Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl kao osnovno prevozno sredstvo

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Moja prva firma u kojoj sam radio ovde u N. Sadu, radno vreme mi je bilo od 06.00 h, pa do 14.00 h . Jeste da sam morao rano da ustanem, al kad izadjem u 14.00, imao sam vremena za sve : i rucak i kupanje na Dunavu, voznju motorom po F. Gori i jos svasta nesto .

U sledecoj firmi, radio od 07.00 h pa do 15.00 h. I to je bilo OK, al sam vec imao manje vremena posle posla. Onda su pre desetak godina hteli da predjemo na " Evropsko radno vreme " ( od 09.00 pa do 17.00 ) , al za pocetak pomerili da bude od 08.00 h pa do 16.00 h. E tad je pocela histerija, jeste da sam mogao da gledam filmove do kasno nocu, al sam poceo da gubim svoj zivot. Izadjem iz firme u 16.00, dok dodjem kuci, rucam - prodje i 17.00, nema vise dunava, popodnevnih voznji po F. Gori, propadne mi dan, postao sam vikend vozac ( subota - nedelja ) .

Onda su nam doveli neko govance za direktora ( balavac zavrsio neki kurs na kembridzu ) i on nastavi ta sranja sa " Europizacijom firme " i ode firma u stecaj 2005 god .

Ne bih bas rekao da smo bili primitivni !

 

Iskustvo. Svaka ti je k'o Njegoševa, bez zezanja! :)

 

Elem, što se tiče žene dece i ostalo. Nemam auto već.. dosta godina. Ima keva, mogu pozajmiti kad baš zatreba, ali to bude ređe od jednom godišnje.

Meni nije motor osnovno prevozno sredstvo, već bicikl. Vidim da na zapadu ljudi voze i decu u prikolici koja se kači na bajs. Ima ista takva prikolica za tovar (alat, potrepštine i sl.). Loše vreme?! Video sam Šveđana koji po njihovoj zimi decu ušuška u prikolici za bajs i vozi ih do vrtića, pa produži na posao.

 

Ja vozim cele godine, samo kad nije dubok sneg. Nikakvih problema. Imam tuš i svlačionicu u firmi, tako da mogu da budem eleganci, čak i kad dođem blatnjav (presvlaka me čeka u firmi, ili nosim sa sobom, zavisno od situacije). Sve se može. Puno opuštenije i lepše od vožnje u kavezu.

 

Dvotočkaši jesu nepraktični, ali kada nešto čovek voli... ofucana je već fraza da je to stil života, pogled na svet, ali ja mislim da je tako. Izbor odeće, obuće, ljudi s kojima provodim vreme... Tako nekako gledam na to.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Nisam siguran ali mislim da dete ispod 12 godina ne sme da se vozi na motociklu po nasem zakonu.

 

EDIT:

Potvrdjujem da je po novom zakonu zabranjeno voziti dete mladje od 12 godina na mopedu, triciklu, motociklu ili četvorociklu. Kazna za ovaj prekrsaj je 6 bodova, 15-30 000 dinara i minimalno 3 meseca bez dozvole.

 

Знам ја то колега, но тема је:

 

Motocikl kao osnovno prevozno sredstvo Moze li se i kako?

 

па се питам како то може да се изведе кад неко има жену и двоје мале деце? Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

tako kako kažeš, jedno od prvih sećanja iz detinjstva je kako sedim na motoru izmedju roditelja, zamotan u šal, neki smešni kaputić i kapu dok se malo jutarnjeg crvenila probija kroz oblake, poveli me u obdanište pa na posao. Sad eto država brine za decu da im zliukovci od roditelja ne naude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Jeste li sigurni u tu zabranu?

Ja provozam svog malog od 6 godina redovno, bez problema, u sred EU kojoj zvanicna drzava Srbija ne viri iz dupeta.

Znam i tipa koji godinama vozi dijete na motoru u skolu. (zimi i ljeti)

Generalno gledano, dijete mora moci dohvatiti fuzastere nogama. Starost nebitna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Sigurni :) Tek preko 12 godina može da se vozi kao saputnik na motoru.

 

Upravo tako. Mi smo strožiji od evrope!

Nije problem u Srbiji voziti i mlađe dete. Problem je ako se, ne daj Bože, nešto desi. Onda nadereš zbog toga, čak i ako nisi kriv. U svakom slučaju imaš glavobolje. Mada je izvrdavanje zakona jedna od glavnih odlika života ovde, omiljena disciplina, tako da mnogima ovo neće teško pasti. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Imao sam istu dilemu gotovo citav svoj "moto" staz (nekih zadnjih 7 godina, znam, malo je... :) ). Svake godine do pocetka prosle godine sam isao autom na posao, jer sam smatrao da je to ipak nekako prakticnije za posao, zbog vremena prvenstveno. Bio "vikend i slobodno vrijeme" bajker, a u medjuvremenu se nervirao u saobracaju sa posla i na posao, cekao po guzvama, p***io na semaforima... Klasika.

 

Prosle godine sam odlucio da probam kako izgleda svakodnevni zivot na dva tocka, sa koristenjem auta samo kad je bash lose vrijeme. Predao auto matoroj i sestri, jer obe voze (4 vozaca u blizoj porodici a 2 auta, naravno uvijek guzva oko auta... ), sa dogovorom da mi ga pozajme kad mi treba :). Vozio sam aktivno svaki dan citavu proslu godinu od marta do sredine decembra, izbjegavajuci samo period kad je bas snijeg i led.

 

Tim potezom sam se preporodio. Osmijeh sa lica ne silazi, do posla stizem za 5 minuta umjesto 30 koliko treba u spicu, ako treba da odletim do grada da pozavrsavam poslove, radim to sa elanom :). Nabavke u marketu mi nisu problem, veliki top case na motoru i staje sve sto treba. A ono sto ne treba, sto neko vec rece, ne kupujes, jer nema prostora :D.

 

Da ne pricam o smanjenoj potrosnji goriva i punijem novcaniku :). U toku te godine, u auto sam sjeo samo kad je trebalo nesto veliko prevesti, inace ne. Kolege na poslu me gledaju ko da sam lud, al' to je njihov problem :).

 

Problem je nastao kad je ponovo poceo snijeg i led, sredinom decembra, pa sam sisao sa motora i ponovo sjeo u auto. Prvih 10 dana sam se privikavao na ponovne frustracije u saobracaju :)... U medjuvremenu, zapoceo malo vece zimsko odrzavanje motora, pa nisam iskoristio ove lijepe dane. Ali jedva cekam opet da se ustabili vrijeme i opet ja ode na posao motorom :).

 

Jedini relativni minus u opciji dvotockas kao svakodnevni prevoz u mom slucaju je moja ljenost. Posto nemam garazu kraj stana gdje zivim, parkiram motor pred zgradu, pa ga zakljucavam i stavljam ceradu preko njega. To podrazumijeva ranije ustajanje ujutro, da mogu ugrijati motor, skinuti ceradu i lance i vratiti sve natrag u stan, pa onda ponovo izadji i vozi. Autom se ne bi morao zamarati oko toga. Ali to i nije neki minus :).

 

Sada sam usao u ozbiljno razmisljanje da se rijesim auta, jer je to povelik godisnji trosak, koji se trenutno pokazuje kao nepotreban. Cak i da moram taksijem nekad negdje, izadje jeftinije, kad se uzme u obzir cijena auta, registracije, potrosnih dijelova i svega sto bi ustedio.

 

Moja sreca je da radim kao mrezni inzinjer za ISP, pa se od mene ne ocekuje neka previse formalna odjeca, dok god izgledam pristojno. Nosim moto jaknu i moto farmerke (kevlar i protektori) dok je temperatura iznad 10 stepeni, a kad padne ispod 10 pa do 0, nosim full moto opremu sa termo postavom. Presvucem se na poslu, po potrebi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Jeste li sigurni u tu zabranu?

Ja provozam svog malog od 6 godina redovno, bez problema, u sred EU kojoj zvanicna drzava Srbija ne viri iz dupeta.

Znam i tipa koji godinama vozi dijete na motoru u skolu. (zimi i ljeti)

Generalno gledano, dijete mora moci dohvatiti fuzastere nogama. Starost nebitna.

 

Podigli su na 12, besmisleno... Mada vozim svog klinca od njegove 4. godine u vrtić svakog lepog dana.

 

 

Pa ja sam sa 12-13 godina vozio apn-4 po selu, a moj ortak "Ludi" Viktor vozio sa 15 godina trke u klasi 50 ccm.

 

Najsmešnije mi je kad se setim jedne godine ulazi ekipa ljutih bajkera sa sve zabrinutom mamom, sa trke pravo u dečju kliniku u Tiršovoj, i vode svog ortaka - Viktora naravno, koji je omlatio ključnu kost na trci :lol: . Medicinske sestre kada su nas videle samo su prevrnule očima i gledale nas izbezumljeno i sa nevericom, deca, masna, polomljena, ovaj ludak sa izguljenom crnom kožnom jaknom,.. cirkus :) ...

Jbg, uskoro će doneti zakon da deca ne smeju sama ni na ulicu da izađu bez staratelja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bajkerka u pokusaju :D, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: vrlo ozbiljan crveno-beli zvrk

Jeste li sigurni u tu zabranu?

Ja provozam svog malog od 6 godina redovno, bez problema, u sred EU kojoj zvanicna drzava Srbija ne viri iz dupeta.

Znam i tipa koji godinama vozi dijete na motoru u skolu. (zimi i ljeti)

Generalno gledano, dijete mora moci dohvatiti fuzastere nogama. Starost nebitna.

 

Podigli su na 12, besmisleno... Mada vozim svog klinca od njegove 4. godine u vrtić svakog lepog dana.

 

 

Pa ja sam sa 12-13 godina vozio apn-4 po selu, a moj ortak "Ludi" Viktor vozio sa 15 godina trke u klasi 50 ccm.

 

Najsmešnije mi je kad se setim jedne godine ulazi ekipa ljutih bajkera sa sve zabrinutom mamom, sa trke pravo u dečju kliniku u Tiršovoj, i vode svog ortaka - Viktora naravno, koji je omlatio ključnu kost na trci :lol: . Medicinske sestre kada su nas videle samo su prevrnule očima i gledale nas izbezumljeno i sa nevericom, deca, masna, polomljena, ovaj ludak sa izguljenom crnom kožnom jaknom,.. cirkus :) ...

Jbg, uskoro će doneti zakon da deca ne smeju sama ni na ulicu da izađu bez staratelja...

 

Kad si vec pomenuo :

 

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/290670/Nacrt-zakona-Deca-mladja-od-10-godina-ne-mogu-da-budu-sama-na-ulici

 

Nisam ispratila da li su usvojili zakon, ali mi se sve cini ako nastave ovako da ce se deca uskoro odgajati po zakonu u saksiji-kao fikus...

U svakom slucaju voznju dece na motoru smatram nebezbednom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "Triumph" Zaječar, 331 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Honda CB 1300F

Posao mi je na 10-15 minuta peške od stana. Autobusom idem samo kad nešto privatno treba da radim i kad treba da se nađem sa društvom u gradu.

 

Po gradu vozim samo koliko moram da bih izašao iz istog, jer se kosi sa mojim doživljavanjem užitka u vožnji motorcikla i povećavam šanse da mi se nešto loše desi.

 

Ne vozim po snegu. Ne krećem u vožnju kad pada kiša. Ako me zatekne u vožnji, gledam da se sklonim negde a ako nemam gde, teram polako pa kako bude.

 

Apsolutno podržavam omasovljenje dvotočkaša i rado bih smanjio brojno stanje svih vozila sa više od tri točka, po užim područjima svih gradova :(

 

Što se tiče okoline, što sam dalje od kuće to me manje mrsko gledaju :neznam: S druge strane, rodbina me ponajmanje kapira, sem dvojice trojice braće.

 

Opremu nosim redovno (zbog sebe). Automobil nemam.

 

Nemam sta da dodam, osim da me rodbina podrzava :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ma sad su se i navikli. Čudno im ako se pojavim bez motora, pitaju me pa kako si došao, gde ti je motor :zvizduk:

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

Covjek je pisao u glavnom o voznji motora do posla, zasto djecu i teret spominjete !?1neznam.gif

Meni je posao daleko 12 km, u jednom pravcu, a zivim u planinskom mjestu(850n/v). Vozim se na R-u, ali cim su posuli so, nije to, to. 0ljut2.gif

Da imam enduro, non-stop bih isao sa motorom na posao ! Prosle godine sam startovao 1.4. i vozio do posipanja soli negdje do 5.12. Meni ne smeta nista, ni vremenske neprilike, ni narod, nije mi problem nositi zastitnu opremu, ma nista, samo da se vozim na motoru. 1zdravo.gif A i prakticno je, najbolje je kada se spoji zadovoljstvo i korist. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Pregledah podosta stranica o pocetnicima u voznji motora mene zanima par stvari, a konkretno i ovo vezano za motor kao osnovno prevozno sredstvo. Zanima me nekoliko stvari i nadam se da ce neko moci da mi pomogne. ;)

 

1. Da li neko od iskusnijih vozaca moze da mi kaze da li oseca neko skripanje zglobova, bolove u kostima ili neke poremecaje vezane za kostano-zglobni sistem. Kao buduci zdravstveni radnik, a dosta sam i slusao o tome, kazu da je neizbezno da do toga dodje, Upucen sam u odecu za voznju, pantalone i jakna, kaciga...Zanima me kakva je situacija leti na +35 :staa2:. Kakav je osecaj sa jaknom i pantalonama? Nekako mi logoicno da te vetar u suprotnom produva. A kad stanes sa motorom na +35 cesto za 10 sec kreces da smrdis od znoja ili su te jakne jako kvalitetne, pa prave cuda kao ove skijaske.

 

2. Nedoumica vezana oko bezbedne voznje je da li je ,,neophodno'' pasti sa motora par puta u toku vozackog staza ili postoje normalni ljudi koji nisu imali udesa na motoru. Ne racunam one udese do 30 na sat...mada i oni mogu da budu opasni...Da napomenem da bih stvarno postovao propise i zakone fizike, i naravno zakone saobracaja. ;)

 

3. Kada se motor koristi kao prevozno sredstvo koliko je potrebno novca za godisnje ulaganje recimo u hondu hornet? Sta se obicno popravlja, menja....ako neko moze da me uputi gde da citam o tome? (pusti pocetnik) :D

 

4. Preko zime, sta se radi sa motorom, kako se odrzavava kad se ne vozi? I da nekako mi logicno deluje, da izuzmem ekstremiste, motor realno moze da se vozi od sredine marta do sredine jula, pa pauza dok ne prodju vrucine, ili uvece po vrucinama(mada...) i od kraja septembra pa do tamo nekog 5-6 novembra....osim ako mi neko ne da objasnjenje za letnje mesece na +35.

 

Zahvalan za svake informacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ako nećeš da se znojiš na +35 od opreme poneseš samo muda. Što se tiče zglobova sve je individualno, meni ne škripi ništa, bole zglobovi koje sam polomio dok se moja baba 50 godina lečila od kostobolje a nikad nije sela na motor. A padovi pa jbg neko pada često neko ne ali to ti je sastavni deo vožnje, ja sam okliznuo i danas i pre desetak dana naravno pri malim brzinama, na većim je zbog inercije i kontakta guma sa većom površinom u jedinici vremena teško pasti ali je lako udariti u nešto i to se dešava obično na samom kraju karijere. Održavanje je takodje subjektivno, kao što znam likove koji svaki dinar utucaju u svoju ljubljenu metalnu nekretninu tako znam i one koji ne silaze a večito se grebu za malo ulja i polovnu svećicu. Sumnjam da sam ti bitno pomogao ali eto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

1. za kostano-zglobni sistem ti djemdo, a jakne ne prave cudo. Na 35 crknes go, a sa jaknom crknes.

2. statistika nema nista sa individualnim slucajevima, ali ipak nesto govori... :)

3. motor prevozno sredstvo = skup hobi

4. kad se ne vozi, zahtijeva jako malo odrzavanja. :) Popravis sta rikne ili se potrosi. Uvijek ima nesto i uglavnom nije dzabe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: bajmok/Wien
  • Motocikl: suzuki GSX 1100f

Pregledah podosta stranica o pocetnicima u voznji motora mene zanima par stvari, a konkretno i ovo vezano za motor kao osnovno prevozno sredstvo. Zanima me nekoliko stvari i nadam se da ce neko moci da mi pomogne. ;)

 

1. Da li neko od iskusnijih vozaca moze da mi kaze da li oseca neko skripanje zglobova, bolove u kostima ili neke poremecaje vezane za kostano-zglobni sistem. Kao buduci zdravstveni radnik, a dosta sam i slusao o tome, kazu da je neizbezno da do toga dodje, Upucen sam u odecu za voznju, pantalone i jakna, kaciga...Zanima me kakva je situacija leti na +35 :staa2:. Kakav je osecaj sa jaknom i pantalonama? Nekako mi logoicno da te vetar u suprotnom produva. A kad stanes sa motorom na +35 cesto za 10 sec kreces da smrdis od znoja ili su te jakne jako kvalitetne, pa prave cuda kao ove skijaske.

 

2. Nedoumica vezana oko bezbedne voznje je da li je ,,neophodno'' pasti sa motora par puta u toku vozackog staza ili postoje normalni ljudi koji nisu imali udesa na motoru. Ne racunam one udese do 30 na sat...mada i oni mogu da budu opasni...Da napomenem da bih stvarno postovao propise i zakone fizike, i naravno zakone saobracaja. ;)

 

3. Kada se motor koristi kao prevozno sredstvo koliko je potrebno novca za godisnje ulaganje recimo u hondu hornet? Sta se obicno popravlja, menja....ako neko moze da me uputi gde da citam o tome? (pusti pocetnik) :D

 

4. Preko zime, sta se radi sa motorom, kako se odrzavava kad se ne vozi? I da nekako mi logicno deluje, da izuzmem ekstremiste, motor realno moze da se vozi od sredine marta do sredine jula, pa pauza dok ne prodju vrucine, ili uvece po vrucinama(mada...) i od kraja septembra pa do tamo nekog 5-6 novembra....osim ako mi neko ne da objasnjenje za letnje mesece na +35.

 

Zahvalan za svake informacije.

Motocikl, definitivno nije tvoje buduce prevozno sredstvo jer kako sam zakljucio po tvom pisanju jos nisi ni poceo da se vozis a vec pravis takve kalkulacije,,sta bi bilo, kad bi bilo".Jer kako kaze izreka ,,nemozes da se je..s a da ti ne udje" :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

Pregledah podosta stranica o pocetnicima u voznji motora mene zanima par stvari, a konkretno i ovo vezano za motor kao osnovno prevozno sredstvo. Zanima me nekoliko stvari i nadam se da ce neko moci da mi pomogne. ;)

 

1. Da li neko od iskusnijih vozaca moze da mi kaze da li oseca neko skripanje zglobova, bolove u kostima ili neke poremecaje vezane za kostano-zglobni sistem. Kao buduci zdravstveni radnik, a dosta sam i slusao o tome, kazu da je neizbezno da do toga dodje, Upucen sam u odecu za voznju, pantalone i jakna, kaciga...Zanima me kakva je situacija leti na +35 :staa2:. Kakav je osecaj sa jaknom i pantalonama? Nekako mi logoicno da te vetar u suprotnom produva. A kad stanes sa motorom na +35 cesto za 10 sec kreces da smrdis od znoja ili su te jakne jako kvalitetne, pa prave cuda kao ove skijaske.

 

2. Nedoumica vezana oko bezbedne voznje je da li je ,,neophodno'' pasti sa motora par puta u toku vozackog staza ili postoje normalni ljudi koji nisu imali udesa na motoru. Ne racunam one udese do 30 na sat...mada i oni mogu da budu opasni...Da napomenem da bih stvarno postovao propise i zakone fizike, i naravno zakone saobracaja. ;)

 

3. Kada se motor koristi kao prevozno sredstvo koliko je potrebno novca za godisnje ulaganje recimo u hondu hornet? Sta se obicno popravlja, menja....ako neko moze da me uputi gde da citam o tome? (pusti pocetnik) :D

 

4. Preko zime, sta se radi sa motorom, kako se odrzavava kad se ne vozi? I da nekako mi logicno deluje, da izuzmem ekstremiste, motor realno moze da se vozi od sredine marta do sredine jula, pa pauza dok ne prodju vrucine, ili uvece po vrucinama(mada...) i od kraja septembra pa do tamo nekog 5-6 novembra....osim ako mi neko ne da objasnjenje za letnje mesece na +35.

 

Zahvalan za svake informacije.

Motocikl, definitivno nije tvoje buduce prevozno sredstvo jer kako sam zakljucio po tvom pisanju jos nisi ni poceo da se vozis a vec pravis takve kalkulacije,,sta bi bilo, kad bi bilo".Jer kako kaze izreka ,,nemozes da se je..s a da ti ne udje" :neznam:

 

pitanja su po meni sasvim ok, da ne kazem logichna za nekoga ko zeli i neshto da nauchi pre nego shto sedne na motor... ja sam imala prilike da prvo kao suvozach nauchim dosta stvari vezanih za voznju i odrzavanje motora, pa sam tek onda odluchila da i sama vozim... da me na prvom mestu nije privukao motor i sve shto uz njega ide ne bi bila ni suvozach

 

oprema uvek, sigurna voznja uvek, pamet u glavu i put pod noge, onda pochinje uzivanje... :))

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Nekako mi deluje ko god da sedne na motor mora kad tad da se skljoka sa istog, i to me jako nervira sto nisam cuo nikog ko se nije skljokao. Prosto mi deluje neverovatno da ljudi mogu svesno da ludijaju u smislu brze i nebezbedne voznje ako im to moze oduzeti zivot....ali dobro to je druga tema . I ovo drugo oko oboljevanja kostanog-zglobnog sistema, vrlo cesto sam cuo da se desavaju poteskoce u 60im, pa i u 50im, i to me mnogo odvlaci jer ne zelim da idem sa stapom i da se mucim u tim godinama. Meni barem je glupo da sedam na taj motor iako mi je tolika zelja, ako znam da cu kad tad pasti( u smislu da se bas povredim, tipa noga, ruka, potres mozga...) i da za 15ak godina necu mocu zbog tog istog motora da sa klincom opicim basket, jer me cepa artritis samo tako...Jbg, ne znam kako drugacije da razmisljam, priznajem da je delom za to odgovorna moja zdravstvena delatnost kojom se bavim ::), ali i pored svega mislim da je zdrava logika na mestu.

Koliko je neko od vas padao sa motora u toku svoje karijere? Interesuju me padovi gde je vozac kriv?

Da li neko od iskusnijih vozaca preko 45 godina oseca neke simptome u zglobovima i misicima?

Mozda bih mogao da napravim i studiju :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

priznajem da je delom za to odgovorna moja zdravstvena delatnost kojom se bavim ::), ali i pored svega mislim da je zdrava logika na mestu.

 

 

Logika i motori nemaju nista zajednickog :) . Ako razmisljas o jeftinom gradskom prevozu, bilo koji mali auto ce biti bolji izbor od motora. A ljeti vruce, zimi hladno. Kad kisa pada mokar. Uzas... :) Dok u cijenu ukljucis motor i opremu, nema razlike u cijeni. A prije motora, skuter je uvijek logicnija opcija.

Motor biras srcem prvo, pa tek onda ukljucis ostale organe u proces odlucivanja. Htjeli mi to priznati ili ne, ali je tako.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Ako VOLIŠ motor, obezbedi opremu, položi kategoriju i kupi nešto da se vozikaš, u toku vožnje nećeš ni razmišljati o tim stvarima...

 

NAJVEĆI RIZIK JE NE RIZIKOVATI UOPŠTE!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

@Coa87

Mislim zauzimanje stav kao sto si ti zauze samo moze te dovesti da nikad ne sednes na motor. Motor je radi uzivanja, troskova naravno ima, ali su znatno manji nego kod auta. Rizik od pada postoji, ali ako postujes propise i nosis opremu, posledice pada bice minimalne.

Sto se tice period voznje, ja sam tokom prosle godine poceo da vozim negde oko 15 aprila i sezonu zatvori na sveti Jovan 19 januara, a ponovo je otvorio u isto vreme kao prosle godine, znaci nekih 3 mesca pauze dok su temperature bile u minusu. Mozda ce to neko nazvati ludost ili sta god, ali sa dobrom opremom i ne osetis hladnocu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja imam skoro 40, vozim na -17 po autoputu 160 km/h (ove godine me zatece ko onog sina od 007 u onoj biblioteci) i jos nemam simptome.

Imam samo jednu izrezanu i jednu novu (prsljen iznad) herniu od sjedenja za volanom i kompjuterom. ;)

Od istih aktivnosti mi i trbusina raste, pa mi doktor prepisao Alpe 7 dana, po jednu turu dnevno.

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: bajmok/Wien
  • Motocikl: suzuki GSX 1100f

Nekako mi deluje ko god da sedne na motor mora kad tad da se skljoka sa istog, i to me jako nervira sto nisam cuo nikog ko se nije skljokao. Prosto mi deluje neverovatno da ljudi mogu svesno da ludijaju u smislu brze i nebezbedne voznje ako im to moze oduzeti zivot....ali dobro to je druga tema . I ovo drugo oko oboljevanja kostanog-zglobnog sistema, vrlo cesto sam cuo da se desavaju poteskoce u 60im, pa i u 50im, i to me mnogo odvlaci jer ne zelim da idem sa stapom i da se mucim u tim godinama. Meni barem je glupo da sedam na taj motor iako mi je tolika zelja, ako znam da cu kad tad pasti( u smislu da se bas povredim, tipa noga, ruka, potres mozga...) i da za 15ak godina necu mocu zbog tog istog motora da sa klincom opicim basket, jer me cepa artritis samo tako...Jbg, ne znam kako drugacije da razmisljam, priznajem da je delom za to odgovorna moja zdravstvena delatnost kojom se bavim ::), ali i pored svega mislim da je zdrava logika na mestu.

Koliko je neko od vas padao sa motora u toku svoje karijere? Interesuju me padovi gde je vozac kriv?

Da li neko od iskusnijih vozaca preko 45 godina oseca neke simptome u zglobovima i misicima?

Mozda bih mogao da napravim i studiju :jee:

Tom logikom ako budes razmisljao druze nemoj se nikada ni zeniti jer samo da znas koliko ce ti ona ugrozavati tvoj licni integritet,ima kad nece da ti daa da spavas,pa ce da te nervira, koliko para ce tek da ti potrosi,pa sta mislis moze cak i da te prevari itd itd.Razmisli samo koliko stres utice na zdravlj :lol: SAmo hocu da kazem da ako covek prvo nekome ili necemu prvo trazi manu a ne prednost i vrlinu treba da se mane i razmisljanja o tome. :zdravo:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Ma mene ne zanimaju troskovi motora, to je najmanji problem, zdravlje mi je najbitnije. Slazem se da puno stvari moze da utice na zdravlje, ali svako gleda na svoj nacin koliko zeli da odrzi svoje zdravlje za rad necega. ::) Ovo sto ste do sad odgovorili je sasvim dovoljno. Hvala. ;)Ne bih se ni uclanio na forum da ne zelim da vozim motor, malo sam isprovocirao neka misljenja kako bih saznao ono sto me zanima. Nekako sam zakljucio, kad se pare skupe, kupicu neko motorce do 500cc pa polako...po lepom vremenu, pa i nek se usmrdim leti pod koznjakom. Danas mi jedan drug rece da je to leti neizbezno ali i da pored svega kupuje drugu masinu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja