Jump to content

Moto Zajednica

I opet Alu koferi

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Videla žaba da se konji potkivaju... 

Može i ovako ali ipak.. Javlja se sve veća potreba za dodatnim prostorom, što me jako raduje, pa tako reših da se oprobam u izradi nosača i bočnih kofera za ovo moje magare. Pročitao i proučio gotovo sve teme na forumu vezane za ovu problematiku i krenuo sa pripremom. Najviše sam se vodio lalajkovim metodom izrade a neke stvari sam naravno morao prilagoditi situaciji. 

Vodio sam se principom da koferi moraju biti funkcionalni, da ne budu skupi i da zadovolje koliko-toliko neke estetske zahteve(da pomalo liče na prave, makar iz daleka:)). 

Kako sam imao nešto Al lima(rebrasti 2mm),njega sam namenio za dno i bočnu noseću stranu a za ostatak stranica sam kupio lim od 1,5mm debljine. Za nosače je namenjena crna cev od 3/8". Tu su i Al lajsne 20*20mm za spajanje strana. 

 

IMG20230514122314.jpg

Da napomenem da je, osim par sitnica koje su urađene na strugu, sve izvedeno u kućnoj varijanti te ova priča nema nikakve veze sa cnc mašinama, presama i sličnim profi radovima. 

  • Sviđa mi se 16
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Увек сам волео ове мајсторије...
Пратим...

Послато са 2109119DG помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Sad već može da se krene sa grubim radovima. Krećem od nosača kofera pa ću kofere praviti po njima :stabre:

Ko se sretao sa građevinskim radovima zna šta je sofisticirani uređaj za savijanje uzengija. Upravo ću tu naprednu tehnologiju upotrebiti za savijanje cevi. Pre samog savijanja, cevi sam napunio suvim peskom i začepio drvenim čepovima(odeljani onako, iz ruke, da ne pomisli neko da je nekakva nauka). S'obzirom da nije u pitanju mašina za savijanje cevi, očekivao sam da ipak bude blagog "nagnječenja". Ispostavilo se da moje standarde zadovoljava. 

IMG20230518170849.jpg

Priprema za jednu od tačaka oslanjanja

IMG20230514122812.jpg

 

IMG20230514123411.jpg

Zavarene podloške sa čela cevi, savijeni nosači i pripremljene pločice za nosače. Sad je sve pripremljeno za ovu fazu radova

IMG20230518171021.jpg

 

  • Sviđa mi se 20
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Bočni nosač radim iz dva dela kako bi mogao lako da se fiksira 

IMG20230520122526.jpg

Ovde gde ide šraf doći će plastični čep ali otom-potom što bi rekli. Idemo dalje

IMG20230520122931.jpg

Zauzeti adekvatan položaj i spojiti delove

IMG20230520132523.jpg

Da još jednom napomenem, pri varenju OBAVEZNO raskačiti kleme akumulatora. 

Ko ima CO2 aparat preporučujem rad njim. Sa klasičnim elektro je malo teže variti cevi tanjeg zida. Ja imam ovaj drugi al bolje išta nego ništa. 

Pozicija nosača da bude paralelan sa osom motora, da kofer ne zaklanja žmigavac a da ne bude prenisko, da prati liniju sedišta i svašta nešto(a i još neke stvari kojih sam se tek kasnije setio:grr:-biće reči) ispistavilo se da nije baš mačiji kašalj. No, nije u kamenu uklesano, podložno je izmenama i prilagođavanju pa zato idemo dalje. 

Našao sam komad materijala(neki polu čelik) koji ću iskoristiti za tačku oslanjanja ispod repa

IMG20230520144202.jpg

Provučeni šrafovi i zavarene glave i pripeckana matica za držač da se ne bi ganjao sa tim na nezgodnoj poziciji. 

IMG-20240403-102405.jpg

Između držača i rama su dve gumice.

  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Sad na red dolazi druga tačka oslonca koja je ispod repa. Izvađena mera, savijene cevi, priheftane radi provere 

IMG20230521152941.jpg

I to sad izgleda ovako nekako

IMG20230521152907.jpg

I iz drugog ugla

IMG-20240403-165804.jpg

Ide sve dole na varenje

IMG20230523174626.jpg

Pre skidanja je uzet raspon i odrađena treća tačka oslanjanja

IMG20230524182317.jpg

Sad treba rešiti sistem kačenja... 

  • Sviđa mi se 15
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2889 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Eeee, svi doguramo dotle i onda treba sistem kacenja

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 535 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Evo ti sistem kačenja
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€6.74 51%OFF | KAIUVE Stainless steel movable quick detachable tailbox slot motorcycle aluminum alloy tailbox bottom plate installation
https://a.aliexpress.com/_Ewbt9EZ
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€1.70 51%OFF | 4PCS Universal Motorcycle Rear Luggage Case Tail Top Box Helmet Trunk Bracket Base Plate Bushing Pad Buckle Spacers Motor Access
https://a.aliexpress.com/_EzpHCYt

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Moto Guzzi V7 Special 850
11 hours ago, kole24 said:

Evo ti sistem kačenja
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€6.74 51%OFF | KAIUVE Stainless steel movable quick detachable tailbox slot motorcycle aluminum alloy tailbox bottom plate installation
https://a.aliexpress.com/_Ewbt9EZ
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€1.70 51%OFF | 4PCS Universal Motorcycle Rear Luggage Case Tail Top Box Helmet Trunk Bracket Base Plate Bushing Pad Buckle Spacers Motor Access
https://a.aliexpress.com/_EzpHCYt

BINGO !!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Eeeee, sistem kačenja. 

Jedno od rešenja je ono sa unutrašnjim fiksiranjem kofera koje ujedno i obezbeđuje sam kofer od skidanja, međutim, činjenica da, ako bih hteo da skinem kofere, da bih morao vaditi stvari iz njih me je u startu odvratila od te ideje. Da li sam pogrešio, vreme će pokazati. 

Dakle, kačenje s'polja a osiguranje od skidanja ću već nekako rešiti. 

Prva ideja je bila da se urade(zapravo su i urađene) "pečurke" od poliamida(izuzetno žilava i "masna" vrsta plastike) koje bi se fiksirale za zadnju stranu kofera a na nosače da se dodaju vođice za iste. Odustao sam od toga jer mi se nije svidelo kako bi izgledao nosač. Ovako bi to bilo

IMG20230602104516.jpg

Pa onda

IMG20230607195047.jpg

I ovako nekako

IMG20230607194940.jpg

Može, radi, funkcioniše ali jok

Ipak će biti drugačije. 

Odlučujem se za prohromske "pečurkice" koje će biti montirane na dodatak na nosaču. 

IMG20231205181543.jpg

Urezan navoj za M5 šrafove i u pečurkama i u nosačima i to će biti učvršćeno prohromskim šrafovima i dodatno obezbeđeno prohromskim osiguravajućim maticama. 

IMG20231218182945.jpg

Ovde su neki obični šrafovi reda radi a upotrebljeni su ovakvi

IMG20240404173832.jpg

E sad, u celoj ovoj priči, ja želim da prikažem i neke greške koje sam napravio, ideje i način razmišljanja, jer sve to mislim da može pomoći ako bi još neko radio nešto slično. Greška:pojma nemam zašto nisam zadnju stranu ovih prohromskih pečurki uradio veću tako da bude graničnik kada se stavi kofer i onda samo sklizne u žljeb. Funkcioniše to i ovako ali bi bilo za nijansu lakše. Možda to i zamenim, jednog dana. 

 

  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5529 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Unutrašnji sistem kačenja je odličan, posebno kada se koferi koriste sa unutrašnjim torbama. U tom slučaju, skidaju se samo kad su prazni i to ne predstavlja nikakav problem, naprotiv. Skidanje alu kofera svaki put je samo nepotrebna navika od plastičnih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Sad kada sam rešio koji sistem kačenja ću primeniti, prelazim na izradu kofera. 

Kao što sam već rekao, za zadnju stranu i dno ide rebrasti lim od 2mm,ostatak je od 1,5mm. Za spajanje strana L lajsna 20*20mm. Dimenzije će biti 22,5*42cm i visine 29,5cm,dakle, nekih 28 litara zapremine. 

Rešio sam da radim dve varijante spajanja lajsnama pa da vidim koja je bolja. Na prvom koferu radim tzv. gerovanje lajsne. Prvo proba. Prvi ugao nije dobar, drugi može da prođe

IMG20240203112527.jpg

Nikakva sprava nije u pitanju, vinkla sa uglom od 45 stepeni i bonsek. Treba uračunati debljinu lajsne i bude ovako

IMG20240203121336.jpg

Za dno sam rešio da sastav lajsne bude na sredini zadnje strane a za poklopac sam izabrao da to bude na jednom od ćoškova i mislim da je tako bolje. 

Računao sam da bi ovako trebalo da bude nešto jača konstrukcija međutim, teže mi je bilo za rad. Morao sam koristiti stege kako bih sastavio dno i poklopac a mislim da ništa posebno nisam dobio. I još jedna stvar, kod ovakvog savijanja, na uglovima dobijamo određeni luk, zaobljene ćoškove što dovodi do ne baš idealnog ravnanja sa vertikalnim lajsnama(o tome nešto kasnije) 

IMG20240303191044.jpg

Za spajanje sam koristio pop nitne. Svaka je namazana silikonom pre postavljanja a sve lajsne sa unutrašnje strane i ivice lima su namazane prajmerom a potom i zalepljene lepkom za šoferke. Jako snažan i izdržljiv lepak. 

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Drugi kofer radim sa lajsnama iz delova, sečenim pod 45 stepeni sa obe strane i isto kao i prvi, sve namazane prajmerom a potom i lepkom. Za mene, ovo je lakši a i lepši način. 

IMG20240226174338.jpg

Ovo je za dno. Za stranice samo jednu stranu lajsne usecam, gornja ostaje ravna. 

Za poklopac samo ide ovako

IMG20240315173048.jpg

I posle sklapanja bude 

IMG20240316125749.jpg

Ovako se dobiju oštre ivice i ćoškovi ali malo rada turpijom i to se lepo obori i bude prilično dobro. 

Ne znam kako je kod drugih, ali kao što se vidi i ovde, kod nas i kad kupiš nov lim dobije se isparan i zagreban:stabre:

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Da se vratimo na sistem kačenja. Razmišljao sam kako i od čega uraditi nosač koji će doći na kofere. Ideja mi se javila kada sam video na polici parče od nekih 1,5m dužine pocinkovane šine za kačanje visećih elemenata u kuhinji. Ako može to da nosi, nema razloga da ne izdrži opterećenje jednog kofera. Isekao sam četiri dela potrebne dužine i onda na predviđenim mestima "prošlicao" rupe za prohromske pečurke. Na šinama sam probušio dodatne rupe za nitne kojima ću ih pričvrstiti za stranu kofera. Sa unutrašnje strane sam stavio po podlošku na nitne kako bih povećao površinu koju drži nitna. 

Sada to sve izgleda ovako

IMG-20240407-192906.jpg

Tu je i keder koji će doći sa gornje strane stranica na koji će se oslanjati poklopac. Zaboravio sam da napomenem da je poklopac širi i duži od kofera za 2cm,dakle sa svake strane po 1cm.

Zanemarite brljotine od prajmera i lepka, sve će biti očišćeno:lol2:

  • Sviđa mi se 10
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
  • Lokacija: Smederevo - Osipaonica
  • Motocikl: apn4 T15 - CBF500

Mogu samo reci da su cevi odlicno savijene,al zameramo nisi stavio sliku pikerice(u mom kraju tako zovu alatku)  koja je odgovorna za taj rad. BTW oko kolikog FIja si savijao cev? I nisi nam rekao dali si pesak istresao ili nosis za na plazu.
Trebam napraviti nosac top kofera za moj motor ,spremio cev i alatku za savijanje ,imam dva kotura koji su profilisana za polovinu cevi koju koristim. Namera mi je da isto punim cevi peskom ,mada cu probati i jednu praznu da savijem s ovakvim koturima bi trebalo da uspe. 
Inace smo na poslu pre ,20 godina, pravili neke parne grejace ,cev od 1" je savijana oko cevi fi 700mm nekih 15tak namotaja. Grejana je brenerima i savijana,skoro da se nije primecivala promena radijusa i precnika cevi. Tu opet treba imati iskustva dokle zagrejati.
Pratim ,vrlo sam zainteresovan. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

@Dejan SD pa zato smo tu, da se pitamo i odgovaramo:).

Alatka ima, u ćošku jedne od slika na početku, viri:)

Da se uozbiljimo.

Što se tiče savijanja, fi je nekih 45mm,toliko je na samoj pikerici, ništa nisam tu menjao. 

Pesak sam istresao, samo bi pravio dodatnu nepotrebnu težinu. Zato mora biti suv i prosejan, da bi "iscurio" iz cevi, pogotovo na savijenim delovima, pre spajanja. 

Što se tiče savijanja, kada je radijus veći, neće cev da se deformiše, ali na manjim prečnicima i većim uglovima savijanja, dolazi do nagnječenja, bar u ovim uslovima gde se ne koriste adekvatne mašine. Ja sam savijao na prilično mali radijus i očekivao sam da će biti deformacije, ali kao što sam i pisao, za mene je prihvatljivo. 

Zagrevanje nisam probao, što ne znači da neću:), ima još ideja za rad. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Evo, to je ta "mašina" 

IMG20240408071645.jpg

Ko može da je uradi da ova dva trna koja prave polugu budu sa čaurama tako da se rotiraju, još bolje. Manje će cev da se deformiše i lakše se savija. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Sada da se spoje koferi sa poklopcima. Kako je poklopac širi, morao sam da uradim dodatne pločice koje idu između kofera i šarke da bi anulirale razliku u širini. 

IMG20240315130725.jpg

Ovde idu duže nitne(16mm) i takođe, sa unutrašnje strane, podloška na svaku nitnu. 

IMG20240409084000.jpg

Pre fiksiranja poklopca stavljam keder i opterećujem sam poklopac da bi "legao" na gumu tako da kada se bude zatvarao bude blago napet čime se sprečava ulazak vode i zveckanje poklopca. 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Prednja strana i zatvaranje poklopca. Kačaljke su ok ali neću da stavljam katance. Znači bravica. Od svega što mi je bilo dostupno, izabrao sam dabelove bravice za ormariće. Možda nije najsretniji izbor ali sam rešio da probam. 

Napravio sam malo prilagođavanje pa sam polugicu za zabravljivanje okrenuo da bude savijeni deo ka bravici, da bi štrčao što manje ka unutrašnjosti kofera, probišio i urezao navoj za M4 šraf koji će služiti za bravljenje i napravio po jedan prsten od niklovane cevi koji će doći sa spoljne strane kao distancer. 

IMG20240319112030.jpg

Razmerena i izbušena rupa za bravicu i malo turpijom prilagođena za onaj zaravnjeni deo kojim se sprečava okretanje bravice kod stezanja. 

IMG20240318132029.jpg

Sada dolazi na red bravljenje sa poklopcem. Uradiću ga od parčeta lajsne koju sam koristio. Obeležavanje na poklopcu, bušenje rupa pa fiksiranje. Onda ide obeležavanje hoda bravice(ovde se ponovo vrši pritisak na poklopac da bi dobili istu onu blagu napetost preko kedera) pa skidanje radi otvaranja žljeba za zakačku

IMG20240319120234.jpg

Vraćam ponovo na svoje mesto i učvršćujem nitnama. 

IMG20240318132041.jpg

Blagi pritisak na poklopac, okret ključa, zaključano. Poklopac ne žima. Opet blaki pritisak, ključ, otvoreno. Radi. 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 741 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

@VLAD81

Odlično. Bravo. Svidja mi se.

Fali jedan detalj: zaključavanje kofera za motor. Da neko ne može da ih skine sa nosača...

Možda neka polugica preko ove bravice za poklopac. Ili nešto slično.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki sv650N

Sad tek upratih temu. Super ovo izgleda. Jednostavno, sa dosta prostora, i ostavlja utisak da je poprilično čvrsto.

Mislio sam da predložim da se pojačaju ćoškovi sa nekom plastikom, da se ne bi vremenom od spuštanja/ispadanja savili ili ulubili, ali mi deluje kao da to ne može da mrdne.

 

Kad se polepe i neke nalepnice, biće to vrhunski. :)

 

Za nosače šta reći sem bravo!

 

Svaka čast!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Treba obezbediti sistem kačanja. To ću probati da uradim pomoću kačaljki sa bravicama. Iako je po meni ovo više obezbeđenje kofera da ne bi spao sa nosača od vibracija nego li od neke krađe, vodiće se da je i to. 

Mesto kačenja ću napraviti od flaha kako bih ga zavario za nosač. 

IMG20240319133958.jpg

Nakon pozicioniranja, varenje pa bušenje rupa i učvršćivanje nitnama. 

IMG20240319142520.jpg

Kod postavljanja kačaljki vodio sam računa da kod bravljenja, na kraju hoda bude blago zatezanje tako da se obezbedi zategnutost i onemogući pomeranje kofera na gore. 

Okretanjem ključa blokira se otkačinjanje tako da, što se tiče vožnje, tu ne može doći do problema a što se tiče bezbednosti, ovo nije ne znam ni sam koliko jako, nisam probao kolika je sila potrebna i da li uopšte mogu da se otvore ili će se eventualno iskriviti a ostati zatvorene:neznam:. Sve u svemu, koferi su Al, centralni je, za sada, plastični, znači, sve se to rešava malo većim kamenom ako se neko baš nameračio,šta god ja tu uradio. Ostavio sam ipak prostor za još jedan vid osiguranja, ali to je ideja koja će biti realizovana nešto kasnije pa će tada i biti reči o tome. 

Sada može da se vidi kako bi to izgledalo

IMG20240319175121.jpg

 

IMG20240319175814.jpg

  • Sviđa mi se 15
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 396 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Nije loše, čak šta više, sasvim solidno. Na početku radova sam se vodio idejom da motor sa koferima ne bude preširok, te sam išao na minimalno odvajanje nosača od auspuha, pa simetrično sa druge strane. Ukupna širina-98cm.Odlično. Ali... 

Negde na početku sam pimenuo i greške. E, pa evo još jedne:grr:, čisto da bude zanimljivije. 

Naime, ja hoću centralni za dve kacige, kao i ovaj plastični što je. E pa pogađajte, sa ovom širinom ne mogu do kraja da se otvore bočni:jee1:

Ništa, ponovo sve dole, seci, brusi, ubaci parče od 4cm gore, dodaj adekvatno dole, produži poprečnu cev, zavari, ma divota. 

Ajd da se to nekako i ofarba(plastifikacija bi naravno bila bolja) i da se isproba, valjda. 

IMG-20240411-103757.jpg

Montiranje

IMG20240329113542.jpg

 

IMG20240329113342.jpg

 

IMG-20240411-104754.jpg

Da se nakače koferi i konačno isprobaju. 

  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja