Jump to content

Moto Zajednica

KTM 890 Adventure R

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ne znam kako mi se dogodilo da do sad nisam otvorio temu za KTM 890  Adventure R, a ni ne pronalazim otvorenu temu za ovaj model. Ukoliko postoji tema, neko neko od admina spoji teme. Uglavnom, stiže druga generacija 890 Advenutre R modela, sa novim ogibljenjem preuzetim sa 450 Rally modela, dizajn je malo drugačiji i elektronika je otišla za korak napred.

 

BJBIKERS.COM

KTM 890 Advenure R je vodeći motocikl za KTM u adventure kategoriji, a i jedan od popularnijih i prodavanijih modela

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • .., 1740 postova

Што се тиче "Демо" мода... богами као у игрици, прво пробаш па онда после плати па клати. После имаш "крекован" КТМ. :jee:

 

 

Promenio član СајберГастарбајтер
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Ala će neki klinci da zarade pare na otkljucavanju ovih Pro i Tech modova. Kao sa telefonima, posaljes IMEI i dobijes kod za otkljucavanje! :) sve u fulu za 35€ 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1793 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Rekao bih da je to budućnost. U poređenju sa prodajom/kupovinom pretplate su se pokazale kao mnogo profitabilniji biznis model. A da se ne lažemo, nema kompanije kojoj je bilo šta značajnije od profita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw F650gs twin

Pa kad vec niko nista ne pise, morao sam da ga kupim kako bih saznao :). 

 

Pa da krenem da spamujem. Odem ove godine na sajam posle x godina, a prethodni bajk (f650twin, 800cc) vozim jos pre nego sto mi se junior rodio, a on sad vec uveliko ide u skolu. Takodje i broj kilometara koje prelazim je eksponencijalno pao i samim tim i nije bas logicno da menjam bajk. Lm ipak odlucim da odem do sajma i pogledam kako izgledaju danasnji motori. Manje vise nista sto sam video nije me pogodilo. Mozda je malo i do toga da je proslo 15ak godina od kad sam vozio motor od 200cc i neke masine su mi tad delovale nedostizno i savreseno, sto i dalje na neki nacin mislim da je prvi F800gs bio najlepsi bajk ikad napravljen (subjektivan stav, tome valjda i sluze forumi).

 

Dolazim  do standa KTM-a i ne privlace me 1290 jer mi je to za moj ukus prejako, a na neki naci i neupotrebljivo. Onda sam ugledao ktm 890. Ovo bi moglo biti zanimljivo, mozda prava kategorija, kapiram da je malo jace o onoga sto imam, a i da je malo vise enduro.  Prvo sto mi pada u oci su rezervoari koji su spusteni. Moje prvo pitanje je bilo za rezervoar, koliki je. Na to me docekuje veliki osmeh (mozda i podsmeh) i konstatacija prodavca "jel moguce da te to zanima". Lm, kako meni izgleda razvoj motociklizma je da se namerno osakacuju funkcionlnosti, npr smanjivanjem rezervoara i zastitne opreme, a Bmw je prvi u tom "ucenjivanju" ,  a software je malo dete u poredjenju sa tim (a pisem o tome u nastavku). Stoga mi je ovo pitanje vrlo logicno i ne mala benefit u odnosu na rezervoard od 15 litara ( ko je bio blizu da ostane bez goriva ili ostao zna o cemu pricam :) ). U svakom slucaju pitam i za rezervoare da nisu u malo nelogicnoj poziciji, zbog padova i mogucnosti ekspozije ako ce prvo do njih asfalt strugati.  Dobijam odgovor da KTM kao firma valjda zna sta radi, pa pomislih dai uz dobre rol barove sve ima smisla. Osim i stava prodavca, ali uz malo kompasa i kad skapiras gde si, jasno je da je glavna sales skripta da uporedis kilovate agregata i kilograme ega od kupca i to kad se spoji eto prodaje i bonusa...  ( a sta je po sredi u motoru koga to se ne gleda) .  Dobijam info da mogu da probam test voznju verziju R. Mislim da je to bio pocetak sadjenja crva u mojoj glavi.   

 

 

Promenio član detektiv kokni kol
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2118 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW 1300 GS, Sherco SE 300 Factory
17 hours ago, detektiv kokni kol said:

Dobijam odgovor da KTM kao firma valjda zna sta radi

Wow kakav epski odgovor! Pitaj ga je l' zna KTM sta radi kada su uspeli da naprave da ti se medjunozje BUKVALNO SKUVA (well done) na 4 stepena celzijusa spoljne temperature. Ili taj rezervoar sto su gurnuli dole pa da bi u voznji po putu imao osecaj da treba da se boris sa motorom da bi ga oborio i drzao ga u nagibu. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Super vožnja i snimak. Samo zvuk, tako se čuje kod mene u kraju kad kolju svinje
Jes' vala, isto!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4394 postova

KTM 890, standardni 2024. Voleo bih da sam stigao probati throttle response, sva tri podesavanja ili bar offroad osim street ili da bar @Jovan Ristic objani neke razlike izmedju istih? Takodje trebalo bi da postoji i rally opcija.

Mozda bih voleo malkice direktniji odziv u street varijanti a mozda je to samo do mene jer sam do sada vozio kabl a ovo je ride by wire :). 
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 8 sati, Motorcyclist je napisao:

KTM 890, standardni 2024. Voleo bih da sam stigao probati throttle response, sva tri podesavanja ili bar offroad osim street ili da bar @Jovan Ristic objani neke razlike izmedju istih? Takodje trebalo bi da postoji i rally opcija.

Mozda bih voleo malkice direktniji odziv u street varijanti a mozda je to samo do mene jer sam do sada vozio kabl a ovo je ride by wire :). 
 

Nisam ga vozio, ali da kažem par stvari oko odziva na gas u režimima vožnje.


U street i sport režimima vožnje (ili ti između režima koji nudi max isporuku snage i niži nivoi) često je osetna razlika u odzivu gasa. Npr. novi MT09 ima drastičnu i osetnu razliku između sport i street režima. Kao dva različita motora. U najjačem režimu uvek je osećaj skoro 1:1, odnosno koliko odvrćeš gas, toliko se leptiri na telima gasa otvaraju.


Doduše, na novijim motorima sa ride by wire nikad nije 1:1 jer uvek ima malo "kašnjenja" jer kompjuter određuje koliko goriva/vazduha motor može da primi u datom trenutku, ali na motorima koji su tipa 800+ ccm odziv ume da bude dooobar.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 25 minuta, Motorcyclist je napisao:

Onda se nisam utripovao,kao da ima malo "laga" ali skoro pa neprimetno ili ako tek kratko hoces da cimnes gas. Vec na normalno odvrtanje gasa reaguje odlicno.

Nisi se istripovao :) Ima malo "kašnjenja" u odzivu, to najbolje možeš da primetiš npr između rain i ostalih režima. Mahom su najslabiji režimi, zavrneš gas i ništa se ne dešava :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4394 postova
21 minutes ago, Jovan Ristic said:

Nisi se istripovao :) Ima malo "kašnjenja" u odzivu, to najbolje možeš da primetiš npr između rain i ostalih režima. Mahom su najslabiji režimi, zavrneš gas i ništa se ne dešava :D 

Na ovom konkretnom modelu u odzivu gasa ima street, off road i rally kao najdirektniji odziv.

 

A odvojeno podesavanje proklizavanja, abs itd. 

 

Hvala na odgovoru to je onda to :)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Napisaću neku reč o mojim dosadašnjim iskustvima sa KTM 890 adventure. 

Mislim da @Jovan Ristic neće zameriti, jer 890-ica nema mnogo kod nas, tako da nema smisla otvarati novu temu.

Elem, posle dužeg razmišljanja šta uzeti kao 2. motor pored RTa, i raznih opcija (od CRF 300 pa do Africe) zapazio sam KTM adventure 790 i 890 u Delti.

Možda bezveze zvuči ali za 40+ godina vožnje KTM me nikad nije zainteresovao. 

Čak ni da ga pogledam. 

A i zapažanje se desilo jer sam otišao da pogledam novi Transalp.

Posle prvih vibracija i sedanja na 890, privlačnost se povećava...

Kroz priču sa @severian stičem neke nove poglede i širu dimenziju oko KTMa.

Finale: Krajem oktobra uzimam 890 adventure R na test (nisu imali samo adventure), koji pri tom ima i krupan krampon gume.

Posle prvobitnog neobičnog osećaja (u odnosu na RT) izvlačim se iz BGD i krećem ka Rudniku-Topoli i krug se završava u Delti.

Epilog: Test u ponedeljak, u sredu uplaćen KTM 890 adventure. 

NIKADA nisam vozio zabavniji motor, i svaki put sedanje na njega mami na osmeh.

Prešao sam od 10.11.2023. do sada 4.300km i svaki dan sam sve srećniji i veće je zadovoljstvo u vožnji. 

E sad evo nešto i za protivnike KTMa.

Posle mesec dana mi je crkao akumulator, koji je zamenjen u Delti, i odskoro se dešava da slabije svetli štop kada se koristi ručna kočnica. Senzor pritiska koji je poručen i biće zamenjen od strane proizvođača. 

Da pojasnim, kada se nabode kočnica radi normalno, ali na blag stisak svetli slabije, što nije dobro. 

Kočenje je potpuno dobro i radi perfektno. 

Radio sam prvi servis i to je sve skupa 13.500din.

 

Ovoliko za sada...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Taman posla da se zameri. Piši utiske ovde, pošto nismo imali prilike da ga vozimo. Taj agregat je izuetno potentan, kontam da je veoma zabavan motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Zabava, da. To je i meni bila prva pomisao kad sam probao mali 390 adv. Narandzasti imaju neki zacin, ocigledno. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT
On 16. 3. 2024. at 12:30, Jovan Ristic je napisao:

Piši utiske ovde

Hvala na podršci, ali ja mogu da pišem samo neke lične utiske i kako to ja doživljavam.

Kao pripadnik starije generacije čak ne znam ni sve izraze šta sve znače...:neznam:

Uskratiću vas za informacije tipa kako se ponaša u kom modu, ili kako reaguje ABS u kom režimu, trakciju nisam isključivao.

U stvari, ništa nisam drndao od opcija koje su mi na raspolaganju (imam komplet otključan TECH paket).

Pitate se verovatno, zašto pobogu???

Pa zato što me tako "radi" ovaj motor u fabričkoj postavci, da nemam želju još uvek ni za kakvim eksperimentima.

Sve dosadašnje kilometre sam napravio na asfaltu, pa će ovaj izveštaj biti u tom fazonu.

Koristim 50/50 quick shifter i bio sam malo dotegao zadnji amortizer zbog vožnje u dvoje.

Međutim i pored vrlo malog dotezanja, u vožnji se odrazilo kao ne baš malo.

Da objasnim, kada je dvoje to se nije ništa osećalo, međutim kada sam imao solo vožnju od preko 400km za dan, osetio sam kako zadnji kraj postaje naporan (srazmerno mom umoru) i da me neuporedivo više zamara. Došao sam kući baš baš umoran.

Sutradan vraćanje ovesa na fabric i opet skoro 450km. Neverovatno koliko sam se bolje osećao. Potpuno bez onog osećaja slomljenosti.

E sad, treba uzeti u obzir da sam prethodne 4 godine vozio RT, i da na njemu nema tih spoljnih uticaja koje KTM nosi sa sobom (konstantno šibanje vetra, buka u kacigi itd).

Ali svejedno, 890 adv je motor koji komotno može da služi kao turer, a to mislim da danima može da se vozi 400-500km dnevno bez ikakvih problema. I da ponovim još jednom, sav vetar i buka uopšte ne smetaju koliko smeta neodgovarajuće ogibljenje.

Kada sam napisao tourer, mislio sam na ADV TOURING klasu, nikako na FJR1300, GTRa ili RTa. Oni su pravi touring i 890 se ne može porediti sa njima. Što i nije svrha njegovog postojanja.

Agregat. Pa ne mogu vam dočarati ko to nije vozio, otprilike kad zavrneš gas imaš osećaj da te neko ispalio iz praćke. Davno sam vozio R motore, sad vozim RT od 1250ccm i 136ks, ali ovo ludilo je neopisivo. Sa 889 ccm i 105KS. Ljudi, to je projektil kako izbacuje snagu, a tek kako ubrzava kad ga zavrneš i onda shifterom gore gore... Skoro da je bolje od sexa!!!

Kočenje top, dozirano konkretno, u svakom trenu znaš šta se dešava i sa prednjim i sa zadnjim točkom. i meni malo zbunjujuće, ma koliko da u mestu prednja vila ima svoj rad i potanjanje, u vožnji i na kočenju se to ne oseća. Pogotovo sam fasciniran koliko se duboko može kočiti kroz krivinu bez ikakvog gubljenja pravca. Ipak se radi o adv motoru tako da ovo je neočekivano za mene.

Ciklistika i elektronika. E nemojte da se smejete sad, rekao sam da prenosim lične utiske. Još nisam vozio motor koji je u mestu tako lagan podvozan, ima točkove 21 i 18, a da tako pegla krivine. I nije samo subjektivna varka. Po brzinomeru sam vozio brže nego sa RT ili nekim ranije R motorima. I to na temperaturama 5, 6 stepeni. Znači ta elektronika je čudo koje je meni bilo strano i sa kojim se prvi put susrećem.

Videli ste kako i 690, 790 i 890 lagano idu na točak pri zavrtanju gasa. E zamislite kada na asfaltu zavrnete gas od pola krivine, a on ide kao po šinama i nema nikakvog lelujanja prednjeg točka, a takođe ni zadnjeg. Verovatno tu odličan posao radi i amortizer volana, ali je ipak elektronika presudna.

Menjač. Radi kao Kawasakijev. Mislim da je to dovoljno rečeno sve. Na quick shifter nemam zamerki, ali mi je ovo 1. motor u životu sa pomenutim pomagalom, tako da nisam kompetentan komentarisati jer nemam sa čime da ga uporedim. Ali već sam napisao da kao manuelni menjač radi perfektno. Kada bi na GSu bio upola ovakav menjač, smeli bi da stave cenu 50.000 eura.:lol3:

 

Kada (obazrivo) budem sišao sa asfalta, preneću i te utiske.

Nemojte me shvatiti pogrešno, molim vas. Pišem vam svoje utiske i na način koji to doživljavam. Onako kako umem i znam.

Nemam potrebu da vam hvalim, a ni krijem nešto o ovom motoru.

Samo zbog promenjenih dosta motora u svojoj 40+ godina karijeri, nisam verovao da može toliko da me iznenadi bilo šta.

Očigledno, nisam bio u pravu, što je i razumljivo jer ipak sam ja jedan samouki vozač, koji pri tom nema pojma o mehanici a nisam ni pratio teme o tehničkim novotarijama.

Ali što mi je lepo, ma ne možete zamisliti

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3967 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Super review….


„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja