Jump to content

Moto Zajednica

Curenje goriva iz karburatora - FZS 600 (99')

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Pozdrav,

Imam jedno pitanje u vezi, koliko sam shvatio, cestog problema. Servisirao sam karburatore, jer je curelo gorivo, i nakon sto sam preuzeo motor od majstora, primetim sutra opet kapljice na nekim mestima. Uglavnom, majstor ce me ispostovati, vracam mu motor da pregleda opet, jer su karbovi bili u jako losem stanju, pa je moguce da mu je nesto promaklo. 

Zanima me vas komentar u vezi necega sto mi je rekao sta bi moglo biti razlog. Kod ovih srafova sa donje strane, gde sam primetio da curi, rekao mi je da namerno nije tu cistio, jer tu nema gumice i dolazi metal na metal, pa da nije redak slucaj da se desi da to malo propusta, dok se vremenom malo ne zacepi. Kacim sliku gde sam obelezio na sta mislim. 

Receno mi je da kad se uradi servis, ne sme nijedna kap da bude, da mora da bude suvo. Mislim da ce on to da resi, ali zelim da budem spreman u slucaju da mi opet kaze tako nesto, pa me zbog toga zanima sta neko od vas ko se razume moze da prokomentarise. Pocetnik sam i ne razumem se bas najbolje u ove stvari, ali polako...

Hvala na izdvojenom vremenu. 

karb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Menjaj ti majstora.

Ti šarafi služe za ispuštanje goriva iz lončića u kojima plutaju plovci, i da, tu nema gumice, i ne, nema tu šta da "malo propušta" i "da se vremenom malo začepi".

  • Sviđa mi se 2
  • Tužan 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Zavisi kako su odradjeni kanali, moze biti i preliv, a preliva jer plovak nije nastelovan.
Ja svaki put kada rasklapam karb prekontrolisem i nivo goriva u loncetu, ocito da majstor to nije radio ili mu je ostalo trunka u istom pa zlijepilo za iglicu i zbog toga pusta

Послато са 2303CRA44A помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Malo sam istrazio, a i iz vasih komentara mogu da zakljucim da nije dobro podesio plovak. Ne curi puno, malo samo, motor pali normalno, samo eto, cimacu ga dok ne bude suv ko barut. Hvala na odgovorima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kao sto su ti napisali, tu nema gumica. To je vijak za drenazu. Da se ispusti gorivo iz lonceta (zapravo, ako motor stoji neko vreme, bitno je da se tu ispusti svo gorivo sa primesama prljavstine, vode i ostalih taloga).
Desi se da je nekad potrebno da se taj vijak odvrne i zavrne par puta, nezno naravno, jer se desi da prljavstina ostane na konusu. 
ALI! Ako su karbovi prani i servisirani, moze da kaplje samo u slucaju da  majstor nije pritegao vijak. Kad je cisto sve, prstima da se stegne nece kapati niti podlivati.
Takodje, kada se meri nivo goriva (realan), na odlivak se stave creva, otpuste se ti srafovi i gleda se nivo goriva u loncetu tako sto se prati nivo u crevu. (sistem spojenih sudova).

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

@abarth_maniac Hvala na odgovoru, ovo potvrdjuje sve sto sam u medjuvremenu saznao. Zanima me jos jedna stvar doduse. On mi je rekao da nije cistio tu gde je vijak za odliv goriva, jer se plasio da ce da curi, malo mi je nejasno bilo, ali nema veze, videcu sta ce biti kad ocisti i to, mozda upravo zbog prljavstine ne dihtuje lepo.
Ono sto mene zanima sad, posto vidim da ovi karburatori nemaju tubu za odlivanje u slucaju da nivo goriva u karburatoru predju odredjenu visinu. Da li znas mozda u tom slucaju ako plovak nije dobro podesen, gde odlazi taj visak goriva? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2730 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ako ne odliva napolje, zna da puni cilindre. Sto nije dobro. ALI (opet ali), ako je slavina dobra, ne bi trebalo da bude problema, jer u tom slucaju gorivo ne curi iz rezervoara ka karbovima ako motor nije upaljen.

Proveri nivo ulja za svaki slucaj i odvrni cep gde se sipa ulje i pomirisi. Ako je nivo visok i/ili smrdi na gorivo, onda ti je jasno, nalio je gorivo u karter. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 375 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Ne bi me čudilo i da pušta na samom lončetu, da nije promenjen dihtung ili nije dobro stegnuto, pa podliva i manifestuje se na odlivku. Jel se dešava na oba ili samo jednom karbu? Jesi li palio motor, kako radi? Ako jesi, proveri kakve su svećice. Kao što reče kolega abarth, navuci prozirno crevo na odlivak ispod šrafa i podigni ga u vis pored karburatora, odvrni šraf i pusti gorivo iz rezervoara(ne znam kakva ti je slavina) ali mora imati dotok benzina. Ako diže nivo u crevu preko visine lončeta, preliva, tj. ne zatvaraju iglice. Ako je nivo konstantan, zatvaraju. Pitanje je da li je dobar nivo ali ne prelivaju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Motor je radio normalno, koliko ja mogu da procenim, ali sam prekjuce imao situaciju. Stao mi je u sred voznje, poceo je da gubi gas polako, nije hteo vise da upali, vergla, ali nece. Dok sam stao da vidim sta se desava, primetim da curi gorivo kod kutije za filter vazduha, a onda je pocelo iz cevi dole za odvod goriva. Nisam nista vise dirao, nazvao slep i oterao majstoru. Nazalost nisam mogao da skinem rezervoar da zavrnem slavinu (samo tako moze da joj se pridje).
Dok cekam da mi javi sta se desava, u medjuvremenu sam uzeo papir i olovku i krenuo da ucim polako neke stvari, jer sam shvatio da mi se ne isplati da ne znam nista. Tek sam prosle godine poceo da vozim. Majstor koji je radio na motoru kad sam ga uzeo je napravio haos, pa se plasim da ovo nije neka od posledica njegovog delanja. Uzdam se u ovog sad, ali videcemo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7077 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako je poplavio kutiju za filter a nije mašinu, to znači da su karburatori ok-drže, a slavina je u kurcu-pušta, i gorivo nema gde nego u kutiju filtera, membrana u slavini je pojebana i non stop pušta gorivo, a trebala bi da pušta samo kada dobije vakum od karburatora kada motor vergla t.j. radi, to je ono maleno crevce što ide od slavine do usisa na karburatoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

@Disko Nindža Da je otislo do masine, pretpostavljam da bi i tu curelo, da bih video? Ja sam primetio samo na kutiji sa filter, tu gde su spojeni karburatori za filter i sa donje strane kutije, a onda iz cevi dole za odvod goriva. Pocelo je jako brzo da curi zapravo, od trenutka kada sam stao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 375 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Kawasaki kle 500, sprint sport 49cc

Prelivaju karburatori. Imao istu situaciju sa KLE-om. Meni je desni prelivao, potpalo trunje pod iglicu i nije zatvarao. Čak i da slavina pušta gorivo ne sme da ulazi u lonče više od podešenog nivoa

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Znate sta me buni. Karbovi inace su cureli samo malo sa te donje strane gde sam pokazao na slici. I to uvek nakon voznje. Kad parkiram motor, sutradan primetim kapljice. U toku voznje, pretpostavljam, jer sagoreva vise goriva, tesko da mogu da preliju, nikad mi nije curelo u toku voznje ili kad stanem. Ako iglica nije zatvorila, da li je moguce da je na sva 4 karburatora zapelo i da mi je motor stao, ako je na jednom samo valjda bi nastavio da vuce svakako? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Mikuni karburatori su posebno osetljivi na najmanju prljavštinu u gorivu,

lako počnu da prelivaju i zalivaju` svećice. 

Ali su zahvalni za održavanje, lako se podešavaju i pouzdani su.

Jedna, sad već, zastarela tehnologija koja, uz malo pažnje može praviti optimalnu miksturu.

 

On 1. 2. 2024. at 18:46, Underwud je napisao:

Servisirao sam karburatore, jer je curelo gorivo, i nakon sto sam preuzeo motor od majstora, primetim sutra opet kapljice na nekim mestima.

Servisira se ono što je ispravno, pokvareno se popravlja.

Nije dovoljno samo oprati karburator (ručno ili ultrazvučno) i vratiti sve kako je bilo (samo smo ga oprali ali je i dalje raštelovan).

Treba ga i podesiti (po potrebi zameniti neke delove) - to se zove servisiranje.

 

Iglice ventila plovka (float nedlle), kombinacija aluminijuskog tela sa gumenim vrhom, hoće, vremenom, da se potroše po spoljašnjem  aluminijumskom delu (dobiju riseve) i da ostanu u poluotvorenom položaju - tako da izazivaju prelivanje goriva i nepravilan rad motora.

2472338688_6fd5c697f3_o.jpg

Mogu se zameniti novim ili obraditi finom turpijom za nokte.

Isto tako ovaj jezičak (float adjustment tab) se mora podešavati (posebno ako dođe do toga da ventil ne zatvara dobro) i uvek kada čistimo ispravan karburator.9322592622_c0cfd891d3_o.jpg

 

Nepravilnosti se ispoljavaju na dva načina:

- ako se ne zatvara dotok goriva, posuda karburatora se prepunjava, gorivo curi u motor, spirajući uljni film sa cilindara (hladni start bukvalno brije karike, klip i zid cilindra), ulazi u karter i podiže nivo ulja ("razbenzinjeno" motorno ulje, rizik od tzv. "hidro udara" pri prvom startovanju motora) ili

- benzin izlazi napolje na otvor za dreniranje karburatora iako je šraf zavrnut dobro (inače odvrtanjem šrafa se ispušta kompletno gorivo, obično kada se motor zazimljuje).

 

Ova mesingana cevčica odvodi višak benzina, a kako se menja položaj plovka kroz nju ulazi i izlazi vazduh, da se izjednači pritisak (radi kao iberlauf karburatora).

Cevčica vodi u jednu malu komoricu koja zaobilazi zategnuti šraf i višak goriva curi napolje.

2472340772_7dd712269b.jpg

 

Bitna je i ova plastična, kriva, cev u sklopu plovka koja vodi prema kanalima za upotrebu čok-a i koja na sebi ima ovu gumicu.

2472338642_d7c80886a6.jpg

Ako je ta gumica loša plovak pada ili gubi podešavanje visine i imamo problem.

 

Uzrok problema sa viškom goriva je visok nivo goriva u čašici karburatora zbog poremećene visine plovka.

Visina plovka mora biti podešena pravilno pomoću onog jezička (float adjustment tab) i to kod svakog sklapanja karburatora.

 

Potrebno ga je držati u ruci pravilno i uspravno (nežno kao kad...).

Položaj kada je prazna posuda karburatora i dve referentne linije.

2471649185_b98009e78e.jpg

Pravilna visina i položaj plovka kada je zatvoren igličasti ventil (linije treba da budu paralelne ili skoro paralelne).

2471649347_b2a1a773d6.jpg

Preporučljivo je koristit pomično kljunasto merilo (šubler) umesto odokativne metode.

 

Ako nam ne izgleda ravno, podesimo jezičak na koji se oslanja teg plovka i zatim pokušamo ponovo.

Ovo može biti dosadan posao ali zadovoljstvo zbog dobro podešenog karburatora nema cenu. 

Zahteva strpljenje, vreme i trud da to uradimo kako treba.

Ako ne uspeš, radiš sve iznova.

Ili popizdiš, kada ti plovak upadne skroz unutra (ako karburator okreneš do kraja, utonuće ovako).

2471649527_f615739a2a.jpg

Što je plovak bliži ovakvom položaju, gorivo će početi piški napolje.

 

 

Izvor:

WWW.ADVRIDER.COM

-Well, I sit here once again with obviously nothing better to do than spend hours writing another maintenance post for a bunch of guys I don't know,...

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

@feniks Hvala puno na detaljnom odgovoru, ovo ce mi posluziti. Ma iskreno ne znam, ako nije uradio sve to sto treba i zamenio membrane, dizne, iglicu... u slucaju da je bilo potrebno, onda nemam reci. Sledeci put cu ja da otvorim karburatore, narucim sa alija sve rezervno da imam, ionako je jeftino, i polako. Stoji u uputsvu koliki nivo goriva treba da bude, lepo proverim svaki jedan po jedan i to je to. Cak i slavina ima nova da se kupi, ako su budzili nesto. Jer mi je prethodni majstor ostavio slavinu bez gumice, pa je curelo i tu. Ako je ovaj to nesto sklepao samo, moguce i da mi je to napravilo sranje. Najgore mi je sto sam duduk totalni pa mogu da prave budalu od mene. Al nece moci vise tako. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 750 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Iskreno ne bih porucivao sa Alija delove za karb. Mislices da si zamenio a ono mozes da se vrtis samo u krug i da ga jos vise rastelujes. Odnesi nekom pouzdanom majstoru. Pa makar to bilo 50 70 km dalje. Bolje i to, pa mirna glava nego da se zezas, preliva i sve ostalo. Neces nikad moci da se zapucaa na neku voznju i na kraju ce ti se smuciti motor i prodati ga. Kvalitetni delovi i valjan majstor. 

Promenio član Zarkela

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

@Zarkela Tu imam drugi problem. U karburatore je ulozeno vec previse, ne isplati mi se nigde da ga nosim vise, previse je. Stisnucu ovog majstora sad, pa cu videti kako bude. Ali iskreno, radije bih yt i sam pa kako bude, nego da me drugi zajebavaju. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

 

pre 46 minuta, Underwud je napisao:

Hvala puno na detaljnom odgovoru, ovo ce mi posluziti.

Nema na čemu, naši smo.😉

 

Ovo sam ti pisao u cilju ilustrativnog prikaza problema.

 

Mi koji vozimo "prljave" i "drilovane" motore

2471517849_75531a842f.jpg

(prašina, pesak i "žeđ" za vazduhom) uhodani smo u ovaj segment održavanja Mikunija, pa nam to ulazi u redovno održavanje (kao zamena ulja i filtera).

Demontiraš, rasklopiš, očistiš, premeriš, podesiš, montiraš nazad.

 

Kada se u rešavanje problema, krene sa "eci peci pec" pristupom , gledanje u više stvari odjednom, onda redovno imamo probleme sa "gremlinima."

Uvek treba krenuti od jednostavnih stvari (provera bez demontaže).

Kod svake zamene nekog dela ili sklopa treba proveriti "pasovanje" drugih delova u vezi sa njim.

 

Štelovanje-podešavanje, makar i na osećaj, je osnova svega.

 

Ako ti treba bilo kakva pomoć, potraži savet velikog čoveka, starog bajkera, svestranog majstora

 

BOOM93.RS

Ako ga pitate šta mu je osnovno zanimanje, reći će da je automehaničar, vlasnik karburator servisa „Unuče“. Završio srednju mašinsku školu sa zvanjem mehaničar za održavanje...

 

Promenio član feniks
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

@feniks Znate koliko nisam imao srece. Ja sam hteo Unucetu da nosim. Zvao sam kevinog kolegu koji je iz sela blizu i koji mi ga je preporucio da mi da broj. I on mi je rekao, posto zna da sam vec ''servisirao'' karburatore, da ce me kod njega malo vise kostati, i da je mozda bolje da odnesem jednom majstoru koji radi kod njega u firmi, koji je njemu sredio, pa kao ako kojim slucajem on ne bude sredio, poslacemo lako karburatore Unucetu. Ja sam hteo da platim koliko treba, jer sam znao da ce covek da sredi super, ali kao ajde nek vidi ovaj, pa cu poslati onom lako. 
Medjutim majstor me zove posle 10 dana, kaze da jos nije ni stigao do karburatora, jer je naisao na druge probleme u motoru (posledica delanja prethodnog majstora), pa dok je sredio i to, pa onda tek karburatore, sve me je ukupno kostalo 200e i sad mi se ne isplati nigde dalje da ih saljem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Belgrade

Izvukli ste reci iz konteksta. Ja sam hteo karburatore da sredim, mislio sam da je sve ostalo u redu.}
Pre doga je vec dato 250e na karburatore. Znaci ako bih isao 3. put. Kostali bi me karburatori kao pola motora. 
Jbg, nije idealna situacija, ali videcu sta cu. nek bude kako bude sad, pa makar malo vremena da prodje pa cu da ih odnesem unucetu, da mi se ne nastakuje ovakav trosak za jednu stvar u kratkom periodu. 

 

Promenio član Underwud

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja