Jump to content

Moto Zajednica

Skladištenje motora preko zime

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Nego da se mi lepo sad vratimo temi pošto se i Jovan uključio u diskusiju :) Ako govorimo o pripremi i skladištenju motora za zimu, na koliki period nevoženja (ili mirovanja) motora mislimo? Da li ima smisla raditi sve ovo ukoliko će motor biti vožen jednom ili dvaput mesečno u toku zime, izuzev naravno ostavljanja čistog motora u garaži i pokrivanja što, kao i redovno održavanje, ionako radimo tokom svih godišnjih doba? Ili da preformulišem, kada ima smisla konzervirati motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: GSR 600, APN 4
9 hours ago, Jovan Ristic said:

Kakve god rukavice da imaš, u nekom momentu pri dužoj vožnji počeće vrhovi prstiju da se smrzavaju, bar je to neko moje iskustvo. Zato grejači ručica, zaista, ali zaista rade posao. 

Prvo sam pomislio da rukavice nisu dobre, a onda cuo i komentare drugih. Hvala za preporuku za grejace. 

@Lone rider javi iskustvo sa tim rukavicama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 46 minuta, Drelens je napisao:

Prvo sam pomislio da rukavice nisu dobre, a onda cuo i komentare drugih. Hvala za preporuku za grejace. 

@Lone rider javi iskustvo sa tim rukavicama. 

Deal, samo što ne znam kada ću biti u prilici da ih isprobam pošto vremenska prognoza ne izgleda nimalo optimistično. Ako govorimo o kvalitetu izrade, on je, kao i kod svih drugih Oxfordovih stvari koje imam, na zavidnom nivou, posebno kada se u obzir uzme i cena.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Naleteh na ovaj profil na Aliexpresu. Imaju brdo stvari za motore. Prati ih 300.000 ljudi, a recenzije su im nesto oko 4.8 / 5.  

Imaju ovakve rukavice sa grejacima, kome bude zanimljivo da trazi.

RSD 778.49  45%OFF | Waterproof Motorcycle Gloves Heated Guantes Moto Heating USB Hand Warmer Electric Thermal Heated Gloves Battery Powered Gloves
https://a.aliexpress.com/_mqLQOlc

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
Pre 6 sati, Tarmi636 je napisao:

Naleteh na ovaj profil na Aliexpresu. Imaju brdo stvari za motore. Prati ih 300.000 ljudi, a recenzije su im nesto oko 4.8 / 5.  

Imaju ovakve rukavice sa grejacima, kome bude zanimljivo da trazi.

RSD 778.49  45%OFF | Waterproof Motorcycle Gloves Heated Guantes Moto Heating USB Hand Warmer Electric Thermal Heated Gloves Battery Powered Gloves
https://a.aliexpress.com/_mqLQOlc

 

Meni ovo baš i ne uliva poverenje. Ne vidim da imaju bilo kakve protektore ili ojačanja. I naravno nisu sertifikovane :) Nije sve što se tako reklamira zaista moto rukavica :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
Pre 11 sati, Lone rider je napisao:

Ili da preformulišem, kada ima smisla konzervirati motor?

Smatram da u našim uslovima nema smisla konzervirati motor pošto nikada ne znaš kakvo te vreme očekuje. Svedoci smo da unazad nekoliko godina, za novu godinu bude fenomenalno vreme za vožnju (bez snega) ali zato čitavo proleće pada kiša, nevreme neko i nije za vožnju. Po toj logici na proleće bi trebalo konzervirati! Motocikl, po mom mišljenju, treba uvek da bude čist i podmazan, u garaži i spreman za upotrebu. Eventualno kada temperatura padne ispod nule i ne vozi se skinuti akumulator uz povremeno dopunjavanje ili stalno držanje na pametnom punjaču.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 16 minuta, bajker71 je napisao:

Smatram da u našim uslovima nema smisla konzervirati motor pošto nikada ne znaš kakvo te vreme očekuje. Svedoci smo da unazad nekoliko godina, za novu godinu bude fenomenalno vreme za vožnju (bez snega) ali zato čitavo proleće pada kiša, nevreme neko i nije za vožnju. Po toj logici na proleće bi trebalo konzervirati! Motocikl, po mom mišljenju, treba uvek da bude čist i podmazan, u garaži i spreman za upotrebu. Eventualno kada temperatura padne ispod nule i ne vozi se skinuti akumulator uz povremeno dopunjavanje ili stalno držanje na pametnom punjaču.

Istog sam mišljenja pa sam zato i pokrenuo čitavu temu. Najviše sam se brinuo zbog akumulatora ali ne bi trebalo da bude problema sa jednom ili dve kraće vožnje mesečno tokom zime. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2008 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Za mene, ima smisla konzervirati motor jedino u slučaju da znas da ga nećeš voziti bar jedno 10 godina (ćorka, legija stranaca, let u svemir, zamonašio si se, dobio si 5-torke I sl), 

E onda skineš tockove, stavis ga na panjiće, odvrnes svećice, napuniš ga uljem do cepa, rezervoar takodje, umotas u foliju i ćao... U bilo kom drugom slucaju ne vidim poentu. Što reče kolega, cist, podmazan, napunjen, spreman za voznju. 

Promenio član BokyBoy
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2348 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Meni BMW nije paljen dve godine. Pokriven je i nabijene masne krpe u auspuhe da ne ulazi vlaga. Nista više. Sad se mislim da gurnem po dva šprica ulja u cilindre. Novo ulje u mašinu, menjač i kardan. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: GSR 600, APN 4
40 minutes ago, bajker71 said:

Smatram da u našim uslovima nema smisla konzervirati motor pošto nikada ne znaš kakvo te vreme očekuje. Svedoci smo da unazad nekoliko godina, za novu godinu bude fenomenalno vreme za vožnju (bez snega) ali zato čitavo proleće pada kiša, nevreme neko i nije za vožnju. Po toj logici na proleće bi trebalo konzervirati! Motocikl, po mom mišljenju, treba uvek da bude čist i podmazan, u garaži i spreman za upotrebu. Eventualno kada temperatura padne ispod nule i ne vozi se skinuti akumulator uz povremeno dopunjavanje ili stalno držanje na pametnom punjaču.

Zime nisu kao nekada sto su bile. Da je neki konstantan period od 5-6 meseci lose vreme ili da znam da ga necu voziti iz nekog razloga pa da ga i konzerviram. Ovako slazem se za vama za "cist, podmazan i spreman za upotrebu". 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Konzerviranje motocikla je obiman posao koji treba uraditi u slučaju višegodišnjeg "apstiniranja" od vožnje, kao što reče Boki, i ne vidim neku potrebu za time. Čist i podmazan motocikl u garaži, uvek spreman za upotrebu i to je to. Ja takođe zapušavam auspuh (gumenim čepom sa AliExpres-a), stoji podignut na centralni štender radi guma sa podmetnutim stirodurom pod prednji točak, ali to sve je i leti slučaj. Kada je baš hladno i ne vozim, akumulator dobije drugačiji tretman, pošto startovanje sa polupraznim akumulatorom može biti štetno po bendiks (frajlauf) ali to je sada već neka druga tema...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5
Upravo sada, bajker71 je napisao:

Ili montirati "aerodinamičke" panele sa strane, da bude toplije...  ;)

To se podrazumeva !!!

:sampion:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 328 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
Pre 6 sati, Lone rider je napisao:

Meni ovo baš i ne uliva poverenje. Ne vidim da imaju bilo kakve protektore ili ojačanja. I naravno nisu sertifikovane :) Nije sve što se tako reklamira zaista moto rukavica :) 

Apsolutno podrzavam, ja ovo ne bih nikad kupio. Mislim da je kombo rukavice + grejaci bolji (vise mi se svidja koncept). Ali prateci forum, video sam da ima ljudi kojima je svejedno sta imaju na sebi od opreme, pa i ljudi koji furaju rukavice sa Alija kao glavne. Te mozda njima znace ovakve stvari.

Svako bira koliko ce da plati opremu i koji kompromis napravi sa sobom :D

 

Apropo teme - ako nema centralnog stendera, moze li motorce na nogaru bocnu i mora li nesto pod gumu i okrecete li gumu ako motor stoji dugo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 9 minuta, Tarmi636 je napisao:

Apropo teme - ako nema centralnog stendera, moze li motorce na nogaru bocnu i mora li nesto pod gumu i okrecete li gumu ako motor stoji dugo ?

Nije preporučljivo zbog guma kao i zbog nejednakog opterećenja koje cilindri trpe kada motocikl dugo stoji nagnut na jednu stranu. 

 

Što se tiče opreme, ne bih da komentarišem, ali ja ne sedam na motor bez full opreme. 

Promenio član Lone rider
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
1 hour ago, Lone rider said:

kao i zbog nejednakog opterećenja koje cilindri trpe kada motocikl dugo stoji nagnut na jednu stranu

Ovaj deo baš ne kontam... Kakvo to opterećenje trpe cilindri kad motor stoji? Težinu naslonjenih klipova? Pa onda i radilica stalno trpi opterećenje, i sve ostalo... Da ne pričamo o bokser motorima, kod kojih klipovi uvek "leže" na cilindrima... Nekad smo malo skloni i preterivanju ;)

Promenio član zhex

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 7 minuta, zhex je napisao:

Ovaj deo baš ne kontam... Kakvo to opterećenje trpe cilindri kad motor stoji? Težinu naslonjenih klipova? Pa onda i radilica stalno trpi opterećenje, i sve ostalo... Da ne pričamo o bokser motorima, kod kojih klipovi uvek "leže" na cilindrima... Nekad smo malo skloni i preterivanju ;)

Izvini, mislio sam na klipove, napisao sam cilindri po automatizmu. Isto opterećenje koje trpe i gume usled gravitacije kada je motor nagnut na jednu stranu i ostavljen da stoji u takvom položaju. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Iskreno je najbolje na stenderu, zbog guma i ležajeva točka, ovo za cilindre ima smisla ako gledaš da će da ti traje nekih 17 vekova, ali ako voziš motor u proseku nekom 6-7 hiljada obrtaja (7000 puta klip gore dole u minuti) ne znam kako mu može naškoditi dva meseca na ćopavoj, je l to znači da u krivini ne smemo da zalegnemo na stranu?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 13 minuta, Tošbo je napisao:

Iskreno je najbolje na stenderu, zbog guma i ležajeva točka, ovo za cilindre ima smisla ako gledaš da će da ti traje nekih 17 vekova, ali ako voziš motor u proseku nekom 6-7 hiljada obrtaja (7000 puta klip gore dole u minuti) ne znam kako mu može naškoditi dva meseca na ćopavoj, je l to znači da u krivini ne smemo da zalegnemo na stranu?

Mislim da je naginjanje ok osim ako ne planiraš da stalno voziš nagnut. :) Da se bolje poznajemo, napisao bih saginjanje umesto naginjanje, ali pošto se još uvek ne poznajemo toliko dobro, onda neću :P 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 19 minuta, Lone rider je napisao:

Mislim da je naginjanje ok osim ako ne planiraš da stalno voziš nagnut. :) Da se bolje poznajemo, napisao bih saginjanje umesto naginjanje, ali pošto se još uvek ne poznajemo toliko dobro, onda neću :P 

Hahahahha slobodno, ne ljutim se ja

 

Ali svakako, ako si u mogućnosti, kupi ili napravi stender, lako skidanje točka i podmazivanje lanca, to nije skupo, oko 3000 din, ili još bolje ako imaš nekog da ti napravi, da si bliže, odradio bih ti ja :jee1:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja