Jump to content

Moto Zajednica

Porodica i motociklizam - da li učite svoju decu da voze motocikle?

Recommended Posts

  • Drug član, 1304 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Иако још увек немам деце, Боже здравља, биће, волео бих да кажем коју у вези ове теме, из другог угла. Угла детета које је одувек желело да вози мотор, али за то није имало, не могу рећи подршку, нека буде прилику. Одрастао сам у породици у којој је мотор потпуно страна ствар, тако да је свако помињање истог схватано као хир, глупост... из тог разлога нисам ни инсистирао.
Жеља за мотором је постојала одувек, комшија, пар година старији од мене је возио томоса аутоматика, белог, исполираног, као новог. Свакодевно сам се дивио његовој вожњи.

Ја на бајсу, па га изазивам да се тркамо.
И тако до неког 5.-6. разреда док школски дургар није почео да долази у школу са APN 4.
Пошто смо он и ја једини у школи навијали за Партизан (контраш од малих ногу:)), као "најбољем" другу дозволио ми је да направим "круг".
Тог дана се сећам као да је било јуче.
Онако у мајици, шорцу, кациге без, тад била луксуз, одвозим свој круг који је почео наглим пуштањем квачила и пропињањем предњег точка, а завршио се стискањем кочнице док је мотор био у брзини. Нисам тад баш добро контао за шта служи квачило. :stabre:
И тако, пошто сам увек био рационалан и реалан по питању потреба и могућности, а стање финансијски је било далеко од идеалног, никад нисам помињао куповину мотора као ни полагања за исти. Возило се у међувремену, туђе, на круг, два, наравно без знања родитеља.
Прошла средња школа, факс, вратио се кући, кренула активно свирка, другар зове да се одради 7 дана свирке и Прагу, у једном српском ресторану.
Одлазимо, пролазимо лепо финансијски ... шта радити са парама, јер ме обично жуљају, а и не ваља да стоје, 'оће да се покваре. Огласи, правац Чачак, да се погледа Burgman 400.

Са мном иде другар који је исти купио пре тога неких месечак дана.
Док смо се возили падне договор да ми прода његов. Трговац јбг, за њега продаја к'о дрога.
И тако ја сутрадан испред куће дотерујем свој први мотор, наравно положено нисам имао.
Е сад суштина теме, матори долазе са посла, ја седим испред куће и брискам своју прву макину.
На питање "Шта је то?" ја одговарам "Мотор.", "Чији?", "Па мој, чији ће бити."
Мајка се крсти и одлази у кућу, а ћала као занима па загледа пита детаље и слично.
Пошто сам такав да све своје жеље и потребе остварујем без обзира на туђа мишљења, јер на крају кад се подвуче црта, сматра да себе треба кривити за своје промашаје, а не друге за пропуштеним приликама, они нису могли против мојих одлука, иако и дан данас на мотор гледају као лудост. Али то више нико не помиње, јер нема сврхе.
Десетак дана по куповини, ја сам га скрцао целог, у шорцу, мајици и папучама, наравно без кациге (дебил), при паду од неких 50ак атерирао сам директно брадом, грудима, куковима, бутинама о асфалт.
Ни дан данас ми није јасно како сам завршио само са пет конаца на бради и површинским огреботинама. Бог чува будале.
Могу мислити како су се тад осећали маторци. Не био им у кожи.
Мало сам одужио. Али суштина свега је, бар ја тако гледам из угла детета, да децу треба васпитати, као што је већина вас и писала, да буду одговорна, да доносе своје одлуке, да знају колико смеју, могу... да сами доносе одлуке, било добре или лоше и да уче из својих одлука.
Треба им пружити шансу да све на својој кожи осете и да знају да ли је то за њих добро или лоше. Било да возе мотор, да се баве музиком, да се баве спортом...
Најгоре је деци бранити, а они раде те ствари, попут вожње туђих мотора, иза леђа.
Е сад, како до тога дођи је ствар појединца, и родитеља и детета, сви се разликујемо.

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi
34 minutes ago, QmBGD said:

Samo mala ispravka - nismo pobegli iz SLO već smo se regularno preselili, samo se termin poklopio sa ratom. Petar koji je otišao u BD na neko vreme? :jee: 

Pa de si bre Gorane?:lol3:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Nemam još svoje djece i često mi ova tema padne na pamet ..i ne znam tačan odgovor :D Nekako, kad znam kakvu radost života nudi motociklizam od pelena bih se trudio da zavoli, a opet kad znam kakva je to opasnost u kojoj je dovoljna bukvlano sekunda da se sva ta radost prekine..uh..@Guliver Mišljenja sam da ako ti klinci ipak vole motore, ako si u mogućnosti dok su momčići, kupi im neki kros, endu ili tako nešto manje kubikaže..Jer kakva je kod nas situacija sa pronalaskom iole respektabilnog posla, te da se načalika za motor, imaće oni godina, i neće moći čekati da krenu kao što se ovde često puta pisalo 125, 300, 500, 600, 1000, pa da u 40oj nadođe na ono što hoće i može, nego će odmah dum za onim za šta mu je srce igralo, a nije nimalo spreman za njega..Ako već vole, i ako si u mogućnosti, mislim da je sad vrijeme za neki jeftiniji, manji motor, sa kojim može stići dokle i sa veliki, samo sporije :D E a Rove, GSove, nek zarađuje :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1078 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Geni su čudo. :D

Pošto još nemam dece, ispričaću moju priču iz ugla deteta. :zvizduk:

Baba od oca je ceo život vozila Tomose, deda takođe. Ćale je hteo da vozi sportaka, nije mogao iz zdravstvenih razloga. Otuda meni ljubav prema sportskim motorima, krv nije voda. :jee:

Nikad me niko nije terao da vozim, nešto je mene uvek "teralo" iznutra. :)

 

Ako nekad budem imala decu, učiću ih naravno da vole i automobile i motore, tako da nikad nemaju para da se drogiraju... :lol3:

 

Posle prvog pada skuterom 2006. god plašila sam se da vozim opet, da me nije keva naterala 2010. da je provozam gradom, pitanje je da li bi ikad više sela na dva točka. 

 

I tako je sve počelo pre 12 godina. :happy:

 

0-02-05-4d396740c76dcd53a0a79c94094b414cfc7749669318a3c93d48f0f66b97d1d0_a27d78169af7fcec.jpg.618b3caf00148f12851c3cecad6ef6f5.jpg

 

Kao što znate, prošle godine sam konačno sebi ispunila želju, podigla kredit i uzela veliki motor. :)

Promenio član Alexandra995
dopuna
  • Sviđa mi se 12
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

A mnoga deca pušača i sama propuše, jer im to bude prirodno. A druga opet postanu antipušači, opet zbog roditelja, jer im ogade tu ružnu naviku. Na koju stranu će šta da pretegne..., složena je to materija i čudan je mozak organ.

 

Meni je recimo ćale bio fudbal fanatik, sa istim žarom je gledao mundijal i neku seosku ligu. I ogadio mi isti za ceo život. Kao mlad je igrao u nekom trećerazrednom lokalnom Kg timu, a kasnije bio angažovan u upravi. Vukao me od malih nogu o utakmicama i sastancima kluba, i kad mi se spavalo i piškilo i kakilo, zamrzao sam fudbal samo tako ;)

 

Za motor moji nisu hteli ni da čuju. Tetka mi je u mladosti provela 2,5 godine u koritu, skršene kičme jer je pala sa motora, i patila ceo život. Nije imalo šanse da ih ubedim, a čeznuo sam za motorom, plakao i molio... Krišom sam vozio automatik, od drugara ili kad ukradem od ujaka...

 

Inače, imam samo žensko dete, komada jedan. Sve mi je na svetu. Što se mene tiče, ne bih voleo da se vozi ni kao suvozač na mopedu, a kamoli šta drugo. Ali videćemo...

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Zena mi je prisla i veoma ozbiljno rekla:" Videla sam Saleta i Ivana na tudjim motorima. Odmah da si preduzeo sve mere da ih naucis svemu o motorima (ponasanje, upravljanje i odgovornost) i da im kupis ispravne motore. Necu da brinem."

A ja, sta cu, poslusam je.

Decu treba podrzati i dati sve od sebe da ih usmeris na ispravan put i odgovorno ponasanje.

Put je bio trnovit ali se nije odustajalo. Ustajalo se posle padova, rane su zarasle, motori se popravljali ili  menjali vremenom.

Interesantno je da su nakon pada vise brinuli o motoru nego o sebi.

Sad su to cvrsti i odgovorni motorasi.

 

Sale 2020 Maj.jpg

Ivan R6 (2).png

  • Sviđa mi se 19
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2071 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
19 hours ago, ivica744 said:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226897027428847&id=1147352974 

Deca,nasa deca i saobracaj su zajebana kombinacija.Cerka kad je izjavila da zeli da vozi,konsultovao sam se sa starijim kolegama cija deca voze ili ne voze,i dobio odgovor da nikako ne treba zabraniti.Bolje ja da ih naucim nego da ne znaju nista pa sutra sednu sa nekom budalom.Tako i bi,cera vozi skuter 125 od 16-e,doduse poslednjih godinu i po zbog faxa znatno manje.E onda krajem proslog leta dodje na red sinovac da polaze,pa s'obzirom da zivimo na istoj adresi gledam ga kao svoje dete.Prvo svoj skuter od 50 pa sestrinu 125-icu.Dodje red na motor sa brzina.Isao sam nekoliko puta sa njim na voznju da ga kontrolisem,sto smatram da je normalno kad dete polozi,i zadovoljan sam bio njegovim ponasanjem u saobracaju.ALI,kao sto se vidi na snimku,pored lepote voznje motora koju pruzamo nasoj deci,dovodimo ih (ako je to pravi izraz) i u jednu vrstu opasnosti.

Na ovom snimku posto je dve greske koje je vozac motorcikla napravio. 

1) Nije se na vreme prebacio na levu stranu trake i time uz ukljuceni pokazivac pravca jasno dao do znanja sta mu je namera da uradi

2) Zaboravio je da pre promene pravca okrene glavu i uveri se da je bezbedno promeniti pravac

 

Ove radnje moraju do besvesti da se uvezbaju tako da postanu automatski deo ponasanja kako bi unapredili mogucnosti da se izbegne incident. To moramo decu da naucimo. Pravilno - na vreme - strpljen - spasen.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 6 minuta, Bruno 68 je napisao:

Na ovom snimku posto je dve greske koje je vozac motorcikla napravio. 

1) Nije se na vreme prebacio na levu stranu trake i time uz ukljuceni pokazivac pravca jasno dao do znanja sta mu je namera da uradi

2) Zaboravio je da pre promene pravca okrene glavu i uveri se da je bezbedno promeniti pravac

 

Ove radnje moraju do besvesti da se uvezbaju tako da postanu automatski deo ponasanja kako bi unapredili mogucnosti da se izbegne incident. To moramo decu da naucimo. Pravilno - na vreme - strpljen - spasen.

Snimak sam postavio (doduse ne ja,i zbog cega sam bio jako ljut) iz razloga da kad moje (nase ) dete dozivi neku nezgodu,mnogo vise utice na nas nego kad je neko nepoznat u pitanju.Zato je nama koji imamo iskustva na dva tocka teze da prelomimo da damo deci motor i mislim da vise brinemo nego roditelji koji nisu upoznato sa ovom materijom.

Sto se tice samog udesa sa snimka,ovde je vozac auta 100% odgovosan za SN,a greska motoriste je sto nije ucinio sve da zastiti sebe,a sa 16 godina i 6 meseci vozacke i 1000 km ispod dupeta ne mozes ni ocekivati neko iskustvo

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 777 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV
Pre 13 sati, petarjebivetar je napisao:

Kad sam bio prvi razred osnovne prebegao dečko iz Slovenije zbog rata i stave ga da sedi sa mnom u klupi. Mi postanemo dobri drugari. Odem kod njega,a on u dvorištu Tori kros, Yamaha pw80 sa sekvencijalnim trobrzinskim menjačem i ćaletov Hondin skuter od 50cc... Ala smo se vozili po ceo dan. I naravno,ušlo u krv...

Kao što sam napisao gore ja sam taj dečko.

Otac mi je vozio samo skutere po gradu, meni je sa 6 godina kupio Tori pa posle ovu Yamahu, sa 12 sam po gradu vozio navedeni skuter... Neka druga vremena bila u saobraćaju a i u glavama "odraslih". Dok sam vozio dečije motore, imao sve od opreme: čizme, pantalone, full gladijator, rukavice, kacigu. Skuter se naravno kasnije vozio bez ičega, takva vremena. Koliko god bio nenormalan, otac je bio iskusan u saobraćaju jako, sve savete koje mi je tada dao i danas primenjujem. 

Nikad nije rekao da ne pijem već kada dođe do toga da popijem par pića, da budem umeren. "Molio" me samo da ne probavam droge i ne pušim. 

Meni je drago što me on uputio u sve i svašta i dobronamerno savetovao, nisam imao potrebu da se krijem, mažnjavam skuter ili auto i sl.

Isto tako, verujem da će mnogi osuditi - vozim dete u vrtić  (i još ponegde) na skuteru. Ima pravu kacigu a upravo je na carinjenju i Givi dečije sedište za motor - kada već to radim, makar da radim "po PS-u". Kada dođe vreme da on vozi, ako poželi, biću mu najveća podrška i savetnik. Mada, ima vremena do tada, prvo treba bicikl da savlada... Svakako neće da vozi javnim putevima ništa dok ne položi PSP i ispuni uslove (kao neki).

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3057 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Huh, @QmBGD, tvoj post mi se i sviđa i ne sviđa, u isto vreme :)

Što se tiče vožnje male dece na motoru\skuteru, davno sam pročitao da su problem kacige. Deca još nemaju dovoljno razvijene vratne mišiće i kičmu, i dovoljno je naglo kočenje da naravi belaj sa ozbiljnim posledicama... Al aj da ne baksuziramo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 M

Samo sina uspeo da privolim da voli motore i automobile. Sa 5 godina poceo i evo do danas vozi motor i auto. Cerke nisu bile zainteresirane,nazalost. Volim kad vidim zensko na 2 tocka. U Francuskoj i Italiji to je normalna pojava. Svidja mi se ova tema.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1329 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Starija vozila od svoje 7-me, ovaj sa moje profilne slike. Sada ima 12 god, prerasla ga je, i nije "ni tamo, ni ovamo". Ceka zakonsku mogucnost da polaze za 50ccm. 

 

Mladja ima 7 godina, i ne zna da vozi ni bicikl... Jbg. Ja nisam imao vremena, zenu ne privlace motori i vozila, i eto... Moracu da pokrenem mini cross oveog leta i naucim i mladju...

20200627_195842.jpg

20200627_195833.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 447 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Kada sam kupio prvi veliki motor zena me kritikovala da ce deca sigurno hteti da i oni voze kada porastu. I evo pet godina kasnije stariji sa 16 na dva tocka. Kaze dosta mi je skuter od 125ccm, da, sigurno.

IMG_9196.jpg
  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Nemam decu, ali isto kao neke kolege, apsolutno bez ikakve podrske u porodici sto se tice motora i mog odrastanja. Dok nisam poceo da radim preko letnjeg raspusta, ni u snu nisam mogao to sebi da priustim pa ni Tomos, jer su matorci uvek bili protiv. Vozilo se na divlje, pozajmljivalo, gledalo, cekalo...

 


 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: suzuki sv 650 s,kawasaki z750,honda nsr 125 f2

Bogami ni ja,otac nije hteo ni da cuje kada sam kupio motor hteo me izbaciti iz kuce,na kraju se pomirio sa tim da ni ja ni brat nikad necemo prestati da vozimo i takvi smo do dana danasnjeg.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Najstariji se svuda vozio sa mnom, išli više puta na motoGP u Assen, gledali F1 u Spa, Le man 2019 obišli i gledali Suzuki kako pobedjuje na suzukijevim tribinama. Imali smo i kiše i vetrove, i sendviče koje smo delili usput i najlepše od svega - dobar communicator da možemo da pričamo mesjusobno. I … ne da smo pričali nego smo bas pričali. Ne znam koje sve teme nismo dotakli i pretresli je, nikad neću zaboraviti kad me je pitao nešto u vezi sa religijom gde sam trebao potvrditi celu priču o Isusu ili mu reci da je to kao i sa deda mrazom. Obojica smo na svoj način odrastali. Imam osecaj da mu je lakše bilo da priča tako kad je već ‘osudjen’ da mora da sedi miran i da se posveti mislima nego onako klasično kad mu sve drugo odvlači pažnju. I onda je jednom se neckao bi li išao sa mnom a drugi put je već rekao da ipak ne bi, da mu više nije zanimljivo i da bi on sam da vozi kad poraste. Živi bili pa videli default_0a-smiley.gif5607b235c3834c0c3dbd7666b2e7a95e.jpg




A sad je cerkica konačno napunila magičnu granicu od 8 godina koja je bila postavljena kao minimum i koju je iscekivala sa velikim nestrpljenjem. Polako pripremamo opremu i kao roditelj pokušavam još malo da odložim prvu vožnju, ne zato sto joj ne želim ispuniti želju, već da bi ojačala još malo rastući dodatno ovih par dana, u iščekivanju lepog vremena ovaj put. Verujem da će joj se želje ispuniti jednog lepog sunčanog dana u maju ove godine. A za dalje ćemo videti posle tih prvih koraka kao suvozač. Uglavnom već mi je obećala da će kad poraste i kad počne raditi da nam kupi po motor da se idemo voziti.

Najmladji je tek 5 pa još treba da čeka. Njemu je jedina prednost sto mu je rodjendan u Julu pa može odmah na vožnju, dok je ovim dvoma u sred zime i kad napune 8 konačno moraju još par meseci da se strpe.
fc25385923fbc1744d058ec35f6917d9.jpg


. 35c9dcbc4b762cc11a9ddb56a7409c1b.jpg
043d6d26926aa2c88505ac9a102135de.jpg
c7ae98651887c64b9320ad1461030253.jpg
225c8bbae100306a1d40458b8e1e4264.jpg
a15595ed171261e3d4f092fc833f078f.jpg
9c37a16e2c131947f32da0b7f85ebe26.jpg
7b0edde0445cf4ff344232e92109bf84.jpg
40ecd0889a6191a8ae7a1a35df0b4b85.jpg
78a6de9935b53e457712fff543164f37.jpg
2d753e7c5f7cfca2cb05bcdab7256c2f.jpg
e40d3066c6836d777d0d92f5250d4ef6.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Rek’o, šta ima da ubacujem slike, ali ajd jednu, dve .. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1668 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Iskreno ne bi voleo da pokazuju interesovanje i zelju za motorima, jer kao sto znamo jako je rizican i nesiguran sport i hobi i sve je Bozijim rukama sto se kaze, i netreba izazivati sudbinu. Ali ako se kockice poklope neću braniti niti se protiviti, nastojacu da pomognem i uputim što bolje mogu jer to se zabraniti ne može kao što ni meni nisu mogli zabraniti i ako sam ja prilično kasno uplivio u te vode. Svestan sam rizika i zato bi voleo da im hobi bude nesto drugo, sigurnije. Možeš ti da znas ili neznas koliko hoces, ne pitas se samo ti i zato je sreca i što se kaže Božije čuvanje presudan faktor, djavolja je to sprava na dva točka i ranjiv si ko golub i ako je ja najviše volim. Iz tih razloga imam takav stav, ali nije da ne odemo nekad ja i stari deran da operemo zajedno motor776ff81693bc0de6acbce9d5e17af4d7.jpgdc5108d634452dfc2e2aad12e06e5ee5.jpg

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Moj ćaća je kupio MZa kad sam ja imao desetak godina.

7e2330a14e420d9a53dfaf6a1be17bfe.jpg

Kad je on savladao motor vozio je i mene na kraće relacije.

Negdje sa dvanaest-trinaest mi je već dao da vozim sam, samo u njegovom vidokrugu.
Niko od mene tada nije bio sretniji.
Nas je petoro i svi smo bili fascinirani tim motorom, danas samo najmlađa sestra ne vozi motor.
Najmlađi brat trenutno nema motor, srednji brat neki dan kupio opet nakon par godina pauze.
Najstarija sestra vozi skuter.


Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja