Evo pošto izgleda da ga stvarno niko ne vozi ovde, napisaću ja moje iskustvo.
Da odgovorim i na jednu stvar iz prethodnih komentara - nije me cena ulaganja u ogibljenje odvratila od kupovine crf-a već potencijalna majaža s majstorima. To jednostavno teško podnosim, i trudim se da svedem na minimum.
Jedan kratak uvod u moju priču - do sada sam vozio Suzuki Freewind, pa Yamahu XT600, pa Versys 650 (koji mi je napravio haos sa ledjima), pa se vratio na Freewind. Skoro sam ga prodao, odvojio novac za nov motor u ovoj kategoriji, za koju sam shvatio da savršeno odgovara mojim potrebama. Otišao sam na sajam, seo na svaki od njih da prvo ocenim kako mi odgovara ergonomija, položaj sedenja i stajanja na motoru. Himalayan nisam ni uzimao u razmatranje iskreno. Bio sam u fazonu, konkurencija je postigla istu težinu sa dva cilindra, jedan cilindar neću ni uzeti u razmatranje. Otišao sam da pogledam prventstveno novi KLE500, QJ motor srt450rx, i da se podsetim na CF Moto 450MT, koga sam imao priliku da testiram ranije. Obišao sam ih sve, i na kraju prodjem pored Royal Enfield-a, rekoh aj da pogledam Himalayan, nikad ga zapravo nisam video uživo. Sednem na njega, neverovatno, od svega što sam video i probao, daleko mi je najbolje legao. Uzmem da proverim poziciju stajanja, takodje savrsena. Od svega sto sam pogledao, ubedljivo mi je najvise odgovarao on pa KLE500. Royal Enfield u tom trenutku nije imao Himalayan kao test vozilo, a Kawasaki samo što je stigao.
Ubrzo nakon sajma odem na odmor u Lisabon i Madeiru. U Lisabonu iznajmim Himalayan 450 na 3 dana i CF Moto 450MT na 3 dana (Preporuka za LX rent, neverovatan izbor motora).
Napisaću utiske za oba, i kako se porede međusobno, jer znam da se mnogi dvoume između ovih modela. Zapravo su vrlo blizu.
Himalayan odaje utisak značajno manjeg motora, jer nema onu budžu napred kao 450MT (što mene užasno nervira). Osećaj težine meni je bio manje više isti. Ergonomija mi je bolje odgovarala na Himalayanu, kolena su mi bila pod prijatnijim uglom. (CF moto je imao standardno sedište, i podešen je bio na 820mm. Visok sam 188cm). Himalayan takođe odaje utisak da je napravljen kao tenk. Jako mi se dopada taj retro dizajn, i ona okrugla kontrolna tabla. Lisabon ima zapravo interesantan i zahtevan teren. Puno strmih uzbrdica, nizbrdica, kaldrma prošarana tramvajskim šinama itd. Himalayan je jako stabilan na putu. Većinu vremena sam vozio sa suvozačem, i neverovatno je koliko malo suvozač menja balans u vožnji. CF Moto je takođe jako blizu što se ovoga tiče, samo za nijansu je prednji kraj nestabilniji sa suvozačem, s tim što je sam suvozač, moja devojka, znatno više preferirala Himalayan. Kontrola pri malim brzinama - Himalayan bolji, glavni razlozi su što je odziv na gas, fueling, super odrađen, i nešto bolji osećaj povezanosti prednjeg dela s podlogom (za nijansu je i teže okretati volan u odnosu na 450mt, ali nekako mi je osećaj kontrole bio malo bolji). Kod 450MT je odziv na gas toliko užasno trzav pri malim obrtajima, taj on/off efekat je na kraju i presudio kod mene. Kako dosta vremena provodim u gradskoj vožnji, jednostavno znam da bi mi postalo nepodnošljivo. Amortizeri, jako uporedivi, i iznenađujuće jako dobri kod oba motora. Opet mi je bilo za nijansu lepše na Himalayan-u što se toga tiče, ali verujem da bi se igranjem sa podešavanjima na 450MT postigao sličan rezultat. Vožnja na autoputu - Himalayan nema nikakvu zaštitu od vetra, pa je sve preko 90 na sat sa stock vetrobranom neprijatno. 450MT je mnogo bolji na autoputu, pre svega zbog odlične zaštite od vetra. Ne postoji varijanta u kojoj bih pre izabrao Himalayan za vožnju po autoputu. Što se vibracija tiče, Himalayan ima najuglađeniji jednocilindrični motor koji sam probao, bolji mi je od KTM 390 na primer, u svemu. Ali kada pređete 6000 obrtaja, počinju da se osećaju. Tu opet je opet 450MT znatno bolji, ima najmirniji rad motora od svega što sam u životu probao, čak i kad ste blizu crvene linije, ne osećate kao da se motor muči. Stvarno skidam kapu kinezima za taj agregat. Potrošnja - Himalayan je potrošio otprilike 25% manje goriva. Sedište je udobnije na 450MT. Što se iskustva same firme za rental iz Lisabona tiče, imaju 3x Himalayana 450 i 5x 450mt. Sa Himalayanima nisu imali nikakvih problema, kod 450MT na prva 3 koji su uzeli su menjali lamele kvačila. Ustanovili su da je problem u nekoj opruzi, našli su nekog proizvođača koji je napravio unapređenu tu oprugu, i na 2 nova motora koji su kupili su odmah posle kupovine zamenili tu oprugu pa na njima nisu imali tih problema. Na 2 450mt su takođe menjali lagere zadnjeg točka. Na Madeiri sam iznajmio Himalayan na nedelju dana. Primerak koji sam dobio imao je 53k km na satu (za 2 godine). Nisam nigde video rđu, iako je motor vidno više puta padao. Boja je fabrički bila mat bela na oba motora koja sam vozio, pa ne mogu komentarisati matiranje sjajnih boja. Probao sam neki light offroad na Madeiri, i motor se odlično ponašao. Rental na Madeiri na 53k km takođe nije imao problema sa motorom. Ugradili su im jedino hydraulic chain tensioner, to je unapređeni deo koji su im zamenili u garanciji.
Sve u svemu, čim sam se vratio sa putovanja, kaparisao sam Himalayan (još uvek ga čekam). Nekako sam se pronašao na njemu. Kako ne vozim puno autoput (izbegavam koliko god mogu), uglavnom grad, i povremene vikend lagane do umereno teške offroad ture, mislim da mi se savršeno uklapa u priču. Napomenuo bih i ovo - da sam imao samo po jednu test vožnju od sat vremena na oba motora, sigurno bih izabrao 450MT. Ali posle drugog dana vožnje 450MT, poželeo sam da se vratim na Himalayan.
Ono što mi je krivo je što sam tek nedavno imao priliku da probam novi KLE500 u Autoprometu. Za moje potrebe, ozbiljan kandidat. Amortizeri osetno slabijeg kvaliteta od oba modela o kojima sam prethodno govorio, ali opet prihvatljivi. Nema trzavog odziva na gas kao kod 450MT. Sviđa mi se što ima uzak profil generalno. Mislio sam da će biti viši, ali uopšte nije. Visina sedenja i ergonomija su mi zapravo bili odlični u vožnji. Vibracije preko 5000 obrtaja zaprepašćujuće visoke za 2 cilindra, do 5000 izuzetno miran. Ali nešto mi je kod tog modela čudno. Mnogo nekih kompromisa, čudne inženjerske odluke, mnogo skupa esencijalna dodatna oprema, i morao bih mnogo da čekam kada bih sad poručio. Ipak, voleo bih nekad da i njega iznajmim na par dana.
Iz Royal Enfield-a mi tvrde da će motor sigurno stići u junu.
Ostaje mi da sačekam, pa čim stigne, postovaću neke slike ovde. Hanle black sa tubeless felnama se čeka, uzeću mu odmah veći vetrobran, i odraditi sedište