Jump to content

Moto Zajednica

Porodica i motociklizam - da li učite svoju decu da voze motocikle?

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Kontraverzna tema, znam. 

 

Svojevremeno smo @severian i ja na BJBikers Podkastu pričali o temi porodica i motociklizam. Bilo je to davne 2016. godine kada mi je klinac bio tek rođen, imao je manje od 6 meseci. 

 

 

U međuvremenu momak je porastao, sad već ima punih 6 godina. Uz mene je stalno izložen motorima, išao je i na Navak par puta. Pratio sam da li ga interesuju, bez ikakve želje i namere da mu bilo šta sugerišem. Međutim, jeste se zainteresovao. Prvo je naučio da vozi bajs bez točkića, a onda je na red došao motorčić...

 

Ukratko, shvatio sam nema šanse da uz mene koji ću sigurno voziti motore dok god budem mogao fizički, da neće poželeti i on da proba. Zato sam stava da ću se makar ja potruditi da ga naučim svemu što ja znam i da treba da počne od malena. 

 

Krajem decembra 2021. godine je Deda Mraz doneo polovnu Yamahu PW50... :)

 

20220104_134559.jpeg

 

Evo prve vožnje mlađanog Fiće:

 

 

Druga vožnja je bila posle par dana i vidi se da se momak opustio. :)

 

 

Planiram kad otopli malo da on i ja pored Save na keju vozimo, ja Betu, on Yamahu. Momački. :)

 

Kakva su vaša iskustva sa decom i ulaskom u svet motociklizma?

 

 

 

  • Sviđa mi se 16
  • Hvala 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 754 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Moji sada imaju 12 i 13 godina. Voze Tomos automatik ali ne a javnim putevma.

Rekao sam im da motor sami treba da zarade i kupe. Mislim da ću time da postignem da sa ozbiljnim motorima počnu kao zreliji ljudi.

P.S.

Fizičke i motoričke sposobnosti moje djece a i djece iz njihovog okruženja su drastično lošije nego kod ranijih generacija u tom dobu. Lože se oni na motore, auto drift, daunhill biciklizam i svašta nešto ali kroz video igrice. U praksi tuga...

Zbog toga ne žurim da im dam motor u ruke...

  • Sviđa mi se 4
  • Tužan 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS LC ADV

Moj mladji sin Nenad je uz moju podrsku poceo da vozi motocikl. Mogu samo da Vam kaze da je prisutna ogromna kolicina straha da sve prodje kako treba a opet s druge strane je jako lep osecaj biti u drustvu svog deteta na motoru.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока



  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 508 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Moj stariji upravo napunio 17. Od prosle godine na 50cc skuteru. Vec neko vrijeme mu dam Tracera pod mojim nadzorom po poligonu (ne bas poligon, vec vise neka napustena asfaltna povrsina gdje ima priliku isaltati do 4 brzine. Iako nikad nije imao priliku da proba manuelni mjenjac pri prvoj probi prosle godine islo je sve kao mlijeko. Jedino o cemu prica po citave dane su motori. Kao sto Pablo rece, tesko da ja mogu da vozim a da njega odgovaram, pa pokusavam da ga bar pripremim za sve opasnosti koje mu prijete. Sve ovo radim sa radoscu i istovremeno umirem od straha. Da mu se nesto desi ne bi sebi nikad oprostio. Svjestan sam da ga ne mogu sprijeciti pa daj bar onda da bude spreman kako valja.

0-02-0a-1152acbf4facc634757582813cb9b23d44fdbd47a2b9df26c56cc4df4a133da7_91866f3b8be888a5.thumb.jpg.d36a8096e9de6cf61dbc4e22d15083c4.jpg0-02-0a-bda19a8445b9470a0e7f97f6f0b4d6eab89b1a85c3f97c9c9fcdd278839d55be_53cf0598b3cf5d98.thumb.jpg.8e8e0e3795c9414a2364cb17b36ae89e.jpg

Promenio član Pirotehnicar
  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Pa .... tanko.

 

I dalje imam motorcic od pre vise od 40 godina na kome sam napravio svoje prve korake pa sam se ponadao da ce deca isto tako biti zainteresovana ali nista. Probali su nekoliko puta po dvoristu.

 

motorce.thumb.jpg.f50be94d2e1396f8c0af36ba141b97ee.jpg

 

Onda sam probao na sadasnjem vecem motoru da ih provozam.

Isao sam sa starijom cerkom do Skoplja i nazad. Drzala se dobro ali je nije imponovala voznja na autoputu. A namerno sam hteo manje zahtevnu voznju za pocetak. Kaze da je udobnije u kolima.

Onda mladju cerku sam vozio do 555. Dobro se drzala ali kasnije saznam da joj nije bas bilo sve jedno dok smo do Rudnika dosli. Pri povratku se vise opustila ali mi nije trazila da je opet vozim.

 

Dzaba para za kacigu (bar im je ista odgovarala pa nisam mora dve da kupujem). Steta, lepa kaciga nova pa se i dalje nadam, rekoh da se ne baci. Nada zadnja umire.

 

1343612188_2020_05_10PrvavoznjazaDunjce(3).thumb.jpg.ead834d0bdea998a39fa12b157953492.jpg

  • Sviđa mi se 5
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Moj sin (15) pokazuje znake da bi hteo ali malo je problem da proba posto je 192 cm visok a mrsav. Probao je neke skutere, vidim svidja mu se a u sebi strepim ali bolje da ga ja pripremim najbolje sto znam pa kako bude.

Послато са SM-J600FN помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1901 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Prvo, nemam više plusića, smajlija, a podelio bih od početka.

Drugo, mislim da imam sreću da moja odrasla dva sina (19 i 21 god) uopšte nisu zainteresovana da samostalno voze motor. Jesam ih vozio do škole dosta puta, starijeg i do posla. Ne plaše se, a i vozim ih polako. Kaciga obavezna. Sami, ne privlači ih. Nisu ni probali. Ja, nekako mirniji...

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Moje skromno mišljenje je da nemate razloga za brigu, naša uloga nije toliko značajna koliko mi mislimo da jeste, u bilo kom smeru...

Jeste u smislu da su im dvotočkaši opipljiviji i dostupni, ali neće ih istinski zavoleti ili ne-voleti zbog nečega što smo mi uradili.

Ili imaju to u sebi ili ne...

U čemu je naša uloga velika? U tome što imamo svest i znanje, pa ako krenu našim stopama veća je verovatnoća da će biti pravilnije uvedeni u taj svet.

Ako je želja prisutna i dovoljno velika, deca će prve korake napraviti svakako, kad osete potrebu i spremnost. Tada je bolje da to urade sa mnom i pod mojim okom, nego sa nekim drugim i krijući (drugar ili ko god - jer ih ja volim više).

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока



  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Imam ćerku i sina,zreli ljudi,sin je sa 10god dobio skuter,koji je uspešno savladao idugo vozio.Probao sam sa većim motorom,odgovor je bio,ima menjač ne odgovara mi,i tu se završilo.Kćer,voli motore,probala je da vozi skuter,nije išlo.Kćer redovno samnom ide u vožnje,normalno ako se poklope slobodni dani,i što je naj bitnije ume da se vozi.Normalno nema ludovanja.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226897027428847&id=1147352974 

Deca,nasa deca i saobracaj su zajebana kombinacija.Cerka kad je izjavila da zeli da vozi,konsultovao sam se sa starijim kolegama cija deca voze ili ne voze,i dobio odgovor da nikako ne treba zabraniti.Bolje ja da ih naucim nego da ne znaju nista pa sutra sednu sa nekom budalom.Tako i bi,cera vozi skuter 125 od 16-e,doduse poslednjih godinu i po zbog faxa znatno manje.E onda krajem proslog leta dodje na red sinovac da polaze,pa s'obzirom da zivimo na istoj adresi gledam ga kao svoje dete.Prvo svoj skuter od 50 pa sestrinu 125-icu.Dodje red na motor sa brzina.Isao sam nekoliko puta sa njim na voznju da ga kontrolisem,sto smatram da je normalno kad dete polozi,i zadovoljan sam bio njegovim ponasanjem u saobracaju.ALI,kao sto se vidi na snimku,pored lepote voznje motora koju pruzamo nasoj deci,dovodimo ih (ako je to pravi izraz) i u jednu vrstu opasnosti.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2844 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Počelo sasvim slučajno 2014-te. Djordjije već bio mator (32 g.) i nije nešto se ložio iako sam ja vozio motor. Onako ponekad sedne pa prokomentariše. 24.03.2014 za rodjendan mu kažem....'Aj samnom i ponesi ličnu kartu. Odemo na N.Bgd autoškola "Pravo". Sledi blagi šok. Nije očekivao. Kažem... Pa da se provozamo zajedno. U Avgustu je položio. Pa nek' mu je sa srećom. Sada "pegla" bolje od mene...... pa verovatno se zato i kaže "Da bude bolji, ka konj od magarca" 

DSC-0666.jpg

2-2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

 

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1146 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Upravo gledam oglase za neki mali krosic.Lazem ovog mog magarca vec 2 godine,izvlacim se na koronu,ali ne mogu vise,obecao sam ovo prolece.

Ima 10 godina.Bicikl vozi odlicno,stari automatik je vozio sa mnom na zadnjem sedistu jer nije mogao da dohvati nogama do dole.

Ide krajem meseca na takmicenje iz saobracaja,testovi i bicikl.

Da zabranim ne mogu,da ga naucim najbolje sto znam to nadam se mogu.Bolje da zna da vozi nego da sa 15 uzme od nekog drugog i napravi sranje.Nemam pojma.Cini mi se da je lakse ovim kolegama cija deca nisu zainteresovana.

Nikad nisam forsirao uvek sam ga cak i malo sputavao,ali ne vredi.

Ima li neko nesto u ponudi?Sta preporucujete za 10-12 godina klipane?

Gledao sam ima nekih na akciji 300-400 evra,vredi li to cemu za 1 do 2 godine?

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Praktično sve... Kupi i prodaj u najvećoj online zajednici u Srbiji. Probaj na kp!

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Ako kupiš,za dve godine će se pojaviti neko sa sličnom dilemom,tako ne brini sa te strane.Kada sam ja hvatao virus motora,nije bilo nikog da kaže ovako ili onako.Jeste intenzitet saobraćaja bio daleko od ovoga,ali bolje da mi utičemo i kontrolišemo  koliko možemo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6325 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Imam malo vremena i volje za kuckanje, a vi ako imate isto to za čitanje...izvol'te.

Da bih počeo, moram na početak, a to je trenutak kada sam ja zaražen ovim, nazovimo ga, moto virusom. Provozao me tečoni na Automatiku, tačnije odvezao od njih do nas kući...i gotovo, teška klinička slika. Trepereo sam mislim ceo taj dan....evo i sad kada se setim, podiđu me neki žmarci. Izrazim ja svoju želju glavi kuće, da me opreme jednim takvim primerkom....ma ni da čuju. Matori je i inače bio više nego dovoljno ubedljiv samo na rečima, tako da ručni radovi nisu bili potrebni, a ja nisam ni smeo da pomislim da jače insistiram, da do toga ne bi došlo. Love dal' je bilo ili ne, ne znam...nikada nam nije preticalo, ali NE je bilo prilično veliko i jako. Pride, čale je bio u jako dobroj prilici da nabavi jednog Tomosa, jer je firma u kojoj je radio, sa njima čak i sarađivala...i ja sam to znao...ali, bi šta bi. I sada dolazi onaj deo, gde ja praktično uzimam stvari u svoje ruke, u smislu da sam se spajatao tu po kraju sa momcima koje to greje...i kreće se u taj svet, bez ikakvog znanja roditelja. Za detalje ove priče, bilo bi potrebno mnogo više kuckanja, ali time zaista ne bih da vas zamaram...ali bilo je, verujem i kod vas, puuuno interesantnih epizoda...

....i kada odatle krenem, pa preko svega drugog do danas, jedina iskrena stvar za reći, bi bila, da sam imao puuuuno sreće.

I otprilike tu leži sva težina ovoga izbora, jer roditelji mogu sa punim pravom da naprave oba izbora, argumentovano čak pre ovaj koji zabranjuje. U prilog tome ide i činjenica da ovde vlada jedna apsolutno katastrofalna situacija u saobraćaju, u društvu generalno, u smislu odnosa prema motociklu kao legitimnom prevoznom sredstvu...kvalitet puteva, njihovo stanje i održavanje, navike, (ne) kultura...itd, sve to ide u prilog jednom jakom NE.

Ali kako protiv želje...veelike želje? Zabranom sigurno ne. Naći će ta želja put, možda ne baš posut srećom, pride i sa malo znanja...loš put.

Od sebe da dam, da pokažem, mogu i hoću...ali. To prokleto ali, koje često bude u rukama drugih, opasno navodi na razmišljanje, pa mi je danas iz vizure roditelja sve mnogo jasnije.

Imao sam priliku da vidim da može drugačije. Da motocikl nije ni loš, ni nepotreban, da ne "smeta", da nije fora da se preticanjem satera u kanal, da se zna da je na njemu živ čovek i da je prisutan, realan, od krvi i mesa, nečiji, nekome drag...da može da se pojavi odjedared, brzo, nečujno, sa punim pravom.

U znanju i redu je moć, a sreća je svakako potrebna. Gde ovoga prvog ima više, na ovo drugo se manje računa. Kada se sve svede,  otprilike...naučite dete redu i radu, da bude odgovorno i trezveno. Pomoći će i koji trik iz ispečenog moto zanata, podrška svakako...i srećno!

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi

Kad sam bio prvi razred osnovne prebegao dečko iz Slovenije zbog rata i stave ga da sedi sa mnom u klupi. Mi postanemo dobri drugari. Odem kod njega,a on u dvorištu Tori kros, Yamaha pw80 sa sekvencijalnim trobrzinskim menjačem i ćaletov Hondin skuter od 50cc... Ala smo se vozili po ceo dan. I naravno,ušlo u krv... Nije da mi već pre toga nije bilo interesantno.

Nadam se da moja ćerka neće voleti motore, ali ako bude... Pa mnogo je bolje uz nadzor roditelja i podršku. Meni nisu hteli da kupe motor,a mogli su u jednom trenutku tih ludih godina dok mi je majka radila u inostranstvu. I nisu uspeli, ništa. Sa četrnaest radio kod ujaka i zaradio parice za APN 4,posle i MZ,a kacigu kupio sa dvadeset i neku... Poenta - ako ne možeš da zabraniš, barem pomozi da se uradi na pravi način.

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Gradiška,RS,BiH/Ljubljana,SLO
  • Motocikl: trenutno bez motora

Moja ćerka sad ima 12 godina i motore obožava, nikad je nisam forsirao ni nagovarao,jednostavno se rodila sa tim. Čak sam se iznenadio kad sam saznao koliko voli jer nažalost ne živimo zajedno pa nisam ni znao. Naravno, "vozila" je moj bivši Beverly 500 tako da ja sjedim na mjestu suvozača ona napred i uz moju pomoć dam joj da upravlja jer tada je bila premala da sama vozi. Oduševljena je bila i presrećna. Sad nemam motor jer sam se preselio u Ljubljanu i nemam gdje ostaviti motor kad va ne vozim ali neizdrž radi i sve mi se čini da ću uskoro opet biti motorizovan pa makar ga ostavljao pred blokom na milost i nemilost svakom,koliko zbog mene toliko i zbog ćerke. Vidim u njoj tu urođenu strast prema motorima i pokušaću da joj prenesem sve što znam i da je što bolje pripremim. I neka je Bog čuva,šta drugo reći,znamo da se ta strast ne može ugušiti a i ne treba.

Promenio član igogitar
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2035 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Moj sada ima 23 i iako vozi aktivno od 15-te, nikada ga nisam forsirao da voli i vozi motore kao ja,

takodje, nemam ni neostvarenih ambicija pa da teram njega u tu pricu,

tipa koju ce skolu da zavrsi, koji sport ce da trenira, cime ce da se bavi u zivotu jer to nisam ja uspeo i sl.

Pratim ga samo nemo i tu sam da pomognem ako zatreba, nista drugo.

DIF je upisao i zavrsio iskljucivo svojom zeljom, nikada mu nisam rekao da je to bio i moj san, 

ali genetika je cudo...

Isto je i sa motorima, Iskreno, ne volim sto ih voli i vozi,

meni jedna briga velika vise u zivotu ali jbg...

Jedino sto mogu je da ga dobro naucim da rukuje njime i da se cuva, da ga naucim o vaznosti opreme a ne sorc i fila papuce i kaciga na laktu, da ga ne lozim vec da mu smirujem strasti,  da mu ne branim da vozi jer ce svakako doci do nekog motora ako zeli i sta onda...

Bolje da ima svoj, da nauci da cuva i odrzava sam (i da toci), cak sam mu i pomogao da ga kupi, nisam mu ga ja kupio i samo dao kljuceve u ruku.

meni su branili i napravili u meni kontra efekat da kad ukradem caletu ili dedi motor,

divljam kao nenormalan i naravno se olupam, umesto da uzivam u voznji...kasnije, kada sam kupio svoj, sve je bilo drugacije.

Isto je i sa oruzjem kao i sa motorima, moji pizde sto ga vodim da puca, ja im kazem, to je neminovno da ce mu oruzje doci u ruke kad tad, daj da ga naucim da ga pravilno koristi,

da ne povredi ni sebe ni druge.

 

Samo neki od motora koje je imao i vozio, a bilo ih je poprilicno, ne mogu da trazim slike.

Racunajuci da je vozio vise puta i svaki motor koji sam ja imao...a bilo ih je poprilicno...:D

Ima negde u temi i klip na kome vozi zzr1100 sa 14 god.

 

Vespa px200

10487283-1479694678937705-81078721799010

 NSR 125

275278879-3083112608595896-5129722240452

R1 2005

273972294-3068576136716210-8287978744960

 

Promenio član BokyBoy
  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 777 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV
Pre 15 sati, petarjebivetar je napisao:

Kad sam bio prvi razred osnovne prebegao dečko iz Slovenije zbog rata i stave ga da sedi sa mnom u klupi. Mi postanemo dobri drugari. Odem kod njega,a on u dvorištu Tori kros, Yamaha pw80 sa sekvencijalnim trobrzinskim menjačem i ćaletov Hondin skuter od 50cc... Ala smo se vozili po ceo dan. I naravno,ušlo u krv... Nije da mi već pre toga nije bilo interesantno.

Nadam se da moja ćerka neće voleti motore, ali ako bude... Pa mnogo je bolje uz nadzor roditelja i podršku. Meni nisu hteli da kupe motor,a mogli su u jednom trenutku tih ludih godina dok mi je majka radila u inostranstvu. I nisu uspeli, ništa. Sa četrnaest radio kod ujaka i zaradio parice za APN 4,posle i MZ,a kacigu kupio sa dvadeset i neku... Poenta - ako ne možeš da zabraniš, barem pomozi da se uradi na pravi način.

 

Samo mala ispravka - nismo pobegli iz SLO već smo se regularno preselili, samo se termin poklopio sa ratom. Petar koji je otišao u BD na neko vreme? :jee: 

Edit: Drugi osnovne beše :)

Promenio član QmBGD
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1146 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
pre 49 minuta, BokyBoy je napisao:

meni su branili i napravili u meni kontra efekat da kad ukradem caletu ili dedi motor,

divljam kao nenormalan i naravno se olupam, umesto da uzivam u voznji...

ovo kao ja da sam pisao,zato i ne zelim da budem takav za decu,mada sad razumem kevu i roditeljsku perspektivu,zajebano.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja