Jump to content

Moto Zajednica

1/3 automobila u Srbiji ima neispravan kocioni sistem

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6915 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vozači u Srbiji ne vode previše računa o bezbednosti u saobraćaju, s obzirom na to da u masi neispravnih automobila, čak trećina nema ispravan kočioni sistem.

 

Ovakve rezultate pokazala je tradicionalna akcija – „Ispravno vozilo – bezbedno vozilo“, koju je Auto-moto savez Srbije organizovao krajem novembra, u saradnji sa Upravom saobraćajne policije MUP Srbije i Asocijacijom tehničkih pregleda. Besplatno je pregledano više od 10.000 vozila širom Srbije.

 

Analiza

 

- Prema preliminarnim rezultatima akcije, u kojoj je besplatno pregledano više od 10.000 vozila širom Srbije, ove godine imamo značajno poboljšanje, jer je procenat ispravnih vozila 68 odsto.

 

Kao što je već uobičajeno, za besplatnu proveru tehničke ispravnosti najviše su bili zainteresovani vozači starijih automobila koji već pretpostavljaju da postoji neka neispravnost na njihovom vozilu.

 

Iz Udruženja tehničkih pregleda Srbije kažu da bi tehnička kontrola vozila, najzad morala da postane strožija, prilagođena novom Zakonu o saobraćaju.

 

Problem

 

Ni pune dve godine od stupanja na snagu Zakona o bezbednosti saobraćaja nisu završeni svi potrebni pravilnici koji bi omogućili novo uređenje tehničkih pregleda vozila. I dalje je moguće izvršiti tehnički pregled „na crno“, uopšte ne vozeći automobil „na valjak“, pa zato i ne čudi da trećina „slučajnih uzoraka“ ima probleme sa kočnicama!

 

Činjenice

 

* Na srpskim drumovima, od 1. januara 2011. godine evidentirano je više od 32.000 saobraćajnih nezgoda

 

* Skoro petina saobraćajnih nesreća kao uzrok ima tehničku neispravnost vozila

 

Drumovi kao bojno polje

 

U Srbiji je za proteklih 10 godina u saobraćajnim nesrećama poginulo 9.000 osoba, teže je povređeno čak 180.000, a dve trećine su ostali invalidi. U 2010. godini je poginulo više od 650 ljudi, a povređeno je 17.000, što je približno 89 ljudi na milion stanovnika.

 

Preuzeto sa: S Media

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Na zalost i nije neki podatak za cudjenje. Kazu 1/3 neispravne kocnice i jos 1/3 neispravno sve ostalo. :lol: Koliko para toliko muzike. Bitno da su kazne evropske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 601 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Bas to Ziko.

Evo jedan primer:u Zajecaru u poslednjih mesec dana nekoliko nesreca(valjda 3).

Dve sa smrtnim ishodom i u oba slucaja noviji automobili ali uzrok je nepaznja i velika brzina.

Dakle nije nikog ubio dekica u Fici sa losim kocnicama,vec vozaci novijih auta koji "ne osecaju stotku".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3546 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kad treba odvojiti pare za kupovinu "presretača" statistika pokaže da je najčešći uzrok udesa prevelika brzina, kad treba postaviti kamere, statistika pokaže da su najčešći uzroci nepoštovanje signalizacije, pa onda najčešći uzrok povremeno bude i alkoholizam, pa neustupanje prvenstva , pa ... . A kad bi sakupljali sve procente za pojedine kateogorije izašlo bi daleko preko 200% (od mogućih 100%). Sad je na red došla tehnička neispravnost jer treba podići cenu teh. pregleda i omogućiti bolju zaradu slanjem vozila na kontrolne preglede.

A pre nekoliko godina je bila objavljena statistička analiza o uzrocima udesa kod nas. Udesi uzrokovani tehničkom neispravnošću bili su gotovo zanemarivi (ispod 1%). Posebno što ljudi koji voze "krševe" veoma retko uzrokuju "teške" udese. Ne verujem da se za par godina situacija toliko pogoršala. Pre će biti da nas psihički spremaju za rigoroznije "dranje" na vanrednim-kontrolnim tehničkim pregledima.

A što se tiče tih "neispravnih uređaja za kočenje", najčešće se radi o nejednakoj sili kočenja prilikom koršćenja "ručne" (što gotovo da nema nikakvu ulogu na bezbednost) ali itekao može da napuni i državnu kasu, kao i džepove pojedinih vlasnika teh. pregleda (sa kojima policija napravi "dil").

Voleo bih da nisam u pravu ali me iskustvo ipak "navodi" na ovakvo rezonovanje.

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Apsolutno se slazem sa tobom Ziko, iako relativno mlad vozac nekih desetak godina u autu i 15 na motoru, mislim da je statistika ovde iskljucivo podredjena drzavnom aparatu te da interpretiraju rezultate onako kako njima odgovara.

Pa podjimo od sebe, ako su nam gume na ~kraju~ niko od nas ne vozi na granicama mogucnosti vec svoju voznju prilagodjava tome, takodje neispravne kocnice-99% se odnose na nejednaku silu kocenja rucne kocnice. Najveci debilizam mi je bio kada me na tehnickom tera da lagano povucem rucnu kao da imam najnoviji auto sa hidraulicnom ili nekom drugom hihg-teck kocnicom, a ja vozio tristaca iz 1970-pa on je sam fabricki napravljen tako da ne mozes da mu lagano vuces rucnu nego moras da je cimnes i onda me tri puta vraca na valjke,a kad je cimnem on me izbaci iz valjaka jer kopa u mestu.

Slicna situacija je i sa trapovima ili letvom volana. Mnogo je ozbiljnije to sto tatini klinci i tate upravljaju prejakim automobilima koji prevazilaze njihove mogucnosti i umeća, voze daleko iznad ogranicenja i uslova i onda u takvoj ~reli~ voznji slupaju svoja i tudja kola ili ne daj Boze usmrte nekog.

ALi ovo je zemlja Srbija, zemlja nasih snova (ili kosmara citaj u slobodnoj interpretaciji) :takoje:

 

 

 

(Kad li cemo vec jednom da se probudimo)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ma 'ajte, šta je to 1/3.

Koliko tek Tenera ima neispravne kočnice :)

 

Ово је УВРЕДА до коске!!! :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5343 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

U Americi tehnicki pregled kao kod nas ne postoji. Jednom u dve godine moras da uradis smog check, tj. proveru izduvnih gasova jer je to nesto sto utice na sve nas. Ako to ne prodjes, moras kod majstora da popravljas motor. Ako to prodjes (a kosta 50tak dolara), ti uredno mozes da registrujes auto.

 

Na tebi kao vozacu je odgovornost da odrzavas auto ispravnim. Ako napravis udes, a auto ti je bio neispravan - kriv si i snosis posledice. Meni to potpuno ima smisla. Ali ako vozis auto koji dimi kao parna lokomotiva, onda to utice na sve nas i to moras da popravljas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Kad treba odvojiti pare za kupovinu "presretača" statistika pokaže da je najčešći uzrok udesa prevelika brzina, kad treba postaviti kamere, statistika pokaže da su najčešći uzroci nepoštovanje signalizacije, pa onda najčešći uzrok povremeno bude i alkoholizam, pa neustupanje prvenstva , pa ... . A kad bi sakupljali sve procente za pojedine kateogorije izašlo bi daleko preko 200% (od mogućih 100%). Sad je na red došla tehnička neispravnost jer treba podići cenu teh. pregleda i omogućiti bolju zaradu slanjem vozila na kontrolne preglede.

A pre nekoliko godina je bila objavljena statistička analiza o uzrocima udesa kod nas. Udesi uzrokovani tehničkom neispravnošću bili su gotovo zanemarivi (ispod 1%). Posebno što ljudi koji voze "krševe" veoma retko uzrokuju "teške" udese. Ne verujem da se za par godina situacija toliko pogoršala. Pre će biti da nas psihički spremaju za rigoroznije "dranje" na vanrednim-kontrolnim tehničkim pregledima.

A što se tiče tih "neispravnih uređaja za kočenje", najčešće se radi o nejednakoj sili kočenja prilikom koršćenja "ručne" (što gotovo da nema nikakvu ulogu na bezbednost) ali itekao može da napuni i državnu kasu, kao i džepove pojedinih vlasnika teh. pregleda (sa kojima policija napravi "dil").

Voleo bih da nisam u pravu ali me iskustvo ipak "navodi" na ovakvo rezonovanje.

 

 

Ako se ne varam,Tehnicki pregledi su sada pod ingerencijom Narodne banke Srbije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

U Americi tehnicki pregled kao kod nas ne postoji. Jednom u dve godine moras da uradis smog check, tj. proveru izduvnih gasova jer je to nesto sto utice na sve nas. Ako to ne prodjes, moras kod majstora da popravljas motor. Ako to prodjes (a kosta 50tak dolara), ti uredno mozes da registrujes auto.

 

Na tebi kao vozacu je odgovornost da odrzavas auto ispravnim. Ako napravis udes, a auto ti je bio neispravan - kriv si i snosis posledice. Meni to potpuno ima smisla. Ali ako vozis auto koji dimi kao parna lokomotiva, onda to utice na sve nas i to moras da popravljas.

 

A sta ako si na primer kao moja sestra i nemas pojma o mehanickim sklopovima i nemas blage veze dal ovo treba ovako ili onako da radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3546 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

<br class="Apple-interchange-newline">bigbad86 user_popup.png

Postavljeno Danas, 13:46 PM

 

snapback.pngPablo, on 23 December 2011 - 19:09 PM, said:

 

U Americi tehnicki pregled kao kod nas ne postoji. Jednom u dve godine moras da uradis smog check, tj. proveru izduvnih gasova jer je to nesto sto utice na sve nas. Ako to ne prodjes, moras kod majstora da popravljas motor. Ako to prodjes (a kosta 50tak dolara), ti uredno mozes da registrujes auto.

 

Na tebi kao vozacu je odgovornost da odrzavas auto ispravnim. Ako napravis udes, a auto ti je bio neispravan - kriv si i snosis posledice. Meni to potpuno ima smisla. Ali ako vozis auto koji dimi kao parna lokomotiva, onda to utice na sve nas i to moras da popravljas.

 

A sta ako si na primer kao moja sestra i nemas pojma o mehanickim sklopovima i nemas blage veze dal ovo treba ovako ili onako da radi?

A ko brani tvojoj sestri (ili bilo kome) da povremeno izvrši proveru ispravnosti? A ovde se radi o legalizovanju preventivne naplate kazne za nedelo koje nisi izvršio!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Sećam se statistike za zanemarljivim brojem nesreća uzrokovanim tejhničkom neispravnošću a ja kao neko ko živi od saobraćajnih nesreća mogu da potvrdim da su uzročnici 99% ozbiljnih karambola noviji automobili kao i noviji vozači i uopšte skorojevići. Ovo je još jedan lopovluk a vi se utrkujte ko će pre da proguta mamac.

 

U Americi tehnicki pregled kao kod nas ne postoji. Jednom u dve godine moras da uradis smog check, tj. proveru izduvnih gasova jer je to nesto sto utice na sve nas. Ako to ne prodjes, moras kod majstora da popravljas motor. Ako to prodjes (a kosta 50tak dolara), ti uredno mozes da registrujes auto. Na tebi kao vozacu je odgovornost da odrzavas auto ispravnim. Ako napravis udes, a auto ti je bio neispravan - kriv si i snosis posledice. Meni to potpuno ima smisla. Ali ako vozis auto koji dimi kao parna lokomotiva, onda to utice na sve nas i to moras da popravljas.

Kad sam ovo pričao za ameriku kao i za neke druge zemlje napali su me neki bemvejaši kako je jedino švapski sistem pravi, da se uzima bris sa sedišta na tehničkom i ako je rezultat pozitivan vozilo ide pod presu. To tako mora jer mi nemamo glave da mislimo pa mora führer za nas to da radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Tacno tako.

A ni tehnicki pregled nije garancija da se neki deo (ili sklop) nece pokvariti posle 20km. Iz toga je prica o polugodisnjim TP samo otimanje para i nista vise.

 

I onaj predlog za vozila starija od 10 god (mislim da je tako receno) dva puta godisnje. Moze,ali po ceni jednog,a ovaj drugi samo kontrola.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Kad treba odvojiti pare za kupovinu "presretača" statistika pokaže da je najčešći uzrok udesa prevelika brzina, kad treba postaviti kamere, statistika pokaže da su najčešći uzroci nepoštovanje signalizacije, pa onda najčešći uzrok povremeno bude i alkoholizam, pa neustupanje prvenstva , pa ... . A kad bi sakupljali sve procente za pojedine kateogorije izašlo bi daleko preko 200% (od mogućih 100%). Sad je na red došla tehnička neispravnost jer treba podići cenu teh. pregleda i omogućiti bolju zaradu slanjem vozila na kontrolne preglede.

A pre nekoliko godina je bila objavljena statistička analiza o uzrocima udesa kod nas. Udesi uzrokovani tehničkom neispravnošću bili su gotovo zanemarivi (ispod 1%). Posebno što ljudi koji voze "krševe" veoma retko uzrokuju "teške" udese. Ne verujem da se za par godina situacija toliko pogoršala. Pre će biti da nas psihički spremaju za rigoroznije "dranje" na vanrednim-kontrolnim tehničkim pregledima.

A što se tiče tih "neispravnih uređaja za kočenje", najčešće se radi o nejednakoj sili kočenja prilikom koršćenja "ručne" (što gotovo da nema nikakvu ulogu na bezbednost) ali itekao može da napuni i državnu kasu, kao i džepove pojedinih vlasnika teh. pregleda (sa kojima policija napravi "dil").

Voleo bih da nisam u pravu ali me iskustvo ipak "navodi" na ovakvo rezonovanje.

kod starijih vozila gde se kocenje vrsi preko istigog mehanizma i za rucnu i za noznu kocnicu (nevazi za vozila koja imaju razdvojene plocice za noznu a pakne za rucnu )u slucaju neispavnosti rucne kocnice neispravna je i nozna u zadnjem delu . zato panduri cimaju da se povuce rucna jer ako neradi neradi ni nozna .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Sajla zardjala od nekorišćenja i to sa jedne strane, desne koja više ide po barama će proizvesti neravnomernu silu kočenja što je i najčešći slučaj. Inače za 4 godine vožnje auta potpuno bez kočnice na jednom zadnjem točku u svim uslovima nijednom nisam primetio bilo kakav nagoveštaj nestabilnosti, zanošenja ili lošeg kočenja, zadnja ionako ne učestvuje u sili kočenja ni 20% a tek ručna nama u ravnici ne služi ničemu. Ali je dobra fora za budžetske parazite i povezane bizmismene.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3546 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pre nekoliko godina na putu Žitkovac-Aleksinac zaustavi me policija (ispred samog objekta "Plava tačka" gde se vrši teh. pregled). S obzirom da sam zaustavljen na mestu gde ne postoji trotoar policajac me tera da se pomerim desno (u jarak sa blatom) kako navodno ne bih ometao saobraćaj. Ja vozio Land Rover iz 1968 god i normalno me uputi na vanredni. A oba desna točka potpuno uvaljana u blato. Rezultat: Prednji desni točak slabije koči, zadnji desni takođe. Točkovi stoje ukočeni ali se valjak okreće zbog blata. Vrhunac je bio kad je i prilikom upotrebe "ručne" ponovo desni točak slabije "hvatao". A na Land Roveru za ručnu postoji samo jedan (zajednički) doboš na kardanu koji koči istovremeno oba točka! Dakle ne postoji mogućnost za situaciju da postoji razlika. Policajcima i radnicima koji vrše pregled ukažem na to. Radnik siđe u kanal, pogleda i kaže da je zaista tako?! Međutim prijavu sam ipak dobio jer su instrumenti pokazali razliku, a protiv toga se ne može. Na saslušanju kod sudje sam izjavio za zapisnik da se radi o organizovanoj kriminalnoj bandi satavljenoj od policije, vlasnika i radnika tehničkog pregleda i sudija za prekršaje (koji za ovakvu situaciju znaju ali ništa ne preduzimaju). Do današnjeg dana od suda nisam dobio bilo kakvo rešenje po ovoj prijavi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Takodje i valjci imaju malo nazubljenu strukturu pa ako levim tockom stanete na nazubljenu/smirglastu strukturu a desnim na deo koji je olizan opet moze da prikaze razliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja