Jump to content

Moto Zajednica

Novi Royal Enfield Himalayan 450

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Husqvarna Svartpilen 401

Probao sam i ja motor skoro. S idejom da menjam svart za njega. Nije se to dogodilo. Hteo bih veci motor sa vecom prednjom gumom za malo ofa i turing. Ali nije me ubedio himalajan. Za svoju tezinu relativno je okretan i fino se vozi. Amortizeri su mu odlicni, sediste je jako udobno. Vizir ne pomaze puno cak i onaj veci koji je bio na demo vozilu. Najveca mana je menjac po meni, toliko je lagan i cudna mu je pozicija uopste nemam osecaj kad saltam. Ostalo je jos da probam cf moto 450mt, ali ovi iz guevare stalno pricaju bice za nedelju dana demo vozilo vec mesec i kusur dana. Deluje jako zanimljivo novi  ktm adventure 390 za 2025. Potpuno su promenili motor, sve je to jos u najavi sad videcemo sta ce biti. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio ZIP, XL600V, WooGii 800

Nece biti 450mt za testiranje, osim ako oni ne kupe jedan pa daju ljudima. Tako da bokje pitaj nekog da ti da krug da probas.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

Probao danas motor, uglavnom vrlo prijatno iznenađen.

 

1. Motor je vrlo elastičan, od 3-5K obrtaja je miran i lineran, od 5K nagore snažno ubrzava sve dok 7-8K i odaje utisak da nema nikakvih problema da se vozi u visokim obrtajima. Nema cimanja kada odvrneš gas, čak i kada krećeš iz mesta, isto ne cima ni kada potpuno pustiš gas, čini mi se da je kočenje motora minimalno. Ako hoćeš da "poletiš" sa semafora, moraš baš da odvrneš gas.

 

2. Vešanje odlično, rupe i ležeće policajce pegla bez problema, na malim i većim brzinama. U krivinama daje osećaj sigurnosti, pri jakom kočenju prednja viljuška  malo "propadne" ali se brzo smiri, verovatno je vešanje progresivno, odnosno postaje sve tvrđe kako se više sabija. Komfor preko neravnina izuzetan. Kočnice imaju finu modulaciju, u početku dozirano koče, ali čim jače stisneš ručicu zaustavljanje je vrlo dobro. Zadnja kočnica baš jako koči, nisam do sada sreo motor sa jačom zadnjom kočnicom.

 

3. Ima vibracija, na volanu, fuzasterima i na sedištu, ništa što mi je preterano smetalo. Najveće vibracije sam osećao prilikom jačeg ubrzavanja, ogledala su inače mala i hoće da se tresu, ali čim se smiriš na nekom broju obrtaja sve se vrati u normalu. Čini mi se da se najviše osećaju negde oko 5K obrtaja. Ja sam ga vozio oko pola sata i nisam imao problem, ali to je vrlo individualno za svakoga. Prava stvar bi bilo probati ga bar 2 sata u kontinuitetu.

 

4. Menjač je dobar, neutral se uvek nalazi bez greške, mada mi je bilo neobično koliko je mali otpor papučice, na semaforu uopšte nisam imao osečaj da sam ubacio u neutral dok ne pogledam na displej.

Papučica menjača je podešena dosta visoko, stalno sam gurao prste i krivio skočni zglob da dobacim u viši stepen prenosa, ne znam zašto je ne podese bar 1-2 cm niže, to je posao od 5 minuta, imbus ključ i podesiš gde treba.

 

5. Motor deluje da je prilično težak kada ga podižeš sa ćopave, verovatno zato što je previše nagnut, da li je ćopava prekratka ili je to namerno zbog nečega uradjeno ne znam. U vožnji je osećaj da je motor vrlo okretan i izbalansiran, pri malim brzinama se lako okreće i nema osećaja da preterano vuče nadole kada ga nagneš pri maloj brzini, recimo kada praviš polukružno okretanje.

 

6. Zaštita od vetra je minimalna, na 100km/h kao da voziš naked-a, mada je strujanje vazduha čisto, bez turbulencije. Nisam išao preko 130 km/h jer je vrlo neprijatno i bučno, ali se oseća da ima snage za mnogo više i motor je skroz stabilan na toj brzini. Za autoput i neko duže putovanje je neophodan ozbiljno viši i širi vizir, samo je pitanje kako će motor estetski da izgleda sa takvim vizirom, kome je to bitno.

 

7. Vrlo ljubazna devojka koja radi mi reče da je redovan servis na 7K (posle prvog servisa) ili jednom godišnje i da košta oko 20K dinara, jer je svaki put potrebno štelovanje ventila!! Ovo je malo iznenađenje jer je pitanje zašto je to neophodno za ovaj motor, ali svakako poskupljuje godišnje održavanje.

 

Sve u svemu, izuzetno udoban motor, lak za vožnju po gradu, verovatno odličan i van asfalta, sa dovoljno snage za preticanje u svim uslovima. Za dugačka putovanja gde se dosta ide autoputevima sigurno da ima mnogo boljih motora. Naravno da je pouzdanost i trajnost na duže staze nepoznanica i biće poznata posle par godina, kada ga istestira hiljade Indijaca po njihovim putevima. Meni, koji tražim motor za prevoz u gradu i vikend obilazak Srbije je ozbiljan kandidat.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6827 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Znači, za period garancije, vlasnik je "dužan" da im iskešira dodatnih 400€ + - (minimum).

Za prethodni model koji je hlađen vazduhom i ima bregastu u kućištu, to štelovanje je da kažemo normalno....ali za ovaj mi je to malo čudno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Beograd

Bio sam ja danas u RE prodavnici. Prvi servis na 500km, posle toga na godinu dana. Nije potrebno stelovanje ventila na svakom servisu, ali rade proveru. Test motor uskoro valjda. Kada se poruci ceka se mesec dana u zavisnosti od dostupnost na evropskom lageru. Ako nema tu valjda porucuju iz Indije ali nemam pojma koliko to traje. Valjda nisam nesto pomesao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1511 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1, Kawasaki Versys 650, Suzuki gn 250, MZ 175ES/1, tomos t12 colibri

Da li u NS ima prodaja Royal Enfielda? I da se istestira motor. Naime na njihovom sajtu mi je do nedavno pokazalo da ima i juce pogledam preko telefona i ne mogu da pronadjem 🤐 ili sam pobrkao loncice ili me internet malko zeki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
On 7.2.2026. at 18:35, Zarkela je napisao:

 

Odradili 8 dana vožnje po Maroku na rentanim Himalajanima 450, puno bolji motor u praksi od

papirnatih brojki. Vozili i offroad i onroad, i sa cestovnim gumama.  Jako dobar motor za te pare.

cc07fafb-6e74-495e-a08a-35989f858727.jpg

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4319 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Enoga Miloš na Nordcap se uputio na Himalajan-u.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 835 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: SUZUKI VSTROM 650 XT,ex KAWASAKI ER5, SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

i to je tek polozio,i prva voznja  ,bez iskustva-do Nordkapa, zimi. kakav car,pratim ga

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Motocikl: Himalayan 450

Ima li nekoga sa ovog foruma da je zapravo kupio ovaj model?

Tvrdo se dvoumim izmedju njega i cf moto 450mt. Ono što me smara je što trenutno nema test motora u salonu. Cf moto 450mt sam vozio, i sve mi je odgovaralo osim nešto tvrdjeg vešanja za moj ukus, i što su me dlanovi boleli nakon test vožnje zbog čudnog pritiska (verovatno rešivo riserima, visok sam 1.88). Ono što mi se više dopada kod Himalayan-a je što odaje utisak manjeg motora, mnogo manje glomazan napred, i pozicija sedenja mi je nešto lepša. Iskreno i taj retro dizajn, i cela priča o tome kako su razvijali ovaj model mi je extra. Jako naginjem prema Himalayan-u.

CF moto s druge strane ima po mom mišljenju mnogo bolji agregat, prosto neverovatno koliko je uglađen, ima osetno manje vibracija i od Honde nx500.

Ono što me brine kod Himalayan-a je - neki vlasnici prijavljuju da se značajno oseća toplota motora u gradskoj vožnji leti, vibracije samog morora, i ta neka 'rupa' koja postoji na gasu kada krećeš iz stajanja. Interesuje me i koliko propadne prednjica motora pri pritisku prednje kočnice (ovo me je odvratilo od kupovine crf300l na primer, koja katastrofalno propada na dole). I generalno kako se ponašaju amortizeri po vožnji u našim gradovima, preko rupe i ležećih policajaca..

Ne mogu i da ne primetim da na ovom forumu na temu CF moto 450mt ima 170+ stranica diskusije, a na temu ovog modela praktično ništa. Takođe nisam video ni jedan jedini polovan Himalayan 450 na prodaju..

Kažu da modeli novije proizvodnje imaju nove ecu mape i da je ta 'rupa' na gasu u prvoj i drugoj brzini ispeglana, takođe dolaze i sa poboljšanom ćopavom i sa apdejtovanim hidrauličnim zatezačem lanca, koji je pravio probleme...

Svako mišljenje ljudi koji su imali iskustva sa ovim modelom bi mi bilo značajno, hvala. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 3916 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 1000 Kiklop aka Belka, Sym ST200 aka Robb
4 hours ago, Mahdi said:

Ima li nekoga sa ovog foruma da je zapravo kupio ovaj model?

Tvrdo se dvoumim izmedju njega i cf moto 450mt. Ono što me smara je što trenutno nema test motora u salonu. Cf moto 450mt sam vozio, i sve mi je odgovaralo osim nešto tvrdjeg vešanja za moj ukus, i što su me dlanovi boleli nakon test vožnje zbog čudnog pritiska (verovatno rešivo riserima, visok sam 1.88). Ono što mi se više dopada kod Himalayan-a je što odaje utisak manjeg motora, mnogo manje glomazan napred, i pozicija sedenja mi je nešto lepša. Iskreno i taj retro dizajn, i cela priča o tome kako su razvijali ovaj model mi je extra. Jako naginjem prema Himalayan-u.

CF moto s druge strane ima po mom mišljenju mnogo bolji agregat, prosto neverovatno koliko je uglađen, ima osetno manje vibracija i od Honde nx500.

Ono što me brine kod Himalayan-a je - neki vlasnici prijavljuju da se značajno oseća toplota motora u gradskoj vožnji leti, vibracije samog morora, i ta neka 'rupa' koja postoji na gasu kada krećeš iz stajanja. Interesuje me i koliko propadne prednjica motora pri pritisku prednje kočnice (ovo me je odvratilo od kupovine crf300l na primer, koja katastrofalno propada na dole). I generalno kako se ponašaju amortizeri po vožnji u našim gradovima, preko rupe i ležećih policajaca..

Ne mogu i da ne primetim da na ovom forumu na temu CF moto 450mt ima 170+ stranica diskusije, a na temu ovog modela praktično ništa. Takođe nisam video ni jedan jedini polovan Himalayan 450 na prodaju..

Kažu da modeli novije proizvodnje imaju nove ecu mape i da je ta 'rupa' na gasu u prvoj i drugoj brzini ispeglana, takođe dolaze i sa poboljšanom ćopavom i sa apdejtovanim hidrauličnim zatezačem lanca, koji je pravio probleme...

Svako mišljenje ljudi koji su imali iskustva sa ovim modelom bi mi bilo značajno, hvala. 

Uh... Ne bi ti bio u koži. 

Meni je RE predivan, iskren proizvod, ne glumi ništa da je, nema ništa suvišno, sve je esencija motora. Predivan. 

 

Sa druge strane... MT450 je neverovatan paket. 

Išao sam da vidim oba, zagrejao se da kupim jedan, na kraju uzeh ipak nešto drugo. Ni tada ni sada ne znam da ti kažem šta bi uzeo. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6827 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Bilo koji serijski motocikl se pravi za određene uslove ekaploatacije, pa samim tim i gabarite eventualnog šofera. Gleda se da taj dijapazon bude što širi, ali to je ipak kompromisno rešenje koje podrazumeva i dodatnu doradu za one vozače koji ne upadaju u te kriterijume ..naročito kada je u pitanju ogibljenje. Čitam ono pisanje od pre par postova i konstataciju da motocikl ponire pri kočenju, koja je na žalost bila razlog da se sprava ne kupi. Ako je sve drugo odgovaralo, trebalo je dodati eventualno još neku kintu za doradu ogibljenja..i sve bude kako treba. Razumem da se pri kupovini traži da bude sve perfektno i da nema dodatnih troškova, ali ako je neko, da tako kažem..nestandardnih gabarita, ne može da očekuje da će sprava iz masovne proizvodnje biti potaman za svakoga ko je poželi. Motocikli sa bazičnim ogibljenjem jednostavno nemaju kvalitet i mogućnost za tako nešto..pa neka se zovu i Honda. Po ceni, u koju ulazi upravo i ta činjenica da je ogibljenje jednostavno, oni su uvek najinteresantniji..ali imaju eto i te neke svoje limite, koji su rešivi...i to ne bi trebalo da budu faktor odvraćanja od kupovine. Pretpostavljam da tome više kumuje to što je potrebno dodatno se zezati i potrošiti još para...ali sa određenom kategorijom motocikala to je jednostavno tako.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5337 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Himalayan 450 odličan motor. Uživao sam kad sam ga vozio i pozitivno me oduševio. Jedino što jeste malo teži, to se naročito primeti kad se napuni pun rezervoar i podiže sa ćopave.


Zatur prednje viljuške je priličan, zato je stabilan na svim podlogama.

 

Sad što se kvaliteta tiče, tu ne mogu ništa da kažem vozio sam ga nekih 500 km, ali bih to rado posedovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5337 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 4 minuta, pronto je napisao:

 Čitam ono pisanje od pre par postova i konstataciju da motocikl ponire pri kočenju, koja je na žalost bila razlog da se sprava ne kupi. 

200 mm je hod ogibljenja, jer je previđen i za vožnju van puta, tako da mora da ponire, ali ako se dobro sećam, ponirao je prilično ujednačeno. Ogibljenje je prosto, može da se otvore čepovi i dospe malo ulja da bude manje vazduha i reši se poniranje.

 

Ogibljenje je jedna od stavki na koju ne treba da se obraća previše pažnje pri kupovini motocikala nižeg cenovnog ranga, jer je to prva stvar koja se stavlja iz niže cenovne kategorije jer je i najskuplja stvar na motoru.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1614 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Deluje mi da taj motor "kupi" svakog ko ga poseduje. I zaista ga nema na oglasima. Nije ga ni bilo a baš pratim jer mi je jako interesantan. Bilo je prvih generacija ali ovih novih, jok. 

Blizu sam nekako uvek da ga kupim ali me ipak kubikaža, snaga i zaštita od vetra odbiju jer dosta vozim i auto put. 

Voleo bih da ga posedujem jednog dana. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8649 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
51 minutes ago, Jovan Ristic said:

200 mm je hod ogibljenja, jer je previđen i za vožnju van puta, tako da mora da ponire, ali ako se dobro sećam, ponirao je prilično ujednačeno. Ogibljenje je prosto, može da se otvore čepovi i dospe malo ulja da bude manje vazduha i reši se poniranje.

 

Ogibljenje je jedna od stavki na koju ne treba da se obraća previše pažnje pri kupovini motocikala nižeg cenovnog ranga, jer je to prva stvar koja se stavlja iz niže cenovne kategorije jer je i najskuplja stvar na motoru.

Relativno lako rešivo sa zamenom opruga. Većini bi to bio sasvim dovoljno ažuriranje da dovedu prednju viljušku u optimalan rad tj. da nosi kilažu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 3265 postova
  • Lokacija: Niš; youtube.com/@adv_zivke
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere
7 hours ago, Mahdi said:

Ima li nekoga sa ovog foruma da je zapravo kupio ovaj model?

Dal je realno da nema nikog na forumu sa ovim motorom ? 
Ajde javljajte se ljudi znamo da čitate :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: loznica
  • Motocikl: royal enfield himalayan 450

Niko da je vlaskin himalayan 450 na forumu...

I mene interesuje pre sve‚ga kvalitet izrade i kvalitet materijala pošto pretraživajući na netu primetio sam da se ljudi žale da posle par godina boja matira pojavljuje se rđa, a o greški ručice gasa i klapne gasa da nepričam baš zna da pravi probleme...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Motocikl: Himalayan 450
On 31. 5. 2026. at 9:17, nitro187 je napisao:

Niko da je vlaskin himalayan 450 na forumu...

I mene interesuje pre sve‚ga kvalitet izrade i kvalitet materijala pošto pretraživajući na netu primetio sam da se ljudi žale da posle par godina boja matira pojavljuje se rđa, a o greški ručice gasa i klapne gasa da nepričam baš zna da pravi probleme...

Evo pošto izgleda da ga stvarno niko ne vozi ovde, napisaću ja moje iskustvo.
Da odgovorim i na jednu stvar iz prethodnih komentara - nije me cena ulaganja u ogibljenje odvratila od kupovine crf-a već potencijalna majaža s majstorima. To jednostavno teško podnosim, i trudim se da svedem na minimum.
Jedan kratak uvod u moju priču - do sada sam vozio Suzuki Freewind, pa Yamahu XT600, pa Versys 650 (koji mi je napravio haos sa ledjima), pa se vratio na Freewind. Skoro sam ga prodao, odvojio novac za nov motor u ovoj kategoriji, za koju sam shvatio da savršeno odgovara mojim potrebama. Otišao sam na sajam, seo na svaki od njih da prvo ocenim kako mi odgovara ergonomija, položaj sedenja i stajanja na motoru. Himalayan nisam ni uzimao u razmatranje iskreno. Bio sam u fazonu, konkurencija je postigla istu težinu sa dva cilindra, jedan cilindar neću ni uzeti u razmatranje. Otišao sam da pogledam prventstveno novi KLE500, QJ motor srt450rx, i da se podsetim na CF Moto 450MT, koga sam imao priliku da testiram ranije. Obišao sam ih sve, i na kraju prodjem pored Royal Enfield-a, rekoh aj da pogledam Himalayan, nikad ga zapravo nisam video uživo. Sednem na njega, neverovatno, od svega što sam video i probao, daleko mi je najbolje legao. Uzmem da proverim poziciju stajanja, takodje savrsena. Od svega sto sam pogledao, ubedljivo mi je najvise odgovarao on pa KLE500. Royal Enfield u tom trenutku nije imao Himalayan kao test vozilo, a Kawasaki samo što je stigao.
Ubrzo nakon sajma odem na odmor u Lisabon i Madeiru. U Lisabonu iznajmim Himalayan 450 na 3 dana i CF Moto 450MT na 3 dana (Preporuka za LX rent, neverovatan izbor motora).
Napisaću utiske za oba, i kako se porede međusobno, jer znam da se mnogi dvoume između ovih modela. Zapravo su vrlo blizu.
Himalayan odaje utisak značajno manjeg motora, jer nema onu budžu napred kao 450MT (što mene užasno nervira). Osećaj težine meni je bio manje više isti. Ergonomija mi je bolje odgovarala na Himalayanu, kolena su mi bila pod prijatnijim uglom. (CF moto je imao standardno sedište, i podešen je bio na 820mm. Visok sam 188cm). Himalayan takođe odaje utisak da je napravljen kao tenk. Jako mi se dopada taj retro dizajn, i ona okrugla kontrolna tabla. Lisabon ima zapravo interesantan i zahtevan teren. Puno strmih uzbrdica, nizbrdica, kaldrma prošarana tramvajskim šinama itd. Himalayan je jako stabilan na putu. Većinu vremena sam vozio sa suvozačem, i neverovatno je koliko malo suvozač menja balans u vožnji. CF Moto je takođe jako blizu što se ovoga tiče, samo za nijansu je prednji kraj nestabilniji sa suvozačem, s tim što je sam suvozač, moja devojka, znatno više preferirala Himalayan.  Kontrola pri malim brzinama - Himalayan bolji, glavni razlozi su što je odziv na gas, fueling, super odrađen, i nešto bolji osećaj povezanosti prednjeg dela s podlogom (za nijansu je i teže okretati volan u odnosu na 450mt, ali nekako mi je osećaj kontrole bio malo bolji). Kod 450MT je odziv na gas toliko užasno trzav pri malim obrtajima, taj on/off efekat je na kraju i presudio kod mene. Kako dosta vremena provodim u gradskoj vožnji, jednostavno znam da bi mi postalo nepodnošljivo. Amortizeri, jako uporedivi, i iznenađujuće jako dobri kod oba motora. Opet mi je bilo za nijansu lepše na Himalayan-u što se toga tiče, ali verujem da bi se igranjem sa podešavanjima na 450MT postigao sličan rezultat. Vožnja na autoputu - Himalayan nema nikakvu zaštitu od vetra, pa je sve preko 90 na sat sa stock vetrobranom neprijatno. 450MT je mnogo bolji na autoputu, pre svega zbog odlične zaštite od vetra. Ne postoji varijanta u kojoj bih pre izabrao Himalayan za vožnju po autoputu. Što se vibracija tiče, Himalayan ima najuglađeniji jednocilindrični motor koji sam probao, bolji mi je od KTM 390 na primer, u svemu. Ali kada pređete 6000 obrtaja, počinju da se osećaju. Tu opet je opet 450MT znatno bolji, ima najmirniji rad motora od svega što sam u životu probao, čak i kad ste blizu crvene linije, ne osećate kao da se motor muči. Stvarno skidam kapu kinezima za taj agregat. Potrošnja - Himalayan je potrošio otprilike 25% manje goriva. Sedište je udobnije na 450MT. Što se iskustva same firme za rental iz Lisabona tiče, imaju 3x Himalayana 450 i 5x 450mt. Sa Himalayanima nisu imali nikakvih problema, kod 450MT na prva 3 koji su uzeli su menjali lamele kvačila. Ustanovili su da je problem u nekoj opruzi, našli su nekog proizvođača koji je napravio unapređenu tu oprugu, i na 2 nova motora koji su kupili su odmah posle kupovine zamenili tu oprugu pa na njima nisu imali tih problema. Na 2 450mt su takođe menjali lagere zadnjeg točka. Na Madeiri sam iznajmio Himalayan na nedelju dana. Primerak koji sam dobio imao je 53k km na satu (za 2 godine). Nisam nigde video rđu, iako je motor vidno više puta padao. Boja je fabrički bila mat bela na oba motora koja sam vozio, pa ne mogu komentarisati matiranje sjajnih boja. Probao sam neki light offroad na Madeiri, i motor se odlično ponašao. Rental na Madeiri na 53k km takođe nije imao problema sa motorom. Ugradili su im jedino hydraulic chain tensioner, to je unapređeni deo koji su im zamenili u garanciji.
Sve u svemu, čim sam se vratio sa putovanja, kaparisao sam Himalayan (još uvek ga čekam). Nekako sam se pronašao na njemu. Kako ne vozim puno autoput (izbegavam koliko god mogu), uglavnom grad, i povremene vikend lagane do umereno teške offroad ture, mislim da mi se savršeno uklapa u priču. Napomenuo bih i ovo - da sam imao samo po jednu test vožnju od sat vremena na oba motora, sigurno bih izabrao 450MT. Ali posle drugog dana vožnje 450MT, poželeo sam da se vratim na Himalayan.
Ono što mi je krivo je što sam tek nedavno imao priliku da probam novi KLE500 u Autoprometu. Za moje potrebe, ozbiljan kandidat. Amortizeri osetno slabijeg kvaliteta od oba modela o kojima sam prethodno govorio, ali opet prihvatljivi. Nema trzavog odziva na gas kao kod 450MT. Sviđa mi se što ima uzak profil generalno. Mislio sam da će biti viši, ali uopšte nije. Visina sedenja i ergonomija su mi zapravo bili odlični u vožnji. Vibracije preko 5000 obrtaja zaprepašćujuće visoke za 2 cilindra, do 5000 izuzetno miran. Ali nešto mi je kod tog modela čudno. Mnogo nekih kompromisa, čudne inženjerske odluke, mnogo skupa esencijalna dodatna oprema, i morao bih mnogo da čekam kada bih sad poručio. Ipak, voleo bih nekad da i njega iznajmim na par dana.
Iz Royal Enfield-a mi tvrde da će motor sigurno stići u junu.
Ostaje mi da sačekam, pa čim stigne, postovaću neke slike ovde. Hanle black sa tubeless felnama se čeka, uzeću mu odmah veći vetrobran, i odraditi sedište :)

Promenio član Mahdi
  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: loznica
  • Motocikl: royal enfield himalayan 450

što se tiče himalayan 450 vizir fabrički odma zameniti sa vićeim pošto fabtički ničemu ne služi, dosta ljudi menja prednji lančanik umesto 15zuba stavi 16zuba daleko se motor rasterećenije vozi,e sad naišao sam da dosta ljudi se žali da ima problema sa elektronskom ručicom gasa da se upali sejf mod i motor mora na servis koji traje po više meseci...

a ze kle 500 i ja sam se dvoumio ali kako sam primetio jako loše plastike i baš je glomazan

Promenio član nitro187

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 3265 postova
  • Lokacija: Niš; youtube.com/@adv_zivke
  • Motocikl: CF Motor 450MT; ex: Yamaha XT660Z Tenere

@Mahdi kako lep, detaljan post i poređenje, korisniji od 90% reviewa na yt. Imam utisak da je 100% realno i iskreno.

A pogotovo ovaj deo sa planovima i probanjem motora.

 

Mora da se proba i to gotovo uvek potenciramo kad neko traži savet koji motor da uzme.

 

U zdravlju se vozio!

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja