddija (Motojitsu na YT) gdje kaže da je potrebno dat malo gasa kad oborimo motor ako želimo zadržat konstantnu brzinu u zavoju - čisto iz razloga što pri konstantnom gasu kad oborimo motor - motor zapravo uspori jer se više ne vozi na centralnom dijelu gume (koji je većeg promjera) već na obodu koji je manjeg promjera...Nikad mi to ne bi palo na pamet ali mi je masu pomoglo.  :takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja