Jump to content

Moto Zajednica

Sta kada nam pukne guma na putu?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6522 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

MONTIRAIITITNICI_zps5a9394d2.jpg

 

 

 

Gde si nabavio ove štitnike za rub felne?

 

Motobike, al jedva se nađu na sajtu isto ko i set od 3 mala hebla.

 

(Ispravka Adder)

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ja posto imam prostora uvek imam u motoru sprej + onaj kit za krpljenje. Kada idem na neki dalji put preko grane onda se obavezno nosi mali kompresor. I nadam se najboljem :lol: Da ga nikada necu koristiti.

Ali evo jedne glupe situacije. Bili drugar i ja na skupu u Sidu i on probusi gumu eksercinom samo takvom a ja bas tada nisam ima i set za krpljenje vec samo sprej. Sipamo mi sprej ali ono nista!! velika rupa i vazduh samo sisti. Ali uspeo je da dodje do lokalnog vulkanizera i tamo mu on stavio cep. Tako da je poruka jasna. Sam sprej vam nista ne znaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Kragujevac,Serbia
  • Motocikl: Trenutno nemam,ali se nadam da će biti jednog dana.

Zahvaljujem.

 

PS Na žalost nemaju ih više u ponudi.

A imam novi obruč i ma koliko pažljivo radio pajseri uvek ostave traga na aluminijumu. <_<

Ima jedna ideja,kako da zastitis rub felne, kada skidas gumu pajserima.Nadji negde ili kod nekog staro duplo gumirano crevo.Ne treba ti neka velika duzina.Mogu manji komadi,velicine do 10 cm duzine.Dakle, uzmi te parcice creva,pa ih iseci uzduzno samo sa jedne strane.Najbolje bi bilo,da creva budu veceg precnika.Tako rasecena,mozes da ih navuces na rub felne i da preko creva oslonis pajser. Pozdrav. :moto3:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1693 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

jedno od dobrih rešenja.....provereno.....

 

KLIK OVDE

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Zahvaljujem.

 

PS Na žalost nemaju ih više u ponudi.

A imam novi obruč i ma koliko pažljivo radio pajseri uvek ostave traga na aluminijumu. <_<

 

Iseceno crevo moze da posluzi

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar, 336 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: V strom 650 2008-2013,

Pre dve godine sam isao u Herceg Novi preko Bosne i negde pred Bilecom osetim da mi zadnji kraj ljulja , a ja ful natovaren plus zena!Slucajno drugar predlozi da stanemo u centru Bilece da odmorimo, tu za petnaest minuta mi ispusti guma ! Sreca nismo produzili dalje bio bi 20 km od vulkanizera a nedelja radi do 4 ! Odradio cepovanje na gumi koja je tada vec presla 15 kkm, i navozao sam se posle skoro jos toliko!Guma je drzala ok i nije bilo nikakvog pustanja! Jel velika razlika izmedju cepovanja koje bi mi radili sa kitim i ono sto rade vulkanizeri?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja otisao tako (nakon DIY cepovanja) do vulkanizera da smirim dusu, a on izvadi iste pertle kao sto i ja imam pod sicom.

Rekoh to je vec odradjeno, ima li sta dalje, kao neka vulkanizacija (to je ono po cemu se i nazivaju vulkanizeri vulkanizerima)?

Od njega kratko i jasno, nema. :neznam::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ja otisao tako (nakon DIY cepovanja) do vulkanizera da smirim dusu, a on izvadi iste pertle kao sto i ja imam pod sicom.

Rekoh to je vec odradjeno, ima li sta dalje, kao neka vulkanizacija (to je ono po cemu se i nazivaju vulkanizeri vulkanizerima)?

Od njega kratko i jasno, nema. :neznam::)

 

Čudi me da je tako odgovorio. Svi vulkanizeri sa kojima sam do sada razgovarao, a na nekim točkovima sam od 1976. se slažu da je čep ok samo do vulkanizera koji će na peglu vulkanizirati gumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja otisao tako (nakon DIY cepovanja) do vulkanizera da smirim dusu, a on izvadi iste pertle kao sto i ja imam pod sicom.

Rekoh to je vec odradjeno, ima li sta dalje, kao neka vulkanizacija (to je ono po cemu se i nazivaju vulkanizeri vulkanizerima)?

Od njega kratko i jasno, nema. :neznam::)

 

Čudi me da je tako odgovorio. Svi vulkanizeri sa kojima sam do sada razgovarao, a na nekim točkovima sam od 1976. se slažu da je čep ok samo do vulkanizera koji će na peglu vulkanizirati gumu.

 

 

Pa i mene je cudilo, but jbga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8247 postova

Ja otisao tako (nakon DIY cepovanja) do vulkanizera da smirim dusu, a on izvadi iste pertle kao sto i ja imam pod sicom.

Rekoh to je vec odradjeno, ima li sta dalje, kao neka vulkanizacija (to je ono po cemu se i nazivaju vulkanizeri vulkanizerima)?

Od njega kratko i jasno, nema. :neznam::)

 

Čudi me da je tako odgovorio. Svi vulkanizeri sa kojima sam do sada razgovarao, a na nekim točkovima sam od 1976. se slažu da je čep ok samo do vulkanizera koji će na peglu vulkanizirati gumu.

 

Kvalitetno stavljen čep (ili "ekser", kako ga još zovu krajputaški vulkanizeri ;)), ako je stavljen na ok gumu (šara iznad 3-4 mm) držaće još mnogo, mnogo kilometara dok polako ne počne da pušta. Baš kako je unas opisao.

 

Nema razloga baš toliko plašiti ljude, čep će držati i najgore šta može da se desi je da polako počne da pušta. U svakom slučaju neće biti ništa dramatično i eksplozivno :lol:.

 

Naravno, ko je čepovao gumu mora disciplinovano povremeno da proverava pritisak u istoj, tj. da bude svestan postojanja čepa, ako već nema iskustva da oseti "žvakanje" ili nema rdc... Naravno br.2, topla vulkanizacija je bolje rešenje - nakon nje je guma identična novoj, ali nema potrebe za panikom oko čepovanje. Većina, velika većina, vulkanizera neće da radi vulkanizaciju moto gume i nema razloga unositi nemir ljudima kada moraju na putu da čepuju, jer je rezultat više nego ok za nastavak puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

Ima li neka caka kako se radi čepovanje ili je prosto kao što piše na uputstvu? Da li i kako, se koristi onaj lepak? Dva puta sam gledao kod vulkanizera da nisu ništa mazali!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6473 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Operacija je zaista jednostavna i dovoljno je pratiti uputstvo...ali.

Ako je u pitanju kit koji je vise puta ovde prikazivan, fale mu ampule sa Co2 uz pomoc kojih se duva guma. Tako sigurno manje kosta, kada je bez ampulica ali i posao nece biti zavrsen do kraja. Nositi kompresor zaista nije losa ideja, ali imati citavu radionicu natovarenu na motor...jebes takvu voznju.

Sto se lepka tice, moram da priznam da mi nije jasno zasto nije stavljen lepak...u slucaju koji pominje Niksloter. Cak i kada se stavi lepak cep zna da popusti (misli se na citav posao), kamoli kad je bez njega. Mozda je stos u tome sto sa lepkom treba biti mozda malo brzi i odlucniji u radu, zato sam i pominjao gore da bi bilo dobro barem jednom probati pre nego te muka natera da se latis posla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Lepak ustvari nije lepak, nego neki "vulkanizer" preparat. Jednom sam ga zaboravio i nije pustilo, ali svakako ga treba koristiti.

Ampulice ne rade, bar meni nisu radile. Ili ih treba ponijeti pun ruksak. :D

Stvar je u tome da se cepuje napumpana guma, koja se onda jos mora dopumpati. Bez kompresora (ili brdo ampula) ce ici tesko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Nosim ampule, ali ih nisam koristio. Neko rekao da su potrebne dve ampule za 2 bara?

Valjalo bi da neko iznese iskustvo sa tim ampulama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa iznesoh ja.

Pukla guma. Stao. Prazna. Pripremim cep (pertlu) i stavim jednu ampulu da naduvam gumu.

Nije naduvalo skoro nista. Malo prodzaro / pripremio rupu i sav vazduh je otisao.

Jos jedna ampula, nedovoljno. Dok namjestis trecu, prethodna je otisla (osim ako ne drzis prst na rupi).

LM, mozda sam bio malo nespretan, ali sam na kraju ostao prazne gume i ampula.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Sta je sa onima koji imaju unutrasnju,recimo i da sprej odradi posao,sta posle,baciti tu unutrasnju i montirati novu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8247 postova

Nosim ampule, ali ih nisam koristio. Neko rekao da su potrebne dve ampule za 2 bara?

Valjalo bi da neko iznese iskustvo sa tim ampulama.

 

Po mom iskustvu slaba vajda od tih ampula. Možda tih 2bar-a iz 2 ampule može teoretski ili u idealnoj situaciji. Realno, bez 12v prenosnog kompresora možda, samo možda dovoljno do prvog pravog kompresora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12376 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Čepovanje tjubeles guma samo po sebi nije nikakav problem tako da i neuki bajker to može da odradi dovoljno kvalitetno samo sledeći uputstva . Veliki i presudni problem je kako napumpati tjubeles gumu? Ukoliko još ima pritiska u gumi onda možda i može ampulama ali ako je guma spala sa felne i "zinula" kao konobarski novčanik tu pomoći nema osim jakog vulkanizerskog kompresora koji će da vrati gumu na felnu.

 

Postoji i onaj postupak sa ulivanjem malo benzina u gumu i paljenjem istog - od eksplozije guma savršeno legne na felnu ali treba je odmah i brzo kompresorom doduvati do potrebnog pritiska. A da ne pričamo o opasnosti ove tehnike pumpanja :)

 

Kit za čepovanje, mali električni kompresor i da se nadamo da će akcija uspeti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Pa iznesoh ja.

Pukla guma. Stao. Prazna. Pripremim cep (pertlu) i stavim jednu ampulu da naduvam gumu.

Nije naduvalo skoro nista. Malo prodzaro / pripremio rupu i sav vazduh je otisao.

Jos jedna ampula, nedovoljno. Dok namjestis trecu, prethodna je otisla (osim ako ne drzis prst na rupi).

LM, mozda sam bio malo nespretan, ali sam na kraju ostao prazne gume i ampula.

 

Jesi vadio iglicu ventila, kad si morao rukom da drzis?

 

Ok, razumem da te ampule nisu mozda neka opcija, ali koji ih djavo reklamiraju i nude i u svim ozbiljnim prodavnicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Pa iznesoh ja.

Pukla guma. Stao. Prazna. Pripremim cep (pertlu) i stavim jednu ampulu da naduvam gumu.

Nije naduvalo skoro nista. Malo prodzaro / pripremio rupu i sav vazduh je otisao.

Jos jedna ampula, nedovoljno. Dok namjestis trecu, prethodna je otisla (osim ako ne drzis prst na rupi).

LM, mozda sam bio malo nespretan, ali sam na kraju ostao prazne gume i ampula.

 

Jesi vadio iglicu ventila, kad si morao rukom da drzis?

 

Ok, razumem da te ampule nisu mozda neka opcija, ali koji ih djavo reklamiraju i nude i u svim ozbiljnim prodavnicama.

 

Nisam drzao nigdje ruku. Vazduh je otisao kroz rupu (na gumi) koji pokusavamo da zakrpimo jel.. :)

Ako bi se na nju stavio prst, mozda bi ucinak bio bolji. Mozda bi bilo moguce to izvesti, ali treba sigurno prakse, pa onda opet imamo samo mozda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1124 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Sta je sa onima koji imaju unutrasnju,recimo i da sprej odradi posao,sta posle,baciti tu unutrasnju i montirati novu ?

 

Baciti je..definitivno. Ja uvek nosim sa sobom...flekice...lepak...kompresor...2 rezervne unutrasnje...3 mala pajsera + WD..pricam o duzem putu

 

Na kracim relacijama...ipone sprej i kompresor

 

 

Ako se lepo uvezba moze se zameniti za 20-30min...otprilike..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja