Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl u vodi - kako smanjiti štetu?

Recommended Posts

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
Pre 2 sati, lencuga je napisao:

Kakva je situacija?

Ситуација је као и што сам очекивао, вода је побацала све што је могла по гаражи, малу плинску боцу сам затекао на седишту мотора, извукао мотор напоље, срећом не понесох кључ од мотора па док га извлачих напоље случајно притиснух контакт и само је затреперела лампица на тфт конзоли мотора, значи има неку струју, извлачи бициклове напоље вади све што је доле на поду, подоста сам и побацао, доста електро алата је било под водом, то ћу оставити једно две недеље да се суши па онда у струју, ако ради, ради ако не у канту, то што је било потопљено је лидлов алат па то не вреди оправљати, опрао бициклове од силног блата, мало испрао гаражу колико сам могао и на крају опрао и мотор, и на крају опрао пола дворишта од муља што вода нанела са улице, сву скаламерију опет врнух у гаражу. Сутра ћу отићи до БМВ сервиса да се распитам шта да радим ал кажу викенд без падавина па ћу га у суботу истерати у двориште на сунце па ту нека стоји два дана да се суши, ко зна можда у недељу поподне и упали.
Ево која сличка мотора пре прања
image.jpeg.72f23e409d8be7c651b6ea6af4b8fd01.jpegimage.jpeg.46fd161162368ffbdeea1171b85462e6.jpeg

image.jpeg.21a1a0c82167816402eb616ac968783f.jpegimage.jpeg.b8a533a1d31f225d87bf88a5ebd5bc2e.jpeg

image.jpeg.589faf5447e10e2a8dcf23058c187bbd.jpegimage.jpeg.9fedad6a0ee1288933473a5748b3bf7d.jpeg

image.jpeg.e1a153a9c15dff0bcc6f20baa91972d3.jpegimage.jpeg.88cbf0d8641e20a899725262b55e04a9.jpeg

image.jpeg.78b828c741021fa91164e3daf17b3d3c.jpegimage.jpeg.6dfbdf294fe4b4761e9d8e1aadb9574c.jpeg

image.jpeg.fd44cdd545ed2cf60d16494d82984fb9.jpegimage.jpeg.e66e7be6fde20d26046b59a7e39d98da.jpeg

image.jpeg.acdf2d5a2c8ae1c238b5ec2169e36d5c.jpeg

Оде на спавањац, мртав сам, у гаражи сам био од 21 па до поноћи, нисам стао а још приде сам цео дан на послу.

  • Tužan 26

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Nemoj paliti motor ni kad se osusi. Dobice hidroudar pa zijan jos veci. Rasklapanje, usis na cedjenje, cilindar da se izduva, ulje zameni, itd. itd.
Sto se Delte tice, mislim da ti je sa ovim prestala da vazi garancija. Nadji nekog majstora i rasturaj sto pre. Nemoj dugo da stoji, posto gde je voda dohvatila elektroniku brzo ce da oksidira. 

 

Pre 9 sati, ПИпезос je napisao:

Ситуација је као и што сам очекивао, вода је побацала све што је могла по гаражи, малу плинску боцу сам затекао на седишту мотора, извукао мотор напоље, срећом не понесох кључ од мотора па док га извлачих напоље случајно притиснух контакт и само је затреперела лампица на тфт конзоли мотора, значи има неку струју, извлачи бициклове напоље вади све што је доле на поду, подоста сам и побацао, доста електро алата је било под водом, то ћу оставити једно две недеље да се суши па онда у струју, ако ради, ради ако не у канту, то што је било потопљено је лидлов алат па то не вреди оправљати, опрао бициклове од силног блата, мало испрао гаражу колико сам могао и на крају опрао и мотор, и на крају опрао пола дворишта од муља што вода нанела са улице, сву скаламерију опет врнух у гаражу. Сутра ћу отићи до БМВ сервиса да се распитам шта да радим ал кажу викенд без падавина па ћу га у суботу истерати у двориште на сунце па ту нека стоји два дана да се суши, ко зна можда у недељу поподне и упали.
Ево која сличка мотора пре прања
image.jpeg.72f23e409d8be7c651b6ea6af4b8fd01.jpegimage.jpeg.46fd161162368ffbdeea1171b85462e6.jpeg

image.jpeg.21a1a0c82167816402eb616ac968783f.jpegimage.jpeg.b8a533a1d31f225d87bf88a5ebd5bc2e.jpeg

image.jpeg.589faf5447e10e2a8dcf23058c187bbd.jpegimage.jpeg.9fedad6a0ee1288933473a5748b3bf7d.jpeg

image.jpeg.e1a153a9c15dff0bcc6f20baa91972d3.jpegimage.jpeg.88cbf0d8641e20a899725262b55e04a9.jpeg

image.jpeg.78b828c741021fa91164e3daf17b3d3c.jpegimage.jpeg.6dfbdf294fe4b4761e9d8e1aadb9574c.jpeg

image.jpeg.fd44cdd545ed2cf60d16494d82984fb9.jpegimage.jpeg.e66e7be6fde20d26046b59a7e39d98da.jpeg

image.jpeg.acdf2d5a2c8ae1c238b5ec2169e36d5c.jpeg

Оде на спавањац, мртав сам, у гаражи сам био од 21 па до поноћи, нисам стао а још приде сам цео дан на послу.

 

Pre 9 sati, muljaz je napisao:

Nemoj paliti motor ni kad se osusi. Dobice hidroudar pa zijan jos veci. Rasklapanje, usis na cedjenje, cilindar da se izduva, ulje zameni, itd. itd.
Sto se Delte tice, mislim da ti je sa ovim prestala da vazi garancija. Nadji nekog majstora i rasturaj sto pre. Nemoj dugo da stoji, posto gde je voda dohvatila elektroniku brzo ce da oksidira. 

Baš smor. Žao mi je što ti se ovo desilo. Video sam temu još pre al nisam se ukljičio, iskreno sam očekivao da je voda do dekle i da nije ništa strašno.

 

Ovo preko sedišta već, realno, 99% je moguće da je napunio cilindar vodom i kao što reče kolega pokušaj paljenja će ga razjebati. Ja bi što pre angažovao majstora da raskanta motor, da se lepo sve opere, izduvaju svi kontakti i naprskaju kontakt sprejem i agregat da se proveri, ulje da se zameni, cvt da se otvori itd...

 

Sve je puno blatnjave vode,sitnog peska... Potencijalno i da upali, može da nastrada štošta od elektronike.... nadam se da si akumulator raskačio?

 

 

 

Posto si rekao da imas dosta alata, mislim da sledece umes bez poteskoca da odradis. Neko rece da gubis garanciju, u svakom slucaju  na servisu nece ni primetiti da si nesto od sledeceg radio, budi pazljiv.

 

Odvrni svecicu , ispusti ulje. Otkaci aku, zameni ulje. Skini poklopac filtera, izbaci ulozak i ocisti kutiju. Zatim proveri kutije elektronike, pa ih otkaci  od konektora, vizelno pregledaj, a kutije elektronike su zaptivene. To ne znam kako proveriti osim muckanjem, dal se oseti icuje voda u njima. Mozes ih zagrevati fenom par sati ali ne znam da li moze voda da ispari ukoliko je relativno dobra zaptivenost. Kad odvrnes i izvadis svecicu zaverglaj,  nece dobiti hidro udar..  U svakom slucaju moraces da probas, jer ne vredi bcati elektroniku bez probe.

Ukoliko nece da upali, ocisti i spolja i vozi na servis, kazi da ne znas sta mu je, ne radi.

 

@Satelis

 

Prvo skini klemu, izvadi akumulator i turi da se puni.

 

Zatim ispuštas i menjas sve tečnosti, motor i diferencijal prvo, antifriz i kocionu na kraju.

 

Skidas komplet ceo usis, spremi pistolj za izduvavanje, par krpa.

Spremi klinere, kontakt sprej, wd40, mast tovatna, ulja malo menjackog....sve ce trebati.

Usis ceo sve komplet sredi, izduvavanje, brisanje....

Skini svecicu, osusi je ako je mokra, lulu izduvaj.

 

Poskidaj sve plastike da ostane samo ram i agregat.

Skini crevo goriva sa dizne, skini dzek sa pumpe, prespoj zicama sa druge baterije i izvuci svo gorivo, skini pumpu i kroz otvor zavuci ruku sa krpom da se sve pokupi unutra.

 

Raskaci sve potrošače koje imas, ostavi samo koliko motoru treba da upali.

 

U motor sipaj neko jeftino ulje da ga "ručno" (preko anlasera direktno) provrtis i prospes ponovi ako imas sumnju da nije ok.

 

Vrati pumpu, povezi creva goriva, nova corba, udeni svecicu, na usisu samo klapnu stavi, namontiraj bateriju prekrsti se i pali.

Ako upali nek odradi kratko, min je dovoljan, gasi pa ides dalje sa proverama i radovima.

 

 

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Хвала на одличном савету, ја нит има толико алата а времена за тај посао још мање, сад се чух са БМВ РАДУЛОВИЋ сервисом у Ветернику, кажу да мотор никако ни не покушавам палити јер је било пуно муља у води и да га дошлепам у сервис (на жалост реномирани сервис нема своју шлепу) ... идем да вијам некога за шлепање мотора

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6713 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Baš kao što Muljaz kaže. 

 

Eto da ti malo dam nade, radim u autoindustriji baš sa elektroinstalacijama. Većina kritičnih mesta ima zaptivene konektore koji se pre toga testiraju potopljeni u vodi. unutra moraju da budu suvi kad se završi test. Ako se uradi sve kao što Muljaz kaže, pri tom se sve opere detaljno unutra, zameni ulje, filteri, kontakti svi našibaju sprejem mislim da neće biti problema. Posle samo oteraj motor kod nekog na detailing da ga ispolira, voskira, biće full.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Постоји ли како опција да из свог VOZZi-ja "донирам" бесплатно шлепање мотора, да бар на то не бацаш лову. 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jebi ga....baš.

Nije trebalo da daješ kontakt!

Ispašće da ti stajem na muku....ali ne samo paljenje, čak i davanje kontakta napravi veću zajebanciju nego što je do tada. No...

Dobra je stvar (sa tehničke strane prvenstveno, ako se već desilo) što je motor nov i što će puno toga električnog biti sigurno upotrebljivo i dalje. Svakako, rešiti ovo nije nimalo jednostavno, lako i jeftino....i želim ti iz sve snage, da prođe što bezbolnije.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)
pre 26 minuta, Marko05 je napisao:

Постоји ли како опција да из свог VOZZi-ja "донирам" бесплатно шлепање мотора, да бар на то не бацаш лову. 

Мисли да то не раде, ал свакако хвала на предивној понуди, чекам шлепу да ми се јави па и то да обавим данас

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
Pre 1 sat, ПИпезос je napisao:

Мисли да то не раде, ал свакако хвала на предивној понуди, чекам шлепу да ми се јави па и то да обавим данас

Имам као опцију на налогу, требало би да раде ако је у понуди.
Ако затреба јави, па ћемо решавати некако.:takoje:

Promenio član Marko05
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Mišljenja sam da to baš neće jeftino da izađe u servisu.Ono što me najviše brine je,koliko će detaljno uraditi čišćenje.Jedino što mogu da ponudim,je,da dođem do Novog Sada,eventualno ako je još neko raspoližen,da ga napadnemo i rasturimo.

  • Sviđa mi se 10
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Žare, podržavam tvoj predlog!  :takoje:

Samo reci koga treba da napadnemo i rasturimo!?  :tras2:

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Mogu ponuditi svoj prostor ispred radione, alat i malo znanja + trebaće jedan vičan alatu da skida po redu sta treba dok ja strafim svoj tekući posao ali sam svakako tu, radi se paralelno.

 

Znam u kakvim si mukama tako da o finansijama nemoj brigati za rad .....samo dobra volja, pomoć prijatelja, ništa više.

 

Eto opcije, kako god odlučiš....

  • Sviđa mi se 26
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Računaj i na mene, u ns sam kratko početkom sledeće nedelje, pa mogu nešto pomoći.. ili u Bg, na vezi smo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 678 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Prijavljujem se i ja za pomoć ukoliko se uklapamo prostorno i vremenski - tipa, da nije baš u radno vreme. Drugarski naravno, zero trošak, što kaže @Satelis na drugarskoj osnovi.

 

Sa 10m mogu da prepoznam maticu 13mm. Valjda je dovoljno predznanje. :aha:

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

И од мене имаш приступ за налог мом VOZZI-ју (само да се сетим шифре:stabre:), па их позови у моје име ако затреба превоз до BMWa у Ветернику, до Сателиса...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Gde si u NS?

Danas dolazimo Jovan i ja da pokupimo neke motore, pa da naletimo da osacujemo zajedno?

Da pokusamo da procenimo situaciju, pa da krenemo u bitku spremni! 

Resice se to da Radulovic ni ne zna. :takoje:

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

I ako sazna,evo ima bar 10 svedoka da se to nije ni desilo.Niko ga pipnuo nije.

Promenio član gebee&co
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Nas 10 je podiglo i držalo motor iznad glava da ne bude u vodi.

Imamo i snimak, ali je Peri ispao telefon u vodu i crkao.

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Ova tema, ovi ljudi, ovo je forum! Zbog svih ljudi koji su se javili volim ovaj forum. Ja vam nisam od neke vajde, al ako ne daj boze sta od delova slucajno bude trebalo preneti preko granice tu sam

  • Sviđa mi se 11
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Другари, пријатељи, хвала вам на бризи и понуђеној помоћи до неба и преко неба (што би рекла деца) :ljubav: ако икад будем у могућности па да вас све окупим мораћу се бар чашћу пићем одужити, ако имам где па и које кило роштиља да напечем.

Мотор је одшлепан у сервис код Радуловића, кажу да не губим гаранцију ако од последњег сервиса није нешто мењано негде другде (а знам да није), а ово сматрају вишом силом.

  • Sviđa mi se 18
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

Ево систем форума ми каже да сам испуцао све реакције па не могу свима доделити ХВАЛА.
Неки дан један рече, форум је форум а клуб је клуб, овај форум итекако има своје боје које ћу са поносом и задовољством да носим :BJB1:

  • Sviđa mi se 26

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja