Jump to content

Moto Zajednica

Novi Royal Enfield Himalayan 450

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: biće

Ja bih pre rekao "arhaičan", "rustičan" nego ružan. E sad, ako mu se zna zemlja porekla i ako se zna da će akcenat u prodaji biti upravo na njihovom tržištu koje preferira motore manje kubikaže, ako se zna da će glavna tržišta mimo matične države biti S. Amerika i ostali, a da će Evropa, kao i sa prošlim modelom da gleda podozrivo na njega, mislim da su Indijci ponovo napravili dobar posao.

 

Glavna zamerka modernih vlogera i ljudi koji su ga za razne časopise testirali širom sveta je upravo manjak snage i još neke minorne sitnice.

 

Ovom iteracijom to je sve ispravljeno, ispeglano, malo je ušminkaniji, a RE je fabrika sa trenutno najvećom ekspanzijom, tako da mislim da će i on itekako imati svoju ciljnu grupu na tržištu, bez obzira što nije "na oko", niti izgledan.

 

Ako se uzme u obzir da je ovo ipak "low cost" adventure motor kojem izgled i nije mnogo bitan jer neće služiti za šminkeraj ispred lokalnih kafića, nego za povratak "korenima motociklizma", mišljenja sam da su Indijci ponovo "uboli" džek pot.

 

Ostala je upitna cena, pa ako je zadrže na nekom razumnom nivou, mislim da će se na gore navedenim tržištima lepo prodavati.

Promenio član ficha007
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero

Ponekad ljudi kupe novi moderni motor, pa nakon što su izdvojili hrpu para za motor, ponovo izdvoje hrpu para na razne dodatke na motoru kako bi ga modificirali i personalizirali po svojem ukusu. U slučaju kada kupiš RE Himalayana već si u startu prilično "izvan struje" i nema potrebe  dodatno trošiti pare na personalizaciju motora jer samim time što voziš RE već si poseban. Ista stvar je npr. i sa Moto Guzzijem 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Pokusavam da skontam da li si bio sarkastican? :)

 

Mozda bi vazilo kad bi ovaj RE bio dzabe, nego i on ce da kosta 'hrpu para'... a nije bas da nema dodataka za njega i da buducem vlasniku nece trebati. Isto vazi i za taj Guzzi.

 

A i nije ovo motocikl iz '86, ovj RE je moderan motocikl, sa modulom za povezivanje mobilnog telefona, prikazom navigacije, itd...

 

Ne treba mistifikovati brendove danas. Posebno ne - da te ono sto vozis, cini 'posebnim'... :rolleyes:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero
On 11/4/2023 at 9:36 AM, cikamike said:

Pokusavam da skontam da li si bio sarkastican? :)

 

Mozda bi vazilo kad bi ovaj RE bio dzabe, nego i on ce da kosta 'hrpu para'... a nije bas da nema dodataka za njega i da buducem vlasniku nece trebati. Isto vazi i za taj Guzzi.

 

A i nije ovo motocikl iz '86, ovj RE je moderan motocikl, sa modulom za povezivanje mobilnog telefona, prikazom navigacije, itd...

 

Ne treba mistifikovati brendove danas. Posebno ne - da te ono sto vozis, cini 'posebnim'... :rolleyes:

Da, djelomično si u pravu. Ne znam kako da objasnim. Trenutno vozim Hondu i Honda kao Honda sve odradi savršeno, ali kad ju pogledam srce ne zatreperi kako bi trebalo, u odnosu kako zatreperi kada pogledam npr. neki Guzzi ili RE. Jednostavno ne osječam se "poseban",i to ne u smislu ega da sam nešto iznad drugih, već poseban da sam se stopio i uklopio sa tim strojem, da je taj stroj dio moje osobnosti i mog  karaktera.  RE za mene ima taj neki karakter s kojim se mogu poistovjetiti, također ima i Guzzi, dok recimo Honda ili Yamaha su uglavnom odlični radni strojevi (generaliziram, nemoj se hvatati).   Ako nisam uspio objasniti... hebiga

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: biće

Kada ostavimo po strani mogucnost peronalizacije, jer je to licna stvar svakog pojedinca i izrazito je subjektivna, zavisi od svakog od nas ponaosob i onoga sto svako zeli od motora i kada pogledamo klasu motora kojoj RE Himalayan pripada a radi se o small adventure segmentu do 500cm3, jasno je da je on itekako konkurentan ovako kako je podmladjen.

U toj klasi je CB 500X, KTM 390 Adv, kao i kineski modeli raznih proizvodjaca i RE je od svih njih povoljniji cenom ( stari model a ne sumnjam i noviji ), nudi solidne karakteristike u osnovnoj ceni, tako da mislim da ce biti dosta konkurentan a njegova sudbina zavisice od marketinga na ovim prostorima.

Ispeglano je ono sto je nedostajalo, dodato ponesto i novo, jos ako cena bude do 6.000eur, mogao bi da bude itekako dobar izbore je japanska konkurencija je znatno skuplja, a kineska ne toliko ali se za razliku do nekog Kineza ovaj moze solidno opremiti pa su onda negde egal jer kinezi dosta opreme vec nude u osnovnoj ceni.

Ostaje na svakom od nas da prema svojim licnim sklonostima odabere motor za sebe.

Dakle u klasi small adv ovo je po meni pun pogodak jer nas vraca onome sto su nekada motori zaista bili a verujem da ima ljudi koji zele da se vrate korenima motociklizma.

Sent from my SM-T500 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Dizajn je stvar ličnih afiniteta. 

Meni je stari prelep.

Lično volim izgled starijih motora, jer je jednostavan, funkcija diktira formu. Mrzim moderne "insekte" "svemirske letelice" a da ne govorim "star wars kacige" izglede koje motori imaju, od toga dobivam bljucu.. 

Ovaj  novi mi je manje lep jer je manje robustan, ali nije mi ružan.

Ono što sam siguran, da su i te kako napravili iskorak u proizvodu šta on nudi, po svemu. Komanda tabla mi je jedna od najlepših na svim novim motorima.

Upitno ostaje najbitnije:

 - Kako se vozi, ima li dovoljno snage za živeti s njim, i pre svega NOVI agregati i proizvodi skoro svi imaju dečije bolesti, da li će ih biti i kako će se rešavati.

- Cena. REH došao na EU tržište daleko ispod cene svega i time zagolicao maštu kupcima. Na kraju je bio 200e jeftiniji od CRF300L i znam da je meni to bilo presudno. Sad je već RE brend uzdigao sebe, ali nisam siguran da su spremni da uđu u trku sa velikim momcima, pogotovo što su kineski brendovi opasno uplivali. 

 

Kao ljubitelji i kupci meni je ovo samo bolje po nas, imamo više da biramo, svako će naći šta mu paše. 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: biće

@Andrej_Hotstepper

 

I ja sam mišljenja da, ako žele nešto da naprave u Evropi, mora da bude  jeftiniji od onoga što nude Kinezi u toj klasi. To je po meni neka cena do 6.000 EUR, jer već sa cenom preko te udara na Kineze koji su se polako uvukli u Evropu i osvajaju lagano tržište.

 

Naravno, pričam o klasi do 500cm3, da ne bi bilo zabune.

 

U pogledu izgleda, slažem se u potpunosti sa tobom. To je izrazito subjektivna stvar i do svako pojedinca je šta mu je to lepo, a šta ne, ali je činjenica da ima neki "šmek" koji miriše na pustolovinu i stara vremena.

 

Koliko se Kinezi trudili da kopiraju ostale i da izgledom budu nalik velikim proizvođačima i da u tim klasama gde su "uplivali" ponude isto što i oni u smislu opreme, džidža bidža, RE ima neki svoj pravac u moto svetu od koga ne odustaju tako lako. Zadržali su taj retro izgled svojim motora, kao da su ispali iz nekog vremeplova i slučajno zalutali ovde, da su ostali zaglavljeni u prošlosti, i nemaju nameru da bilo šta menjaju jer će se odmah uniformisati i postati kao ostali. Tek po koja novotarija, čisto da se kaže da egzistiraju u 21. veku, ali ništa preterano. Što bi se reklo - na kašičicu.

 

Ali eto, imaju svoje poklonike i guraju svoju priču.

 

U Evropi im marketing nije jača strana, ali Evropljani su navikli ipak na renomirane stvari koje nude dobru garanciju, servis, rezervne delove...dakle sve ono što ovaj brend tek treba da izgradi, kao u ostalom i Kinezi.

 

Meni je drago što se sve više fabrika diže, što imaju raznovrsnu ponudu i što vlada, iz dana u dan, sve veća utakmica na tržištu, što je sa stanovišta kupca svakako plus.

 

Pa pogledajte veliki HD, pa Triumph...i oni su počeli da prave motore od 300, 400 i 500cm3 u tom retro fazonu.

 

Ipak se okreće

 

 

Promenio član ficha007

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 4 sati, Andrej_Hotstepper je napisao:

 

 - Kako se vozi, ima li dovoljno snage za živeti s njim, i pre svega NOVI agregati i proizvodi skoro svi imaju dečije bolesti, da li će ih biti i kako će se rešavati.

 

Koliko sam ja skontao iz nekih objava, agregat je Zongshen koji se koristi u recimo, Fantic Rally Cabalero

500, i generalno slovi kao dobar i pouzdan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Odakle je ta informacija da je agregat Zhongshen?

Ne tvrdim da nije, ne znam...zato pitam.

Pride, krajnje neverovatno zvuči da se takva jedna kompanija koja polako krči svoj put po evopama i amerikama, obraća praktično konkurenciji za agregat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
39 minutes ago, pronto said:

Odakle je ta informacija da je agregat Zhongshen?

Ne tvrdim da nije, ne znam...zato pitam.

Pride, krajnje neverovatno zvuči da se takva jedna kompanija koja polako krči svoj put po evopama i amerikama, obraća praktično konkurenciji za agregat.

Odakle ti da je neverovatno?? 

Veliki BMW koristi kineske i kymco agregate, kao i Kawasaki, kao i KTM... 

Sve su to sklapaonice.

Nema večnih prijatelja i neprijatelja, večan je samo interes. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meni zvuči neverovatno...jer bih ja (kao prozvođač), da je moguće, probao da budem taj Zongshen.

Razumem i taj deo priče, da je skupo sve to razviti i raditi..i da je možda jeftinije kupiti nešto drugo, ali to te stavlja u podređen položaj. Kada imaš svoju tehnologiju, u nju ulažeš i razvijaš je (sa pozitivnim povratom), to je prava stvar.

BMW nije prvenstveni proizvođač motocikala, kao ni Kawasaki...KTM bi trebalo da ima sopstvenu proizvodnju u Indiji, mislim da im je partner Bajaj...i eto u tom svetlu razmišljam. Mahindra, Tata, Bajaj...to su sve ogromni koncerni kojima iz raznih razloga ne treba saradnja sa kineskom industrijom. RE važi pomalo i za nacionalni ponos i simbol narodnog prevoza...to ne bi trebalo da ima  vrednost koja se isključivo meri novcem...mada je danas to teško zamislivo.

Kada se pomene H-D..koji meni lično nije potreban ni u najluđem besu...odmah se pomisli i na USA....proudly made. Od kada je puno toga proudly made in China, ni za koga nije bilo dobro, sem za kineze....i probranu elitu koja zgrće lovu lepeći markirane etikete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3051 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Khm, khm, evo ga ovde diša Harley Davidsona najavljuje partnerstvo sa Kymcom. Doduše na električnim motorima, ali nebitno za ovu priču.

vremena se menjaju, kamatne stope rastu...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 3 sati, pronto je napisao:

Odakle je ta informacija da je agregat Zhongshen?

Ne tvrdim da nije, ne znam...zato pitam.

Pride, krajnje neverovatno zvuči da se takva jedna kompanija koja polako krči svoj put po evopama i amerikama, obraća praktično konkurenciji za agregat.

 

Proćitao sam da li na nekoj FB grupi ili već gdje, nisam siguran, ne kažem da je točno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Agregat je proizvod samog RE.
Imaju oni visedecenijsko iskustvo u proizvodnji jednocilindricnih agregata, nema potrebe da potezu za tudjim resenjima.
 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Kawasaki KLX 250, Yamaha DT 125R

Ima ona stara koja kaze "o ukusima ne treba raspravljati..." :)

 

Meni je stari model bio lepsi, imao taj retro dizajn, tako redak danas... vazdusara, bez imalo elektronika, robustan i za cenu po kojoj se prodavao, skoro pa nije imao konkurenciju! Znate li koliki mu je obrtni momenat bio a imao samo 24ks? Imao je on puno aduta...

 

Medjutim novi model sa 450ccm (tacnije 452ccm) je potpumo drugi motor!! Nov dizajn svega, od sasije, preko masine do vesanja (podesivo inace). Bice opet vrloooo konkurentan u svojoj klasi ( glupo je uporedjivati ga sa 650ccm, uz to vozi se sa A2 kategorijom, nekima to mnogo znaci, kao i odrzavanje, kao i potrosnja, kao i registracija itd ) ali ce sve to odrediti konacna cena...

 

Motor je testiran od strane fabrickih vozaca zadnjih godinu dana svakodnevno, u saobracaju kao i na svim mogucim podlogama (sa posebnim akcentom na off roud!) od pustinja pa do Himalaja i niskih temperatura. Royal Enfield je ozbiljno napravio ovaj motor!  Ne sumnjam u kineze i njihovu ekspanziju ali sumnjam da su neki modeli prosli ovako dugo i ovako ekstremno testiranje..

 

U evropi pocinje da se prodaje od marta meseca 2024g, u USA krajem iste godine... i odmah ce biti na raspolaganju nekoliko paketa dodatne opreme, najzanimljiviji bice svakako onaj Rally paket :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Kawasaki KLX 250, Yamaha DT 125R
On 11/5/2023 at 10:32 PM, JoeD said:

Agregat je proizvod samog RE.
Imaju oni visedecenijsko iskustvo u proizvodnji jednocilindricnih agregata, nema potrebe da potezu za tudjim resenjima.
 

Tako je, ceo motor od sasije, preko masine do elektronike je fabricki tim inzenjera radio... njihov inzenjer je na youtube predstavio konstrukciju motora, cime su se vodili i zasto je sve bas ovako kako je. U potpunosti njihov i o svemu su vodili racuna,   dizajnirali ga od nule!

 

Recimo, zadnji amortizer je pod onim uglom da bi obezbedili mesta i mogli da spuste sediste (ne postoji na trzistu ADV motor koji nudi tako malu visinu kao Himalajan.. uz to moze da se podese tri visine, i to sam vozac u par sekundi skidanjem sedista i pomeranje nacina kacenja!) Pa je zato filter vazduha umesto ispod sedista stavljen na vrh, ispod rezervoara.... tako ne moze da se potopi vodom a i dobija vise vazduha ;)

 

Sama masina je vrlooooo kompaktna (u odnosu na staru verziju) i daleko laksa, sa 6 brzina i smesten jako nisko... pa je teziste motora isto nize, daleko nize od vecine ADV motora. Nimalo zanemarljivo... samim tim, oni koji su ga testirali ovih dana kazu da se njehova tezina od 196kg (full) uopste ne oseca, za razliku od nekih drugih modela u toj tezini. Pravljen za off roud, vrlo podvozan, vrlo se lako vozi, vrlo predvidljiv...  niko za sada nema nista lose da kaze o novom modelu!

Predvidjam mu sjajnu buducnost i verujem da ce u svojoj klasi sigurno biti best buy, kao i prosli model, mada je ovaj daleeeko moderniji i kvalitetniji, sigurno ce biti i skuplji jer nudi mnogo vise... ostaje samo da vidimo i sa kojom cenom ce se pojaviti na trzistu.

Promenio član chief.fire
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Kawasaki KLX 250, Yamaha DT 125R

Ovde može malo da se vidi o kakvom se kvalitetu radi, daleko je od podcenjivanja :)

 

Royal Enfield Himalayan 450__comands.jpg

Royal Enfield Himalayan 450__front weel.jpg

Royal Enfield Himalayan 450__led light.jpg

Royal Enfield Himalayan 450__seat.jpg

Royal Enfield Himalayan 450__spedometer.jpg

Promenio član chief.fire
  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Kawasaki KLX 250, Yamaha DT 125R

i evo EKSLUZIVNO: danas sam saznao cene za evropsko trziste (Nemacka, Francuska, Italija, Spanija... i Engleska (ali su cene u funtama pa ih ovde necu spominjati)) i odmah da napomenem da su NIŽE nego sam lično očekivao, što je sjajna vest :jee1:.

Bice svakako "best buy" kupovina jer je jeftiniji od svojih kineskih konkurenata, pa je sve ostalo u skladu sa zeljama i ukusima a i potrebama. Za nas je vazno da postoji konkurencija i ponuda i da ne zaostajemo previse za zapadom barem u tom smislu... 

Potpuno je jasno da je nama ovde nazalost uvek sve skupo jer nam je i standard najnizi u evropi, sta god ova elita na vlasti govorila i kakve god pesme pevala, činjenice su neumoljive -_-

 

Cena modela naravno zavisi od boje i kombinacije, pa vam dajem fotografije kako bi ste lakse napravili razliku... model sa tubelesem gumama je nesto skuplji ali ne previse. 

 

U srbiju dolazi u martu mesecu (barem tako obecava uvoznik za srbiju "Trion motors") i ocekujem da cena bude ista ili nesto niza...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja