Jump to content

Moto Zajednica

Bahati mamlazi

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Iz Zakona o bezbednosti saobraćaja je, 2018. godine, izbrisana odredba po kojoj "teret u rasutom stanju mora biti pokriven zaštitnom ceradom."

Umesto toga na snazi je, labaviji, propis da kamioni i šleperi sa kadom, koji prevoze rasuti teret, ne moraju imati ceradu "ako se teret ne rasipa."

Najveći broj policijskih kontrola se obavlja "u mestu", kada kamion stoji.

Ako se utvrdi da rasuti teret prelazi ivice tovarnog prostora kamiona ili šlepera tada se konstatuje da je u pitanju "pretovar" vozila.

Jer je u pitanju prekoračenje fabrički propisanog maksimuma...

Sve se rešava na "prijateljski" način jer se ovde već radi o privrednom prestupu.

 

Prava kontrola i realan uvid u sranja koja prave, bi se, jedino,  mogao obaviti u pokretu (patrola u vozilu ili presretači).

Ali, ko još mari za to.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1350 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Okace crvene tablice na kiper i pretovaruju, dozvoljeno je.

Obicno pretovaruju za drzavne poslove ili kad im kontrolisu tovar.

Kad prevoznici voze privatno nit blok racuna, a ako uspes da zaviris u prikolicu videces coskove prazne.

Meni je skoro dovezao postenjacina 10m3 sljunka, a u stvari je merenjem bilo 7,5m3.

A provereno je tako sto je na tovar odozgo prikacio i narucene armaturne mreze, tako da sam pri odvezivanju istih otkrio prevaru.

I jos kaze , meni to nikad ranije nije radio. Pa ne bih ni ja da si debelu trbusinu mrdnuo i sam odvezao mreze.

Kad se istovari , kasno je meriti na gomili.

Bi kriv onaj sto cu, ne onaj sto prde.

 

Nadam se da nisam izvan teme, jer i ovaj je bahati mamlaz na putu.:)

 

Sto se tice kamencica u soferku pri mimolazenju ili voznji iza, ne znam da li je moguce traziti obestecenje od firme koja odrzava put na kome se dogodio incident.Nije mesto rizli na putu, pogotovo posle topljena snega.  Verovatno bi kamera i snimak mogli sluziti kao dokaz. Ili se varam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3263 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
Pre 12 sati, zika56 je napisao:

Može da bude, ali ne mora da znači.:)

Pre četrdesetak godina sam dobio kamen (veličine loptice za tenis), u levu stranu kacige (iznad slepoočnice), u momentu kada mi je kamion ("tamić") dolazio u susret (iz njegove desne krivine).

Kamen je izleteo između njegovih zadnjih točkova u momentu kada je kamionče prelazilo preko nekog plitkog kanala (zbog koga sam ja morao da usporim).

Isto mi se dogodilo pre 30ak godina. Ali sa autom, ne tako opasno kao kod tebe,u kacigu. Kupio auto, momak, treba ići do BGa platiti neki valjda porez za auto ili šta već. Uzmem golfa keca od drugara, vraćam se zadovoljan, nasmejan jer mi ostalo 50 onda bilo maraka,valjda, prošao dobro. Stižem u Mladenovac, prvi semafor, skrećem desno, kako sam izašao na pravac mimoilazim se sa kamionom, odjednom čujem prasak... Šta, ko me gađa? U desnom gornjem uglu rupa veličine stoni tenis loptice. Šoferka iz jednog dela, ne kao danas dupli sloj pa samo ostane rupa i vozi. Ne, cela cap, cap, cap isprskala tako da jedva vidiš kuda voziš. Prođe šok, zaključim da je sa ili iz guma kamiona kamen. Ništa, vozi u AR na otpad, da zamenim čoveku. Stižem do jednog, nema... Ima skroz na drugom delu grada, ok sedam zatvaram vrata... pljas, cela šoferka se sruši. Ne beše baš toplo vreme, ma nije daleko... Zaustaviše me "organi", nisam se vezao. Druže vidiš  da sam se smrzao, vozim do otpada... Bole njega... Piši... Zamenio šoferku za 40 maraka, taman onih što se radovah... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1335 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
pre 18 minuta, RankoBg87 je napisao:

Jel ima neka havarija da se desila u ovom veku ili sve iz proslog? :lol2:

Ima, evo ja sam mladji.

 

Kupim auto i izadjem na autoput i dok jos hvatam zalet obidje me lastin bus i pljas. Rizla u soferku, pojavi se tačkica al narednih 10 godina nije mrdnula.

 

Na kabriu imam 3 pecata velicine petoparca iz identicnih situacija al sva 3 stoje bez da se sire.

Svi kazu zameni al jok, mislim da bi se ove nove rasprsnule u sekundi a to mi jednom rekli i u glas servisu kad sam pitao za savet.

 

Da sam se nesto iznervirao kad mi se to izdrsavalo,  nisam ... al zato obozavam zimu i otvoren put kad mi se zalepe na zadnji branik. Samo ga sa 50 dignem na 60 i smotam blago uz desnu ivicu puta a onda rizla rafalno izlece ispod tockova :rat3:

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 488 postova
Pre sat vremena, shoyyka je napisao:

Isto mi se dogodilo pre 30ak godina. Ali sa autom, ne tako opasno kao kod tebe,u kacigu. Kupio auto, momak, treba ići do BGa platiti neki valjda porez za auto ili šta već. Uzmem golfa keca od drugara, vraćam se zadovoljan, nasmejan jer mi ostalo 50 onda bilo maraka,valjda, prošao dobro. Stižem u Mladenovac, prvi semafor, skrećem desno, kako sam izašao na pravac mimoilazim se sa kamionom, odjednom čujem prasak... Šta, ko me gađa? U desnom gornjem uglu rupa veličine stoni tenis loptice. Šoferka iz jednog dela, ne kao danas dupli sloj pa samo ostane rupa i vozi. Ne, cela cap, cap, cap isprskala tako da jedva vidiš kuda voziš. Prođe šok, zaključim da je sa ili iz guma kamiona kamen. Ništa, vozi u AR na otpad, da zamenim čoveku. Stižem do jednog, nema... Ima skroz na drugom delu grada, ok sedam zatvaram vrata... pljas, cela šoferka se sruši. Ne beše baš toplo vreme, ma nije daleko... Zaustaviše me "organi", nisam se vezao. Druže vidiš  da sam se smrzao, vozim do otpada... Bole njega... Piši... Zamenio šoferku za 40 maraka, taman onih što se radovah... 

 

Kako ti je pisao za pojas pre 30ak godina kad tad nije bilo obavezno vezivanje? Tek pocetkom ovog milenijuma je postalo obavezno koliko ja znam.

Promenio član MarkoMoto
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Zvanično je postojala obaveza korišćenja pojaseva ali to niko nije činio.

U Februarau 92-ge godine položio sam vozački ispit, pred komisijom i nadležnim policajcem a nisam se vezao. I ne, nisam zaboravio da se vežem nego to niko nije radio pa nisam ni ja hteo da se pravim pametan.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6468 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Kad to pomenuste....ja sam polagao nešto kasnije i uopšte se ne sećam dal' sam se vezivao ili ne. Sećam se da sam morao da nađem gorivo....sunce ti žareno, koja ludnica od vremena. Što reče neko i napisa skoro u nekoj drugo temi....ovde ko nije odlepio taj nije normalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: GSXR turbo
On 20. 9. 2023. at 17:59, Mr.turbo je napisao:

...da pojasnim "pametnjakovićima" i onim normalnim...pre dosta godina radio sam u auto školi u Vojvodini...i gle čuda ..na početku obučavanja pitam pretpostavljenog za auto put...odgovor: nemoj da te "kontrola" nađe tamo...posle nekog vremena je ovo "odobreno"..zato nije čudno što ljudi nisu upućeni...i još čudnije: ovde u nemačkoj auto škole nemaju poligon i poligonske radnje...E moja Agencijo za b.s. privatna firmo. Istekla mi licenca pa sam zato ovo napisao. Poz iz Bayern...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Malopre idem Višnjičkom, 3 trake po smeru, plava Astra VŠ tablica levo-desno-levo-desno, reli vozi, gas-kočnica. Opet nekako završim ispred njega uz Slanački put prema Lešću, kolona ide svojim tempom. Nakon jednog ležećeg auto ispred usporava i propušta auto iz suprotnog smera da se isključi desno, stanljem i ja, skroz lagano -  iza škripa kočnica, ovaj VŠ iz nekog razloga pun gas nakon ležećeg i nije video da stajemo, jedva me izbegao, pobegao u suprotan smer da me ne bi odvalio i završio na levom trotoaru. Dobro nikog nije pokupio... Još mi maše kako ja nisam normalan :sampion:

(Bio sam autom i jedva čekam da se apgrejdujem na 2ch kameru koja je na putu iz Kine.)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3263 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
Pre 3 sati, MarkoMoto je napisao:

 

Kako ti je pisao za pojas pre 30ak godina kad tad nije bilo obavezno vezivanje? Tek pocetkom ovog milenijuma je postalo obavezno koliko ja znam.

Da, to je najbitnije u priči:grr:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 446 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
pre 28 minuta, shoyyka je napisao:

Da, to je najbitnije u priči:grr:

Ja i dan danas to ne koristim. Zadnji put bela kosulja i ja hajd pojas, crna strafta ne moz skinuti. I da, pre 5 godina ,udes, totalka, tri bocna okreta, otkinut znak i zaustavljanje u ispustu za vodu uz pomoc drveta, bez pojasa, samo par modrica:jee1:.

 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd - Koh Phangan
  • Motocikl: '23. CB500X (prethodno '98. XL600V) + skuter PCX150

Pametno, ispricaj tu pricu reli i formula vozacima, da se ne vezuju bezveze :).

Statisticki je oko 50% veca sansa i za smrt i teze povrede bez pojasa, a ako dodje do izletanja iz kola, obicno je i pogubno (75%).

Promenio član Blackened
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 446 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
pre 30 minuta, Blackened je napisao:

Pametno, ispricaj tu pricu reli i formula vozacima, da se ne vezuju bezveze :).

Statisticki je oko 50% veca sansa i za smrt i teze povrede bez pojasa, a ako dodje do izletanja iz kola, obicno je i pogubno (75%).

Ja pricam iz iskustva, nikog ne savetujem .

Za kacigu, uvek nosim( zadnjih 15 godina) pomaze. Ko nece ne mora sto se mene tice, svako radi kako misli da treba. Pun mi kufer pros ....a o ovom i onom. 

Imam godina vise no bi hteo, jos mi fale saveti sta i kako.

A posto sam za statistiku bio vezan u skoli o toj temi tek da raspravljam necu.

I statisticki je rizik od povreda na motoru 3800% veci nego u autu:ph34r:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2182 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Jedna anegdota, ne prozivam nikoga...

Ispred Laline kuće (lala iz Banata) prevrnuo se auto, pa ga sutradan pitali šta se desilo.

"Pa šta da vam kažem, išao brzo, sletio u jendek, ovaj jedan ispao iz auta u kanal, sav kaljav, iscepan, nikakav. Onaj što je ostao vezan u autu, gospodin čovek, čist, sedi i drži se za volan, izgleda ki da je živ..."

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2154 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Nolan kaciga mi 1994 spasla glavu.Udario sam potiljkom  o asfalt.

Tri noci pre tog Srecko pandur me zaustavi i pise u tefter ,ne kaznu .

Kazna je trebala da bude oko 10 novih Avramovih dinara.

I jos nesto tada me je prvi put videla pokojna supruga,uzeli smo se u jesen te godine.

Promenio član cezarpa
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Meni je, u zimu 2008-me, ovo pomoglo

RG7772_1.jpg

da presečem zaglavljeni pojas, kopčom razbijem suvozačko staklo i izađem u svet.

Jer sam završio, u gluvo doba noći, u neobeleženom kanalu za instalacije, gde su, pijani, majstori navukli masno blato na put i otišli u tri lepe.

Od tada su, uvek, dva komada u vratima, sa svake strane.

 

Sigurnosni pojas ima svoju svrhu kod čeonog udara u prepreku (za to je predviđen i izmišljen).

images?q=tbn:ANd9GcTUYODqaMRAeyuYudQUylu

I to pri "normalnim" brzinama, u skladu sa uslovima saobraćaja.

"Dete sa težinom od 10 kg pri brzini od 50 km/h, usled delovanja inercionih sila, postaje teško čak 500 kilograma."

Sve je to tačno.

 

Kod formulaša, reli vozača i off roudera pojas drži telo da ne zvekeće o zaštitni kavez.

images?q=tbn:ANd9GcSGtDlaVrr-wF7b8irn-qs

 

Tako da treba praviti razliku između statistike (kao tačnog zbira netačnih podataka) i realnog života (u kome često puta nismo puki posmatrači).

Kao što treba mozgati uzrocima a ne o umanjenju štetnih posledica (za oboje smo odgovorni samo mi a ne neko treći).

 

Nisam protiv zaštitnih pomagala.

Al da ih volem, ne volem ih.

 

Pre dvadesetak godina su iz automobila u jezeru Kokin Brod izvukli četvoročlanu porodicu.

Ronioci su zatekli bračni par, vezane pojasevima i oboje, nemoćno, okrenute prema ćerkama u pokušaju da im priđu.

To je onih 0,5% u statistici saobraćajnih nesreća.

 

Ima situacija kada pojas lomi grudnu kost.

A isto tako i kada kaciga lomi vrat.

Mali procenat u statistici.

Ali nije nemoguće.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 561 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Smijesno je u Novembru 2023 uopste pricati na temu pojas u automobilu da ili ne.

Po meni da, i to uvijek, svuda  i svi u vozilu

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja