Jump to content

Moto Zajednica

(Ne)odgovornost velikog broja motociklista i sktueraša

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

A, jel neko ovde stvarno misli da onaj koji ne nosi kacigu čita ovo i da će da se promeni zbog ovog pisanja?

 

Da, da, a i Deda-Mraz je iza ćoška...

Ja sam promenio zbog slične teme. A prethodne mi nije palo na pamet da prelistam i u temu Kaciga ili ne sam slučajno ušao jer je bila aktivna i "prosvetlio sam se".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Kakav smor od diskusije jbte.

Ti bi rigoroznije kazne i volis da ima neko da razmislja za tebe i da se brine o tebi?

Tako i djelujes, samo mi nije jasno kako si sve to ukapirao.

Ukoliko si ti nesposoban da ukapiraš da treba koristiti kacigu iz razloga bezbednosti naravno da je bitno da te sistem natera kaznama jer ne postoji drugi način. Ljudi u Nemačkoj nose kacige iz tog razloga a ne zato što će platiti kaznu. Verovatno su i njih u početku terali kaznama a s obzirom na naš zaostatak nas će terati tako još dugo. Izvini ako sam ovime uvredio tvoja patriotska osećanja ili povredio tvoja prava na slobodu nije mi to bila namera.

 

Da, kaciga je za mene obavezna oprema (bez obira sta zakon kaze) i svakome cu preporuciti nosenje kacige.

Da, zakonska obaveza nosenja kacige je lisavanje licne slobode. A ja ne da ne podrzavam ogranicenja licnih sloboda, nego sam alergican na to.

Ajde sledeće je da počneš sa pominjanjem žiga zveri i ubacivanja čipova u kožu. Sigurno ako te sistem tera da nosiš kacigu to je sledeći korak.

 

 

BTW, ako te brine dozivotno placanje invaliditeta, prebroji koliko je invalida nosilo kacigu, a koliko nije, pa da nastavimo "diskusiju".

Eto ti u sred tvoje ljubljene "die beste" Njemacke pune rehab-klinike, a sam kazes da tamo svi nose kacige.

Ja razmisljam, da je nisu nosili, bilo bi ih bar pola manje. :zdravo:

Nije bitno šta ti razmišljaš već šta kažu činjenice i istraživanja.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Jaoooo al sam besan i svasta bih sad pisao ali hajde probacu kratko...

Ne treba da se kaznjavaju uopste "kolege" bez kaciga... Vec da odmah kad ih zaustave vode prvo na psihijatriju da im se objasni sta je to zivot,svrha zivota i postojanja pa onda u zatvor da imaju malo vremena da misle o tome.Moja dva prijatelja su danas ziva zahvaljujuci kacigi.A svakom od seratora koji ovde pisu gluposti na temu kacige ispricacu dogadjaj koji sam gledao svojim ocima-devojka stoji skroz uz desni ivicnjak na skuteru u centru grada i ceka drugaricu koja je u prodavnici (ZNACI UGASEN SKUTER NE KRECE SE),automobil prolazi i zakacuje skuter-bukvalno dodiruje ga,devojka pada sa sve skuterom i tako se nezgodno izvrce u pokusaju da ne padne da direktno glavom-KACIGOM direktno udara u ivicnjak,krece da ustane i onesvescuje se...Epilog pocela da place jer se uplasila i malo udarila nogu.Ali glava citava jer je imala kacigu.DA NIJE IMALA KACIGU ko zna sta bi bilo.Zivot se ne gubi u danima vec u momentima!!! Ako znate tacno dan sat sekund i stotinku kada cete biti u situaciji da Vam TREBA kaciga na glavi da bi je spasili-e vi je tada samo i koristite.U suprotnom...mislite o tome !

Necu da pricam o "bajkerima" koji voze motor jer "to" ima i komsija...a mora da vozi bez kacige da bi ostali videli da je to on !

PS.U Nemackoj i biciklisti nose kacigu. :care:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650

Nažalost imao sam primer u nesreći prijetelja koji je imao sudar,nije nosio kacigu,preživeo,ali mu je odstranjen deo mozga i nikada više neće biti onaj stari! Svako ko je sprcao neke godine u dupe a ne želi da nosi kacigu,neče se sigurno predomisliti ako mu ja kažem da treba da je nosi,a i ja bih se osećao kao majmun što mu pričam da bi trebao... Jedina osoba koju smaram da nosi kacigu je mlađi burazer,a u poslednje vreme ne moram ni da mu kažem,sam je stavlja na glavu. Ostalima želim lepu vožnju i da im kaciga ne zatreba. :zvizduk:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Keeway Speed
Tema nema veze ni sa kakvim trendom. Tema je pokusaj propagiranja nošenja kacige. Zbog takvih primera koje apsolutno boli patka za druge i samo sebe gledaju ima toliko stradalih motociklista. Ne kazem da treba na silu terati nekoga da koristi opremu,vec propagiranjem povećati opštu svest motociklista.

 

To sto ti kako kazes propagiras nosenje kacige na forumu je nevidjena glupost i cilj ti je obicno samoreklamerstvo i prikazivanje sebe kao jedne pametne i odgovorne osobe, koja je na vecem stepenu razvoja i misljenja od nas. Vi ste svi pametni a mi smo glupi. Na forumu svi znaju znacaj nosenja zastitne opreme i siguran sam da preko 90% bajkera odavde bez kacige ne seda na motor. Ja licno je nosim uvek a sada sam narucio jos jednu novu Vemarovu iz Luisa i pisao o tome u drugoj temi. I slazem se sa time da je to najvazniji deo opreme i da od nje zavisi glava, ali ste vise dokurcili sa jednim istim prezvakavanjem. Ako bas hocete da propagirate temu izadjite na ulicu, odite u skolu, svratite do kafica i sve ovo sto pokusavate nama da nametnete kao otkrovenje i toplu vodu, ispricajte klincima na skuterima. Njima je ovo potrebno da bi se pravilno edukovali i shvatili znacaj nosenja opreme a ne nama koji smo na tockovima po 10-20 godina. MI TO ZNAMO!

 

 

A svakom od seratora koji ovde pisu gluposti na temu kacige ispricacu dogadjaj koji sam gledao svojim ocima-devojka stoji skroz uz desni ivicnjak na skuteru u centru grada i ceka drugaricu koja je u prodavnici (ZNACI UGASEN SKUTER NE KRECE SE),automobil prolazi i zakacuje skuter-bukvalno dodiruje ga,devojka pada sa sve skuterom i tako se nezgodno izvrce u pokusaju da ne padne da direktno glavom-KACIGOM direktno udara u ivicnjak,krece da ustane i onesvescuje se

 

Ovo je jedno od najvecih proseravanja do sada u cilju dokazivanja da si nesto u pravu. Izleteo kreten i zakacuje skuter koji stoji parkiran!? Verujem da je sve bilo kako si naveo i da je devojka imala neverovatnu srecu sto je i pored cinjenice da je bila parkirana imala kacigu na glavi, ali ovo nije tipicna situacija u saobracaju, pricamo o voznji motora sa ili bez... Po ovome ispada da moramo da nosimo kacigu i dok se setamo ulicom peske, vozimo autobusom, stojimo na stanici cekajuci prevoz ili razgovaramo ispod neke terase pune saksija. A sta ako se okliznemo u kuci na stepenicama ili nam padne goblen na glavu dok se izlezavamo u fotelji? Kako je to neodgovorno sesti u fotelju bez kacige! Ne moze se svakom situacijom i izdvojenim slucajem braniti neko licno misljenje, ako hocete da ubedjujete narod u ono sto verujete da je ispravno, nadjite pravi nacin. Sto se mene tice drago mi da ste me ovako glupog i nepismenog naucili jednu novu rec - "zakacuje".

 

Izgleda da si ti jedina osoba kojoj je dosadno. Zaobidji temu ako te tematika ne interesuje. Možda će neko iz nje poučno izvući,a ti ako smatraš da ničemu ne služi jednostavno je zaobidji.

 

U pravu si, dosadni ste i zaobici cu temu. Molim vas javite mi ako neko na forumu nesto poucno izvuce iz nje a da to vec ne zna. A ako se odlucite da izadjete sa foruma medju narod, organizujete akciju u saradnji sa saobracajnom policijom, TV stanicama, snimite neki spot, uzivo razgovarate sa onima koji tek pocinju da uzivaju u svojim prvim kilometrima, tada otvorite temu sa drugim naslovom i vrlo rado cu podrzati i temu i akciju koju ste organizovali.

 

Srecno, necu se vise javljati.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@pantelija

"Srecno, necu se vise javljati"

Ako nemas sta pametno reci onda je i bolje da se ne jvaljas.

A sta sam napisao i sta sam hteo reci sa navedenim dogadjajem-ko razume shvatice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Vidi... nema razloga bilo ko bilo koga da udaljava od teme zbog drugacijeg misljenja.

 

Tema jeste prezvakana sto puta i jedna je od onih koje nikada ne zavrse tako da bilo koja strana promeni misljenje. Ja, eto da i ja dodam i da se deklarisem :zdravo: , nosim kacigu svaki put kad sednem na motor, bukvalno svaki put. Nosim je, kao i mnogi ovde, zbog sebe. Ima ovde svedoka situacije kada me ja na 150kmh pukao vrabac u glavu i bez kacige bi to bilo zeznuto (ovako se zavrsilo smehom i manjom neprijatnoscu). Neko bi rekao cak;) da gnjavim sve koje poznajem i ne poznajem o znacaju upotrebe kacige (i opreme uopste).

 

Ipak, apsolutno smatram (uz uvazavanje svih primera i ovde ponovljenih uobicajenih argumenata za suprotno) da je propis koji obavezuje motocikliste da nose kacigu neprimereno i licemerno mesenje drustva u licni prostor i odgovornost pojedinca prema samom sebi. Moderna civilizacija dosla je do tacke da organizivana drustva plediraju da misle UMESTO pojedinca, a to je duboko neprihvatljivo i ogranicava upravo ono sto je vecini nas koji dodjemo do motora sveto - LICNU SLOBODU.

 

Da rezimiram, neki moj odogovor na ovu temu je: uvek cu gnjaviti svakoga za koga mislim da mu nije jasna opasnost kojoj se izlaze bez kacige. Ali samo do tacke dok ne shvatim da je to licni izbor tog pojedinca, uz svesan rizik koji prihvata i koji mu/joj je poznat. Iza toga je licni prostor i ja nemam pravo cak ni na vrednosnu ocenu tog svesnog izbora! A kamoli da ljude zbog toga kategorizujem i ismevam.

 

E sad, mozda i mene neko smatra za neosvescenu osobu, sta da se radi... Mada, ja sebe ocigledno dozivljavam drugacije ;)

 

Tolerancija ljudi i postujmo granice licnog izbora.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Vidi... nema razloga bilo ko bilo koga da udaljava od teme zbog drugacijeg misljenja.

 

Tema jeste prezvakana sto puta i jedna je od onih koje nikada ne zavrse tako da bilo koja strana promeni misljenje. Ja, eto da i ja dodam i da se deklarisem :zdravo: , nosim kacigu svaki put kad sednem na motor, bukvalno svaki put. Nosim je, kao i mnogi ovde, zbog sebe. Ima ovde svedoka situacije kada me ja na 150kmh pukao vrabac u glavu i bez kacige bi to bilo zeznuto (ovako se zavrsilo smehom i manjom neprijatnoscu). Neko bi rekao cak;) da gnjavim sve koje poznajem i ne poznajem o znacaju upotrebe kacige (i opreme uopste).

 

Ipak, apsolutno smatram (uz uvazavanje svih primera i ovde ponovljenih uobicajenih argumenata za suprotno) da je propis koji obavezuje motocikliste da nose kacigu neprimereno i licemerno mesenje drustva u licni prostor i odgovornost pojedinca prema samom sebi. Moderna civilizacija dosla je do tacke da organizivana drustva plediraju da misle UMESTO pojedinca, a to je duboko neprihvatljivo i ogranicava upravo ono sto je vecini nas koji dodjemo do motora sveto - LICNU SLOBODU.

 

Da rezimiram, neki moj odogovor na ovu temu je: uvek cu gnjaviti svakoga za koga mislim da mu nije jasna opasnost kojoj se izlaze bez kacige. Ali samo do tacke dok ne shvatim da je to licni izbor tog pojedinca, uz svesan rizik koji prihvata i koji mu/joj je poznat. Iza toga je licni prostor i ja nemam pravo cak ni na vrednosnu ocenu tog svesnog izbora! A kamoli da ljude zbog toga kategorizujem i ismevam.

 

E sad, mozda i mene neko smatra za neosvescenu osobu, sta da se radi... Mada, ja sebe ocigledno dozivljavam drugacije ;)

 

Tolerancija ljudi i postujmo granice licnog izbora.

 

Potpisujem. Ako hoćemo baš da idemo u uzimanje slobode radi brige o tome šta je dobro za društvo, onda bi trebalo zabraniti sve osim plivanja i džogiranja. A i za to obavezan zdravstveni. Nema više besposličarenja na moto skupovima, pijenja piva sa drugarima. To škodi zdravlju. :) Na fudbalu sam više puta bio povređen, a na atletici i plivanju nikada. Fudbal je rizična aktivnost i treba je zakonom zabraniti. :takoje:

 

Ovaj što se klanja nošenju kacige u Nemačkoj: to poštujem. Kao stav, način života. Samo da nije obavezno. Ne sviđa mi se u Nemačkoj što svi žive kao roboti. Svaka njima njihova čast, al' ja tako ne bih mogao. Tamo praktično sami sebe muštraju, ne trebaju im više ni kazne. Čim radiš nešto mimo propisa, komšija te prvi upozorava i prijavljuje ako se ponovi. Koliko god me nekad nerviralo, volim što kod nas još uvek ima malo više te neke slobode. Kad nam i to ukinu (a standard ostane kakav je), onda se lepo selim na neku planinu da čuvam ovce. :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Sta ti je briga o bezbednosti :D

 

viewer1t.png

 

 

Jos je i homolegalizovana.. traje min 300 god. :jee:

 

A i citao sam jos da lepljenje nalepnica i uopste farbanje kaciga moze biti pogubno

 

zl3vht.jpg

 

Svasta se moze videti i cuti po ovim nasim virtualnim kafanama :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova
Tema jeste prezvakana sto puta i jedna je od onih koje nikada ne zavrse tako da bilo koja strana promeni misljenje. Ja, eto da i ja dodam i da se deklarisem

 

Tema je baš dobra za diferenciranje. Drago mi je da vidim ljude koji kapiraju o čemu se radi za razliku od ovih što nikad neće. Priča ide obično - nekad nisam nosio kacigu onda su mi otvorili oči i sad sam u misiji(hvaljen đizus) :lol: Čuli su za ovaj slučaj, videli nesreću ili imaju druga sa pola mozga (tako sam i mislio) Ima više od tri decenije kako sam prvi put iskliznuo u krvini, imao sam priliku i da drljam čelom po asfaltu i sad će oni da mi objasne iako o tome i ne pričamo. Stvar je u tome da smatram sebe sposobnim da sam odlučim šta ću kada od opreme da koristim i koliki mi je rizik prihvatljiv a ne da me neko tretira kao stoku, roba koji ne sme da učini ništa što nosi rizik da naudi sebi jer će time oštetiti gospodara koji u skladu s tim ima pravo na bičevanje. Mislio sam da ta vremena ostaju za nama no izgleda da je poigravanje sa prirodnom selekcijom koju neko pomenu okrenulo točak razvoja društva u nazad.

 

Ovaj što se klanja nošenju kacige u Nemačkoj: to poštujem. Kao stav, način života. Samo da nije obavezno. Ne sviđa mi se u Nemačkoj što svi žive kao roboti. Svaka njima njihova čast, al' ja tako ne bih mogao. Tamo praktično sami sebe muštraju, ne trebaju im više ni kazne. Čim radiš nešto mimo propisa, komšija te prvi upozorava i prijavljuje ako se ponovi. Koliko god me nekad nerviralo, volim što kod nas još uvek ima malo više te neke slobode. Kad nam i to ukinu (a standard ostane kakav je), onda se lepo selim na neku planinu da čuvam ovce. :)

 

Nemci imaju tu sklonost, jedno vreme su svi nosili kacige osim onih sa trakama :ph34r: Oko naše tragikomične implementacije se potpuno slažem.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha fz1

Nikako se ne slazem sa konstatacijom da je nosenje ili ne nosenje kacige licni izbor. Civilizovana drustva insistiraju na nosenju opreme ne da bi zastitili pojedinca vec budzet za zdravstvo! Magarac zajase motor bez kacige, padne i lecenje kosta minimum 10 - 15.000 eur! I zato nema gaza kada nam se zene poradjaju, katetere za nase roditelje sami kupujemo.... Nosenje kacige i opreme uopste, nije stvar izbora i licnih sloboda vec drustvena obaveza!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nikako se ne slazem sa konstatacijom da je nosenje ili ne nosenje kacige licni izbor. Civilizovana drustva insistiraju na nosenju opreme ne da bi zastitili pojedinca vec budzet za zdravstvo! Magarac zajase motor bez kacige, padne i lecenje kosta minimum 10 - 15.000 eur! I zato nema gaza kada nam se zene poradjaju, katetere za nase roditelje sami kupujemo.... Nosenje kacige i opreme uopste, nije stvar izbora i licnih sloboda vec drustvena obaveza!

 

Zapravo, bez kacige je najveća šansa da troškova lečenja neće ni biti. :)

 

Zaista civilizovano društvo bi zabranilo privatna kola i motore, oružje, nuklearne elektrane i sl. Mi živimo u kapitalizmu, gde je novac bog a civilizacija uništava prirodu, pre toga je pobila indijance, poroblia crnce, sada je faza sjebavanja bliskog istoka. Toliko o civilizovanosti i brizi za naše žene & decu.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja