Jump to content

Moto Zajednica

Skladištenje motora preko zime

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Pretragom nisam uspeo da pronađem sličnu temu pa sam odlučio da pokrenem novu jer verujem da će i drugima biti od koristi. 


S obzirom da planiram da vozim motor tokom cele zime, kada vremenski uslovi to dozvole naravno, ostavljanje motora u nekom zimovniku za motore nikada nisam ni razmatrao. Iz tog razloga ne znam čak ni koja je cena takvog zadovoljstva. Pošto takođe nisam u mogućnosti da akumulator držim na punjaču, zanima me sledeće:

1. Koliko često je potrebno paliti motor tokom perioda nevoženja (ako je isti npr mesec dana)?

2. Koliko bi minimalno trebalo da ga ostavim da radi u leru i da li je to uopšte dovoljno da se akumulator dopuni?

3. Da li je treba sipati stabilizator goriva u rezervoar ili nema potrebe za tim ukoliko motor stoji u garaži? Garaža nema grejanje i najniža temperatura je tokom najhladnijeg period prošle godine bila oko 8 stepeni. 

 

Dopunsko pitanje:

 

4. Da li je tokom dužeg perioda nevoženja (više od 3 meseca npr), do kog se, nadam se, neće doći, potrebno i preporučljivo potpuno isprazniti rezervoar ili ga je bolje držati napunjenim?

 

 

Hvala svima koji su izdvojili vreme da pročitaju ovo.

 


LR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

ima po forumu informacija... moja 2 dinara:

1) ne pali motor ako ga nećeš voziti.
2) u leru se nikad neće napuniti, tj nikad dovoljno, mora se provozati nekoliko km i to otvoreni put gde možeš da ga držiš u nekim obrtajima. Najbolje da izvadiš aku, odneseš kući i na punjač.
3) ja ne sipam ništa, mada često vozim, retko kad stoji duže od 2 nedelje da ne sednem na isti. Uvek je pun goriva, sa pumpe ode u garažu.

4) pogledaj 3), napuniš i ostaviš. Sledeća vožnja, dopuniš svežeg goriva i vratiš u garažu.
5) ako ga pokrivaš, sačekaj da se skroz ohladi, da ne pokrivaš čak ni mlak motor, zbog kondenza
 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Hvala. Pretpostavio sam da je neko dosad već postavio sličnu temu, ali pretraga nije optimizovana i daje nerelevantne rezultate, a nemam baš toliko vremena da kliknem na svaku temu u svakom podforumu, pa kapiram da neće smetati. 

 

2) Znam da je najbolje držati akumulator na punjaču ali pošto nemam uslova, sledi pitanje, koliko dugo mogu da ne vozim motor  pre nego što se akumulator potpuno isprazni (znam da je ovo prilično relativno i da zavisi od samog akumulatora ali otprilike). 

 

Hvala za dodatni savet za pokrivanje. Uvek ostavim motor da se potpuno ohladi pre nego što ga pokrijem :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2907 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

2. Ja sam imao razne skutere, i nikad nisam držao aku na punjaču. Zimi je motorin u garaži, koja nije grejana, ali je suva i temperatura se nikad ne spušta ispod bar 5 stepeni, pa i ako je napolju debeli minus. Ako nemaš neke tihe potrošače tipa alarm, wifi brava, potraje bar 2 meseca dok se skoro ne isprazni. Bar je takvo moje iskustvo.

Jednom mi se samo ispraznio aku na skarabeu, posle skoro 4 meseca nevožnje, jer sam kupio drugi skuter. Meto ga na punjač i napunio, pa je opet radio kako treba. Ništa mu nije falilo.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650

Hvala. Nemam ništa od potrošača a verujem da ću biti u prilici da ga izvezem iz garaže bar jednom u toku meseca do proleća pa se nadam da neće biti problema.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Prvi aku nije preziveo paljenje, dopunu, skidanje i nosenje u sobu... 

Otkako sam počeo samo da skidam minus klemu, aku radi kao nov. Klemu skinem odmah nakon vožnje ako znam da neću moći narednih 10ak dana da vozim. NC je inače osetljiv na slab akumulator.

Stabilizator nisam do sada koristio jer uvek bude neki lep dan tokom zime. Najduža pauza do sada mi je bila 5-6 nedelja, prošle zime.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Nema potrebe za skidanjem akumulatora, to je jedino u redu ako imate pametni punjač koji bi celu zimu dopunjavao čim se malo isprazni

 

Samo skineš minus klemu, kad dođe vreme paljenja verovatno će upaliti iz prve, ako ne, dopuniš malo i miran si

 

Iskreno ja imam naviku da pred zimu ako znam da neću voziti do aprila, sipam malo ulja na klipove, za svaki slučaj

 

I motor je najbolji zimi ostaviti na stenderima zbog guma

 

Rezervar bi trebao biti skroz napunjen zbog površinske korozije, ali samo ako ste sigurni da Vam neće slavina

 

Ako imate filter goriva, zamenite ga na proleće, plastika koja je bila u kontaktu sa benzinom se deformiše

 

I obavezno ostaviti čist motor pred zimu, znači sve odmastiti, jer ne daj bože te naslage da prezime, nikad nećete skinuti skroz

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 12 minuta, Tošbo je napisao:

Nema potrebe za skidanjem akumulatora, to je jedino u redu ako imate pametni punjač koji bi celu zimu dopunjavao čim se malo isprazni

 

Samo skineš minus klemu, kad dođe vreme paljenja verovatno će upaliti iz prve, ako ne, dopuniš malo i miran si

 

Iskreno ja imam naviku da pred zimu ako znam da neću voziti do aprila, sipam malo ulja na klipove, za svaki slučaj

 

I motor je najbolji zimi ostaviti na stenderima zbog guma

 

Rezervar bi trebao biti skroz napunjen zbog površinske korozije, ali samo ako ste sigurni da Vam neće slavina

 

Ako imate filter goriva, zamenite ga na proleće, plastika koja je bila u kontaktu sa benzinom se deformiše

 

I obavezno ostaviti čist motor pred zimu, znači sve odmastiti, jer ne daj bože te naslage da prezime, nikad nećete skinuti skroz

Hvala. Da imam zasebnu garažu sa utičnicom, držao bih akumulator na punjaču uvek kada ne vozim motor i ne bih imao ovih problema ali ne mogu da se žalim, neko nema nikakvu garažu :( A motor obavezno držim na štenderu, što zbog guma, što zbog klipova :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 4 minuta, Lone rider je napisao:

Hvala. Da imam zasebnu garažu sa utičnicom, držao bih akumulator na punjaču uvek kada ne vozim motor i ne bih imao ovih problema ali ne mogu da se žalim, neko nema nikakvu garažu :( A motor obavezno držim na štenderu, što zbog guma, što zbog klipova :)

 

 

Nadam se da si proverio antifriz ako ćeš ga držati napolju

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 2 minuta, Tošbo je napisao:

Nadam se da si proverio antifriz ako ćeš ga držati napolju

Ne držim ga napolju, stoji u zajedničkoj garaži u zgradi, na parking mestu iza auta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Pratim...

i mene zanima tema jer ove zime ne znam gde cu motor jer ce mi kucu sta...srusiti investitor.

Sada mi stoji ispred zgrade, ispod terase, ne kisne i pokriven je ali dzaba, volim kada je na toplom i na stenderima, a i aku je zajebano izvaditi iz 12-ice jer nije pod sedistem vec u ramu i moram da rasturim pola motora da dodjem do njega, ove godine sam uradio + izvod, da mogu da ga zakacim na punjac bez skidanja...ali svakako ne mogu to dok je ispred zgrade.

Zvalo me dosta drugara da ostavim motor kod njih preko zime ali ja volim kada mi je pri ruci a oni svi zive uglavnom daleko od mene.

Inace, zadnje cetiri godine, kako je kod mene, nisam skidao aku jer sam vozio cim mi se ukaze prilika, tako da nije stajao vise od nedelju-dve, nisam ga palio da radi u leru jer se samo bezveze greje-hladi i hvata kondenz.Rezervoar naravno pun do cepa uvek i ulje zamenim pred zimu, da stoji sa novim uljem u sebi.

 

edit: Rece mi drugar pre neki dan da je najbolje resenje za skladistenje motora pred zimu - prodati ga :lol:

Promenio član BokyBoy
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2907 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Čim motor stoji napolju preko zime, na udaru je vlage. Počne da korodira svašta, da rđa, a to neće da valja. Bolje ostavi motor kod drugara u garaži, ako već imaš priliku. Bar onih mesečak i po, kada realno i nije za vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 594 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Royal Enfield Interceptor 650
pre 17 minuta, BokyBoy je napisao:

Pratim...

i mene zanima tema jer ove zime ne znam gde cu motor jer ce mi kucu sta...srusiti investitor.

Sada mi stoji ispred zgrade, ispod terase, ne kisne i pokriven je ali dzaba, volim kada je na toplom i na stenderima, a i aku je zajebano izvaditi iz 12-ice jer nije pod sedistem vec u ramu i moram da rasturim pola motora da dodjem do njega, ove godine sam uradio + izvod, da mogu da ga zakacim na punjac bez skidanja...ali svakako ne mogu to dok je ispred zgrade.

Zvalo me dosta drugara da ostavim motor kod njih preko zime ali ja volim kada mi je pri ruci a oni svi zive uglavnom daleko od mene.

Inace, zadnje cetiri godine, kako je kod mene, nisam skidao aku jer sam vozio cim mi se ukaze prilika, tako da nije stajao vise od nedelju-dve, nisam ga palio da radi u leru jer se samo bezveze greje-hladi i hvata kondenz.Rezervoar naravno pun do cepa uvek i ulje zamenim pred zimu, da stoji sa novim uljem u sebi.

 

edit: Rece mi drugar pre neki dan da je najbolje resenje za skladistenje motora pred zimu - prodati ga :lol:

Zar ne bi investitor trebalo da ti obezbedi smeštaj dok zgrada na tvom placu ne bude završena? Ako da i ako postoji mogućnost, probaj možda da ga iscimaš da ti pronađe i garažu, mada je danas teže naći garažu nego stan. :/ 

 

Motor je ipak član porodice i nije u redu da bude izbačen na ulicu :)

Promenio član Lone rider
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
Upravo sada, Lone rider je napisao:

Zar ne bi investitor trebalo da ti obezbedi smeštaj dok zgrada na tvom placu ne bude završena? Ako da i ako postoji mogućnost, probaj možda da ga iscimaš da ti pronađe i garažu, mada je danas teže naći garažu nego stan. :/ 

 

Motor je ipak član porodice i nije u redu da bude izbačen na ulicu :)

Ma moze ali, kao sto rekoh, sve nesto daleko od mene a volim da mi je motor tu pri ruci, navikao sam tako jbg, cim vidim sunce kroz prozor, oblacim se i gas.

Na kraju cu morati, iako bude daleko, bolje i to nego da stoji napolju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
Čim motor stoji napolju preko zime, na udaru je vlage. Počne da korodira svašta, da rđa, a to neće da valja. Bolje ostavi motor kod drugara u garaži, ako već imaš priliku. Bar onih mesečak i po, kada realno i nije za vožnju.

Nisam baš siguran u ovo. Jedne godine mi je skuter bio cele zime u podzemnoj garaži. Od vlage su mi zakovale zadnje kočnice, i kada sam kasnije silazio u tu garazu, stvarni sam osećao vlagu u vazduhu. Tako da nije ni svaka garaža dobra :)

Napolju barem ima provetravanja, a ako je zima blaža, onda i nije toliki problem da motor prezimi napolju. Komša ima NC700, drzi ga napolju duže od 10 god, nikakav problem, sve u najboljem redu


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2907 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 9 minuta, tomamega je napisao:

Tako da nije ni svaka garaža dobra

Pa naravno, memljiva garaža nije dobro rešenje. Ali svakako je bolje suva garaža nego da prezimi napolju, ako već može da se bira :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Evo moje iskustvo za aku.

Ne skidam ga nikad, stoji na motoru, ne skidam ni klemu. Ali nemam apsolutno nista od gadgeta i dodataka. 

 

Jednom u par nedelja ga upalim, pustim da radi ali da se lepo ugreje, komplet agregat. Malo isturiram u tom procesu kad se ugreje tipa do 4000-5000 obrtaja par puta da istera kondenz iz auspuha.

Ako imam mogucnost, provozam, ako ne ne.

 

Ako slabije vergla, prvo aku na punjac.

Poslednji Exide radio 7 godina.

 

Da reMiziram. Aku ako je na "hladnom" ne radi sam od sebe toliko. Ako ga drzite na toplom (u stanu), i svako malo punite obicnim punjacem, opet ne valja.

 

Garaza i pametni punjac su najbolja opcija ja mislim. 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2907 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 31 minuta, abarth_maniac je napisao:

Poslednji Exide radio 7 godina.

Na mom prošlom Kymcu, fabrički original Yuasa bio star 10 god, a kod mene se zadržao 4. Radio ki doxa, nikad mažen ni pažen na smart punjačima i sl. Verovatno je i sad isti, kod novog vlasnika :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Yuasa je 3 klase iznad svega sto moze da se kupi kod nas, ali je i 3x skuplji.

Ja sam uvek za njega, ali cesto je ljudima mnogo da izdvoje 10+ hiljada za aku.

Mada kod Ducatia, npr, uvek musterijama zahtevam da bude Yuasa. 

Preporucujem je i za Rotax650 (Pegaso, BMW) gde je frajlauf osetljiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 401 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Evo slika, skinuh ga pre neki dan . Kosta kao djavo al traje. Star 10 god

IMG_20221123_135533.jpg

Promenio član vex
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

I moja iskustva sa Yuasom su, takođe, maksimalno pozitivna: na prethodnom motoru (gsx650f) koji sam 2015. godine kupio od Tumbeta bio je Yuasa akumulator, sa istim akumulatorom sam motor 2021. prodao. Što se održavanja tokom zimskog perioda tiče, ne praktikujem "zimski san" motora, niti vadim akumulator, ali izbegavam da vozim kada je temperatura ispod desetak stepeni, orijentaciono. S obzirom da ni zime više nisu kao što su nekada bile, svakog zimskog meseca bude prilike da se provozam, pa i nekoliko puta. Ako baš zaređa hladno vreme, npr. ceo mesec ili duže, povežem akumulator na pametni punjač i ostavim ga tako par dana. Na Kavi, takođe, imam Yuasu koju sam zatekao na motoru kada sam ga kupio i radi bez greške, uz isto "održavanje". Motor se nalazi u garaži, u suterenu zgrade.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Zanimljiva priča o zazimljavanju motocikla.

I ponešto o vožnji zimi.:moto3:

 

Motorno ulje menjamo pre zime, uljem niže gradacije, u skladu sa fabričkom preporukom (siguran i olakšan prvi start).

Pritisak u gumama u skladu sa preporukom.

I vozimo kad god ima mogućnosti.

20201001_090008.jpg

Prolećna "dekonzervacija" motocikala podrazumeva viskoznije ulje (istog proizvođača) i dopumpavanje guma na veći pritisak od fabrički propisanog.

 

Tekstilna jakna i pantalone su najefikasniji da budete suvi i izolovani (zaboravite na kožu).

Po uzoru na britanske motocikliste (oni voze u posebno vlažnim uslovima).

Nešto sa debelom, toplom postavom (skijaška oprema) i materijal koji bi mogao da odbrani od kiše i prskanja na putu.

Gore-Tex je uvek dobar izbor

20200101_133259.jpg

U vožnji uvek biti progresivan i nežan kada je u pitanju primena snage i kočenje.

Što više vozite svoj motocikl, bićete bolji.

Postoji teorija da morate vežbati veštinu 10.000 sati da biste postali stručnjak.

Teorija je kritikovana, ali čak i najoštriji kritičari prihvataju da ima nekog efekta u "sportu".

Vožnja motocikla je mentalna/fizička veština, pa je bliža "sportu", čak i ako se ne takmičite.

20210407_132014.jpg

Dakle, svaki sat proveden na hladnom, mokrom putu čini vas boljim u vožnji, čak i ako vam ne deluje tako.

 

A, hladnoća i vrućina su, samo, subjektivni osećaj.;)

 

 

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
Pre sat vremena, Tošbo je napisao:

Mislim da je retko ko u situaciji da može da da 8000 pred zimu, i 8000 za proleće za ulje

To je redovno održavanje dva motocikla (uz malo finesa oko gradacije motornog ulja, bez obzira što se radi o multigradnim uljima).

Proleće/jesen nabere se lepa kilometraža (zamena ulja padne, negde pred jesen).

Jesen/proleće manje je kilometara, pod točkovima, ali su klimatski uslovi suroviji po motor (zamena ulja je negde u martu-aprilu).

U pitanju su motori u cenovnom rangu 1.500 eura, ali nas, uz redovno "osvežavanje krvi", kroz život voze.

Ima se, može se.:lol:

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja