Jump to content

Moto Zajednica

Kakvi su R motori u svakodnevnoj upotrebi?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Posto sam odlucio da menjam motor, dok se ne proda CBF razmisljam sta bih mogao uzeti sledece, uglavnom sport turere kao sto je Fazer FZ1.

 

Al pade mi napamet, sto ne bih probao nekog R-a? Probao sam stazu sa CBFom i normalno svidela mi se, pa bi verovatno bilo jos zabavnije sa za to pogodnijim motorom.

Probao sam samo kratko R6 al nisam stigao da steknem neki utisak posto je mehanicki bio u losem stanju.

Najzanimljiviji mi je GSXR 750 posto citam da je on neka zlatna sredina.

 

Koliko su neprakticniji od npr Fazera u voznji po gradu, i vikend voznjama kao npr Beograd-Rudnik?

Da li je zahtevnije odrzavanje i koliko?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 191 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Griju se vise i polozaj nije idealan za grad pa ce ti bit neudobno, to su neke mane sa moje strane

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

R motor i praktičnost, ne idu apsolutno u jednoj rečenici, eto toliko :) Ne zbog održavanja, jednostavno nisu koncepcijski napravljeni za vozikanje po gradu, neudobnost, grijanje, preenergičan odziv na gas i na kočnicu. Jednostavno, ne možeš jednom rukom da držiš gas i da švrljaš pogledom okolo, bar ne neki duži period, jednostavno te tjera na mnogo veću koncentrisanost na put, i kad je to potrebno i kad nije, nego drugi tipovi motora. Ja ih mnogo volim, pa to sve oprostim, mada vrlo rijetko ga istjeram do grada na kafu..jedino ako idem bar 50ak km na istu, tad kompezuje sve :)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 769 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

R-ovi su omiljeni motor suvozačica. Ni na jednom drugom one ne sede tako natrćene ko na R-u. Ako se vozač i ne pokaže nešto njenu natrćenu pozadinu zapazilo je bar još 10tak ljubitelja R-a. One su jedino na dobitku sa R-om. Što se voznih osobina tiče pogledati post iznad.

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Tamo gde postoji volja ima i načina da se ona ostvari. ;)

 

Iskreno - uvek su mi bili smešni likovi koji kritikuju vožnju R-a, i prave od toga neku dramu. Lično, skoro svake godine, idem s R motorom na more, obiđem pola Srbije, i ne - ne bole me ruke, zglobovi, kičma i itd, to su samo izgovori za nedostatak mošnica. :)

 

Da se razumemo, imao i probao gomilu motora, svaki ima nešto svoje. Po mom ličnom mišljenju (zašto sam i prodao Multistradu), i upotrebi R je sasvim dovoljan:

 

1) za švrćkanje po gradu, kafice, i druženje s drugarima (B mod sa uštrojenih 100 ks rešava problem "preenergičnog" odziva gasa, mada i on je skroz nepotreban, ko ima gram iskustva, ume da i kontroliše motor koji vozi)

 

2) za par putovanja od 500 km u toku jedne godine + dosta sitnih 

 

Počeo sam s R motorom, i što bi rekli, to je jedino što mene "radi". Sve ostalo je u redu, i ima svoju namenu, ali realno, istinski osećaj i koncept onoga što je motocikl - je moguće osetiti stvarno samo na R motoru. Barem je tako u mom slučaju. :lol:

 

Touring sam isprobao par puta, i prodao jer sam konačno ukapirao da je mnogo lakše upaliti auto, uključiti klimu, tempomat, imati dubokoumne razgovore s ženom dok se vozimo i sve to u komforu kožnih sedišta... Što kaže jedan moj drugar, sedi u kola i putuj, a motor do Rudnika na klopu i nazad. :D

Promenio član Paljevina
  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1100XX

Hvala kolege, korisni odgovori. Po gradu je postalo jako frustrirajuce voziti i parkirati auto, tako da tu svakako 90% vremena koristim motor. Za dalja putovanja cu verovatno morati da probam pa tek onda da vidim koliko mi odgovara. Cini mi se da nisu ni svi sportaci isti sto se tice polozaja, npr SV650S mi je neudobniji nego R6 !?.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
Pre 9 sati, Djeronimo je napisao:

Cini mi se da nisu ni svi sportaci isti sto se tice polozaja

Meni je Kawasaki bio najudobniji, a Suzuki najneudobniji. Moguće da je do mojih proporcija - 190cm, 100kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1078 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Uz redovne vožnje (trening) može R-om bilo kuda, poznanik je skoro otišao za Tursku (formula je volja).

Ja sam prošle godine bila u Golubac, došla. Skapirala sam da se više ne vrtim gradom, a gde god da kreneš treba nešto da se ponese, pa vezuj repne/tank torbe ili bacaj sve u ranac pa na leđa, dosadilo mi je. Nisam neko ko je vešt da vozi brzo i na "koleno", realno, njihov dom je staza (nema pešaka, kuca, maca, kola, prljavštine).

Svako pranje jurim nekog da mi pomogne da ga podignemo na štender (svaka čast ko može sam). Mogla sam da mu povisim ručice ugradnjom kormana i postavim kofer, ali bi to bilo skrnavljenje jednog takvog motora. Zato sam teška srca odlučila da uzmem nešto drugo i otklonim sve što mi je smetalo kod bivše. 

Kažu da je CBF dosadan jer se ne kvari, nema šta da se radi oko njega. Imam tri fabrička kofera, kad krenem negde, neću morati više da se tovarim na leđa kao magarac, sve u njih i pod ključ. Na centralni štender ga sama postavljam, olakšala sam sebi dosta toga.

O ergonomiji ne moram da trošim reči. Vibracije na ručicama koje su me ubijale na CBR-u su sada skoro pa prošlost. 

Sad sve nabacam u zadnji kofer i što bi naši južnjaci rekli - metlaaa. :moto3:

 

Promenio član Alexandra995
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja volim R motore i volim da ih vozim, ALI, činjenica je da su izuzetno nepraktični i neudobni, i definitivno nisu za svakodnevnu upotrebu, zato sam uvek vagao i kupovao starije R-ove ili SportTurere jer su ih nekada pravili mnogo ergonimičnije i udobnije, veći su, imaju deblja sedišta, i heble su im iznad trokuta a to mnogo doprinosi udobnosti, a ti motori su bili: Honda CBR600F2, Suzuki RF400R, Honda VFR750, Yamaha Thundercat YZF600R, Kawa Ninja ZX-9R.

Ali problem je što su to sad sve već stare mašine od 20 i kusur godina, pa ako hoćeš neki noviji R bojim se da si osuđen na "čučavce" na kojima više sediš na jajima nego na guzici, a ruke su ti toliko nisko da možeš tabane da češkaš dok voziš.

Tako da mislim da ti je upravo Yamaha FZ1 idealan izbor, ima divlje srce R-a i praktičnost i udobnost Sport Turera.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Stuttgart
  • Motocikl: M1800R
Pre 15 sati, Paljevina je napisao:

Tamo gde postoji volja ima i načina da se ona ostvari. ;)

 

Iskreno - uvek su mi bili smešni likovi koji kritikuju vožnju R-a, i prave od toga neku dramu. Lično, skoro svake godine, idem s R motorom na more, obiđem pola Srbije, i ne - ne bole me ruke, zglobovi, kičma i itd, to su samo izgovori za nedostatak mošnica. :)

 

Da se razumemo, imao i probao gomilu motora, svaki ima nešto svoje. Po mom ličnom mišljenju (zašto sam i prodao Multistradu), i upotrebi R je sasvim dovoljan:

 

1) za švrćkanje po gradu, kafice, i druženje s drugarima (B mod sa uštrojenih 100 ks rešava problem "preenergičnog" odziva gasa, mada i on je skroz nepotreban, ko ima gram iskustva, ume da i kontroliše motor koji vozi)

 

2) za par putovanja od 500 km u toku jedne godine + dosta sitnih 

 

Počeo sam s R motorom, i što bi rekli, to je jedino što mene "radi". Sve ostalo je u redu, i ima svoju namenu, ali realno, istinski osećaj i koncept onoga što je motocikl - je moguće osetiti stvarno samo na R motoru. Barem je tako u mom slučaju. :lol:

 

Touring sam isprobao par puta, i prodao jer sam konačno ukapirao da je mnogo lakše upaliti auto, uključiti klimu, tempomat, imati dubokoumne razgovore s ženom dok se vozimo i sve to u komforu kožnih sedišta... Što kaže jedan moj drugar, sedi u kola i putuj, a motor do Rudnika na klopu i nazad. :D

Kada citam ovo sto si napisao, tacno kao da sebe citam :D
Kako sam nedavno prodao Versysa 1000 jer me nije "radio", sada trazim nesto sto ce me raditi. Sportaka jos nisam imao, tako da sada gledam i u tom smjeru sve vise. Kako smo gabaritima relativno blizu (ok, ja imam 4-5cm i 20-ak kg vise :D ),  zanima me sta bi ti tu preporucio za upoznavanje sa R-ovima. Ili mozda da gledam neki "pitomiji" supermoto tipa Dorsoduro 750? Ne bih nesto preskupo i premlado, jer postoji velika sansa da mi se ni to nece svidjeti, pa da sto lakse prodam dalje bez velikih gubitaka. Neki Kawasaki tipa ZX6R mozda? Ili mozda ipak neku kompromis tipa Z1000SX, ali se bojim da ce mi i on biti dosadan kao i Versys 1000.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svako ima pravo za svoje pare da kupi šta želi da vozi i da to koristi gde hoće....ali ne može protiv očiglednih stvari, a to je da sportski motocikli nisu za grad. Naravno da se oni voze svuda (teraju ljudi i po makadamu) i sve je to ok, ali realno tu im nije mesto. Za neko putovanjce još i nekako. Koliko će pozicija sedenja i uopšte korišćenje biti zgodno ili ne, zavisi jako puno i od dimenzija vozača...pa je tako jedan isti motocikl nekome ok, drugome kao za kaznu. 

Probaj, pa reci kako je.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1078 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Ja sam merkala isto FZ6S S2 i FZ8 SA, ali nisam mogla sa ciframa da se uklopim. :D 

@Marko05 FZ1 ti je k'o šećer! :ljubav:

Promenio član Alexandra995
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1304 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 7 minuta, Disko Nindža je napisao:

Odličan motor, jedino što mi se ne sviđa na FZ1 je auspuh, zasrali su ga za sve pare, dizajner se napio sake-a :lol:

И неком од претходних власника се није свидео, па га је офарбао у комплет црно.
Мени не смета, некако сам навикао на фабрички звук,
@Djeronimo да ти и ја пренесем утиске, не везано око куповине мог, шалим се мало.
Мотор је једноставно онај тип мотора за сваки дан, викенд вожње... наравно може и на даље туре, што се њега тиче није проблем, али све је ствар шта очекујеш.
Вожња у граду је ок, пегла он то, једини проблем је температура.
Брзо постиже ту радну температуру и у граду је за час на 102 степена кад пали вентилатор, а кад упали 00 се скувају.
Што се мене тиче, то је једина мана овог мотора.
Вожња на отвореном је песма.
Снаге на претек, одзив гаса исти и у првој и у шестој брзини...
Стабилност у кривини, као да си залепљен за асфалт. Има и до добрих гума али не мислим на то, мотор једноставно плеше у кривинама. Буквално постаје као играчка.
Вози се кaо R а леђа не боле...:jee1:
Потрошња... јбг, зависи од десне руке.:jee:
Моја вожња летос до мора, Требиња и назад, у групи, неких 5-5,5l. (другар мерио па ми пренео, ја нешто нисам луд за тим податком).
Мада, зна да срче к'о камила кад се заиграш.
Једноставно, што кажу, мораш да пробаш да би знао да ли је то то, сви ми различито гледамо на исте ствари.
Што се тиче R мотор, немам искуства осим једне вожње R6 до Златибора.
Пробао и кад сам сконтао да у кривину у Јевремовићима улазим са 170 на сат а имам осећај да идем 70, зауставио, паркирао и чекао другара да ми врати мој мотор.
Сматрам да су ти мотори само за стазу, да ми немамо путеве за вожњу истих и никад га не бих купио за потребе путовања и било какве вожње ван стазе.
Е сад, јбг, имам другара који је до скоро само R сматрао за мотор, све остало су за њега биле козе.
Опет, ствар укуса и потребе.
Али своди се на то да мораш да пробаш и да одлучиш сам, тешко да ти ко може помоћи преношењем личног искуства. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1652 postova
  • Motocikl: /

Razlika u udobnosti izmedju R motora i nekog putnog je samo u debljini sundjera koji se nalazi u sedistu... Tako da @Djeronimoako ti nije problem sedenje na presvucenoj fosni nikakvu razliku neces primetiti npr izmedju 1000rr-a i tvog cbf-a, osim sto ce malo u pocetku da ti bude cudno dok se ne naviknes na drugi polozaj kormana...

Mozda ce, zavisi od tvojih gabarita, cak i lakse da ti bude jer nema nikakvog pritiska na kicmu.

Osim u slucajevima kad imas neku omladinku na ledjima :)

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1285 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ja se ne slažem da je samo do debljine sunđera u sedištu... Sporski, R-motocikli imaju i drugačije, tvrđe ogibljenje sa kraćim hodom. Razlikuje se po malo i ugao volana, kraći su, fuzasteri postavljeni više i u nazad... Cela njihova postavka je u cilju veće agilnosti a udobnost često nije prvi prioritat. Zamenom trouglova gore i montiranjem širih kormana umesto heblova, produžavanjem vizira, ugradnjom deflektora, nosača, kofera i druge opreme, vlasnici od sportskih motora pokušavaju da naprave "Paneuropu" ali ne ide to tek tako...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1652 postova
  • Motocikl: /

Tom zamenom samo traze resenje zbog otpora na rukama jer obicno ne sede kako treba. Ostale budzevine zbog putovanja i jer nisu shvatili da je za to dovoljan samo ranac (eventualno neka sportska torba na repu) i dobra aerodinamicna kaciga...

I kakvu bre udobnost trazite na motoru, tu ima samo ciste zabave i nista vise... Po meni je totalno isto cime ces da provedes sat vremena u voznji po gradu.

Ma, hocete da kazete da je kroz grad udobnije na npr gs-u, africi ili sta ti ja znam sa 14 kofera i 400kg i sto na prstice hvatas balans na semaforima umesto nekog jednostavnog R-a koji ti je pod nogama kao bajs i na kom samo moras da pazis kako dodajes gas?

Pa i goldwing je udoban samo amerikancu od 200kg koji je navikao da po ceo dan sedi u fotelji i zeva u tv.

Sedite u nekoj cekaonici 3h i posle sedite kuci u fotelji opet 3h. Isti djoka, bice guzici samo ugodnije...

Promenio član ser
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 814 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

R-a uzimas ako te radi izgled i zelis stabilnost i snagu. staza na stranu, jer 90% ljudi ih kupuje zbog izgleda. Potrosnju ne gledaj uopste, udobnost  takodje ne gledaj, barem ne toliko. Ali kad god ga parkiras ako se okrenes da ga pogledas i gledas ga i posle 2 godine kao i prvog dana... to je to :)

 

Greju bas dosta kada ih akas po gradu, ali nije toliko neudobno, cas po stanes na semafor, ispravis se itd. Meni je licno najveci problem kada vozikam po okolini, gde niti mogu da zalegnem kako treba, niti stajem na svakih 5-10 minuta. Tada osetim bol u rukama i u ledjima, dok na autoputu sve to nestaje, eventualno moze stomak da te zulja na rezervoaru. Ovo ti inace pricam kao neko ko definitivno sada nije gabarita za R-a. Vozio sam (mada ne klasicnog R-a) F4 po planinama u Rumuniji gde ne bih ni auto sada terao i za tako nesto defintivino nisu, kao ni za spustanje van asfalta, ali ako ti je do jaja svaki put kad ga pogledas i trazis razlog da ga briskas, peres i slikas... to je to :) + agilnost i brzina.

Promenio član Abi
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
Pre 7 sati, Marko05 je napisao:

Е сад, јбг, имам другара који је до скоро само R сматрао за мотор, све остало су за њега биле козе.

:jee1::jee1::jee1:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: 636

3 godine vozikao svasta po gradu (od copera do skutera preko nakeda)...pa onda 5 godina samo R, onda par godina skuter, i onda ove sezone opet R. Zbog obaveza vozim samo kratke relacije i to 99% grad (bg), 1%, okolo... i ne vidim nikakav problem (osim manjka prostora koji sam imao na skuteru (kofer))... 35god, 185cm/95kg. Moje voznje su obicno uvece, nema guzve jbg...

Po mom misljenju nije za klasicne gradske guzve, i sporije voznje. Pogotovo ako si strejt vozac, tj ako postujes saobracajne propise.

Ali ako ti se vozi R, brt...vozi R

Promenio član PanterA
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 163 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Ninja 250r '08

Ako uspes da uglavis nekako R za uzivanje, i skuter za poslove po gradu, mislim da je to prava stvar. Vozim "R" motor i na njemu uzivam veoma, ali od skoro do faksa idem samo sestrinim skuterom, jer spakujem komotno jaknu u njega i onda se ne teglim ceo dan sa stvarima. Kacigu za sada kacim za ranac, ali kada stavim i kofer bice mi kao autom da odem. Lepo sve spakujes u motor, kao da si kolima a nema problema sa guzvama i parkingom. Mislim da je bolje uzeti neki motor do 600cc za uzivanje i neki jeftiniji skuter do 125cc za obaveze nego neki skuplji motor od 1000cc, jer realno 1000cc ces vise muciti nego sto ces voziti sa obzirom na to kakvi su nam putevi, guzve i svesnost ostalih vozaca. Jedino na stazi moze da se upotrebi ono za sta je takav motor namenjen, koliko god da su ti 00 velika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja