Jump to content

Moto Zajednica

Zimska vožnja

Recommended Posts

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

15-ti januar, -6C, moja R6 i ja, sklopljeni retrovizori, noge dole, u slucaju da kliznemo...:jee:

Ima jos dosta slika, sa raznim motorima, uglavnom su to Decembar, Januar i februar...:lud:

 

16107200-1833430276897475-69761844384566

Promenio član BokyBoy
  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 777 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV

Koji ste vi kraljevi. Vožnja po zimi i ostalim vremenskim neprilikama je i razlog što sam na skuteru i zato se ne osećam merodavno da pišem ovde.

Prošle zime me uhvatila vejavica na nekih 10ak km od kuće, muke žive sam imao sa vizirom, nisam postizavao da obrišem a tako je padalo da sa podignutim nije moglo da se vozi... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: R1200gs

+5 stepeni i suv put su mi neki minimalni uslovi. I nikako zimi na neke planine, pa makar i niže, jerbo par puta me uhvatila vejavica iz vedra neba, sneg se samo lepi na vizir pa sam morao da vozim sa malo otvorenim vizirom. 

 

Što se tiče opreme, i pored grejanih ručki su mi obavezne zimske rukavice, i svi slojevi na jakni i pantalonama, duge gaće... Preporodio sam se od kada imam portiklu, mislim da je iz Pontisa. Tačno mi preklopi ceo vrat do kacige i nigde ne duva. 

 

Ono što me brine u zimskom periodu je vetar, onaj što duva na mahove, baš ume da bude ne baš prijatan. Jednom me skoro bacio u suprotnu traku na dunavskoj magistrali. Bukvalno voziš normalno, pravo i kako izbiješ iza krivine ili naiđeš na neku okuku tako počne da divlja i da baca motor bez da imaš vremena da se prilagodiš. Totalno ne preporučujem to iskustvo. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3048 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Imam kod zgrade improvizovano "garažno mesto", odnosno prostor koji je uvek relativno suv i pod krovom, ali imam i glup problem u ovo doba godine, koje mi zadaje više muke od hladnoće.

 

Ovo sam maločas snimio sa terase, ne vidi se lepo, ali eto, čisto radi neke ilustracije.

Da bi došao do svog parkirališta, moram da prođem kroz raskvašeno i gnjecavo opalo lišće. Sa leve strane, koja se ne vidi, baš ga ima mnogo. Baš je klizavo i uopšte mi nije sve jedno da tu prolazim.

 

leafs.jpg.807007d53cd89e424902652092e3bc88.jpg

Da znam, lišće može i da se očisti, ali lakše mi je da se žalim :)

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Svake zime bude neka vožnjica, praktično ne prodje nikad više od 15-20 dana da ga ne provozam. Još ako se zadrži i sneg pored puta bude još lepši osećaj vožnje, srkne se neki čaj usput i bude fino.

 

20220210-120445.jpg

 

Ali za mene pravi bajker je moj poštar, on vozi bez obzira na vreme i padavine, u svim uslovima.

Skoro da nema opremu, mašina koja je dotrajala ali on vozi i vozi :D

Svaka čast za sve poštare i kurire na dvotočkašima, respekt.

 

Screenshot-20221207-211321-Viber.jpg

  • Sviđa mi se 12
  • Haha 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova
Pre 14 sati, BaneVuk58 je napisao:

 

Ја се дивим кад чујем како људи ставе мотор у зимовник. А ја стално неке обавезе да се испоштују.....немаш мира никако emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pnga6c74ba6ee4173fbb05e019306406e21.jpg

 

 

I ove godine tradicionalna vožnja 1.1. Od ove godine pod brendom buduće obnovljenih BJB vožnji (u sezoni 2023).

 

Iz priložene fotke se vidi da vezu sa nadležnim dispečerom o'zgo imamo, vreme bukirano na vreme ;)

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 645 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 7 sati, severian je napisao:

 

I ove godine tradicionalna vožnja 1.1. Od ove godine pod brendom buduće obnovljenih BJB vožnji (u sezoni 2023).

 

Iz priložene fotke se vidi da vezu sa nadležnim dispečerom o'zgo imamo, vreme bukirano na vreme ;)

 

A ja necu da jurim Stefketa vise...Koliko gledam bice desetak stepeni...:moto2:

Promenio član Bole37
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2821 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
A ja necu da jurim Stefketa vise...Koliko gledam bice desetak stepeni...:moto2:
Ponesi kablove za svaki slučaj

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8412 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Obozavam kada mraz "pojede" vodu sa ulica a sneg ostane onako beo i cist sa strane! Sija sunce a oko nule temperatura...

Bar do Goc-a voznja obavezno, januarska....

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Meni zima samo kad gledam.I jeste.....posle sve garažirani motori,kako da nije.Jedini ja,rasturio,#??/!***++očigledno...nije mi dobro.:trazi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

Kako se obucete za zimsku voznju?

Do sada sam terao do 0,-1 ...ispod toga jok...i to mi je extremno zbog leda...Nemam zelju da vozim ako nema bar 10C  al kad udari zelja...nemos protiv toga.


Oke,kapiram ko ima kinte pa uzme full odelo sa cuda luda i teraj...
Al kako u budzetu?
Ja idem ko medjed...
Majca,pojas,rolka,dux,zastita za grlo/grudi,jakna,podkapa,kaciga...
Dole ide gace,termo trenerka,pantlone,plasticni protektori,cipele i rukavice...

Kad se sve to zakopca krecem se ko deminer... :?
Verovatno ima neko komotnije resenje za razumne novce?
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2821 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Izgleda da si baš zimogrožljiv . Meni je dovoljna oprema sa uloškom i aktivni veš. Naravno temp. mora da je u plusu da ne bude leda

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Ne nosi pamuk, tako natrontan preznojices se negde pre ili kasnije, a pamuk se na tim temp i ne suši, dakle smrzavanje garantovano 

 

Veštački materijal i vuna u svim slojevima. Ne preterati, znojenje je prečica do smrzavanja. Grejaci ručki veoma pomažu. Debele ski čarape takođe. Slojevi odeće, ako ih ima previše, umeju da ti ograniče pokrete i vidno polje. To ne sme. 

 

Ispod 3C voziti motor je VEOMA opasno, sa gumama koje imaš (osim ako nije skuter sa m+s gumama). Sa tankim iskustvom to treba izbegavati (ispod te temp pojavljuje se ono što se zove crni led, ne vidiš ga, a dole si već), biće želje i na proleće, a treba da ga dočekaš živ i zdrav. 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Da dodam jedan detalj, koji sam, čini mi se, već pominjao.

Otprilike, što se opreme tiče, tu će biti ponajmanje problema. Jedna je poznata kuća, koja proizvodi kvalitetnu moto opremu, ' nomad, u svojoj davnašnjoj marketing kampanji, malo detaljnije opisala neke fenomene koji se dešavaju prilikom vožnje motocikla. Onaj koji je meni ostao prilično urezan u pamćenje je....da se, prilikom kretanja brzinom od 100km/h, a napolju je 10'C, praktično ide u susret struji vazduha koja ima temperaturu od -5!.

Zbog istog tog razloga, se u trenucima kada još napolju me vlada minus, savetuje oprez prilikom prelaska mostova, vlažnih traka asvalta u senci ili na vetrometini.

Znači, puno toga ne ide u prilog već klimavoj sigurnosti, zato bi svako ko bi da se vozi zimi trebalo da digne svoja čula i senzore na max. i da se nada dobrom ishodu...naravno i da radi u tom smislu, bez kerefeka i ludorija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Da ne bi sada otišli i u drugu krajnost, nepotrebnu mistifikaciju i čak zastrasivanje nekog, što mi nije bila namera, treba reći da kao i za sve u životu, najveći saveznik je hladna glava i adekvatna procena. Nepotreban strah takođe veoma loše deluje na vožnju i sigurnost. Dakle, opreznost i hladna glava da, strah ne. 

 

Iz mog iskustva 10C kao granica je veoma, veoma visoko postavljeno, ali naravno to je vrlo lična procena. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, severian je napisao:

Ne nosi pamuk, tako natrontan preznojices se negde pre ili kasnije, a pamuk se na tim temp i ne suši, dakle smrzavanje garantovano 

 

Veštački materijal i vuna u svim slojevima. Ne preterati, znojenje je prečica do smrzavanja. Grejaci ručki veoma pomažu. Debele ski čarape takođe. Slojevi odeće, ako ih ima previše, umeju da ti ograniče pokrete i vidno polje. To ne sme. 

 

Ispod 3C voziti motor je VEOMA opasno, sa gumama koje imaš (osim ako nije skuter sa m+s gumama). Sa tankim iskustvom to treba izbegavati (ispod te temp pojavljuje se ono što se zove crni led, ne vidiš ga, a dole si već), biće želje i na proleće, a treba da ga dočekaš živ i zdrav. 

 

Uz sve ovo što je Seve naveo dodao bih još par stvari:

- Ne polazite na vožnju ukoliko na putu ima snega ili leda, ili ukoliko postoji mogućnost da vas na putu zadese snežne padavine.

- Ne polazite na vožnju ukoliko niste sigurni da ćete vožnju završiti pre mraka. Ovo iz razloga što se u tom slučaju temperatura bitno spušta, pa ono što je bio vlažan put sada postaje čist led, a ukoliko se uz to desi i da krene da pada sneg računajte da kroz vizir kacige više ništa nećete da vidite.

 

A ukoliko se ipak desi da ste se oko ove prve dve tačke zajebali i našli se na putu pod snegom ili ledom, važi sledeće:

- Pošto postoji velika verovatnoća da ćete u tim okolnostima negde da padnete, vozite brzinom koja će da vam omogući da u slučaju pada imate što manje štete (na sebi i na motoru).

- Ne kočite i ne usporavajte naglo na mestima sa snegom i ledom (učinite to pre nego što nađete na takvo mesto). Motor mnogo bolje održava pravac ukoliko se na snegu lagano ubrzava, nego ukoliko se usporava.

-Ukoliko na putu ima snega i leda, a vi nađete na nizbrdicu (a još sa krivinom), neka vam je Bog napomoć.

- Na magistralnim i lokalnim putevima (zbog manje širine kolovoza) vozila uglavnom na snegu utabaju tri traga (srednji je zajednički za oba smera). Nemojte da vozite tom srednjom stazom (koliko god vam to delovalo kao sigurnije), jer u slučaju da naiđe vozilo iz suprotnog pravca nećete moći da se prebacite u desni kolotrag.

- I na kraju, ukoliko se desi da ukapirate da vam u nekoj situaciji sleduje pad, ne pokušavate po svaku cenu da se održite na motoru. Bolje je kontrolisano (i koliko-toliko bezbedno) pasti par metara ranije, nego par metara kasnije završiti u nekom jendeku, u ogradi ili u nekom drvetu ili vozilu.

Uz sve ovo vrlo je bitno i kakve gume imate (podrazumeva se sa dovoljno dubokim šarama).

Neke gume se bolje ponašaju na hladnoj podlozi od nekih drugih.

Najbolje gume koje sam koristio bile su Metzzeler Turance Exp, a najgore ove koje sada koristim (Mitas Terra Force).

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre 5 sati, zika56 je napisao:

Uz sve ovo vrlo je bitno i kakve gume imate (podrazumeva se sa dovoljno dubokim šarama).

U stvari važan je dezen šare na gumi, koji treba da pokriva istu površinu na što više mesta.

Time se ostvaruje više manjih kontakta sa podlogom (ista, samo "razbijena" površina).

 

Mitas Terra Force (u ovoj priči minus su velika, kompaktna, polja u kontaktu sa podlogom).

22567772.jpg

 

Bolja: Metzzeler Turance Exp

base.png

 

Najbolja: Anlas Winter Grip 2 (sa tipičnom zimskom šarom).

Untitled-2.jpg

 

 

Mitas MC 32 Winter

mitas-mc-32-winter_575x575.jpg?h=575&w=8

 

Hidenau K66 LT M+S

reifen_heidenau_k66lt_silica_snowtex_130

Samopouzdanje je neophodno za vožnju motocikla, a ta činjenica se zimi 10 puta povećava .

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

E, da ga j---m.:lol:

Suština je u rasporedu šara.

 

Inače najbolju upotrebnu vrednost, od standardnih guma, za vožnju zimi ima

Shinko SR733

 

87-4470-shinko-sr733-130-70-18-63h-front

E, sad, da li je, na slici, Shinko SR733/734/735?

Zbog rasporeda šara, kažu, oni koji se time bave, na vrhu je liste.:)

 

Evo, da ne ispravljam moj gornji post, zbog toka konverzacije.

Običan Tourance i Exp

maxresdefault.jpg

 

Metzzeler Turance Next

M2312000.jpg?20220808173450

Kako god raspored šara je nešto ispred Mitasa.

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

E, eto korisne informacije o gumama.

 Sad jos da neko kaze nesto o zimskoj obuci.

 Otvorio sam temu o tome ali najbolje pitati u ovoj gde se javljaju ljudi koji voze zimi

 Sta preporucujete? 

 Da li je bolje koza ili goreteks, ili nesto trece?

 Nije meni problem hladnoca nego voda. 

Promenio član salem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 15 sati, feniks je napisao:

E, da ga j---m.:lol:

Suština je u rasporedu šara.

 

Inače najbolju upotrebnu vrednost, od standardnih guma, za vožnju zimi ima

Shinko SR733

 

87-4470-shinko-sr733-130-70-18-63h-front

E, sad, da li je, na slici, Shinko SR733/734/735?

Zbog rasporeda šara, kažu, oni koji se time bave, na vrhu je liste.:)

 

Evo, da ne ispravljam moj gornji post, zbog toka konverzacije.

Običan Tourance i Exp

maxresdefault.jpg

 

Metzzeler Turance Next

M2312000.jpg?20220808173450

Kako god raspored šara je nešto ispred Mitasa.

Kada sam spomenuo gume nisam mislio isključivo na "šare" nego i na sastav, a Mitas Terra Force kliza k'o luda na hladnom asfaltu čak i kada je potpuno suv. 

 

Pre 5 sati, salem je napisao:

E, eto korisne informacije o gumama.

 Sad jos da neko kaze nesto o zimskoj obuci.

 Otvorio sam temu o tome ali najbolje pitati u ovoj gde se javljaju ljudi koji voze zimi

 Sta preporucujete? 

 Da li je bolje koza ili goreteks, ili nesto trece?

 Nije meni problem hladnoca nego voda. 

Zimi obavezno čizme, ja koristim kožne ("Dejtona" sa membranom).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova
Pre 14 sati, salem je napisao:

 Da li je bolje koza ili goreteks, ili nesto trece?

Goretex je membrana, koža je materijal od koga ae obično pravi čizma (nekad od prirodne, nekad od veštačke). Ide jedno sa drugim. I druge membrane vrše posao, goretex jeste efikasniji materijal od velike većine (mislim da jedino dainese membrana ima uporediv rezultat, ali istina da nisam pažljivo pratio poslednjih recimo 5 godina, a tu se stvari brzo menjaju).

 

Obavezno što deblji đon (ako pričamo o zimi). Neprijatelj (zima) ulazi preko tabana. :)

 

Prirodna koža kada se dobro natopi, sušićeš je jedno 5 dana. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja