Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl kao osnovno prevozno sredstvo

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Svedoci smo danasnje zahtevne zivotne kolotecine, te i potrebe za brzim transportom jer veliki broj obaveza ne mozemo zavrsiti peske, gradski prevoz je los i oduzima puno vremena, automobili su skupi ali se uglavnom postavljaju kao resenje za gore pomenute potrebe i probleme. Nazalost, mnogi nisu u mogucnosti da poseduju motocikl i automobil te su stavljeni na iskusenje, koristiti auto ili motocikl? Pokusacu iz svoje perspektive i iskustva da vam priblizim situaciju i pomognem u problemima koje cete imati ukoliko se odlucite za motocikl, odnosno skuter.

 

Pre nekoliko godina, nakon zaposlenja dosao sam u vrlo nezgodnu situaciju u kojoj sam morao autobusom do centra, te odatle drugom linijom do radnog mesta koja se pokazala kao totalna neprakticna te sam uz to morao i da pesacim dobrih 35min. Gubio sam puno vremena pri dolazku i odlazku sto je cesto rezultiralo 2 sata dnevno izgubljenih u transportu. To je dobar trening u teretani, vidjenje sa devojkom i prijateljima, liga Sampiona... Svakome je vise nego jasna dragocenost tih par sati! Postavilo se pitanje, kupiti auto i kakav? Treba ga zaraditi i odrzavati sto mi je suzilo izbor na ''Yuga'', ''VW Bubu'' i sl. stare automobile cije je stanje pod velikim upitnikom?

 

Pitanje br. 1, da li su takva vozila u prednosti nad motociklom i skuterom?

650Zp_yugovsscooter.jpg

 

Vraticemo se istoriju, nekada su postojali mini automobili poput ''BMW Isette'', ''Gogo Mobila'' koji su odavno izumrla kategorija. Za to ''istrebljenje'' je indirektno odgovorna ''Vespa'' kao prvi skuter koji je svojim nastankom doneo revoluciju jeftinom voznjom. To je ostalo i do danas uprkos pokusajima ni jedan automobil nije uzeo dobar deo tog kolaca. Iza pocetne nabavne cene jednog jeftinog automobila krije se veliki broj troskova, poput loseg trapa, trule karoserije i sl. cije popravke u vecini slucajeva prebacuju trocifreni broj evra gde se gubi koncept jeftine voznje. Poreg toga, uzmite u obzir da cesto necete imati manju potrosnju od 7-8 litara, cekanje po guzvama, manjka parking mesta...

 

 

Pikiramo dvotockasa, kakav izbor i sta u tom slucaju napraviti?

 

Pre svega ekonomican skuter ili laki motocikl. Izbegavajte velike touring i sportske masine jer ce na njima snalazenje po guzvi biti nesto zahtevnije a vrhunska oprema i performanse suvisne jer ce ostati neiskorisecene.

Izbor treba biti suzen na skutere, manje ''nejkede'' i dual sport.

 

U svakom slucaju, sta god budete vozili, javice se problem u nedostatku prostora za stvari. Kod skutera gepek ispod sedista resava problem donekle, no kod motocikla nema ni toga. Dugo sam se patio sa nosenjem kesa iz prodavnice, druge kacige oko lakta i sl. Ne samo sto nije nebezbedno, vec ce se dogadjati da nesto od toga i izubite uz put. Dugo sam odlagao kupovinu nekih nosaca i kofera zbog cene i estetike sto je bila velika greska. Iako na prvi pogled izgleda skupo, vredi svaki euro.

Kawasaki%20ER500%20Small.JPG

Sto se samih kofera tice, 35 litara je granica ispod koje ne bi trebalo ici. U toj zapremiti mozete spakovati integralnu i jet kacigu, rukavice, pojas, omanju korpu iz supermerkata, uglavnom, staje sve ono sto vam treba tokom jednog normalnog radnog dana.

 

Vremenski uslovi

 

Voziti celu godinu, svaki dan, cak i u nekom primorskom mestu dovesce vas u situaciju da cesto vozite u nepogodnim uslovima. Uvek nosim full opremu koja realno pomalo smeta pri velikim vrucinama, ali voznja u sortsu i majici je nedopustiva. Doduse, na motoru ce vam u vecini slucajeva biti hladno i to su kompromisi koje morate napraviti.

Motorcycle-Photography-Rain-Storm-2.jpg

Skrenuo bih vam paznju na kisu. Zapazio sam dosta kolega kako pri prvim kapljicama zure kuci sto ih moze uvesti u nezgodne situacije na drumu. Nema mesta panici, nastavite voznju normalno, ako treba ulaganite tempo ili se jednostavno sklonite negde tipa benzinske pumpe. Bolje pokisnuti nego izlizati asfalt u svakom slucaju.

 

Moto oprema

 

Svakome od nas je poznata cinjenica da moto oprema nema mnogo slicnosti sa obicnom garderobom sem sto lice. Sto vise vozite, imate vece sanse za udes, pogotovo po urbanim mestima gde se procentualno desi najvise udesa. Padovi mogu imati gadne posledice i oprema ce vam sacuvati dosta koze i kostiju. Retko se pominje pasivna zastita zdravlja od hladnoce i vrucine, ali ne retko mozete cuti zalbe od starijih kolega kako ih bole zglobovi i mnogo sto sta. Kilometri i hladan vazduh po zglobovima je uzrocnik koji stize za nekoliko godina i naplacuje nemarnost u vidu reume. Oprema jeste skupa, ali postoje i jeftinije varijante koje ce odraditi posao a zdravlje nema cenu. Muka je obuci je skinuti, licno, treba mi oko 10 minuta da se ''napakujem'' a od toga mi najvise vremena oduzmu cizme. Ne postoji nekakvo resenje, morate se jednostavno u glavi pomiriti s'time i nece vas puno zamarati. Na odredistu, nesto opreme mozete ostaviti u kofer i to je jos jedan razlog da imati nesto tovarnog prostora.

 

Gore pomenuto znaci da necete biti u mogucnosti da uzivate u modi i trendovima ili bar nesto od toga cete morati da zrtvujete. Nekada izgleda zestoko i privlaci dosta pogleda setajuci se kroz centar u cizmama, moto pantalonama i koznoj jakni s protekorima, no, moze vam biti vrucina cak i u klimatizovanim prostorijama. Leti ispod jakne nosim samo majicu sto mi donekle olaksava borbu sa vrucinom. Frizuru odavno nemam, tj. sisam se na nularicu mada sam vidjao bracu bajkere koji uspevaju da odrzavaju nekakvu frizuru. Ni u kom slucaju ne pokusavajte kombinaciju ulja za kosu i kacige.

MAX-MPH-SUPERMOTO-LEATHERS.jpg

Jedna od korisnijih stvari sto se opreme tice je lagana svilena podkapa. Mnogi se groze iste zbog vrucine, no istina je da ne smeta, cak u mnogome olaksava skidanje/stavljanje kacige, a najbolja stvar sto skuplja sav znoj i nikada necete imati mokru kacigu. Potkapa ce biti mokra, ali ce se osusiti za oko 10 minuta i veoma lako se pere.

 

Ako ste bajker, izgledacete kao bajker i to ce biti vas stil, ostalo ce biti manje vise neprakticno i tesko izvodljivo.

 

Svalerisanje i devojke (saputnici)

 

Motocikli su svakako seksi, privlace poglede, devojcice se lepe, zele krug... Fantasticno, moze se slobodno reci iz perspektivne heteroseksulano orijentiranog muskarca.

a.aaa.jpg

 

Uvek sa sobom nosite pomocnu kacigu, njena bezbednost se ne sme zanemariti a opste poznato je da o tome ne obracaju paznju. No iako cela prica u vezi motori-devojke asocira na dobitnu kombinaciju, u nekim slucajevima bice problema jer ne retko kukaju zbog frizure, sminke, da ne govorim o voznji kuci po kisi i losem vremenu. Najbolja situacija jeste kada ona ima svoj prevoz pa kombinovati. U nekim situacijama poput zimskih dana osetno osecam nedostatak motora, jer autobusi i taksiji su prava muka. Pogotovo mrzim taksiste jer ce vam u vecini slucajeva muvati curu. Stomak mi se prevrce od toga. No, ako imate dobru i finu devojku, verujem da nece praviti puno problema i da ce naviknuti na motocikl kad tad. Na motoru sa vama moze doziveti neverovatne trenutke i obici mnoga lepa mesta, sve ostalo prepustam masti na volju. Njena ljubomorna ce standardno dolaziti u paketu a za svuku drugu na sedistu ce se brzo procuti jer apsolutno privlaci paznju i ne moze se sakriti kao u autu. No, ako imate devojku koju volite i zelite da prodjete hiljade i hiljade kilometara zajedno, obavezno se se opremite u potpunosti i budite otvoreni za kombinacije sto se tice prevoza.

 

Okolina, sto bi rekli, narod...

 

Narod kao narod, voli da cuje lose i ispira usta. Znas, momak, to je opasno, jedan moj je tamo negde pao itd... Takvih prica je puno, cak i to sto se aktivno bavite edukacijom o bezbednosti, postujete pravila i nosite full opremu, nece biti valjan razlog da vas skapiraju. Stereotipa je puno i dolazicete u situaciju da u vas uperu prstom bez posebnih razloga. Bilo je svakvih situacija ali generalno pravilo je da ne ulazite previse u verbalne konflikte i da budete smireni u konfliktnim situacijama u saobracaju kojih ce biti puno.

 

 

 

Zakljucno, posle nekoliko godina bez automobila, mogu reci da je izvodljivo uz kompromise. Pored toga, konstatna upotreba motocikla zahtava fizicki i psihicki jaku i primpremljenu osobu. Nisam siguran da bih preporucio svakome takav nacin zivota, jer zasigurno cete neke navike morati da promenite. Ako na to niste spremni ili ne zelite, razmatrajte nabavku automobila ali definitivno ne bi trebali da upotpunosti izbacite motocikl iz upotrebe zbog nekih poteskoca. Voleo bih da procitam i vase misljenje o tome kako se snalazite i kakva su vam iskustva.

 

Pozdrav :)

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Posao mi je na 10-15 minuta peške od stana. Autobusom idem samo kad nešto privatno treba da radim i kad treba da se nađem sa društvom u gradu.

 

Po gradu vozim samo koliko moram da bih izašao iz istog, jer se kosi sa mojim doživljavanjem užitka u vožnji motorcikla i povećavam šanse da mi se nešto loše desi.

 

Ne vozim po snegu. Ne krećem u vožnju kad pada kiša. Ako me zatekne u vožnji, gledam da se sklonim negde a ako nemam gde, teram polako pa kako bude.

 

Apsolutno podržavam omasovljenje dvotočkaša i rado bih smanjio brojno stanje svih vozila sa više od tri točka, po užim područjima svih gradova :(

 

Što se tiče okoline, što sam dalje od kuće to me manje mrsko gledaju :neznam: S druge strane, rodbina me ponajmanje kapira, sem dvojice trojice braće.

 

Opremu nosim redovno (zbog sebe). Automobil nemam.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

Nisam siguran ali mislim da dete ispod 12 godina ne sme da se vozi na motociklu po nasem zakonu.

 

EDIT:

Potvrdjujem da je po novom zakonu zabranjeno voziti dete mladje od 12 godina na mopedu, triciklu, motociklu ili četvorociklu. Kazna za ovaj prekrsaj je 6 bodova, 15-30 000 dinara i minimalno 3 meseca bez dozvole.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

I ja sam za to da se što više motori koriste kao prevozno sredstvo (dobro, ne baš kao u pojedinim zemljama Azije, ono je preterano, a i voze bez mozga svi :D ), ali mislim da velika većina članova foruma vozi motor samo kad je lepo vreme, malo je entuzijasta koji bi vozili po kiši, minusu itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Nisam siguran ali mislim da dete ispod 12 godina ne sme da se vozi na motociklu po nasem zakonu.

 

EDIT:

Potvrdjujem da je po novom zakonu zabranjeno voziti dete mladje od 12 godina na mopedu, triciklu, motociklu ili četvorociklu. Kazna za ovaj prekrsaj je 6 bodova, 15-30 000 dinara i minimalno 3 meseca bez dozvole.

 

Знам ја то колега, но тема је:

 

Motocikl kao osnovno prevozno sredstvo Moze li se i kako?

 

па се питам како то може да се изведе кад неко има жену и двоје мале деце? Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Naravno da ne to mogu samo ovi talenti koji misle da je kul voziti po sto usranijem vremenu i utripovali su da su po necemu posebni.

Oni su "pravi" bajkeri. Imaju jednu sliku đe se voze po kiši, a inače ne izlaze iz auta :D

 

Mislim da se pitanje "motocikla kao osnovnog prevoznog sredstva" odnosi na one kojima automobil nije neophodan. Normalno ako imaš porodicu da treba da imaš i auto ili barem dovoljno novca za taksi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Arakisu i meni je motor gotovo osnovno sredstvo prevoza. Iako obojica teramo i po kiši i po suncu a često i po susnežici, obojica imamo i kola. Motor, kakav god bio, ne može fizički zameniti kola. Kad je sneg, led, zaista hladno i odvratno vreme, moraš sesti u kola ili, ko nema kola, u GSP da bi završio posao. Nema šanse da vozim po snegu i ledu. Susnežica me je vatala ovih dana u par navrata i uopšte se nisam prijatno osećao.

 

Motorom može dosta toga ali ne preterujmo. Evo primera: redovno idem motorom u kupovinu u mega-markete. Zašto? Zbog štednje, ali ne goriva već u kupovini. Na motor može da stane samo ono osnovno i ne možeš kupiti ogledalo za kupatilo jer je jeftino :D već samo ono što može stati u kofer.

 

Ali ako treba preterati bojler, tu moraju kola. Za karton kisele vode, kola. Za uljni radijator, kola. Za decu do doma zdravlja, kola. I da ne nabrajam. Motor je odličan za sitnice i lepo vreme. Kola su ipak kola. Ko nema kola, jbg, bus, trola, tramvaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♠♥♦♣, 40 postova
  • Lokacija: Beograd-Kragujevac
  • Motocikl: U delovima

Odlican post, bas sam ovih dana gledao strane klipove na youtube i pomislio kako bi bilo lepse da je situacija sa skuterima kod nas makar leti slicnija Italiji(ako ne i Aziji), odnos broja automobila i motora kod nas je jos uvek smesno mali.

 

Sto se tice negativnih komentara, mislim da mase poentu - motor kao osnovno prevozno sredstvo ne znaci i jedino sredstvo, tj. podrazumeva upotrebu gsp-a, taxija i cetvorotockasa uopste u situacijama u kojima je to neophodno.

 

Ko se ne slaze nek slobodno lupi minus (cek... toga vise nema :jee:)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Nisam siguran ali mislim da dete ispod 12 godina ne sme da se vozi na motociklu po nasem zakonu.

 

EDIT:

Potvrdjujem da je po novom zakonu zabranjeno voziti dete mladje od 12 godina na mopedu, triciklu, motociklu ili četvorociklu. Kazna za ovaj prekrsaj je 6 bodova, 15-30 000 dinara i minimalno 3 meseca bez dozvole.

 

Знам ја то колега, но тема је:

 

Motocikl kao osnovno prevozno sredstvo Moze li se i kako?

 

па се питам како то може да се изведе кад неко има жену и двоје мале деце? Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

 

Pa naravno da neces, boze svasta. :staa:

Za takve prilike sluzi zenin auto. :oda2:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

па се питам како то може да се изведе кад неко има жену и двоје мале деце? Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

 

Ja imam dosta poznanika koji niti imaju motor niti imaju auto a imaju i zenu i dvoje (troje, cak i cetvoro dece) i nikad nisu imali problema da dodju do Doma zdravlja ili nekog drugog mesta.

Sve zavisi kakvi su ti prohtevi u zivotu i koliko si sposoban da se snadjes ako nemas sve sto ti je potrebno.

Jedan moj kolega ima rezon "sta ce mi auto kad mogu da koristim taxi kad god mi zatreba prevoz". Kad smo stavili na papir racunicu ispada da je u pravu-registracija, gorivo, redovno odrzavanje, ne daj Boze nesto da crkne na automobilu, sve izadje toliko da mozes veoma cesto da se vozis taxijem...I jos ne moras da brines da li ces napraviti neki prekrsaj i cekati sa zebnjom plavu kovertu.

Ja sam nedavno postao vlasnik i motora. Kupio sam ga pre svega zbog zadovoljstva mog,ali i iz prakticnih razloga (put do radnog mesta i nazad). Naravno da ga necu voziti po kijametu jer mi nije o glavu,za to vec imam automobil. Isto tako je evidentno da je u zadnjim godinama intezitet saobracaja u gradu porastao, guzve su nesnosne pa je i to jos jedan od razloga sto sam se odlucio za motor.

Da rezimiram, sve zavisi kakvi su ti prohtevi i materijalna situacija. Covek je veoma prilagodljiv svemu tako da se ljudi snalaze, svako na svoj nacin.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

-Naravno da je moguce motociklom zadovoljiti potrebu prevoza u najvecem broju potrebnih slucajeva, u najvecem opsegu meteoroloskih uslova, za najmanje moguce novca. Uz odgovarajucu opremu motocikl se moze koristiti sve dok podloga nije zaledjena. Temperature ispod nule nisu nikakav problem ako je kolovoz suv. Voznja skuterom i van grada zakljucno sa 2. januarom bila je korisna i prijatna. Posle toga skuter spava samo zato jer preko TVa stalno prete nekim snegom koji nasumicno i padne, a i akumulator je okilavio. Novi akumulator ceka u sobi samo da prodje rizik od snega i poledice.

-Sve tri automobilske tablice (treca je za prikolicu) ce ovih dana jednostavno biti vracene u policijsku stanicu, uz duboko premisljanje sta sa autom dalje. Unutrasnjost automobila uz njegovu nosivost naravno da ima svoje prednosti, ali autor ovog teksta na te blagodeti jednostavno vise ne pristaje zbog novih zahtevanih uslova (sve zajedno jezivo kosta).

-Javni prevoz podmiruje one retke prilike kada skuter spava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Meni je motocikl takođe skoro osnovno prevozno sredstvo. Ali, imam svoj automobil, a povrh svega po položaju u komapniji u kojoj radim imam i službeni automobil na raspolaganju. Imam i dvoje male dece... E sad, fakat je da mi službeni auto 90% vremena provodi na parkingu. Decu u vrtić ili vozi žena ili ih odvezem ja, vratim auto, sednem na motor i odem na posao. E sad zašto? Koja to budala u Srbiji parkira službeni auto, pa ide na posao motorom po svakakvom vremenu??? Pa imaju dva razloga. Prvi je što je meni vreme jako dragoceno. Barem pola sata više u odlasku i još toliko u povratku provedena u vožnji auta po Beogradu su čist gubitak. Drugi razlog je uživanje. Vožnja motora ujutro mi razbistri glavu - na posao dođem odmoran i napunjenih baterija a ne isfrustriran jer sam se sat vremena vukao autom po gradu. Potpuno isto je i u povratku. Sednem na motor i kad krenem, sav stres nakupljen tokom dana praktično sleti sa mene... Kakva kiša, hladno, i ostali bakrači... Uz dobru opremu to se i ne oseti. E sad, sneg i led su već ekstremi koji nisu predmet ove diskusije, mada ove godine toga praktično u Beogradu nije ni bilo.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

 

Pa naravno da neces, boze svasta. :staa:

Za takve prilike sluzi zenin auto. :oda2:

Mislim da je tema ovim zaključena :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Eto ja sam poslednjih par meseci ko posran. Motor se pokvario, pre toga sam proveo dva meseca na terenu po nekim selima i planinama, te tri meseca nisam seo na motor. Cim stignu delovi i ja cu kao Scuba imati ponovo svoje ''gotovo osnovno sredstvo prevoza'' (trenutno kod njih u Labosu i ceka na delove). Iako imam i kola motor koristim skoro svakodnevno (kad sam tu i kad je ispravan) za odlazak na posao i sve ostale potrepstine, osim onih bas preglomaznih. Do posla imam 36-7km u jednom pravcu, od Obrenovca do centra Beograda. I racunica mi je jednostavna - putovanje autobusom (uz usputno pesacenje) dnevno me kosta od 2:40 do 3h; kolima (uz zezanje oko parkiranja) mi treba oko 2h; motorom 80-90min, o parkingu ne brinem, goriva potrosim duplo manje nego kolima. Vozim matoru yamahu od 250ccm i ona odlicno odgovara zadatoj marsruti. Uz sve to mi je i leepooo... Imam srecu pa imam i gde da svucem opremu sa sebe kad stignem i to je to. Ako bas ljusti kisa preskocim voznju motorom, inace je tu kinesko dvoslojno odelo koje odlicno radi posao. Ne vozim kada ima poledice, li kada je minus ujutru jer imam deonica gde je konstantno vlaznjikav put, pa je znalo veselo da me seta. Kostobolju mislim da sam navukao po vukojebinama po kojima radim i spavam, nema to veze sa zimskom voznjom, jer iako sam mator, staz na motoru mi je mlad. I sad samo cekam da se motor opravi, i mnogo mi nedostaje jer ovo je bila divna meka zima (bar do sada).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa sad, dal kao " osnovno sredstvo ", ili kao potreba - dodje mu na isto. Motocikl je meni vise potreba nego osnovni prevoz. Bilo koji posao da treba da obavim u centru grada - idem motorom . Kolima ako idem, vise mi vremena treba da nadjem parking mesto nego sto mi treba da stignem do centra. Jos kad uzmem u obzir to da treba da napravim dva - tri kruga po centru da bi nasao parking - onda ispadne i preskupo. U danasnje vreme su automobili postali problematicni. Znam da ce nekim mladjima ovo zvucati blesavo, al nekad je moj pokojni otac bez problema nalazio parking i parkirao u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bajkerka u pokusaju :D, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: vrlo ozbiljan crveno-beli zvrk

Meni je osnovno, zapravo jedino...(ako izuzmem sluzbeni auto koji povremeno koristim). Iz perspektive zene nije dovoljno voziti samo motor, u mom slucaju malecki skuter. Leti je super, nisu problem ni kisa ni kese iz marketa. Ali zato cim se temperatura spusti ispod 10-15 stepeni postaje neprijatno a mogucnost da se fasuje upala jajnika, bubrega i sl.je veoma velika (ili sam samo ja osetljiva na 'ladan vetar). U svakom slucaju fali mi i auto, mada i GSP resava stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Dovoljno je da odemo do Trsta i da vidimo motor u funkciji osnovnog prevoznog sredstva, odnosno koliko ljudi voze motore, tj. svi imaju pored auta neki mopeder sa kojime se vozaju po gradu. Takođe, kod žabara je do jaja fora što svi rade dvokratno, opušteno zatvore radnje oko 2h i na laganu klopu, espreso... zatim dobre volje nazad vespom na još par sati posla, i milina.

 

Ipak smo mi jedna žešće primitivna i zatucana sredina od ostatka civilizovane planete po svakom pitanju, a ne samo po saobraćaju i stvarima vezanim za isti. Živimo u večitoj histeriji i ludilu, sad je još i tenzija po saobraćaju zbog novog zakona, i represije policije... Ma već sam se iznervirao...

 

Evo par fotki od letos iz Trsta za opuštanje :moto3:

post-83-0-13075100-1327190248_thumb.jpg

post-83-0-39359300-1327190264_thumb.jpg

post-83-0-91943100-1327190271_thumb.jpg

post-83-0-60469000-1327190283_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♠♥♦♣, 40 postova
  • Lokacija: Beograd-Kragujevac
  • Motocikl: U delovima

I ja sam letos bio u Trstu na jedan dan, mozda smo se mimoisli :moto3:

 

Secam se da sam se pri dolasku u Trst razocarao slikom saobracaja jer sam ocekivao da skuteri mile svuda, a video sam samo par na putu i gomilu na parkinzima. Posle male setnje i razgledanja smo seli u kafic koji ima pogled na ulicu sa slike↓ i potpuno zaboravio na skutere dok odjednom nisu nagrnuli u oba smera, u visestruko vecem broju od automobila - pretpostavljam da je to bilo upravo vreme pauze za rucak :)

 

post-18015-0-42394800-1327192553_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ставићеш жену да држи бебу од рецимо три месеца на мотор и возићеш је у Дом здравља на вакцину по киши?

 

Pa naravno da neces, boze svasta. :staa:

Za takve prilike sluzi zenin auto. :oda2:

Mislim da je tema ovim zaključena :D

Lep je to standard kad se ima 2 automobila ...

 

Ma to je sociala kod nas gastarbajtera. Ko nema 3, smatra se sirotinjom.

Samo mi nije jasno kako si izracunao da je 1 motor + 1 auto = 2 auta? :)

 

Sjecam se ja kako sam isao u skolu svaki dan. Imao sam nekoliko ruta:

- 5 min hodanja + tramvaj 15 min + bus 20 min + hodanje 5 min (+cekanje tramvaja i busa naravno)

- 5 min hodanja + bus 20 min + hodanje 15

- 5 min hodanja + tramvaj 20 min + hodanje 15

 

Nije bilo ni malo tesko. Jednostavno dnevna rutina. Danas ne mogu ni do tramvajske stanice bez auta.

Sve stvar koliko se covjek razmazi/uobrazi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Dovoljno je da odemo do Trsta i da vidimo motor u funkciji osnovnog prevoznog sredstva, odnosno koliko ljudi voze motore, tj. svi imaju pored auta neki mopeder sa kojime se vozaju po gradu. Takođe, kod žabara je do jaja fora što svi rade dvokratno, opušteno zatvore radnje oko 2h i na laganu klopu, espreso... zatim dobre volje nazad vespom na još par sati posla, i milina.

Ipak smo mi jedna žešće primitivna i zatucana sredina od ostatka civilizovane planete po svakom pitanju, a ne samo po saobraćaju i stvarima vezanim za isti. Živimo u večitoj histeriji i ludilu, sad je još i tenzija po saobraćaju zbog novog zakona, i represije policije... Ma već sam se iznervirao...

 

Moja prva firma u kojoj sam radio ovde u N. Sadu, radno vreme mi je bilo od 06.00 h, pa do 14.00 h . Jeste da sam morao rano da ustanem, al kad izadjem u 14.00, imao sam vremena za sve : i rucak i kupanje na Dunavu, voznju motorom po F. Gori i jos svasta nesto .

U sledecoj firmi, radio od 07.00 h pa do 15.00 h. I to je bilo OK, al sam vec imao manje vremena posle posla. Onda su pre desetak godina hteli da predjemo na " Evropsko radno vreme " ( od 09.00 pa do 17.00 ) , al za pocetak pomerili da bude od 08.00 h pa do 16.00 h. E tad je pocela histerija, jeste da sam mogao da gledam filmove do kasno nocu, al sam poceo da gubim svoj zivot. Izadjem iz firme u 16.00, dok dodjem kuci, rucam - prodje i 17.00, nema vise dunava, popodnevnih voznji po F. Gori, propadne mi dan, postao sam vikend vozac ( subota - nedelja ) .

Onda su nam doveli neko govance za direktora ( balavac zavrsio neki kurs na kembridzu ) i on nastavi ta sranja sa " Europizacijom firme " i ode firma u stecaj 2005 god .

Ne bih bas rekao da smo bili primitivni !

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Kultura motocikla nikad se ovde nije ukorenila.To je uvek bilo vezivano za bande,probisvete i bandite.Shodno tome i danas se u nasim krajevima motocikl kao prevozno sredstvo tako tretira.Administrativno i kulturoloski.

Italija se posle drugog svetskog rata digla iz pepela uz Vespu.I pre toga motocikl je bio popularno sredstvo.Za obicnog coveka u posleratnim godinama i bajs je bio luksuz,a ko je imao Vespu bio je pravi baja.To je u stvari jedan prosecan covek i mogao sebi da priusti.Kasnije kad je dosao i Topolino "Cinquecento" rado su ljudi ubacili dupence u karoseriju "u kojoj je bilo cak i grejanje",ali dva tocka vracaju u mladost i lepe dane,kad se nije imlo mnogo,al je postojala nada u bolji zivot.

Te price stalno slusam...i mnogo mi je super kad na skuteru pored mene prozuji baba u prilicno poznim godinama sa okacenim pazarom.Ovde se babe krste i bacaju kletve kad ti pored nje prodjes na dva tocka.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3498 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Motor kao osnovno prevozno sredstvo? Može u većini slučajeva. Ali nastaje problem kad treba nešto gabaritno ili teško da se preveze, takođe kad treba negde otići elegantno obučen a napolju je kiša ili sneg. Problem je kad je zaleđeno ili ima dosta snega na putu. Ja već nekoliko godina ne registrujem (i ne vozim) auto, pa mi je motor osnovno (i jedino) prevozno sredstvo. Uz to uglavnom boravim u selo pa sam prinuđen da za svaku sitnicu odem barem do Aleksinca (6km) ili još češće do Niša (35km). Ne volim auto, ali bi mi ipak povremeno dobrodošao. Dakle za "momke" bez obaveza uglavnom se može i bez auta. Za one sa porodicom (posebno sa malom decom) nije loše da se ima i neki autić.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja